Jiiettmc geihsctfe(üimrant DIAPARI. PREMIER VAN 0.-IND0NESIË GEARRESTEERD Beschuldigd van medeplichtig heid aan de actie-Azis Verbitterde dr Hirschfeld zegt „neen" tegen microfoon Te Moskou wacht Trygve Lie een „rode guirlande" Amerikaanse wapens vanmorgen vroeg in Rotterdam Wist U DONDERDAG 4 MEI 1950 BUREAUX: liogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1Ë.N: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Eea en dertigste jaargang No DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5lam«osllri) h qfirbtwett tngn bert ia tegiieospoei" VERDRUKKING VERZET VICTORIE Zie pag. 7,8 en 9 Mr Van Maarseveen a.i. naar Justitie In een deel onzer editie berichtten wij j fisteren, dat mr Van Maarseveen. de I minister voor Uniezaken, de heer Wijers zal opvolgen als minister van Justitie. Wij vernemen thans nader, dat dit voor- I lopig geschieden zal in de vorm van een 1 interimaat. Mr Van Maarseveen zal zijn (optimistische) werkkracht dus verdelen ever MUOR en Justitie. Ook dit Jaaf 2 pet voor ambtenaren en onderwijzers De regering heeft besloten ook over 1950 aan het burgerlijk rijkspersoneel, de ónderwyzers en de leraren, allen voor zover hun salaris hoogstens f 4560 per jaar bedraagt, een uitkering van 2 pro cent van hun jaarsalaris te doen, met een maximum van f 50. HOENDERPEST IN DELFT In de pluimveestapel van enkele Delftse kippenhouders is pseudo-vogelpest ge constateerd. De kippen zijn afgeslacht. Ex-echtgenoot stal kistje sieraden Terwijl de vrouw er mee in een juwelierswinkel stond Een Amsterdamse wilde een kistje lieraden laten taxeren ï-v-m. een te slui ten verzekering. Terwijl zij in een juwe lierswinkel in de binnenstad stond, kwam haar gewezen echtgenoot, een 49-jarige antiquair, binnen en begon een gesprek. Plotseling echter pakte hij het kistje en liep er mee de winkel uit. De politie heeft de zaak in onderzoek. 102-Jarige in Den Bosch overleden Een van de oudste inwoners van ons land, de heer Joannes Cöp, is in Den Bosch op 102-jarige leeftijd overleden. Ook vuurwerk is gevaarlijk Gisteren probeerde de achtjarige H. Signer in Gouda een vuurwerkhuls, die hij had gevonden, met een hamer stuk te slaan. De patroon ontplofte en het ventje werd ernstig gewond aan rech terhand en been. I. J. L. Willinge vice-admiraal Schout bij nacht J. J. L. Willinge. com mandant der zeemacht in Nederland, is met ingang van 15 Mei bevorderd tot vice-admiraal. De premier van Oost-Indonesië, dr Diapari en enige zijner ministers, zijn te Makassar in hechtenis genomen, beschuldigd van medeplichtigheid aan de opstand van kapitein Abdoel Azis, aldus verneemt Reuter van het republikeinse persbureau Antara. De toestand in Zuid-Celebes moet ern stig zijn en de T.N.I. kan de bestrijding de misdadigheid niet meer af. De Naar men weet. heeft premier Diapari zich verzet tegen het streven van Dja karta om T.N.I.-tróépen aan land te zet ten in Makassar, tevens heeft hij mede gewerkt aan de bekendwording van do cumenten over de intrigues van Djakar ta om door infiltratie en terreur de staat Oost-Indonesië te vermijden. Toen Azis in opstand kwam, deed Dia pari niet mede maar keek de kat uit de De arrestatie van Diapari komt niet onverwacht. We herinneren aan de arres tatie van sultan Hamid, toen West-Borneo werd geliquideerd en aan de arrestatie van de premier van Pasoendan ter inlei ding van de ontbinding van deze negara. Intussen meldt A.P. uit Djakarta, dat dr Leimena na de mislukking zijner mis sie naar Ambon weer op weg is naar Djakarta. Dit bericht is belangrijk omdat daaruit blijkt dat dr Leimena er van af gezien heeft, de andere eilanden der Zuid-Molukken te bezoeken teneinde Ambon te isoleren. Het ministerie van verdediging van de R.I.S. heeft bekend gemaakt, dat de toe stand te Makassar weer de heropening van het burgerverkeer van en naar die stad mogelijk maakt. De leiders van de onafhankeiykheids- beweglngbeweging om Ambon hebben de wens te kennen gegeven, dat de Unci hun aanspraken zal bestuderen, zy willen alleen met de R.I.S. onderhandelen in tegenwoordigheid van de Unci. Tevens geven zy de wens te kennen, op grond van het zelfbeschikkingsrecht, dat de Verenigde Natiën hun aanspraken op on- afhankeiykheid zullen bestuderen. Zü zyn ook voornemens een vertegenwoor diger in de Verenigde Staten te be- Gistennorgen 10 uur is op Ambon een eigen vlag gehesen. Alle kantoren en scholen gaven een dag vry. Hoge Commissaris weinig spraakzaam na twee dagen reizen (Van een onzer verslaggevers) „Voor de radio? Neen", zei gisteren- zond op Schiphol dr Hirschfeld, Hoge I Commissaris van Nederland in Indonesië. Hij was aangekomen, eerder dan men aanvankelijk in Nederland dacht, omdat hij de reis van Djakarta naar hier in één ruk gemaakt heeft. Op het humeur van de heer Hirsch feld had de snelle reis in geen geval een gunstige invloed gehad. Toen hij op het tafeltje in het restaurant de mi crofoon gewaar werd zei hü de in de aanhef genoemde woorden. Daarmee zou het hele interview in de ruimte rond Schiphol verdwenen zün, ware het niet, dat anderen gezegd had den: „Ja, maar, wij zijn er ook en wy willen ook wel wat weten!" Eerste Kamer keurt verhoogde benzine belasting goed A.R., V.V.D. EN COMMUNISTEN WAREN TEGEN (Van onze parlementsredacteur a.1.) De verhoging der benzin zbelasting is door de Senaat aangenomen z.h s. met aantekening, dat tegen waren de AR.-, de V.V.D.- en de C.P.N.-fracties. Vlot is *t echter geeenszins gegaan en er kwam zelfs nog een communistische motie aan te pas, waar de heer Wendelaar zich hevig exueerend. zijn steun en stem aan gaf. Deze motie hield in. dat de stem ming over het wetsontwerp uitgesteld zou worden tot de Tweede Kamer de belastingwijzingen inzake de opheffing van de ondernemingsbelasting en ver hoging der vennootschapsbelasting zat hebben behandeld. Zoals men weet, za) Dinsdag over deze wetsontwerpen de beslissing vallen aan welke uitkomst in tussen niemand meer twijfelt. Minister Lieftinck voelde daar niets voor. Er is toegezegd, dat de wet eerst in werking treedt, wanneer de Tweede Kamer de andere wetsontwerpen heeft goedgekeurd en daar wenste hij zich aan te houden. Iedere dag, dat onnodig ge wacht wordt is verlies voor de staat. De heren Tjalma (A.R). Wendelaar (V.V.D.) en Van Santen iC.PN.) hiei- den echter voet bij stuk en zo kwam er de communistische motie, waarvan de heer Tjalma zich echter onmiddellijk distancieerde. door te verklaren tóch tegen het wetsontwerp te zijn, nu an later. Er moest echter over de motie ge stemd worden en toen bleek, dat er niet voldoende Kamerleden aanwezig waren Dat hardop zeggen zou wel erg onpar lementair zijn, dus vroeg de minister met een doodernstig gezicht of hij de motie schriftelijk voor zich kon krijgen, waarop prof. Kranenburg om de minis ter gelegenheid „tot bestudering" te ge ven de vergadering drie kwartier schorste. Om half vijf waren er 26 leden en werd de motie verworpen met 3 te gen 23 stemmen. Waarna het wetsontwerp er zoals bo Ven beschreven doorging. Dinsdagavond komt de Eerste Kamei em 7.30 uur wederom bijeen ter behan deling van de garantiewet. De heer Hirschfeld, die begroet was door de ministers van Maarsseveen en Götzen, als mede door de heer Boon na mens buitenlandse zaken, door dr Mo hammed Rum, Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland en door de heer D. G. van Os van Delden, namens de K. L.M., onderscheidde zich daarin van an dere excellenties, dat hü niet zei „opti mistisch" te zijn. Integendeel. Hij maakte op allen die hem aanschouwden een uiterst nerveuze en gereserveerde indruk ij nam het ons min of meer kwalijk, dat wy hem met vragen aan boord kwa- „Ik ben naar Nederland gekomen om raagstukken te bespreken", zo zeide hü. Waaruit men zou kunnen opmaken, dat voor de heer Hirschfeld meer te gen, dan te beantwoorden valt. Over de economie, de devaluatie, de vooruitzichten voor de cultures, de zaak Westerling, sultan Hamid en al die pun- waaromtrent Nederland n i en klaarheid wenst, werden dr Hirschfeld vragen gesteld. Zijn antwoord was: „Vindt u he zelf niet onbehoorlijk om een man sinds Zondagavond zijn bed niet gezien heeft, die vermoeid is van de reis en die snakt naar rust, met dergelijke ingewik kelde vragen aan boord te komen? Dat zijn allemaal dingen, die ik in een pers conferentie misschien stuk voor stuk illen bespreken, maar toch zeker niet „En de toestand in Djakarta excellen- e, is het er rustig?" „Och weet u, toen de souvereiniteit overgedragen zou worden, verwachtte iedereen een soort Bartholomeus n; Er gebeurde niets. Later toen ir Soekarno op het paleis arriveerde zou het gebeuren. Ook toen gebeurde er niets. Laten we het maar rustig beküken.' En nu verwacht men weer %-an alle „Hoorde u dat Ambon een vertegen woordiger in de Ver. Staten wil benoe- en zijn zaak voor de Ver. Naties tracht te brengen?" „Het een, zowel als het and*, komt e zeer onwaarschüniyk voor." „Dat Ambon een vertegenwoordiger zal aanwijzen, of dat Amerika er eei accepteren?" „Allebei". De heer Hirschfeld heeft Nederlandse gevangenen in Djakarta gesproken. n i e t de indruk, zo zeide hij, dat zij slecht behandeld werden. Zy hadden ook zelf geen critiek. Of de Vierhoeksconferentie zal plaati inden kon de heer Hirschfeld evenmir zeggen. Hij geloofde het echter wél. Wel zei hij, dat het contact met Am- bon moeiiyk tot stand te brengen ws Acht a negen dagen zal het bezoek de heer Hirschfeld duren. Daarna gaat hÜ weer terug. „Geeft u nog een persconferentie in de tussentijd?" „Misschien." „Met radio?" „Ik hou niet van radio bü dergelijke bijeenkomsten. Daarvoor duren z kort." „Maar u kunt'zóveel tyd krijgen als u wilt", zei de radioman. Een afwerend gebaar (het zoveelste) was het antwoord. onlangs gemelde aanval op het kampe ment van het K.N I.L, moet veel ernsti ger zijn geweest dan gemeld werd. Aan beide zijden sneuvelden 20 man en vele onden zijn in het militair hospitaal opgenomen. Onder de aanvallers bevon den zich verscheidene manschappen van de T.N.L, die burgerkleding over hun uniform droegen. Dit is geconstateerd in tegenwoordigheid van een militaire der VN. In Bone is het op treden der guerilleros zo gevaarlijk, dat het K.N.I.L. te hulp moest komen. De kleine Nederlandse kolonie te Watam- (12 leden) zocht een toevlucht in de kazerne van het K.N.I.L. De kota is prikkeldraad en Spaanse ruiters af gesloten. - Makassar via Djamba is door zwervende benden onbruikbaar ge- orden. Vertegenwoordigers van de Unci zijn thans naar Watampone vertrok ken. De toestand is nog verwarder ge worden, daar de TNI. en de guerilla- benden dikwijls dezelfde legerplaats hebben, zodat de houding van de T.N.I. ijfelachtig is. Antara meldde, dat 4000 guerillos te Pare Pare waren geland en daar het K.N.I.L.-garnizoen hadden verdreven. onjuist. Er is geen enkele botsing met het KN.IL. geweest. Alweer een moord in West-lava Nederlands planter werd het slachtoffer De heer E. Agerbeek, employé van de rubberonderneming „Bajabang" bij Tji- kalong Wetan (West-Java), die Dinsdag omstreeks het middaguur was weggere- het ophalen van latex, kwam niet op de verwachte tijd terug. Toen onderzoek werd ingesteld, vond zijn jeep en in de nabijheid zijn ontzielde haam, dat. verschillende schotwonden .■toonde. Mëh vermoedt, dat de moord gepleegd door een 20 tot 30 man sterke bende. Eerst is een handgranaat geworpen, waarna men het slachtoffer beschoot. Ook hadden de moordenaars gepoogd, de jeep in brand te steken, doch dit was mislukt. De heer Agerbeek at een vrouw en twee kinderen Op dezelfde onderneming werd i begin van het jaar een aanslag gepleegd i andere employé, die daarbij gewond werd, doch nog gered kon worden. Gisteren, op de vijfde verjaardag der bevrijding van het concentratiekamp Dachau door de Amerikanen, ont hulde men aldaar een bronzen stand beeld „den levenden tot een waar schuwingTerecht! Twee Indonesiërs hadden zich te sla pen gelegd op de spoorrails op de duct over de Aloon Aloonstraat te Soe- abaja. Om half zes in de ochtend slie pen zij nog zo vast. dat de eerste trein uit Sidotopo over hen heen reed. Zij varen natuurlijk dood (De Vrije Pers) Vóóz de Ion den se conferentie Acheson grijnst en weet niet meer hoe de wereld er vóór vijf maanden uitzag... De bereisde Trygve Lie zal op zijn tocht door Europa geweldig veel te zien krijgen n te Móskou, naar hij hoopt, ook Stalin. Buitenlandse waarnemers in de Russische hoofdstad voorspellen hem een hartelijke ontvangst Misschien zal zijn bezoek de weg effenen voor een nieuwe toenadering der grote mogendheden. I ieder geval verdient zijn stre ven toejuiching, want wie zou er zich niet over verheugen als de „vredesroós" het won van de atoombom. Uiteraard is reserve ten aan zien van het te verwachten succes op zijn plaats. Als de Russische pers gunstig commentaar lévert op de voorstellen van Trygve Liee, om een einde te makeh' aan de impasse in de V.N., welke ontstaan is door de kwestie der .Chinese vertegenwoordiging, dient men rekening te hou den met een vorm van „eamouflage"-politiek, waarin de Sowjets meester zijn. Trygve Lie zelf is tactisch en voorzich tig, hetgeen blijkt uit zijn ontboezeming, dat hü geen grote of onmiddellijke resul taten van zijn bezoek aan de vier hoofd steden, „direct" verwacht. Hü wenst be sprekingen te voeren over een plan voor regelmatige zittingen van de Veiligheids raad in de hoofdsteden der Vier Grote Mogendheden, opdat de leiders der staten, pour ainsi dire, elkaar „meer vriend- schappelük en vertrouwelijk" leren ken- Dergelijke bijeenkomsten zün nood- zakeiyk, gezien de zeer critieke toestand, aarin de wereld verkeert. Tijdens een persconferentie te Parijs ontpopte hü zich als een fanatiek strijder voor de idee, nog dit jaar een einde te maken aan de „koude oorlog". Daartoe is dus nodig, dat het gezag van de Ver. Naties wordt hersteld, en de lege Russi sche stoelen weer worden bezet. Van eer reorganisatie in de zin van Herbert Hoo ver, waarbij dus het Sowjet-blok bulten zou blijven, wil Lie niets weten. Zulks zou de wereld permanent in tw kampen gesplitst houden en onherroepe lijk tot de derde wereldoorlog leiden. Ook Warren Austin, de Amerikaanse gedele geerde bü de V.N., is tegen het plan var Hoover en staat volkomen achter Trygve Lie. In Den Haag zal Lie confereren met de rechters van het Internationale Hof van Justitie ende kwestie van hun salarissen bespreken. Nederland en België geraadpleegd Dean Acheson, de Amerik. minister van Buit. Zaken, heeft verklaard, dat op de Londense conferentie de algehele verster king der positie van het Westen onder de loupe wordt genomen. Het betreft hier dus een politieke wapenschouw, in hoe verre de wereldsituatie zich heeft gewij zigd. Het is geenszins uitgesloten, dat Ne derland en België door de „Grote Drie" tydens de c nferenüe te Londen zullen worden gehoord. Dit was trouwens ook het geval bij de conferentie te Parijs in November j.l. Dean Acheson zal ditmaal geen bezoek aan West-Duitsland brengen. Op een persconferentie gaf hü als zijn oordeel te kennen, dat Rusland er op uit is. de kwestie van een vredesverdrag met Oostenrijk opnieuw uit te stellen. Over het bezoek van Trygve Lie aan Moskou liet hü zich niet uit. Men vroeg Acheson of hij het eens was met generaal Bradley, dat het er in de wereld slechter uitziet dan vijf maanden geleden. Toen... grijns de Acheson en zeide, het zich niet precies te kunnen herinneren, hoe het toen uitzag. Echter zag het er op vele plaatsen zeker niet beter uit! Het Nederlandse Smaldeel van de Karei Doorman" is op de thuisvaarf en werd gekiekt, tijdens de laatste étappe van de oefenreis, in het Kanaal. Koninklijk Paar naar Drente en Groningen Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen op 1 en 2 Juni een officieel bezoek te brengen aan prinvincle Drenthe en op 20 en 21 Juni a.s. aan de provincie Groningen. Vanavond om 8 uur niet telefoneren In verband met het inachtnemen vai twee minuten stilte hedenavond ver zoekt het PTT-bedrijf van 20 uur to or 2 minuten geen telegrammen aai te bieden of telefonische oproepen ti doen. Vlootbezoek van India aan Indonesië Een marine-eskader van India met de „Ins Dahli" als vlaggenschip en voorts een flotille torpedoboten en een flotille fregatten, zal 29 dezer uit Bombay ver trekken voor een vlootbezoek aan Zuid- Oost-Azië. Een deel begeeft zich naai Djakarta. Daarna bezoekt men Soerabaja en Bali en hoopt 21 Juni te Singapore te komen voor gezamenlijke vlootoefenin- gen met de Britten. Morgen (Vrijdag) verschijnt ons blad niet en zijn onze bureaux gesloten. Ze wérden gelost COMMUNISTISCHE OPROERKRAAIERS MET BLANKE SABEL VERWIJDERD Vanmorgen in alle vroegte is het Amerikaanse vrachtschip Empire States New York, de Lekhaven te Rotterdam binnengelopen. Dit schip heeft de eerste Amerikaanse wapens aan boord, die bestemd zyn voor Nederland. Ondanks de opzweperij van communistische zyde is direct met de lossing begonnen; deze verliep zeer rustig. Wel was er een sterke Rotterdamse politiemacht op de been gebracht, ten einde onwelwillende elementen direct te kunnen verwijderen. Op het Marconi- plein, dat in de nabyheid ligt van de Lek haven, hebben zich nog wel enkele onge regeldheden voorgedaan. Communistische elementen trachtten hier relletjes en sta kingen uit te lokken. Echter tevergeefs. De politie heeft onmiddellijk deze agita tors met behulp van knuppels en sabels verwyderd. DAT de 96-jarige emeritus-pastoor Th. v. d Laar te Liempde (N. B.>. wellicht de oudste priester in Nederland, op 22 zijn 70-jarige priester-jubileum DAT de Rotterdamse schoolkinderen modellen van de „Willem Ruys" en de „Garoet" van de Kon. Rott. Lloyd gaan bouwen. DAT de Belgische mijnenveger-escor- teurs Adrien de Gerlache en Lecointe tot 8 Mei in Rotterdam vertoeven en daarna met het Ned. oefenschip Marnix de onderzeeboot O 27 oefeningen op de Noordzee zullen houden. DAT het koolzaad in de N. O. Polder thans uit een vliegtuig wordt besproeid. DAT directeuren van de belangrijkste Londense reisbureaux op 20 Mei in Den Bosch zullen verblijven. DAT wethouder H. L. Rikkers te Er- melo gisteren werd gehuldigd, daar hij 40 jaar gemeenteraadslid is. DAT aan de Zuidgevel van de Noor- derkerk in Amsterdam een bronzen ge denkplaat is onthuld vooi de gevallen Jordaan bewoners. DAT de nat. bond Hel fyloDilisatiekruis. die een fusie heeft aangegaan met de bond van Ned. oudstryaers, in Juni in Nijmegen het 25-jarig bestaan viert DAT Maandag in Den Bosch een Franse avond wordt gehouden onder de auspi ciën van de Franse ambassadeur, in aan wezigheid van vele diplomaten en ten bate van het monument voor de Franse gevallenen in Capelle. DAT de jamfabriek De Betuwe te Tiel op 17 Mei het 65-jarig bestaan viert, alsmede het 40-, resp. 30-jarig jubileum de directeuren F. M. P. Gouverne en J. Kuipers. DAT het echtpaar A. W. Govaars Van de Griend in Den Bosch op 17 Mei 60 jaar is getrouwd. DAT het genootschap voor de geschie denis der geneeskunde, wiskunde en na tuurwetenschappen 20 Mei in Wagenin- gen vergadert DAT volgende week In Gorinchem weer de Hanijto, een handels- en nijverheids tentoonstelling, zal worden gehouden. DAT het eerste deel van het rapport van de commissie-Vondeling over een te vormen bodem-egalisatiefonds gereed is. DAT in de Middelpolder te Amstelveen 100.000 stuks snoekbroed zijn uitgezet. DAT in Maastricht wegens diefstal van een geldkist met f 5000 uit een café te Roosteren 2 jaar werd geëist tegen de 40-j. broodventer Th. Sch. uit Venlo (die al 17 maal is veroordeeld), 1 jaar tegen de 40-j. opperman J. M. O. uit Venlo en wegens heling 5mncL tegen de vrouw van Sch. DAT het tweedaagse congres van de Ned. ver. van huisvrouwen gisteren werd besloten met een tocht door de omgeving in Haarlem. DAT de schipbrug te Doesburg van Dinsdagavond a.s. 9 uur tot Woensdag morgen 7 uur en van Donderdagavond 11 Mei 9 uur tot Vrijdagmorgen 7 uur gesloten is. DAT voor het hof te Leeuwarden be vestiging werd geëist van het vonnis van de Sneker kantonrechter (twee maai f 300 boete) tegen de 39-j. C. L. van U te Sneek, die onbevoegd inspuitingen met hormonen tegen haaruitval had verricht. DAT de Amsterdamse raad een crediet van f 1,96 millioen voteerde voor het verbreden van een deel van de mistbaan op Schiphol. DAT het Enschedese aannemersbedrüf J. van Egteren een nieuwe systeem voor huizenbouw heeft ontworpen, waarbij gebruikt wordt gemaakt van beton uit gebroken baksteen. DAT bij de gemeente Wormer plannen bestaan om 48 goedkope woningen if 7.000) te bouwen, die in huurkoop zul len worden uitgegeven en na dertig jaar het eigendom van de huurder worden DAT Overijsel deze week als eerste provincie een inzameling houdt verzorging der oorlogsgraven, minstens een kwartje van het weekloon wordt gevraagd. Tjjdens deze actie is een min of i ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een po- litiejeep kwam in botsing met een vracht auto. De jeep werd ondersteboven ge gooid. De twee inzittende politiemannen liepen lichte verwondingen op. Slechts een zeer klein aantal haven arbeiders legde van een half- tot een heel uur het werk neer. maar de grote meerderheid van de arbeiders ging rustig met de arbeid voort en negeerde communistische oproep tot staking. Ongeveer 15 vrouwen en een aantal mannen werden bü de relletjes gearres teerd en naar het politiebureau overge- Op Bevrijdingsdag koel en droog weer (Van onze weerkundige medewerker) Een gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van Portugal over Enge land naar de Poolzee heeft zich in d* afgelopen 24 uur nog sterk ontwikkeld en trekt nu langzaam naar het Oosten Deze gang van zaken doet ook in ons land de barometers nog geregeld stij gen, zodat er na vandaag een periode van koel en droog weer verwacht kan worden. De zwakke Noordelijke lucht stroming voert hierbij aanmerkelijk droge lucht aan, zodat de kans op nacht vorst na de komende nacht weer groot Vooral boeren en tuinders moeten dus op hun hoede zijn. Gistermiddag kwamen in het midden en Noorden van ons land plaatselijke flinke onweersbuien die hier en daar met hagel gepaard gingen. Plaatselijk werd hierdoor schade aan de jonge gewassen en bloelende fruitbomen aangericht. De Bilt meldde 12 mm. en het vliegveld Eelde bij Gro ningen 8 mm. neerslag. Ook voor morgen, bevrijdingsdag, is de kans op droog en vrü-zonnig weer groot. Hedenmiddag kunnen nog weer plaatselijk enkele buien optreden, die hier en daar met onweer vergezeld kun nen gaan. VAN R.I.S. NAAR R.I. n. De republiek is dus thans bezig 20 za gen u-ij in een vorig artikel de gehele Archipel op te slokken. ■o verdwenen achtereenvolgens Oost- a. Midden-Java, Pasoendan. Madoera Zuid-Sumatra van de kaart der BFO- gebieden. volkomen in strijd met de ter RTC voor deze deelgebieden vastgestelde garanties, en zonder een enkel protest in de zijde der Nederlandse regering. Ook het federale district Batavia «Dja karta), de zetel van de R.I.S.-regering, vormde nog altijd een doorn in het vlees de R. I, Weliswaar had de vertegen woordigende raad van dit district zich bij meerderheid van stemmen tegen aanslui ting bij de R.I. verklaard, maar deze op democratische wijze vastgestelde wens mocht niet verhinderen, dat onder druk Djokja de RIS-regering haar eigen zetel prijs gaf en dit district, waarin Nederlandse opvatting de onafhan kelijke R.I.S.-regering zich onafhankelijk de deelstaten had moeten voelen, in lijfde bij de Republik Indonesia. Zodat nu 1947 van Batavia naar Djokja uitge weken republikeinse regering zich weer Batavia kan vestigen als zij dat ver kiest, of wat wellicht nog eenvoudiger als straks het doel bereikt is. haar bevoegdheden zonder meer kan overdra de reeds in Batavia zetelende regering Soekarno-Hatta. die dan hun functies in het verband van de oude R.I. weer kunnen overnemen. Zover is het echter nog niet Daarvoor- moeten eerst Oost-Sumatra en Oost-In donesië worden uitgeschakeld. Het offen sief tegen Oost-Sumatra is reeds geopend het parlement van de R.I.S. werd reeds bij een motie van Januari gevraagd al dan niet opheffing van deze deelstaat uit te spreken. Het antwoord stond reeds van tevoren vast: Oost-Suma- zal het dus niet lang meer maken, 'u is men druk bezig af te rekenen met Oost-Indonesië. de staat die het langst naast de republiek heeft bestaan zich in de loop der jaren ook enig bestaansrecht heeft verworven. Er heerste daar orde en rust u-elke gehand haafd werd door een uitstekend politie korps. bijgestaan door de garnizoenstroe pen van K.L. en KNIL. De regering van Oost-Indonesië heeft zich dan ook alle moeite gegeven om deze toestand te handhaven en zo spoedig mogelijk de daar gestationneerde KNIL-troepen te doen overgaan in RIS-verband. om zo aan de anders dreigende bezetting door de T.N.I. te ontkomen. Toen buiten voorkennis van de pre sident van Oost-Indonesië in Batavia het besluit is gevallen om T.N.I-troepen r.aar Oost-Indonesië te zenden voor het hand haven van orde en rust leed het geen twijfel meer. dat dit de eerste fase in luidde van de inlijving van Oost-Indo nesië bij de Republik Indonesia. Dit werd nog onderstreept door de verklaring, af gelegd door mr Assaat, wnd. president der republiek, dat Djokja nog nooit Oost- Indonesië de jure erkende! Of het liquidatieproces van Oost-Su matra en Oost-Indonesië zonder verder# strijd zal kunnen worden afgewikkeld, moet worden betwijfeld. In Oost-Suma tra beschikt de Wali negara, dr Mansoer, nog altijd over eigen troepen, die door een eed van trouw aan hem gebonden zyn. en wie er alles aan gelegen is de zelfstandigheid van dit gebied te hand haven. Oost-Indonesië ging de intocht der T. N I. niet op rozen, omdat de al- daaj; gestationneerde in dienst van de RIS overgegane KNIL-troepen geen in menging van de TNI wilden tolereren en omdat daar sterke politieke stro mingen bestaan, vooral onder Menado- Ambonezen en Timorezen. die zich met hand en tand tegen de TNI-overheer- sing verzetten. Deze groepen, die zich verenigd hebben In de Twapro en andere gelijkgezinde verenigingen, en die een sterke inslag hebben van vroegere KNIL- militairen. zullen eerder streven naar volledige onafhankelykheid dan dat zü een onderwerping aan de Republik In donesia zullen tolereren De afscheiding an Ambon is daarvan een gevolg ge feest, maar in de Minahassa schijnt de TNI de macht in handen te hebben ge- Hoe overigens het spel tussen Djakarta Djokja op meesterlijke wijze wordt ge speeld. wordt duidelijk gedemonstreerd door het besluit van de RIS-regering om het Fox-contract niet te aanvaarden Dit contract, dat door Soekarno en Hatta in hun capaciteit van leiders van de R. I. (Djokja) werd gesloten, wordt thans door hen in hun kwaliteit van leiders van de R.I.S. verworpen „omdat het een mo nopolistisch karakter droeg" Zij zijn er nu niet meer aan gebonden, omdat zij in een andere kwaliteit spreken! Deze houding is eveneens te verwach ten ta.v de resultaten der R.TC., wan neer eenmaal de eenheidsstaat Republik Indonesia (Sendiri) zal zyn ges?:cht. Wanneer immers Soekarno en Hatta hun functies als leiders dezer Eenheidss'rat op zich zullen nemen doen zij da» in een andere kwaliteit zodat zy dan met even veel gemak de RTC-resultaten en mede de Unie zullen kunnen verwerpen. Deze gang van zaken moet voor de Ne derlandse regering, die dacht dat zij de rechten van de deelstaten en van de min derheden ter RTC op dragelijke wijze gewaarborgd had. een bittere ontgooche ling zijn Het blijft onbegrijpelijk, dat de regering nog steeds zo angstvallig alles vermijdt wat de Unie-genoot zou kunnen hinderen. Sommige treinen stoppen te Lisse Morgen zal een aantal treinen van de zewone dienstregeling Den iag-A'dam v v. in afwijking van het in de reiseids vermelde, tóch in Lisse stoppen. Zulks ten behoeve van de bezoekers aan de •en'oonstelling „Keukenhof WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met plaat selijk enige regen en in de nacht en ochtend hier en daar tydelyk mist. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1