Jlicutue £eiterf)e GTourant DÉFILÉ VAN 2400 KINDEREN LANGS HET PALEIS S0ESTDIJK De zilveren urn met Indonesische aarde op de Dam bijgezet Wist U _1 MAANDAG I ME! I95t BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 2040a Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8109 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasucft is gfirtlwen mgn bert to tcgtjcospott" DE BRIEF UIT RUSLAND EEN STRALEND KON1NG1NNEFEEST Veertig wandelende Leidse studenten boden oorkonde aan (Van een onzer verslaggevers) Er mogen dan vandaag overal in het land vlaggen gewapperd hebben, klokken geluid en muziekcorpsen gespeeld hebben, echt feest was het in Soestdijk, waar de Koningin met allen uit Baarn en Soest haar ver jaardag vierde. Zó feestelijk wit was het paleis, zó uitbundig groen het gazon en zó rijp de bloesems der bomen, dat het scheen, of de lente al haar glorie rond deze gebenedijde grond had saamgetrokken. heel wat te doen voor het paleis: geen wonder, dat er duizenden gekomen waren, overal vandaan, in allerlei voermiddelen, die dit zien wilden werden beloond' om kwart over 10 kwam de koninklijke familie uit het paleis De Koningin, in een banaankleurige deux-pièce tegen de zon beschermd door een grote zonnebril, de Prins, gebruind en in grijs costuum, en de prinsesjes in rode jurkjes. Het is reeds traditie geworden bij dergelijke gelegenheid, dat Beatrix zorgt voor de kleine Marijke. Zij liefkoosde het iknd, maakte het attent op de vele mensen en vlaggen en de vliegmachines die kwamen overvliegen. L.S K.-vliegtuigen. die 18 pakjes bevrij- dingscigaretten uitwierpen. Precies op het grasveld voor het paleis. Stans Nooten uit Baarn. Koosje van Heiningen uit Soest en Flip Frankenstein uit Soest mochten de pakjes verzamelen en de Ko ningin aanbieden. Het volgende programmapunt werd ge vormd door een groep van 40 Leidse stu- Belangrijke rede van de Prins in Amerika Datum van terugkeer nog onbekend Er is tegen 5 Mei een belangrijke rede van Prins Bernhard in Philadelphia aan gekondigd. Zoals men weet, zal hij daar op 6 Mei de Holland Fair openen. De Prins vertrekt vanavond met het KLM-lijnvliegtuig. Woensdag zal hij New York aanwezig zijn bij een ont vangst van de Nederlandse kolonie, waartoe hij bij zijn laatste bezoek geen gelegenheid had. De volgende dag zit Z.K.H. aan bij een lunch, met de leden van de Kamer van Koophandel Op 5 Mei vliegt de Prins naar Philadelphia. Des avonds is er een officieel diner. Na de opening van de tentoonstelling vliegt de Prins naar Washington, waar hij de gast zal zijn van ambassadeur Van Kleffens. De Prins is uitgenodigd door de Amerikaanse luchtmacht-staf om nof enige belangrijke inrichtingen in ogen schouw te nemen. In verband hiermee is de datum van terugkeer nog niet vastgesteld. Jongeman stak z'n mede minnaar in de borst En sloeg vroegere verloofde tanden uit de mond Zaterdagavond heeft een jonge arbei der in Amsterdam-Noord een mede dolk in de borst ge- lit hun woonplaats Koningin „U bent zeker bij denten die te voet i waren geokmen om d konde aan te bieden. het paleis beginnen te lopen' Prins, maar de lopers ontkenden natuur lijk heftig. Maar de opmerking bewees hoe fris zij er uit zagen. Toen defileerden eerst 2400 kinderen uit Baarn en Soestl voor de Koningin. Zij plantten hun vlaggetjes in het gazon en zij stapten voort op de tonen van de muziek van de 100-jarige Harmo nie uit Apeldoorn. Na hen kwam er een groot aantal inwnoers van Baarn en Soest de Koningin een bloemenhulde brengen. Zij maakten van de trappen van het pa leis een bloemenberg. Tenslotte werden er 3000 postduiven losgelaten, die zich naar alle windstreken verspreidden. Conflict over de vrije middag op 5 Mei Sommige werkgevers willen die van vacantie aftrekken De werknemersorganisaties in di. meubilerings- en houtindustrie hebben zich unaniem op het standpunt geplaatst, dat op 5 Mei na 1 uur niet moet worden gewerkt en dat de verzuimde uren niet in mindering op de vacantie mogen wor den gebracht. De werkgeversbonden hebben echter besloten, dat deze uren wel van de vacantie af gaan. De werknemersbonden nemen even tuele gevolgen, die uit de houding van de werknemers voortvloeien, volledig voor hun rekening. Van de zijde der bedryfsunle (werk nemers) deelt men ons mede, dat de Stichting van de Arbeid de werkgevers met de meeste nadruk heeft aangespoord hun standpunt alsnog te wijzigen. Alleen in een deel van de meubel- en hout sector zou van de algemene vergunning voor de verzuimde uren normaal door te betalen, geen gebruik worden gemaakt. Eet U ook een slakje mee? Zaterdag is in het Limburgse Valken burg de „eerste Nederlandse slakken-car- collen-kwekerij" geopend Deze slakken-1 farm bevat op 't ogenblik 14 a 15 dui-1 zend slakken voor menselijke consumptie. Over vier jaar hoopt men de beschikking te hebben over iv£ millioen diertjes. De kweker rekent op een flinke afzet. HM. VIERDE IN KERK HAAR VERJAARDAG Oecumenische wijdingsstond in Baarn Koningin Juliana, Prins Bernhard er Prinses Wilhelmina hebben gisteren ir Baarn een oecumenische dienst bijge woond in verband met de verjaardag var onze Landsvrouwe. De dienst werd ge leid door ds J. van Kuiken, de Hervorm de predikant, pastoor I. P. J. Kaarsgaren, en ds G. Zeyl, de plaatselijke Geref. pre dikant. De wijdingsstond werd in de Hervorm de kerk gehouden. Ds Van Kuiken leidde de liturgie. De dienst begon met gemeen tezang van Wilt heden nu treden. Ds Van Kuiken las de geloofsbelijdenis van icea en Psalm 21 1—8 en 14. Het R.K. kerkkoor onder leiding van Carel Laout zong Psalm 81 en het Exul- tate Deo. Ds Zeyl en pastoor Kaarsgaren spraken wijdingswoorden en ten slotte bad pastoor Kaarsgaren het Onze Vader. Van het Wilhelmus werden gezongen de coupletten Voor God wil ik belijden, Myn schild en<je betrouwen. Herdenking van de slachtoffers der lapanse overheersing (Van een onzer verslaggevers) Nu staat in het Damplantsoen te Amsterdam naast de urnen met aarde der Nederlandse provinciën de zilveren urn, gevat in glanzend bruin sandelhout met aarde van de 22 erevelden uit Indonesië. Voor deze urn hebben Koningin Juliana en de Prins der Nederlanden samen Hun krans gedragen en er vóór gestaan, hen gedenkend, die in de strijd tegen Japan en voor vrede en recht hun leven ginds in Indonesië lieten. Na hen hebben nog velen hun bloe en neergelegd. Prachtige kransen, palmtakken en immortellen namens de geallieerde landen en grote organisaties. tak seringen of rhodondendrons. een tuil losse voorjaarsbloemen of wat sim pele viooltjes van hen, die ze zo graag zouden hebben neergelegd bij het kruis KENNEDY EN DOYLE Honderden Amerikanen woon den begrafenis bij R.I.S. schuift schuld aan de moord op Westerling stoken en ernstig verwond. De dader werd in de loop van de nacht van bed gelicht. De ruzie was ontstaan zijn vroegere verloofde, die nu haar hart verpand had aan een chauffeur. De jaloerse minnaar zocht Zaterdagavond zijn vroegere mei6je op en sloeg haar! een paar tanden uit de mond. De chauf feur kwam er bij, met het gemelde ge volg. Ameland kreeg bezoek van reuze-vissen Vreemdsoortige vissen van grote afme tingen zijn op Ameland aangespoeld. Zo vond men er een van ZVz meter lang en een doorsnee van 63 centimeter. Toen men de vis opende vond men er een Jong in van eon halve meter lengte. De zeelieden willen het dier onder de bruin vissen rekenen. Toch vreugde in sigarenfabriek Hoewel de sigarenindustrie klaagt over de sombere vooruitzichten, was er Zater dag toch vreugde in Wageningen, waar de firma J Baars, die de Victor Hugo- sigaren maakt, een nieuwe fabriek m gebruik nam. In de oorlog ging het oude gebouw in vlammen op en het personeel werkte tijdelijk in Cuijk. Nederland telf 30.000 studenten Amsterdam (SU.) de grootste universi teit. daarna Delft, Utrecht en Leiden. Op 1 April waren er volgens het C B S 28.048 studenten in ons land, tegen het vorige jaar 26 379. Verdeeld naar de Universiteiten en hogesoholen warden deze aantallen als volgt: Verscheidene honderden Amerika nen hebben Zondag de begrafenis bij gewoond van prof. Kennedy en de correspondent van „Life" en „Time", Robert Doyle op het ereveld Pandoe te Bandoeng. Het personeel van de Amerikaanse ambassade was tegen- In naam van drs. Hatta heeft de In donesische minister van voorlichting, Mononutu, In een radioboodschap 7-Ijn leedwezen en sympathie betuigd aan de familie van de beide Ameri kanen, „wier tragische dood In ge heel Indonesië verslagenheid heeft teweeggebracht. Deze rede werd uit gesproken na een stap van Cochran en na een officiële betuiging van leedwezen van de zijde der R.I.S. De politie beweert thans te vermoeden, dat aanhangers van Westerling de moord zouden hebben gepleegd. Intussen zijn nieuwe bijzonderheden bekend geworden m de moord: De beide Amerikanen hadden enige dagen te Bandoeng doorgebracht in Hotel Savoy-Homann. Donderdagmorgen en zij in een jeep vertrokken met be aming Djokjakarta. Tussen 9 en 10 werden zij ingehaald door een Sedan, die hen sneed en dwong, stil te staan. Hierna moesten zij de jeep verlaten 'lgens zijn zij van korte afstand in de rug (niet in het gezicht dus) gescho- het politierapport droegen ïaars militaire uniformen onderscheidingstekenen. ten. Volgen de moorde doch zonder Btf het Nationale Monument op de Dam in Amsterdam is Zaterdag een urn bijgezet met de aarde van ere-begraafplaatsen in Indonesië. H.M. de Koningin en Prins Bernhard begroeten de vertegenwoordigers van de verschillende groepen, die de urn naar het Monument droegen 1949 1950 Leiden 3764 4080 Groningen 1809 1944 Utrecht 4633 5023 Amsterdam (SU) 5830 6334 Amsterdam (VU.) 1148 1299 Nijmegen 938 1068 Del" 5515 5538 Wageningen 974 950 Rotterdam 1028 1070 Tilburg 740 742 Totaal 26379 28048 De theologische (hoge)scholen en se minaries zijn hier dus niet bijgerekend Men moet het totaal-aantal dus nog met enige honderden vermeerderen Tsj. Gs. de Vries medewerker Rij'ks- museum Nat. Hist. De heer Tsj. Gs. de Vries te Leeu warden. die ais zoöloog grote bekend heid geniet is, op voorstel van de cura toren van de Rijksuniversiteit te Leiden benoemd tot wetenschappelijk medewer ker aan het rijks, mseum voor natuur lijke historie. Schip op Ameland op een mijn Flinke schade, maar geen persoonlijke ongelukken Het sleep- en reddingwezen is giste- en weer in touw geweest vooi namees schip, dat omstreeks 8 uur 7 mijl ten Noordwesten van Ameland buiten vaarroute op een mijn liep. De ont ploffing veroorzaakte een flinke schade aan de machinekamer en de schroefas, maar er gebeurden geen persoonlijke gelukken. De bemanning wist door pompen het schip drijvende te houden. De sleepboten Holland en Oceaan, alsmede de redding boten Brandaris, Twente en Danzig Dui'.se boot) voeren naar het schip, de 10.000 ton grote Canopus. De toestand aan boord bleek minder ernstig dan de noodseinen hadden doen vermoeden. De Holland sleepte het schip naar Amster- Giste-rmorgen is de Antwerpse sleep boot Walvis, die in Terneuzen was ge- stationneerd, door onbekende oorzaak op de Westerschelde vol water gelopen en gezonken. De bemanning kon worden gered. „Nooit meer Hollandse schepen" Klacht over slechte bouw. De nationale vergadering van Portugal heeft de regering geadviseerd, orders tot het bouwen van schepen in Neder land ongedaan te maken, zo meldt A.P. Deze aanbeveling werd goedgekeurd na een betoog van de afgevaardigde Luis Demorais Alcada. Hij zeide, dat van vijf tien schepen, die Nederland voor Portu gese maatschappijen had gebouwd, er acht slechte constructie waren en dat de reparatie een last voor de volkshuishou ding betekende. „Wij moeten nooit meer schepen in Ne derland kopen of laten bouwen", zeide Alcada en hij voegde er aan toe: „Wij moeten ook geen vertrouwen schenken de agenten van het Lloyds register in Nederland, daar zij gefaald hebben in het vervullen van hun taak". Wij herinneren er aan. dat over deze kwestie onlangs ook in onze Tweede Ka mer reeds vragen zijn gesteld. Morgen wordt aan de bemanning van het ms Rika uit Bruinisse (Bru 19 die in December het klipperschip Res Nova. dart in nood verkeerde, veilig binnen ge bracht. een medaille van de N.Z.H.R.M. uitgereikt. In de afgelopen nacht is. 41 jaar oud. te Utrecht overleden de heer F. J. M.Ore mus, directeur van het Utrecht* Katho liek Dagblad. Minahassaraad sluit zich aan bij republiek T.N.I. neemt de zaak In handen Aneta seint uit Djakarta, dat de Mina hasaraad verklaard heeft, zich van Oo«t- Indonesië af te scheiden en zich aan te sluiten by de republiek. Onder leiding van majoor Soemoeal, basiscommandant van de Apris (T.N.I.) te Menado. is een militair bestuur ingesteld. De troepen van het K.N.I.L. zyn geconsigneerd en de po litie is onder de Apris gesteld. De Indonesische minister van verkeer Laoh. ondertekenaar van het Fox-con tract, is naar Menado vertrokken. Philippijnen eisen Noord- Bomeo op Het Philippijnse Huis van Afgevaardig den heeft Zaterdaigavond' in een motie aanspraak gemaakt op Brits Noord Bor neo. Het heeft president Quirino gemach tigd, met Engeland te onderhandelen over de overdracht van deze Britse ko lonie aan de Philippijnen op grond het feit, dat de sultan van Zoeloe vroeger zijn gebied over deze kolonie had uitge breid. Koningskwestie: „op losse schroeven Verkiezingen in België worden op 4 Juni gehouden Socialisten, Liberalen en C.V.P. hebben vrijheid van handelen hernomen Zoals wy Zaterdag in een deel on: Geen devaluatie op Nieuw-Guinea Het berioht uit Manokwari over een mmvbbesnoeding op Nieuw-Guinea blijkt volkomen onjuist te zijn en op een mis verstand te berusten. Het Nederlandse ministerie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat er voor elke gulden van het Javasehe Bankpapier en van de munt biljetten een nieuwe Nienw-Guinease gulden wordt uitgereikt. Het misverstand is ontstaan, doordat de inwisseling slechts geleidelijk geschiedt en omdat de plaat selijke autoriteiten slechts bevoegt zijn 25 procent van het oude geld voor nieuwe biljetten te verwisselen. nzer edities nog hadden vermeld, werd in België door Prins-regent Karei tot Kamerontbinding besloten, nadat de onderhande lmgen tussen de Katholieke C.V.P. en de Liberalen e derde maal in een jaar tyds zullei afgesprongen. V de Belgen opnieuw ter stembus gaan en wel op 4. 8 en 19 Juni, drie daU dus. aangezien de verkiezingen voor de of l""""1 "Ver Had". Officieel werd in het Staats- blad het besluit der ontbinding van het Parlement gepubliceerd. Op 20 Juni zullen derhalve de nieuwe Kamers in eerste zitting bijeenkomen en vóór die datum dient België een nieuwe regering te hebben. De drie partijen hebben hun vrijheid geheel hernomen en het „protocol" is geen basis meer voor onderhandelingen. Gaston Eyskens werd belast met dei van het kiezerscorps leiding van de lopende zaken. Een merk waardige geschiedenis: Na een regerings crisis van meer dan zes weken, waaraa niet minder dan vier kabinetsformateur een einde poogden te maken, zal thans tijdelijk de regering Eyskens. die in feite nog niet was afgetreden, het roer opnieuw in handen nemen. Maar aan deze regering is slechts een kort leven beschoren tot 4 Juni. België staat een felle verkiezingsstrijd te wachten, waarvan de Koning de inzet zal zijn en die de tegenstellingen tussen de partijen nog duidelijker zal doen uit komen. Reeds verluidt, dat Socialisten en Liberalen in de provincies „kartels" zul len vormen bij de a s. verkiezingen, ten einde aan de Katholieken de meerder heid te kunnen betwisten. Deze echter speculeren op een grote meerderheid in Kamer en Senaat. Men verwacht, dat minstens 57 procent de C.V.P. zal stemmen. Mochten de Katholieken slagen, zowel in de Senaat als ir Kamer de absolute meerderheid t< halen, dan zouden zij dus tegen de wil der oppositie in. de wet op het regent schap kunnen opheffen, teneinde de Ko ning in staat te stellen naar België terug te keren. Leopold zou dan echter terug keren als vorst van één partij en een ho-i mogeen Katholieke regering, waartegen' ernstige bezwaren bestaan. Enthousiast is geen der partijen overl de nieuwe verkiezingen. Vermelden wy nog, dat Motz, die steeds tegenstander was van Kamerontbinding en voorstan der van een „compromis", ontslag geno men heeft als voorzitter der Liberale partij. Verschillende Liberale ministi geven de schuld aan Devège. als zou speciaal een Katholiek-Liberaal kabu hebben tegengewerkt. DAT de oliemolen De Zoeker te Zaan dijk door het afknappen van een wiek ernstig werd beschadigd. DAT het echtpaar J. Houwertjes Sikkes te Assendelft op 4 Mei 55 jaar is getrouwd. DAT de zeesleper Ganges gisteren uit Vlaardingen naar Southampton is ver trokken met twee pontons, elk bijna 23 meter lang. DAT het openluchtspel De triomf der tijden op 5 Mei in Wageningen wegens terreimoeilijkheden niet doorgaat. DAT in Wommels (Fr.) een zeer zeld- ime Romeinse munt werd gevonden, geslagen ongeveer 258267 n. C. DAT ir S. Idema. consulent voor de veevoeding, op 8 Mei om kwart voor acht over Hilversum I spreekt over de voe ding in het begin van de weidetyd. DAT op 4 Mei ook op de fusillade plaats van het vroegere kamp Vught een herdenking wordt gehouden. DAT aan N. A. J. de Voogd, tijdelijk lakgelastigde te Peking, de persoon lijke titel van gevolmachtigd minister is verleend DAT Zaterdag de officiële proeftocht gehouden met de Esso Holland 58, een motortankschip voor de binnenvaart. 142 meter lang en met een laadvermogen! in 350 ton. DAT de 400 personeelslsden van de fa briek van nikkel-legeringen Wiggings uit Birmingham deze zomer (met ingang van het afgelopen weekeinde) ons land groepjes bezoeken. DAT Meerkerk (N.-H.) op 19 Mei, even als 30 jaar geleden, weer een kaasmarkt krygt. DAT de reddingboot Abraham Fock op Ameland althans tijdelijk zal worden vervangen door de Jhr J. H. Ortt DAT minister Mansholt op 25 Mei op Walcheren de herverkaveling zal be studeren. DAT in Middelburg 6 mnd. werd ge eist tegen de 64-j. C. M. H. uit Amster dam, die zich schilderes noemde en van pastoor J. A. Meulenmeester te Terneu zen 1900 leende, z.g. om een expositie voor te bereiden. DAT elf Limburgse verzetslieden een Franse onderscheiding zullen ontvangen. DAT het in 1941 omgesmolten en in •n grafkelder verborgen lood van de spits van de Lange Jan te Middelburg (4000 kg), alsmede een partij klokke- brons en bladkoper, tezamen tienduizen den guldens waard, than* te voorschijn •s gehaald. DAT de houten zeesleepboot Atlantis, ie in Canada werd gebouwd en in Haar lem werd vernieuwd, Zaterdag een proefvaart maakte en binnenkort naar Afrika vertrekt. DAT aan de Maasoever in Noord- Limburg vier bunkers worden gebouwd ïor de champignonskwekerijen. DAT in Middelburg bevestiging werd geëist van het vonnis van de kanton rechter te Terneuzen (ƒ25 boete) tegen de 53-j. winkelier J. van D. aldaar, die prikkellectuur verkocht. DAT notaris L. M J H. Mostart te Gulpen op zijn verzoek eervol is ontsla gen. DAT de nieuwe gezant van Chili. Car los Morla Lynch, met zjjn echtgenote uit Stockholm in ons land gearirvdlrd» DAT de confectiefabriek Borst te En schede thans met 80 arbeidsters ook in Noordwolde (Z. O. Friesland) werkt. hebben geprotesteerd tegen het men van de Ned. Spoorwegen om de avondverbinding tussen Zeeuwsch-Vlaan- deren en België m.i.v. 14 Mei te laten vervallen. DAT deze week in Sittard de handel-, industrie- en landbouwtentoonstelling De Zuiderpoort wordt gehouden. DAT in Leeuwarden op 79-jarige leef tijd is overleden mr J. A. Stoop, oud president van het gerechtshof aldaar. DAT in de polders Oostzaan, Westzaan en Krommenie 200 pond jonge aal (300.000 stuks) uit Frankrijk is uitgezet, doch pas over vier jaar groot genoeg is voor de hengelaar. DAT Zaterdag op de Waterberg te Arnhem een monument is onthuld voor hen, die in Mei 1943 aldaar werden ge fusilleerd, nadat zij uit protest tegen de wegvoering van officieren hadden ge staakt. DAT Zaterdag de viering van het 125-jarig bestaan van de textielfabrieken Didden en v. Asten te Helmond begon. DAT Zaterdag in het landbouwmuseum te Wageningen een gemeentemuseum is geopend. DAT de Universiteit van Missouri (V.S.) op voordracht van de facultei der journalistiek 'n medaille heeft toegekend aan de Nieuwe Rotterdamse Couran /ooi haar onafhankelijke berichtgeving. DAT in Arnhem opnieuw 20 ja? s ge eist tegen de vroegere SS-S a-''? er führer H. M. Lippert, wegens audaoei in het Spergebied bij Wageningen. met de helm daarginds op de erevelden zelf In de Nieuwe Kerk hadden eerst auto riteiten en nabestaanden, met onze 1 ningin en Haar gemaal zich verenigd een plechtige herdenkingsdienst. Er waren daar alle ministers met hun vrouwen, de beide oud-HV.K.'s, generaal Kruis, admiraal Helfrich. vice-admiraal Pinke, luit.-generaal Giebel, de burge meester van Amsterdam en Den Haag. de commandant van Bronbeek, verte genwoordigers o a. van de gezagvoerders ter koopvaardij, „Onze Vloot", „Ons Leger", het Comité Vrouwenactie, het mobilisatiekruis 1914'18 en het Leger des Heils. Voorts de ambassadeurs van Indone sië, Canada, Frankrijk en België en zaak gelastigden voor Engeland en Amerika en de vertegenwoordigers der Ned. An tillen en Suriname. Voor de preekstoel stonden, a; zijden van de urn, een erewacht, bestaan de uit vier weduwen van gevallenen Indonesië en Ridders in de Militaire Willemsorde. Pater H. Brugmans. de wnd. hoofd- vlootaalmoezenier, besteeg de kansel las voor uit de eerste zendbrief van P lus aan die van Korinthe, hoofdstuk 15 2024 en 5158: Maar nu. Christus opgewekt uit de doden en is de eersteling geworden dergenen, die ontslapen zijn. ,Mijn schilt ende betrouwen", het zes de couplet van het Wilhelmus werd ver volgens staande door allen gezongen, waarna een minuut van stilte intrad. „De geest, die levend houdt", daarover :prak minister Götzen in zijn herden kingsrede voor onze gevallenen in In donesië, die nu rusten in de aarde der velden, verspreid over de Indone sische archipel. In deze geest hebben zij gestreden tegen Japan en voor vrede en hebben zy zich geofferd. Er komen tegenstrijdige gedachten, wanneer deze stryd denken, maar dan wilde spr. de mensen zien als kleine stukjes het mozaïek der nieuwe wereld orde, waarvan de Kunstenaar en Bouw meester God is, met Wiens hand het boek der historie wordt geschreven. Ds J. C. Koningsberger, oud-hoofdlegerpre- dikant bad het „Onze Vader", waarna de genodigden zich uit de Kerk over de Dam naar het plantsoen begaven, waar over enige tyd het definitieve nationale r nument zal verrijzen. Al grijzer en grijzer werd de lucht «e.. het scheen alsof op deze Zaterdagmid dag heel het fleurige leven van de stad mee was verstild om deze plek, toen de baar gedekt door de Nederlandse drie kleur, het urntabernakel met de kost bare inhoud vervoerend, erheen werd ge dragen. De vlag werd halfstok gehesen weer stonden allen roerloos in een nuut van herdenken. Met voorzichtige handen tilden de militairen, vertegen woordigers van de verschillende wape- de urn van de baar in het koepel tje. dat tijdelijk haar zal beschutten. Het Wilhelmus vaagde slechts over het grote plein, er waren tevee!, die op dit ogenblik geen stem konden voortbrengen, zelfs niet voor ons volkslied. Met wei nig woorden droeg minister Götzen de um over aan de hoede van de gemeente Amsterdam, voor wie burgemeester d'Ailly deze plechtig aanvaardde. Langzaam schreden H.M. de Koningin Z.K.H. Prins Bernhard naar voren om 'n grote krans van witte seringen in ontvangsct te nemen van twee zeever kenners. Samen droeg het Koninklijk echtpaar de krans voor de urn en bleef een ogenblik eerbiedig staan. Toen ging Moord „Hun tragische dood heeft in geheel Indonesië diepe verslagenheid te weeg gebracht", aldus boodschapte Hatta bij monde van de minister van voor lichting aan de familie van de beide ver moorde Amerikanen. Kennedy en Doyle. Dit zou inderdaad een zeer verblijdend verschijnsel te noemen zyn: .Eindelijk een teken van zedelijke verontrusting over een laffe, gewetenloze moord." Helaas, we zijn een beetje sceptisch. We lezen zo geregeld over moorden op Hatta's landgenoten en op onze landge noten. Nooit hebben we iets gemerkt van „diepe verslagenheid in geheel Indo- Maar er zijn dan ook grote verschillen tussen de moord op een Amerikaan en de moord op een Nederlander. n Amerikaan vermoord wordt, r een ambassadeur, die protes teert; wy hebben een hoge commissaris. ;n Amerikaan vermoord wordt, dan komt de dollarhulp* in gevaar, wij hebben geen dollars. Maar misschien zijn wij al te somber. Misschien laat drs Hatta voortaan ook geregeld een radioboodschap uitzenden als een Nederlander wordt afgeslacht Misschien mobiliseert hij dan ook de ge hele politie, generaals incluis, om de schuldigen te vinden. Revolutionnaire daad De Minahasaraad verklaart, dat zij zich aansluit by de republiek. Nu is het al jaar en dag bekend, dat de Minahasaraad generlei bevoegdheid heeft, dit te doen en dat zij niet steunt op de openbare mening. Dit alles is echter geen bezwaar, want de daardoor gewekte on rust kan men dempen door het gehele bestuur te militariseren, door de T.N.L de baas te maken. De Menadonese mili tairen zijn georganiseerd in K.NIJL- verband en worden dus tot de orde ge roepen door Nederlandse officieren. De T.NJ. kan dus vrij haar gang gaan Menado inlijven bij de republiek. Een en ander is natuurlijk in strijd met elk begrip van recht en fatsoen, het strijd met de grondwet van Indonesië en dus een revolutionnaire daad. Een uur de Koningin de treden ment op en, drukte zwijgend de hand zier weduwen en van de Ridders Willemsorde. Ontroerende ogen blikken! Naast elkaar staande begroetten de Koningin en de Pins telkens de kransleg- gers. De Koningin was gekleed in 'oudige zwarte tailleur, met een witte blouse, waarvan het kleine kraagje over het mantelpakje gedragen werd. De Prins was in generaals-uniform. Het trompetgeschal van de taptoe be sloot deze plechtigheid, die echter in een lang défilé van nabestaanden langs de voortzetting vond. Engelse communis ten buiten de wet Panama heeft er niet lang mee gewacht Het conservatieve Lagerhuislid. Sir Waldron Smithers, zal premier Attlee ln de loop dezer week in het Lagerhuis de vraag stellen of hy bereid is. het dour de Australische regering gegeven voor beeld te volgen, door de Britse commu nistische partij eveneens buiten de wet te stellen. Panama heeft er in ieder geval niet lang mee gewacht. Het kabinet der re publiek heeft een resolutie aangenomen, volgens welke alle communistische ac tiviteit onwettig is. LONDENSE HAVENSTAKING BEËINDIGD Het werk in de Londense navens is vanmorgen volledig hervat. De staking had elf dagen geduurd en de stakers waren met ontslag bedreigd, als zy van daag niet aan de arbeid waren gegaan. Lord Fraser, admiraal van de Britse vloot, is gisteren aan boord van de ior- oedobootjager .Nepal" uit Schotland oezoeken aan bij het aangesloten landen. vertrot mi ...lantiscb "'ac, N derland. De eerste week van Mei is e vol herdenken. Ingezet met de vie ring van de verjaardag van onze Ko ningin herdenken we Vrijdag, hoe we vijf jaar geleden bevrijd werden van de druk. waaronder we tijdens de bezetting hadden moeten leven, hoe het hakenkruis weer werd vervangen door de oranjevaan. Maar daaraan vooraf gaat de herden king van hen die vielen, die hun leven gaven om de bevrijdingsdag te doen glo- is goed, de herinnering aan wat deze goede vaderlanders deden levendig te houden. Een mens vergeet zo gauw, vooral als het genoten weldaden betreft Daarom is het goed, dat de Stichting '40'45 juist In deze eerste week vaa 'e daaropvolgende week het Ne derlandse volk herinnert aan die geval lenen, die het hoogste wat een mens ge en kan, gaven. Daarom is het ook goed dat bet die herinnering gepaard doet gaan met het vragen van een „offer": een uur loon de nabestaanden, de weduwen en de kinderen van hen. die vielen. Natuurlijk kan men zeggen, dat da Staat hiervoor zorgen moet. Immers, deze mensen zijn gevallen voor het va derland. De Staat geeft echter niet alles slechts acht van de tien millioen die nodig zijn. Men kan dat betreuren. Maar anderzijds is het toch weer goed. dat nu het Nederlandse volk tonen kan door eigen daden, dat het werk van de illegale strijders, van soldaten en matrozen niet vergeten is. Het geven van een uur locn, het schenken van giften aan de Stich ting is een waardemeter voor het Neder landse volk. Niet hoe groot haar barm hartigheid is. maar of ons volk zyn plicht begrijpt en blijft verstaan. Daarom: steunt de actie van de Stich ting '40'45. Dr Drees herinnert aan Stichting I940-'45 „Geen waardiger vorm van herdenking1* Minister Drees heeft Zaterdagavond /er beide zenders de inzameling van de Stichting 19401945 aanbevolen. „Get-n waardiger vorm V3n herdenking dan die waartoe de stichting oproept", zei dr Drees. Hoewel de buitengewone pen sioenregeling voor de nabestaanden dor verzetsslachtoffers naar de mening van de minister aan hoge eisen voldoet, kan niet aan elk individueel geval op een even afdoende wijze tegemoet worden gekomen. Daarom is de hulp van de Stichting 1940-1945 blijvend nodig. De stichting heeft er twee millioen gulden voor nodig. Daarnaast zorgt het Ryk voor f 8Vi millioen. Verloofd paar te water Man verdronken Zaterdagavond omstreeks half tien zijn twee personen J. C., oud 45 jaar. woon achtig te Maurik en mej. M. M. uit Buurmalsen in de Linge te water ge raakt. Een schipper, die met zijn vaar tuig op de Linge lag, hoorde hulpge roep en ging met zijn roeiboot naar da plaats van het ongeval. Hij wist nog juist het meisje te redden. Deze kon met veel moeite vertellen, dat er nog iemand in het water lag. Na een uur dreggen heeft men het ijk van C„ de verloofde van mej. M. M, kunnen vinden. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht de Bilt: Voor het Oosten van H het land: Droog en overdag (p aanvankelijk zonnig weer met zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en dezelfde of iets minder hogs temperaturen dan vandaag Voor het Westen van het land: Morgen geleidelijk toenemende bewolking, maar nog over wegend droog weer. Zwakke tot matig» ...et.ii.'k i_j en iet8 koeler >Opge- ZON EN MAAN Dinsdag: Zoq 510—20.05. Maan 31-11^ leu uuj. yji

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1