Onder zware balken van een ouderwetse wagenmakerij ronkt nu de lintzaag In Boedapest geen puinhopen, maar neonverlichting nieuwe leidsche courant woensdag 26 april 1950 Verdwijnende ambachten Merkwaardige wisselingen in het lot van de boerenwagen E (Van een onzer verslaggevers) EN VAN DIE VERMAARDE Nederlandse ambachten, die gesneefd zijn in de strijd met de voortgaande techniek, is de wagenmakerij. Het geweldig stuk handwerk, dat de ouderwetse boerenwagen tot stand bracht.hoeveel Nederlanders zouden er nog zijn, die het kennen? Ge kunt ze aanwijzen in de oude boerendorpenhier één, daar één. Kunstenaars zijn zij in hun stoer ambacht. En zo'n heel enkele keer, ééns in de zoveel jaren, krijgen zij nog eens een opdracht voor zulk een werk stuk, dat vreemd is aan machinale bewerking, vreemd aan stroomlijn, vreemd aan elke moderne vinding. Dan gaat de handschaaf over het hout, dan komt het mes eraan te pas, want geen echte boerenwagen zonder de bijzondere versiering van houtsnijwerk: een paardekop, een bloemmotief, een leeuw Wilt ge ze nog eens zien in al hun pracht, die yzersterke boerenwagens, waarop vroeger de boer en de boerin ln Zondagse pracht, met zilveren gespen, kanten muts en bloedkoralen ter kerke reden, dan moet ge op de jaarlijkse de monstratiedag eens naar Meerkerk gaan. Niet alle boerenwagens waren bedoeld om de welvaart van de boerderij tonen. Er waren ook van die goedige, prententieloze werkwagens, ratele-nd op de met ijzeren banden versterkte wielen, met losse achterschotten en dissel, ge schikt voor de arbeid op het land. Ook die wagens „doen" het niet zo, sinds de tractor is verschenen e paard van zijn oude, vertrouwde plaats werd verdrongen. De wagenmakerijen, opgetrokken uit solide balken en stugge wanden, voorzien van eenvoudig ma riaal, konden zich niet meer handhav Ze verdwenen, die een na de ander., maar sommige bleven bestaan, doordat zij werden aangepast bij de Zo ook in Numansdorp, dat eens drie welvarende wagenmakerijen telde, lang geleden, in die goede oude tijd, toen van mechanisatie in de landbouw nog geen sprake was. Eén van deze wagen makerijen, overgegaan van vader op zoon en later op kleinzoon, heeft zich gehandhaafd door over te schakelen op de carrosseriebouw. en uit de nog tieke werkplaats rollen nu de practische platte wagens op luchtbanden, die zowel door paarden als door tractors kunnen worden getrokken. Onder de verweerde, maar nog altijd solide houten balken trilt nu de lint zaag en gonst de electrische schaaf een wonderlijke mengeling van de oude en de nieuwe tijd! Op de plek, waar grootvader eens zijn kunstig houtsnijwerk maakte, zodat de houtsplinters onder het scherpe mes hem om de oren vlogen, legt de achterklein zoon onder het waakzaam oog van zjjr vader de laatste hand aan het vernuftige- geconstrueerde, allernieuwste melkver- koperswagentje't Kan verkeren! Fraai lofwerk met de hand gesneden, zeesymbolen voorstellende en aan- i gebracht op de koetsierplaats van een oude boerenwagen. En mét de wagenmakerijen verdwijnen langzaam maar zeker de boerenhoef smeden. Tochzolang het werkpaard niet definitief heeft afgedaan, blijven zij nodig, ook al heeft hun bedrijf het pri mitieve cachet verloren-. Neen, wij ken nen ze niet meer, die open, donkere werkplaatsjes, waarbinnen geheimzinnig het vuur flakkerde bij de ijver van het jongmaatje-met-de blaasbalg. En dan de opwinding, wanneer het roodgloeiende ijzer uit het vuur werd genomen en op de harde paardenhoef gedruktver- weg in.uw jeugd hebt ge ongetwijfeld die zoet-prikkelende brandlucht gekend, wanneer ge er als kleuter op eerbiedige afstand bij stond te kijken, hoe dat paard er toch altijd weer niets van voelde, zelfs niet, als de ijzeren spijkers werden vast geklonken Zeker, dit bedrijf kunt ge nog zien op de boerendorpen, en achter in Drenthe zelfs nog in die heel-primitieve vorm. Maardaar moet ge naar zoeken. Hoefsmeden zullen er altijd blijven, om dat er altijd paarden zullen zijn, zowel werk- als rijpaarden, maar bij de voort gaande mechanisatie van de landbouw zal het aantal boerenhoefsmeden meer en meer teruglopen. En wat de wagens betreftwagens waren er al in de grijze oudheid en zij zullen wel altijd blijven ook, hoewel hun uiterlijk vele malen veranderd is en zal worden veranderd. Bij de Egyptenaren waren wagens reeds meer dan 2000 jaar vóór Chr. in gebruik. Strijdwagens op twee wielen, vierwielige wagens voor godsdienstige plechtigheden. De Romeinen hadden hun lichte, vlugge renwagens, en later kende men de logge ossenwagens voor de ar beid. Tegen het einde der twaalfde eeuw kwam men pas op het idee, het paard, dat altijd als een dier van edel ras was beschouwd, als trekdier te gebruiken. Omstreeks 1600 zag men de eerste koet gesloten reiswagens, waarop de koetsier achter de carrosserie stond. Het duurde nog een halve eeuw, eer me draaibare voor-as en de koetsiersplaats uitvond! Zo heeft de wagen zich langzamerhand ontwikkeld tot het luxe-rijtuig, dat heel lang in aanzien was, totdat de auto h verdreef. Maar wonderlijk: verdwenen het niet, het is integendeel tot ere ve heven, want bij zeer plechtige gelegen heden is het de koets of het gala-rijtuig sierlijk gespan, dat de auto in de schaduw stelt. ZEG EENS Zo is het ook met de boerenwagen gegaan. Lang, heel lang van geslacht op geslacht, hebben de wagens de boeren- rven op en af gereden en dienden zy lede om de maatschappelijke positie van 3 boer te demonstreren. Maar nu »n boer wenst zich tractors op het land, een vrachtauto voor het vervoer van zijn landbouwproducten of zijn vee, en als het hem heel goed gaat, liefst ook een personenauto voor zijn privé-gebruik. Maar toch, als hij eens heel deftig wil zijn, spant hij met rechtmatige trots zijn oude, kunstig-versierde boerenwagen in, het erfdeel van vader of grootvader. Merkwaardig is het lot van de wagen, want, verdrongen als zij is door de motor, toch zal zij nooit uitsluitend een museum- Vertroebeld denken Sommige mensen schijnen er niet aan te kunnen ontkomen, dat de politiek hun denken vertroebelt. Dat zal wel een beetje aan de politiek liggen. In de politiek wordt spoedig het accent gelegd op verschillen en tegenstellingen. De ene politieke groepering schijnt zich te moeten afzetten tegen de andere en op die wijze moeten beide groeperingen haar bestaansrecht bewijzen. Niet wat vereent, maar wat verdeelt, doet dan opgang. Zo in een tijd waarin verkiezingen na deren, pleegt men zulke verschijnselen nog iets duidelijker te zien. Dat is de tijd, waarin politieke caricaturen be langstelling vragen. Zo'n caricatuur be hoeft helemaal niet een tekening te zijn. Het kan ook een tekening in woorden zijn. Zelfs een groot man als prof. Romme schijnt er niet steeds aan te kunnen ont komen, dat de politiek zijn denken laat ons zeggen: belemmert in de nood zakelijke helderheid. Want wat is het anders, wanneer hij ons dezer dagen in zijn blad de volgende stelling voor tovert? ..Stemmen tegen de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zoals wij het in de Kamer door een katholiek hebben zien gebeuren staat precies op één lijn met stemmen tegen beperking van lichtvaardige echtscheidingen". Wie zich nog eens voor de geest haalt, hoe het bij het stemmen over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is gegaan; wie zich herinnert hoe voor velen alleen de eerbied voor de Grondwet het motief was, toen zij hun stem bepaalden: die kan zich alleen maar afvragen, of de vertroebelende werking van de politiek op sommigen niet verbijsterend groot is Representatieve woningen voorwaard® voor herleving van Katwijk als badplaats Pessimistische klanken van de heer B. G. Lammens in V.V.V.-vergadering DE VOORZITTER VAN DE V.V.V. te Katwijk, de heer B. G. Lammen,, wad gisteravond op de algemene vergadering van deze voor Katwijk zo belang rijke instelling, niet ontevreden over het verloop van het seizoen 1949. Ofschoon het stabiele weer eigenlijk pas in September kwam, waa het gastenbezoek toch bevredigend. Het seizoen kon bovendien worden afgesloten zonder dat zich enig ongeval van betekenis had voorgedaan. Ongetwijfeld is dit te danken aan het uitstekend toezicht vanwege de badinrichtingen en het nuttige werk van de Katwijkse reddingsbrigade. Veel critiek is gehoord over het feit, dat het trottoir langs de Boulevard als rijwielpad staat aangegeven. Het wan delen is daar een riskante bezigheid ge worden en het valt te betreuren, dat het gemeentebestuur van Katwijk deze situa tie tot dusver heeft bestendigd, aldus de heer Lammens. De heer Lammens vreesde, dat h(j wat eentonig werd, maar toch moest hem de verzuchting van het hart, dat het mi wederopbouw nog steeds niet naar gaat. Weliswaar geeft de bebouwing ten Zuiden van de Oude Kerk een bemoedi gend beeld, doch daarnaast weten w( maar al te goed, dat de moeilijkheden om het zover te brengen practisch overkomelijk zijn. Talloos zijn de admi nistratieve en financiële zwarigheden voordat de eerste spade in de grond gaat. Wil de badplaats weer tot bloei worden gebracht, dan zullen aan de Boulevard de naaste omgeving representatie ?rryz« die DE RESTAURATIE VAN DE NIEUWE KERK TE DEL. IS VOLTOOID Militairendie met Skaugumen „Came- ronia1' naar huis terugkeren Resp. op 7 en 11 Mei in Rotterdam en Amsterdam verwacht Met het troepentransportschip „Skau gum", dat 11 April uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 7 Mei Rotterdam zal arriveren, komen de vol gende militairen uit Leiden en omge ving naar huis: Leiden Sergt. H. G. Bauer, Hoef straat 3; A.O.O. J. H. van Nierop, Hogewoerd 165A; Sold. Th. Teljeur, Kapteynstraat 14; Sold. I J. Kroesemeijer, Evertsen- straat 64; Sold. I J. Volkers, Lombok- straat 62; Sold. P. G. Boekwyt, Staal- wijkstraat 30; Sold. I C. J. Laterveer, Geerestraat 13; Sold. L. Chaudron, Lan- gestraat 34; Sergt. J. A. M. Bokern, Pie terskerkgracht 1; Sergt. A. Eradus, Magd. Moonstraat ISA; Sold. I T. van Iterson, Nieuwe Rijn 73; le Lt. C. A. M. Gutjahr, Rijnsburgerweg 93; Gren. I W. C. Ruis, Minnebroersgracht 10; Gren. C. Reyneveld, Cobetstraat 14; Sold. C. M. van Kimmenaede, De Sitterlaan 13A; Sergt. A. de Greef, Hugo de Vriesstraat 29; Gren. W. van Putten, Rijndijk straat 34. Alphen aan den Rijn Gren. I M. Stapper, Verl. Aarkade 20; Sold. P. Buné, Goeman Borgesiusstraat 6; Sold. J. A. Mens, Raadwijkstraat 19; Gren. I M. A. Flikweert, Grypestein- stuk worden. En zeg eens eerlijk: ziet ge niet graag zo'n gemoedelijke wagen trek ken door het boerenland en komt ge niet onder de indruk van de voornaamheid een koets of galarijtuig, dat aan plechtigheid zo'n bijzondere luister kan bijzetten Vrouwen doen niet onder voor haar zusters in Parijs (Van „Wai BUDAPEST. April. Balkan-correspondent) is i eigenlijk het ijzeren gor dijn?" vroeg in de bus mijn Italiaanse buurman. ..Een uitvinding van het Wes- het antwoord van de opletten de Hongaarse tolk. „In Hongarije kan vrijelijk binnenkomen, want wij een vrije volksdemocratie". Een paar Italianen knikken bevestigend, want de op de verzamelpas verleende 'nreis geschiedde zonder moeilijkheden. .Drie en twintig", schreeuwde de grens beambte tegen de buiten de trein staan de officier, waarna hij in zijn beste Ita liaans tot drie en twintig telde, salueer- le en verdween met de Weense wens ,Grüss Gott". Wie in Budapest grote puinhopen zou verwachten, komt tot heel andere ge dachten. wanneer hij eenmaal in de stad Het lawaai van de boormachines, de helle klanken van de hamerslagen gaan nacht door, overal ruikt het naar pas geverfde huizen, cement, kalk en binnen een paar uur zijn de kleren van de bezoeker ten offer gevallen aan wol ken stof en kalk. Na een wandeling door Teresa, de Voeresmarty-ter, de Sztalin-ter en de UI. Vaczi moet men constateren, dat Budapest de meest wes ters georiënteerde stad van alle satelliet hoofdsteden is. Uit het wereldberoemde café ,,Emke" klinkt de muziek van een zigeunerkapel uit de bar ernaast hoort men de wil tonen van een jazzband. Ryen win kels met prachtige artikelen in de éta lages vindt men in de straten, overal kleurige neonverlichtingen, een beang stigend druk autoverkeer en massa's mensen, die zich verlustigen in de aan blik van de étalages. De vrouwen in Budapest doen niet onder voor haar zus ters in Parijs, in New York en Londen. De ..New look" en de laatste modesnuf jes zijn er te zien. Van een aanplakbiljet kijkt een man met een ernstig gezicht op dit vrolijke volkje neer. Het lijkt of zijn uitgestrekte wijsvinger voor iedere voorbijganger be stemd is. ..Bent U al abonné van ,.Sza- bad Nep" (Het Vrije Volk)?" Duizend maal men ik op straat aangesproken door heren met directeursgezichten, die mij vroegen: ..Kameraad, Uw rood-wit- groene speldje? Leest U dan de „Szabad- Nep" niet?" Tenslotte steekt een van deze propagandisten mij het embleem op de jas: ..Opdat U met rust gelaten zult worden Wees niet boos. geachte heer, vfij zijn het net zo zat als U". een van de. als paddestoelen uit de grond schietende „Expresso-cafébars" het beroemde Weense drie-kellner-sys- teem behoort tot het verleden ver klaart hij: „Wij Esterhazcys zijn op de achtergrond gedrongen" en daarbij maakt hy een veelzeggend gebaar naar de straat waar de nieuwe partij-aristo cratie met hun vriendinnetjes het Wes ten na-apen. „Door middel van de ont eigening, het nekschot, de gaalg en de concentratiekampen worden wij her opgevoed". Iedere dag moeten wij „vrij willig" drie uur lang propaganda ma- voor het communistische orgaan van Hongarije, om „met het volk in contact te komen", om te zorgen dat het partij orgaan de hoogste oplage krijgt en om de laatste Hongaarse vrienden met pro paganda te vangen" (Wordt vervolgd). straat 1; Korp. W. v. Mourik, Borneo- straat 5: Gren. J. J. Spierenburg, Raad wijkstraat 13; le Lt. Z. J. Koning, Con- radstraat 33. Bodegraven Korp. C. B. Kapteyn, Nieuwstraat 53; Sold. N. de Korte, Van Tolstraat 18. Haarlemmermeer Korp. G. Lei, Hillegommerdyk 410; Sergt. F. Feelens, Lisserdyk 19. Hazerswoude. Sergt. F. C. Vet, Rijndijk A 134; Söld. J. N. van Luyk, Provincialeweg 1; Sold. I L. Noordam, Hogeveurseweg 8; Sold. I A. A. Schakenbos, Rijndijk A 250; Gren. I J. Bos, Westeinde D 254; Gren. C. Boe re, Dorpsstraat D 95; Gren. J. v. Veen, Voorweg 7. Hillegom Korp. A. v. d. Hoek, Weeresteynstraat 83; Korp. N. H. Uitendaal, Krachtstraat 5; Sold. F. G. J. Lommerse, Weréstein- straat 90; Sold. I W. Brandsma, Beek laan 18; Sold. L. de Heer, Beeklaan 20; A.O.O. P. H. Grunneman, Hoofdstraat 35. Katwijk aan Zee Korp. J. de Vries,. Kollenstraat 15; Sold. C. Varkevissefr, de Waal Malefyt- straat 95; Sold. I A. T. Haasnoot, Emma- straat 28. Koudekerk aan den Rijn Sold. S. den Hollander, Lagewaard C. 40. Leiderdorp. Sold. J. v. d. Zwan, Spanjaardlaan Lisse Korp. C. Horsman en echtgenote, Julianastraat 127; Sergt. W. Boot, Here- weg 137; Korp. Th. C. Opstal, Kanaal straat 108; Gren. I A. C. v. d. Pol, Engel plein 7; Gren. I J. J. v. d. Meer, Emma- straat 33; Gren. J. Knook, Wilhelmina- straat 22. Nieuwveen Gren. I J. J. v. d. Berg, Bloklandse- weg 216. Nieuw-Vennep Sold. I P. van Groeningen, Hoofdweg 1354; Korp. P. Willemstein, Leimuider- dyk 394; Korp. P. J. Zuidgeest, Hoofd weg 1428. Noordwijk Sold. J. C. Zwetsloot, Van Limburg Stirumstraat 12; Gren. P. van Dijk, van Leeuwenstraat 6; Sold. J. E. P. Langen- dyk, Hoofdstraat 95. Noordwijkerhout Korp. F. H. van der Zwart, Nieuwe- duinstraat 21; Gren. J. I. Schouten, Kerkstraat 113; Sergt. L. H. Kerkvliet, Emmastraat 7. Oegstgeest Lt. H. J. Peeters, v. Assendelft- straat 19; Korp. F. Kranenburg, Ko- ninginnelaan 7; Sold. F. ft. Box, Van Assendelftstraat 34; Sold. F. M. J. de Rooy, Geverstraat 33; Sold, I P. T. Werkhoven, Dorpsstraat 68; Lt.-koI. H. G. Belgraver, W. de Zwijgerlaan 41. Roelofarendsveen Sergt. J. J. M. v. d. Meer, Voorstraat 4. Rijnsburg Sold. F. de Winter, Langevaart 7. Sassenheim. Vdg. W.' Duindam, Hoekstraat 20; Sold. J. Bakker, Leidsestraat 7; Sold. H. P. Witteman, Kastanjelaan 11; Sold. J. Eikelenboom, Hoekstraat 22; Sold. J. Kuhn, Teylingerlaan 73; Sold. F. B. Her- reur, Pr. Bernhhrdstraat 1; Gren. I J. Havenaar, Hoofdstraat 310; Korp. H. d. Vliet, Hoofdstraat 25. Valkenburg Sold. J. Hoekstra, Middenweg 20. Voorhout Gren. H. C. Heemskerk, Rijnsburger- Herdenking in de Ridder zaal op 4 Mei In de Ridderzaal worden op 4 Mei. 's middags om 3 uur op de traditionele wijze zij, die in de laatste oorlog, waar ter wereld, ook in de strijd om de vrij heid het leven lieten, herdacht. Deze herdenking, die dus een internationaal karakter draagt, zal worden bijgewoond door vele ministers, ambassadeurs en ge zanten. Het Toonkunstkoor, de Ameri kaanse tenor Donald Dame en de pianis ten Felix de Nobel en Eduardo del Pueyo zullen tijdens de herdenking mu ziek en zang laten horen. Als sprekers treden op prof. dr R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Ka mer. minister mr J. R. H. v. Schaik en prof. dr K. Dijk. Voor de verdere plech tigheden op Herdenkingsdag zullen ook dc gebruikelijke stille tochten weer wor den gehouden verwijzen wij naar het programma, dat wij Woensdag 3 Mei zullen publiceren. ieoord als Katwjjk onmisbaar zijn. Aanwijzingen, dat de er varing van de achterliggende herbouw jaren heeft geleid tot een eenvoudiger procedure om weer in het bezit nieuw pand te komen, kunnen jammer genoeg niet worden ontdekt. Veele. het gevoel duidelijker geworden, dat de barricades hoger zijn opgetrokken minder gemakkelijk neembaar. Dit alles stemt niet optimistisch, te meer niet omdat ook al niet valt te ont dekken, dat de plannen voor een hotel in het centrum van Katwijk ook maar enigszins zijn gevorderd op de weg naar hun realisering. Uiteraard zijn dit fac toren, welke het herstel van de bad plaats in ernstige mate belemmeren. Wij staan echter onmachtig tegenover deze ontwikkeling en daarom zullen we alle krachten moeten richten op hetgeen ons is gebleven. Dat is weliswaar niet zo heel veel, maar er zijn nog tal van pun ten. die nadere aandacht vragen. Om een punt te noemen: niet altijd wordt de juiste houding tegenover de gasten in acht genomen. De Katwijkers behoren ook al verhuurt men niet tegenover de gasten als gastheer op te treden. Wij moeten trachten, aldus de heer Lammens, het verblijf van hen in deze gemeente zo aangenaam mogelijk te maken. In dit licht moeten wij goed beseffen, dat het badbedrijf naast de visserij een hoofdbron van bestaan is. Kunnen de- gasten niet terugzien op een prettige binnen onze grenzen, ?en ander jaar zullen zij elders een beter onder komen zoeken. Dit zou geen reclame EEN NIEUW STOKPAARDJE N.Z.H.-PERSONEEL EN -REIZIGERS N.Z.H.-personeel toonde grote koelbloe- TOONDEN ZELFBEHEERSING. digheid. Er was zelfs niemand gewond, maar daarvoor kon men slechts dankbaar Tussen het vliegveld Valkenburg en de zijn. De nood-zijdeur van bus 1429 werd Wassenaarse Slag wilden twee N.Z.H.- geopend en de inzittenden klomme; bussen op de lijn HaarlemKatwijk— uit koud en met natte voeten door het Den Haag elkaar passeren. De Wasse- slootwater, maar ongedeerd en niet eens naarseweg bij de champignon-kwekerij zo erg geschrokken. Alleen huilden een is daarvoor beslist te smal. De bus naar paar kinderen. Bestuurder W. Rijnders Den Haag moest met de rechterwielen de en de leerling C. Kuijt uit Noordwijk, berm op, die hiervoor veel te zacht is. alsmede de twee meerijdende conduc- Met een vaartje van 5 km ging de bus teurs hebben de passagiers op pretti op zijn kant de sloot in. Het ging alle- wijze uit de omgevallen bus, óver maal heel rustig en gedwee: de ruim 30 schrik en in de volgende bus geholpen, passagiers hielden zich uitstekend, het (Foto: N. van der Horst). voor de badplaats zijn en zowel de be trokken verhuurder als de gehele ge meente schaden. V.V.V. probeert met gebruikmaking van de modernste rccla- memiddelen om gasten naar Katwijk te trekken. Het gemeentebestuur en in het bijzon der de directeur van gemeentewerken met zijn staf streven er ernstig naar, Katwijk te verfraaien. Grote bedragen worden daarvoor uitgetrokken. Wü blij ven er op vertrouwen, dat het gemeente bestuur op de thans ingeslagen weg zal voortgaan. Elke Katwüker heeft de plicht mee te werken aan de bescher ming van hetgeen is tot stand gekomen De heer Lammens richtte nog een woord van hartelijke dank tot de secre taris voor de voortvarende wijze, waarop hij zijn taak heeft verricht. Meegedeeld werd, dat bij het Informa tiebureau reeds 880 schriftelijke verzoe ken om inlichtingen waren binnengeko men. Verder waren er 465 mondelinge, w.o. 50 telefonische. De heer Tieleman vertelde, dat in 1949 in totaal 3600 in lichtingen waren gevraagd. Een actie van de Ned. Spoorwegen had tot resultaat, dat 12.000 kinderen uit het Oosten des lands Katwyk bezochten. Ook hij merkte op, dat de trage heropbouw van Katwijk nog lange tijd het badbedrijf zal remmen Er was, zo deelde de penningmeester de heer P. Bloot. mee. een batig saldo van ƒ2144.23. Bij de bestuursverkiezing werden de heren L. Hueting en W. Mooyekind herkozen. Er volgde nog een mededeling over de stand van zaken met betrekking tot de afzetting van de duinen door de Leidsc Duinwater-Maatschappij. Deze afzetting zal doorgaan, terwijl voor inwoners en gasten kaarten zullen worden uitgegeven voor toegang in de duinen. Ook de strandkwestie kwam ter sprake. De situa tie zoals deze in 1949 was blijft. Zij ten slotte nog vermeld, dat de heer Lammens, die vorig jaar voor een J*ar het voorzitterschap aanvaardde, er in heeft toegestemd als president zitting te blijven nemen. weg 52; Gren. G. Mourits, 's-Grav< damseweg 27; Sold. I A. W. Borst, Herenstraat 14. Wi Sold. A. J. P. Brouwer, Berkheistraat 15; le Lt. H. A. van Dyck, v. Zuilen Nyeveltstraat 10; Gren. I M. E. Vrgde, Pr. Frederiklaan 8. Woubrugge Sergt. M. A. van Leeling; Vier Am- bachtsweg 2; Sold. A. Peters, Kruis weg 12. De Zilk Sold. I N. J. v. d. Ploeg, Beeklaan 11, Zoeternieer Sold, I J. P. van Eek, Voorweg 186. Zoeterwoude Sold. H. T. G. Colyn, Lage Ryndyk 29; Sold. I J. L. v. d. Hoeven, Schenkelweg 15; Gren. J. P. Zandberger, Schenkelweg 16; Gren. C. J. Vaneman, Zuidbuurtse- Zwainincrdam rgt. A. A. Regtvoort, Schoolstraat Me: het passagiersschip „Cameronia", dat 13 April uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 11 Mei in Amster dam zal arriveren, komen de volgende militairen en hun gezinnen uit Leiden i omgeving naar huis: Lelden Sergt. T. van Wijk en gezin, Leeuwe rikstraat 14; Rltm. P. G. Kragt en ge zin, Rijn- en Schiekade 41. Bodegraven Sergt. A. M. v. Beekv. d. Kaay, Overtocht 68. Katwijk aan Zee. Mevr. W. W. Laanv. d. Plas, Varke- •isserstraat 295. Roelofarendsveen Adj. H. A. M. Otter, Westeinde S3. Brengt gifmoordenaars van dieren voor het gerechtl Met een bijl de voordeur van een an der in elkaar slaan daaraan zal nie mand denken, 't Is nogal riskant. Maar met strichnine dieren van een ander giftigen is minder gevaarlijk. Dieren mers kunnen niet spreken. En daarom zjjn er in Leiden en Oegstgeest enkel< lafbekken deze shftpmoordenaars-prak- tijken nog steeds aan het uitoefenen. Bovendien verliezen deze lieden de ge varen uit het oog. die het dodelijk gif voor argeloze kinderen meebrengt. Indien men zo'n dader opspoort, ver zoekt de Dierenbescherming deze aan te geven bij haar inspectie. Trompstraat 68 te Leiden. Daar zorgt men dan wel. dat de laffe gifmengers hun gerechtelijke straf niet ontlopen. „Bindt f 10.000 onder de vleugels van 'n postduif" Jongeman gearresteerd wegens poging tot afpersing. De politie te Leusden heeft een 18-j. jongen gearresteerd wegens poging tot afpersing. Hij schreef aan de bewoonster van het buiten De Boom bij Leusden. dat zij een bedrag van 10.000. in biljetten van 1000, onder de vleugels van een postduif moest binden. De duif was in de tuin verstopt. De geadresseerde nam de politie echter in de arm, die er in slaag de de identiteit van de jongeman te ont dekken. Nederlanders te Djakarta gearresteerd De heren V. E. Mol en A. H. Denning- hof Stelling van Multifilm zijn te Dja karta gearresteerd, zonder dat de reden werd opgegeven. VOORJAARSGROENTEN De voorjaarszon doet ons niet alleen rechtstreeks goed met haar koesterende stralen, zij laat ook ons dagelijks voed sel, de groenten, met nieuwe kracht groeien en tieren. Verschillende frisse jonge voorjaarsgroenten zien wij alweer de winkels: kisten vol spinazie, dunsel veldsla, ruige bosjes raapstelen, sap pige lichtgroene postelein naast rode abarberstelen, reeds voller wordende kropjes sla en doosjes kruidige sterre- kers. Spoedig komen daar nog bloem kool, jonge worteltjes en bosjes radijs bij. Nieuwe keuze in een nieuw seizoen! Met het eerste maaltje verse spinazie bezorgt menige huisvrouw haar gezin een prettige verrassing. Daarover kan zij dubbel voldaan zijn, want de groenten het voorjaarsseizoen zijn niet alleen smakelijk, maar verschaffen ons ook jezondheid „met volle lepels". Deze groenten zijn rijk aan vitamines, maar ijzerzouten, kalk- en andere voedingszouten kunnen zij ons voorzien. Mitsde groente vers gebruikt wordt, einig of geen water wordt opgezet a korte tijd gaar gekookt. Ook het >ven en opwarmen is heel schadelijk de voedingswaarde: tegen lang durig verhitten en aan de lucht bloot stellen zijn immers de vitamines in de groente niet bestand. Verschillende voedingsstoffen lossen bovendien gemakkelijk in water op; om die reden is het groentenat van evenveel aarde als de groente zelf. Men kan dit vocht bybinden of in de jus verwerken of, nog beter, er een pittig soepje van maken om de volgende dag vooraf of bij de broodmaaltijd te geven. De goedkoopste èn de beste manier om van de jonge groenten te genieten is, ze rauw te gebruiken, als sla of in stamp pot van rauwe groente. 100 a 125 g. per persoon is hiervoor voldoende. Vrijwel alle bladgroenten zijn daarvoor geschikt. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Rabarber koken. 1 kg rabarber, 2^ dl (1H kopje) water, ii theelepel wit krijt, suiker naar smaak (aardappelmeel). De rabarberstelen afsnijden, wassen, niet schillen en in stukjes snijden. Het water aan de kook brengen en de rabarberstukjes hierin gaan koken 10 minuten). Zo nodig het moes bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. Het krijt met weinig water aanmengen en door het moes roeren. Vervolgens suiker naar smaak toevoegen. Het krijt verzacht de zure smaak, zodat minder suiker nodig is. Krijt heeft geen bijsmaak. Raapstelen koken. 2 kg raapstelen, melk, bloem (noot- muscaat), zout, desgewenst een klontje boter of margarine. De raapstelen schoonmaken (de wor teltjes afsnijden), snijden en wassen. Jonge raapstelen zonder, oude met zeer weinig kokend water en zout opzetten en vlug gaar koken. Als de raapstelen koken, de groente omleggen en in 15 a 20 minuten (afhankelijk van de ouder dom van de groente) gaar koken. Dc bloem aanmengen met wat melk en hiermee naar verkiezing de groente binden. Bij het opdienen desgewenst iets nootmuskaat over de raapstalen raspen. Spinaziesoep van verse spinazie. 1 liter bouillon of water met bouillon blokjes. 250 g spinazie. liter melk. 50 g lepel) bloem, een klontje boter of margarine, wat nootmuskaat en zout. De spinazie uitzoeken, wassen en op zetten met aanhangend water. De groente laten slinken, de bouillon toevoegen en de spinazie in 5 a 10 minuten gaar koken. i zeven. De bloem aanmengen met de melk en hiermee het vocht bin den. Een klontje boter of margarine toevoegen en de soep op smaak afmaken iet nootmuskaat en zout. Een 42-jarige man, die met zyn ouw en kind op de Haarlemmerweg te Amsterdam wandelde, werd door een l" «r.g.reden. Gisler.n is hy m het Wilhelmina-gasthuis overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3