f-M In diepste goed wezen is de Chr. Hist. Unie provinciaal Accoord tussen Oost en West niet onmogelijk Ook in de tonnenbedrijven is Katwijk a. Zee paraat W wA NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 25 APRIL 1950 C.H. appèl te Leiden „Kaasmakers"-nuchterheid bij deze ver kiezingen toch niet ontbloot van ernst Socialisme moet binnen petken dei bescheidenheid Mr Dr J. J. R. SCHMAL begon gisteravond In de grote zaal van de Stads gehoorzaal zijn verkiezingsrede voor de afdeling Leiden van de Chr. Histo rische Unie met de opmerking, dat de kiezers niet warm lopen voor deze ver kiezingen. Er is een stemming van goed humeur en gelijkmatigheid in alle par tijen. Voor opwinding zien wij geen enkele aanleiding. We zijn wat dat betreft „zo nuchter als een Hervormde kaasmaker op Zondagmorgen" (vergelijking ont leend aan het R.K. weekblad „De Nieuwe Eeuw"). In het begin van zijn boeiend betoog achtte de heer Schmal het nog eens nodig de aanwezigen het wezen der Chr. Hist. Unie in duidelijke lijnen voor te schilderen. Men moet weten waarom wy ons Chr. Historisch noemen, aldus spr. En zij, die zich zo noemen, moeten het ook goed weten. In de sfeer van ons doen en laten wensen wij ons namelijk te stellen onder de tucht van Gods Woord. Wie Chr. Historisch is, gaat te rug tot het oer-Christelijke. dat is de Heilige Schrift. Historisch betekent, dat w-ij geen luchtkastelen Er zyn groepen in de Nederlandse samenleving, die menen, dat het hand haven van de sociale gerechtigheid alleen bij hen veilig zou zijn. De C.H.U. heeft die pretentie heus niet. Maar wij hebben wel de pretentie, dat, wanneer wij het hebben over sociale gerechtigheid, wij dit bedoelen in Christelijke zin. Als wij Zo in het politieke leven staan, weten wü, dat we op onze weg ook anderen zullen ontmoeten, die het niet met ons eens zijn. Toch verduistert dit onze visie op het wezen van onze Unie niet. Als wij willen optreden met de pretentie Christe lijk sociaal te willen werken, dan willen wij daarmee alleen dit zeggen, dat wij rechtstreeks licht ontvangen van het Woord. Men moet toch ook niet denken, dat de Provinciale' Staten weinig of niets te betekenen zouden hebben, zo vervolgde de heer Schmal. Ook in dit college ko men de beginselen om de hoek kijken. HU noemde slechts één voorbeeld: de verpleging van de zenuw- en zielszieken. Wij zeggen tot de overheid: blijf af van die dingen, die het innerlyke leven van de burger raken. Wü dienen voort te gaan op de weg, die wij tot nu toe hebben bewandeld. Gelukkig zyn er politieke groeperingen, die naast ons willen staan. De toenemen de overheidsbemoeiing is niets anders dan een voortdurende bedreiging voor het particuliere initiatief, ook in de sfeer van het maatschappelyk werk. Mr Schmal wees er nog op, dat de cjjfers duidelijk uitwijzen, dat de Partij van de Arbeid achteruitgaande is. Even tuele stemmenwinst is voor haar nu al leen nog maar te wachten van de kant van de communisten. Mensen, die het van zulke hulp moeten hebben, kon spr. echter niet feliciteren. Voorts ging hy nog even in op de 'onwaarachtige pro paganda van de P.v.d.A., die doet alsof de verwezenlyking van de plannen der Prov. Staten in het byzonder aan haar vertegenwoordigers te danken zou zyn. Vergeet men dan, dat deze Staten een collegiaal college vormen en dat men collectief werkzaam is? De verkiezingen van morgen zyn ook van belang als peiling van het politieke denken in ons vaderland. WU hebben tot taak het socialisme binnen de perken van de bescheidenheid terug te dringen. Wy moeten niet toezien, maar toeslaan (natuurlyk in de goede zin van het woord Ten slotte wijdde mr Schmal nog enige aandacht aan de tegenstelling tussen Oost en West. Als wij onze ogen de kost geven, moeten wü tot de conclusie ko men, dat in het Oosten bittere ernst wordt gemaakt met theorieën, die bü ons reeds zyn uitgedacht. Daarom dienen wjj waakzaam te zün. En waakzaamheid Is een daad. Na deze toespraak trad een gemengd koor op, bestaande uit het jeugddienst kerkkoor uit Den Haag, het Ned. Herv. kerkkoor uit Den Haag en het Hervormd kerkkoor uit Rotterdam, het geheel o.l.v. Paul Pul. Dit massale koor heeft zang ten beste gegeven, die door allen zeer hoog werd aangeslagen. Het was dan ook geweldig! Wat beschikt Paul Pul over prachtig materiaal en wat hebben deze koristen een serieuze en enthousias te dirigent. Wy begrijpen, dat de N.C. Jt.V.Mn haar „Met band en plaat"-pro- gramma vaak Paul Pul met zjin mensen aan het woord moet laten. Het zingen van Gezang 121, koor en aanwezigen, gullen wy niet spoedig vergeten. Wat is er aan de zang der kerkelyke gemeente, zoals w-jj die des Zondags meemaken, toch nog veel te verbeteren. Paul PuJ heeft meegeholpen deze avond een waardig karakter te geven. En de Chr. muziek vereniging „Concordia" eveneens. Beide categorieën kregen van het publiek de volle dank. Prof. Van Niftrik Christelijk Historisch. Christelijk, aldus prof. dr G. C. van Niftrik, betekent, dat WÜ met een echte vraag tot Jezus ko men. Meester, zeg ons, wat Uw antwoord ls op de vragen van deze tyd. Elke dag komen wy in aanraking met de staat kundige werkelijkheden. Wij moeten de doodgewone stoffelijke werkelijkheid la ten gelden. Zonder regeling van de Overheid zou er geen menselijk leven mogelijk zyn. In een welgeordend staatsbestel is de staat een zegen. Wy hebben de dwingende macht van de staat nodig. Christus vraagt van ons, dat we de nuchtere dingen er kennen en de keizer geven wat des kei zers is. Probeer niet reeds in de hemel te leven. Accepteer het gewone leven waarin God ons heeft geplaatst. En wan neer wy dit aanvaarden, dan moeten wij aan politiek doen. Doen wij dit niet, dan zal de politiek toch niet nalaten aan ons te doen. Wü moeten proberen de Over heid zo te vormen, dat de grootst moge- lyke zekerheid ontstaat, dat er wordt geregeerd in overeenstemming met het Woord van God. God bemoeit zich met het dagelykse leven. HU geeft ons In Zyn liefdevol bestel beschermingen en ver trouwdheden, waardoor ons leven een echt menselijk leven worden kan. De eigen provincie nu behoort mede tot de werkelykheid, waarin ons leven ingedompeld. En als predikant ls het prof. Van Niftrik wel duidelijk gewor den, dat elke provincie iets aparts heeft. Friesland is anders dan Zeeland. Het behoort tot ons Christelijk Historisch he- »1 om het eigene van elke provincie te erkennen. Het egaliserings- en nivel- gsstreven is al groot genoeg. De; dingen moeten ons dryven tot de Uni wan ten volle mag worden verwach dat zy ze behartigt. In diepste wez« is de Chr. Hist, Unie „provinciaal". Maar prof. Van Niftrik wilde dit woord, dat zo langzamerhand is afgedaald tot het peil van het scheldwoord, opnemen ali Deze in alle opzichten geslaagde by eenkomst stond onder voorzitterschap van de heer G. Verschoor uit Sassen- heim. Hy legde er in zyn openingswoord de nadruk op. dat Chr. Hist, staatkunde eigenlyk de staatkunde van het geloof is. Daarin ligt onze kracht. Dit geloof is niet gericht op de mens. Wy w ons vertrouwen stellen op de levende God. De slotzang was Gezang 280 1 ,,'k Wil U, o God, m\jn dank betalen. Dit is ds Van D(jk, die zich Zondag aan de Hervormde Gemeente van Woubrugge verbond. Dubbele moord na 5 jaar opgehelderd Verzetslieden liquideerden echtpaar wee Utrechtenaars, J. C. v. d. H. en J. T. B., zyn dezer dagen gearresteerd, daar eerst thans gebleken is, dat zij op 6 Mei 1945 te Zuilen (Utr.), waar zij waren ondergedoken, het echtpaar P. met re volverschoten hebben gedood. De daders maakten deel uit van een kleine ongeorganiseerde verzetsgroep. De echtgenote van P. werd verdacht van verraad. Besloten werd daarom haar uit 'eg te ruimen. Ze drongen de slaap kamer binnen en schoten de vrouw dood. Toen haar man wakker werd, hebben zij ook hem van het leven beroofd, waar schijnlijk uit angst herkend te worden. De daders hebben een volledige bekente nis afgelegd. Nachtelijke inbraak bij Haagse burgemeester Anderhalf mille uit studeer vertrek gestolen Zondagnacht is ingebroken in het huis van de burgemeester van "s-Gravenhage, mr F. M. A. Schokking, aan de Wasse- naarseweg. Er werd uit zyn studeervertrek een bedrag van 1500.gestolen. De indringers wisten zich toegang te verschaf fen door aan de voorkant van het huis een ruitje te vernielen. Mevrouw Schokking deelde ons mee, dat zij, noch haar echtgenoot iets van de inbraak gemerkt heb ben. De inbrekers zijn nl. zó rustig te werk gegaan, dat niemand in huis werd gewekt. Ook de inboedel werd niet overhoop ge haald. Gistermorgen om 8 uur ontdekte mr Schokking de in braak. De onmiddellijk gewaar schuwde recherche heeft het onderzoek ter hand genomen. Van de politie vernemen wij nog nader, dat het studeervertrek van de burge meester op de eerste verdieping ligt. De inbrekers zijn via een balkon aan de voorkant binnengekomen. De sponning latjes van een ruit in de balkondeur wer den weggehaald, zodat de ruit verwijderd kon worden en zij de deur konden ope nen. Het schrijfbureau, waarin het geld kistje met 1500.stond, was niet afge sloten. Politiek delinquent bezig aan uitvinding op bouwgebied? F: iak tegen cte 39-jarige journalist J. F -V de Monije, tijdens de bezetting burgemeester van Maarn en Wouden berg, werd door de Raad van Cassatie venvezen naar de rechtbank te Arnhem De Monije was tot 15 jaar veroordeeld. Zestien jaar werd geëist tegen de 59-j architect G. Pos. die tot.20 jaar was ver oordeeld. Te raadsman, jhr mr Schorer verzocht, zijn cliënt gedurende een half jaar een zekere mate v - vrijheid te ver- lenc->, zodat hij de laatste hand zal kun nen leggen aan „een belangrijke uitvin- d:- bouwgc' "cd". Te-, is vroeg hij een psychiatrisch rapport. Tot verwer ping van het beroep werd gec^-cludeerd voor de 57-j. hoofdonderwijzer M. G. ter Mors. die wegens zijn werk als land- wachter in Woudenberg, Maarn en Amersfoort tot 12 jaar is ve:oordeeld Bos en ter Mors werden beschouwd als de Lijfwacht van burgemeester Monije Het program van Dean Acheson Voorwaarde dat Sowjets hun aggressiepolitiek volkomen laten varen ZOALS REEDS WAS AANGEKONDIGD, heelt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, thans zijn be langrijke redevoering gehouden tot de „Amerikaanse Vereniging van dagbladredacteuren." De betrekkingen tussen Oost en West werden op minutieuze wijze onder de loupe genomen en Acheson constateerde, dat er geen betere verstandhouding met Rusland mogelijk is, zolang het Russische communisme geen afstand doet van zijn aggressieve denkbeelden. Maarnaarmate het resultaat van de politiek van het State Department duidelijker aan het licht treedt, zal een compromis met de Sowjet-Unie misschien eens kans van slagen hebben. Dean Acheson bedoelde met de be schuldiging van Russische aggressie niet slechts een aanval met de wapenen, maar ook een propaganda-oorlog en het, in het geheim ondermijnen van een vrij land. Hy betoogde, dat de „mannen in het Kremlin" zich uitdrukkelijk ten doel heb ben gesteld, de machtsverhoudingen in de werefd te wyzlgen. Op het ogenblik zyn die machtsver houdingen betreffende de productie in hun nadeel, maar dat zou natuurlyk niet meer zo zyn, als de Russen ook de heer- schappü krygen over West-Europa en Japan op economisch terrein. Vandaar, dat „wy tegenover een uit daging staan, die onze beschaving en veiligheid aantast". Voorts legde Dean Acheson er nog de nadruk op, dat Ame rika zich een grote inspanning zal moe ten getroosten, om uit de toestand te ge raken, waarin veel meer naar het buiten land wordt verkocht dan gekocht, waar- bü het verschil vereffend moet worden uit de zak van de Amerikaanse belasting betaler. Derhalve zal in de toekomst meer uit het buitenland gekocht moeten wor- Hulp voor alle werkloze sigarenmakers Er is voor de zes duizend vrjjwel werk loze sigarenmakers een regeling getrof fen, die inhoudt, dat het Ryk de lonen zal betalen voor de uren, waarin niet zal •orden gewerkt. Het werk zal worden uitgesmeerd over alle fabrieken en de arbeidsduur wordt dus bekort. De rege ling geldt voor drie maanden en was nodig, omdat op 29 April het wachtgeld fonds van de sigarenindustrie uitgeput Dit fonds heeft in de loop van zyn bestaan (het werd in 1942 opgericht) dan ƒ20 millioen uitgekeerd. Het grootste deel daarvan kwam uit de zak- van de werkgevers, de rest uit de staatskas. Overigens hopen, aldus De Telegraaf, de fabrikanten nog op lagere accynzen, hetgeen hen uit de impasse zou kunnen helpen. Binnenkort diploma voor vertegenwoordigers Op een korte termyn wordt een diplo ma voor vertegenwoordigers geëist. Vry- stelling voor dat diploma kunnen zy krygen, die sinds enige tyd in het beroep werkzaam zün. Dat besluit werd Zater dag in Groningen genomen op het twee- jaarlyks congres van de landelüke vak groep handelsreizigers van de alg. bond voor handels- en kantoorbedienden Mer- curius. Op deze wyze wil men voorko men, dat niet-bonafide vertegenwoordi gers het beroep van handelsreiziger gaan uitoefenen. den. Van de zes „programmapunten" van Amerika noemen wü: Strydvaardig ge loof in de vrijheid; een sterke verdedi ging; economisch herstel der vrüe we reld; nog nauwer samengaan tussen de vrüe landen en te streven naar een basis voor samenwerking met de Sowjet-Unie. Nog een groep leerling-vliegers naar Amerika Binnenkort zal een tweede groep Ne derlandse leerling-vliegers naar Ame rika gaan om daar opgeleid te worden. Zoals bekend is, zal de eerste groep, van 44 personen, binnenkort vertrekken. Nieuwe directeur Amerik. wapenprogram Tot directeur voor het Amerik. wa penprogram, in het kader van het At lantisch Pact, werd door Dean Acheson benoemd, John Ohly, een 39-jarige advocaat uit New York. Hy volgt James Bruce op, die de vorige week aftrad. Plantsoen-fatsoen In Haarlem bestaat een sem i- officiële commissie Plantsoenbescher- ming een naam die voor zichzelf spreekt. Deze commissie is begonnen met een prijsvraag uit te schrijven voor een puntige slagzin. Ontelbaar waren de inzendingen met de woor den plantsoen en fatsoen als dicht- woorden. De jury kende twee prijzen tóe, de eerste voor de volgende ont boezeming: Deze vermaning zal i kort in de Spaarnestad ov fen. De tweede prijs is i pende slagzin: Deze wordt niet gebruikt, maar vond genade in de ogen van de jury van wege haar originaliteit. Een eervolle vermelding kreeg: Wees geen woudzwijn, Houdt de Hout rein. Vóói-oorlogse ton komt binnenkort terug Zonder spijkers en lijm toch een vast product Waar haring uit de grote visvyver wordt getrokken, moeten tonnen gebruikt worden. En hoe meer haring, hoe meer tonnen. Maar ook hierin is Katwyk paraat en zal het paraat blyven. De bruine tonnenbergen zyn er een bewys van! Het tonnenbedryf Is een belangrijk nevenbedryf van de vissery. De laatste jaren zijn er in KatwijK meer tonnen te leveren dan voorheen. Immers werd de haring vóór de oorlog hoofdzakelijk naar Vlaardingen gebracht. Dit bracht de Vlaardingers veel werk, ook de kuiperijen aldaar. Nu de loggers hun vangsten in IJmuiden brengen en de vis in Katwyk op de afslag komt is de vraag naar fusten groter geworden De nieuwe fusten komen tegenwoordig van de fabrieken. De kuipers in KatwijK houden zich dan ook in hoofdzaak bezig met reparaties. Sommige reders hebben hun eigen kuipers, anderen laten de vaten herstellen bij de kuiperijen- Een kuiperij is niet maar een pruts- bedrijf Integendeel! Duizenden en nog eens duizenden tonnen worden verwerkt En wanneer Katwijk nog eens een haven zal bezitten zal dit meer schepen bete kenen, meer vis en nog meer fustmate riaal. De kuiperijen zien er echter niet tegen op. Men stelt zich op het voor uitstrevende standpunt: Een haven geeft baten. Wij zorgen voor vaten! Omdat het materiaal nog niet het beste materiaal is, komt een ton van nu al spoe dig in reparatie Vóór de oorlog waren de duigen van eikenhout, terwijl deze tegenwoordig van blank hout zyn. Wel zullen binnenkort de eigen vaten weer hun intree doen. Er wordt tenmin ste hard gewerkt om dit te bereiken. In de fabrieken, waar de nieuwe vaten vandaan komen, wordt machinaal ge werkt. Er gebeurt weinig handwerk De Katwykse kuipers hebben het handwerk in hun bedrijven en bedrijfjes echter hoog gehouden. De drukke tijd in het kuipen valt in de maanden Sep tember, October en November. Het be drijf werkt dan op volle toeren. Het be treft hier ook een secuur werk, want de ton mag geen kiertje vertonen- De Katwijker is echter thuis genoeg in dit vak om een ton af te leveren, die aan alle eisen voldoet. Natuurlijk komt er wel eens een „droge" ton voor, met het gevolg: een mindere prijs voor de haring- Maar dit is uitzondering. Als de tijd van hoogconjunctuur voor bij is treft men in de bedrijven geen stilstand aan. Dag in dag uit wordt er voortgewerkt, dan om een grote voorraad herstelde tonnen te verkrijgen opdat bij het begin van de haringteelt de schipper ze maar voor het grijpen heeft. Bovendien worden van grote tonnen, meer speciaal van afval, kleinere ton- SPORTWEEK 1950 startte onder ongunstige weersomstandigheden Een korte sportparade trok door de stad DE SPORTWEEK 1950, georganiseerd door alle Leidse sportverenigingen, is gisteravond begonnen. En dat onder weinig aantrekkelyke weersomstandig heden! De wind was guur en het regende, toen de sportparade langs het Stadhuis trok. Laten we hopen, dat de temperatuur spoedig weer stügt, en dat het droog wordt en blyft. Want dat is iets, wat de organisatoren van deze eerste Leidse sportweek zo vurig wensen. Vertegenwoordigers van bijna alle Leidse sportverenigingen, dr Miedema van het ministerie van O. K. en W-, de burgemeesters van Warmond en Alke made. en de wethouders S. Menken, A. J. Jongeleen en D. van der Kwaak woonden gisteravond de opening deze sportweek in de burgerzaal var stadhuis by. Daar voerde allereerst de ziel van deze organisatie, de heer J. C. F. Coers, ambtenaar L.O. ten stadhuize. het woord. Hij wees op de totstandkoming van en het doel van deze sportweek en op het hopeloos tekort aan jeugdleiders. By de clubs had spr. onmiddellyk be grip gevonden. Christeiyke, Katholieke en neutrale verenigingen toonden zich bereid om samen te werken. Spr. hoopte, dat het streven, om de Leidse inwoners een beeld te geven van hetgeen er leeft In de verenigingen en de jeugd de weg te wüzen naar een gezonde vrye-tüds- besteding, goede resultaten zal afwerpen. De moeilijkheden inzake het tekort m terreinen, zalen en zwembaden wor den door het gemeentebestuur begrepen, zo zeide spreker. Erkentelijk was spr. het bestuur van „Koninginnedag", dat bereid werd gevonden, om de laatste dag van de sportweek in het programma op te nemen. De wethouder van onderwijs en sport, de heer J. C. van Scha ik, wees in zyn rede op de noodzakelijkheid van licha melijke opvoeding, prees de organisa toren en verklaarde vervolgens deze sportweek voor geopend. De sportparade Vanaf het Pieterskerkhof was inmid dels een korte 9portparade gestart, die werd voorafgegaan door de drumband van „Jahn", o.l.v. de heer P. de Knegt. Deze band maakte een prima indruk. De dapperen, die zy voorafging: gymnasten, boksers, athleten, wielrenners, korfbal lers, voetballers en de volleybal spelers (sters) van de Professorenwyk, verdienen hulde voor hun moed. De autoriteiten, die deze parade afnamen, aren zeer te spreken over hun optreden. In de Stadszaal In de foyer van de Stadsgehoorzaal draaide het eerste „werkstuk", demonstratie van lessen L.O. door leraren M.O. met schoolklassen. De heer W. J. Roggeveen, Rijksconsulent van het ministerie van O. K. en W., zette de tamelijk talryke aanwezigen uiteen, ?r L.O. op de school is, hoe de opgedane behendigheid en vaardigheid later van pas komen, wat de doelstelling L.O. is en hoe deze op de scholen wordt gegeven. Onder leiding van de dames A. v. d. Kloot en G. Ort hebben de jongens en meisjes keurig gewerkt. In de kleine zaal hield tegelykertijd dr J. Mazure, de grote propagandist van de korfbalsport, een lezing, die werd ge volgd door enkele korfbalfilms. Quick Boys^ZW.S.H. 5-0 De strijd met de Rotterdamse club was voor Q. Boys geen zware opgave. Reecs direct nam de thuisclub de strijd in handen en werd het vüandelyke doel onder vuur genomen. Hoewel de bezoe kers zwaar verdedigden was reeds spoe dig duidelijk, waar het heen zou gaan. Z.W.S.H. kwam slechts tot uitvallen, welke op niets uitliepen. De aanvalslijn was niet in staat een behoorlijk schot af te vuren. Het spel van de bezoekers was behalve zeer doorzichtig, in laatste afwerking ook 9tuntelig. Na een kwar tier spelen maakte rechtsbuiten Kuyt de eerste goal. Deze 10 stand werd be houden tot een 10 minuten voor de rust. Toen echter scoorde Kuyt opnieuw cn even daarna plaatste midvoor Zandber gen een vrije schop even buiten het strafschopgebied keihard in de boven hoek, zodat de rust met 30 inging. De eerste helft kenmerkte zich door goede strijd. Het pleit was nu echter beslist. Zandbergen sohoot nogmaals een vrije schop in en vijf minuten later zorgde dezelfde speler voor de vyfde goal, waar mee het einde kwam. nen gemaakt, die weer in de haringpak kerijen worden gebruikt. De gTote ton nen hebben een inhoud van 100 1. tenmin ste als er haring voor export in moet. Voor de binnenlandse handel wordt er niet zo precies de hand aan gehouden. De vaten hebben tegenwoordig allemaal ijzeren hoepels. Vroeger waren deze van hout. Alleen de onderste hoepel, de kim hoepel, is nog steeds van hout; dit om beschadiging van het dek te voorkomen Behalve tonnen worden in de kuiperij ook nog tonvormige voorwerpen van on geveer 30 cm hoogte gemaakt, waarin bovenin een by de blokmaker vervaar digd blok wordt aangebracht. Dit zijn de breels die dienen om er de vleet aan te hangen. Wie een Schotse vleet gebruikt bedient zich van de bekende witte blazen- VVe hebben enige ogenblikken gezien, hoe de kuipers op vakkundige manier een ton opzetten en instrumenten hier voor weten te hanteren. We hebben ons verwonderd hoe zo zonder spykers en lym de tonnen muurvast in elkaar wor den geconstrueerd. De laatste bewerking is het paraffineren. In eiken tonnen is dit niet nodig. Stapels tonnen staan weer gereed; nog enkele weken en ze worden aan boord van de loggers gerold om na een zeereis gevuld te worden met haring. We ver langen al weer naar de Hollandse Nieuwe. Prins Bernhard op 1 Mei naar Amerika Prins Berhard zal op 1 Mei met het lynvliegtuig van de KX.M. naar New York vliegen oin op 5 Mei de „Holland Fair", de grote Neder landse export-tentoonstelling, die in Philadelphia wordt gehouden, te openen. ..General Muir" met 1500 militairen aangekomen Te Rotterdam ontscheepte gistermor- gen 1498 militairen, die met het troepen- transportschip „General C. H. Muir" van Indonesië naar Nederland repatrieerden. Woorden van welkom werden gesproken door kapitein J. C. Biihrmann namens de Koningin; door minister Schokking na mens de regering en door luit.-kol. P. H. Lach de Bere namens Prins Bernhard. Bü de aanwezigen bevond zich o.m. generaal Kruis. Honderd soldaten uit de West terug Gistermorgen om acht uur begon de ontscheping van de 105 militairen, die door de Stuyvesant van Curagao en Aruba zijn teruggebracht. Majoor R. C. Soetbroot Piccard van de generale staf van het KNIL, vertegenwoordiger van minister Van Maarseveen, alsmede de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F C de Kasembroot. kwamen avonds aan boord en bleven daar ook De repatriërenden. die twee jaar dienst achter de rug hebben, waren opgetogen over de reis. De verstandhouding tussen de militairen en de burger-passagiers aan boord was uitstekend. wanneer straks de l alle hens aan dek! Foto: D. Kruyt A.R.C. won met 31 van Lugdunum Twee doelpunten in laatste minuten De Alphense club trok er zich niet: in aan, dat de Leidse groentjes vorigs week van Quick Boys wonnen en stuur de de gasten met lege handen naar de Sleutelstad. In het doel van de thuisclub debu teerde P. v. d. Mark. een jongeman, die in Indonesië, waar hij zyn dienstplicht vervuld heeft „ontdekt" werd. Hy heeft het deze middag niet druk gehad, r zijn reageren is snel en we kregen de indruk, dat serieuze training hem tot bruikbare kracht zal maken. :t zag er aanvankelijk naar uit, dat de gasten, die vier invallers telden, den gaan winnen. Technisch en tactisch vlotte het soms heel aardig, vooral in de voorhoede, maar Bergshoeff c.s. had- er goed het oog in en het korte spel Lugdunum was een kolfje naar hun hand. Toch wisten de gasten de leiding temen, na een knap staaltje voetbal hun midvoor, die met een trekbal- e v. Wieringen In de luren legde en toen van dichtbij V. d. Mark onhoud baar passeerde (01). De vreugde was van korte duur, want toen enkele minuten later rechtshalf Wittebol van ver op doel sohoot, meende de Leidse keeper, dat het leer naast zou gaan, maar de bal belandde in de tou wen (1—1). Vanaf dit moment had de thuisclub het beste van het spel, maar de rechts achter der gasten deed keurig werk. Aan (Advertentie) Nummer 1 op de Nederlandse Rokerslijst KATWIJK—V.K.C. 2—3 Tegen de verwachting in heeft Kat wijk, dat met een verzwakte aan/val 't veld kwam. het onderspit jnoeten del ven tegen de Voorschotenaren, die zich kennelijk op het lossen van verre scho ten hebben toegelegd. Daaraan hebben zij dan ook deze zege te danken. Katwykse verdediging deed wat zij kon om te voorkomen, dat V.K.C. de leiding zou nemen. In de eerste helft met suc ces; de stand was met de rust nog 00. In de tweede helft mocht het Katwyk niet meer gelukken de stand blank te houden. Een V.K.C.-schot trof doel. (01). Een Katwyk-dame maakte na enige tyd gelyk. Beide partyen doel puntten daarna nog eens, VJC.C. als eerste (22). De spanning steeg even by deze ge lijke stand, maar de Voorschotenaren maakten daaraan met een goed gericht schot een einde (23). De heer Voorsteegh komt veel lof toe voor zijn uitstekende leiding. DE SLEUTELSTAD MET VIER ZEVENTALLEN IN 'T WATER. Kwam „De Sleutelstad" in het afgelo pen seizoen nog met twee heren-zeven tallen uit, in de as. zomercompetitie zul len daar nog een dames- en een adspi- ranten-team bijkomen. De tinproductie van Indonesië steeg in Februari j.L tot 2517 long ton; de wereldproductie tot 22.600, Fiks IIjsvogels I 21 In een spannende, maar weinig fraaie wedstrijd is het Fiks gelukt, Ijsvogels met 21 klop te geven. Dat weinig fraais vortd wel zijn grootste oorzaak in de zeer straffe wind. De wedstrijd begon met wisselende kansen voor beide ploegen en na een kwartier spelen gelukte het Ijsvogels de leiding te nemen 01, maar even daarna maakte Fiks met een goed doelpunt ge lijk (1—1). Door een fraaie doorloopbal werd het 21. Ijsvogels probeerde nog van alles, maar kreeg niet veel kans meer. En zo kwam het einde van een in goede ver standhouding gespeelde wedstrijd, met een goed resultaat van Fiks. Fiks II behaalde in een uitwedstryd tegen Warmond een gelijk spel (11). BLAISSE WON VOOR DE TWEEDE MAAL DE ZILVEREN VLEUGEL Twintig sportvliegers hebben Zaterdag deelgenomen aan de traditionele wed strijd om de zilveren vleugel, welke sedert 1935 wordt gehouden. Het traject begon en eindigde op het vliegveld Hil versum. De Amsterdamse sportvlieger J Blaisse, die evenals verleden jaar alleen vloog, in tegenstelling met alle anderen, die een waarnemer aan boord hadden wist ook ditmaal het kostbare kleinood eroveren. Tweede werd de Hilver ner O. Bilger en derde de Amster dammer J. van Lucassen. Veertiende werd D. J. Smit Jr. uit Den Haag. de overzijde wist V. d. Mark eens keu rig te redden, na een opwindend spel moment dat tal van spelers koppend en trappend in actie bracht. Rust 11. In de tweede helft waren de gasten het eerst gevaarlijk en weer bracht V. d. Mark goed redding. Langzaam ver streek de tijd en een A.R.C.-overwicht in het laatste kwartier leverde twee doelpunten op. Eerst schoot V. d. Linden van dichtby hard en fraai in, na een schermutseling, en vyf minuten later scoorde Bos een fraaie derde goal, toen hij de gehele Leidse verdediging zün hielen liet zien. Scheidsrechter Noorlan- der leidde de prettige stryd heel goed. Leidse zwemploeg voor 1 Mei De jongeren nemen het tegen Gent op De Leidse zwemploeg, die op 1 Mei as. van 2 tot 5 uur in de „Overdekte" tegen Gent uitkomt, zal er, voor zover bekend, als volgt uitzien: 100 m rugslag dames: J. de Haan (SL stad) en? 100 m rugslag heren: De Tombe (Do Zijl) en Van Berkel (Sl.stad). 200 m schoolslag dames: nog niet bek. 200 m schoolslag heren: Bekkering en Van Zijl (beiden Sl.stad). 100 m vrye slag dames: Van StaveTen (L.Z.C.) en De Haan (Sl.stad). 100 m vrüe slag heren: Parmentier en Keuls (beiden L.Z.C.). 3 x 50 m wisselslag dames: ploeg I: De Haan (Sleutelstad) en De Mey en Van Staveren (beiden L.Z.C.); ploeg II: T. Sjardan (De Zyl) en nog twee meisjes. 3 X 50 m wisselslag heren: ploeg I: De Tombe (De Zijl), Van Royen (Slstad) en Keuls (L.Z.C.)ploeg H: van Berokel (Sl.stad), Heek (L.Z.C.) en Thijssen (De Zijl). 5 X 50 m vrüe 6lag dames: De Haan (Slstad), Van Staiveren (L.Z.C.), Sjardin (De Zijl), Fasseur (Slstad) en Ginjaar (De Zyl). 5 x 50 m vrye slag heren: Thijssen (Do Zijl), Van Berkel (Sl.stad), Parmentier, Heek en Keuls (allen L.Z.C.). De waterpoloploeg ziet er als volgt uit: doel: Heok (L.Z.C.); achter: Tegelaar (L. Z.C.), Van der Reyden (L.Z.C.) en Van Weizen (De Zijl); voor: Visser (L.Z.C.), Prevo (De Zül) en Dool (Sl-stad). Zoals men ziet, heeft de K.C. ditmaal de jeugd een kans willen geven. Alle Leidse zwemclubs demonstreren Op Donderdag a.s. in de „Overdekte" Hoewel dit niet -in het programma staat, komen ook de zwemmers (sters) in de sportweek in actie. Donderdagavond a.s. van 8.30 tot 10.30 uur geven allo Leidse zwemverenigingen demonstratie» in de „Overdekte". Het programma ver meldt: demonstraties fiiguurzwemmen en elementair zwemonderwijs, te geven door L.W.V.; sohoonspringen en behendig- 'heidszwemmen door Groningse meisjes, o.w. de kampioene mej. Lugbhart; een paar series schoolslag en rugslag (i.v.m. de ontmoeting Leiden—Gent); demon straties van zwemslagen door L.Z.C. en „De Sleutelstad", o.l.v. de heren Vervoort Van der Reyden, en een demonstratie polotTaining door ,J5e Zyl", ol.v. de heer W. van Egmond. Een alleszins aantrek kelijk programma!

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4