Hoe de Sleutelstad de verjaardag van Koningin luliana vierde Reizende beiaardier bracht velen in verrukking Weth. A. J. Jongeleen legde in Roodenburgerpolder 1ste steen Een lang gekoesterde wens ging in vervulling Ds P. Kloek verbond zich aan Leidse Hervormde Gemeente Leidse Chr. Hist, jongerengroep weer bijeen Spaanse Roeden - "NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 1 MEI 19V De jeugd bij „Koninginnedag" wel te gast De vereniging „Koninginnedag" kan met genoegen terugzien op de uitvoering vi haar programma ter viering van de verjaardag van onze geliefde Vorstin. De ii *et van het feest was de avond van de Christelyke Oranje-vereniging en de her denkingsdienst in de Hooglandse kerk vormde een u-aardige afsluiting. Tussen deze bijeenkomsten bevond zich een gevarieerd programma, dat veel Leidenaar: ondanks somber weer, Koninginnedag opgewekt heeft doen vieren. prijzen; sommige meisjes hadden ee mooie oranje strik in het haar gekregen van moeder meid, sta nou stil!; enkel jongetje toetste de inhoud van longen aan de hand van een zeurderig piep-ballonnetje, dat wel.heel gauw ka pot geweest zal zjjn. Aan de gebruikelijke Zaterdagse drukte was het niet te merken .dat Lei den feest vierde. Maar overal die vlag gen in de drukke winkelstraten en óók in die straatjes achteraf; het was tóch gezellig om Zaterdagmiddag in de stad te zijn Muzikale vrolijkheid Hier werd een gordijn opengeschoven, daar een raam of een deur geopend, weer ergens anders stond een moeder met haar jonge spruit voor het 1 Met dreunende drums, ratelende trom mels en schallende trompetten kwamen het muziekgezelschap „Kunst en Genoe gen" en de bantfs van de St Paulusgroep en de Nederlandse padvinders de Leide- naars om zeven uur verkondigen: het is féést vandaag. Het weer was er dan ook naar en verscheidene mensen die zich op dit vroege morgenuur per fiets of te voet naar hun werk begaven, konden niet nalaten eerst even te genieten deze door een milde morgenzon c goten muzikale vrolijkheid. Uil 1600 kelen Het tweede punt van het feestpro gramma was de aubade door vele hon derden schoolkinderen op het Stadhuis plein. Het was een ontroerend ogenblik de met oranje getooide kinderen enkele coupletten van het Wilhelmus te horen zingen. De leiding was bij de heer N. J. Swierstra weer in goede handen en de begeleiding bij het L.P.M.G. Tal van ge nodigden. o w. de leden van het college van B. en W„ namen de aubade in vangst. De burgemeester hield een korte toespraak, waarop spontaan een drie werf hoera voor vorstenhuis en Koningin volgde. Kinderfeesten Aan ongeveer 1600 kinderen van zesde leerjaar der lagere scholen werd om 9 uur in twee zalen van de Stads gehoorzaal een kinderfeest aangeboden. Zang en muziek zorgden al spoedig de gewenste stemming. Cia van Boort oogstte met haar vermaarde poppenkast dg beste lauweren. De snèlteken- er goochelkunst van Geraldini bracht soms grote spanning. Een tractatie comple teerde het jeugdfeest Op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel hield de schoolgaande jeugd zich bezig met spelen en wedstrijden, zoals blokjesrapen, zaklopen, hardlopen, touw trekken, kruip door sluip door En dan waren er in verschillende buur ten van de stad ook nog kinderspelen. Leiden heeft er in ieder geval goed gezorgd, dat de jeugd wat te doen had. De reizende beiaard Om. -kwart over- negen startte van het Waaghoofd aan de Aalmarkt de rei- zendp beiaard, een waar evenement voor. onze van haar carillon beroofde stad. Het rijdende klokkenspel, een product van de Nederlandse klokkengieterij Eys- bouts-Lips te Asten, werd door de leer ling-beiaardier A. Lehr en chauffeur A. Th. Fransen van Antwerpen naar de sleutelstad gebracht, waar de vroegere Leidse stadsbeiaardier. thans stadsbeiaar- dier van Haarlem, Reinout Heering, het houten bankje aan de achterzijde van de auto beklom en zijn geoefende vin gers in minimum van tijd met het kla vier vertrouwd maakte. De route was uitgestippeld langs de Leidse ziekenhuizen en de voornaamste stadswijken: Hooigracht (St Elisabeth- ziekenhuis), Kooikwartier, Professoren- wijk, Witte Singel (Diaconessenhuis). Haagwtegkwartier, terrein Academisch Ziekenhuis en de Vogelbuurt (Anna- kliniek). Op elk der genoemde punten Zóu een half uur geconcerteerd wordeh. Het was alles keurig getimed, maar op motorpech had men uiteraard niet ge rekend. Zo kon men in de morgenuien slechts rijdend concerteren in de Kooi- wijk, terwijl de Professorenwijk 's mor gens geheel moest worden overgeslagen. Op het v. d. Waalsplein was het een uur lang een vergeefs wachten van hon derden jongens en meisjes, die toen de boodschap van verhindering door kwam met teleurgestelde gezichten huiswaarts keerden. Zij zouden in de na middag him klokkenconcert echter tóch nog krijgen. Bij de ziekenhuizen werd het klok kenspel wel zéér gewaardeerd. Bij het Diaconessenhuis reed men zelfs nog extra de Groenhovenstraat in, om de patiën ten in de zijvleugel te kunnen doen ge nieten. Beiaardiers en chauffeur werd koffie aangeboden. De heer Heering hart zijn vingers dan ook kapot gespeeld en de chauffeur had geen gemakkelijke taak in een vreemde stad. waar zo bij zonder veel mensen op de been waren. Toch genoten ook zü- „Leuk werk!"' noemden ze het, vooral als zij bedach ten, hoe deze tocht een geweldige pro paganda betekende voor hun geliefde beiaard. Met recht ook mochten zij trots zijn op dit evenement. De zuiverheid van toon van deze reizende klokken is op vallend. Helder en nobel, en in alle toon aarden goed op elkaar afgestemd. Dat men de warme en mollige toon van de kleinste klokjes zelfs roemt in vakkrin gen. zegt voor de goede verstaander alles. De 35 reizende klokken, van hun tour nee door België en Zwitserland gehaald door het bestuur van de vereniging „Koninginnedag", hebben in de Leidse harten het verlangen naar een eigen carillon opnieuw wakker geroepen. En dat is wel de beste uiting van waarde ring, die men voor dit initiatief kan tonen. Rustige middag Eigenlijk moesten altijd de vlaggen uithangen, zoals op Koninginnedag Het geeft de stad zo'n fleurig aanzien, dat lustige gewapper van al die rood-wit- blauwe en oranje doeken. Dan hoeft er nog niet eens muziek aan te pas te komen, ojn, de mensen innerlijk wat vrolij ker te stemmen. 's Middags viel er ln de binnenstad niets bijzonders voor. Een droefgeestige schimmel sjokte met een draaiorgel langs de grachten; hier en daar was een bij zónder mooie etalage; huismoeders haal den iets extra's ln huis voor 's avonds bij de thee, omdat het Koninginnedag was; de Urker palingboer bij het stad thuis had een flink partijtje meege bracht en hield zich nog rustig; 's avonds Oranje-wandeltochten Omstreeks half vier begon het helaas te regenen. De blauwe luchten moesten plaats maken voor een somber wolken dek. dat beneden al spoedig nattigheid bracht. En dat zonder ophouden. Toch zijn de Oranje-wandeltochten, aaraan ongeveer tweehonderd personen deelnamen, geslaagd. De deelnemers kwamen druipnat thuis, maar zij kregen dan ook een extra complimentje voor hun sportiviteit. De oudste deelnemer de heer Broeksema, 79 jaar, die 100 maal aan een dergelijke tocht had deelgenomen. De eerste prijs kreeg de groep Endegeest, die onder leiding stond van zuster Kramer. Zij heeft zich veel moeite moeten getroosten om deze groep met succes te laten deelnemen. Haar werk werd evenwel bekroond. De isselbeker kwam nu definitief in het bezit van de meelfabriek „De Sleutels". De heer K. Cebol reikte ook de medail- diploma's uit. 's Avonds in de Gehoorzaal vond in de Gehoorzaal stond In een van de Bene (lux). Toen de 1 de vereniging „Konin ginnedag" de avond van vrolijke Kunst opende, waren onze Zuiderburen nog wel niet aanwezig, maar kort na het begin werden toch de lege plaatsen door hen bezet. Dr ïr P. C. Lindenbergh verwel komde de officiële personen en afge vaardigden van verenigingen en de Stu denten Corpora, waarna de burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot, een korte toespraak hield, waarin hij er dat Koningin Juliana op de taak, die haar wachtte, in de moeilijke jaren in Canada werd voorbereid en we God dankbaar mogen zijn, dat Hij ons land zo'n Vorstin heeft gegeven. Het programma werd verzorgd door het Leidse politie muziekgezelschap, het muziekgezelschap „Sylvia" en Louis Noiret met zijn ensemble. Vergeten ook niet Han Zirkzee, die plotseling de ziek geworden pianist moest vervangen. De liedjes en schetsen werden een groot succes. Ook de Belgen hadden de meeste moppen wel door, al hadden schijnlijk nog nooit van Willem Barentsz gehoord Was men in een „regenstemming" be gonnen, tot slot van deze dag ging mer toch met een lach en een lied door de regen weer naar huis. Herdenkingsdienst Als Schriftlezing had ds M. W. J. Geursen 1 Tim. 2 16, 1 Petrus 2 1317 Joh. 16 1624 gekozen met als hoofd- themh: „En uw hart zal zich verblijden" (Joh. 16:22). Het lijkt moeilijk, aldus de voorganger, om in een prediking over dit Schrifwoord onze vreugde en dankbaar heid voor het verjaardagsfeest van onze Vorstin te betrekken. We weten immers, dat deze tekst ons niet spreekt van het Koninkrijk der Nederlanden, maar van het Hemels Koninkrijk. Toch is dit woord op de derde rustdag na Pasen, de Zondag jubilate, hoogst actueel, want deze dag is van oudsher gewijd aan de blijdschap over Gods zegevierende recht vaardigheid. Ook nu, na 2000 jaren, in tijd, waarin politici het hoogste woord spreken, is het „Christus Koning" mislukte slagzin, maar een levend getuigenis. Blijdschap in Christus bete kent, dat we niet meer alleen behoeven te staan; de grote Koning staat naast ons.' De bezettingstijd heeft ons geleerd het vorstenhuis te leren waarderen. In onze naoorlogse gespleten en verdeelde natie ien we vol dankbaarheid op naar ons orstenhuis, als een symbool van natio nale verbondenheid, ondanks alle twee dracht. als een ideaal, ondanks alle desillusie. Christus' Koningschap erkennende, zal en het in zijn beleid voor het zwakke de arme moeten opnemen. De Kerk zal haar plaats niet ontzegd mogen wor den, omdat hierin het volksgeweten klopt. Zo zal de regering van onze Vorstin een heenwijzen kunnen zijn naar Christus' Koningschap en daarom kan ons hart zich verblijden èn op deze Zondag Jubilate èn op deze Koninginnedag. Het was een sympathieke gedachte van de reizende beiaardier om zijn klokken- klanken ook in de ziekenhuizen uit te strooien. Hier ziet men hem voor het Diaconessenhuis, waar patiënten zowel als verplegend personeel natuurlijk een en oor waren. De beiaard trok overal in de stad veel publiek. (Foto N. van der Horst) VOOR 188 ARBEIDERSWONINGEN Zaterdagmiddag heeft wethouder A. J. Jongeleen in de Roodenburgerpolder. de Hoge Rijndijk even over de Wilhelminabrug de eerste steen ge legd van een complex van 188 arbeidors- oningen, te bouwen door de woning bouwverenigingen „Eensgezindheid" en „Ons Doel". Er zullen hier 219 woonge- legenheden ontstaan voor ouden van da gen, grote gezinnen, minder grote en kleine gezinnen. Het plan wordt uitge- „Oud-Hortuszicht" ontving Christen werkmeesters Meer saamhorigheids gevoel gevraagd De belangstelling voor de door de af deling Lelden van de Ned. Chr. werk- meestersbond in „Oud-Hortuszicht" be legde vergadering was niet onbevredi gend. Deze bond is een organisatie van leidinggevend en controlerend personeel. voerd in vier afdelingen. De eerste omvat 25 woningen en de wethouder deelde mee, dat spoedig aan de tweede afdeling zal kunnen worden begonnen. De heer M. H. Noteboom. voorzitter van de bouwcommissie van „Eensgezind heid'" en ..Ons Doel" heette in het bij zonder welkom de wethouder van open bare werken, de heer D van der Kwaak, wethouder van financiën, de commissie van openbare werken, ir D Boogerd, directeur van gemeentewerken, hoofd ambtenaren, de heer W. H. den Hartigh, chef van de afdeling openbare werken en volkshuisvesting, de vertegenwoordigers van de afd. Zuid-Holland van de Nat. Woningraad, de echtgenote van architect D. L. Landman en de heer W. Mulder, Dr mr D. C. Mulder vertrok naar Indonesië Er waren zelfs Windesheimers in de Pieterskerk Gisteravond heeft ds P. Kloek, geko-.tijd. God is geduldig En de diepte van en van de-kleine Overijsselse dorpsge-lde nood van ons. bestaan is te peilen a'.s meente Windesheim een vacantiever- wjj deze zien vanuit de liefde van God. T blyf vergeleken met de drukke Sleutel- waarmee Christus in onze diepte is neer- ?efpr°ken door de heer G. J. van Riet. stad in een vrijwel geheel bezette Pie- gedaald. Dan zien we hoe ver we van God za® ^et verschijnsel, dat het leiding- terskerk zyn intrede gedaan in de Leid-1 zijn vervreemd. Maar dan zullen we ook Savend en toezichthoudend personeel se Hervormde Gemeente, 's Morgens werdj door de diepte niet worden verzwolgen. min^er saamhorigheidsgevoel blokt te hij ln deze kerk bevestigd door dr C. L. Ten slotte wees ds Kloek op de hoogte Pezit*en ^an arbeiders. Het ledental Zwolle. van het plan Gods met deze wereld. Dit|ka£ en moet worden. is wel <ie kern van de tekst: Gods heilig heid, Gods majesteit. God toont ons Zijn heiligheid in het Woord, Dat vlees i. worden. De rotsbodem, waarop wij gen staan, geworteld en gegrond Spr. herinnerde er aan. dat op 9 Jan. 1948 de onderhandelingen begonnen en dat in December van dat jaar het plan zijn definitieve vorm kreeg Op 24 Augus tus 1949 vond de aanbesteding plaats, En op 23 Jan. jil. ginig de eerste pa-al in de grond. V'eel is door de bouwcommissie voor dit plan al gedaan. Nadat wethcrud-er Jongeleen de eerste steen had gelegd, sprak hij nog een woord van gelukwens. Dank bracht hij aan ir De'mnttt" dë'heër'CÏV~MÏdaèl': en de heer Den Hartigh voor de koop, opende. Hü hield een causeriezeer sportieve wijze, waarop zy de za- „Het zal gaan". Kunnen we nog hen van de wonmfbouw behartigen. Bm- wel spreken over dit onderwerp?, aldus j nenkort hoopt hij een bespreking met de spr Als men in de wegen van God wan-womngveretugmgen te hebben over de delt, zal het zeker wel gaan. De afdeling houw van honderd montagewoiungen. gegroeid tot 29 leden, zo deelde de heer I Middelkoop mee. Spr. wees nog op de noodzakelijkheid van het zich sluiten. Wij moeten een Christelijke strijd In de sociaal-economische raad mannen gevonden worden, zich onderwerpen willen aan de eis Gods Woord en hun leven en inzicht daardoor laten bepaleq. Een korte propagandff-rede (Van een onzer verslaggevers) Het is dan toch zover gekomen, dat dr mr D. C. Mulder, missionair predikant van de Gcref. Kerk te Amsterdam, naar Indonesië kon vertrekken. Ongeveer vier en een half jaar geleden werd hij aan deze kerk verbonden, doch eerst nu was er gelegenheid,-dat dr Mulder zou uit gaan om binnen niet al te lange tijd zijn taak, als docent aan de Theologische School van de kerken op Midden-Java, te aanvaarden. Eind vorige week is hij met zijn echtgenote en twee jonge kin deren aan boord van m.s, „Oranje" ge gaan en zo bevindt hij zich thans op weg naar zijn nieuwe arbeidsveld. Dr Mulder, die uit een bekende Leidse familie stamt, heetft in de afgelopen ja ren zeker maar niet lijdelijk afgewacht tot hij eindelijk eens aan een overtocht kon gaan denken. Hij heeft zijn tijd bui tengewoon nuttig besteed om zich voor zijn taak voor te bereiden. Hij heeft er een studiereis voor naar India gemaakt, waar hij aan twee universiteiten zich speciaal heeft beziggehouden met de stu die van de Islam. Maar ook dit was voor hem nog niet voldoende, want na zijn terugkeer in ons land, zette hij de studie onverdroten voort en zo verwierf deze missionaire predikant in November 1949 de doctorstitel in de letteren en wijsbe geerte op een proefschrift, dat nauw verband houdt met zijn studie van de Islam. Nu is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan en zo zal hij straks de plaats van dr F. L. Bakker, de tegen woordige zendingsconsul, te DJokja in- Toen wij dr Mulder kort voor het ver trek van de „Oranje" in zijn hut aan boord opzochten, vertelde hij ons. dat hij met grote vreugde de reis aanvangt om spoedig zijn eigenlijke arbeid te be ginnen. „Het is een gunstig perspectief voor de samenwerking tussen de kerken ln Nederland en die op Midden-Java, dat juist die benoeming is geschied door de Javaense en Chinese kerken", zo zeide hij. Zij hebben ook steeds aangedrongen op de overkomst van dr Mulder, die er dan ook van overtuigd is, dat de geza menlijke arbeid in goede verstandhou ding zal verlopen. Aan de Theologische School in Djokja zijn behalve dr Mul der en ds J. A. C. Rullmann, ook drie Javaanse docenten verbonden. Een er van is drs R. Soedarmo, die ook in Ne derland heeft gestudeerd. In het gesprek bleek, dat de Javaanse en .Chinese kerken gedurende drie jaren de cursus aan deze school zelf hebben verzorgd en het was voor de kerken in Nederland een goede tijding, dat het werk, dat reeds lang voor de oorlog was begonnen, werd voortgezet Deze kerken hebben hun roeping verstaan en begre pen. dat de kerken niet ionder voor gangers konden blijven, hoe moeilijk de situatie dan ook dikwijls was Gelukkig hebben er op Midden-Java geen vervol gingen plaats gehad en de kerken heb- Tuinstra De intreedien9t werd bijgewoond d-oor de wethouders D. van d-er Kwaak en J. C. Schalk, mr J. Bool, gemeente-secre taris, ds D. M. Vermet, die enkele jaren hulpprediker in wijk V is geweest, hoog leraren, vertegenwoordigers van andere Kerken eneen aantal Windesheimers. Men begrijpt, dat ds Kloek de aanwezig heid van afgevaardigden uit zijn vorige gemeente op bijzonder hoge prijs stelde. De tekst, welke de nieuwe predikam )or zijn intree-prediking had gekozen, •wes Ef. 317. In hef begin van zijn preek zei ds Kloek, dat de overgang van Win desheim naar onze stad ongetwijfeld groot en moeilijk is. In een dorp lukt het vrijwel altija spoedig kennis te maken met de gemeenteleden en er is gelegen heid verkeerd-begrepen dingen soms in DS P. KLOEK lang gesprek nader uiteen te zetten. Maar hoe komt men in aanraking met de tnsen, die men in de straten van Lelden t krioelen? Wat verwachten deze men- .1 van een predikant? Of verwachten zij niets? Zullen wij de stilte kunnen vin- amen te spreken en te luisteren de Bijbel ons wil zeggen, aldus spr. Belangrijk is de vraag of wij als Ge meente kunnen luisteren naar het Woord God. Of het Woord ons iets doet in leven. Of het licht kan brengen in de en de duisternis van ons bestaan. Leven wij als Gemeente van Jezus Chris tus inderdaad in dankbaarheid, lof en aanbidding voor de plaats, die ons als Gemeente werd geschonken? Het lijkt alsof Paulus geen woorden ge- >eg kan vinden om ons de overweldi gende liefde van Christus te doen zien. Wij zijn mensen die de 'kleine afmetingen Wij hebben ons zo vaak aan de miezerigheid van het leven aangepast. Paulus laat ons eerst de breedte van de liefde van Christus zien. Hij begint met het apostolaat. Hoe zou hij het anders kunnen doen. Leven is alleen mogelijk indien het door de liefde van Christus ■wordt gedragen. Gods liefde strekt zich zou hjj zijn waar wel kernachtig aan- ook out in de lengte, in de lengte ven de Het muziek-programma zat goed in el- 1 kaar en werd verzorgd door Herman I Stenz, mevrouw T. Stenz-Leening, de [q. heer Van Driel en mevr. T. Massaar- j iDriel. Het slotwoord werd gesproken "wüTtawêó dit alleen door de hecr F- Hokken, bondsvoorzitter. verstaan met alle heiligen. Zullen wy elkaar als gemeente predikant ontmoeten geworteld grond zijnde in de liefde, samen sprekend en luisteren om de liefde van Chris', telkens weer te verstaan? Na de preek werden vier Verzen van Gezang 177 ge zongen. Ds Kloek richtte zioh vervolgens tot het gemeentebestuur, de vertegenwoordi gers der andere Kerken, ds Tuinstra, ds D. Kuilman, de Kerkeraad, het wijkbe- stuur van wijk V, de Gemeente-oommis- .a. Spr. hoopte, dat de vertegenwoor diging van andere kerken een uitdruk king was van de bereidheid tot het voe ren van een oecumenisch gesprek. Ds Kuilman bracht hij zijn bijzondere dank voor diens werk verbonden aan het hulp predikerschap. Ds Kloek was er van over tuigd, dat het niet gemakkelijk is opvol ger van hem te zijn. Van de Kerkeraad verwachtte hij, dat deze hem het opplak ken van een etiket zou besparen. Na de dienst vond in de consistorie nog een korte bijeenkomst plaats met de ker kelijke colleges. Verscheidene personen hebben hier het woord gevoerd. Van avond zullen ris en mevrouw Kloek in „Staalwijk" worden begroet. Wat de gemeente raad op 8 Mei behandelt De raad, die op Maandag 8 Mei verga dert, behandelt o.m.: benoeming van een gemeentelijk gedelegeerde in het bestuur van de Zlta-vereniging, afdeling R K. vakschool voor meisjes (vacature Wil- mer); benoeming van een leraar in Ne derlands en geschiedenis aan de H.B.S. met vijfjarige cursus; prae-advies op het verzoek van het bestuur der Geref. schoolvereniging om medewerking tot het aanbrengen van een rijwielbergplaats by zyn school voor u.l.o. aan de Hoog landse Kerkgracht; voorstel inzake het verlenen van een voorschot op de v goeding in de kosten van exploitatie in de kosten van beloning van vakondex-- wyzers der byz. scholen voor b.l.o.; voor stel inz. het verstrekken van een geldle ning aan de speeltuinverenigingen „Oos terkwartier" en „Westerkwartier"; voor stel tot het aangaan van een geldlening f 500.000. SCHEIDING P.v.d.A.C.H.U. Nog maar nauwelijks Is de verklezlngs- dit uitgangspunt campagne achter de rug, of de Leidse' Chr. Hist, jongeren zyn al weer in actie. Op de bUeenkomst. die Vrydagavond werd gehouden, sprak mr J. H. Valent- goed uit Oegstgeest over de vraag, wat ons scheidt van de Party van de Arbeid. Spr. stelde voorop, dat we alleen recht hebben ons gescheiden te organiseren als er gegronde redenen zyn. In wezen ver werpt de C.H.U. de antithese-gedachte; zij wil doorbreken naar de volksmassa en deze brengen onder het beslag van Gods Woord, ook in het staatkundig De Party van de Arbeid staat de ver- wezeniyking van het socialisme voor, dat als maatschappelijk stelsel ten doel heeft de productiemiddelen aan de gemeen schap te brengen. Door heel haar pro gram heen loopt de draad van het men selijk kunnen: de mens zal een recht vaardiger ordening kunnen opbouwen. De grote vraag, die wij aan de Party van de Arbeid hebben te richten, is deze: welke waarborgen heeft men, dat het stelsel niet op tirannie uitloopt. Het draait hier om de kwestie van het gezag. De P.v.d.A. gaat uit van de eigen waarde van het ge zag. De Unie daarentegen belijdt, dat het gezag zyn oorsprong heeft in God, de Schepper. De regel waarnaar het gezag in de Staat moet worden uitgeoefend, is de in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods. Zonder aanvaarding van het begrip democratie ijdel. De C.H.U. wenst ons land bestuurd te zien als een Christeiyke staat in Pro testantse zin. Zolang het program va Partij van de Arbeid niet onomwonden naar het Woord grijpt, zal de Prot.-Chr. werkgemeenschap in een keurslyf wor den gehouden. De scheiding tussen P.v.d.A. en C.H.U. is niet kunstmatig. Wy zyn verplicht ons volk terug te brengen naar de Bron. Tot bestuurslid werd in de vacature van mej. Muller gekozen mej. Tr. de Mey. STEUNTREKKER TOT ZES MAANDEN MET AFTREK VEROORDEELD Het Haagse Gerechtshof veroordeelde Vrydag de ketelmaker F. A. D. uit Noordwijk overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal tot een ge vangenisstraf van zes maanden met af trek. Hoewel hy een inkomen had en over een kapitaaltje van f 4.000.beschikte, trok hy ten onrechte steun. Wegens „valsheid in geschrifte" is hy destijds ook dobr de Haagse politle-rechter tot zes maanden gevangenisstraf veroor- Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! De heer en mevrouw Den Holder 40 jaar coricierge van „Levendaal" Motgenavond worden zij gehuldigd De heer en mevrouw Den Holder her denken vandaag, dat zU zich 40 jaar ge leden als concierge aan het gebouw „Levendaal" van de geiyknamige Chr. wykvereniging der Leidse Hervormde Gemeente verbonden. Aan het jubilerend echtpaar ls enkele maanden geleden by de viering var 75-jarig bestaan der wijkvereniging reeds op bijzondere wijze kenbaar gemaakt, dat zijn arbeid door heel „Levendaal," zeei wordt gewaardeerd. Was dit niet zo, dar zou men de heer en mevrouw Den Hol der ook onrecht doen, want hun beteke nis voor „Levendaal" is nooit gering ge weest en is dit nog niet. In de loop der jaren heeft het „Leven- daal"-werk zich in sterke mate uitge breid. maar de activiteit van het echtpaar Den Holder heeft hiermee steeds gelijke tred weten te houden. De heer Den Hol der is nu reeds 71 jaar, zUn echtgenote 65. Beiden beschikken echter nog een bewonderenswaardige vitaliteit, die Clubhuis voor „Oosterkwartier" en W esterkwartier" De speeltuinvereniging „Oosterkwar tier" heeft zich tot de gemeente gewend met het verzoek een geldlening te ver strekken van 12.000 voor de bouw var een clubhuis op haar terrein aan de Am- bonstraat. „Oosterkwartier" heeft zich accoord verklaard met de voorwaarden, die in de met haar te sluiten ovei komst door de gemeente worden gesteld. Gezien het culturele en sociale doel, dat de vereniging nastreeft en het grote van een clubhuis achten B. en W. het alleszins verantwoord mee te werken de totstandkoming van dit clubhuis door het verlenen van de gevraagde lening. Evenals van „Oosterkwartier" is van speeltuinvereniging „Westerkwartier" bij de gemeente een verzoek binnengekomen om haar een geldlening te verstrekken, en wel van 7000, voor de bouw van een clubhuis op haar terrein aan de Ten Katestraat. Bovendien heeft zij verzocht het op het speelterrein staande portiers huisje, dat aan de gemeente toebehoort, te mogen kopen voor 1000. Ook hier adviseren B. en W. het verzoek in te willigen. Herv. Gem. beroept ds J. van der Wiel van IJmuiden-Oost In de vacature ds J. Swijnenburg Het kiescollege van de Leidse Her vormde Gemeente heeft gistermiddag ln de enkele weken geleden ontstane vaca ture van ds J. Swynenburg een beroep uitgebracht op ds J. van der Wiel te IJmuiden-Oost. Ds van der Wiel, die in 1906 werd ge boren, is, na candidaat in Zeeland te zyn geweest (1931), zijn predikantsloopbaan begonnen te Oostkapelle in September 1931. In Februari 1935 werd hU benoemd tot predikant van de Evangelisatie te Rijswijk, terwyi hy in Juni 1942 tevens het hulppredikerschap in deze gemeente op zich nam. In Mei 1943 vertrok ds Van der Wiel naar Weesp, welke plaats hij in October 1946 voor IJmuiden-Oost ver wisselde. hen tn staat stelt de zaken van de wyk vereniging. waarvoor hun voortdurende belangstelling wordt gevraagd, voorbeel dig te behartigen. Het jubileum zal morgenavond, 8 uur, in het wijkgebouw feestelijk worden ge vierd. Het bestuur der wijkvereniging, de besturen van de onderafdelingen en verdere medewerkers zullen hierbij tegen woordig zyn. Motor tussen twee stadstrams Gistermiddag omstreeks half een wilde de 27rjarige P K. uit Utrecht met zijn motor op de Hoge Ryndyk ter hoogte van de Burggravenlaan een stilstaande tram links passeren. Gelijktijdig naderde uit de richting Hogewoerd een andere stadstram met het gevolg dat K. tussen de twee trams bekneld raakte. Een 14-jarig meis je, dat op de benzinetank zat, kreeg een gebroken linkerknieschijf. Beide personen werden naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. ben hun werk ongestoord kunnen doen, zo vertelt dr Mulder. „Een duidelijk be wijs hiervan is wel dat zij de opleiding zelf weer ter hand hebben genomen en aan de nieuwe cursus, die in Maart is geopend, nemen 27 studenten deel. Voor het eerst zijn er nu ook studenten uit de Bataklanden en wel zeven jonge man nen. die hier hun opleiding ontvangen". Dr Mulder zal de eerste Nederlandse docent zijn, want ds Rullmann komt eerst aan het einde van dit jaar aan de school. „Vanzelfsprekend zullen de ker ken op Midden-Java op de duur alles zelf willen doen-, maar dat zy -gaarne blijven samenwerken bewijst wel deze benoemingen". De uiteindelijke bedoeling zal wel zijn, zo zegt dr Mulder, dat er in de toekomst één grote centrale opleiding aan een ho geschool komt, doch dit ligt nog ver in het verschiet. Thans zijn er in Djokja een lagere en een middelbare opleiding voor voorgangers Maar hoe dit zal gaan is thans nog niet te zeggen". Met de „Oranje" is ook ds G. van Reenen. eveneens missionair predikant van de Geref. Kerk te Amsterdam, naar Indonesië vertrokken. Deze gaat naar Semarang om daar het werk van ds A. Pos over te nemen. Ds Van Reenen wa« vroeger in Djokja werkzaam. Afdeling Leiden der N.H.R.V. Onder voorzitterschap van de heer J. van den Berg kwam de afdeling Leiden van de N.H.R.V. byeen. De heren G. W. Schelke en C. Swaan waren resp. als tweede voorzitter en als tweede secretaris aangewezen. De heer Swaan zal de alge mene vergadering in de hoofdstad des lands bezoeken. Het programma voor de eerstvolgende feestavond werd nog be sproken. Centrale stieren keuring te R'dam De centrale keuring te Rotterdam is goed geslaagd. Er was voldoende belang stelling. De veehallen op het marktterrein boden een goede beschutting voor mens De zwartbontfokkery in Zuid-Holland heeft steeds moeilijkheden gehad in haar uniformiteit, omdat dikwyls stieren wer den gebruikt van zeer uiteenlopende bloedsamenstelling. Deze keuring gaf ech ter te zien, dat men thans meer één rich ting volgt, die sterk Fries georiënteerd ls. Van de 52 bekroonde stieren waren er 38 van direct Friese afstamming van vaderszyde. terwyl 25 een Friese moeder hebben. Dit komt de uniformiteit ten Het aangevoerde materiaal is wel eens beter geweest. Dit verschijnsel is echter niet direct verontrustend. Het komt meer voor. dat een bepaalde jaargang minder goed is. Bovendien worden dikwijls goe de stieren, die uitblinken in kwaliteit, om allerlei redenen thuis gehouden. Het Noordelijk deel van Zuid-Holland had weinig inzendingen. Lezers schrijven ons: Oók hen Over enkele dagen zal het 5 Mei zyn. Dan zullen we weer denken aan 1945 en 1940. Dan gaan de vyf bange oorlogs jaren weer aan onze geest voorby en zullen wy herdenken allen, die hun leven iven voor Koningin en Vaderland. Vele familieleden van de gevallen ver zetsstrijders zullen weer aan de graven staan en terugdenken aan de tyd, dat zy nog in leven en in hun nabyheid waren. Maar ook op deze dag zullen ouders, vrouwen, verloofden en andere familie leden herinnerd worden aan de dag, waarop hy, die hun lief was, als soldaat viel ln Indonesië, ver weg van hier. 2300 Nederlandse jongens zyn overzee gesneu veld. En dan nog van het K.N.I.L. Zou het niet juist zyn en is het niet onze plicht om op 5 Mei ook hen te her denken? J. J. BARENDSE, Ververstraat 55, Leiden. Nieuws van en voor Rijnsburg gen is begonnen De woningbouwvereniging Spinoza" heeft met goedkeuring van Ryk en Ge meente aan de combinatie Maarten van Egmond, Jan van Iterson Jr en N. de Haan het bouwen van 22 woningen op gedragen voor een bedrag van 194914. De 5 duplexwoningen hebben elk een in houd van 290 m3, de overige cén-gezins- woningen een Inhoud van 268 m3. vyi van de woningen zyn z.g. bedrijfswonin gen. Door de aannemers is reeds eer gin gemaakt met het bouwen. Dc afleve- ringstyd is negen maanden. Overzicht „Flora" De aanvoer is matig geweest. Het koude weer heeft geducht zijn invloed doen gel den. Van de koude grond verscheen prac- tisch niet één onbeschadigde tulp. Vooral de hagel heeft schade aangericht. Omdat alle tulpen beschadigd waren en de aan matig was konden de pryzen hoger zyn dan vorige week. eerste witte Pretriums zijn aange voerd'. Zij brachten f8 per 100 stuks op. Prijzenoveirziciht: Irissen (wit) 1,201,40, ('blauw) 0,90—1,10, Anemonen 4,70—6, lelies (bruin) 0,280,47, Comflaris 1,20 1,50, Primula 0,460.52, Triiboma 0,470,50 Violen 0,17—0,20, Gerberaas 0,16—0,19. Exia's 0.380.45. Lathyrus (kleuren) 0,60 0,75, gemengd 0,700.35 Gladiolen pier- son 0,170,19, Pooly's 0,31, tulp Elicabeth 0,85—1. Gilden Harvest 0,85—1,10 Barti- 0,75—0,95, W. Pitt 0,70—0.90. E. Eddy 0,75—0,86. Cansas 0.95—1.20, Rijnland 0,r 0,95, Parkiet 2,102,30, Bluparrot 1 1.20, Cordon Huil 0,951,10, Motherday 0,850.95, Qyeen of the night 1,151,25, E. Eddy 0,430.54, Rijzende Zon 0,40 0.54, ALberio 0,37—0,40, Sonya 0,29—0,34, Ibis 0,28—0,34, Gen. De Wett 0,42—0,52, Oostenrijk 0,36—0,42, F. Moren 0,28 0,34, Miss E'llemore 0,380,44, Laryn Max 0,32—0,36. Granduc 0,48—0,52. v. d. Eerde 0,480.52. Mozart 0.420,47, Rijn- land0,42—0.46. Brillant 0,28—0.34, Söno- ber 0.26—0,34, Sumburst 0.56—0,63, Gol den Harvast (kort) 0.460,52. C. Cardi nal 0.380,46, King of the yellow 0,34 0,42 E. H. Krelage 0.320.36, Cansas 0.52 0,53, Narcis Golden 1,70—2,20,Granium 0,18, Violieren (bruin) 0,170,20, Oranje 0,170,19, Gemengd 0,210,24, Margrie ten geel (groot) 1—2, (klein) 1,10—1,40, witte margrieten 2.80—3. Overzicht „Bloemlust" De afgelopen week is voor de kwekers niet on gunstig geweest. De pryzen waren weer goed en de aanvoer was, ondanks het slechte weer, ook van betekenis. De tulpen van de kcude grond hebben door sneeuw en hagelbuien geleden. Dit is aan de prijzen goed te zien. De volgende prij zen werden gemaakt: Golden Harvest 0,65—0,70, Cansas 0,65—0,70, Kopland 0,50 —0,60, Bart'igon 0,45—0,50, W. Pitt 0,55— 0.60, Couleur Cardinal 0,50—0,55, Anemo nen 3—3,50. A'lgabra 0,60—0,65, E. Eddy 0.300,35, Starren 0.200,25, Oostenrij kers 0,25—0,30. v. d Eerden 0,35—0,40. (Advertentie). Een verrukkelijke slagroom fantasie 28 cent per stuk BANKETBAKKERIJ R. van VREEDENDAAL TELEFOON 2519 ALLE KINDEREN GRATIS EEN FEESTMUTS LISSE Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank De Coöp. boerenleenbank hield de jaar vergadering onder voorzitterschap van de secretaris, de heer J. W. A. Lefeber. De overledenen werden herdacht o a de oud-kassier de heer J. C. Zaneveld.'üe kassier, de heer G. van Gerven, kon mel ding maken van een uitstekende gang van zaken De omzetten breiden zich steeds uit. Het winstsaldo werd bestemd voor de afschrUving van de kosten ge maakt voor de uitbreiding van het kan toorgebouw. De heren B. Berbee en Jac. Ln lverden de| k02en als lid stuursüd. '1 Toe2lcht 815

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2