Limburgs mijnbedrijf begon acht eeuwen geleden bij een klooster Nautische instrumenten bij fa Van Duyn te Katwijk in goede handen NIEUWE LEIDSCHE COUBANT WOENSDAG 3 MEI 1950 25.000 Mannen onder de grond (Van een onzer verslaggevers) DE ANNALEN VAN ROLDUC, de oude Limburgse heerlijkheid Hertogenrade, wijzen uit, wat u mis schien niet had gedacht: in Limburg werd al steenkool gedolven voordat de geschiedenis van onze gewesten pas goed begon. Want reeds in 1113 stookten de monniken van de abdij van Rolduc hun vuren met de kolen, die zij groeven uit hun eigen ontgin ning. Dat was het kleine begin van wat nu het grootse mijnenbedrijf van Zuid-Limburg is. De afgraving van Rolduc werd de Domaniale mijn van Kerkrade, de oudste van West- vraag bestudeerde, of de mijnen geso cialiseerd moesten worden. Maar rapport concludeerde van neen en daar bleef het bij. Natuurlijk is er wel staats toezicht. En bovendien: in de mijnen is de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarover tegenwoordig de kranten vol staan, al jaren aan de gang. Er is immers een Mijnindustrieraad met een door de Kroon benoemde voorzitter (de functie is op 't ogenblik vacant), en twintig leden: vier vertegenwoordigers van „beambten", zes van de mijnwerkers tien ondernemers. Acht honderd delvers in de achttiende eeuw. Vijf en twintig duizend in de twin tigste, meer dan dertig maal zoveel! Maar het aantal mijnwerkers schommelt nogal. En geen wonder, want het is geen makkelijk werk. Enkele jaren geleden heeft men in Brabant en de Noordelijk detineerden. Maar er zijn er niet veel na hun in-vrijheid-stelling gebleven. In 1948 en 1949 meldden zich vijf a zes honderd gedemobiliseerden, maar er waren slechts honderd nieuwelingen bij. Eind 1949 werkten er 800 verplaatste per sonen in Limburg, hoofdzakelijk Polen. Verder 500 Italianen en nog enkele honderden andere buitenlanders, uit Bel gië, Duitsland, Hongarije, Tsjechoslowa- kije, Zuidslavië. Frankrijk en Rusland, plus honderden statenlozen. Bij dit alles moet men dan nog be denken. dat er''behalve de 25.000 mijn werkers ook nog een 13.000 boven grondse arbeiders en beambten zijn. Om nog eenmaal de twintigste eeuw met de achttiende te vergelijken: onder leiding van de abt van Rolduc werd vóór de Franse overheersing 150.000 ton per jaar gedolven en in 1949 onttrokken de 25.000 mijnwerkers in de twaalf mij nen 11.7 millioen ton aan de bodem: bijna tachtig maal zoveel! Ergo: elke ar beider presteert sinds die tijd meer dan maal zoveel als zijn collega van 1790. Dank zij de mechanisatie natuur lijk. en de organisatie van de ploegen. Elke mijnarbeider delft tegenwoordig per dag gemiddeld 1665 kilo. Nadat de productie vanaf de Franse tijd gezakt was, werd aan de ingang van onze eeuw weer 150.000 ton per jaar ge dolven. Daarna ging het met sprongen omihoog. 1937 was het topjaar: ruim veertien millioen ton. De productie moest zelfs worden ingekrompen. De oorlog kwam. De eerste jaren bleef de productie hoog. maar toen de Duitser vele installaties vernietigd had, werd het cijfer wel zeer laag; tot ruim vijf millioen in 1945 toe. Doch na de bevrijding werd het herstel van de mijnen met grote energie aange pakt, De mijnwerkers leverden in winter 1947 de ..kolenslag"; zelfs op enkele vrije Zondagen werkten zij door. In Maart 1949 ten slotte werd de millioen per maand weer gehaald en daar schommelt het nog omheen. Het productie verloop van 1902 tot heden blijkt uit het volgende staatje: Europa. Het heeft wel heel lang ge> duurd, eer men de voordelen vai steenkolen besefte. Toen in 1808 de eigenaar van een hotel in Philadel phia (V.S.) voor het eerst kolen bruikte, dromden honderden uit de stad samen om het wonder te zien, dat stukken zwarte rots bran den wilden! Maar als u nu bakpoe der, ammoniak of soda gebruikt, zult U misschien ook niet weten, dat deze afkomstig zijn uit dezelfde mijnen, waaraan u uw anthraciet, uw elec- trisch licht en uw gas te danken hebt. De Domaniale mijn, is eeuwenlang de enige geweest in. Limburg. Een kleine acht honderd, jaar lang stond de ontgin ning onder de leiding van het 'klooster. In de veertiende eeuw al werden er schachtjes aangelegd. In de achttiende eeuw haalde men de kolen reeds van een diepte van drie honderd meter en had men acht honderd delvers in dienst- Van 1774 tot 1794 stond de mijn, onder leiding van abt Chainaux, aan de spits van de techniek. Honderd vijftig duizend ton werd er elk jaar naar boven gehaald. Het ging goed. Tot 1795. Toen zeiden de Fransozen: ..Die mijn komt aan de staat". En het gebeurde, maar er kwam niet veel van terecht. Die staatsexploitatie duurde tot 1845. In dat jaar verpachtte de staat de mijn aan een N.V. Maar het moest 1902 wor den. voor de productie van de achttiende eeuw. de 150.000 ton per jaar, weer werd gehaald. Dat was de tijd, dat men wak ker werd daar in Limburg. In 1900 kwam er een mijn bij: Oranje-Nassau I bij Heerlen. In 1902 werd Willem-Sophia in Spekholzerheide geopend, in 1904 Oranje-Nassau II. in 1905 Laura en Ver eniging in Eygelshoven. En een jaar later kwam de eerste Staatsmijn, die ge noemd werd naar de Landsvrouwe. Wil- ihelmina, in Terwinselen. Rondom de eerste wereldoorlog lig gen de openingsjaren van de andere mijnen: Emma in Treebeek 1913, Oranje- Nassau III en Hendrik in Rumpen 1917. Maurits in Lutterade 1924, en de hekke- KOLEN VAN DE BON! 1 Mei was de datum, dat de kolen- distributie officieel eindigde. De eerste kolenbon werd aangewezen op 9 Oct. 1940. Dat jaar kreeg men 12 eenheden (voor meer dan vier ka mers 16 en kamerbewoners 9). Het laagste rantsoen werd uitgedeeld in de winter 1944-1945, toen het Westen was afgesneden van het al bevrijde Limburg. Officieel kreeg men vier eenheden, maar in werkelijkheid werden er heel wat minder kolen ge stookt. En nu is ook deze distributie van de baan, ten minste wat de huis brand betreft. De rantsoenering blijft voor de groot-industrie nog bestaan. In twee artikelen vertellen wij het een en ander over het reusachtige mijnbedrijf. sluiter Oranje-Nassau IV 1928. Behalve Wilhelmina zijn ook Emma. Hendrik en Maurits Staatsmijnen. De Domaniale mijn is dus de oudste: meer dan zeven eeuwen. Maurits, de jongste, is tevens de grootste (en de diepste, 810 meter), gevolgd door de Oranje-Nassau en Laura en Vereniging. De kleinste mijn is Willem-Sophia. Zo zijn er dus naast elkaar de mijnen van de staat en die van particulieren. Van 1945 tot Januari 1949 hebben deze laatste onder beheer gestaan. In 1946 ie-Couvée. die de provincies een grootse wervingsactie op touw gazet. Er kwamen er tien duizend. Daarvan zijn er duizend gebleven. Nog niet zo lang geleden werkten er 90f 1942: 12.901.000 1937: 14. 1938: 13.488.000 1939: 12.861.000 1940: 12.145.000 1941: 13.360.000 Hoe de grootte i 12.330.000 1943: 12.500.000 1944: 8.310.000 1945: 5.100.000 1946: 8.310.000 1947: 10.104-000 1948: 11.028.000 1949: 11.713.000 1950: 12.000.000 (geraamd) de productie zich K. en G. van „Levendaal" heeft het jubilerende echtpaar Den Holder gister avond onder grote belangstelling vóór het gelijknamige gebouw een serenade gebracht. De jubilarissen, met bloemen op de borst, waren de ganse avond omringd door medewerkers, liever gezegd: vrienden (Foto N. v. d. Horst) VELE HAAGSE OUDJES VERPOOSDEN IN NOORDW1JK Maar zelden hebben er in het Rem- brandt-hotel aan de Zuid-Boulevard bij Noordwijk zóveel oudjes een kopje kof fie gedronken en een gebakje gegeten als gistermorgen. Al die oudjes kwamen uit Den Haag, want ze waren voor één morgen weer eens de gasten van auto bezitters, die hen op het traditionele sinds Jan. '49 ontwikkelde, blijkt nog uit het volgende overzicht, tal tonnen wordt vermeld dat per maand werd gedolven: Jan. 1949: Februari Mei 892.400 1.026.200 925 200 969.000 Sept. October Nov. Dec. Jan. '50 Februari 1.010.300 1.007.500 1.004.000 1026.000 1.050.800 951.200 1.101.100 982 400 Augustus 990.100 De Staatsmijnen namen in 1949 onge veer 7,350.000 ton voor hun rekening, de particuliere ondernemingen samen 000 ton. een slotartikel gaat het over de vragen: Wat doen we met al die kolen? Hebben we nu nog niet genoeg in ons land? En is Limburgs kolengeibied een •nuitputtelijke spaarpot van zonne- Katwijkse nevenbediijven (III) Goedkeuringen van hogerhand getuigen van grote vakmanschap (Van onze Katwijkse correspondent) Wanneer onze zeelieden het zeegat uitvaren, is al spoedig de vertrouwde kust uit het gezicht verdwenen en men is dan aangewezen op de instrumenten. Het kompas wordt bestudeerd, de octant, indien nodig, ter hand genomen, de barometer regel matig bekeken of de log uitgeworpen om de snelheid te bepalen. En het behoeft toog, dat al deze en nog meer instru menten aan de hoogste eisen moeten voldoen. Hapert er iets. dan kunnen er ge dingen gebeuren. Het is niet alleen de zeeman van de grote vaart, wiens vertrouwen zich ook richt op zijn on ontbeerlijke instrumenten. Ook de be manningen van onze vissersvloten bou wen er op. Ook hier zijn de onderschei dene apparaten, die bij de inrichting van de schepen aan boord komen, van prima kwaliteit. Maarze moeten goed blijven. Re gelmatige controle is een eerste vereis te. Jaar op jaar worden al de instru menten nauwkeurig aan een onderzoek onderworpen. Voor de Katwijkse vloot en de Scheveningse is hiervoor het aan gewezen adres de firma Van Duyn te Katwijk aan Zee. Elk kompas en élke octant van élke Katwijkse en Scheve ningse logger komt èlk jaar in handen van een van de heren Van Duyn. Allereerst om het instrumentarium te reinigen. Want na maanden op-zee dienst gedaan te hebben komen de in strumenten nu niet bepaald schoon te rug. Ze zijn vuil en er is heel wat aan op te knappen. In de werkplaats van deze firma wordt al het materiaal ge demonteerd en na revisie weer, als het ware nieuw, in elkaar gezet. Vóór de gerevideerde apparaten weer mogen worden gebruikt moet in Amsterdam of Rotterdam het Kon- Met. Instituut ze controleren en eventueel corrigeren. Dan pas gaan ze met een certificaat van het Instituut naar het schip terug. Het getuigt wel van de grote vakbe kwaamheid van deze Katwijkse zaken lieden, dat in de vijftig jaren practijk nooit een gerevideerd apparaat terug kwam zonder certificaat. Vele malen zijn door de firma spoedorders te ver werken. Daar met eigen krachten wordt gewerkt, kan hieraan in de meeste ge vallen worden voldaan. Wel moet men er dan een dosis nachtrust aan opoffe- Het meer en meer gebruik maken van de radiografie en het richting-bepalen op radiobakens doen de betekenis van vele nautische instrumenten wel terug lopen. Vroeger werd ook de IJmuidense vloot geholpen, maar wegens tijdge brek kon de firma Van Duyn deze sche pen niet meer van dienst zijn. De vraag of de bouw van een haven te Katwijk ook voor deze tak van be drijf van belang is, werd door onze afge. Behalve met de verkoop, de reparatie en de revisie van nautische instrumen ten houdt de firma Van Duyn zich be zig met het optuigen van de sóhepen. Trossen van staaldraad en grote hoe- Dr Hirschfeld komt 6 Mei in Neder land aan Naar wij vernemen zal de Hoge Com missaris m Indonesië, dr Hirschfeld, op 6 Mei a.s. in ons land arriveren. Zoals destijds reeds werd meegedeeld staat de reis van de heer Hirschfeld In verband met zijn plannen af ie treden als Hoge Commissaris. Hij zou ook en kele suggesties over zijn opvolgiug wil len doen en in dit verband wordit de naam genoemd van een der hoge func tionarissen in de onmiddellijke omgeving van de heer Hirschfeld in Djakarta. Het zou dan een niet politieke benoeming worden en het is maar de vraag, of dit in overeenstemming is met de plannen van de leidende politieke partijen in autotochtje tracteerden. De tocht ging dit keer door de bollenvelden en het was voor de mijnheer, die in onze wagen zat. voor het eerst, dat hij in zijn 79 levens jaren de bollenvelden te zien kreeg. Daar, in het hotel Rembrandt, be reikte het uitstapje toch wel één van zijn hoogtepunten. Er waren stoelen te weinig in het hoog in de duinen gelegen hotel. Maar chauffeurs zijn vindingrijke men sen en ontdekten, dat je tamelijk ge makkelijk op een trap kunt zitten. Zo gebeurde het dus, dat tante Fien en ome Kees. of hoe die oudjes ook mogen heten, met vereende krachten op de trap geholpen werden en daar prins heerlijk de brand in een Havanna joegen, of van het reepje chocolade smulden Bestuur en medewerkers van „Levendaal" huldigden hun concierges als de bloemen op.,Keukenbol". De heer en mevrouw Den Holder zgn gisteren door de medewerkers van „Leven daal" in het zonnetje en in de bloemetjes gezet. Veel jubilea en plechtigheden heeft dit echtpaar in „Levendaal" meegemaakt en ds Vossers, de wükprcdikant, was in zijn huldlging6toespraak, die hij gisteravond in een feestelijke bijeenkomst hield, van mening, dat het hoog tgd werd de concierge eens op bijzondere, onom wonden wijze te tonen, hoe zeer wijk IX van de Hervormde Gemeente het werk van de heer en mevrouw Den Holder waardeert. Men had het gebouw met fijn-samen gestelde bloemstukken versierd. Zelfs de trap, die naar de woning van het jubilerende echtpaar leidt, boog als het ware door onder een bloemenvracht. Om kwart voor acht bracht de jeugd van K. »n G. voor het gebouw, waar zich veel publiek had verzameld, een serenade. Mevrouw Den Holder vond het eerst een beetje „gek" om zó maar voor zó veel mensen buiten te gaan staan. „Nou moet u niet zo onvriendelijk zyn", zei er een. Dat was haar bedoeling na tuurlijk allerminst en daarom wipte ze maar vlug de drempel over om met haar met een monumentale blomme ge tooide echtgenoot de muziek in ont- In de grote zaal voerde allereerst ds Vossers het woord Veertig jaar con cierge noemde hij een prestatie. Vooral als het conciergeschap op voorbeeldige wijze wordt uitgeoefend. De heer en mevrouw Den Holder hebben in hun werk altijd een roeping gezien. Het toen malige wijkbestuur heeft in de benoe ming van beide jubilarissen wel een bijzonder goede keuze gedaan Con- cierge-zijn vraagt een grote mate van trouw, opoffering en zelfverloochening, stiptheid en nauwkeurigheid. Het echt paar Den Holder heeft aan dit alles ten volle voldaan. Het heeft zich niet alleen concierge, maar ook vriend getoond. Na mens het wijkbestuur overhandigde ds Vossers een stofzuiger. Carla van den Wijngaard en Judith Vijlbrief zegden een aardig rijmpje en mej. De Ridder bood namens alle onder afdelingen een lamp en glaswerk aan. Ds Punselie, die dertig jaar zeer nauw met de heer en mevrouw Den Holder Eindelijk revanche voor de Valkenburgse militairen Rijnsburgse Boys werd met 23 geslagen Het Is er dan eindelijk! tóch van gekomen: het voetbal-team van vliegveld Valkenburg, dat met een superieur elftal al een keer of vier heeft mlsgegrcpen naar een glanzende beker, heeft gister avond Rijnsb. Boys met 2—3 op de knieën gedwongen. En er zullen maar weinig Rijnsburgers rondlopen met de overtui ging, dat de zege niet verdiend was. De oranjehemden brachten een elftal in het veld. dat practisch het hele voet- bal-A.B.C. van voor tot achter kon op dreunen. Alléén het hoofdstuk „schieten" was niet bijster goed ingestudeerd Dat was zelfs zó sterk, dat twee van de drie goals, die de militairen scoorden, min of meer sof-doelpunten waren: alle bei het gevolg van een misverstand in de Rijnsburgse verdediging. Bovendien stond onder de Rijnsburgse Een kgkje in de werkplaats voor revisie van de nautische instrumenten. Eén van de heren Van Duyn zien we hier bezig. Op de werkbank is duidelijk het resultaat van deze arbeid te onderkennen: een smerig kompas en daarvóór een gereinigd. De firma Van Duyn heeft het vertrouwen van hen, die het wijde water bevaren. (Foto D. Kruyt) veelheden manilla worden gereedge maakt. Verder zijn oliegoed, laarzen, klompen, rubberhemden in voldoende mate aanwezig. Ook: seinplaten, drijf ankers, troskousen, klokken, scheeps journalen, almanakken, te veel om alle maal op te noemen. Nee, een grote voorraad was niet aan wezig. Maar dat is in tegenstelling tot een jaar geleden ook niet nodig. De prijzen zijn momenteel sterk aan schommeling onderhevig. Daarom kan een grote voorraad een strop van be lang zijn. Eén telefoontje is evenwel voldoende om binnen een paar dagen het benodigde te bezitten. Commissaris Kesper weer in functie De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L A. Kesper, die lange tijd in Noorwegen heeft moeten vertoe ven wegens een hem daar overkomen ongeval, is in Den Haag teruggekeerd en heeft heden zijn werkzaamheden her vat. Nederland te Toronto Op de Canadese internationale jaar beurs te Toronto van 29 Mei tot 9 Juni a.s. zal Nederland vertegenwoordigd worden door 8 tot 10 firma's voor dia mantenwerktuigen, keukenapparaten, tegels, koperwerk, sigaren en sigaren- knippers. Nederlands deelneming is twee en half maal zo groot als vorig jaar, doch neemt nog geen procent in van de ten toonstellingsruimte, tegen België 1.8 pet. Snellere financiële afwikkeling woningwetbouw Minister In 't Veld heeft dé gemeente besturen meegedeeld, dat hij voornemens de financiële afwikkeling van de wo ningwetbouw van de laatste jaren met kracht ter hand te nemen. Hij dringt aan op spoedige indiening van de formulieren oor het definitief vaststellen van rijks- oorschotten. De kosten van meer-werk .an woningen, vóór Augustus 1948 aan besteed, zullen onder de stichtingskosten •orden opgenomen, indien deze redelij- erwijs aanvaardbaar kunnen worden Dr K. J. Brouwer 25 j'aar zendings- director Het was Maandag 25 jaar geleden, dat dr K. J. Brouwer zijn ambt van Zen- dingsdirector aanvaardde. In besloten kring van het zendingshuis te Oegst- geest is het feit door de zendingsdirectie herdacht. Vletterman bij de Hembrug verdronken De 37-jarige P- Reekers uit IJmuiden is gisteren bij de Hembrug verdron ken. Hij wilde aan boord van het Finse stoomschip Virgo klimmen toen zijn vlet, die naast dit schip werd gesleept, af dreef. De bemanning van de Virgo wierp nog een dreg uit, maar de vletterman kon deze niet meer grijpen. Zijn lichaam is later opgehaald. Reekers laat een vrouw en twee kinderen achter. doellat de kleine maar vooral na rust zéér bekwame Jan Kromwijk, oud-Roo- denburg-speler, die in de a.s. competitie misschien de plaats van Fons Haggenberg komt innemen. Hij heeft Rijnsb. Boys on getwijfeld voor een zwaardere nederlaag behoed. Als een panter was hij naar de hoek gedoken om een keihard schot van de linksbinnen der gasten corner te sto ten en de vonken vlogen bij wijze van spreken uit zijn vuisten, toen hij een woest-hard schot van de rechtsbinnen over de lat stompte. Op de rechtshalf-plaats opereerde dit maal W. Beekhuis. Een speler, wiens spel in veel opzichten doet denken aan het geen Blase zo dikwijls op de Rijnsburgse grassprieten heeft vertoond: de verbeten tackle en de beukende charge. De pas uit Indonesië gerepatrieerde N. v. Duin, die Zaterdag j.l. een best debuut maakte, liep dit keer nogal erg naar zijn vorm te zoeken. Over de wedstrijd het volgende: het lag er direct na de start al duimendik bovenop, dat de militairen het ging zo het ging Rijnsb. Boys nu eens wilden verslaan. En hoewel de oranjehemden inderdaad bijzonder fraaie combinaties op de grasmat konden toveren, productief was het spel in geen geval. Toen Rgnsb. Boys na een twintig minu ten spelen een fraaie aanval opbouwde, was het meteen raak ook. Een lange dia gonale pass van Van Vliet naar de rech tervleugel en Van der Horst ging met de bal aan de haal. Als een rukwind ging hjj op het vijandelijke doel af; schóót en via de paal sprong de bal in het net: 10. De vreugde duurde echter niet lang. Een misverstand In de Rijnsburgse achter hoede en de uitgelopen Kromwijk had het nakijken: 11. R. Zwaan zorgde voor nummer twee. waarvan ook Van der Horst de geestelijke vader was, maar wederom wisten de militairen de balans In evenwicht te brengen. Zo golfde het spel heen en weer. Rust 22. Na rust kwam er een offensief van Valkenburgse zijde. Er kwamen nu ook een paar felle schoten, die Kromwijk ech ter op fraaie wijze onschadelijk maakte. Het duurde ondanks veel vertoon van technische vaardigheid tot vijf minu ten voor tyd, voordat dan de rechtsbin nen der gasten het winnende doelpunt in de Rijnsburgse netten kon trappen: 23. WEDSTRIJDEN „HAAGWEG- KWARTIER" GAAN NIET DOOR. Wegens de geringe belangstelling voor deelneming aan de wedstrijden van de buurtvereniging „Haagwegkwartier" heeft het bestuur besloten de wedstrijden op 5 Mei niet door te laten gaan. De avond feesten van 8 tot 11 uur gaan echter wel door. Cursisten van Rijnsburgse tuinbouw school exposeerden (Van c speciale medewerker) Nee, moet de cursisten vai Rijnsburgse tuinbouwschool op het ge bied van bloemschikken en -binden maar liever geen sprookjes meer vertellen. Want ze weten van wanten! Gisteravond dat in een der veilingzalen van •verduidelijk gedemonstreerd. Men zag daar „Biedermeiers", bruids- bouquetten, vazen, schalen, manden (en wat er op dit gebied nog maar meer te koop mag zijn) met tulpen, narcissen, lathyrus, anjers en noem-maar-op. Ook koninklijke lelies, de voorname Strelit- zia's, en een meesterlijk versierde fiets, waarmee men naar men beweerde rustig kon gaan toeren, zonder de bloemen in het rond te strooien Over kwaliteit van het bindwerk kan men met de beste wil ter wereld geen kwaad woord uit de schrijfmachine krij gen. Temeer als men nagaat, dat dit werk is van leerlingen, die de knepen van het vak zo'n beetje tussen neus en lippen door moeten leren. Al hopen ze dan binnenkort een diploma keurig in gelijst op hun nachtkastje te kunnen zetten Hoewel er van deze expositie niet zo ir veel tam-tam was gemaakt, kon men tamelijk veel publiek aantreffen, dat aar niet uitgekeken raakte. Ze hebben een béste beurt gemaakt, die leerlingen en wat die expositie betreft: men mag het het volgend jaar gerust nog eens overdoen. (Foto N. v. d. Horst) als voorzitter van .Xevendaal" heeft samengewerkt, merkte op, dat het ge vaar ,-an eentonigheid in zijn pastorale wjjkarbeid door de sfeer van de huiska mer van de familie Den Holder volledig werd weggenomen. Spr. was er van overtuigd, dat de jubilarissen een offer hebben gebracht. Hij verheugde zich er over, dat de concierges nog steeds zo fris zjjn: het gaat met de familie Den Hol der als met de bloemen op „Keukenhof": hoe ouder hoe mooier- De jongensclub van „Levenüaal" voer de een paar schetsjes op en K. en G. blies nog een respectabel aantal mond- accordeonklanken de zaal in. De heren Kriek en Sira lieten in een gedicht de achterliggende veertig jaren de revue passeren. Al met al een huldiging, die er èn door organisatie èn door harte lijkheid zijn mocht. (Advertentie) over GLANS gesproken Het Casa Cara-tournooi De 6e ronde van het „Casa Cara"- tournooi bracht de volgende uitslagen: Hoofdgroep: D. van GelderA. Leen heer 10; P. BedijnA. P. Poot xx; Th. AdmiraalE. H. van Galen xx. Groep A: D. BaalbergenH. J. Breu- kelman 01; J. TurkD. v. d. Plas 10. Groep B: D. VerdoesJ. de Mol 10. Donderdag 4 Mei wordt de 7e ronde gespeeld. Middlesex Wanderers Voor de wedstrijden, die de Engelse amateur voetballers Middlesex Wande rers deze maand in ons land spelen, zijn de volgende vijftien spelers aangewezen: Ivey (Romford), Haydon (Wealdstone), Gadsden (Hayes). Braddle (Sutton). Har per (Yorkshire Amateurs), Stoker (King- stonians), Adams (Hendon), Shepherd (Goslings, Manchester). Major (Bishop, Auckland). Stroud (Hendon). Gregory (Hayes), King (Hounslow). Mcllvenny (Bischop Auckland), Kelleher tBamet) en Bennett (Toting). De Middlesex Wanderers spelen de volgende wedstrijden tegen bondselftal- len: 18 Mei te Groningen. 24 Mei te Den Haag en 27 Mei te Utrecht. Stieekvoetbalwedstiijden Er zal een halve streek-competitie worden gespeeld 'tussen een Leids-. bol lenstreek- en Rijnstreekvoetbalelftal. De juiste data zijn nog niet bekend, maar de loting heeft uitgemaakt, dat het bollen streekelftal te .Alphen speelt, het Rijn streekelftal te Leiden en het Leidse elf tal in de bollenstreek. Het Rijnstreekelftal is na de uitsteken de wedstrijd van Zaterdag j.L ongewij zigd gebleven. Het ziet er als volg! uit: Goedhart (Alphen), d.; Dongelmans Al- phense Boys) en D. Bouthoorn (Alphen), a.; C. van Heijningen (Alphen), Idelen- burg (Alphia) en Van Greuningen (Al- phen), m.; J. van der Linden (A.R.C.), Van Egmond (Ailphen), Bos (AJt.C.i, W. de Jong (Alphia) en Van Heusden (AJI.C.). v. D.C.L.-NIEUWS. De verrassing van de laatstgehouden ronde was ongetwijfeld de nederlaag van P. Olivier tegen Mertens. Reeds na II zetten gaf P. Olivier op. Ook W. Later- veer kon het tegen zijn broer, I. Later- veer, niet bolwerken en verloor de partij. J. Slingerland wist op heel fraaie wijze van J. Stavleu te winnen. Enkele uitslagen van uitgestelde par tijen luiden: P. Olivier—Feitsma 2—0; W. LaterveerMertens 02. In groep II waren de uitslagen: D. Laterveer—J. van Doom 2—0; J. de Vink P. Belt 2-0; E. de Wekker—H. v. d. Pluym 0—2, P. Zeegers—FTanken Sr 02; F. LardeeJ Vermeulen 20; A. v. d. PuttenF. Sdhimmel 11; J. de VinkRuysdaun 1—1; F. Franken Sr— D. Lichtvoet 2—0: E. de Wekker—J. Ver meulen 0—2; F. Sahimmel—D. Laterveer 0—2; W. Stouten—A. v. d. Putten 1—1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3