Jlieuwe £ciiisrt)c (L'ournnl Een verregend Bevrijdingsfeest, maar toch vreugde Netto-opbrengst Holland-Fair voor Nederland Er moet worden losgelaten wat voorbij is Republiek behaalt volkomen overwinning Wist U lJ tATERDAG 6 MEI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8113 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasllct; it gftcblms tnyn hert in te^tieaspoet" DE BRIEF UIT RUSLAND IN MAASTRICHT SNEUVELDE DE STRAATVERSIERING TT® REGEN heeft gisteren wel niet alle enthousiasme kunnen blussen, maar echt feest is het toch overal niet geweest. Vooral in het Zuiden werd de vreugde weggespoeld door een niet aflatende regen. In Maastricht was het zelfs zulk boos weer, dat de straatversiering sneuvelde. In arren moede hebben de burgers toen ook maar de vlaggen ingehaald. Vuurwerk Werd hier en daar afgelast, elders liep het letterlijk met een sisser af. Toch wordt uit vele plaatsen uitbundige vreugde gemeld, die tot middernacht voortduurde. Vooral ln Amsterdam heeft men zich weinig van het natte weer aangetrok ken. De Dam was weer het middelpunt: er werden volksdansen uitgeVoerd. het nieuwe Philharmonisch Orkest gaf z'n> eerste openlucht-optreden en het man nenkoor van tante Pos gaf „Kunst naar Kracht" De Koningin en de prinsesjes Beatrix en Irene waren aanwezig zij de opvoe ring van het jeugdspel „Wü willen" in het Utrechtse stadion. Ook de Engelse generaal-majoor S. B. T. Rawlins, die de Domstad bevrijdde, behoorde er tot de gasten. Duizenden volgden rond het doorweekte grasveld het door 4000 jongeren opgevoerde spel. Een der jongens bood1 generaal Rawlins een tekening van, de Domtoren aan. Bij aankomst en vertrek der Koninklijke gasten brachten de Utrechters een ovatie, die in het rillerige \'zer warm aandeed. De Britse generaal kreeg ten stadfcuize de zilveren erepenning van de ge- Ernstig en plechtig was gisteren de herdenking van de capitulatie der Duitse troepen op de Canadese begraafplaats te Groesbeek. Van de vele autoriteiten, die zich nier verzamelden, noemen wij er maar enkele: vice-admiraal N. A Rost van Tonningen namens de Koningin, de ministers Drees. Lieftinck en Van Schaik, generaal Kruis, luitenant-gene raal Calmeijer, staatssecretaris Moor man, rnr Moh. Roem, Clarence Hunter van de E.C.A., zeventien ambassadeurs, gezanten en andere vertegenwoordigers der geallieerden. Er werden tientallen kransen gelegd, om. dor minister Drees. Behalve in Den Haag werd ook in Haarlem en zeepkistenrace de nieuw ste volksvermakelijkheid georgani seerd. In Assen was meer feest om de trafditionele Mei-kermis dan om de eigenlijke 5 Mei-viering. Oldenzaal Verpleegster gaf een dodelijke injectie Een week voorwaardelijk geëist. De 32-jarige verpleegster P. van E. uit Rotterdam, die in Augustus 1949 in de operatiekamer .van het ziekenhuis Eudo- kia bij vergissing een verkeerde vloeistof in een injectiespuit had laten doen, ten gevolge waarvan de patiënte overleed, hoorde voor de Rotterdamse rechtbank een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar tegen zich eisen. De patiënte kreeg een dodelijke dosis cocaine toegediend. Bij de volgende patiënt bemerkte de verpleegster haar vergissing en deze patiënt kon door bloedtransfusie worden gered. Een getui ge was van oordeel, dat de opschriften van de flesjes niet voldoende duidelijk was en dat de zuster uit sleur handelde. Ook werd er op gewezen, dat op de dag van de operatie een dokter werd begra ven, met wie zuster Van E. veel had sa mengewerkt. Verd'er had zij het zeer druk en moest zij met een leerlingverpleegster samenwerken in plaats van met een hoofdzuster, zoals de gewoonte is. Uitspraak 18 Mei. Vliegtuigincident Letland Tweede Amerik. protest op het Kremlin feestt* pas vandaag. Wel werd er het uit Nijmegen gehaalde bevrijdingsvcur ont stoken. evenals in Enschede en Wage- ningen. waar de fakkel brandde voor hotel ,.De Wereld", waar de capitulatie overeenkomst werd getekend. Bij de kachel Meer dan andere Jaren is het bevrij dingsfeest echter thuis gevierd, bij de radio en bij de kachel. Door de radio heeft men de elders in ons blad weergegeven toespraak van de Koningin kunnen horen, en later de har telijke worden van onze bevrijders: de Canadese generaal Foulkes, veldmaar schalk Montgomery en de Amerikaanse general Bradley. Het warera woorden van hulde en moed vor ons verzet, waarde ring voor herstel en wederopbouw, dank voor het verzorgen der oorlogsgraven. En minister Drees sprak voor de Ca nadese radio. ,.Ik kan u verzekeren, dat de dankbaarheid van het Nederlandse volk jegens uw soldaten en u allen meer betekent dan een schone leuze". Dat laatste verzekerde ook de Canadese am bassadeur Pierre Dupuy voor de Cana dese omroep. ,.Die dankbaarheid is nog even groot, dag in dag uit gedurende maanden en jaren DE KOLEN-ZOMERPRIJZEN ..en de kleinbehutsden. PRINS BERNHARD WIL PERSOONLIJK BEMIDDELEN geopend, de grote tentoonstelling waarvan de Nederlandse exporteurs zo veel verwachting hebben, omdat hier op uitnemende wijze wordt ge toond, wat Nederland aan Amerika kan leveren. De Prins zei gisteren aan een diner in- het Gimbel-warenhuis, waar de Fair is ingericht, dat Neder land grote .waardering koestert voor de hulp en vriendschap der Ameri-r kanen (hetgeen ook blijkt uit de naam Philadelphia: stad van broeder liefde), maar dat het toch in de eerste plaats gaat om scheepsladingen goederen te verkopen. De Prins noemde de Hollandi Fair een practisch resultaat van het streven naar Europees herstel. Hij verzocht de zaken- heden de slagzin in gedachten te hou den „Bent u tevreden, zeg het anderen bent u niet tevreden, zeg .het ons". Hij achtte het voorts van bijzondere be tekenis. dat alles in het werk wordt ge steld om een vrije wereldhandel te ver krijgen- De Beneluxlanden beschouwen zich als voorvechters voor deze vrije handel en de Europese samenwerking. Uitvoering deed Z.K.H. echter ook uit komen. dat de Holland Fair tevens een cultureel doel heeft. Na hem sprak prof. G. Brouwers, de secretaris-generaal van Economische Za ken. Dank zij de Marshall-hulp, zo zei thans de tijd gekomen waarin Europa ook iets terug kan gaan leveren- Waarmee kan Nederland1 beter tonen Vrij na 7 maanden voorarrest Rovers beschuldigden kantoor bediende van medeplichtigheid. 28-jarige Amsterdamse kantoorbe- De Amerikaanse ambassadeur te Mos- diende W. P. P.. tegen wie in eerste be- kou, Alan Kirk, heeft opnieuw een pro- handeling voor de rechtbank aldaar twee testnota met betrekking tot het vliegtuig-1 jaar was geëist wegens medeplichtigheid incident in het Oostzeegebied overhan-1 aan de roofoverval op de spaarbank van digd aan Gromyko, de Sowjetrussische j de Stad Amsterdam, is na zeven maan- plaatsvervangende minister van Buit. Za-den voorarrest gisteren onmiddellijk in ken. De nota is een antwoord op de Rus- vrijheid gesteld, omdat de officier van sische mededeling van 21 April j.l., welke justitie vrijspraak vroeg wegens gebrek het eerste Amerikaanse protest verwierp aan bewijs en onbetrouwbaarheid der ge- verklaarde, dat het neergeschoten tuigen. welk gebruik het heeft gemaakt van de verstrekte hulp dan door het zenden van zijn eigen goederen? De Prins werd gisteren op het vlieg veld van de stad begroet door vooraan staande burgers. Hij reed in een open Cadillac naar het stadhuis, vergezeld door een groot politie-escorte. De burge meester overhandigde hem de sleutels an de stad. De Prins hield een korte radiotoespraak en werd vervolgens ont vangen in de historische Onafhankelijk heidshal. Een erewacht presenteerde de •apens, het Wilhelmus werd gespeeld, de Prins bezichtigde de vrijheidsklok en plaatste met ambassadeur Van Kleffen6 anderen zijn handtekening in het .gouden boek", dn de zaal waar in 1776 de onafhankelijikheid van Amerika werd uitgeroepen. Aan een diner in New York had de Prins de importeurs verzocht hem te schrijven, indien zij van mening waren dat rij zijn persoonlijke hulp nodig hadden. Bij de opening werd ook het woord ge voerd door Paul Hoffman, de administra teur van de E.C.A., die Prins Bernhard „de volmaakte ambassadeur van de good will" noemde en Nederland hogelijk prees, dat het op de bres staat bij iedere poging, de handel op het vasteland vry te maken. De netto-opbrengst van hetgeen Gim bel op de Holland Fair verkoopt, zal aan de Ned. regering worden overgedragen. de- Bij explosie op Sicilië vijftien doden Bij Catania op Sicilië heeft zich Don derdag een vreselijke ontploffing voor gedaan. Honderd ton bommen, die daar nog lagen uit de jongste oorlog, kwamen tot explosie, toen arbeiders bezig waren de ontstekingsapparatuur van de muni tie te verwijderen. Vensterruiten werden verbrijzeld en honderden mensen vlucht ten in paniek de straat op. Catania ziet er uit als een pas gebombardeerde stad. Vijftien mensen verloren het leven en meer dan 50 moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Laten Russen treiler vrij Britse stap te Moskou De Britse ambassadeur te Moskou, Sir David Kelly, heeft op het Kremlin om inlichtingen over en vrijlating van het Britse vissersvaartuig „Etruria" ver zocht, dat enige dagen geleden ten Noor den van de IJszee-haven Moermansk. door de Russen in beslag is genomen. Finland vóór een algemene staking Alle treinen staan stil Ondanks het feit, dat de staking in Fin land door de overheid onwettig is ver klaard, wordt door het vakverbond tegen Maandag een algemene staking voorbe- feid. waarbij o a. alle hoofdarbeiders in clusief onderwijzers zich zullen aanslui ten. Alle treinen in het land staan stil ook de herstelbetalingsleveranties Cfcrden niet uitgevoerd. De daders van de overval, de gebroe ders M.. tot 2Vz en 2 jaar veroordeeld, hadden beweerd, dat P. hun een pistool ter leen had gegeven. P. ontkende con stant. De uitspraak volgt op 19 Mei. Mr Van Maarseveen vervangt zieke minister Wijers Minister Wijers zou deze week afscheid hebben genomen van zijn departement. daartoe echter verhinderd door ziekte. Intussen treedt mr Van Maavse- op als minister van Justitie ad interim. Misdadiger geelt zijn ogen voor blinde Enige minuten voordat hij voor het vuurpeloton verscheen, heeft een Franse oorlogsmisdadiger, Maurice Bay, zijn ogen ter beschikking gesteld van een Pa rijs ziekenhuis. Onmiddellijk na de te rechtstelling heeft een chirurg de ogen verwijderd en deze gebruikt bij de ope ratie van een blinde. De bollenvelden nu op hun mooist In de Betuwe bloeien appelbomen Als er nog een paar warme dagen komen, zullen de lange Darwintulpen het felle kleurenkleed van de thans bloeiende tulpenvelden nog komen ver sterken. Keukenhof in Lisse en Treslong- tuin in Hillegom zijn than6 op hun mooist. De appelbomen in de Betuwe, vooral de goudreinetten. zullen dit weekeinde ln volle bloei staan. Ook de wegen i Beemster. waar in oorlogstijd bijna 20.000 vruchtbomen verloren gingen door de inundatie, zijn weer prachtig, na de oorlog zijn langs de wegen alleen al 4500 bomen geplant Eindelijk treden we op Hoge Commissariaat doet stappen bij de R.I.S. Eindelijk heeft het Nederlandse hoge commissariaat te Djakarta haar lijde lijke houding inzake de arrestatie van en de moord op Nederlanders laten varen. Het heeft de regering van de Republik Indonesia Serikat opheldering gevraagd over de arrestatie van Nederlanders te Makassar waarvan wij elders in dit blad een lijst hebben gegeven. Voorts heeft de plaatsvervangende hoge commissaris de Indonesische mili taire autoriteiten gewezen op de wjjze, waarop men te Makassar de Nederlan ders behandelt. Verschillende Nederlan ders aldaar werden namelijk gesom meerd, binnen een half uur hun huis te verlaten zonder dat hun enigerlei onderdak werd gewezen. Ook zijn hui zen van Nederlanders met stenen ge worpen. Naar aanleiding van de moorden op Nederlanders heeft het hoge commissa riaat eveneens een stap gedaan. In dit verband wordt vernomen, dat sedert de souvereiniteitsoverdracht ongeveer zes tien Nederlanders vermoord zijn, van wie elf in Oost en vijf in West-Java. Republiek herstelt Fox in ere Nu de republiek practisch gereed is met annexatie van alle deelstaten, heeft Hatta de betrekkingen met Fox hervat. Deze persoon, die door het sluiten van het Fox-contract berucht geworden is, heeft een uitgebreid programma „industrialisatie, ontwikkeling en del in Indonesië opgezet. Hij vertoeft op het ogenblik te Djakarta. Gelijk men weet, kreeg Fox voor ee bedrag ran 25.000 dollars contant gedaai dat de republiek hem het monopolie gaf van de Indonesische handel op Amerika met een commissie van 71,a procent, ter wijl de "republiek hem de levering arbeidskrachten toezegde voor zijn nomische plannen. Thans beweert Fox, dat hij geen m -polle meer heeft. TRYGVE LIE SPREEKT: „Gevaarlijkste situatie sedert 1945" Trygve Lië, secretaris-generaal van de Ver Naties heeft er prijs op gesteld tijdens zijn korte bezoek aan ons land, een beleefdheddspersconferentie te hou den. Hij had niet veel meer te zeggen, dan tijdens een dergelijke gebeurtenis op 3 Mei te Parijs. Woensdag vertrekt hij naar Moskou, maar het staat ondanks desbetreffende berichten, nog geenszins vast, dat hij Stalin zal spreken. Op een vraag zeide Lie. dat er nooit administratieve moeilijkheden met de Sowjet Unie waren, dat hij en zijn per soneel makkelijk de nodige visa kregen en dat Rusland prompt de contributies betaalde. Hij heeft voor zijn bezoek noch van enige regering een opdracht ontvangen noch zich vastgelegd. En wat de verhalen betreft over prof. Einstein, die heeft hem alleen maar een brief geschreven, waar in hij schreef te hopen, dat Lie succes zou hebben. De toestand is kritieker dan ooit sedert 1945. De oplossing van het probleem der vertegenwoordiging van China in de Veiligheidsraad is zeer ur gent. Kindje in kolendamp overleden Het vierjarig pleegdochtertje J. I. A. B. van mevrouw K„ die in Barneveld een als woning verbouwd kippenhok be- .woont, is overleden door kolendampver giftiging. Het kind had 's nachts over gegeven en toen mevrouw K. kwam kij ken, viel zij meer en verloor zij even eens het bewustzijn. Na anderhalf uur kwam zij echter weer bij. Er waren geen bewijzen legen Westerling De Britse regering heeft de ontvangst van het verzoek om uitlevering van Westerling bevestigd, maar tevens er aan toegevoegd, dat het verzoek wel iswaar thans in de wettige vorm is gé bracht, doch dat daaraan nog steeds geen bewijzen zijn toegevoegd. De gouverneur van Singapore zal nu moeten beslissen of het hof zal worden bijeengeroepen om de uitlevering te be handelen. Het hof moet uitmaken of het Engels-Nederlandse uitleveringsverdrag nog toepasselijk is en of dit wel be trekking heeft op politieke misdrijven. Rechtsgeleerden te Londen zijn geneigd aan te nemen, dat de o\'ereenkomst nog geldt doch oordelen, dat het hof de be slissing toekomt. Di Nikijuluw benoemd tot vertegenwoordiger der Zuid-Molukken Gelijk onze lezers weten, trad dr. J. P. Nikfjuluw. voorzitter van de organisatie der Zuid-Molukkers in Nederland, de laatste tijd op als woordvoerder van de iri Nederland woonachtige Zuid-Moluk kers. Gisteren is Nikijuluw telegrafisch er van in "kennis gesteld, dat de regering van de Republiek der Zuid-Molukken" hem officieel benoemd heeft tot haar vertegenwoordiger hier te lande. Radiotoespraak Koningin Juliana KONINGIN JULIANA heeft gisteravond de volgende radiotoespraak gehouden: „10 Mei 1940, en 5 Mei 1945, voor altijd onvergetelijk, zijn levend voor ons als de dag van vandaag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinksterfeest tot Pinksterfeest, zoals onze dichters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorgevallen, gedenken we liever met onze gedachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter herdenking van de oorlog en van degenen, die er hun hoogste offer in brachten, is steeds het hoofdmotief: laten wij het ideaal, waarvoor z ij gestorven zijn, in ons leven waar maken. EN VELEN WANHOPEN, of wij ooit in vredestijd die eendracht en dia energie zullen kunnen opbrengen, die daarvoor nodig zijn. Na 5 jaren vrede gaan velen zelfs zover, dat zij menen, dat het geestelijk goed, in de strijd verworven, in de veelbewogen en teleurstellende nasleep teloor is gegaan. Maar een geestelijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. En het werkt nog steeds. Let op, overal om u heen, in uw eigen kring en elders. Het gaat steeds verder. Bewust en onbewust wil men anders, voelt zich daartoe onweer staanbaar gedreven. Waarom zouden we in herhalingen treden, door oude voorbije tijden te plaatsen voor de tegenwoordige, daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt en de voorbije altijd weer gebleken zijn tot een verderf inplaats van tot opbouw te leiden? Er ligt hier een diepgaand verschil of men de feiten in de ogen durft te zien, of men ze verwerpt of aanvaardt; omdat het eindresultaat van dit aanvaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. TN WEST-EUROPA heeft Nederland het zwaarst geleden, en ook het meest opvallend herstel beleefd. Buitenlanders zien dit duidelijk, en verklaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Nederland blijft men uitkijken. Nederland heeft verplichtingen in de broederschap der vol keren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ontplooiing in het nieuwe sei zoen van de 2e helft der 20e eeuw. Er moet worden losgelaten wat voorbij is, als offer, en laat ons aanvaar den, dat herstel van mensen-waarden alleen kan geschieden vanuit een volkomen rustig, uitgebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naar welvaart. Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg al op, die leidt naar zelf-hervinden in de traditie van vernieuwing, door zichzelf te geven voor volk en land, in de enige mogelijkheid aangedaan leed te laten voor wat het is en te vergeven. F)E TWIJFEL is een slechte kameraad en de hoop eigenlijk niet minder, -L' omdat beide concrete aanvaarding verwerpen en dus nimmer een gezonde beschouwing ontstaan kan. Niets kan ons beletten alles te verwachten van het leven, maar dan als begrip voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draag- kraoht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan oók. Ons verlangen zijn de draden, waarmee God weeft. En het weefgetouw van God is onnaspeurlijk, evenals het vervliegen van onze verlangens. Doch niet één draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal weven in het gewaad van Zijn schepping." Soelcawati en Mansoer stemmen toe in annexatie Na twee dagen besprekingen te Dja karta is Hatta met de staatshoofden var Oost-Indonesië en Oost-Sumatra, presi- sident Soekawati en dr Mansoer tot overeenstemming gekomen over de ming van een eenheidsstaat. Soekawati heeft ingestemd met de annexatie Oost-Indonesië door de republiek Mansoer heeft ook niets meer te vertel len aangezien het z g. volkscongres Medan al lang de zaken in handen ge nomen heeft en zich verklaard heeft voor de ontbinding van deze staat. Van een vierhoeksconferentie komt niets meer. Deze bleek volslagen o: gelijk toen de waarnemend president der republiek Assaat duidelijk zijn stand punt had te kennen gegeven, dat de deel staten Oost-Sumatra en Oost-Indonesië niet meer bestaan. Het enige wat nog nodig is on DAT in Maart slechts 785 boerderijen met mond- en klauwzeer waren besmet tegen 1223 in Februari (October 374, No vember 495, December 653, Januari 1036) Zuid-Holland nog altijd bovenaan staat met 199. DAT het zwembad De ijzeren vrouw in Den Bosch, hetwelk ernstige oorlogs schade heeft gehad, gemoderniseerd op 15 Mei wordt heropend. DAT gisteren in Utrecht onder tame lijk weinig belangstelling de tweede bur gerdag voor jonge kiezers werd gehou- DAT de nieuwe Zeeuwse veerboot Prins Bernhard (met plaats voor 75 auto's en 1500 personen) gisteren tijdens proefvaart van Vlissingen maar Ant werpen is overgedragen. DAT naast Amsterdam en Rotterdam thans ook Eindhoven een centrum voor kankerbestrijding (R K. Binnenzieken- huis) heeft. DAT Zevenbergen (N.-Bgisteren mijngas kreeg. DAT een van de oudste torens in ons land. die te Garderen op de Veluwe, dit jaar 900 jaar bestaat. DAT van 23 t.m. 26 Mei schietoefenin- ?n worden gehouden op het IJsselmeer ten Westen van Harderwijk. DAT onder auspiciën van het Rijks instituut voor oorlogsdocumentatie van 5 tot 9 September in A'dam de eerste in ternationale conferentie over de historie van de tweede wereldoorlog wordt houden. DAT blijkens de St -crt van gisteren een diploma van vakbekwaamheid als volmatroos is ingesteld. DAT Maandagavond via Hilversum i een uitzending wordt verzorgd interne taonale Rode-Kruisdag DAT aan burgemeester M. Dotinga Weesp op z(jn verzoek m.i.v. 1 Juli e vol ontslag is verleend. DAT dr H. Riemans eind Mei zijn taak als lid van de Ned. delegatie bij de Ver. Naties zal neerleggen en zoals gemeld wordt, opgevolgd door drs H. Jonker, le handelssecretaris te Frankfurt DAT de Koningin dezer dagen de Bra ziliaanse gezant Paulo Coelho de Almeida afscheidsgehoor heeft ontvangen. DAT alle 45 leden van de Sociaal Eco nomische Raad thans zijn benoemd en hun functie hebben aanvaard- DAT op 16 en 17 Mei in Hoorn een landelijke demonstratie wordt gegeven an tuinbouwmachines en-materialen. DAT de gemeenteraad van Amsterdam ?s voordrachten tot waarborging van geldleningen (in totaal f 20.874.00) voor de bouw van 1797 woningen, 52 winkels 1 17 bedrijfsruimten goedkeurde. DAT mr A. J. Guépin. lid van de raad an bestuur van Philips, op 15 Mei 25 jaar by dit bedrijf in dienst is. DAT na een aanvaring bij Vlissingen het Duitse ms Hindina met een ingedeuk- voorsteven de haven is binnen gesleept de Franse trawler Asie aan de grond gezet. DAT Foppe Bijlsma en Trijntje Bijls- iaBosba te Knijpe (86 en 83 jaar) op 11 Mei 60 jaar zijn getrouwd. DAT in de winkel van de 61-j. Chi des C. G. op Katendrecht te Rotterdam vijf pond ruwe opium in de vorm van ■n staaf in beslag is genomen. DAT minister Joekes gisteren 65 jaar DAT wegens zdekte van prof. dr L. W. G. Scholten en andere leden van het Utrechtse „B G." de verdere behandeling v#n de zaken tegen G. J. Huygen, secretaris-generaal van de NSB. en Knminaisëkretar H. K. A. Haubrek opgeschort DAT de middenstandstentoonstelldng De drie zuilen te Utrecht, die tot 13 Mei wordt gehouden, gisteren is geopend. DAT F. Smit, directeur van het dag blad voor de Zaanstreek De typhoon er an de prov. perscombinatie. 38 jaar oud i Bussum is overleden. DAT het ereteken van officier in de orde van Leopold 2 is uitgereikt aan de heer Meldel Frey te R'dam, hoofdinge- eur bij Unilever. DAT de tot levenslang veroordeelde De Jdie thans ook verdacht wordt van de moord op de Roosendaalse winkelier ei ens stoffelijke resten dezer dagen zijn gevonden, halsstarrig ontkent. DAT voor de wekelijkse luchtpostver zending naar het Ned. marine-personeel Boston de brieven als volgt moeten worden geadresseerd: „rang/kwaliteit, stamboeknummer. Marine-deta chement Boston, p/a Amsterdam-Schip hol", en uiterlijk Dinsdags op de bus moeten. DAT in Maastricht en omgeving vier personen zijn gearresteerd wegens dief stallen uit de goederenloods van het sta on Boschpoort DAT een uitgebreid medisch werk .-er tropische ziekten, samengesteld door Ned. artsen en opgedragen aan de na gedachtenis van de in de Stille Oceaan omgekomen medici, dezer dagen zal ver schijnen. DAT dr P. J. H. van Ginneken te Ber gen op Zoom, gedelegeerde van de vak groep suikerindustrie, benoemd is tot ridder in het Franse legioen van eer. DAT een in 1946 in een trein gestolen spaarbankboekje van mevr. F. uit Kiom menie achter een schot in een huis al- daar werd gevonden, waar de vergeet achtige dief het na zijn verhuizing had achtergelaten en de dief. die nu in verwijk woont, bekend heeft DAT twee Belgische lesvliegtuigen gisteren door benzinegebrek een geslaag de noodlanding maakten op het eiland Schouwen (Z.) eenheidsstaat tot stand te brengen, een onderonsje tussen Hatta en zijn publikeinse vrienden over de vorm, waarin men de zaak zal gieten. Gelijk bekend is, zal de R.I.S. essentiële punten van de republikeinse grondwet overnemen, welke o.m. een vrijwel complete nationalisatie inhoudt. Marshall-hulp toch besnoeid De Amerikaanse Senaat heeft thans het wetsontwerp op de buitenlandse hulp goedgekeurd, doch niet zonder dat de Marshall-hulp een veer gelaten had. Er werd namelyk een amendement aange nomen om deze met 250 millioen dollar te besnoeien. Gelijk men weet, had het Huis van Afgevaardigden enige tijd ge leden een gelijkduidend amendement aanvaard Voorts heeft de Sena-at een groot tgl amendementen afgewezen, zoals amendemenf-Taft om 500 millioen dollar te schrappen. Een ander voorstel liefst 1 milliard weg te kappen, onder ging hetzelfde lot. Eeri wens van Malone, dat de betrokken landen hun valutabe perkingen zouden afschaffen en een Kern. dat landen, die oorlogsmateriaal aan Rusland en zijn satellieten leveren, niet geholpen zullen worden, ging niet in vervulling. Hoge Nederlandse ambtenaren gearresteerd Woensdag maakten we reeds melding in de arrestatie van verschillende Nederlanders te Makassar. Later werden nog de volgende namen bekend ge- ikt: de commissarissen van politie Helder en Apcer, de voormalige procu- r-generaal Wertmulder, de landrech- Damen en de ambtenaren Benjamin Rappard van de gevangenissen en de motortransportdienst. Bovendien is nog •en Indonesisch lid van het hoogge- echtshof gevangen alsmede de waarne mend procureur-generaal, de burgemees ter van Makassar en de schoonvader van Abdoel Azis. ieruit blijkt wel, dat de republiek wraak neemt op alle hoge ambtenaren, net krachtige hand de terreur heb ben bestreden. Red.). In Rotterdam ook een woning voor Jonggehuwden Tevens voor kinderloze echtparen. Ook pasgetrouwden en kinderloze echt paren zullen voortaan in Rotterdam kans hebben op een eigen woning. Van de be schikbaar komende twee-kamer-wonin- gen zal voortaan de helft bestemd kun nen worden voor huwenden, de andere helft voor gehuwden zonder kinderen. De oudste paren genieten voorrang. Voor lopig komen allereerst in aanmerk) nc zy die samen minstens 90 jaar zijn. Helderder klank Merkwaardig hoezeer ook onop- zettelijk was het. dat de Tweede Kamer juist in deze week van herden ken een debat over Duitsland heeft ge voerd. Opmerkelijk echter was de toon, waarin dit debat gevoerd werd. Wat in dit debat ontbrak was de zin naar wraak en wat er in gevonden werd was de begeerte om de werkelijkheid onder ogen te zien. Die werkelijkheid is, dat het Duitse probleem eindelijk eens probleem-af behoort te worden en dat Duitsland moet samengaan met West-Europa. Be halve vele positieve motieven geldt daar voor ook een belangrijk negatief motief: tegenover het interesseren van Duitsland voor West-Europa staat slechts een an dere keuze, en wel deze. dat Duitsland ontvankelijk wordt voor het commu- Merkwaardig, dat dit debat juist in deze week gevoerd moest worden. Op merkelijker nog was de toon van het debat. Dat het debat in deze week van herdenken gevoerd werd. geeft aan de toon een nog iets helderder klank. Logisch In „Het Vrije Volk" trof ons in een overzicht over de laatste vijf jaren nog eens de eigengereide toon. Het is, alsof er in Nederland alleen maar een Partij van de Arbeid bestaat. De rest is blijkbaar te verwaarlozen. Intussen, men kan beter weten. Twee dingen vielen ons in dit over zicht bijzonder op. Het eerste is. dat naar het oordeel van het socialistische blad twee militaire acties de historie van deze vijf jaren hebben „ontsierd". Wij meen den nochtans te weten, dat die acties ook met instemming van de grote meer derheid der P. v. d A. ondernomen zijn- Het tweede is. dat het „een logische .ntwikkeling" wordt genoemd, dat dr. Drees medeformateur in het kabinet- Schermerhorn. thans minister-president is. Het is volgens het socialistische blad dus heel logisch, dat aan het minister presidentschap van de heer Schermer- horn een vrij spoedig einde kwam. Wij zijn het met het blad eens. Alleen hadden we niet verwacht, dit nog eens uit deze hoek te mogen vernemen. WEERBERICHT Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Zuid-Westen van het land aanvankelijk enkele opklaringen, overi gens over het algemeen veel bewolking met vooral in de Noord-Oostelijke helft van het land plaatselijk enig# regen. Zwakke tot matig# wind tussen Zuid en Oost es weinig verandering in temperatuur. (On gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon 500-20.14. Maan 204.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1