mm Koningin en Haar oudste drie dochtertjes brachten bezoek aan ..Keukenhof' ,Dit doet üw Rode Kruis met üw guldens" KUNST EN LETTEREN NIEUWE LEIDSCHE COUHANT WOENSDAG 3 MEI 1950 efe ÏLAtVL STEEN ZO NIET, HEREN! „Alllee, meinier den baljuw, we gc d'r niet langer over praote, ziunne!" de Gentse journaldst Zaterdag tegen r Hij hiel z'n glas met de ruige gratie, die elke Vlaming aangeboren is. en wipte met één gebaar de oranjeboomse n echter zijn hagelwitte boordje. We hebben toen nog wat gepraat het schone Vlaanderenland en zijn grote mannen, maar ik zat me toch stiekem te generen. Leidse poorters! Wanneer ge uit Lop- persum Uw tante Agatha t'e log» krijgt, nadat ge haar vriendelijk hebt uitgenodigd, dan stopt ge haar toch niet •in de bijkeuken of in het kolenhok? Ge geeft haar, als goede gastheer en goede gastvrouw, de beste kamer van Uw huis Waar of niet? Welnu, de paar Gentse journalisten, die hier de uitwisseling kwamen slaan, werden gestald, met z'n tweeën, op één zolderkamertje! „Baljuw, nu staat ge toch te liegen!"' zegt ge verschrikt. Besté mensen, ik lieg hiet! Ge moogt me op de blauwe steen zetten, voor de pui van 't stadhuis de kaak stellen of op het Gravensteen inikerkeren, wanneer ik niet de heid spreek. Eén zolderkamertje. Voor twee journalisten uit Vlaanderenland. Vjaanderenland. dat immer zijn gastvrije dauren. wagenwijd openzet voor de Hol landse mensen-van-de-kran*. Ge moet z lieden van de pers, wat het zeggen wil te gast te zijn in Belgen-land! Dan slaat ge de handen ineen en smakt ge met dc lippen erbij! 'Niet alzo in Leiden. Alleen zonderkamertje. De Gentenaren hebben toen maar eigener beweging behoorlijk logies gezocht; en gevonden in „Meer- rusï' -9( „Meneer de baljuw", zeiden de Leidse krahtenschnjvers, „Wij kunnen het helpen!" Want in gedachten zagen de heren zich al naar de blauwe steen ge sleept. „Zo, hadt ge dat niet?" toornde ik. „Nee, meneer de baljuw", zeiden ze. „Want wij werden nergens in gekend, van hoger hand. „Wij wisten niet eens precies wanneer de collega's zoud naan- komen. Daags tevoren wisten we nog van geen toeten of blazen, wat het pro gramma betrof. En dan die lunch „Komaan, manneke", zei ik. „Wat is met' die lunch? Bedoelt ge de lunch ten etadhuize? Was die niet naar genoegen? Zat ge een 'beetje krap? Waren het alleen maar knolrapen?" „Zat ik maar krap", zei hij. „Wij wa ren mede tot grote verwondering van onze Belgische collega's niet genodigd Alleen op het laatste nippertje, meneer de baljuw, kreeg één onzer een invita tieomdat er toevallig een plaats was opengevallen." .En?" vroeg ik dreigend. „We hébben bedankt, meneer de bal juw", zei hy. Toen heb ik de man op zijn schouders geklopt', dat z'n sleutelbeenderen hingei te klapperen in hun hengsels. Dat was de enige, juiste houding. Welnu, mijne heren, die hier schuld aan hebt, zó moet het niet! Zo gooit ge de goede naam van Leiden als gastvrye stad te grabbel. Want ge kunt aan, dat in menig Gents estameneeke over dit geval geklapt wordt, Waarom hebt ge de Leidse sportpers niet eens om advies gevraagd en gekend in vele dingen? Men doet dit in België zo geheel anders dan U nu gedaan hebt Maar dóar verloopt het dan ook vlot en goed! Werkelijk, ik weet dat ge 't zo niet bedoeld hebt, maar een beetje meer •chtzaamheid voor de Koningin der aarde zou U niet misstaan! POENE: 1 middag te gast by de Gentse en Leidse pers subsidiair hedenavond ■4 uur cellulair In de halfgedekte Over dekte, mits het regent. Baljuw. Jubileum bij de Grof smederij De heer B. de Geus herdacht het feit dat hij ruim veert»g jaar geleden als Ibuiger-knrpper in dienst van dé N.V. Kon: "Ned. Grofsmederij trad. In. zijn toespraak noemde de directeur, iirlM. C. de Jong hel een respectabele prostatoe van de jubilaris dat hij in zo'n zwaar beroep 40 jaar onafgebroken op zijn-post bleef. Hij dankte hem voor het geen hij in die tijd voor de vennootschap heeft veracht. Spr. deed zijh woorden vergezeld gaan van de gebruikelijke en veloppe met inhoud en overhandigde de heer De Geus voorts het vererend ge tuigschrift voor 40 jaar trouwe plichts betrachting met de daadbij behorende zr.'ivexén diaagpannung. Mev.ouw De Geus "ontvihig een bouquet bloemen. Het grote publieke geheim van gisteren En vele honderden bereidden Haar een hartelijke ontvangst (Van een onzer verslaggevers) AS EEN PUBLIEK GEHELM, maar zekerheid had niemand. Maar toen inen van de Rijkspolitie In Lisse op de been kwamen en een eenzame marechaussee eens op de motor langs kwam om ruggespraak te houden met zyn burgercollega's toen wist Iedereen het zeker: de Koningin komt naar Keukenhof. Ook de t\jd was weldra bekend: kwart over drie. J JET WAS Reeds meer dan een uur tevoren had den honderden zich van een goed plaatsje voor de ingang voorzien of slenterden op het terrein in de nabijheid touwen, die gespannen waren. Di tal zwol in het volgende uur a enkele duizenden en toen de auto, H.M. de Koningin en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet zaten, arri veerde. steeg een enthousiast gejuich op. Van het incognito was weinig terecht gekomen, maar later bleek wel, dat dat heel erg was, want overal tijdens de rondgang op de tentoonstelling biedigde het publiek de onuitgesproken wens van H.M. de Koningin, om zo onge dwongen mogelijk de tentoonstelling t« kunnen bezoeken. H.M. de Koningin droeg een blauwe jurk met een gryze mantel, en had i ïtte hoed op. De prinsesjes zagen hun blauwe manteltjes, met de handjes genoeglijk in de zakken gestoken, al even huiselijk en vlot uit. Echt het tafereel en moeder, die met haar kinderen middagje uit is. De prinsesjes Beatrix en Irene hingen ieder aan et een hofdame, maar de levendi; Margriet huppelde en sprong zo af t eens vrolijk in het rond. En zij scheen bepaald korte tijd daarvóór wel wat tè vrolijk gehuppeld te hebben gevallen te zijn, want op haar knietje prijkte een rode vlek van jodium De Koningin werd rondgeleid door de heren Van Waveren, voorzitter Bond van Bloembollenhandelaren, Belle, voorzitter van de terreincommissie Keukenhof. Bij iedere stand, die hel koninklyke gezelschap bezocht, maakte de standhouder zijn opwachting bij H.M. vertelde haar van de bloemen, let een zichtbaar grote belangstelling liet de Koningin zich over de bloemen plantenpracht voorlichten scheidene malen stond het gezelschap stil, om even alle schoonheid goed ir zich op te nemen. „Moet je deze kleui i!" zei de Koningin tot haar oudste dochter, op een tulp m sche kleur wijzend, maar die vond geloven wij dat rustige wandelen door de laantjes wel wat eentonig. Het publiek werd tijdens de rondgang el enigszins op een afstand gehouden, )or zover het het gezelschap achterna kwam, maar zij, die toevallig op een bankje zaten of in de laantjes liepen, konden er rustig blijven. Zy hadden een buitenkansje vergeleken met de vele honderden, die juist op een ander ge deelte van het terrein waren en niet het bruggetje mochten, om aan de andere kant van de grote vijver té komen. Het zou dan wérkelijk te druk geworden zijn. Zo hier en daar, waar grotere groepen lensen stonden, steeg een licht gejuich op, applaudisseerde men en ontving men vriendelijk knikje van de Koningin. Zij scheen wel bijzonder geboeid door bepaalde tulp, die zij eens van heel dichtbij moest .bekijken en waarvan zij de geur keurde. Bij het standbeeldje en het daarom liggende bloembed nam de Koningin ook alles goed in zich op en de prinsesjes liepen ook al vol belang stelling tussen de bloemperkjes door. Maar er was nog méér te zien en daar- de Koningin: „Nou gaan we weer verder". Van dit bezoek, dat tot 5 uur duurde, hebben versoheidene bezoekers gebruik gemaakt, om de Koningin en de prin sesjes eens zelf te fotograferen. Ook de buitenlanders vonden het wèt interes sant, dat zy onze Koningin nu eens per soonlijk zagen en een charmante Frangaise zei tegen haar zoontje, dat vroeg, wat er nu eigenlijk te zien was: „Ah. que je filme!" en schoot lenig tus sen de mensenmassa door. In een zaaltje van het restaurant ge bruikte de Koningin de thee. Daar werd haar ook door de heer Van der Zaal een kristallen Leerdamse vaas, waarin het kasteel Keukenhof gegraveerd was, met parkiettulpen aangeboden, alsmede een album met foto's van het Jacobaspel en de optocht. Misschien wel de spontaanste verras sing wachtte Haar bij de uitgang van de tentoonstelling. Toen zy. uitgeleide gedaan door een duizendkoppige menigte, by de auto kwam, was deze versierd met bloemen slingers. Dit was het werk van de bloe- menkoopman Van Stein, die zy persoon lijk voor zyn kleurige attentie bedankte. Om de versiering goed te kunnen be wonderen, liep zy met de prinsesjes eens rond de auto en voor de vele wachtenden was dit een pracht gelegenheid om de Koningin en de prinsesjeis te zien. Maar de jongens, die in die eeuwenoude boom vóór de ingang van Keukenhof waren geklommen, hadden alles tóch wel GEMEENTE LEIDEN Oliiciële Publicaties Dodenherdenking 1950 Burgemeester en Wethouders van Le den verzoeken de ingezetenen de vlag op 4 Mei 1950 te 18 uur halfstok t< sen en haar te 20.45 uur weder in te hailen Teneinde het wapperen te voorkomen ware de vlag vast te maken. Zij herinneren er aan dat de algemene stilte in acht moet worden genomen 20.00 uur tot 20.02 uur. Eén minuut klok gelui vóór en één minuut klokgelui algemene stiilte zullen het begin ei einde van deze stille herdenking aange- VERBOD TEN GEHORE BRENGEN VAN MUZIEK De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 Mei a s. van 18 uur af verboden is in het open baar of op voor het publiek toegankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen. Gouden jubileum bij Van Wijk Mongen zal de heer J. Flaman herden ken. dat hy vijftig jaar geleden in dienst trad bij de textielfabrieken van Van Wijk De heer FQ-aman is werkmeester in de afdeling weverij. Morgenochtend zal hy worden gehuldigd. Ook Leidse inzamelingscampagne 1950 op nieuwe leest Gisteravond werd -in „Het Gulden Vlies" door do afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis jaarvergadering gehouden. Een heel byzonder soort jaarvergadering, het officiële gedeelte, waarin de jaarverslagen ten gehore wer den gebracht, werd een aantal Leidse burgers ten tonele verwacht, in zekere zin representanten van het Leidse maatschappelijke leven. Het doel was: een groot scheeps opgezette, landelijk-gecoördineerde en georganiseerde campagne var Ned. Rode Krui? ook in Leiden te helpen voorbereiden. Meer wisten de verwachte Leidse burgers er zelf óók niet van. vertelde iets van de opzet van de melings-actie 1950. In het kort komt het hierop neer niet meer domweg met een bus langs de straten, wordt gelopen^l zal dit middel Zfekefriiet versmaad worden, maar dat men zal gaan proberen het Nederlandse publiek meer actief te interesseren voor het werk van het Rode Kruis, ZIJN Rode Intussen bleek uit de jaarverslagen secretaris en penningmeester, dat in houding tot het vorig jaar niet ■aard werd ingespeeld. Het lédental wam op-SOOS^-het-verliessaldo-bedraagt ij een totaalbedrag van f 25 580 77 slechts f 240.55. Belangrijk is de vermelding aantal bloedtransfusies, dat in het afge lopen jaar werd verricht. Dat bedraagt •L 1156. Het bestuur kon aan 76 donores de Lancteteiner-medaille uitreiken. Voor de bloedbank stónden 1313 personen uit Leiden en omgeving bloed af. Van deze donores hebben zich ruim 900 personen Is vaste donor opgegeven, zodat deze dienst aan het einde van het jaar 1949 ongeveer 2ÓÓ donores telde Voor de te organiseren campagne kw dr J. C. C Haar aan het woord, hoofd de afdeling voorlichting en fondsen- zing van het Ned. Rode Krui Hyena's van de grens" Door K. G. - Oegstgeest Zelden heeft de Oegstgeester toneel- ereniging „Kunst en Genoegen" op zulk en buitengewone wjjze blijk gegeven an haar kunnen als gisteravond, toen ir „Irene" Will Brakenberg's „Hyena's var de grens" voor het voetlicht werd ge bracht, een greep uit het leven der smokkelaars. Een kassier/wethouder uit een Bra bantse grensgemeente, sinds kort weduw naar, heeft zich door een geraffineerde, knappe vrouw laten verleiden hoofd en geldschieter te worden van een smokke laarsbende. Zij neemt haar intrek bij hem in huis onder het mom van nichtje. Twee rechercheurs, in de gedaante van hengelaar en journalist hebben opdracht deze bende te ontmaskeren- De dochter de kassier, die jarenlang voor haar juridische studie elders heeft gewoond, komt hierna wederom thuis. Zij ontdekt volkomen andere sfeer in huis dan ten tijde van haar moeder. Spoedig komt zij achter de oorzaak en tracht haar va ran zijn verkeerde spoor en het nichtje" uit huis te krijgen. Liefdeban den met de jongste der rechercheurs orden aangeknoopt, die haar verklaart i het geheel geen journalist te zijn. De wethouder dwingt zijn dochter tegen haar e trouwei\ met een bendelid, dat echter wordt gearresteerd Het gevaar ontdekkend tracht de wethouder uit te wijken naar België, doch krijgt bij een douane-achtervolging een dodelijk mo torongeval, met welk tragisch einde hel levensgeluk van het jonge paar echter een aanvang neemt. Wanneer ooit, dan kan hier gesproken worden van een cli max in de uitvoeringen. K. G, heeft hel seizoen met dit stuk besloten op een wijze die aller lof verdient Trijselaar had dan ook wel het neusje van de zalm op de planken gebracht. Allen, zondei uitzondering, wisten dit zowel voor spe lers als publiek vrij zware, hoewel niet humor ontblote stuk op bewonde- vaardigè wijze te brepgen. Zonder eei^ der spelers te kort te willen doen stond het spel van Lies van der Voort, als de dochter des huizes, aan de top. Ze bracht het gespeend van alle dilet tantisme- Geen wonder dat oud-burg. Baumann, ils beschermheer dezer vereniging, tij dens de pauze in een kort woord de dank der toeschouwers overbracht en van oor- -vas dat K G. steeds beter gaat spelen. Het duo Gouw vormde muzikale scha kels tussen ae hear ij ven. J, X ft Panta Rhei voor het L.A.K. Wanneer er gisteravond iets duidelijk is geworden, is het. dat het toneeltje vai het Volkshuis volkomen ongeschikt voor ballet. Wil men er een behoorlijk, opvoering geven, dan moet men ove: meer techniek en routine beschikken, dan de Amsterdamse studentenballet groep, waarvan de leiding berust by Kit Hoi-tingh. De aivond werd begonnen met een soort openbare les, waarna verschillende dan sen volgden, waarin de dansers en dan seressen waarschijnlijk te veel hun dacht bij de ruimte van het -toneel n ten bepalen, om zich volledig te kunnen geven. We hopen voor deze balletgroep, dat nog eens een kans krijgt in een betere omgeving. Ruim 16.000 inzenders op prijsvraag Boekenweek Zoals reeds in een deel onzer editie werd gemeld is gisteravond in het Von- delparx-paviljoen te A'dam bekend ge maakt. dat Marianne Philips de novelle ,.De zaak Beukenoot" (het geschenk van de laatste Boekenweek' schreef De i. van de Commissie voor de Propa ganda van het Ned. Boek. Chr. Leeflang. deelde mede, dat in totaal 16.400 personen, uit New York, Canada, Londen en Suriname. auteursnamen inzonden. Slechts 427 gaven de naam Marianne Philips. De eerste prijs kreeg S- de Boer Jzn uit Drachten. Op Louis de Bourbon werden 3025 stemmen uitgebracht, op mr J. J. Foch 25, op Jef Last 2460, op Rico Bulthuis 2000 en op Ben Stroman 1800 Van de schrijver die een novelle inzonden werden er vier bekroond met een prijs van f 100, t.w. Johan Fabritius voor zijn novelle „Grote beproeving": Peter van Andel voor „He tgeschenk"; Olaf de Landell voor „De appels bloeien" en Rico Bulthuis voor „Feest" Wegens een lang durige ziekte kon Marianne Philips niet aanwezig zijn bij de bekendmaknig. De litter vermeldde nog, dat thans voor de derde maal de bekroning ging naar schrijfster. De voortijdige publicatie de uitslag, welke bij meerdere dag bladen bekend was, door De Telegraaf noemde spr een bewijs van journalistiek onfatsoen, dat de grenzen van de naijver kende. Vooraf had burgemeester d'Ailly in hetzelfde paviljoen den ten toonstelling van de 50 best verzorgde boeken geopend en waren aan de uit gevers de oorkonden uitgereikt. Kruis Dientengevolge zal men er zich op gaan toeleggen van de collectanten „bewer kers" te maken, mensen, die zelf hééi goed weten, waar het om gaat, en dii het publiek dus ook van voorlichtm, kunnen dienen, die met kennis van zaken zeggen kunnen: „Dit doet üw Rode Kruis met üw guldens". Onbekend maakt bemind. En onbemind betekent: minder leden, minder geld, minder mogelijkhe den en gebrekkiger hulp aan de mede- De verrassing van de avond wa uitnodiging, die de heer Haar tot de wezigen richtte: zich naar hun functie in het maatschappelijk'leven tot kleine actie-comité's te concentreren, daaruit een vertegenwoordiger te kiezen en deze af te vaardigen naar efn ter plaatse op te richten campagne-comité, dat geheel onafhankelijk van het afdelingsbestui zijn activiteit zal richten op de gTote inzameling van de eerste week Stante pede werden de volgende heren gekozen: H. Boorsma, H- ten Brumme- laar, A. H. v. d- Horst,'A. v. d. Neut, A. J. Rietdijk en M. Zonderop. Voorzitter werd ir Y. Ykema. Het afdelingsbestuur trok zich hierop terug en de nieuwe commissie begon met haar besprekingen, waarvan de resultaten in de pers en an derszins spoedig zullen'blijken. Burgemeester Van Kihschot woonde de vergadering bij. Grote belangstelling voor jubileum fa Meeuws „Nestor" de heer A. J. van der Hoeve recipieerde Het was gisteren een grote dag vi de fa J. Meeuws op de Breestraat. Maan- was het 40 jaar geleden, dat deze zaak in vleeswaren en comestibles 3 opgericht en dat de heer A. J. van Hoeve in dienst trad. Zaterdag was deze ve werker reeds door de burge meester begiftigd met de zilveren daille van de Oranje Nassau Orde Maandag is zijn schoonzoon gezond uit Indonesië teruggekeerd. Er was dus eer dan één reden tot vreugde. Gisteren is het grote feest dan ge- erd. 's Morgens heeft de tegenwoordige eigenaar, de heer J. Th. Hosman, de jubilaris een enveloppe met inhoud aan geboden, terwijl tevens de oprichter, de heer J. Meeuws, het woord voerde. Ook het personeel drukte zijn sympathie voor nestor" van de zaak uit in cadeaux. Middags vond de officiële receptie plaats. Uit het grote getal klanten en elaties, dat de jubilaris de hand kwam drukken, bleek hoe graag deze figuur wordt gezien. Doordat de heer Van der Hoeve de hele ontwikkeling heeft mee gemaakt, is voor velen de zaak haast ondenkbaar geworden zonder zijn aan wezigheid. Rustig nam de jubilaris, het „feestvarken", zoals hij zich zelf aan kondigde, de vele hartelijke handdruk- en even hartelijke woorden in ont vangst. Het was hem aan te zien, dat r voorlopig nog niet aan denkt de zaak vaarwel te zeggen, die, na zijn gezin, de grootste plaats in zijn hart in it. Ook zijn vrouw, zijn twee ge trouwde kinderen en zijn teruggekeerde schoonzoon waren op de receptie aan wezig. Ook voor hen is het natuurlijk een onvergetelijke dag geworden. Dodenherdenking Morgenavond 6 uur vlaggen halfstok In aansluiting op hetgeen reeds eer der werd medegedeeld, verzoekt men er de aandacht op te vestigen dat het vlaggenceremonieel voor de Dodenherdenking en de Nationale Feest dag als volgt is geregeld: morgenavond om 6 uur dienen alle vlaggen halfstok te worden gehesen. Een half uur na zonsondergang da. omstreeks 8.45 uur worden de vlaggen gestreken om de vol gende morgen in top te worden gehaald. Gelijk gemeld vangt de Dodenherden king morgenochtend aan met een her denking in alle lagere scholen, om elf uur gevolgd door een gezamenlijke bloemlegging aan de voet van het tijde lijk monument. Om kwart over zeven beginnen de bijeenkomsten in de Stads gehoorzaal. Zuiderkerk en het Volkshuis, waarover wij reeds verschillende bijzon derheden gaven en waarvan de laatstge noemde uitsluitend bedoeld is voor jon geren van 1621 jaar Moge ook deze zaal dit jaar tot de laatste plaats gevuld In- en uitgeleid door de Bourdon, vol gen van 8 uur tot 8 02 uur twee min-uten algemene stilte, tijdens welke ook het verkeer zal worden stilgelegd Na afloop dezer bijeenkomsten vindt op de Morsweg de opstelling plaats voor de Stille Tocht, welke om 9 uur begint. Behalve voor enkele genodigden en de familieleden der oorlogsslachtoffers, die allen in het bezit zijn van een spe ciaal .bewijs, toegang gevende tot de Morspoortkazerne via de Morsstraat. is het opstellingsterrein, zowel voor vereni gingen als particuliere deelnemers uit sluitend bereikbaar via Noordeinde. Haagweg en Rijnzichtbrug. In het belang van een ordelyk verloop wordt dringend verzocht hieraan stipt dc hand te willen houden. De opstelling geschiedt in volg orde van aankomst. waarbij overeen komstig het algemene karakter dezer plechtigheid generlei voorrang wordt verleend. Aan de ingang van de tuin van het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt een collecte gehouden ter, bestrijding van de onkosten en het fonds voor het defi nitieve monument. In tegenstelling met de blijkbaar bjj sommigen heersende opvatting als zou den geüniformeerden niet tot de stoet worden toegelaten, wijzen wij er ten slotte op. dat allen, oud en jong, arm ;n rijk. welkom zijn. Wil deze jaarlijkse herdenking werke lijk uitgroeien tot een algemene mani festatie van eerbied en dankbaarheid jegens hen. die in de jaren 1940—'45 het offer van hun leven brachten, dan dient de deelneming er aan voor iedereen open staan, waarbij rang noch stand, gods dienstige noch politieke verschillen een rol mogen spelen. Evenals vorige jaren bestaat er voor alle deelnemers wederom gelegenheid tot '-et neerleggen van kransen bloem stukken of losse bloemen. „Moeder de Gans" komt morgen naar Leiden Ten bate van het zwakke land Morgen, zo tegen de middag, zal men door Leiden's straten „Moeder de gans" kunnen zien rijdenr-En rond die olijfce" moeder, die levensgroot op een wagen zal zijn genesteld, zal men yverige dames aarnemen, die loten zullen verkopen. Het betreft hier de actie voor uitzen ding van het zwakke kind. Op 29 Mei volgt in aansluiting hierop het ganzen bordspel „Wie wint de pot" in het Feyenoord-Stadion te Rotterdam, o.l.v. Carel Briels- De winnaars van de loterij zullen dan uit de pot komen. morgen niet in de gelegenheid is in bijdrage te leveren voor de ge zondheid van het zwakke kind, krijgt daartoe op 19 Mei a.s. nog de gelegen heid. Dan komt Moeder de gans" weer in Leiden. En dit mogen we wel ver klappen, ze verwacht, dat de Leidenaars diep in hun beurs zullen tasten. S.S.R.-voorjaarsconferentie Ooik dit voorjaar heeft S.S R. weer een weekend-conferentie belegd om met el kaar te spreken over de huidige vraag stukken van de gereformeerde gezindte Het trefpunt is van 13—15 Mei in 't con ferentieoord ..Oud-Poelgeest" te Oegst geest, waar de heer G. Puchinger zal in leiden: ..Groen van Prinsterer, de gere formeerde gezindte en wij". Regent-diaken. Tot regent-diaken is in de Ev Luth Gemeente gekozen de heer J. Kluit. „Jahn"-uitvoering vol vaart en enthou siasme enprima geoefend De jeugd vooral dringt zich naar voren De uitvoering, die de Chr. gymnastiekvereniging „.Jahn" gisteravond in de zeer goed bezette Stadsgehoorzaal gaf, mogen we zonder twijfel als de beste van de na oorlogse jaren bestempelen. Er werd met zo'n vaart en enthousiasme en tevens goed gewerkt, dat de grote „Jalin"-familie er door werd meegesleept en het ap plaus menigmaal door de zaal klaterde. Vooral de jeugd toonde aan, dat zy in het afgelopen jaar grote vordering heeft gemaakt. En wie de jeugd heeft 't Begon al goed met de opmars. In den nog eens de tanden op elkaar. Zó smetteloze witte kleding marcheerde de zelfs, dat de betreffende leider i stoet het podium op, drum-band o.l.v de heer P. de Knegt zijn naam weer eens eer aandeed. Grap pig was het zangspel van de meisjes 68 jaar, die maar moeilyk van poppen-familie afscheid konden nei Fleurig en keurig de vlagoefenmg de meisjes van 1012 jaar! De jongens verdienen óók al een pluim. Ze werkten stukken beter dan jaar. Met welk een ijver gooiden zij zich bij de grondgymnastiek in de strijd! Som migen konden het niet nalaten de podi deuren uit te buitelen. Dat er door die toewijding wel eens een klein „verkeers- foutje" werd begaan, is niet zo heel Hadden de meisjes een zangspel, de jongens ook Als kabouters verkleed, gingen ze lustig met zaag En zingen dat ze deden! Dat de dames nog niet van zin£ zijn om' zich door de jeugd, die zo „lekker' werkte, te laten verdringen, kwam in bijzonder bij de bondsoefening en brug tot uiting Speciaal de ouderen, die a een stuk of wat kinderen hebben, klem- Onaangename kennis making van voerman met zijn nieuwe paard Gespan te water, maar gered De heer J, A. Verzijlenberg, melkhan delaar aan de Langegracht 188, heeft niet veel geluk gehad met het paard, dat hij gisteren in Rotterdam kocht. Vanmorgen is het op de Houtmarkt met wagen ert al op hol geslagen, heer Verzijlenberg raakte bekneld tus sen een muur en de wagen, zodat hij een wiel over zijn voet kreeg en e later kwam het gespan in het water Gelukkig heeft Leiden een acti brandweer, zodat na een kwartier zv. gen het paard levend en wel uit het ter kon worden gehesen. Met vereende krachten ging men hierna aan het werk om ook de wagen met de bussen en fles sen melk, de kistjes boter enz. uit liet water te halen. De wagen stond dan ooi al gauw op het droge en zelfs enkeli bussen, flessen en kistjes. Het is een nie onbelangrijke schadepost voor de heer Verzijlenberg, want niets van de schade wordt door verzekering gedekt. Dat ee: en ander grote belangstelling van d» zijde van het publiek trok, spreekt van zelf. Zomerdienst van N.Z.H. gaat op 14 Mei in in de dienstregeling brengen. In verband met de spoorwegwerken om en nabij de remise aan de Rijnsburgerweg werd het noodzakelyk de „Katwijker" en de „Noordwijker" niet gelijktijdig te laten aankomen en vertrekken. Rijnsburg vaart wel bij deze regeling, omdat in de uren, dat met één treinstel op Leiden, Katwijk of Noordwijk wordt gereden, de 60-minutendienst wordt omgezet in eer 30-minutendienst. Zoveel mogelijk is ge tracht de aansluitingen op de dienst var det Ned. Spoorwegen te handhaven. Di dienst Leiden-Haarlem blijft ongewij zigd De buslijn' Haarlem-Noordwyk-Den Haag wordt een doorgaande halfuur- dienst. De zomerbusdienst Voorschoten- Wassenaarseslag wordt van een 40- op 45-minutendienst gebracht. Aan de merrondreizen zal extra aandacht be steed worden. Ouderling Vreeswijk van de Geref. Gemeente overleden In de ouderdom van 78 jaar is overle den de heer N. D. Vreeswijk, ouderling van de Geref. Gem. aan de Nieuwe Rijn Meer dan 40 jaar heeft de heer Vrees wijk deze gemeente gediend, o.a voorlezer, toen de gemeente nog predikant had. Ook het aanschrijven predikanten, om in de vacature te zien. verzorgde de overledene. Zyn werk werd tenslotte met succes be kroond, toen ds L. Rijksen naar Leidei kwam. Vrijdag a.s. om 3 uur namiddag heeft de teraardebestelling plaats op de begraafplaats Rhijnhof. Nieuws uit Alphen aan den Rijn 40-Jarig Jubileum. De heer L. Zuidam herdacht, dat hij 40 jaar in dienst is bij de fa. N. Sam- N.V. alhier. Zo van de schoolban ken af ging hij naar dit bedrijf, werd in de drukkerij als leerling aangesteld en was 36 jaren in deze afdeling werkzaam De laatste 4 Jaren geeft hij zijn krachten i de controlekamer. Temidden van zijn gezin en familie in tegenwoordigheid van het gehele personeel had een huldiging plaats. Na- de directie sprak de heer N. Sam- waarderende woorden en hij over handigde de jubilaris een enveloppe met inhoud en een gouden horloge; zijn echtgenote ontving een bloemenhulde. De heer J H. Verschuur, ook een van de oud-gedienden van de diukkerij, sprak namens^ de collega's en zijn woor den gingen vergezeld van een huis kamerlamp en een plant. Laatste spreker was de chef van de controle-afdeling, de heer B Lammers. De heer Zuidam heeft allen dank ge bracht en hierna bestond er gelegenheid te feliciteren. Ook in zijn woning ont ving de jubilaris zeer veel belangstelling Herdenkingsdienst. In de Ned. Herv Kerk aan de Juliana- straat wordt Vrijdagavond, 7.30 uur een herdenkingsdienst gehouden in verband met de bevrijding. De dienst wordt ge leid door ds C J. Lambour. Hedenavond - elf i t was de titel van het toneelstuk dat gisteravond door „Scheepspraet", toneelclub van N. Samson NV in het Nutsgebouw voor het voetlicht werd ge bracht. De avond werd geopend door de heer J. Deurlo, waarna het doek opging >or het eerste deel van de drie. Er was direct veel aandacht en die is er geble- tot het blijde einde toe. Want er is voortreffelijk gespeeld, met name door Dominicus (de heer Figee) en de baron (de heer Sekeris) Maar ook de anderen n voldoende Een avond, die de goede reputatie van „Scheepspraet" ten volle handhaafde. Propaganda-avond Tot S.W.G. onze gemeente weinig propaganda gemaakt voor het nationa.e instituut „Steun Wettig Ge zag Er is hier echter wel een afdelin: en deze belegt nu Vrijdag een propa- ganda-bijeenkomst in het Nutsgebouw Een deskundige zal een propaganda- woord spreken; dan vindt de installatie plaats van de plaatselijke leden der tionale reserve en der reserve-gemeente- politie; de film „De slag om Engeland" wordt vertoond-; het dubbelmannen- kwartet „Euphonie" zal zingen. Burge meester Witschey heeft de leiding. Geen apart comité. De kerkeraad van de Geref Kerk var Alphen besloot geen apart Geref comité voor gezinszorg in het leven te roepen, maar zich aan te sluiten bij het plaat selijk interkerkelijke comité. Twee jubilarissen bjj Oosthoek Op 27 April en gisteren was het resp. voor de heren Th. de Heij en L. C. Ver- gunst de dag. waarop zij herdachten, dat zij 25 jaar geleden in dienst traden de N.V. Oosthoek en Zoon N.V. Gisteren zijn deze jubilea gevierd. Beide jubilarissen werden 's morgens ten huize van de directeur, de heer A. Oosthoek, ontvangen, waar ook de on der-directeur, de heer Kotter, aanwezig was. De directeur sprak over trouw, toe wijding. plichtsbetrachting en waarde ring. Hij overhandigde een gouden hor loge en een oorkonde met medaille. De echtgenoten kregen bloemen. Vervolgens sprak de heer Falkena. Het verdere van de dag brachten de jubilarissen in de huiselijke kring door. Velen hebben hun nog een bezoek ge bracht. HD.C. (dam)-nieuws. De uitslagen zijn: le klasse: A v d EntC Verboom 11; J DisselP van Tol 1 1; M. de Groot—R. van Klaveren 11 2e klasse A: J SchuurmanJ Zaad 02; B: T. VergunstD Verhorst 20; J. VerhorstA. Kouwenhoven 2-0. bazend veel schik in had. De heren wensten al evenmin in het goede geheel achter te blijven. Hun bondsoefening verdient speciale vermel ding. Dit zat er uitstekend in en ver tolkte de wens van de hard-werkende leider om het peil de hoogte in te brengen. Toch hebben we zo het vermoe den, dat de heren in het afgelopen jaar weinig nieuwe oefenstof bestudeerd heb ben. Ongetwyfeld vielen hun prestaties aan het hoogrek en de brug te roemen, maar vergissen we ons niet, dan hebben we veel van het vertoonde reeds op een vorige uitvoering gezien. Speciale vermelding verdient nog de knotsoefening van de meisjes van 1316 Dat i af. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer J. Brückner, die de ge nodigden verwelkomde en wees op de groei van „Jahn"- Twee avonden zijn nodig om allen hun kunnen te laten tonen De ouders dankte spr voor het vertrouwen, dat was ondervonden en hij wekte op om de band met het be stuur nog steviger te maken. Na de pauze hield onze fotograaf, de heer N. v. d- Horst, de enthousiaste kleintjes bezig met leuke films Jammer was het dat de 13-jarige R. Hillebrand uit de Waardstraat bij het stoeien in de kleedkamer een pols brak. Hedenavond geeft „Jahn" haar tweede uitvoeringsavond in de Stadsgehoorzaal Geslaagde toneelavond van „De Vlam" Het deed gisteravond wel een beetje vreemd aan het complete brandweerma teriaal op 't pleintje van „Den Burcht" opgesteld le vinden. Toch was dit noodza kelijk, want in de grote zaal had de per soneelsvereniging „De Vlam" van de Leidse beroepsbrandweer een feestavond - georganiseerd en zelfs bij zo'n gelegen heid moeten onze stedelijke spuitgastec nog paraat zijn. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer Ohr. v. d. Holst, in 't bij zonder de oud-commandant van de Leid se Brandweer de heer F. FlameLing en de representanten van brandweren uit de omliggende gemeenten welkom. Dat de brandweermensen ook op de planken hun mannetje kunnen staan is wel gebleken De klucht.. Meneer de In specteur" speelt zich af in het platte- landskantoontje van een op promotie be luste ontvanger van de belastingen. Een misverstand is oorzaak, dat de ontvanger Pioohe, een huzaar en aanbidder van de dienstmaagd voor de inspecteur van de belasting aanziet'. Dit geeft tal van ver wikkelingen en tenslotte brengt luitenant F-liquot, de verloofde van de dochter van de ontvanger, de ontknoping. De vertolking van de rol van de dienst bode (mevr S. v. d. Holst) was subliem Ook Koos Cra-ma gaf als luitenant Fli- quot aantrekkelijk spel te zien. Na de pauze volgde de één acter „Van onze speciale correspondent". Ook hierin schitterde mevr v. d Holst weer met haar veelzijdig talent, ditmaal als secretaresse. Tenslotte bood de secretaris van de personeelsvereniging, de heer Godtihelp, de actrices een bloemstuk aan. De „Maori Eilanders" zorgden voor de m-uzikale noot van de avond Herdenkingsbijeenkomst 28ste Reg. Inf. Op Woensdag 10 Mei zal er voor de oud-strijders van het 28ste Reg. Inf (het dubbelregimen-t van het 4e) voor de vijfde ma-al een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden op Het Eiland van Dordrecht Uit de opkomst van de vorige ja-ren is gebleken dat de dagen van strijd gevangenschap een hechte band heb ben gelegd tussen de rui-m 2000 regi mentsleden, waarvan velen uit Leiden en omgeving. Men kan zich opgeven bij de secretaris: de heer W. van Mastricht. Kornoeljestraat 150, Den Haag. Aangezien er tot rvu toe nog te veel kameraden op het appèl ontbraken, heeft het comité thans een regeling ten aa-nzien de reiskosten ontworpen: indden meer dan drie gulden bedragen worden ze vergoed en wanneer het be drag van drie gulden de draagkracht der leden nog te boven gaat, kan men aiLge- hele vrijstelling krijgen. Het programma voor 10 Mei omvat •n samenkomst om 11 uur in de can tine in de Be nth i en-kazern e op het Bui-ten Wale vest te Dordrecht, waarna om 12 een gemeenschappelijke broodmaail- 's Middags om 1 uur vertrekt men een bezoek aan de stellingen en om r vinden een herdenking en krans- legging plaats bij het monument op de •begraafplaats te Dubbeldam. Na het défilé langs de graven gaat men terug de Benthien-kaerne, waar om 6 uur d-oor het comité 28 R.I. een broodmaaltijd wordt aangeboden. GESLAAGD VOOR HET E.H.B.O.- DIPLOMA Gisteravond werden leden van de eer ste Leidse E.H.B.O.-vereniging geëxami neerd door dokter C. R Zijerveld, direc teur van de G G en G D alhier. Dokter H. Kortimann leidde de candidaten op. De geslaagden waren: de dames: A. Bootsma, P. van Katwyk H. W. Schil- peroort, E Kling, L. M. Vink, Z. T. Ne- derlof, L. C. v. Veggel, C. Wolters en C. de Haas. Voorts de heren: J de Hoed, C. Ha-as, C. de Groot, Z, van Duyven-bode, J. P. Staphorst, P. Sin-geling. A. J. Kantebeen I. de Fey, Ph. Smelik, J. B-ron- meyer, J. P. van Goozen, J. A. v. d. Ploeg H Lek, A. Vermey, J. Ph. Krassen- "g. P Brieër, J. J. de Wolf, K. Stafleu, H. Flaman. J. Fran-ken, W. van Oosten, A C. Koekebakker, D. H. van Tongeren H. Kok. Dne candidaten werden afge- Lezers schrijven ons: Stille tocht geen kijkspel Vorig ja-air hebben veten aan de stille tocht langs het monument a-an de Steen- straat deelgenomen, zowel groepen ais particulieren. Ik ben toen echter diep teleurgesteld geworden in de vele Leid*, naars, die niet in de stoel waren opge nomen, maar langs de weg hebben ge staan in dichte drommen. Laten wij toch beseffen, dat de stille tocht voor allen is en dat deze niet mag ontaarden :n een kijkspel. Zal Leiden het dii jaar beUr ■n- J. Ui

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2