Jlicuitre geihscfft(Courant ACHESON CONFEREERTPARIJS vóór appèl der „Grote Drie" Plan voor een „Hoge Atlantische Vredesraad" Prairie-stad Winnipeg door over stromingen geteisterd Pas teruggekeerde militair doodde verpleegster Vluchtelingen in handen van Gestapo gespeeld Laat Nederland zijn doden in vreemde bodem rusten? Wist U MAANDAG 8 MEI 1950 BUREAUX: llogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20^08. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIENt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een mi dertigste Jaargang No 8114 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaalTOsUcfi Is gfieblewo tngn htrt to tegljeaspoef SPORT EN WEDSTRIJDEN Versnelde mobilisatie morele kracht van Europa TTET IJLTEMPO, waarin de internationale politieke gebeurtenissen ■*--*- zich sinds 1945 afspelen, wekt feitelijk geen verwondering meer. Realiseren wij ons wel, dat een Amerikaans minister van Buit. Zaken „eventjes" naar Europa vliegt, ter bijwoning van een conferentie der rGrote Drie" en de Noord-Atlantische Raad te Londen? De belangen van Amerika en die van West-Europa zijn hecht aaneengesmeed. Er is een gemeenschappelijke vijand: het internationale communisme. Vandaar, dat te Londen de mobilisatie der morele en materiële kracht van de vrije wereld zal worden versneld, gebruik makende van nog onaangeroerde hulpbronnen. Zulks is noodzakelijk, omdat de vrije mensen en de vrije landen in de komende jaren in toenemende mate op de proef zullen worden gesteld. Deze morele mobilisatie kan het behoud zijn van de wereldvrede. Dean Aoheson wordt op zijn reis naar Europa vergezeld door zijn echtgenote en drie hoge functionarissen van het Stat» Department. Hij heeft reeds te Parijs langdurige besprekingen gevoerd met zijn diplomatieke adviseurs, met zijn IVanse collega Robert Schuman en an dere Europese insiders, waarbij vanzelf sprekend het advies van McCloy en Jessup van grote waarde is. Deze voorbesprekingen zijn van urgent belang, omdat als de ..Grote Drie" as- Donderdag te Londen de conferentie aanvangt, er reeds overeenstemming in principe moet zijn bereikt over de vraagstukken betreffende Duitsland, Oos tenrijk en het Verre Oosten. De bespre kingen te Londen worden daardoor tot •an minimum beperkt. Naast de Sowjet-Unie als kwestie van primair -belang, staat het Duitse pro bleem. President Auriol heeft het juist gekarakteriseerd: .,WU zyn bereid tr uitje van de vrede en gemeenschappe lijke welvaart, te zwijgen over ons lij den en onze (Franse) grieven, doch op voorwaarde, dat het Duitse volk niet vergeet qn dat Duitsland, noch in het Oosten, noch in het Westen opnieuw wordt bewapend". De vraag rijst der halve. hoe West-Duitsland dan toch kan worden geïntegreerd bij Europa? Een zeer gewichtig punt is ook Indo- China. Waarschijnlijk zal volgens Reu ter aan Dean Acheson worden verzocht om een bedrag van 500 millioen dollar tier beschikking te stellen voor de strijd tegen de communisten in Indo-China. De visie wordt derhalve bevestigd, dat Amerika geforceerd zal worden, Frank- rijk direct aanzienlijke hulp te verlenen erf anders moet Frankrijk wel de strate- Vóór zijn vertrek naar Europa, waarbij ij uitgeleide gedaan werd door Presi dent Truman heeft Acheson. de Westerse s opgewekt, hun krachten met de uiterste energie te verzamelen. Op de a s. bijeenkomst van de Noord Atlantische Raad zullen de 12 ministers van Buit. Zaken deelnemen aan- een volledige zelfstandige bespreking der politieke, economische en militaire pro blemen. Het feit dat de Canadese mi nister van Buit. Zaken. Lester Pearson, reeds dagen tevoren in Londen aanwezig is, wordt beschouwd als een- bewijs van de belangrijke rol van Canada als scha kel tussen de Noord-Amerikaanse en de Europese helft van de Atlantische Unie. Vermelden wij nog, dat er grote kans bestaat, dat het voorstel van Bidault voor Hoge Atlantische Vredesraad door de ..Grote Drie" zal worden besproken. .Le Monde" schetst het plan als de vor ming van een orgaan, dat van zijn mili taire karakter is ontdaan: Een Hoge Raad het Westen of een Hoge Raad voor de Vrede, waarin: ook neutrale landen zitting zouden kunnen nemen. In Oost-Duitsland iets aan de knikker? Ook Grotewohl naar Moskou Volgens de West-Berlijnse „Kurier". ZÖn de premier van Oost-Duitsland. Grotewohl en de vice-premier Ulbricht in het geheim per vliegtuig naar Mos kou vertrokken, waarheen ook de Pre sident Pieck, die zich reeds in Rusland bevindt, zou zijn ontboden- Vermoedelijk heeft zulks te maken met een koers wijziging van de S.E.D. en verwacht men een wijziging in de samenstelling der Oost-Duitse regering. Klacht van Belgische Liberalen De Liberale Belgische ministers heb ben Eyskens een brief gezonden, waarin ïij hem verwijten de ontbinding van het parlement gearrangeerd te hebben, zon der overleg met het kabinet. Door de ontbinding zouden dringende militaire en financiële maatregelen vertraging ondervinden. Noodtoestand te Makassar Uit particuliere bronnen wij, dat de toestand te Makassar veilig is. Niemand is er meer zijn leven zsker en vrouwen vertonen zich niet meer op straat. Telefoneren met Nederland is niet meer mogelijk. Melk is er nergens te krijgen en hartstochtelijke rokers behelpen zich met strootjes van boomschors. Daar de salarissen gelijk blijven en het geld zijn waarde verliest, wordt het leven steeds moeilijker. De 40-jarige bovengrondse mijn arbeider J. Kerstenmaker uit Jabeek is overleden aan verwondingen, die hij in April op de staatsmijn Hendrik had op gelopen. Hij was bekneld geraakt tus sen een kipstoel en een mijnwagen. In een café op de Westecmarkt te Amsterdam viel een bezoeker van een trapje- Hij kwam zo ongelukkig terecht, dat hij is overleden. HAAR-oogst Onze voorvaderen hebben hun man nelijke trekken met trots verborgen achter snorren, „koteletten", sikken, bakke- en andere baarden. Tegenwoor dig wordt in ons land dagelijks onge veer18.000 kilometer baardhaar zorgvuldig verwijderd en als en waardeloze ontsiering weggeworpen. Volgens deskundigen heeft een man 25.000 haren op een te scheren op pervlakte van 260 vierkante centi meter. We hebben het niet nagegaan, maar nemen aan, dat het waar is. Elke haar groeit minstens een kwart millimeter in de 24 uur. Dat is iedere dag ongeveer zes meter op ieder man- nengezicht. We schatten, dat er in ons land drie millioen kinnen zijn te scheren. Per dag moet dus op een terrein van tachtigduizend vierkante meter (acht hectare, evenveel als de grond van een keuterboer) ongeveer 18.000 kilometer haar worden geoogst Als U wilt vergelijken: de omtre.' van de agrde is aan de evenaar veer tigduizend kilometer Rover liet vingertop achter Bijpassende man spoedig gevonden. De top van een vinger bracht de politie op het spoor van de dader van een mis lukte roofoverval, die Donderdagnacht in Boelenslaan (Fr.) is gepleegd. Toen in die nacht nl. de oude boer P. Benedictus de deur opende voor een bezoeker, die aan klopte, werd hij geconfronteerd met een gemaskerde bandiet, die hem de welbe kende woorden ,,Je geld of je leven" toe beet. Klaarblijkelijk wist de bandiet, dat er die nacht geld in huis was, van een de vorige dag gehouden boeldag. Een neef van de boer greep echter een sabel en ging de man te lijf. Na een kort en fel gevecht koos de indringer het hazenpad, waarbij hij echter een vinger top moest achterlaten als gevolg van de doeltreffende actie van de sabelzwaaien- D politie had aan dit stuk van over tuiging genoeg om Zaterdag de bijpassen de man op te sporen, nl. W. K. uit Harke- ma, voor wie ontkennen weinig baatte. Bezorgdheid over Zuid Oost Azië Ernstige weerslag op Europa Communistische vloot-strijdkrachten beogen een landing op de Paracel- eilanden, ten Zuiden van Hainan en ter hoogte van de Indo-Chinese kust. Zo juist heeft de opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan verklaard, dat de opmars der Roden in Zuid-Oost-Azië een zodanige situatie heeft geschapen, dat de verdedigings positie moeilijker wordt. Hij verwacht van de ontwikkelingen in Indo-China een ernstige weerslag op Europa- Elders in dit nummer wijzen wij erop, dat In do-China op de conferentie der „Grote' Drie" te Londen zal worden besproken- Onzekerheid over 5000 Oostenrijkse krijgsgevangenen Ook Oostenrijk heeft de eis gesteld, dat de krijgsgevangenen die zich nog in de Sowjet-Unie bevinden, naar hun vaderland zullen worden teruggezonden. Over het lot van 5000 personen verkeert men nog in het onzekere. Twee tampen in Canada: In Rimouski (Quebec) verbrandden negenhonderd woningen CANADA IS IN HET AFGELOPEN WEEKEINDE door twee rampen geteisterd. Een overstroming nam bezit van de hoofdstad van de prairie-provincie Manitoba, Winnipeg, terwijl een grote brand de stad Rimouski in Quebec aan de St. Lawrence rivier voor een aanzienlijk deel in de as legde. '- grond lagen) smolten en de spoorrails werden verwrongen door de fantastische hitte. Reeds enige dagen hadden zware vi arsregens 't water in de Red River ren Zuiden van Winnipeg doen wassen, waar door grote gebieden overstroomden. Lang- maar zeker naderde het water Ca nada's graanstad en Zaterdag stonden de straten in de voorsteden reeds blank. Dui zenden mensen werden gerecruteerd om te trachten door het opwerpen van barri caden van zandzakken het water buiten de stad zelf te houden, terwijl de dijken rond Winnipeg nog werden versterkt. Het r steeg echter zo snel, dat er geen bijhouden aan was. Weliswaar hield de regen op, ma.r niemand kon meer ver hinderen, dat het nog steeds stijgende ater de dijken verbrak, de zandwallen egspoelde en bezit nam van de brede straten van Winnipeg. Het gemeentebe- tuur kondigde de noodtoestand af en ïerduizend van de driehonderdduizend nwoners moesten elders een gped heen komen zoeken, omdat hun huizen onbe woonbaar geworden waren. En dat alles terwijl een ijzige wind door de straten waaide en de tempera tuur maar enige graden boven het nul punt was. Met allerlei primitieve hulp middelen, zoals vlotten en kano s werden n gevaar verkerende mensen naai hoger gelegen delen van de stad gebracht. Vooral de evacuatie van de patiënten van in het overstroomde gebied gelegen ziekenhuizen baarde grote zorgen. De bevolking van de stad wacht thans angstige spanning op het hoogtepunt der overstroming. Men vreest, dat de ri- die reeds haar hoogste stand in 83 jaar bereikt heeft, nog anderhalve meter zal stijgen. Brand in Rimouski En- de Frans-Canadese industriestad in de St. Lawrencerivier Rimouski is Zaterdag door een felle brand/ voor een groot deel vernield. In de morgenuren ontstond brand in een houtzaagmolen en de felle storm wakkerde het vuur zo aan, dat weldra hele straten in brand stonden. Zoals elders in Canada waren ook de hui zen van Rimouski van hout. Toen men de brand eindelijk meester was, kon mer de droevige balans van deze ramp opma ken. Negenhonderd huizen en gebouwen waren verbrand of beschadigd. Duizenden mensen waren dakloos en acht mensen hadden de dood gevonden in de vlammen. De totale schade wordt op 10 millioen Canadese dollars gejehat. De brug de St. Lawrence-rivier is ingestort. Tele foon en telegraaflijnen (dié boven de Bus ontplofte in Rio 12 doden Tornado's in de V.S. Minstens zeven mensen zijn gedood en 93 gewond bij tornado's, die verschillende gebieden van de Ver. Staten teisterden sneeuw, regen, stof. hagel, bliksem en erstroming brachten. Voetgangers wer den tegen de grond geslagen, bomen ont- orteld, ruiten vernield, daken van hui- ?n gerukt en in Kansas en Nebraska viel 15 cm. sneeuw. Bracht K.L.M.-vliegtuig pokkengevaar mee Passagiers Ingeënt, op drie onvlndbaren na Zaterdagmiddag heeft de Amsterdam- e G.G.D. een dringende oproep uitge geven voor een aantal K-L M.-passagiers, die Vrijdagmorgen om tien uur uit Londen op Schiphol zijn geland en van men het niet uitgesloten acht dat zij met pokken besmet zijn. Op drie na hebben zij zich allen gemeld. In Londen kwam Vrijdag een vlieg tuig aan uit Calcutta, waarvan de pas sagiers zich aan een medische controle moesten onderwerpen. Daarna Jiet men hen in een wachtkamer, waar tevens de passagiers zaten, die even later naar Schiphol vlogen. Achteraf is gebleken, dat een der passagiers uit Calcutta mogelijk 'een lijder aan. pokken was. Op Schiphol vindt geen medische controle plaats van peraopen die uit- Frankrijk, Engeland, België of Luxemburg komen en daarom werd onmiddellijk Hamburg gewaarschuwd, waarheen twaalf passa giers waren doorgevlogen. De in Neder land achtergebleven reizigers meldden zich na de oproep spoedig en werden ingeënt. Onvindbaar zijn nóg de Neder landers J. Aymond en O. Grönert, als mede de Amerikaan F. Booth. Zij be vinden zich vermoedelijk niet meer ons De ingeënte passagiers vertonen nog geen enkel teken, 'dat zij inderdaad be smet zijn- Er bestaat- geen reden voor ongerustheid, warit alle maatregelen zijn genomen om de volksgezondheid te be- schermen.- Tien mille uit geforeeerdé brandkast gestolen Inbrekers hebben de brandkast van een inkel in Roosendaal weggesleept en op >n stuk land in de omgeving geforceerd. Z|j zijn er met 10.000 vandoor gegaan. Taxichauffeur beroofd van f 20 Zondagmorgen vroeg is een Haarlemse taxichauffeur in Amsterdam van zijn portemonnaie met 20 beroofd. Hij reed twee mannen van ongeveer 30 jaar naar de Herengracht in Amsterdam. Op een eenzaam punt aan deze gracht vroegen zij hem te stoppen. Een van de mannen haalde een voorwerp uit zijn zak dat op een revolver leek en eiste het geld van de chauffeur. Deze gaf zijn portemonnaie af. De mannen stapten uit de wagen en verdwenen onmiddellijk. DELFTS BLAUW VOOR DE KONING VAN THAILAND De directie van de KLM heeft de ko ning van Thailand ter gelegenheid van zijn huwelijk drie Delfts blauwe borden langeboden. LIEFDESDRAMA IN NAARDEN Daarna zijn eigen polsslagader doorgesneden Zaterdagavond heeft een 23-jarige Haarlemse ex-militair een 20-jarige verpleegster van het diaconessenhuis te Naarden op een eenzame plaats bij het oude fort Ronduit aldaar met een dolkmes vermoord. De dader, H. B., die kort geleden uit Indonesië repatrieerde, vertelde later op de avond in dronkenschap wat er was gebeurd en heeft ge tracht zich in zijn ouderlijke woning van het leven te benemen door zijn polsslagader door te snijden. Voor h\j Zondagmorgen vroeg in ern stige toestand naar een Haarlems zie kenhuis werd overgebracht, bekende hij in een kort verhoor zijn daad en gaf hij de plaats aan, waar een aantal uren la ter het lichaam van het meisje, M. K. uit Joure, werd gevonden. Omtrent de drijfveer van de dader heeft men nog geen zekerheid. Hij kon nog niet voldoende worden verhoord, hoewel zijn toestand redelijk is. De po litie vermoedt, dat het meisje de relatie, die zou hebben bestaan, vóór de jongen naar Indonesië ging, heeft willen ver breken. Vermoedelijk heeft hij ruzie ge kregen en is zo tot zijn vreselijke daad gekomen. B. heeft het hevig bloedende meisje nog een aantal meters wegge sleept en in het riet geworpen. Daar moet zij zijn bezweken. B. ging naar Haarlem terug en heeft in een café een en ander gedronken. Daar, en later ook tegen de taxichauf feur die hem thuis bracht, vertelde hij dat hij een meisje had vermoord. Men hield het eerst voor dronkemanspraat, doch stelde er later de politie van in kennis. Die ging naar de ouderlijke wo ning van B. en vond de jongeman hevig bloedend in zijn bed liggen. In het Diaconessenhuis had •erpleegster, die Zaterdagavond vrijaf Door een ontploffing in een bus, die 'oor hoog water in de straten e Janeiro was blijven steken, zijn 12 ïensen gedood en 21 gewond. Ontzet- ende regenbuien hebben in de Brazi- had, nog niet vermist Haarlemse aanse hoofdstad zware overstromingen Naardense agent*» stagen bij dn tpf»- roorzaakik »ta*4e tmkm m vmóm Treinramp in India 81 doden Rovers probeerden te plunderen Bij een treinramp in de buurt van La- habun op het trajeot Calcutta-New Delhi (India) zijn 81 mensen gedood en naar schatting honderd gewond. Op dezelfde plaats, waar vorige maand een andere trein verongelukte, liep thans deze ex- prestrein uit de rails, zodat de Indiase autoriteiten aannemen, dat de ramp aan sabotage te wijten is. Onmiddellijk na het ongeluk verschenen in militaire uni form geklede mannen, die begonnen te plunderen. De lijfwacht van de minister voor steun en wederopbouw, Bihar, die in de trein reisde, opende het vuur op de onverlaten, die toen ijlings vluchtten. Ernstige beschuldigingen tegen de C.P.N. en verwante organisaties Communistische organisaties hebben voor de oorlog politieke vluch telingen in handen van de Nazi's gespeeld, aldus luidt de opzienbaren de beschuldiging geuit door vele leden van de Tweede Kamer. In 1934 wendden uit Duitsland gevluchte anti-fascisten zich in hun radeloos heid dikwijls om hulp tot een communistische mantelorganisatie. Wan neer zij echter weigerden een politieke tegenprestatie te geven aan de C.P.N. of de Kommunistische Partei Deutschland in ruil voor de stof felijke hulp, die zij ontvingen, dan werden zij door de vreemdelingen politie gearresteerd en naar Duitsland teruggebracht. Het trok in die jaren de aandacht, dat de betrokkenen, zodra zy in een derge lijk conflict met de C.P.N., de K.P.D. of de Internationale Rode Hulp geraakten, plotseling in handen van de vreemdelin gendienst vielen, waarna zij in een Duits concentratiekamp terecht kwamen en in de meeste gevallen het leven verloren. Vele Duitse anti-Nazi's, die in het ge heim hier kwamen en zich niet wilden onderwerpen aan de dictatuur van de C.P.N., werden op deze wijze bij de vreemdelingenpolitie aangegeven en in handen van de Gestapo gespeeld. Deze onthullingen hebben een merk waardig voorspel. Onlangs is namelijk naturalisatie-ontwerp ingediend ten behoeve van de heer Alfred Moser, die 1933 naar Nederland kwam en voor de oorlog de vreemdelingendienst hielp bjj de opsporing van Nazi-spionnen, ter wijl h"u in de oorlog redacteur-uitgever erd van een illegaal blad, en zijn Ne derlandse vrouw als koerierster aan het verzetswerk deelnam. it is juist op zijn strijd tegen Nazi spionnen dat sommige leden der Tweede Kamer kennelijk de communisten hem in het voorlopig verslag aanvallen. Zij beschuldigen hem niet rechtstreeks doch laten de verdachtmaking horen, dat Ter gelegenheid i tegenwoordigheid x n de opening van de Holland-Fair In Philadelphia in m Z.K.H. Prins Bernhard, werd er een feestmaaltijd ge- houden in „Gimbell Banquet HalV hij" het zou zön, die de anti-fascisten ln handen van de Nazi's had gespeeld. Te- wilden deze communistische Kamer leden inzage hebben van de geheime stukken, die Moser uit Duitsland heeft eten los te krijgen, en zü vragen in lichtingen over zün werkzaamheden ten behoeve van de Nederlandse inlichtin gendienst. De verdedigers van de heer Moser tappen uit een heel ander vaatje. Deze had reeds lang genaturaliseerd :en zön, menen zü en hy moe; kos teloos Nederlander worden. De verdacht makingen van zün tegenstanders zyn niet gedaan in het belang van Neder land. Moser heeft vóór 10 Mei 1940 de Ne derlandse regering meermalen op de hoogte kunnen stellen van Duitse oor logstoebereidselen tegen Nederland en hü heeft de regering Duitse opmarsplan- Over de kwade practyken, waarvan zö Moser beschuldigen, moeten de com munistische Kamerleden him licht maar opsteken by de C.P.N., K.P.D. en d« I.R.H, aldus deze leden. De eerste dagr Enorme belangstelling voor Holland Fair Drommen kopers belegerden de stands De belangstelling voor de Holland Fair in. Philadelphia was Zaterdag, na de opening door Prins Bernard, enorm. Reeds in de vroege middag moest de leiding een dringend be- roep doen op de Amerikaanse dou ane om onmiddeliyke aanvulling van de uitgeput rakende voorraden in bepaalde categorieën mogelijk te maken. Vooral in de levensmiddelen-afdeling kwamen de verkopers handen tekort. Drommen nieuwsgierigen en kopers be legerden de stands. Voor alle toegangen van het Gimbel-warenhuis verdrong zich een grote menigte. De mensen werden by hei binnenkomen begroet door de uit duizend versa tulpen gevormde letters Holland Fair. De afdeling kunstnijverheid trok even eens veel belangstelling. Vooral de jon gere bezoekers toonden interesse voor d® oollectie historische documenten. In een hoek van de Fair geeft de Haagse pop penspeler Guido van Deth uitvoeringen voor Amerika's jongste generatie. Groente-export stagneerde één dag Veilingen nog niet door Duitse moeilijkheden getroffen Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt ontstond er Zaterdag j.l. een hiaat in de groente-export van Neder land naar Duitsland. Van het, bij handelsverdrag toegestane groentecontingent. groot 15 millioen dollar, is thans 6.7 millioen verbruikt Zaterdag j.l. werden er aan Duitse zijde administratieve moeilykheden gemaakt, waardoor de export weer stagneerde. Men verwachtte evenwel, dat reeds he den de belemmeringen opgeheven zou den worden. De moeilijkheden hielden verband met de betalingen, die de Duitsers door mid del van goederen-leveranties (compensa tietransacties) wensten te regelen, waar toe de Nederlandse Regering evenwel niet aanstonds bereid was. Op de groentveilingen was heden van moeiiykheden nog niets te merken. Er werd normaal voor Duitsland gekocht. Exporteurs hielden rekening met het feit. dat zy heeden voor een sluiten van de grens gewaarschuwd zouden worden. Tweehonderd Super forten voor Engeland Eind Juni 1951 zal Groot-Brittannië tweehonderd Superforten van de Ver. Staten krijgen in het kader van het be- wapeningsplan van het Atlantisch Pact. De Amerikaanse luchtmacht heeft dui zenden B. 29's over uit de oorlog en min stens duizend daarvan worden als „sur plus" beschouwd, daar dit type vervan gen wordt door de - Nagelaten betrekkingen wachten 3 jaar op inlossing belofte CINDS OCTOBER 1949, toen de begraafplaats der Centrale Oorlogs- gravenstichting te Loenen (Veluwe) in gebruik genomen werd zijn daar, naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, de resten van 317, in de Russische zóne van Duitsland, tijdens de oorlog omgekomen Ne derlanders, bijgezet. In totaal zijn uit die zóne. duizend slachtoffers van het nazisme naar het vaderland overgebracht. Zij, die niet in Loenen werden begraven, zijn in op de begraafplaatsen in de steden n dorpen, waaruit zij afkomstig waren, ter aarde besteld. Men zal zich herinneren, dat op 12 Augustus 1947 de Regering besloot, dat 1 in Duitsland om- DAT minister In 't Veld begin Juni 3or de tweede maal Friesland zal be zoeken om over de wederopbouw spreken. DAT de monumentale zadeldaktoren te Deersum (Fr.), die bouwvallig was ge worden, is gerestaureerd. DAT drie deskundigen morgen op ver zoek van de regering naar Amerika ver trekken om de herbebossing te bestu- DAT de ver. voor internat, rechtsorde op 18 Mei „goede-wilsdag" viert, ter her denking van de dag. waarop in 189 eerste vredes-conferentie in Den Haag byeen kwam. DAT de beruchte Kathy-mijnen, die de Duitsers tussen IJmuiden en Vogelenzang hadden neergelegd, volledig zyn opge- DAT dr ir W. Hupkes, de voormalige president-directeur van de Ned. Spoor wegen en een der leiders van het verzet ia 4* oorlogsjaren, op 12 Mei 75 jaar DAT het echtpaar H. EloutVreeswyk, Hoogtekadyk 94, Amsterdam, gisteren f jaar was getrouwd. DAT architect W. A. Maas. die o m. c KRO-studio bouwde, op 52-j. leeftijd i Utrecht is overleden. DAT de ANWB-wegenwacht m.i.v. Mei ook in Zeeuwsch-Vlaanderen gaat DAT ruim 365.000 kinderen hebben meegedaan aan de stuiversactie vai stichting Het vierde Prinsekind en de op brengst pl.m. 20.000 bedraagt. DAT J. J. de Vries te Wassenaar, hoofd belastinginspecteur, benoemd is tot di recteur van het Ned. beheersinstituut. DAT mr F. P. E. Bloemarts en mr G L. W. Gratama, rechters te R'dam, be noemd zyn tot vice-president van di rechtbank aldaar. DAT de vorige week bij Terneuzen ge zonken Belgische sleepboot Walvis giste ren is gelicht. DAT J. M. uit Utrecht en H. H. uit Em- men zyn gearresteerd wegens een roof overval op een oude vrouw te Harden- berg. de overbrenging gekomen krijgsgevangenen, concentra tiekamp slachtoffers en arbeiders, die gedwongen werden in Duitsland te wer ken, op kosten van de Regering zou kun- n geschieden. Aanvragen diende men richten tot de Dienst voor Identifica- en Berging van het departement van Oorlog. In totaal is de overbrenging van 3000 slachtoffers, die zich alle in de Weste- lyke sectoren bevinden, gevraagd. Tot op dit ogenblik kwam er van al lerlei uit Duitsland terug: machines, schepen, materialen, maar de simpele plicht van piëteit jegens de gevallen Nederlanders kon men, me*, uitzondering de 1000 uit de Russische zóne nog niet nakomen. In Oost Duitsland kon werken, dank zü een Frans initia tief, de slachtoffers daar weg te halen. Men werkte er met gemengde teams en mee wat er aan doden uit de Wes- telyke landen gevonden werd. De Regering kon tot dusver nog geen beslissing nemen om ook het opsporings werk in de Westelyke zones doorgang te doen vinden. Er zyn daar ongeveer 15.000 bekende graven. Drie jaar lang houdt Algemene staking in Finland afgelast Het Finse vakverbond heeft de alge mene staking afgelast, na het bereiken van overeenstemming tussen het ver bond en de federatie van werkgevers. De spoorwegstaking voor hogere lonen wordt echter voortgezet. Botsingen bij Meiviering te Londen De verlate 1 Mei-viering te Londen heeft gisteren tot botsingen tussen be togers en politie geleid- Op Trafalgar Square ontstonden gevechten tussen communistische demonstranten en de Bobbies. Vier en zestig mannen en twee vrouwen werden gearresteerd. Er wer den spandoeken meegedragen met slag zinnen als: „Maak een eind aan de oorlog in Malakka". men de familieleden der 3000 aangevraag de slachtoffers nu al bezig met de be lofte, dat de overbrenging een feit zal worden. Tot nu toe zonder gevolg. Inmiddels heeft, zoals men zich zal her inneren, het P.v.d.A.-Kamerlid Vermeer de Regering gevraagd een datum te noe men, waarop de overbrenging begint. Dat geschiedde al in Januari. Thans is het Mei en het antwoord kwam nóg niet af. Het is ook voor hen, die met de opspo ring. het transport en de overige werk zaamheden belast zullen worden een wan hopige geschiedenis. Zij weten niet. of zij bij de dienst zullen blijven, dan wel el ders werk gaan zoeken. Sterker dan hun belang dringt nog de nagedachtenis aan hen. die hun leven voor onze vrijheid gaven, tot het nemen van een spoedige beslissing. WEERBERICHT Latei opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk nog veel bewolking met plaatse- lyk enige regen of motregen, later enkele opklaringen. Meest matige wind. in de Noordelyka provincies uit Oostelyke richtingen, in het Zuiden aanvankelyk zwak ke veranderlijke wind, draaiend naar Oostelyke richtingen. Mor gen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 4.57—20.17 uur. Maan 2.51—11.55 uur. 17 Mei NM. Geen „rij-binnen-bioscoop" in Rijswijk Ryswijk krygt geen „rij-binnen- bioscoop" voor auto's. Het verzoek van de heer A. G. van Toll uit Den Haag. om op de Ryswykse speedwavbaan zon bioscoop te mogen vestigen, is door het bestuur van de Ned. Bioscoopbond afg*-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1