Jlicuwe fcihs.l) e (fourant TITO WERPT ZICH IN DE ARMEN VAN HET WESTEN Dulles en Hoover bepleiten een totale herziening Dr LEIMENA BRENGT GEEN VOORSTELLEN MEDE Wist U VRIJDAG 28 APRIL 1950 BUREAUX: llogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN i'lEN: i 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Een en dertigaie Jaargang No 8107. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 1 .Stutvuttct h ghetittm toga bert ia Utfenspoet" Internat. Bloemen- m. festival te Gent Stalin is zo koppig". Washington verheugt zich, dat Athene een Joegoslavische gezant krijgt TN EEN REDE VAN DRIE UUR, groot 20.000 woorden, heeft maar- schalk Tito, de sterke man van Joegoslavië, verklaard, dat de be trekkingen tussen zijn land en de Sowjet-Unie steeds slechter worden, terwijl die tussen Joegoslavië en de Westelijke landen met de dag ver beteren. Aan de „amphibie-houding" van Tito zal dus vermoedelijk te zijner tijd een einde komen. Het begint alvast goed: samenwerking met de buurlanden Griekenland, Italië en Oostenrijk. Over enkele dagen zal een nieuwe Joegoslavische gezant te Tthene worden be noemd. Het probleem Triest staat verbeterde verstandhouding met Italië niet in de weg. In Wenen vindt men, dat Tito nog nooit zo ge glimlacht heeft tegen het Westen en dat diens rede een keerpunt kan worden in de „koude oorlog" op de Balkan. Afgezien van het feit, dat de con- nistische dictatuur in Joegoslavië, slechts een variant zijnde van die in Rusland, onze sympathie niet heeft, valt het toch toe te juichen, dat Tito zich meer en meer op het Westen oriënteert. Mis schien, dat eens nog eenAnsehlusz" volgt! Zolang zijn hart klopt, zal Tito zijn volk dienen en vandaar, dat hij de onderscheiding ontving als „held van de socialistische arbeid." Terwijl dus de samenwerking met Italië, Griekenland en Oostenrijk vriend schappelijk zal worden, is zulks onmoge lijk met Rusland en de Kominform- landen, omdat, aldus Tito, die staten zo koppig zijn. H\j wenst niet te buigen voor Moskou en is ook niet bevreesd voor represaille-maatregelen. Internationale politieke blokken of belangensferen am bieert hij niet, tenzij binnen het kader van de Ver. Naties. Zeer merkwaardig is zijn standpunt ten aanzien van Italië, want hij vindt dat de huidige onopgeloste kwestie tussen de twee landen geen reden moet zijn voor een slechter worden der betrekkingen. De regeringsverandering in Griekenland is voor Tito eveneens een belofte. Te Athene heeft men op elegante wijze te kennen gegeven, dat Tito's diplomatieke invitatie „een zeer aangename indrlk heeft gemaakt." Met belangstelling ziet men de verdere gang van zaken tege moet, na terugkeer van de Joegoslavi sche zaakgelastigde. Ook het Amerikaanse departement is in zijn nopjes. Met grote voldoening heeft men kennis genomen van het besluit van Tito, om de diplomatieke betrekkingen met Griekenland te hervatten. De oriën- Fabriek in Deventer uitgebrand Gistermiddag is een groot fabrieks gebouw aan de Tabakswal te Deventer met de inventaris en de voorraden grotendeels door brand verwoest. Twee verdiepingen van de Gekadé-meubel- fabriek brandden uit. Kostbare machi nes, een complete winkelbetimmering en voorraden materiaal gingen verloren. Het vuur sloeg over op de afdeling in het gebouw, waar de Ruba, een handels onderneming in rubberartikelen, was gevestigd. Het gebouw was, evenals de Ruba. verzekerd, de fabrieksinhoud van Gekadé slechts zeer laag. De oorzaak is onbekend. Europese minderheden in Leeuwarden Eerste vergadering van federale raad Op 1 Juli wordt in Leeuwarden de eerste bijeenkomst gehouden van de fe derale raad der Europese minderheden Er worden afgevaardigden verwacht uit veertien landen of gedeelten van landen De vergadering wordt gepresideerd door de Deense oud-minister Ole Bjornkraft. vice-president van het Europese parle ment te Straatsburg. Vice-presidenten zijn Jose Antonio de Aguirre. president van de Baskische regering. Marcel Pilet- Golaz, ex-president van Zwitserland. Francois van Belle, vice-president van de Belgische Tweede Kamer en dr Baumgartner. oud-minister van Beieren. De vergadering wordt voorbereid door de Friese vereniging voor een federaal Europa. Devaluatie in Indonesië verwacht Volgens de correspondent van de „Volkskrant" 'e Djakarta verwacht men In baAkkrinsen aldaar Zondag een deva luatie van de Indonesische gulden ten opzichte van het pond en de dollar. De waarde van de Indon. gulden tegenover de Nederlandse wordt dan tot een vierde of een zesde "erminderd. De deviezen- certificaten die in dat geval overbodig zijn geworden, kunnen dan vervallen. Tast allen diep in uw zak! De Vereniging tot bestrijding vah Tuberculose houdt morgen de jaarlijkse Emmabloem-collecte. Hoewel het sterfte cijfer der tuberculose-patiënten is ge daald tot beneden dat van 1939, is het aantal ziektegevallen aanmerkelijk hoger. Ondanks het feit, dat de verpleegkossen vnl. worden gedragen door Rijk, pro vincie, gemeente en verzekeringen, zijn de financiën niet voldoende om de t.b.c. effectief te bestrijden. Collectanten kun nen zich opgeven bij het consultatie bureau, Middelweg 38 te Leiden. Vliegtuigen maken treinreis De overblijfselen van zes afgedankte militaire vliegtuigen van het vliegveld „Valkenburg", die door een sloper ge kocht werden, zijn naar het goederen station aan de Haagweg overgebracht. Zij werden per speciale trein naar Utrecht vervoerd, waar de oude heersers der lucht versmolten worden. Dit voer, dat herinneringen aan de oorlogs jaren opriep, trok na:uurlijk veel belang stelling. De 33-jarige dekknecht Frans de Boer uit Wormerveer struikelde gisteren over een touw op een schuit tussen Wor- merveer en Amsterdam; viel van boord en verdronk. Hij kon niet tering van Joegoslavië op het Westen betekent, dat de handel met de demo cratische landen zal worden uitgebreid. Dank zij de jongste Amerikaanse lening hoopt Tito, dat de export naar Amerika zal toenemen en de import nog groter zal ziin. De reactie op Tito's verklarin- er op neerkomende, dat Joegoslavië zich in de armen van het Westen werpt, leidt tot vreugdevolle politieke ontboe zemingen bi) de democratische landen, maar Stalin zal de fiolen van zijn toorn over hem uitstorten. De spanningen tus sen Tito en de Kominform zullen een „hausse" gaan bereiken. De Londense havenstaking HAVENARBEIDERS MET ONTSLAG BEDREIGD De 14.422 stakende Londense haven arbeiders hebben van de Havenraad de waarschuwing ontvangen, dat zij ontsla gen zullen worden, als het werk niet op 1 Mei wordt hervat. Naar verluidt, heeft dit ultimatum van de Havenraad de steun der regering. Gisteren zijn nog 1500 man van de R.A.F. naar de havens getrans porteerd. zodat in totaal thans 500 mili tairen de stakers vervangen. TRUMAN WIL DIENSTPLICHT UITBREIDEN Op een persconferentie te Washington heeft president Truman verklaard, dat hij de dienstplicht uitgebreid wenst te Geen dollars voor Franco Met 45 tegen 32 stemmen heeft de Amerikaanse senaat een voorstel ver worpen, waarin aan Spanje een lening van 50 millioen dollar zou worden ver strekt. Turkije verwerpt Russische voor stellen inzake Dardanellen Turkije beeft de Sowjetrussische voor stellen voor een gemeenschappelijk Rus- sisch-Turks toezicht op de Dardanellen definitief verworpen De Ver. Naties verouderd Naar een nieuwe „Amerikaanse" combinatie zonder Slavisch blok "T\E REPUBLIKEINSE LEIDER op het gebied der buitenlandse poli- -L' tiek van Amerika. John Foster Dulles, heeft in een rede voor de „Vereniging voor Internationaal Recht" merkwaardige woorden ge sproken. Hij is van mening, dat een algemene conferentie moet worden voorbereid, ten einde het Handvest der Ver. Naties te herzien. Herbert Hoover, ex-president der Ver.' Staten, heeft tezelfder tijd te New York aangedrongen op de opheffing van de organisatie der Ver. Naties en de stichting van een nieuw lichaam, waarvan de communistische lan den zouden zijn uitgesloten. Uit Frankrijk zijn soortgelijke stemmen opgegaan. Hoover is tot die conclusie gekomen om krachtiger stelling te kunnen nemen tegen het „aansluipende communistische imperialisme". Hij verklaarde, dat de Ver. Staten meer en meer alleen kwa men te staan in de „koude oorlog" en voortdurend terrein verloren aan Rus land en zijn bondgenoten. John Foster Dulles wik een „heroriën tering", omdat sipds 1945 de wereld niet heeft stil gestaan en het Handvest even- Dulles, die deze week in functie is getreden als speciaal adviseur van Acheson. oefende crietiek uit op de iso lationistische groepen in de Ver. Staten, die hij bestempelde als „medeplichtigen van het Russische communisme". Sinds de laatste jaren zijn de; politieke gebeurtenissen elkaar in zo'n snel tempo oogevolgd, dat de Westerse politiek in feite niet meer in overeenstemming is met de behoeften van het ogenblik: De economische en militaire hulp aan Euro pa zijn als „geneesmiddel" niet voldoende ook heeft Amerika nog geen weg ge vonden voor de oplossing van het Duitse probleem. Deze urgente kwesties zullen te Londen op de conferentie van de „Grote Drie" worden besproken. Is een zekere controverse met de tot toe gevolgde tactiek, zou men leze uitspraak van Dulles kunnen beschou- A.R.P. VERLOOR 2 ZETELS EN DE C.H.U. WON ER 9 In Limburg kwamen de ARP en de CHU voor de Statenverkiezingen uit met gecombineerde lijst, evenals in 1946. Toen werd er voor deze groep niemand gekozen, ditmaal wel. De gekozene is lid de CHU. Bij de gisteren in ons blad gegeven samenvatting was hij echter ge rekend als behorende tot de AR. In feite heeft dus de ARP in totaal 2 zetels ver loren, terwyl de CHU er 9 heeft gewon- i. al vertegenwoordigt het Limburgse CH-Statenlid ook de Anti-Revolutionnaire Limburgers. kozen de heer C. L. de Wit (K.V.P.) te Oude Tonge in plaats van. zoals wij mel den. de heer M. P. A. Meissen te Wate ringen, Willem Barendsz terug van vierde Pooltocht Opbrengst 5,7 millioen minder. Na een volle dag op de woelige zee voor de IJmuider pieren te hebben gelegen, is de Willem Barendsz ten slotte toch nog gisteravond in de Noordersluis aangekomen. De wal visvaarder is om half twaalf door gestoomd naar Buitenhuizen, waai hij vanmorgen kruit loste en waar een officieel gezelschap aan boord ging om kapitein Klaas Visser, die na 45 dienstjaren het bijltje er bij neerlegt, een afscheid te bereiden De laatste reis van het schip is niet zo fortuinliik geweest, hebben we al ge meld. 13.722 Ton traan en olie vormen de buit van een reis van een half jaar tegen 18.301 ton in 1948/1949, 14.339 ton in 1947/ 48 en 12 885 ton in het eerste sei (1946/1947). De opbrengst van dit sei is ongeveer 5,7 millioen minder dan in het vorige seizoen 12.7 millioen tegen 18.4 millioen in 1948/1949). De kapitein heeft geen spijt dat hij af scheid neemt van de grote va rt. zo ver telde hij ons. Hij kan nu eindelijk zijn geliefd eiland Schiermonnikoog voor goed gaan opzoeken Kapitein Visser werd gisteravond reeds toegesproken door de heer C. Weenink, directeur vaa de rederij. wen: „Het is niet nodig alle landen in militaire pacten of politieke unies van eenzelfde strekking te verenigen. De vorm van samenwerking, geschikt voor Amerika of West-Europa, is niet nood zakelijk van toepassing op Finland. Zweden of India. Ieder vrij land kan op een bepaalde wijze bijdragen tot' een ef fectieve, verenigde kracht". Kleine Soenda-eilanden bij Djokja De zelfbestuurders van Bima, Dompoe en Soembawa op de Kleine Soenda-eilan den hebben verklaard, dat zij wensen te worden ingelijfd bij de republiek van Djokja. Bima beschouwt zich reeds als deel der republiek. Koningin op 5 Mei voor de radio Op de bevrüdingsdag, Vrijdag 5 Mei. zal Koningin Juliana des avonds van 7.01 tot 7.10 uur een radiotoespraak houden over beide zenders. „En toch was ik professor" Drie jaar tegen talen wonder Roskam geëist Drie jaar gevangenisstraf is gisteren voor het Arnhemse hof geëist tegen het zg talenwonder, „professor" H. S. L. Roskam, directeur van een taleninstituut in Arnhem, die wegens oplichterijen door de rechtbank tot 2^4 jaar was ver oordeeld. Hij ontving geld tegen de belofte om te helpen, bij het emigreren en bij het vrij krijgen van geïnterneerden. Van die beloften kwam niets terecht. Zijn vriend schap met vooraanstaande personen waarmee hij altijd schermde, bleek slechts te bestaan uit oppervlakkige be kendheid. Toen de rechter hem - vroeg, waarom hij zich uitgaf voor professor aan de R.K. universiteit te Nijmegen en waar om hij kreupel liep zonder kreupel te zijn, antwoordde hij: „En toch was ik professor en toch heb ik pijn". Roskam is een willoze, hoogmoedige, verwende persoon, een hardnekkige, sluwe aarts zwendelaar, concludeerde een psychia ter, die de verdachte echter toereke ningsvatbaar achtte. Uitspraak over 14 dagen. Directeursvrouw liet brand stichten Een jaar geëist tegen drie Haarlemmers. Een jaar gevangenisstraf is gisteren voor de Haarlemse rechtbank geëist te gen de directeur van een fabriek, zijn echtgenote en een afdelingschef, wegens brandstichting, die ten doel had de verzekeringspenningen op te strijken Het betrof hier de brand in de puddingfabriek Gebe en Mets aan de Gasthuisvest te Haarlem op 21 Januari jl. De chef van de inpakafdeling, L. K. L. H., ontstak het vuur. Daartoe had zijn x. de echtgenote van de directeur der fabriek, mevr. J. G.-H., hem aange spoord. De directeur J. J. G. bekende, dat hij de brand niet had durven ontsteken. dat hij niet precies wist wat zijn w in het schild voerde. Het bedrijf financieel aan de grond geraakt de verzekering was kort voor de brand verhoogd tot 150.000. Een eerdere poging tot brandstichting mislukte. De uitspraak volgt op 11 Mei. Stembiljet: Abe Lenstral Een kiezer in een gemeente Ln de kop van Noord-Holland was stellig van me ning. dat de voetballer Abe Lenstra te verkiezen is boven alle candidaten voor de provinciale staten. Hij schreef name lijk dwars door de namen op zijn stem biljet: „Abe Lenstra!" Bijzondere toeslag aan gepensionneerden Nieuw ontwerp nog deze zomer in Tweede Kamer? Aan de Koningin is machtiging ge vraagd een nieuw ontwerp van wet tot toekenning van een bijzondere toeslag de gepensionneerden bij de Raad van State aanhangig te maken. Minister Teulings zal het mogelijke doen om het ,ve wetsontwerp nog vóór het •rreces door de Tweede Kamer te laten behandelen. Dit werd medegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid Beernink (C.H.U.). Dit is dan de Leidse drieling, die gistermorgen het gezin K. v. d. Steen J. IV. C. Onvlee, Koningstraat 27a, verblijddeNu ligt het dochtertje met haar twee broertjes nog vredig in moeders armen, maar als zij wat groter worden, zal het best een jolig trio zijn. (Foto N. v. d. Horst) H.M. Koningin Juliana wordt Zondag 41 jaar. Voor de tweede maal een verjaardag als Vorstin der Nederlanden Buitenlanders te Djakarta geven hem niet veel kans Naar de Nwe Leidsche C rt. uit Djakarta verneemt, spoedt het korvet met dr Leimena aan boord zich naar Ambon. Intussen ontveinzen Djakartase kringen zich niet de ernst van de toestand. Men acht het veel onwaarschijnlijker, dat bloedvergieten voorkomen kan worden dan bij de opstand te Makassar in verband met de heethoofdigheid der Ambon- nezen en hun liefde voor hun eigen land. Het verluidt, dat dr Leimena geen bepaalde voorstellen medeneemt, zodat men in Djokja niet gelooft, dat de missie veel kans van slagen zal hebben, ondanks de grote per soonlijke invloed van dr Leimena. Hollen of stilstaan De critiek welke de heer Schouten gisteren in de Tweede Kamer heeft uitgeoefend op het technische begrotings- en wetgevingsbeleid van de Regering, was maar al te juist en gerechtvaardigd. Nu eens moet de Kamer maandenlang wach ten. en even later verlangt de Regering van haar, dat zij zich met de grootst mo gelijke spoed door een haar voorgelegd voorstel heenwerkt. Het is, zei de heer Schouten terecht, een kwestie van hollen of stilstaan. Uit stel in het indienen van wetsontwerpen kan in het algemeen reeds bedenkelijk zijn. Maar in de gegeven omstandigheden het dubbel bedenkelijk. De behandeling in een begroting biedt immers aan de Kamer gelegenheid van de Regering ir*- lichtingen in te winnen omtrent gebeur tenissen welke gaande of op handen zijn. Er is wel zo het een en ander gaande. We denken aan het internationaal over leg op het gebied van de defensie. We denken ook aan Indonesië, waar het fede ralisme een harde striid heeft te voeren tegen het veldwinnende unitarisme. Men kan over al die dingen wel zo :t een en ander in de kranten lezen, aar de Regering zwijgt. En wanneer dan straks eindelijk begrotingen worden ingediend, is er weer kans, dat dan de Kamer wordt gevraagd, zich er met een sneltreintempo doorheen te werken, het geen aan een gedegen behandeling na tuurlijk ook al niet ten goede komt. Een mededeling als van de Kamervoor zitter, dat de minister van Buitenlandse Zaken straks twee dagen voor de Kamer beschikbaar heeft en dan weer een volle maand onbereikbaar is. typeert wel zo'n beetje de situatie, waarin we met ons parlementaire stelsel bezig zijn aan te landen. Me situatie vraagt de aandacht. WH de Regering die aandacht er niet aan geven, dan zal de Kamer het zelve des te krachtiger moeten doen. Bakzeil gehaald Voor de verkiezingen van de Pro- vinciale Staten hadden de commu nisten op verscheidene p'aatsen lijsten in gediend van „communisten en partijlo- Dat was natuurlijk een grapje, al s het voor de communisten wellicht -_.i ernstig bedoelde poging om als (partij)loze vissertjes hier en daar een (arge)-loos kiezert.ie te vangen. De kiezertjes zelf zijn verstandiger ge bleken dan waarvoor de communisten hen hadden aangezien. Vandaar blijkbaar dat als een staaltje van Marxistische dialectiek het blad „De Waarheid" thans weet te vertellen: „Onze positie onge schokt, ondanks stemmenverlies." Zelf vinden we het nogal schokkend, wanneer men van 5S op 31 zetels terugvalt. Hoe zit het nu met die „partijloze" (communistische) candidaten? Men zjj gerust: „De Waarheid" heeft hen al bij de C.P.N. ingeschakeld. Dat kan nu ook, de verkiezingen zijn immers voor- „De Waarheid" heeft daarom beslo ten, rustig van C.P.N. te spreken, oolc al ging het daarbij officieel om lijsten van „communisten en partijlozen". We vinden dat eerlijk, al komt de eer lijkheid bepaald niet te vroeg En zo schijnt het mogelijk, dat zelfs „De Waar heid" zich nog eens door de waarheid laat achterhalen. „De Ambonnezen zullen vechten tot de laatste man", zeide een vooraanstaand Ambonnees te Djakarta, en dit is de me ning van vele Am bon-kenners, hoewe! Indonesische regeringskringen het los branden van een strijd niet verwachten. Men is daar eveneens bevreesd, dat de 1600 Ambonnezen bij het KN.I.L. en de Apris te Djakarta in opstand zullen ko men als Ambon gaat vechten en dat zij zullen trachten, de regeringspersonen, onder wie de sultan van Djokja. uit te schakelen De opstandelingen te Ambon hebben een geheel andere aard dan die te Ma in Unci-kringen wordt vernomer. dat de Unci bereid is, te bemiddelen indien een der deelnemers aan de Ronde-Tafel- Conferentie dit wenst. Dit laatste js ech ter niet be verwachten voor de uitslag van de reis van dr Leimena. Buitenlandse militaire "waarnemers spreken de vrees uit. dat de onrust op Ambon zich over een groot deel van Oost-Indonesië zal verspreiden en een onverkwikkelijke chaos zal veroorzaken Men hoopt algemeen op een spoedige oplossing, daar men voor een onafhan kelijk Ambon geen bestaansmogelijkheid aanwezig acht De Nederlanders geven toe. dat de toestand gedeeltelijk een gevolg is van een onjuiste behandeling en voorlichting onzerzijds en van het in de steek laten der Ambonnezen. die trouw waren aan De woorden, die de nieuwe Austra lische ambassadeur bij zijn aankomst te Djakarta sprak: Wij beschouwen de be trekkingen tussen Australië en Indonesië binnen een Nederlands-Indonesische unie als een der belangrijkste zijden van Australiës betrekkingen met het buiten land". trekken algemeen de aandacht. Op grond van inlichtingen is gebleken, dat deze woorden weloverwogen uitge sproken zijn. Volgens Aneta is dr Leimena in Ma kassar aangekomen. Hij zeide, dat hij DAT J. Glasbergen Maandag 45 jaar in dienst is van de makelaars in thee fa B. Alberts te A'dam. DAT een van de eerste Ned. zieken fondsen, Volksbelang te Hoorn, Maandag 60 jaar bestaat en een der oprichters, de. oud-voorzitter W. Erkens. de zilveren me daille van de orde van O. N. heeft ont vangen. DAT een Fries comité minister Rutten heeft verzocht de positie van de regionale omroep Noord te verbeteren. DAT op de tentoonstelling Mijlpaal 1950 (5 Mei tot 19 Augustus in Arnhem) een speciaal poststempel te halen is. DAT voor een verbetering van de mist- baan op Schiphol een crediet van f 1,96 millioen is voorgesteld. DAT men waarschijnlijk volgend jaar begint met de bouw van een nieuw station in Zutphen, 100 meter van het DAT de gemeente Ede by de Kroon in beroep gaat tegen de weigering van gedep. staten om de aanleg van een ren baan goed te keuren. DAT op 4 Mei in Tiel een oorlogsmonu ment wordt onthuld. DAT morgen in Utrecht een vergade ring wordt gehouden van de nationale bond. Het mobilisatiekruis en de lande lijke bond van oud-strijders, om te komen tot een „nationaal front van oud- gedien- den". DAT de vereniging Simavi (medische steun voor inheemsen) op 6 Mei haar 25-jarig bestaan viert op een receptie in het Indisch Instituut te Amsterdam DAT op de eerste twee dagen van de veiling in het Astoria-chalet te Baarn reeds voor f 61.000 van de inventaris werd verkocht. DAT er op 4 Mei behalve de centrale plechtigheid in Rhenen en de reeds ge melde herdenking in Harlingen ook mili taire dodenherdenkingen plaats zullen vinden in Dordrecht. Druten en Wessem. DAT brieven naar geheel China kun nen worden gezonden (aangetekende stukken op risico van de afzenders), doch pakketten alleen naar Formosa, even eens op eigen risico. DAT er maatregelen worden voorbe reid tegen de ernstige beschadiging, die militaire voertuigen nogal eens aan zand wegen en rijwielpaden aanbrengen. DAT het 6200 ton metende ms City of Alma uit Mobile met schade aan de schroefbladen bij „De Schelde" te Vlis- singen ligt. DAT de res -luit.-kolonel L. H. Mulder, commandant van het district Zuid-Hol land Zuid der Nat. Reserve, benoemd is tot commandant van Zuid-Holland Noord (vac.-res.-kolonel J. C. A. Meyer) en wordt opgevolgd door de res.-majoor J. Jansen Manenschijn. DAT men van 1 Mei af met Noord- Rhodesia kan telefoneren. DAT morgen in Hengelo (O.) voor de eerste maal jeugddiploma's voor E.H.B.O. worden uitgereikt. DAT minister Drees morgenavond om vyf over acht, over beide radiozenders de inzamelingsactie van de Stichting 1940-1945 zal inleiden. DAT de Ned. federatie van opticiens gisteren in Haarlem congresseerde en. de leden vandaag de bollenstreek en Schip hol bezochten. DAT minister Mansholt gisteren in Beilen de nieuwe Domofabriek, het cen trale bedryf van de Drentse coöp. zuivel fabrieken, opende. DAT de Tilburgenaar J. v. d. H., die als boekhouder by een autobusbedryf in Tilburg minstens ƒ5000 heeft verduis terd. te Genève is gearresteerd. DAT in Amsterdam een 21-j. loswerk- man en een 23-j janketbakkersleerling zyn gearresteerd -egens het stelen van kledingstukken u kantoren. als Ambonnees de proclamatie der repu bliek van de Zuid-Molukken afkeurde De proclamaties van Zuid-Celebes en an dere delen van Oost-Indonesië. waarbij zij zich van deze negara afscheiden en zich deel van de republiek van Djokja noemen, keurde hij niet af. maar hij beperkte zich tot de opmerking dat een integrale oplossing moet worden gevon- Men vroeg hem of hij voorbestemd was. premier van Oost-Indonesië te wor den. Dr Leimena antwoordde hierop: „Wij zullen zien. Ik heb hierover nog niet met de R I S. gesproken". Twee bataljons van de Garoeda Ma- taram brigade onder majoor Soeharto zijn te Makassar geland. Kolonel Kawi- larang brengt het studentencorps mede. dat voor een groot deel uit Oost-Indone siërs bestaat. Volgens een U.P.-telegram in verschil lende bladen heeft de R.I.S. krachtig bii de Nederlandse regering geprotesteerd tegen het feit, dat dr Soumokil zich in een Nederlandse bommenwerper naar Ambon had begeven. Daar blijkens vroegere berichten. Sou mokil toentertijd nog procureur-generaal van Oost-Indonesië was, schuilde hierin niets dat verkeerd was. In het vervolg zullen Nederlandse militaire autoriteiten voorzichtig moeten zijn met het vervoer van Indonesiërs, want zij weten niet of deze niet later vogelvrij worden Een correspondent van bet Hbl. wed te melden, dat in de Minahassa tegen 19 dezer een staatsgreep was voorbereid, doch dat men deze om onbekende rede nen heeft uitgesteld. In Makassar brak in de Boomstraat een gevecht uit tussen K.N.I.L.-soldaten en guernieros. dat een half uur duurda Twee man van het K.N.I.L. en zes gue- rilleros sneuvelden. Opzettelijk bedrog van Djokja Dat er ook Amerikanen zijn. die het spel van Djokja doorzien, blijkt uit eer ingezonden stuk in de „New York Times' van prof Harry G. Gideonse, president van het Brooklyn College, waarii schryver de op een federale structuur be rustende overeenkomst der Ronde-Tafel Conferentie een opzettelijk bedrog Djokja noemt, gepleegd om de gunst Washington en Lake Success te ver\ ven, terwijl he' nooit de bedoeling de republiek is geweest om tot een fede ralistische staat te komen. In Indonesië gaat Djokja op dezelfde wijze te werk als Moskou in Europa tegen de Rooms- Katholieke Kerk. Sultan Hamid is zondebok gemaakt omdat Djokja er in geslaagd is, de Nederlanders de staats greep van Westerling in de schoenen te schuiven. De huidige onrust in Oost-Indo- i. waar eerst volmaakte orde heerste, is geheel te wijten aan het dryven van Djokja. Weldra zal men te horen krijgen, dat het de „onweerstaanbare wens" der bevolking is om met Djokja verenigd te worden. De Oost-Indonesische staatslie den zullen gearresteerd worden op be schuldiging van verraad en het behoeft liet te verwonderen als zy spoedig .volledige bekentenis" afleggen, aldus de schryver. Gouverneur Klaassesz van Surina- e is na zyn bezoek aan de Nederlandss Antillen naar Paramaribo teruggekeerd. Ambon V Het bericht- dat de republikeins* minister dr Leimena naar Ambon is vertrokken, waar hy wil trachten de ge rezen kwesties zonder bloedvergieten te regelen, achten wij belangrijk. Dr Lei mena is zelf Ambonnees, maar bovendien is hy een Christen, zoals, naar men weet, met vele Ambonnezen het geval is. Er zyn dus wel aanknopingspunten voor een gesprek. Een poging als welke dr Leimena thans onderneemt, kan van grote betekenis zijn. Maar laat ons niet vergeten: Een gesprek is nog geen regeling, al kan het gesprek op een regeling uitlopen. Dat dit laatste het geval zal zyn. moeten wij hopen. Doch dan moet het een regeling zyn, welke wezenlijk tegemoet komt aan de gerechtvaardigde aspiraties der Indone sische volken. Thans viert in Indonesië een unitaris- tisch nationalisme hoogtij. In hoeverre op de duur unitarisme en nationalisme elkander zullen blijven dekken, valt op het ogenblik moeilijk te beoordelen. Zelf blijven wij van gevoelen, dat een federale staatsvorm meer aan de verscheidenheid onder de Indonesische volken beant woordt. Het feit, dat Ambon zich zelf standig verklaarde, beschouwen wy. even als andere verschijnselen, als een protest tegen het voortschrijdende unitarisme, dat met deelstaten korte metten maakt. Dr Leimena is Christen. In Indonesië zijn thans velen geneigd om het Chris tendom en het uitgesproken nationalisme te zien als liggende in hetzelfde vlak. Dr Leimena is Christen en staat tevens in de voorste rij der republikeinen. Het eer ste betekent een band met de Ambon nezen, het tweede betekent een kloof. Er is voor ons wel bijzondere reden om be langstellend het gesprek tussen dr Lei mena en de (andere) Ambonnezen tege- Eerste dagen nog koel en regenachtig In onze provincie is 6070 mm regen gevallen. Hoewel het de komende dagen iets zachter zal worden en de nachtvorst kansen tijdelijk zyn afgenomen, kunru-n wij overigens wat het weer voor de ko mende dagen betreft, nog niet optimis tisch zijn, daar èn van de Oceaan én van de Noordzee nog meer buienstromingen en depressies naar onze omgeving op trekken. Een algemene verbetering zal dan ook op zich laten wachten. E<*n regenzone, met toenemende Zuidwesten wind naderde vanmorgen Ierland. Deze regenbuien kunnen morgen ons land bereiken. De e koel ei Plaatselijk opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige, tijdelijk krachtige wind uit Weste lijke richtingen. Zwaarbe wolkt met opklaringen en aanvankelijk nog enkele buien. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zaterdag: Zon 5.15—20.00. Maan 16.27-* 4.12 uur. 2 Mei VJi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1