|lirumr jCciJtsrfje (fuurant Koningin en Prins ondanks regen en kou rijtuig in een open Wacht kabinetsformateur strijd tegen windmolens? Truman verbeten bestrijder van het communisme Wist U Conservatieven zullen tegen begroting stemmen DINSDAG 25 APRIL 150 BUREAUX, liogewoerd 103 Dir en redactie. Tel 20408 Abon nementen. Tel 22710 Advertentie- afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVEKTEN 1'lEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8104 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatüflstiet: Is gfiebleotn tnyn bert In tcgfieaspoct" Nederland moet meer produceren Vorstelijk bezoek aan Maastricht LIMBURGERS VIERDEN MET ZUIDELIJKE GEESTDRIFT HET ORANJEFEEST Met voorbeeldige opgewektheid hebben gisteren de Maastrichtenaren de-teleurstelling van regen en kou op het langverbeide Oranjefeest aan vaard. Het officiële bezoek van het Koninklijk paar aan Limburg mag dan op de eerste van de twee dagen verregend zijn, het enthousiasme en de belangstelling van de bevolking heeft er niet onder geleden. Maar het was jammer, heel jammer. Regen uit de grauwe hemel op talloze vlaggen en wimpels, op bloemversieringen, op meiskes, rillend in hun dunne witte jurkjes, op deftige hoge hoeden en op duizenden mensen, die uren lang stonden te wachten langs de weg. Maar de Koningin en de Prins deden hun intocht in de stad in een open calèche en dat feit verwarmde de harten van de verkleumden. Het nog half Dakota neerstreek op het vliegveld Beek en het Koninklijk paar arriveerde- HM. droeg een toilet van zeeblauwe zijde met een bijpassend kapje, getooid met roest bruine struisveren, de mantel in een zelfde blauwe tint. Prins Bernhard was in jacquet met een witte anjer in het knoopsgat. Veel te koud Tijdens de begroeting waren er twee meisjes in witte, tulen jurkjes, die bloe men aanboden. „Dank je wel, meisjes, maar ga gauw weer naar binnen, het is veel te koud", zeide Hare Majesteit vriendelijk en moederlijk. Inmiddels weerklonk het Limburgs volkslied uit duizenden kelen en lieten honderden kinderhanden rode en gele ballonnen los. -In een gesloten auto ging de stoet nu snel naar de grens van de gemeente Maastricht. Ook hier het volks lied, bloemen, meisjes in 't wit en regen. Niettemin zeide Hare Majesteit: „Ja. we zullen het toch maar wagen" en Zij stapte met Haar gemaal in de open met vier paarden bespannen calèche. Terwijl de klokken van de oude toren beierden en bazuingeschal weerklonk, reed de fraai geëscorteerde stoet langs dichte hagen juichende mensen naar het (gouvernementspaleis. Hier sprak de Commissaris van de Koningin de hoge 'gasten-toe en verzekerde Haar van Lim burgs oprechte trouw aan het Oranjehuis. Vervolgens werden de leden van Gede puteerde Staten en velen van de 97 Lim- burgse burgemeesters aan het Koninklijk paar voorgesteld. Ook bezichtigden de .Koningin en de Prins, het door Harrie Kooien geschilderde portret van H-M., dat een plaats zal krijgen in de Staten zaal. De schilder werd aan H.M. voorge steld en zij sprak enkele woorden van waardering tot hem. Een aardig intermezzo was het toen zes kinderen van commissaris Houben r.aar voren - traden en de Koninklijke gasten een fraai gecalligrafeerd program ma, een in leer gebonden herinnenngs boek en enkele andere Limburgse ge schenken aanboden, waarbij de kipi.ne Flip een vers. speciaal voor leze gelegen heid door zijn moeder gedicat, keurig opzegde Kleppers voor de prinsesjes Kletterend stroomde de regen neer toen de stoet zich wat later naar het voor name stadhuis begaf. Tegen zeven uur brak voor de hoge gasten een korte rust poos aan, maar niet dan nadat vier klei ne jongens buiten een kleppermars had den gespeeld en vier paar kleppers voor de prinsesjes hadden aangeboden. Des avonds woonde het Koninklijk paar een galavoorstelling van Limburgse kunst bij in de stadsschouwburg, waar tijdens de pauze verschillende prominen te figuren uit het Limburgse leven wer den voorgesteld. En ondertussen was het feest in de stad: muziek, lampions, ge- tang en verlichting: de prachtige mar de kante toren en de gevels in het licht v schijnwerpers, talloze vetpotjes langs de ramen van woningen, oranje lichtguir- landes langs bruggen enz. enz. Het hoogtepunt was wel de in vol licht ge zette gevel van het gouvernementspaleis, welke geheel met witte, blauwe en rose hortensia's was getooid. Regen werd te bar Nog om half twaalf begon een zeer lange fakkeloptocht, welke de koningin en de prins van het hordes van het stad huis zouden gadeslaan. Aangezien het in middels hard regende en een stormwind was opgestoken, bleef het Koninklpk paar in de auto, hetgeen een teleurstel ling was voor vele duizenden, die de ge hele avond op het grote Marktplein heb ben staan wachten. Maar regen of geen regen, kou of geen kou. Maastricht heeft feest gevierd en met de Maastrichtenaren vele bewoners van omliggende plaatsen en honderden Belgen. Zij hebben feest gevierd, een dag en een avond, naar Limburgse trant en zonder schroom. Men heeft zich de kelen schor gezongen, de voeten moe gedanst in een lange polonaise van straat tot straat. De hoge gasten brachten de nacht door in in het gouvernementspaleis. Vanmorgen om half negen begon al de tocht langs de 31 gemeenten. Vroeg in de morgen had even de zon geschenen, maar al spoedig betrok de lucht weer en viel de eerste regen neer. Dit jaar 20.000 Neder landers naar Australië? De Nederlandse regering overweegt, naar wjj uit betrouwbare bron vernemen, de mogelUkheid van emigratie van 20.000 Nederlanders naar Australië in 1950. De enige moeiiykheid is hoe aan voldoende vervoërsgelegenheid te komen. Ander- zyds zal de Australische regering er Ir dienen toe te stemmen, dat zo'n grote stroom in een jaar tyds binnenkomt. Op dit punt zUn onderhandelingen met de Australische regering gaande. Nieuwe gezant te Teheran Naar de Nieuwe Leidsche verneemt zal binnenkort de benoeming afkomen van de heer A. J Schrikker, thans consul-generaal der Nederlanden te Hamburg tot gezant te Teheran, dr hoofdstad van Iran. BELANGRIJKE ORDER VOOR SMIT—SLIKKERVEER Wanneer ons parlement het wetsont werp tot deelneming van de Staat der Nederlanden aan de uitbreiding dei hoogovens te IJmuiden zal hebben aan vaard, dan zal naar de N we Leid sche Crt. verneemt, een zeer belang rijke order v-oor turbogeneratoren ver strekt worden aan Electro-Smit te Slik kerveer, waardoor deze belangrijke electro-technische industrie voor een half jaar werk zal krijgen. Bejaarde man in schuur verbrand Wilde petroleum gieten in verwarmings apparaat van kunstmoeder De 67-jarige P. den Engelsen is giste ren in Nieuwdorp (Z.-Beveland) ver brand, toen hij in zijn schuur petroleum wilde gieten in een verwarmingsappa raat van een kunstmoeder. Zijn kleren vatten vlam en buiten de schuur viel de man neer. Hij werd na enige tijd dood aangetroffen. Hij leed aan een hartkwaal. Tot consul van West-Duitsland in Londen is benoemd dr Hans Schlange Schoeniger, een vroegere grondbezitti uit Pommeren. Midwinters landschap op een late Aprildag Sneeuwstorm geselde bloesem en bloemen April doet wat hij wil het' rijmpje is ook ditmaal opgegaan. Het weer, dat Zaterdag nog prachtig was en Zondag een beetje somber, werd gisteren met het uur slechter. De Noordwester spookte vannacht aan de kust en vanmorgen had Aprille- tje-zoet zelfs een witte hoed van hagel en dichte, natte sneeuw. Maar tussen de buien door scheen de zon. Wie vanmorgen in de vroegte dan ook buiten de stad liep, waande zich midden in de winter: de sneeuw lag centimeters dik op de bomen en het was wel een heel bijzonder gezicht: sneeuw op de bloemen in de bollenstreek en op de bloesem ir de boomgaarden. Maar na een uurtje wai alle wit verdwenen. De windkracht bereikte in de loop van de nacht vaak de sterkte van een storm. Uitschieters gingen daar zelfs ver over heen. In Vlissingen en Hoek van Hol land werd de loodsdienst gestaakt, deze laatste plaats werkten zelfs loodsen van de berghaven niet mee: dat gebeurt maar zelden. Een schip 3000 ton waagde het nog, zonder loods uit te varen. Omdat de reddingboot de Hoek in reparatie is, werd die Van Zeeland uit Pregny terug Als geen compromis tot stand komt, volgt ontbinding van Parlement De BELGISCHE KABINETSFORMATEUR Vin Zeeland, die na zün onder- houd met de Koning te Genève moest overnachten wegens het slechte vlieg weer, is eerst vanmorgen half negen te Brussel teruggekeerd. By zyn vertrek „sneeuwde" het een beetje, maar zulks behoeft nog geen symbool van de vrede te zyn! Het wachten is nu op een officieel communiqué, waarna Van Zeeland voor de zoveelste maal besprekingen zal voeren met de kopstukken der drie machtige partyen. I Levenslang wegens I moord op zijn vrouw De Rotterdamse rechtbank veroor deelde hedenmorgen de 29-jarige los- Werkman C. van L. uit Capelle aan de IJssel wegens moord conform de eis tot levenslange gevangenisstraf. Hij werd er van verdacht op 12 Oc tober 1949 zijn vrouw door messteken in de hals van het leven te hebben be roofd. De hogere tarieven van de N.Z.H.V.M. zijn goedgekeurd en worden 1 Mei van kracht. Een enkele reis LeidenDen Haag kost dan 50 cent en een retour 05 cent. De maand-abonnementen kosten dan ƒ11.50. de weekkaarten ƒ2.75 en de jeugdkaarten 2.15. De leeftijdsgrens voor kindertarieven (half geld) wordt verhoogd tot en met 9 jaar. De geldig heid van de retours wordt van vier da gen teruggebracht op één dag. Om tech nische redenen zullen de nieuwe tarieven vermoedelijk pas in de tweede week van Mei ingaan. Volgens Ass. Press isechter de kloof tus- :n de standpunten zo groot, dat ontbinding in het parlement waarschijnlijk lijkt. Het ag „waar mag de Koning ver blijven?" Aan Reuter-telegrammen ontlenen wjj nog, dat men „gelooft" dat van Zeeland een communiqué heeft meegebracht, maar men verkeert nog in het onzekere, wanneer het zal worden gepubliceerd. Daar zal ook de Prins-Regent aan te pas moeten komen. De stemming is in mineur, want ook „Le Soir" is van mening, dat Paul van Zeeland al lang aan het goed volbrengen van zijn formateursopdracht wanhoopt. Dit zou dan tengevolge hebben, dat 't demissionnaire ka binet Eyskens terugkeer. Het is duidelijk, dat de C.V.P. in de Koningskwestie in geen geval verdere concessies kan doen. En wat zegt de „Gazet van Antwerpen", welk blad de stem der Vlaamse Koningsge- sinden vertolkt? Er is een zekere dosis gal genhumor voor nodig, om de beoogde oplos sing werkelijk „nationaal" te noemen. Als nu ook de socialisten op hun achterste poten blijven staan, dan wordt het voor Van Zee land langzamerhand een .strijd tegen wind- Het kardinale punt is, dat de Katholieke C.V.P. geen steun kan, noch zal verlenen aan een regering, die Koning Leopold verplicht het land te verlaten, nadat hij zijn preroga tieven tjjdejijk heeft overgedragen aan zijn zoon Prins 'Boudewijh. Stellendam er heen gedirigeerd. De loods boot, die in de berghaven niet veilig meer lag, is de rivier een eind binnen waarts opgevaren. Vier schepen, die gisteravond nog van Vlissingen uitvoeren, namen zeeloodsen mee. Ze konden niet meer op hun boot overstappen en moesten dus wel mee tot de volgende haven. De loodsdiensten werden vanmorgen hervat. Drie schepen gezonken Drie 'binnenschepen zijn van de storm het slachtoffer geworden. Op de Waal bij Zaltbommel zonken de Duitse ertssche pen Harpen 46 en Harpen 50. De schip pers en hun gezinnen konden op hun noodsignalen veilig aan de wal worden gebracht. In het Noord-zeekanaal bij de Velser spoorbrug zonk een pijn. 50 ton groot scheepje, dat met visafval van IJmuiden naar Beverwijk voer. De schipper wist zich te redden. Vanmorgen zijn bovendien twee hout boten gestrand, de een bij Rottum, de ander (vermoedelijk een Deens schip) by Schiermonnikoog. De mijnenlegger Douwe Aukes, die voor anker lag in de oude haven van Scheveningen, ging gisteravond aan de haal, terwijl de bemanning bij een reder feest vierde. De ankers slipten door en het schip begon door de haven te tol len. Na een uur slaagde men er in met behulp van een motorsloep, de mijnen legger weer te verankeren. Aan het strand werden sommige huis jes, die voor het seizoen al waren klaar gezet, ernstig bedreigd. Hier en daar stonden de vloeren al onder water en begon het meubilair te drijven, toen de eb als reddende engel optrad. De wind was zo fel, dat schuim, vermengd met zand tientallen meters hoog door de lucht suisde en de vele belangstellenden drijfnat en vuil huiswaarts deed keren. Critiek der Geallieerden op Adenauer Functionarissen van de Britse „Hoge commissie' hebben hun sterke afkeuring uitgesproken over de rede van Adenauer. Zij achten het ongerijmd, dat het voor lopige veto over de wet op de inkomsten belasting aanleiding heeft gegeven tot bittere commentaren. Men betreurde Adenauers verklaring, dat in Frankrijk en Engeland een „volkomen negatieve" houding ten opzichte van Duitsland zou bestaan. Leuzen Amerika waakt Drievoudig programma, teneinde Moskou een krachtig „halt" toe te roepen TTET STATE DEPARTMENT kenmerkt zich de laatste weken door "■"J- een wel overwogen en verbitterde strijd tegen het imperialistische communisme, gezien de vele redevoeringen, die door Dean Acheson en Truman worden gehouden. Men wenst klaarblijkelijk spoedmaatrege len te nemen, opdat de communisten, wier burcht Moskou is, geen kans krijgen nog meer vrije democratische landen te overrompelen, terwijl Rusland gemuilkorfd moet worden, ten einde een aanval op de Ver. Staten te voorkomen. Amerika verdedigt de vrijheid van spre ken, vrijheid van godsdienst en vrijheid van gedachten, terwijl de Sowjet-Unie deze fundamentele rechten met voeten treedt. Velen willen dit nog steeds niet begrijpen! President Truman heeft deze ernstige naire activiteit, dus in de eerste plaats bestrijding der „Ondergrondse actie". Truman legde ér echter de nadruk op, dat geen Gestapo-achtige geheime politie zal worden gevormd, en evenmin ligt het in de bedoeling, de Ver. Staten te maken tot een rechtse totalitaire staat. De demo cratie zal niet om hals worden gebracht. Voorts wees hij nog op de bijzondere maatregelen die genomen worden om communistisch-gezindé personen uit de regeringsdienst te weren. Ten aanzien van duizend personen wordt onderzocht, of zij het „burgerschap" nog langer ver dienen. waarschuwing tot de wereld gericht. De grootste dreiging komt van de kant der het buitenland, die daar centra hebben van militaire en economi sche kracht. Met betrekking tot de Ame rikanen, welke critiek hebben geleverd op, zijn bewind, gaf Truman te kennen, dat hij zich verbaasde over zoveel on wetendheid en wanbegrip. Het is. niet waar, dat de Amerikaanse regering communisten en „meelopers" ln haar departementen duldt en hij verwees naar een „drieledig Amerikaans program" voor de bestrijding van het communisme in de Ver. Staten en over de gehele we reld. Dit programma omvat: 1. Verster king der Amerikaanse defensie en steun aan de vrije landen om gezamenlijk weerstand te bieden aan de communis tische aggressie. 2. Verbetering democratische beginselen, ten bewijze dat het democratische regeringsbestel het beste is. dat de geschiedenis heeft opge leverd. 3. Rustig en doeltreffend optre den tegen de communistische revolution- Het nieuws van 8 i Parijse radio-technici staakten half uur Terwyl millioenen luisteraars gister avond op het nieuws, van acht uur. hiel den alle Parijse radiostations plotseling op met hun uitzendingen. Een half uur later werd het programma hervat en meegedeeld, dat de technici van alle drie de vakbonden een waarschuwingssta king hadden gehouden, na de verwer- Het andere personeel van de Franse ra ping van hun eisen tot loonsverhoging, dioomroep had in het geheel niet op de staking gerekend. De controverse OostWesf Botsingen met Pinkster demonstratie in Berlijn Eén der belangrijkste woordvoerders' /an de Amerikaanse regering- (volgens de „New York Herald" Tribune" was het Dean Acheson) heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat i.v.m. de voorge nomen Pinkster demonstratie der com munistische „Vrije Duitse Jeugd" te Berlijn, gevechten zouden kunnen uit breken tussen strijdkrachten der Weste lijke geallieerden en de door de Sowjets gesteunde Duitse communisten. Deze zouden de „eerstvolgende belangrijke stap" kunnen zijn naar een verandering 'i huidige politieke situatie. Chin, communisten bezetten Hainan Zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities berichtten, hebben de Ch: nese communisten gisteren de hoofdstad van het eiland Hainan, Hoikow, bezet De nationalisten hebben eerst hun hoofd kwartier naar de stad Joeling' op het Zuidelijk deel van Hainan moeten ver plaatsen. Aan een communistische op mars naar deze plaats kan evenwel wei nig tegenstand worden geboden en daar om heeft maarschalk Tsjiang Kai-Sjek bevel gegeven het gehele eiland te ont ruimen Venvacht wordt, dat de Chines< comunisten over 4 a 7 da-gen Hainan ii hun bezit hebben. Zij beschikken ovei 10.000 a 15.000 man geregelde troepen er meer dan 60.000 guerillastrijders. De nationalisten daarentegen zijn slechts 12.000 man sterk. Politie in gevecht met publiek in Venlo Omdat een dronken soldaat zUn naam niet wilde noemen Een aangeschoten sergeant, pas uit In donesië gerepatrieerd, werd dezer dagen buiten Venlo aangehouden omdat het achterlicht van zijn fiets niet brandde. De agent gaf geen bekeuring, maar gaf de soldaat hét advies, verder te gaan lo pen. Later is hij toch opgestapt en werd stad opnieuw aangehouden. De ser geant weigerde zijn naam te zeggen en wilde wegrijden. Er ontstond een gevecht met de agent, andere politiemannen scho- Coe, maar werden in hiun taak bé- lemmerd door publiek, dat van alle kan ten opdrong. Een agent kreeg een klap op zijn hoofd en de fiets van een andere agent werd vernield. De sergeant en een andere Venlonaar werden gearresteerd. DAT in A'dam 8 jaar werd geëist tegen de 31-j. Duitse onderofficier B. Kroën uit Berkhoff (D.), die in het land Heusden en Altena gevangenen mis handelde. DAT de nieuwe Zeeuwse veerboot Prins Bernhard op 5 Mei een officiële proeftocht maakt van Vlissingen naar Antwerpen. DAT Gedep. Staten van Drente enkele grenswijzigingen van Hoogeveen willen bevorderen. DAT het ganzenbordspel op 29 Mei in het stadion-Feijenoord te R'dam in elk ge val doorgaat, al is het stadionspel van Carel Briels in Amsterdam afgelast. DAT B. en W. van Vlissingen f 12.000 hebben gevraagd om de drup op de wa terleiding te versterken, waardoor mige hotels voortaan 's zomers niet zonder water zullen zitten. DAT op 3 Mei op de Noordermarkt te Amsterdam een monument wordt ont huld voor de gevallenen uit de Jordaan. DAT gisteren aan de Radiumstraat te Utrecht een consultatiebureau voor alco holisme is gopend. DAT vele wijnhandelaren en genodig den gisteren in Utrecht deelnamen aan een proeverij van Luxemburgse wijnen. DAT de sectie fabrieksorganisatie van het Ned. Instituut voor efficiency op 2 Mei in Utrecht vergadert. DAT de verlovingsring, die W. Schip per te Kloetinge 27 jaar geleden op het land verloor, dezer dagen is terug gevonden. DAT de krentenbossen op de Hoge Veluwe nu ook in volle bloei staan. DAT de gemeente Rotterdam na 1 Mei geen verplegingskosten meer betaalt na ide 42 dagen, waarin het ziekenfonds be- I taalt, doch men voortaan een aanvullende verzekering kan sluiten. DAT ook minister Spitzen de in Juni te houden tentoonstelling Winthil te Win schoten zal bezoeken.- DAT de_ Nederlands-Engelse handels besprekingen op een dood punt zijn be land, daar Engeland nog steeds niet be reid is prijzen te bieden die Nederland aanvaardbaar acht voör zijn zuivelpro ducten. DAT C. M- Nijveen, die jarenlang lei der was van de Revisionistische Zionis tische organsiatie in ons land, benoemd is tot directeur van de K. v. K. Neder- land-Israël, Raamgracht 4, Amsterdam DAT de directeur van het taleninsti tuut te Arnhem, „professor Roskam", die wegens oplichting door de rechtbank tot ZVz jaar is veroordeeld. Donderdag voor het Arnhems gerechtshof in hoger beroep terecht zal staan DATv Niet malend om het gur< trok gisteravond een korte sport- parade door ome stad. Men ziet hier vertegenwoordigers van de Chr. gymnastiekvereniging DOS. Voor het stadhuis staan genodig den en de drumband van de Chr gymnastiekvereniging „Jahn". (Foto N. v. d. Horst). Tweemaal stemmen in Bergen Ook voor (of tegen) het behoud In Bergen (N -H.) zullen de inwoner: X provinciale staten, en éénmaal over het behoud van de tram. Bij de ingang van ieder stembureau komt een afzonderlijk bureau voor een volksstemming over de ze laatste kwestie, die de gemoederen in Bergen en Alkmaar al zo lang bezig houdt. Zoals men weet, heeft een groot aantal verenigingen een actiecomité op gericht tot het behoud van de tramlijn Alkmaar—Bergen. Aan de organisatie van dit unieke refe rendum verleent het gemeentebestuur medewerking. Stemplicht is er natuurlijk niet, maar de organisatoren zijn over tuigd van een groot aantal deelnemers. De 17-jarige G. V- uit De Bilt. leer linge van de Meisjes-HBS in Utrecht, raakte gisteren met haar fiets in de Biltstraat in de tramrails. Zij werd door een bus overreden en op slag gedood. Morgen gaat de stembus open en moeten wij onze keus uit de ver schillende politieke partijen maken. Al lerlei beloften zyn gedaan. De een be looft beter wonen, de ander vrede en brood, een derde belastingverlaging enz. De grote Christelijke partijen onthouden zich van deze leuzen. Terecht. Want ze zeggen zo weinig. Natuurlijk wil ieder een belastingverlaging, met uitzondering misschien van de P.v.d.A.. die al die hoge belastingen nodig heeft om haar dure staatsapparaat in stand te houden. Maar de leus „belastingverlaging" zegt bij deze verkiezingen zo weinig, want de Prov. Staten houden zich daarmee niet aller eerst bezig. Evenmin als met beter wo nen eh beter Werken. Het gaat dan ook allereebst hierom, of men een provinciaal bestuur wenst, dat rekening houdt met Gods Woord, of men de Christelijke grondslagen van ons volksleven wil handhaven en voor verdere teruggang om van de spreken. Die brengt rustig zijn stem uit op een der Christelijke politieke par tijen. Die versterkt de Prot. Christelijke in vloed in de Staten. Geen gedeeldheid Men kent ons standpunt. We zouden niets liever zien dan één grote Pro testantse Christelijke party, die een sterk en homogeen blok zou kunnen vormen. Die partij is ér nog niet. De mogelijke fusie tussen A.R. en C.H. strandde des tijds. omdat de C.H. vooralsnog liever haar volkomen zelfstandigheid behield. We hebben nu dus nog meer dan een Prot. Chr. partij. Maar men zal begrijpen, dat we daar- n niets voelen voor pogingen om de gedeeldheid in de Prot. Chr. rijen nog groter te maken. Eendracht maakt macht. eedracht breekt kracht. Het is een oud spreekwoord, maar nog steeds waar. Daarom geve men zijn stem niet aan :n nieuwe partij, die haar intrede nog moet doen in de Staten. Men kan tegen bepaalde partij bezwaren hebben. bü de stembus gaat het er om. een reëel provinciaal bestuur te krijgen. Daar telt het aantal zetels van de mannen van Prot. Chr. beginselen Wie het goed it met ons land. zal trachten dat aan- e vergroten. Maar stemmen op een waarvan menselijkerwijze vast staat, dat de candidaten niet gekozen zullen worden, betekent vermindering van de Christelijke invloed. Zouden in Zuid-Holland aan de A.R. :st een paar duizend stemmen onttrok- ;n worden, dan zou de veertiende zetel jen restzetel) verloren kunnen gaan, terwijl daarvoor geen ander Prot. Chris telijk Statenlid in de plaats zou komen. De P.v.d.A. als grootste partij zou dan •en extra zetel gaan schuiven. De be en tegen een bepaalde partij zouden dus tot gevolg hebben dat een partij waartegen men nog grotere bezwaren hebben moet, zou kunnen winnen. Dat kan natuurlijk de bedoeling nooit zijn. Churchill in het Lagerhuis „Partijen kunnen elkaar niet blijven bespieden als kat en muis" CHURCHILL, de leider der Conservatieven in het Britse Lagerhuis. heeft aangekondigd, dat zijn fractie mórgen tegen twee punten van de begroting zal stemmen, namelijk tegen de verhoging van de benzinebelasting en tegen de voorgestelde belasting op de aankoop- prijs van luxe auto's en vrachtwagens. Volgens Reuter zou een neder laag der regering haar aftreden en nieuwe verkiezingen tot gevolg hebben. Hoewel Labour dit niet verwacht, zul len dit keer in het Lagerhuis „alle hens dek zijn." Churchill heeft in zijn rede de opmerking gemaakt, dat Enge land niet voortdurend in eeo %-erkiezings- atrnosfeer kan leven en partijen elkaar bespieden als kat en muis en wie kan daarbij zeggen „wie de kat en wie de Gisteren arriveerden H.M. de Konin gin en Prins Bernhard op het vlieg veld Beek, voor een officieel bezoek aan Limburg. EERSTE DIEPTEBORING NAAR OLIE IN HET WESTEN De Ned. aardolie-maatschappij begon vandaag in Oostzaan met haar eerste diepteboringen in het Westen van het land De boring kan gaan tot 3000 meter Ook deze proefboring betekent nog niet. dat er inderdaad olie zal worden ge vonden. en klassestryd, zal Engeland nooit meer eens kans hebben om ;ot nieuw leven en nieuwe roem te komen. Hij oefende felle critiek uit op het financiële beleid der regering, die hij van spilzucht beschul digde. Cripps was volgens hem geen uitblin kende leerling, maar het zou toch nog te vroeg zijn om te beweren, dat hij volslagen hardleers is. Vermoedelijk zal het wel niet tot een regeringscrisis ko men. Mocht zulks echter het geval zijn, dan zou het tijdstip wel uitermate slecht gekozen zijn, daar immers in Mei de be langrijke besprekingen beginnen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke „Grote Drie". Vermelden wij nog, dat volgens d« „Daily Herald" de agenten der Conser vatieve party gewaarschuwd zijn, da', de volgende algemene verkiezingen mis schien op of omstreeks 31 Mei gehouden zullen worden. Nederlander te Soera- baja vermoord Even buiten Soerabaja zijn de jagers J. J. Landegent en E. M. van der Poel door vier Indonesiërs overvallen, aldus telegrafeerde een bijzondere correspon dent aan het „Utr N-wsbl." Landegent verloor het leven en Van der Poel is De militaire politie te Sidoardjo vond in een auto het lyk van een Chinees, die aan handen en voeten gebonden was. De commandant van de onderriemingswacht op de suikerfabriek Tjandi is door rara- pokkers vermoord. WEERBERICHT Iets minder koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele buien. Van nacht tijdelijk afnemenca wind en plaatselijk flinke nachtvorst. Morgen overdag matige tot krachtige Weste lijke wind en iets mir.der koud. (Opgemaakt te 10 u.). ZON EN MAAN. Wonsdag 26 April: Zon 5,21—19.5*. Maan 12.08—3.30 uur. 2 Mei V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1