llicutoc £ditsrl)t (fournnl TRYGVE LIE GAAT VOLGENDE WEEK TOCH NAAR MOSKOU „Frankrijk zal Indochina opgeven, als Amerika niet ingrijpt" Dr LEIMENA IS NIET OP AMBON TOEGELATEN Maakte p.T.T. mis- ]Ylui0_dipioma onvoldoende voor opleiding beroepsofficier Wist U Russische ondergrondse actie een wereldgevaar WOENSDAG 3 MEI 1950 BUREAUX, liogewoerd 103 Dir en redactie Tel 20408 Abon nementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN 1'IEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8111 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvusticfe Is gfttfttcvn myn bert ia tegfjeospoct" 25.000 Mannen onder de grond Verhoogde diplomatieke bedrijvigheid Aan do vooravond van de conferentie der „Grote Drie" te Londen, valt grote be drijvigheid in de internationale, politieke en diplomatieke keukens te constateren. Telkens gaan er weer stemmen op, alles in het werk te stellen om de klove tussen Oost en West te overbruggen. Uit Canada wordt een geluid veynomen, onmiddel lijk het initiatief te nemen tot een buitengewone spoedvergadering van de rege ringsleiders der Ver. Naties. Deze moeten zich weer scharen aan een gemeen schappelijke tafel en duidelijk de grenzen der vrye wereld trekken. Trygve Lie, de Secretaris-Generaal der Ver. Naties, die een rondreis door Europa maakt, zal op 10 Mei een bezoek aan Moskou brengen. Aldus deelde hij hedenmorgen op een persconferentie te Parijs mede. Trygve Lie zal morgenavond uit Pa rijs op Schiphol aankomen. Vandaar zal hij naar Den Haag gaan. Zaterdagmor gen 6 Mei zal hij per vliegtuig doorrei zen naar Genève. Een bericht van Associated Press voegt heraan toe. dat hij deze reis zal tnaken binnen het kader van zijn cam pagne om de organisatie der Ver. Naties „te redden". Het is geen publiek geheim meer, dat de dynamische werking der Ver- Naties .vrijwel wordt geparalyseerd doordat de Russische afgevaardigden alle belang rijke organen van de V N. verlaten, uit protest tegen de aanwezigheid van een afgevaardigde der Chinese nationalisten. De Sowjet-Unie is thans nog in een tien tal organen vertegenwoordigd, maar het enige orgaan van belang, waarin zij nog zitting hebben, is de „economische com missie voor Azië en het Verre Oosten" Als echter nog deze maand de commis sie te Bangkok bijeenkomt, zullen de Russen zich ook hieruit wel terugtrekken. Zoals men weet. zal de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dean Acheson, a.s. Zaterdag naar Engeland zal vertrek- Moord in Roosendaal opgehelderd stoffelijke resten van winkelier na S jaar gevonden? Toen de zoon van slager Maas te Roo- iendaaï bij de winkel aan ihet graven Stootte hij op een menselijke schedel. De politie zette het graafwerk voort en brengt de vondst in verband irnet een vijf jaar geleden gepleegde moord. Omstreeks de bevrijding verdween nl. de winkelier Driessen spoorloos. In 1947 werd een zekere De J. gearresteerd gens moord op een vrouw in de ro heid van de stad. In de cel vertelde hij I aan een medegevangene, dat hij ook Driessen had vermoord. Een wichelroe deloper. die op eigen houtje naar de stof felijke resten van Driessen was gaan zoe ken, wees onlange het steegje aan, waar de resten thans inderdaad zij-n gevonden. Deze plek ligt vlak bij de vroegere wo oing van Driessen en bij die van De J. CRITISCHE POLITIE-INSPECTEUR TEN ONRECHTE ONTSLAGEN? Centrale raad van beroep zal 23 Mei uitspraak doen. Voor de centrale raad van beroep te I Utrecht diende gisteren de zaak van de inspecteur van politie J. v. d. Heyden te Baarn. die door de burgemeester wegens j ongeschiktheid was ontslagen. Het amb- j tenarengerecht vernietigde dit ontslag en burgemeester mr E. J. van Beeck Cal- koen ging in beroep, j Gisteren werden enige getuigen, leden van het politiecorps en het schoonmaak personeel. alsmede enkele particulieren, gehoord. Zij verklaarden, dat v. d. Hey den critiek had geoefend op de toenma lige corpschef, dat hij zich herhaaldelijk tegen bevorderingen had uitgesproken en dat hij critiek oefende op de gods dienstige gezindheid van de burgemees ter en de corpschef. Ook nu weer wees prof. dr D. Simons, de raadsman van de burgemeester, op de bevordering van de corpschef tot com missaris van politie in Zutphen, nadat een onderzoek naar diens gedragingen was ingesteld. De raadsman van v. d. Heyden. mr J. K. M. Mathuizen, noem de die benoeming juist merkwaardig: de ene goede politieman, zij het met een onregelmatig karakter, wordt commissa ris in Zutphen en de andere, met het beste karakter, staat op de keien. Uit spraak op 23 Mei. Uitlevering van I Westerling gevraagd Indonesië heeft heden formeel ver zocht om uitlevering van Westerling, de leider van de opstand! in West-Java, die tedert eind Februari te Singapore was gedetineerd. De Indonesische vertegen- wordiger te Singapore, dr Utoyo, heeft heden een officiële nota. waarin om zijn uitlevering verzocht werd, aan de re gering te Singapore overhandigd. ken en vóór de aanvang van de conferen tie van de Noord Atlantische Raad op 15 Mei, zal hij nog afzonderlijke besprekin gen voeren te Londen en Parijs. Voor de „commissie voor Buitenlandse Zaken" van het Huis van Afgevaadrigden heeft hij in grote trekken de vraagstukken uiteengezet, die ter sprake zullen wor den gebracht. Ook de toestand in het Verre Oosten wordt ernstig onder de loupe genomen. Dit is in de eerste plaats een kwestie voor de „Grote Drie" te Londen. Te oor delen naar een Reuter-bericht uit Parijs, zal de Franse minister van Buit. Zaken, Robert Schuman, het vraagstuk van Indo-China zeer scherp stellen En wel als volgt: Of de Ver. Staten besluiten Frankrijk aanzienlijke en snelle hulp te geven, óf Frankrijk zal zich gedwongen zien zijn pogingen, om de Westelijke stra tegische linie in Indo-China zonder hulp te houden, op te geven. In een memorandum zal worden vast gelegd: dat op de conferentie te Londen duidelijk moet worden gemaakt, dat de Amerikanen Saigon, Singapore en Ran goon als sleutelpunten in hun strategi sche verdedigingslinie in het Z O. van de Stille Oceaan beschouwen of dat deze linie door de bondgenoten van het At lantisch Verdrag moet worden opge- Het is een feit, dat voor Frankrijk de toestand in Indo-China veel slechter ge worden is en zoals men weet, hebben de Chinese communisten het eiland Hainan bezet, hetwelk de golf van Tonkin be heerst. Dit eiland vormt het uiteinde van een keten, een verbinding zijnde tussen China en Indo-China, derhalve een- „ideale route" voor de levering van wa pens en manschappen aan de Indo- Chinese guerillastrijders- Flankrijk ver wacht van de Londense conferentie een krachtige steunpolitiek. Goud uit Nederland in Aden vermist K. L. M. leverde het transport goed af Tien duizend gouden sovereigns, af komstig van de Rotterdamse Bank en bestemd voor Aden, bleken, ,bij aan komst aldaar, uit het vliegtuig waar mee zij van Cairo naar Aden gezonden werden, verdwenen te zyn. De waarde bedraagt zeker f 300.000. Naar wij van de zijde der KLM ver nemen verzorgde deze maatschappij het vervoer van deze goudschat van Amster dam naar Cairo. Daar werd de hele zen ding overgeladen in een vliegtuig van een andere maatschappij en er werd een regu voor ontvangst afgegeven. Bij aan komst in Aden bleek de zending ver dwenen. Men berichtte nl. laconiek: ..Goudzending uit vliegtuig verdwenen". Onmiddellijk hebben de verzekeraars contact opgenomen met de politie Aden en een onderzoek ingesteld- Tot toe vruchteloos. Protest tegen ontslag Curie In een telegram aan Bidault, de Fran se minister van Buit. Zaken, heeft de Amerikaanse vereniging van natuurkun digen geprotesteerd tegen het ontslag van de communistische professor Joliot Curie, als voorzitter van de Franse missie voor atoomenergie. Men be schouwt zijn ontslag als een ernstig ve lies voor de wetenschap. Schuldigen aan moord op Ameri kanen gevonden? Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat vier personen zijn aangehou den onder verdenking van de moord op de beide Amerikanen Kennedy en Doyle. Deze lieden hadden een half uur na het vertrek der Amerikanen in een taxi Bandoeng verlaten en de kampongbe woners, die getuige van de moord waren geweest, zeiden, dat de kleur van hun auto dezelfde was als die van de auto der moordenaars. Geen anti-Labour coalitie Liberalen wijzen Conservatief voorstel af Na een bespreking van 3 uur heeft het bestuur van de Britse Liberale partij het voorstel van de conservatieve Lord Wooltoii' tot het vormen van een anti socialistische coalitie van de hand ge1 zen. De Liberalen zijn niet voornemens de onafhankelijkheid van hun party prijs te geven, aldus de partijvoorzitter, Cle ment Davies. Niemand had lust het korvet te bezoeken De reis van dr Leimena naar Ambon heeft geen succes gehad. Een uur lang heeft het korvet Hang Tuah op de rede gelegen, doch de leider der Ambonne- zen weigerden, voor een bespreking aan boord te komen. Tevens weigerde men het gezelschap van dr Leimena aan land te ontvangen. Het korvet maakt thans een reis naar de verschillende eilanden rondom Ambon. Dit alles blijkt uit mededelingen van de woordvoerder van het Indonesische ministerie van oorlog te Djakarta. Deze woordvoerder beweerde nog, dat „uit de berichten voorts is gebleken, dat naar de algemene opinie op Ambon en de om ringende eilanden", de toestand op Am- bon geheel beheerst word't door het K. N. I. L. en in het bijzonder door het korps gespecialiseerde troepen, die na de gebeurtenissen te Bandoeng op Am- bon gedemobiliseerd zouden worden. Volgens de mededelingen zou men de republikeinen op Ambon opgepakt en mishandeld hebben, aldus nog steeds de beweringen van de woordvoerder, die Stadsnieuws Turlmarktbrug begaf het onder touringcar Bezweek enkele dagen geleden het dak Van de „Overdekte", vanmiddag om streeks kwart voor 12 bleek -het dek van de Turfmarktbrug niet meer bestand tegen de last van een touringcar van de N.V. TADO. waarin een groep per sonen uit Almelo en Hengelo, die van daag de bollen gingen bezoeken. De bus moest uitwijken voor een bakfiets van de PTT en kwam daarbij op het houten trottoir van de brug terecht. Het begon te kraken en de brandweer moest uit rukken om de bus. waarvan een achter wiel in het gat was gezakt, uit zijn pe nibele positie te bevrijden. De brug werd afgesloten voor het verkeer. DE VREDESROOS In Tsjechoslowakije hebben de nieuwe heersers een witte roos ge kweekt. die een bloem draagt met een doorsnede van 15 cm. Iedere bloem vormt een vijfpuntige ster. Deze su blieme roos wordt „vredesroos" ge noemd. Zij zou bestand zijn tegen vorst enzelfs Siberische koude kunnen verdragen. Onz eeerste vraag: Is deze „vredesroos" bestond tegen Moskou? En onze tweede: Wie zal het eerst in deze roos durven schieten? Graziani veroordeeld De 68-jarige ex-opperbevelhebber van het Italiaanse leger, maarschalk Rodolfo Graziani, is gisteren te Rome door een militaire rechtbank tot 19 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens samenwer king met de Duitsers. Van deze straf zal hem echter het grootste deel worden kwijtgescholden, aldus weet Reuter te melden, zodat hU nog slechts 14 maan den in de gevangenis zal moeten verblij ven. Graziani nam deel aan de verove ring van Ethiopië door Italië in 1935 1936 en werd o.a. tot onderkoning van het veroverde gebied benoemd. FOKKER S 13 VOLDOET Zes weken geleden werd het nieuwste Fokkerproduct, het opleidingsvliegtuig S 13. op Schiphol ingevlogen. Sindsdien zijn vele proeven genomen en volgens Fokker is voorlopig gebleken, dat geen enkele wijziging van ingrijpende aard behoeft te worden aangebracht. In Soerakarta zijn 25 cultuuronderne- rrungen aan de eigenaren teruggeven en wel aan de firma Crone en de fa Mran- dolle Voute en Co, voorts nog verklaarde, dat de Zuid-Mo- lukken-raad niet de onafhankelijke re publiek der Zuid-Molukken heeft uitge roepen, doch dat dit geschied- is door en kelingen die op de baj onnet ten- steunden. Dr Leimena en zijn gezelschap zullen over Makassar -naar Djakarta terugke- De Indonesische regering heeft met de Nederlandse staatssecretaris van oorlog mr Fockema Andreae van gedachten ge wisseld over Ambon. Het laatste schot" Filmpje over de bevryding „Het laatste schot" is de titel van een elf minuten durend filmpje, dat op 5 Mei de grote plaatsen vertoond zal wor den. De opnamen van Jan Fernhout zijn bewerkt door A. Koolhaas en van tekst voorzien door G. Sluizer- Op het doek worden de binnentrekkende Canadezen, de arrestaties van landverraders, de ondergelopen Wieringermeer, de hongers nood in het Wésten, de vernielingen, fusilladeplaatsen, kortom het beeld dat ons land bood in de eerste periode i de bevryding, in vogelvlucht getoond. H.M. Koningin Juliana en Haar oudste drie dochtertjes hebben gistermiddag geheel onverwachts een bezoek aan de tentoonstelling Jieukenhofte Lisse gebracht. De foto toont het Koninklijke gezelschap na de rondwandeling bij zijn wagen, die tijdens het bezoek heel vlug door Lissenaren r{jk werd versierd. (Foto. N. van der Horst) HOBBELKNOBBEL Het was een beetje tragisch. De moeder van de driejarige Terry Neale uit Birmingham had geen geld om voor haar spruit een hobbelpaard te kopen. En het kind wilde zo graag een beetje beweging. Daarom klom Terry elke dag in de armstoel van zijn vader en schommelde daarin. Hij deed dit zo ijverig en vasthoudend, dat de benedenbuurman William Bullock zijn nachtwerk er aan moest geven, omdat hij overdag door het gehobbel uit zijn slaap werd gehouden. De hobbelknobbel van de buurjongen had nog ernstiger gevolgen. Mrs. Bul lock werd zenuwziek en haar twee kinderen konden hun huiswerk niet maken en kwamen met slechte rappor ten van school thuis. De zenuwzieke mevrouw Bullock zag toch nog kans een dagboek bij te houden, getiteld „Verslag van bonsgeluiden" en daar mee toog zij naar de rechter. Me vrouw Neale werd tot vijf pond sterling boete veroordeeld en aan het hobbelen van Terry moest een eind komen, zei de rechter. Nu zit mrs. Neale weer met de handen in het haar, want als Terry maar even de kust vrij weet, zit hij in „Vaders grote zetel" en schommelt dat het een lieve lust is, met alle gevolgen DE PRINS 14 DAGEN NAAR AMERIKA De Prins verklaarde gistermiddag bij zijn aankomst op het vliegveld van New York, dat hij ongeveer veertien da gen in Amerika zal verblijven. Hij werd begroet door de consul-generaal in New York. de heer Cnoop Koopmans. Tijdens zijp verblijf in New York lo- ;ert de Prins in het Waldorf Astoria MEUBELFABRIKANTEN OVER DE 5e MEI Over het conflict, dat in de meubel industrie is gerezen t a v. het vrygeven op de middag van de 5e Mei, delen werk gevers o.m. mede. dat zij de vrye mid dag van de vacantie af zullen trekken omdat de economische toestand in hun bedrijfstak geen extra vrije uren toelaat. bruik van macht r Candidaten voor K.M.A. moeten minstens H.B.S. of gymnasium hebben Algera stelt vragen over geweigerde verkiezingslectuur Het Tweede Kamerlid Algera (AR) heeft minister Spitzen vragen gesteld de weigering van de PTT om in Gelderland en in Bloemendaal verkie zingsbladen der AR-partij te versprei den. Hij vraag oa. welke passages in de verkiezingslectuur naar het oordeel der PTT een bélëtngende strekking had- en en tegen wie deze „beledigingen" •aren gericht. ..Is de minister niet van, mening", zo 'ordt verder gevraagd, „dat bedoelde handelwijze van de PTT een onjuiste be lemmering betekent voor het uitoefenen van het recht der burgerij om haar denk- heelden vrijelijk te verbreiden, welk recht in een rechtsstaat van essentiële betekenis is, en dat hier sprake is van misbruik van macht?" ,.Is de minister niet van mening, dat n overheidsorgaan als de PTT zich moet onthouden van een beoordeling van de vraag of er sprake is van al, of niet behoorlijke propaganda in de verkie- '.ngslectuur, die ter ongeadresseerde verspreiding wordt aangeboden?" „Indien de laatste vraag ontkennend wordt beantwoord, wil de minister dan bevorderen, dat de uitoefening van ge noemde bevoegdheid der PTT wordt ge bonden aan wettelijke normen?", aldus besluit de vragensteller. Katwijks soldaat door kameraad doodgeschoten De 21-jarige dienstplichtige soldaat C. de Mol uit Katwijk is gisteren slachtoffer geworden van het „spel" van een kame raad. Hij stond tijdens oefeningen op de schietbanen aan de Cantineweg te Kat wijk aan Zee op wacht, toen een kame raad op hem afkwaim en vroeg: „Zal ik op je sdhieten?" De Mol antwoordde „-Ga je gang", waarop de kameraad in derdaad een sdhot' loste. De kogel trof het slachtoffer in de buik. waarna hij spoedig overleed. Het lidhaam is naar Den Haag overgebracht Om beroepsofficier te wordfn, moet men weer minstens H.B.S. of gymnasium he/bben gehad. Candidaten met een Mulo- diploma worden niet meer toegelaten, ge zien de minder gunstige resultaten die bij de vorige opleiding werden bereikt. De jaarlijkse gelegenheid om zioh aan te melden -bij de Kon. Landmacht, is weer opengesteld. De gang van zaken bij het medisóh en psychologisch onderzoek, als mede de toelatingseisen en de opleiding zijn op vele punten gewijzigd. In het algemeen moeten de candidaten ongehuwd zijn en geboren in 1929, '30. '31. '32 of 33. Het diploma HBS-B of gymna sium-® is vereist. Slechts bij hoge uit zondering wordt voor infanterie en ca valerie genoegen genomen met het A- diploma. Voor de militaire administratie kan men echter ook met de diploma's A of hogere handelsschool worden toege- Het medisch en psychologisch onder zoek worden voortaan zodanig samenge voegd, dat beide uitgevoerd zullen wor den tijdens een tweedaags verblijf in het selectiecentrum te Amersfoort, tus sen 15 Juni en 15 Augustus. Een nieuw lichaam, de advies-commissie, kiest de candidaten en let daarbij voornamelijk op de persoonlijkheid. De tactische candidaten en die van de militaire administratie, die vóór de gang naar de K.M.A. aan de school reserve-officieren worden opgeleid, zul len na de K.M.A. overgaan in de rang van cadet-sergeant. Deze garantie be stond vroeger niet. De eerste oefening duurt voor alle ca detten drie maanden (vroeger zes). Né een totale studietijd van 3^> jaar (vroe ger 3) worden de cadetten ben-oemd tot trweede luitenant. De rang van vaandrig slaa-n zij over, Na -hum benoeming bldj-vi de technische officieren nog IVz ja_ (vroeger 2) aan de K.M.A. verbonden. De, toekomstige officieren vain de technische Delft verder stu- In militaire -kringen verwacht men dit -ar een toeneming van het aantal can didaten. De selectie za-1 er des te scher per door zijn, want de KJVf.A. -kan slechts 130 candidaten opnemen. In October zul len de geslaagden worden opgeroepen on na een eerste oefening op 1 Januari 1951 op de K.M.A. te beginnen. Vliegtuigen van Karei Doorman vanmiddag op Valkenburg Vanmiddag zouden zeven Fireflies vé de Karei Doorman, die in de Noordzee oefent, naar het vliegveld Valkenburg vertrekken mei o.a. de bevelhebber der zeestrijdkrachten, de vice-admiraal jhr E. J. van Holthe. en zijn adjudant. t is gisteren voor de gecombineerde —Nederlandse vloot een leerrijke dag geweest. Vliegtuigen van de RAF wisten de Karei Doorman op te sporen hoewel Fireflies acht Britse Lancasters tijdelijk buiten gevecht stelden. Vlier vliegtuigjes van de Karei Doorman ten daar tegenover een Britse torpedo- bootjager op te sporen en gisteravond werd bij helder maanlicht een zeeslag geleverd. DAT vanmorgen begonnen werd met het lichten van de Zondag bij Terneuzen gezonken Antwerpse sleepboot Walvis. DAT gisteren bij Lomm en Arcen (L.) :n everzwijn van 82 kilo werd neerge legd en triomfantelijk door beide dorpen gevoerd. DAT in Amsterdam een jaar is geëist tegen de 35-jarige kantoorbediende J. de W. aldaar, die als „rechercheur van de valse-bankbiljetten-centrale" de kassa van De Gruyter in de Utrechtsestraat te A'dam controleerde en er met f 142 van door ging. DAT de eerste steen is gelegd van hel regulateurstation voor mijngas in Nijme- DAT de generaal-majoor titulair b.d. J. B. de Jongh (bij bevordering) en de generaal-majoor b.d. P. P. van Leeuwen benoemd zijn tot commandeur in het Frane legioen van eer. DAT 45 Engelse tuinders hun collega's Noord-Holland bezochten en de Ned. voer in hun land te groot noemden. DAT in Den Bosch 14 jaar (m.a.) is geëist tegen A. J. T. Aben, vroeger SD- rechercheur in Den Bosch en Deventer, wegens arrestaties en mishandelingen. DAT het C.N.V. in September in Put ten de tiende Christelijk-sociale cursus houdt over de taak van de Chr. vak beweging in de wereld van vandaag. DAT aan J. G. de Thouars voor de duur van zijn werkzaamheden op het ge zantschap in Madrid de persoonlijke titel van eerste secretaris is verleend. DAT het werkcomité „Amsterdam helpt Makassar, Menado, Ambon en Koepang" is ontbonden. DAT t.g.v. het 600-jarig bestaan van de vesting Naarden op 22 Augustus een ie wordt gehouden van alle officie die er ooit hebben gediend en men zich kan opgeven bij de kolonel der ar tillerie b.d. W. P. v. d. Abeelen, Bilcber- gerweg 48, Huizen (N.-H.). DAT aan wijlen de luit t.z. 3e klasse A. H. Ablas, geheim agent in oorlogstijd, de Engelse onderscheiding van „the sil ver laurel leaf emblem" is toegekend. DAT de oudstrijders van het 28e R.I. op 10 Mei voor de vijfde maal in Dor drecht en Dubbeldam de gesneuvelde ka meraden zullen herdenken. DAT in Den Bosch de bouw is begon- en van een fabriek voor de Ned.- Engelse Bourne chemische bedrijven, onderdeel van Rouppe van der Voort. DAT de Chr. jonge boeren- en tuin- dersbond en de bond van Chr. boerinnen van 10-12 Mei in Middelburg verga- DAT de Ned. Chr. Vrouwenbond op 11 Mei in Baarn een congres houdt, op 7 en 8 Juni in Utrecht de algemene ver gadering en op 9 Mei in Amsterdam de landdag voor Zuid- en Noord-Holland. DAT de bekende Amsterdamse jour nalist George Hogenkamp op 6 Mei aldaar wordt gehuldigd i.v.m. zijn 75c verjaardag. DAT het Suid-Afrikaans Instituut is verhuisd van de universiteitsbibliotheek naar het Van Riebeeckhuis aan de Kei zersgracht te Amsterdam. DAT in het eerste kwartaal 1950 bij de particuliere spaarbanken f125 millioen werd ingelegd en f96 millioen werd terugbetaald. DAT het nationaal comité van instel lingen voor zedelijke volksgezondheid op 17 Mei in Utrecht het vijftigjarig be staan herdenkt. DAT gisteren in A'dam-Oosf de eerste van 4000 heipalen is geslagen, waarop 324, binnen het jaar te betrekken mid denstandswoningen, zullen rusten. DAT de Friese Commissaris der Ko ningin gisteren de eerste spade in de grond stak voor de ontginning van „Het lage midden" (800 HA) in die provincie DAT benoemd zijn tot ridder in de Orde van Oranje Nassau de wethouder A. W. de Landgraaf uit Sliedrecht en de arts C. Kroon uit Aerdenhout. DAT prof. mr J. Valhcrff uit A'dam prof. mr Ph. A. N Houwing te Den Haag is opgevolgd als voorzitter van het com missariaat voor oorlogsschade DAT prof. ds J. H. Tuntler te Gronin gen prof. dr H. W. Julius te Utrecht op volgt als ljd van de centrale commis sie voor de volksgezondheid. DAT de volksbond tegen drankmisbruik op 27 Juni in Dordrecht vergadert. DAT van 5 tot 7 Mei in Burgsteinfurt (Did.) een conferentie wordt gehoudc van vertegenwoordigers van de Duitse en Ned. werkgevers- en werknemers organisaties. DAT de adviescommissie voor de wet ^p de materiële oorlogsschaden gisteren Joor minister Lieftinck is geïnstalleerd. DAT het echtpaar Jb. StarkVan Leeuwen te Westzaan (78 en 79 jaar) op 1.1 Mei 55 jaar is getrouwd. VAN R.I.S. NAAR R.I. De voortgaande revolutie in Indonesië 'oltrekt zich in snel tempo. Voor het ver weren van de macht heeft Djokja blijk baar de hulp aanvaard van de B.F.O., die thans weer is uitgeschakeld en om hals gebracht. De door de Republiek Indonesia Djokja) ter Ronde Tafel Conferentie gevolgde tactiek treedt steeds duidelijker het licht. Reeds meermalen hebben wy uiteengezet dat Djokja nooit een an dere bedoeling heeft gehad dan langs de de minste weerstand en op zo kort mogelyke termijn de oude grondwet der republiek van 1946, die nog nooit rerd gewijzigd, en pretendeert te gelden voor het gehele voormalige Ned. Indië, tot uitvoering te brengen. De omstandigheden zyn voor de uit voering van dit plan gunstig. Niet alleen is de president van de oude Djokjase re publiek thans president van de R.I.S. en zijn eerste minis'er thans minister-presi dent van de R.I.S., maar ook het parle- is, dank zy diverse kunstmatige in grepen, grotendeels republikeins, terwijl het machtsinstrument, de T.NJ., nog al tijd volledig óq^r leiding staat van de voormalige republikeinse legerleiding. Zo kunnen de oude machthebbers uit Djokja in hun officiële status van R.Ï.S.- regering en R.I.S.-weermacht de politiek van de oude republiek voortzetten onder de schijn van onpartijdigheid en „voldoen de democratische verlangens van het volk". Zolang deze schijn wordt bewaard, zich bovendien gerugsteund door de Unie-genoot. Inmiddels werden de opengevallen plaatsen in Djokja door andere figuren ingenomen, die een nieuwe Djokjase re gering vormden, ook al weer om aan de R.I.S.-regering meer schijn te geven van boven de partijen te staan. Deze nieuwe Djokjase regering speelt echter het spel niet altyd even tactvol. Immers, de waarnemend president van de Republiek Indonesia heeft reeds onomwonden te kennen gegeven, dat hy slechts zetbaas is in Djokja tot het tiidstip, dat geheel Indonesië in de R.I. is opgenomen en Soekarno dus zijn plaats weer kan inne- Zo is wel duidelijk voor ieder," dat het uiteindelijke doel geen ander is dan de R.I.S.de Verenigde Republiek Indone sië, zo spoedig mogelijk te vervormen tot de REPUBLIK INDONESIA (SENDIRI) d.w.z. Republiek Indonesia (alléén), zo als die in Augustus 1945 door Soekarno en Hatta werd uitgeroepen. Dit spel werd uitermate bekwaam ge speeld. Want als dit resultaat langs wer kelijk democratische weg tot stand zou moeten worden gebracht (zoals ter R.T. C. bedoeld, althans door Nederland en B. F.O.), zou dit proces de huidige macht hebbers veel te lang duren en misschien niet eens tot een volledig succes voeren. Het is toch voldoende duidelijk, dat nóch Oost-Sumatra, nóch Oost-Indonesië erg gebrand zijn op de zegeningen van de R.I. in Djokja. Dit zou immers beteke- permanente overheersing door Java. Toch voltrekt dit proces zich met de snelheid van een lawine. Waar eenmaal de T.N.I. is doorgedrongen, wordt al spoedig een „pro-republikeinse meerder heid" in het leven geroepen, die „op de mocratische wijze" aan haar wensen uiting geeft, het bestaande gezag omver werpt, en de republiek uitroept. Op dit punt liep de activiteit van Djokja even Soekarno en Hatta uit de hand. Deze meenden de deelstaten wel te moeten liquideren, maar ze dan ineens onder hun eigen gezag in het toekomsti ge grote geheel te kunnen inschakelen. Djokja echter eiste, zeer consequent, rechtstreekse inlijving by de Republiek, waarin later alle deelstaten, en dus ook de R.I.S.-regering, zelf zouden moeten worden opgelost. Door middel van een noodwet werd aan dit conflict (dat te veel van de duistere bedoelingen ont sluierde) snel een einde gemaakt, en Djokja sleepte de bult in de wacht. Een volgende keer zien we hoe deze metamorphose van de R.I.S. tot de oude republiek van Djokja zich daadwerkelijk voltrekt. Uitspraak mr Van Klellens Internationaal Hof van Justitie dient optreden der Sowjets te veroordelen De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr E. N. van Kleffens, heeft aldaar voor de „Amerikaanse vereniging van Internationaal Recht" een toespraak ge houden, waarin hij een krachtig waarschuwend geluid deed horen tegen de onder- grondse actie, die de Sowjet-Unie in Europa voert. Tevens wees hy er op, dat aan het Internationale recht ln de organisatie der Ver. Naties slechts een zeer onder geschikte plaats wordt toegekend. In alle Westerse landen, aldus van Klef fens. worden ernstige klachten vernomen over ondergrondse bedrijvigheid door het communisme en het betreft een beweging, welke zich doet gelden over de gehele %vereld en die door een dictatoriale groep te Moskou wordt geleid. In de loop dei- jaren heeft men de beschikking gekre gen over een overvloedige hoeveelheid bewijsmateriaal en het is volstrekt nood zakelijk. dat deze ondergrondse bedrijvig heid niet slechts op morele gronden ver worpen wordt .doch hieraan een degelijke basis wordt gegeven, berustend op hel internationaal recht Hier is immers sprake van onwettige handelingen der Sowjet-Unie. Indien de omstandigheden dit vergden, zou het vol komen juist zijn. het ..Internationale Hof van Justitie" te verzoeken, zich over het Russische optreden uit te spreken. Deze houding der Westerse mogendheden en het daarvan te verwachten resultaat zou een diepe indruk maken op de openbare mening in de gehele wereld. De Ver. Naties behoren het beginsel te huldigen, dat het internationale recht de enige objectieve maatstaf is bij het rege len der internationale betrekkingen. Echter hebben de Algemene Vergadering der V.N. en de Veiligheidsraad herhaalde lijk blijk gegeven van een zekere tegen zin om hun beslissingen op het interna tionale recht te baseren. En hij resumeerde: Slechts zelden in de geschiedenis der mensheid heeft men aan het internationale recht zo weinig waar de toegekend! Vermelden wij nog .dat Aneta heeft ge protesteerd. dat de Nederlandse pers bij de Amerikaanse ten achter werd gesteld, voor wat de publicatie van deze rede be treft. Een jaar voor overval postkantoor Hoograven De 27-jarige bankwerker L. S. uit Jut- phaas. die op 8 December een mislukte roofoverval pleegde op het hulppostkan- toor te Hoograven, is gisteren door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met aftrek en zes maanden voorwaardelijk. (Eis: 12 maanden m. a. en 7 voorw.). WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijk ochtendmist. Ove rigens bewolkt met vooral ïanvankelijk nog enkele ver- spreide buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord Vannacht op de mees te plaatsen iets kouder. Mor gen overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan van daag. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: Zon 5 06-20.09. uur. Maan -5.48 uur. 8 Me: LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1