m RIJWIELEN „Kruistocht" van 't Amerikaanse invasieleger tot de Elbe Zal de communistische geest met Pinksteren exploderen? ENIGE NETTE MEISJES NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 26 APRIL 1950 Belangwekkend ielaas over de „Het is gisteren gebeurd" Gezien de situtatle die pa de tweede wereldoorlog is ontstaan, is de vraag of de zü aan de orde kwam na 1918. Toen 't antwoord op die vraag kwam in een tweede, wereld iets uit deze ellende heeft geleerd, meermalen aan de orde gekomen, zoals nog verwoestender oorlog dan de eerste, was dit al ontstellend genoeg. Echter als we thans die vraag aan de orde stellen, dan zullen we onder de druk van de Internationale verhoudingen en nog steeds heersende spanningen een even ont stellend antwoord moeten venvachten. Zeker, hier en daar laten belangrijke figuren op het wereldtoneel soms opti mistische geluiden horen. Verder is er een diep vredesverlangen en een behoef te aan rust en dit alles verleent een ac cent van hoop en uitzicht aan onze com mentaar op de tijd, maar het geloof er in ontbreekt omdat de dreigingen die er tegenover staan veel reëler zijn dan on ze verwachtingen. Dit is een weergave van de gedachten, die het verhaal van deze schrijver') dra gen. Is het wel een verhaal? Oppervlak kig gezien draagt het duidelijk de ken tekenen van een ooggetuige-verslag, al thans daar waar de gebeurtenissen den beschreven, doch men zij hier zichtig, want onopgemerkt wordt i conclusie opgedrongen door bladzijden dialoog en achteraf wordt het duidelijk dat deze juist het belangrijke element van dit verhaal is. Deze bouw en structuur van het boek verklaren de soms fel realistische blad zijden, waardoor we dit boek liever niet in handen willen zien van de jeugd. Het werk eist critisch lezen en gerijpt in zicht. De schrijver laat er geen twijfel over bestaan dat zijn inzichten rusten op humanistische gronden waarop geen ruimte is gelaten voor het Christelijke levensgeloof. Daarbij valt op te merken dat de schrijver, trots zijn ervaringen en verruimd levensinzicht, toch typisch de Duitser blijft, al zijn we geneigd hem een „goede" te noemen. Hij wordt door de Nazi's uit zijn vaderland gewerkt en hij keert er strijdend aan Amerikaanse zijde, weer in terug. Daarom alleen al moest zijn relaas belangwekkend worden. Waf verwacht U? Zijn boek beschrijft de „kruistocht" van het Amerikaanse leger van Norman- dië tot aan de Elbe en het is als zodanig een belangwekkend document geworden, niet militair, geen weergave van knappe oorlogsstrategie, maar geschreven van uit de (in diepste wezen nog Duitse) soldatenziel. Hij geeft ons de Ameri kaanse soldaat in zijn daden en zijn den ken, in zijn verwachtingen en doelstel lingen. hoe hij vocht. En daarvoor koos hij zijn figuren uit alle rangen, van de divisie-generaal tot de infanterist toe die in de modder lag te bijten. Hij geeft ook een beeld van het murw geslagen Duits land, van de tot vleier verworden we reldveroveraar, bedelende om een gunst. Dit alles heeft de schrijver belangwek kend weten te maken door er zijn visie in te geven. Daarvoor de volgende frag mentjes: „Vergeet niet (zegt maarschalk Von KlemmBorowski tot overste Pettinger) dat Europa nog altijd het hart van de wereld is en Duitsland het hart van Europa. U kunt van mij aannemen dat nu op het ogenblik, de heersers in Lon den en Washington zich afvragen: hoe zal het Europa er in de toekomst uitzien? Zal er weer een Duitsland zijn zoals het geweest is een Duitsland met Wes terse inslag of krijgen we een Duits land op Russische leest geschoeid? Ze kunnen de voorpost van de Westerse beschaving niet wegvagen zonder zich zelf weg tevagen. Nadat ze ons hebben vernietigd zullen ze ons weer moeten vertroetelen en sterk maken, want ze zijn op onze hulp aangewezen." Later laat de schrijver zijn figuren zeggen: „Wel, we zijn voorlopig van de kaart. Maar niet voor goed. Deze oorlog heeft de eindbeslissing alleen maar tot een later tijdstip verschoven. De grote strijd moet nog komen de strijd tussen uw levensopvattingen en levenswijze, die ook de mijne zijn, en die van onze wer kelijke vijand: het Oosters despotisme dat zich verbergt achter idealistische leuzen. We moeten de lust weerstaan meer te citeren, echter hieruit kunt u opmaken welk een rol de dialoog in dit verhaal speelt. Stefan Heym is in diepste w pessimistisch, een eigenschap die op het ogenblik de gehele moderne literatuur overheerst en ook hij laat geen verhe ven uitzicht achter. Litterair heeft het werk geen grote be tekenis, maar belangwekkend is het ze ker. Het geeft althans een inzicht t.a.v. de problemen die ons vandaag als boze geesten kwellen, die we zonder het ge loof zeker niet de baas zullen worden. STEFAN HEYM: „De Kruisvaarders" Uitg.: Republ der Letteren, Amsterdam. West-Duitse regeringscrisis voorkomen Regeling van het belasting-geschil- De crisis, die het voortbestaan van de regering-Anenauer bedreigde, als ge volg van het voorlopige veto der Geal lieerden over de West-Duitse wet op de inkomstenbelasting. schijnt opgelost, doordat beied partijen concessies heb ben gedaan. De Duitse minister van Fi nanciën, dr Schaeffer, heeft de Geal lieerden overtuigd, dat het vertrouwen in de West-Duitse mark bij de Duitsers zou verdwijnen, wanneer deze gedwon gen zouden worden o peen regenngs- lening in te tekenen. De voorgestelde inkomstenbelasting verlaging was nood zakelijk, ter stimulering van het Duitse bedrijfsleven. Van Duitse zijde werd ac- coord gegaan met een „weeldebelasting", teneinde onnodige uitgaven bij de aan koop van verbruiksgoederen te beper ken. speciaal die goederen, welke met dollars in het buitenland worden ge kocht- Proces wegens sabotage in Oost-Duitsland In Dessau (Oost-Duitsland) staan 9 zakenlieden tereoht, die ervan beschul digd worden economische sabotage hebben gepleegd, waarmede een bedrag van 100 millioen mark zou zijn gemoeid NOG ZEVEN JAAR MIJNENGEVAAR Delftdijk slachtoffer van defecte installatie Voor de Raad van de Scheepvaart is gisteren herhaaldelijk gewezen op een belangrijk gebrek aan vele Nederlandse sohepen: het ontbreken of het niet goed functionneren van een „degaussing- installatie", een inrichting om magneti sche velden te neutraliseren. Het onge luk met de Delftdijk van de H.A.L., welk schip in Januari op weg van Bremen naar Amsterdam op een magne tische mijn liep. was namelijk te wijten aan het uitschakelen van een dergelijke installatie. De kapitein had dat gedaan omdat de inrichting sedert maanden defect was. Hij was met getuigen-deskundigen van mening, dat het varen met een defecte inrichting nog gevaarlijker is dan het ontbreken er van. Uit zuinigheids-over wegingen had de kapitein verzuimd het defect aan de rederij te melden. In ons land kon de installatie toch niet worden gerepareerd. Het blijkt, dat meer dan de helft van de maatschappijen de installaties niet op geregelde tijden laat controleren. Het gevaar van magnetische mijnen zal intussen nog zeven jaar blijven bestaan, omdat deze mijnen twaalf jaar na het leggen nog gevaarlijk kunnen zijn. De inspecteur-generaal kon zich haast niet voorstellen, dat een maatschappij als de H.A.L. zich bij dergelijke veilig heidsmaatregelen heeft laten beïnvloe den door zuinigheidsoverwegingen en hij vond dat ook hier weer is aangetoond, hoe zuinigheid de wijsheid kan be driegen. Ook ouderdomsuitkering als men in België woont Bij de Tweede Kamer is een voorstel ingediend om de noodwet ouderdoms voorziening uit te breiden tot Nederlan ders en bepaalde groepen van Belgen, n België gevestigd zijn. Dit zal resp. 100.000 en 200.000 kosten. Hans Kaart in Johannesburg Hans Kaart vertoeft op het ogenblik met zijn reisgenoten in Johannesburg. Hij heeft in zijn gezelschap nog opgeno men Jan Vos uit Rotterdam, die voor hem en de zijnen costuums ontwerpt en deze tevens uitvoert. De Nederlandse gezant heeft het gezel schap uitgenodigd om op de verjaardag van H. M. de Koningin een voorstelling voor de Nederlandse Vereniging in Kaapstad te geven. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN a/d R1IN De heer M. van den Hoek overleden De heer M. van den Hoek, bekend zakenman in de Van Mandersloostraat, is gisteren in de leeftijd van bijna 52 jaar overleden. Nog onverwachts, hoe wel hij het vorige jaar een ernstige ope ratie had ondergaan In tal van kringen zal men dit heengaan zeer betreuren, o.m. in die van de Alphense Midden standsvereniging, van de Kamer van Koophandel (afdeling Kleinbedrijf) en vooral van de Chr. Zangvereniging „Ho sanna", waafvan hij twintig jaar voor zitter is-geweest, en van het jeugdkoor „Klein Hosanna", waarvan hij enkele jaren dirigent was. Niet minder echter len in de kringen der oud-illegaliteit met gevoelens van dankbaarheid terug denken aan de steun en de raad, door de heer Van den Hoek geboden. Slechts weinigen is dit waarschijnlijk bekend, want de heer Van den Hoek werkte in stille De dankbaarheid is er te groter De begrafenis heeft Zaterdagmiddag n 3 uur plaats op de Oosterbegraaf- Huismoeders sparen Ama-bonnen De Alphense middenstanders, aange sloten bij de twee plaatselijke vereni gingen (algemene en R. Katholieke) zijn vier-maandelijkse actie begonnen ter propagering van het „Koopt in Alphen". Bij aankoop vl|or f 0.50 en f 1 worden spaarbonnen verstrekt, die wekelijks In geleverd worden. Zy, die de hoogste be dragen inzenden komen in aanmerking voor waardebonnen van een bepaald be drag, te besteden by de Alphense mid denstand. Heeft men in een bepaalde week geen geluk, dan ontvangt men de bonnen terug en die kunnen een vol gende maal weer worden gebruikt. Slechts die van de prijswinnaars worden vernietigd. DE KAAG Candldaat A. van Leeuwen beroepen Naar wij vernemen, heeft de Ned- Her vormde Gemeente alhier in de aanstaan de vacature van ds C- W. Corts nu reeds een beroep uitgebracht, en wel op can- didaat A. van Leeuwen te Schiedam. KOUDEKERK aid RIJN Een goed jaar. De coöp. boeren-spaar- en leenbank hield een vergadering in hotel De Bruin. De gunstige gang van zaken in de agra rische sector vond ook plaatselijk weer spiegeling. Winst over 1949 10.649,09. Het totaalcijfer in 1948 was 1.075.101,45 lager. Er zijn 352 leden. Het aantal spaar ders is met 117, het aantal rekeninghou ders met 31 en het aantal voorschot- nemers met 6 gestegen. De bank heeft een goed jaar gehad. Chr. kleuterschool. De Chr. kleuterschool heeft haar jaar vergadering gehouden. Het aantal leer lingen bedraagt 58. De financiën geven wat zorgen. Een „sabotage"-proces op komst? De heer J. B. van der Kolk in Den Haag. die sedert het vertrek van de heer Mannus Franken algemeen productie leider van Multifilm in Indonesië was, is van oordeel, dat de arrestatie van de heren Denninghof, Stelling en Mol te Djakarta verband houdt met een brand, die kort geleden het filmarchief heeft verwoest. Dit archief was opgeborgen in een brandvrije kluis en werd beheerd door Indonesisch personeel. Men ver moedt dat een nieuw aangestelde Indo nesiër niet voorzichtig genoeg is ge weest en dat daarvan de brand het ge volg was. Beide gearresteerden zijn bo ven elke verdenking van sabotage en politieke werkzaamheid verheven. De samenwerking met de RIS is steeds vlot geweest. LIQUIDATIE VAN OOST-SUMATRA De correspondent van de „New York Ti mes" te Ojakarta, Durdin, meldt, dat mor gen te Medan een bijeenkomst van repu blikeinse organisaties wordt, gehouden met het doel Oost-Sumatra te bewegen tot een inlijving b\j de republiek. De Brusselse jaarbeurs De Brusselse jaarbeurs, die 29 dezer wordt geopend, bevat „alles behalve ont ploffingsmiddelen". Men verwacht gedu rende 16 dagen anderhalf millioen bezoe kers. Meer dan 4000 fabrikanten uit 30 landen zijn vertegenwoordigd, de opper vlakte is 10,5 ha. Des morgens worden al leen inkopers toegelaten. Opnieuw vrijlating Pétain verzocht In het Franse parlement is opnieuw een motie ingediend, „ter vrijlating on der toezicht" van maarschalk Pétain. i.v.m. zyn hoge leeftijd. Pinksterconferentie van auteurs Van 27 tot 30 Mei wordt op „Woud- schoten" te Zeist de Pinkster-conferentie gehouden van het „Contact van Prot.- Chr. auteurs" en het Chr. literaire maandblad „Ontmoeting" De officiële opening is Zaterdagavond door Henk Krijger, waanna P. J. W. Steiniz een re feraat houdt over ..Het dilettantisme in de kunst". "s-Zondags gaat ds W. P J- Wesseldijk voor in een kerkdienst en 's-avonds is er uitslag van de dialogen- wedstrijd en pianospel van M. Geerink Bakker. De avondwijding wordt verzorgd- door Prof. dr. G. Brillemburg Wurth. Maandagmorgen spreekt A. Romijn over „Het mensbeeld in de literatuur", 's-mid- dags draagt mevr. A. Koster-v. d. Starre voor uit de bundel „Schip in nood" van Frouwian v. d. Vooren-Kuyper en zijn er volksdansen. 's-Avonds is er een voor dracht door de alteangeres Akke de Vries met luitbegeleiding en een literaire me ditatie van C. Rijnsdorp. Het adres der voorbereidingscommissie is bij mevr. J. M. de Groot-Vreugdenhil te Baarn Bevrijdingsherdenking in Delft voor de radio Ter herdenking van de bevrijding wordt op 5 Mei in de Nieuwe Kerk te Delft een bijeenkomst, gehouden, die van vijf over acht tot vijf over negen over Hilversum 1 en 2 wordt uitgezonden. Sprekers zyn ds A. T. W. de Kluis, hoofdlcgcrpredikant, over „Strijd", prof. dr H. J. Pos over „Over- „Vrijh. Chr. Mede' irking t Don Doori de Stich\ing Ned. Radio Unie (.welke Unie de bijeenkomst organiseert) o.l.v. Fred. Boshart. Van de Ned. Reisvereniging ontvingen wij het 64 pagina's dikke Paasnummer van het blad „Reizen en Trekken", dat onder de naam Vacanticgids 1950, verlucht met vele foto's, verscheen. De gids bevat 700 reizen, verdeeld in 107 soorten. De N.R.V., Zeestraat 100, Den Haag, zendt de gids op aanvraag gratis. De telefoonstaking, die vandaag in de V S. zou beginnen, is voor onbepaalde tijd afgelast. In de Universiteitsbibliotheek te A'dam wordt thans een tentoonstelling gehouden t.g.v. de 100ste geboortedag van de Ned. actrice mevr. Theo Mann- Bouwmeester. Aanbesteding dijkwallen Zuid-Oosterpolder (Van een onzer veralaggev Het kleine kamertje de Dienst der Zuider Heerengracht 2 te Den Haag, was n weljjks groot genoeg om het grote aan belangstellenden te bergen, toen om pree elf uur de Directeur-Genernal van de Die Zuiderzeewerken, ir J. F. R. v. d. Wall, zegelde enveloppen uithaalde. De microfi het kamer der dat Bij het i konder stond „beslist kwijt" op teleurgestelde toon geuit, gaf de stemming weer, waarmee dc mono tonie uitlatingen van Ir v. d. Wall werden Voor goed begrip van de volgende cijfers en letters, deze verklaring: P is de dükwal aan de zijde van het IJsselmeer en is 7.3 km lang. Q is de dykwal aan de zijde van het Ke- teldiep en is 7.4 km lang. R is de dijkwal eveneens aan de zijde van het Ketcldicp, maar het meest Oostelijk ge legen en is 7.9 km lang. Daarbij komen dan de diverse werkzaamheden, nodig om de polder geheel in orde te krijgen. ingen: N.V. C. J. v. d. Hoe Vers 's-Gra hage P. ƒ16.697.000. N.V. A. J. v. Haafte— Gebr. Goedhart resp. 's Gravenhage en Am sterdam P. 24.200.700, Q. 11.699.776. N.V. Maatschauuij Uitvoering van Zuiderzeewer ken te 's Gravensage P. 12.615.000, Q. 7.627.000, R. 5.022.000, PQ 19.900.000, PQR 24.885.000. Hollands Aannemingsbe- bcdrijf N.V. Zaanen en Verstoep te 's Gra venhage Q ƒ8.760.000, R. 4.782.000, QR f 13.432.000. N.V. C. J. v. d. Hoeven te 's Gravenhage Q. 9.380.000, R. 4.782.000, QR 12.432.000. Gebr. Dikkcrboom en Sjj- brandjj te Oude Haske, Friesland R. 4.879.000. R. Boltje en Zn-Int. Aanne mingsmij v. Baggerwerkcn te Zwolle R. 5.240.000. Aannemingsmij J. P. Broekho ven te Nijmegen R. 4.283.000. D. Blanken voort en Zn. te Bloemendaal R. 5.998.000. ZATERDAG MARCHEERT EN DEFI LEERT DE NAT. RESERVE Zaterdag zullen vi ligers der Nat. Res land-Noord om 16 r cheid zal ncr -ervolgens cei plaats van de v.m. Fred. vertrekkende districts- i.-kol. J. C. A. Meijer, af- i kort ars door de stad ge- niaaKi zaï worden, terwijl op het Plein vóór 't gebouw van de Hoge Raad voor de schei dende commandant zal worden gedefileerd. De Kon. Mil. Kapel is hierbij eveneens aan wezig. De te volgen marsroute is: Frederik- straat, Denneweg, L. Voorhout, Tournooi- veld, K. Vijverberg, Plein, L. Poten, Hof weg, Buitenhof, Kneuterdijk, Parkstraat, Plein 1813, Alexandcrstraat, Javastraat. Frederikstraat. Het Parool verliest proces tegen Lunshof Brochure „Dieven in de nacht" geen smaadschrift. De Amsterdamse rechtbank heeft de vordering van Het Parool in de zaak te gen de journalist H. A. Lunshof, de druk kerij Buyten en Schippersheyn en de stichting De Nederlander afgewezen. Het Parool had 300.000 schadevergoeding gevraagd, omdat het blad zich beledigd achtte door uitlatingen in de brochure „Dieven in de nacht" van H. A. Lunshof. Het Parool werd veroordeeld tot de kos ten van het geding. Zes bestuursleden van de stichting Het Parool achtten zich eveneens beledigd. De rechtbank sprak uit, dat de brochure niet als smaadscrift kan worden gezien, maar wel is sprake van eenvoudige be lediging. De bestuursleden hadden elk 15.000 geëist, doch de rechtbank vond publicatie van het vonnis in de dagbla den en aanplakken aan enkele gebouwen Rusland zal alle satellietstaten on derbrengen in een douane-unie. De bui tenlandse handel wordt geconcentreerd in een internationale bank van betalingen te Moskou. Handelsverdragen met het Westen worden geliquideerd. Alle onder linge handel wordt in roebels berekend. rük De spanning te Berlijn Amerikaanse troepen houden in de straten uitgebreide oefeningen \Y/~AT GAAT ER EIGENLIJK met Pinksteren te Berlijn gebeuren? Dagelijks bereikt ons een stroom van berichten, die elkaar op tal van punten tegenspreken. Gezien het feit, dat „Oost" en „West" zich extra militair versterken, is uiteraard een psychologische explosie, neerkomende op vijandelijkheden niet uitgesloten. Immers een half millioen leden van communistische jeugdorganisaties trekt met Pink steren op van „Oost" naar „West", zogenaamd demonstrerende voor de vrede. Met het oog op de veiligheid heeft daarom de Amerikaanse opperbevelhebber in Europa, Thomas Hardy, te Berlijn uitgebreide oefeningen der infanterie doen houden. Met de bajonet op het ge weer werd een theoretische'menigte van 40.000 communisten temidden van wolken traangas uiteen gedreven. Het feit, dat Amerikaanse troepen in de straten van Berlijn oefeningen houden, waarbij luidsprekers de bevolking advi seren „ga rustig naar Uw huizen terug of U zult gewond worden" geeft te den ken. Trouwens Dean Acheson. de Ameri kaanse minister van Buit. Zaken, heeft ook verklaard, dat naar zyn mening bot singen en zelfs vijandelijkheden op grote re schaal niet uitgesloten moeten worden geacht. Zowel de West-Berlijnse burge meester, Dr Reuter, als de voorzitter van de gemeenteraad, Otto Suhr, hebben boodschappen gericht aan de Berliji bevolking, waarvan de inhoud is, de v reld te tonen, dat Berlijn de vrijheid blijft verdedigen. Vrije verkiezingen in de vier sectoren moeten mogelijk zijn! De voorzitter der (communistische) Duit se jeugdorganisatie, Erich Honecker, ver klaarde van zyn kant: „Indien de Weste lijke Geallieerden het demonstratie-ver- bod handhaven, zullen wij met Pinkste ren provocaties langs de sectorgrens we ten te voorkomen". Opnieuw heeft hij het verzoek gedaan voor de betogingen het stadion in de Britse sector te mogen gebruiken. Ook de Oost-Duitse nisten voeren nieuwe, sterke groepen „gewapende politie" aan in de Russische sector, ter voorbereiding van demonstra ties. Vele bladen zijn van mening, dat de moeilijkheden reeds op 1 Mei zullen be ginnen. Anderzijds neemt men de sensa tionele berichten uit Washington over de situatie in Berlijn, te Londen „met kalm te" op. Parijs staat eveneens vrij sceptisch tegenover de mogelijkheid, dat Russische troepen het zullen wagen West-Berlijn binnen te trekken. De naaste toekomst zal moeten uitwijzen, welke visie c juiste is. Kon. Marine verlaat Australië De Kon. Ned. Marine heeft haar laatste officiële band met Australië verbroken. De liquidatiecommissie in Melbourne, die sinds 1947 optrad als inkoopafdeling voor de marine in Indonesië, heeft haar burelen gesloten. De verbindingsofficier kapitein-luitenant Frans ter Horst gaat Australië schapen fokken. Australische zeelieden contra de Ver. Staten De afdeling Sydney van de Australi sche zeeliedenbond heeft besloten elk Australisch schip te boycotten, dat Ame rikaanse regeringsambtenaren of Ameri kaanse goederen vervoert. Zulks als ver geldingsmaatregel voor de weigering der Amerik. autoriteiten een visum voor Ho- noloeloe te verlenen aan Elliott, de alge mene secretaris en leider van de Austra lische communistische partij, die naar Canada wil gaan. AMSTERDAM GAAT 1800 WONINGEN BOUWEN Aan de Amsterdamse raad wordt voor gesteld zich garant te stellen voor le ningen tot een bedrag van plm. f 21 mil lioen aan woningbouwverenigingen in verband met het bouwen van ruim 1800 De E.C.A. heeft Nederland een aan koopmachtiging verstrekt van 2 millioen dollars voor bunkerkolen en 253.000 voor niet-metaalhoudende delfstoffen. Visserijgolijes Naar dc keuring in Kal De Willem Cornelis, die Din-sdag aan de afslag in IJmuiden was, is na d# markt naar Katwijk vertrokken cm daar de grote 'keuring te ondergaan. Het schip zal in d>e thuishaven verder worden klaargemaakt voor de nieuwe teel,t. Makreel uit Noorwegen De coaster Forst bracht een lading van 1352 kisten Noorse makreel aan, die aan de Zuidzij van IJmuiden zijn gelost. Op drift De Noordwester storm van Dinsdag morgen (heeft de loggers KW 29. KW 18 en de KW 97 parten gespeeld bij de IJmuidense vissershaven. De KW 29 sloeg tezamen met een aan stuurboord gelegen sleepbootje op hol. Even later raakte ook de KW 16 op drift. Beide schepen botsten op elkaar en de voor steven van de KW 16 werd vrij ernstig beschadigd. De logger is naar Katwijk gegaan om te repareren. De KW 97 vier de de haven door en kwam eerst bij het droogdok tot rust Iets betere Dinsdagmarkt De prijzen op da Dinsdagmarkt lagen iets gunstiger dan de dag daarvoor; de grove platvis, waarvan vooral de Noord- schol gewild was, noteerde van ƒ4238 per kist. Het slechte weer heeft de aan voer ongunstig beïnvloed. De te ver wachten afzet naarEn-geland werkte gunstig op de prijzen. De vis van IJsland blijft daarentegen laag geprijsd. Een mooie partij kabeljauw en schelvis uit de verre wateren moest dan ook worden opgehouden. Vandaag veel vis De Woensdagmarkt bracht de IJM 43 met 1850 kisten aan de afslag. IJM 9 zorgde voor 1120 kisten en de Zuiderzee had ongeveer 300 kisten. Verder was er nog de logger KW 55, die Maandag met zijn vis naar zee was getrokken en een dag later met 100 manden terugkwam en de KW 6 en KW 7, die vanaf Zaterdag waren (blijven liggen. De Java (KW 159) maakte voor haar 200 kisten, die de buit van 14 dagen waren, de opvallend rr besomming van 7400. De Sumatra, 19 dagen bij IJsland heeft gevist, moest zioh met 23.000 tevreden stellen. tijen. De prijzen waren als volgt: le s 1.74—1.78, 2e soort 1.68—1.72. Handel matig. IJMUIDEN, 26 Aril. Trawlers IJM 23.400, IJM 94—6700, IJM 6—12.800, 1 sto trawler 18.700. Loggers: KW 7—4545, KW 6-13800, KW —240, KW 70—2230, KW 41—4000, kus! sers: IJM 213—86. IJMUIDEN, 25 Apri: en. geen harinE. PrUze ki»- kg: Grote tong 185—165, deltong 165—153, kleine idem 157—137, tong I 125—105, idem II 78—08, tabot I 144—124, heilbot 190—160. Per 50 kg: tarbot II 62—56, idem III 57—58, tongschar 51—42 makreel 17—8, wijting 27— 13. schar 23—8, grote schol 41—26, mid schol 50—20, kleine schol 29—9, zwarte i 11—8, grote schelvis 28—20, middelsclu 39—28. Per 125 kg: grote kabeljauw 111—47, g wolf 78—69, grote leng 57, grote koolvi: —33. vanaf 98.- in alle modellen en kleuren Keuze uit meer dan 100 stuks Bij elk rijwiel een lamp cadeau Te koop aangeboden: 1 Transformator 1 Electromotor 4 PK. Fabr. Schmidt Dordt. 220/380 Volt, 1440 o.p.m. 1 Electromotor C.V. Modelwasserij „Thijs- wijk", Pickéstr. 35; Tel. 2203. Noordwyk. AUTO'S EN MOTORRIJWIELEN J. C. V. d. VELDE. Funje- kade 13, Den Haag. Telefoon 11.29.22, ZO JUIST ONTVANGEN: de nieuwste bijna geruisloze Mosquito Motoren f 295.- FIRMA DUSOSWA Turfmarkt 2 LEIDEN Telef. 24409 Kerkstraat 48 NOORDWI|K 2726 Zeeweg 1 KATWIJK 2619 VERKOOPSTER GEVRAAGD Bekendheid met het vak strekt tot aanbeveling. ScKoënmag. „City", Haar- i 6—7 i By de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden is gelegenheid tot plaatsing a. Werktuigk. Teke naar-Constructeur bekend met algemene Machinebouw, ijzercon struct. en pijpleidingen. b. Bouwkund. Opz.- Tekenaar (NIET OUDER DAN 16 JAAR), voor licht inpakwerk. Aanm.: ORANJEGRACHT 71. BANKET-. CHOCOLADE- en SUIKERWERKFABRIEK W. v. d. WIJNGAARD en Zn. LEIDEN. (op arbeidscontract) v uitbreiding werkz.he' Electr. fabriek. kwaamheid. Uitsl. schriftel. soil. m. u inlicht, aan de Directie i Fabrieken. Mevr. v. d. Zanden, Bree straat 149, vraagt voor de huishouding een zelfstandig Dagmeisje Aanmelden na 7 uur. KUNSTGEBIT Gebroken, gescheurd of tan den gebroken. Reparaties in enkele uren gereed. ENKRI, Hogewocrd 88a Leiden, Telefoon 23970 Bij de Stcdclyke fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden is te vervullen de functie van HOOFDMACHINIST by de Electrlciteltsfabriek. Vereist: diploma Scheeps- werkt.k. C of M.T.S. Werkt, b.kunde. Practische ervaring met be drijf van grote ketels en turbines gewenst. Afhankelijk van ervaring aanstelling als Techn.ambt. Salarisgrenzen van 3600 f 4560 of 4560—5400. Uitsl. schriftel. soli. m. uitv. inlicht, aan de Directie van voornoemde Fabrieken. Zit-Slaapkamer (v. dame) stromend water en ge bruik van keuken. Goed uit zicht. Br. onder no. 3559 bur. dit blad. Kleine zonnige Zit-slaap- kamcr met gebruik van keu ken. Br. no. 3562 bur. v. d. bl. Personeel gevraagd Te koop aangeb. 0 Wij zoeken een handig meisje, leeftijd circa 16 jaar, voor het maken van papierwaren en lichte car- tonnage. Aan te melden 's avond voor 8 uur. Adres: Hoge Rijndijk 69. Flink meisje gevraagd- D. J. de Kier. Zeeweg 31, Katwijk aan Zee. 0 (Ongehuwd) werkster ge vraagd voor 3 ochtenden per week. Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagmorgen. Aanmel den hedenavond tussen 78 Hogewoerd 7. Personeel aangeb Te koop gevraagd Orgel gevraagd. Omschrij ving met prijs. Postbus 9, Maassluis. Splinter nieuwe Demi 46, Morsstraat 43. Dressoir aangeb. wegens plaatsgebrek. De Ruyter- straat 26. 3 Pits gasstel, vooroorlogse kwaliteit 2 jaar schr. garan tie. Prijs f 40. de Mey van Streefkerkstraat 20. Klei Pootaardappclcn. Nog enkele partijen gekeurde bl. en rode eerstel., eigenhei mers, Koopmans Bl., IJssel- ster en Bevelanders. Vraagt prijs bij P. van Gorkum, pootaardappelhandel, tel. 57, Hazerswoude (Dorp). Te huur gewaagd 0 Heer, ong„ b.b.h.h. zoekt zeer ruime gestoff. zit- slaapkainer of Br. No. 3565 Bur. v. d. Bid. Rustige Dame zoekt kamei m. kookgelegenheid. Brieven postbus 63, Leiden. Te huur aangeb Eiken linnenkast, 2 pers. houten ledikant, 1 pers. Eng. ledikanten, 1 en 2 pers. bed dentijken, 1 pers. kapokmatr., keukentafels, nachtkastjes, rookstoel met kussens, W.C. stoel, haardkachels enz. P. v. d. Pluym Jr., Morsstraat 54. Verloren: Op Zaterdag 11 Maart op de Haarlemmerstr. tussen Zandvliet en Hema, 1 blauwe Sheaffer Vulpen met gouden dop, gegraveerd W. M. Sébo in wit. Tegen beloning terug te bezorgen bij W. M. Sébo, Resedastraat 74a, Leiderdorp. 0 Duur vlees: geen nood wederom een flinke aanvoer wilde konijnen per stuk 1 kg. a f 2. de Bruvn. Hoge woerd 72, telefoon 25031. 0 Diepe borden 29 ct. Kleine maat, prima kwaliteit buiten landse import. Grote maat diepe borden 39 ct. Platte borden 39 ct. Ontbijt bordjes 39 ct. Kop en Schotels 39-49 en 59 ct. Zeer grote zending, volop voorraad. I. V. A. Haarlemmerstraat 48, Nova, Noordeinde 43. 0 Op „Vrika" trappen is het veilig schoonmaken. Wel beter niet duur der. Alle hout-, emaille- en borstelwaren voor de huis houding, alle soorten gor dijntjes. „Vrlka", Hoge woerd 97% 0 Oude matrassen? In éèn dag Uw oude matrassen ver maakt tot nieuwe. Overtrek ken en bijvullen. Wie goed wil slapen moet zijn matras sen bij I. v. d. Blom laten maken. Kort Galgewater 2. Leiden. Telef 22291 0 Laat nu Uw meubelen opnieuw spuiten en stoffe ren. Komen ook aan huis bespreken. Meubelstoffeer- derij C. la Lau. Levendaal 98, Leiden. Tel. 2442. 0 „Het Ringenhuis". Gespe cialiseerd in gouden verlo vingsringen. Grote keuze zil veren en verzilverde artike len. Eigen atelier voor repa raties aan goud, zilver, hor loges. Ook graveerwerk. Spoedig en billijk. Hoogste prijzen oud goud. Mors straat 9, Tel. 24920. 0 Heren! Hoe is het met uw oude hoed? Wij maken deze weer keurig in orde. Keren modelleren, nieuw lint en leer. „HETRO", Hoeden rep. inrichting, Hogewoerd 109, Korevaarstraat 5. 0 Kinder Kop cn Schotel 29 cent. Mooie Heren kop en schotel met fraai bloem- décor 69 ct. Porseleinen thee potten 98 ct. Grote koffiepot, hoog model m. Delfts-blauw décor f 2.98. Losse kopjes m. oor 19 en 29 ct. I. V. A. Haarlemmerstraat 48. Nova - Noórdeinde 43. 0 Nieuwe deuren, 2 zijden hardboard, iets beschadigd, pracht materiaal. 83 x 211 cm 4 7.50 p. stuk. Zolang nog voorradig allerlei res tanten latten en latjes enz. Kaay, Hogewoerd 99. 0 „Rosine" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in ver lovingsringen, gouden, zil veren en verzilverde artike len. Het adres voor alle reparatiën en uurwerken. Steenstraat 16. Tel. 26854. 0 Rijnsburg. D.V. Vrijdag 28 April 's avonds 8 uur spreekt de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar in „Vliethof" over „Komende wereldmachten". (Openb. 13). Medewerking van da meskoor. Toegang vrij. Cjoal Koerier de bekende kleine advertentie in de Nive Leidsche Crt. treft doel! Adverteert in de Nieuwe Leidsche Couranï

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4