Jlieuwe £eiJtsrtje GTourant f - 4 MOSKOU INSINUEERT: „PRIVATEER' OPENDE HET VUUR Amerikaanse eis door Rusland „ongegrond" verklaard Leopold blijft buiten België na „gezagsoverdracht" Vierhoeksconferentie in Indonesië uitgesteld Wist U ZATERDAG 22 APRIL 1950 BUREAUX: Uogewoerd 103 Dir en redactie. Tel. 20408 Abon nementen. Tel 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN 1'IEN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8102 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcfe It gebleven myn bert in tcghensDOct" Gedemobiliseerden passen zich aan Het incident boven Letland De Russische minister van Buit. Zaken, Wisjinsky, heeft aan de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, Alan Kirk, het /antwoord op de nota van Washington over het incident boven Letland overhandigd. Zoals men weet, luidde de beschuldiging der Sowjets, dat een viermotorige 'bommenwerper van het type „vliegend fort" boven Russisch grondge bied het vuur geopend zou hebben op een Sowjet-vliegtuig. Het Rus sische antwoord spreekt de Amerikaanse bewering, dat de „Privateer" ongewapend was, tegen en handhaaft de ten laste legging van een „grove schending van het internationale recht". De directe reacties in de Ver. Staten zijn niet uitgebleven. John McCormack, de 'leider der Democraten in het Huis van Afgevaardigden, vindt zelfs, dat het tijd wordt, de diplomatieke betrekkingen met Rusland te verbreken. In het Russische antwoord wordt her taald. dat het Amerikaanse toestel bo ven Russisch grondgebied het vuur opende en vervolgens is weggevlogen De Amerikaanse eis tot schadevergoe ding wordt ongegrond verklaard. In dien er een Amerikaans vliegtuig neergestort, aldus de nota. dan ligt de veiantwooidelijkheid bij de Ver. Staten, die een vliegtuig uitzonden om de Rus sische defehsie-stellingen te fotogra- Voorts wordt er de nadruk opgelegd, dat alle luchtmachten instructies heb ben om de onschendbaarheid der gren zen de verdedigen en in ieder land zoi de luchtmacht gehandeld hebben, zoals die der Sowjets heeft gedaan. Sowjet- vliegers hadden sinds lang goede in structie waaraan niets veranderd be hoeft te worden. Zij komen hierop neer een binnendringend vliegtuig te dwin gen op Russisch gebied te landen en ir geval van tegenstand direct het vuur t« openen. De reeds genoemde Amerikaanst democratische afgevaardigde, John Mc Cormack. heeft volgens Reuter, in he Huis het standpunt verdedigd, dat de tijd is aangebroken om. hetzij de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou terug te roepen voor een langdurige periodé Van overleg, hetzij de diplomatieke be- De heer A. Lilar, Belgisch minister van Justitie, heeft gisteren op de Belgische ambassade in Den Haag zijn Nederlandse collega, de heer Wijers, die binnenkort heengaat, het ereteken van het Grootkruis in de Kroonorde van België uitgereikt. V.l.n.rde Belgische ambassadeur, de heer Graeffe, minister Wijers en mi- Dr Hirschfeld neemt geen ontslag De geruchten, dat dr Hirschfeld bin nenkort zou aftreden als hoge commis saris in Indonesië, worden van officiële tijde in Den Haag uitdrukkelijk tegen gesproken. Hij komt binnen enkele dagen naar Nederland om daar bespre kingen te voeren en keert vervolgens naar Indonesië terug, zo verklaart Deze tegenspraak geschiedt naar leiding van een bericht in de „Haagsche Courant", dat dr Hirschfeld niet bereid zou zijn, de verdere verantwoordelijk heid voor de gang van zaken te dragen, omdat deze lijnrecht in strijd is met de ^resultaten" van de Ronde Tafel-confe rentie. Azis naar Djokja gebracht Abdoel Azis is naar Djokja overge bracht, aldus melden gewoonlijk be trouwbare bronnen van Reuter. Mr Fockema Andreae naar Indonesië Gisteravond is mr W. H. Fockema Andreae met de ..Amsterdam" van de KLM naar Indonesië vertrokken, om de overgang van KNIL-personeel naar de Koninklijke Landmacht te regelen. Hij hoopte, dat over drie weken bekend <cou zijn, wie aan het hoofd van de Neder landse militaire missie in Indonesië zou komen, als hij in Nederland terug is. De «taking van de lessen in het Indonesisch aan de militaire Academie te Breda en aan de Hogere Krijgsschool houdt ver band met de overlading van het leerpro gramma en is zeker niet definitief. V.N. ontvangen Indonesisch verzoek De secretaris-generaal van de Verenig de Naties heeft Indonesië's verzoek om bet lidmaatschap ontvangen. Suriname's geneeskun dige dienst in opspraak Surincme's minister van volksgezond heid, Lichtveld, heeft in de Staten vier Uur en drie kwartier lang geantwoord op een interpellatie over wantoestanden bij de geneeskundige dienst. Hij betoog de. dat specialisten gelden onvoldoende hadden verantwoord en dat 3500 Rönt- genfilms verdwenen waren. In 1948 was het tekort opgelopen tot f 1 millioen, zo Zeide hij. Tevoren had het lid Pengel zijn collega Eüazar verontschuldigingen aangeboden voor de deze toegediende klap. trekkingen met de Sowjet-Unie te ver breken. want de houding van dit land is te beledigend. Ook Carl Vinson, voorzitter van de commissie vor de strijdkrachten" van het Huis, .beschuldigde Rusland van een „moorddadige", geniepige en verachte lijke handelwijze, waarbij tien inzitten den van het ongewapende patrouille vliegtuig der Amerikaanse marine ver loren zijn gegaan. „Deze tjen mannen zijn „opzettelijk en op de wijze der wil den gedood". Meerdere Amerikanen leveren scherpe commentaar op deze Russische aanvals- daad en het wordt tijd, een zodanige mi litaire kracht te handhaven, dat zij hiervoor ontzag krijgen Slechts hier door kan een toekomstige oorlog ver meden worden Merkwaardig heeft ook Dean Acheson zo juist op een persconferentie te ken- r.en gegeven, dat hij de internationale toestand ernstig achtte, hoewel hij niet geloofde, dat de wereld direct naar een ..gewapend conflict" afgleed. De „Grote Drie" 11 Mei te Londen bijeen Dean Acheson eerst naar Parijs. Naar Reuter uit Londen meldt, zal de bijeenkomst der ministers van Buitenl. Zaken der Westelijke „Grot# Drie" van 11 tot 13 Mei gehouden worden. De Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dean Acheson, wordt reeds op 7. Mei Parijs verwacht voor een onderhoud met zijn Franse ambtgenoot Robert Schuman. Op 9 Mei zal Dean Acheson met Bevin in Londen besprekingen voeren. De vergadering van de Noord- Atlantische Raad (ministers van Buit. Zaken) te Londen is vastgesteld op 15 Mei en zal drie dagen duren. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST In het gebied van de Stille Oceaan wordt een viermotorig Amerikaans transportvliegtuig, dat op weg was Tokio, vermist. Het heeft 27 passagiers en een bemanning van 8 koppen aan boord. Massa-arrestaties te Algiers Bij haar onderzoek naar een nationalis tisch complot tegen het Franse bestuur heeft de politie te Algiers opnieuw 40 arrestaties verricht. De vorige week reeds werden plm. 100 personen gearresteerd na de ontdekking van grote wapenop slagplaatsen, zodat in totaal .nu 154 tegen Franse autoriteiten samenzwerende per sonen door de politie achter slot en gren del zijn gezet. Uncle Sam zal de deur openzetten De Amerikaanse onderminister van financiën, Fowley, heeft bekend ge maakt. dat waarschijnlijk binnen enke le dagen bij het Congres een wetsont werp zal binnenkomen om de douane bepalingen ingrijpend te wijzigen ei invoer te vergemakkelijken. Prins Boudewijn tijdelijk heerser Ter afwikkeling der overeenkomst zal de Vorst 18 dagen in Brussel zijn De 19-jarige Kroonprins Boudewajn maakt thans een goede kans de tijdelijke heerser van België te worden. Zijn vader, de in ballingschap levende Koning Leopold III, heeft namelijk vólgens Ass. Press, gisteren besloten, buiten België te blijven, voor de periode, dat Prins Boude wijn zijn prerogatieven overneemt. De Koning zou dit belangrijke be sluit genomen hebben na een telefoongesprek, dat hij uit Pregny met Brussel voerde. De vorst hield rekening met het feit, dat de Socialisten een compromis willen aanvaarden, mits hij zelf buiten België zou blij ven, nadat het Belgische Parlement besloten heeft een einde aan het regentschap te maken. Gedurende 18 dagen zou Leopold in België kunnen vertoeven. beloofd, dat 18 dagen na de terugkeer van Koning Leopold naar België, deze een reis zal ondernemen naar de Congo. Genoemd blad merkt hierbij op, dat de „geheime diplomatie" weliswaar een mooie uitvinding is, doch dat in een over eenkomst tussen de partijen een derge lijke clausule door de C V P. nimmer zal worden onderschreven. Het blad schrijft voorts, zich te zullen blijven verzetten tegen de „onduldbare eis der Socialisten, dat de vorst na de gezagsoverdracht niet meer in België zal mogen verblijven", want zulks zou neerkomen op een ver banning van de vorst. Het org .an eindigt met de woorden: „Zullen de Katholieke politici zich voor een fait accompli laten stellen?" In ieder geval heerst in Katholieke kringen te Brussel grote teleurstelling en reeds hoort men van verschillende zijden, dat deze. voor hen zo onbevredi gende, ontknoping der Koningskwestie tot een scheuring in de partij aanleiding kan geVen. Men verwacht, dat in de bij eenkomst van het „nationale comité" der C.V.Pdie vanmiddag plaats vindt, nog heftig gediscussieerd zal worden over het bereikte accoord. Motz de voorzitter der Liberale partij gaf te kennen, dat het partijbestuur accoord gaat met het opgestelde protocol. Aldus, heeft Koning Leopold het de drie partijen mogelijk gemaakt, het eens te worden over een compromis-op- lossing. De weg daartoe werd gebaand, door op 15 April in een radiorede stellen, zijn prerogatieven tijdelijk Prins Boudewijn over te dragen. Ook de Socialisten kunnen nu aan een compro mis medewerken. Vermoedelijk zal de Katholieke C.V.P. ch bjj het Koninklijk besluit neerleg gen. Voorts verluidt, dat Prins Boude wijn nietregent of Luitenant-Gene raal zal heten, maar „Koninklijk Prins van België". Voor de, in de politieke overeenkomst uitgestippelde gang zaken is een termijn van 18 dagen vastge steld, gedurende welke de Koning in Bel gië zou kunnen vertoeven. Er werd teren op gewezen, dat in 1940 het zet van het Belgische leger tegen de Duitse invasie, voordat de Koning bevel gaf te capituleren, ook 18 dagen duurde. Inmiddels heeft de Belgische Socialis tische partij met 229 tegen 19 stemmen motie aangenomen, waarin het ver trouwen wordt uitgesproken in de onder handelaars. Mocht vandaag nog een re gering gevormd worden, dan zal deze nog niet op de basis ener „opgeloste Konings kwestie" staan. Immers, de drie bestu- der grote partijen moeten thans nog elk afzonderlijk een onderzoek wjjden aan de jongste ontwikkeling, die tot dit voorlopig compromis heeft geleid. De Socialistische voorman Max Buset, staat'erop, dat het bereikte accoord schriftelijk zal worden vastgelegd, opdat de Koning later geen bezwaren kan in brengen. De kabinetsformateur, Paul van Zeeland, waagt zich niet meer aan „voorspellingen", maar het is moeilijk aan te nemen, dat het compromis toch nog weer „verscheurd" zal worden. Nader vernemen wij nog uit Brussel, dat de Belgische minister van Staat, Paul Henri Spaak, na een onderhoud Van Zeeland de overeenkomst in zake de „gezagsoverdracht" mede ondertekend heeft. Voorts verluidt, dat de Koning incognito een reis naar de Belgische Congo zal maken. (Op het bericht, volgens hetwelk Spaak vanmorgen het protocol zou heb ben ondertekend, betrekking hebbende op de overdracht der Koninklijke be voegdheden, is later weer van Socialis tische zijde te Brussel een „tegenspraak" gevolgd). Nieuwe bezwaren? ..Le Libre Belgique". het Katholieke C.V.P. blad. geeft commentaar op het bericht, dat van Zeeland aan Spaak heeft Arbeiders gingen op spoorrails liggen Doordat spoorwegarbeiders op de rails gingen liggen, is een trein met republi keinse gardes, welke op weg was naar St. Nazaire, gisteravond buiten Parijs opgehouden. Na het passeren van Angers kreeg de trein twee uur vertraging. Hier n door onbekenden rode lantaarns op de lijn neergezet. In St. Nazaire, een centrum van sociale onrust, zullen arbei ders van scheepswerven Maandag be sluiten of zij al of niet in staking zullen gaan. Nog meer aardappel meel in ons brood Bakkers en huisvrouwen protesteren De bakkery-organisaties hebben een comité opgericht ter bestrijding van het aardappelmeel in het brood. Donderdag en Vrijdag a s. zullen alle bakkers in de grote steden lijsten meenemen en die ter tekening bij de klanten aan huis aan bieden. De beslissing over een eventuele ver hoging van het percentage aardappel meel in het brood van 5 tot 10 procent (om een restant van 50.000 ton op te ruimen) zal vallen op 4 Mei. De bakkers vrezen, dat een hoger percentage aard appelmeel een nog sterkere daling var het broodverbruik ten gevolge zal hebben. Inmiddels heeft het hoofdbestuur var de Ned. vereniging van huisvrouwen reeds bij minister Mansholt tegen eer event, verhoging van dit percentage ge protesteerd. Geen hoenderpest in Achterveld De ziekte die onder de kippenstapel te Achterveld (bij Barneveld) is uitgebro ken, is geen hoenderpest, hetgeen voor de pluimveetelers in dit kippencentrum een hele opluchting is. Wij meldden, dat 500 kippen op het betreffende bedrijf zijn gedood, maar later bleek, dat ze slechts zijn afgezonderd. IN EEN RUK PER TREIN NAAR DE RIVIERA Met ingang van de zomerdienstrege ling (15 Mei) zal men in één ruk van Amsterdam naar Ventimille (Franse Rivièra) kunnen sporen. Het overstap pen in Parijs vervalt dan. Dit treinstel zal voorzien worden van een slaapwagen. Van 1 Juliill September zal er een middagysneltrein Amsterdam—Parijs rij den, welke om 15.06 uur uit Amsterdam vertrekt en om 23.27 uur in Parijs aan komt. In hetzelfde tijdvak zal er een sneltrein om 10.30 uur uit Parijs vertrek ken en om 18.35 uur ln onze hoofdstad aankomen. Weer een besluit van de raad van Finsterwolde geschorst Het besluit van de (in meerderheid communistische) raad van Finsterwolde, houdende de benoeming van mevrouw S. SiemonsHack. S. Frikken en E. Nan- ninga tot bestuurslid van de gemeente lijke instelling voor sociale zaken is bij KB. geschorst, in afwachting van he; onderzoek naar de vraag, of het besluit in strijd is met de wet. Wasserij in Arnhem met veel goed afgebrand Vannacht is de chemische wasserij en ververij Aug. Cramer op de grens van Arnhem en Oosterbeek door onbeken de oorzaak uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Er' was vrij veel goed in de fabriek aanwezig, o.a. uit Noord- Brabant. Veluwse boerendansers naar de Holland Fair Op de tentoonstelling Holland Fair, die op 5 Mei door prins Bernhard in Phila delphia zal worden geopend, zullen ook de Veluwse boerendansers uit Putten optreden, onder leiding van boer Kvelis (W. L. de Gans uit Amersfoort). Er zijn ook besprekingen gaande voor een tournee door Zwitserland. Optimisme en dollars voor Indonesië Griffin is niet bang voor communistisch gevaar Allan Griffin. het hoofd van de Ameri kaanse economische missie in Indonesië, heeft in Djakarta een optimistische ver klaring afgelegd, waarin hij verzekerde, dat de R.I.S. (Republik Indonesia Seri- kat) het er de laatste vier maanden buitengewoon goed afgebracht heeft en dat het nationalisme het communisme op de vlucht zal jagen. Hij dacht ook, dat men over een jaar een enorme vooruit gang zou kunnen constateren en meen de. dat Moskou's plan om Zuidoost Azië communistisch te maken, was verijdeld. Griffin zou de Amerikaanse minister m 'buiteniandse zaken, Dean Acheson. telegrafisch aanbevelingen doen om tech nische hulp en dollars te verschaffen. Amerika was volgens hem veel te somber ten aanzien van Zuidoost Azië. Indo-China's bevolking zou zich mei willen overgeven aan het Russische kolonialisme. In Malakka zouden de communisten spoedig worden uitgeroe'.a i Birma waren zij militair zwak en ïam was de toestand het meest sta biel, beweerde hij. BIJ DE KOMENDE VERKIEZINGEN. De stemmer: „En nou proberen, de valse tonen eruit te halen...' DJOKJA WIL NIETS VAN SOEKAWATI'S VOORSTELLEN WETEN Volgens êen officiële bekendmaking te Djakarta is de vierhoeksconfe rentie tussen de R.I.S. (Republik Indonesia Serikat), de republiek Indonesië, Oost-Sumatra en Oost-Indonesië voor onbepaalde tijd uitge steld, zonder dat de redenen bekend zijn. De speciale correspondent van A.N.P. aldaar meent echter, dat het uitstel verband houdt met de'bezwaren van Djokja tegen de voorstellen van de Oost-Indonesische regering tot afschaffing van de republiek Indonesia. Gelijk men weet. had president Soe- kawati voorgesteld, dat zowel Oost-Indo nesië als de republiek zouden opgaan een eenheidsstaat, welke nog bepaalde resten van autonomie zou bezitten. Natuurlijk voelt de republiek wel een eenheidsstaat maar zij denkt er aan, een einde te maken aan haar bestaan, aangezien zij zelf de toekomstige eenheidsstaat wil zijn. Wat de op handen zijnde arrestatie Oost-Indonesische regeringspersonen be treft. meldt Aneta. dat de procureu: neraal van deze deelstaat. Soumokil. spoorloos verdwenen is. Soumokil richtte namelijk enige .tijd geleden vele arrestaties van voorstanders de eenheidsstaat. De Oost-Indonesische regering, welke thans zelf tot de een heidsstaat is bekeerd, overweegt het ont slag van Soumokil omdat hij zonder toe stemming de dienst verliet. De centrale regering beschuldigt thans Soumokil van samenwerking met Azis Beweerd wordt dat Soumokil twee we ken geleden in een Nederlandse bom menwerper vertrokken is. Minister Lieftinck spreekt te Milaan Minister Lieftinck heeft voor het in stituut voor internationale politiek te Milaan in tegenwoordigheid van de Ita liaanse minister van buitenlandse han del en andere politieke autoriteiten ge sproken over de economische eenwor ding van West-Europa. DAT minister In 't Veld gisteren voor het departement Groningen van de maatschappij voor nijverheid en handel over woningperikelen sprak. DAT gistermiddag in de IJsselhaven te Rotterdam een brand woedde in het Poolse ms. Warmia (909 ton), geladen met jute, sisal, machines en tin. DAT in Den Haag een overeenstem ming is.bereikt over ee- Ned. luchtdienst o-p Spanje. DAT K. Ooms te Groot-Schermer een snoek van 40 pond aan de haak sloeg. DAT het lijk van de sinds elf weken vermiste Poolse kok J. Bultisz van de Dolfin 2 gisteren in de IJmuidense vis sershaven is gevonden. DAT de St. ert van gisteren o.m. een aanvulling kaasmerkenbeschikkingen, een opgave van voorschotten en bijdra gen voor woningbouw en een bekendma king uitvoer bevat. DAT tijdens de feestwee'- in Bolsward van 3 tot 9 J 'i de oud-- traditie van het „heamiel" (hooimaal) zal herleven. DAT wegens de grote toeloop op de middenstands- en industriebeurs in Bar neveld gisteren al werd gewaarschuwd, dat men grote kans had vandaag niet toe gelaten te worden. DAT gisteren de nieuwe K L M.-ljjn New YorkHamburg door de Constel lation Arnhem is geopend. DAT de in Frankrijk woonachtige Ne derlandse industrieel A. Kaas benoemd tot officier in het legioen van eer. DAT landbouwkringen in Noord-Hol land maatregelen beramen tegen het euvel van de loslopende henden, nu men bij de grotere plaatsen zelfs geen scha- meer durft te houden. DAT aan de Tweede Kamer is toege zonden de tekst van het protocol van de besprekingen over het Ned -Duitse eco nomische verkeer en van de aanvullende overeenkomst bij de betalingsovereen komst van 7 Sept. 1949. DAT bij de staatsmijnen een methode is gevonden voor het berekenen van de gevolgen van de aanleg van luchtver- bindingen voor de luchtcirculatie in de mijnen. DAT 220 scholen in het kader van de Nevas een schip hebben geadopteerd en er het afgelopen jaar ongeveer 2000 brie ven werden gewisseld tussen scholen en schepen. DAT het patrouillevaartuig Batjan met adelborsten, tot Maandag in Vlissingen verblijft. DAT gisteren in Barneveld 'e boerde rij van W, van Gent, met twee hooiber gen en schuren met varkens en kuikens afbrandde, vermoedelijk doordat een buurjongetje met lucifers heeft gespeeld DAT de kadastrale ligging van percelen met aardappelen bebouwd, op 4 Juni zal worden geregistreerd i v.m. de vrucht wisseling ter bestrijding van aardappel moeheid. DAT cle president van de Amsterdamse rechtbank op 8 Juni uitspraak zal doen in het kort geding van de Staat der Ne derlanden tegen de landbouwer H P Steenbrink in Uithuizermeeden, over het bezit van een door aansliiling gevor— DAT minister Mansholt op 22 Mei op een studieweek over huishoudweten- schap in Wageningen zal spreken over „Naast '3ndbouweconomie ook huishoud- DAT minister Van Schaik. evenals tijdens de Indische reis a Rutten. deze bewindsman by zyn aft zigheid steeds zal vervangen. DAT de internationale conferentie voor spoorwegdienstregelingen van 11-21 October in Nederland wordt gehouden. DAT de K N A C herinnert aan het voorschrift om de binnenste baan of ba nen van wegen met dtfie of vier rijstro ken uitsluitend te berijden bij 't inhalen. DAT D. H. van Eijnden, chef van de noteringen en uitlotingen van de Amster damse effectenbeurs, op 1 Mei 40 jaar in DAT de krentenbossen langs de ver keersweg OmmenAlmelo in bloei staan DAT de Ned. consulaire posten in Split, Susak en Zagreb tijdelijk zijn ge sloten en men zich voor deze ressorten kan wenden tot het gezantschap in Bel grado (Zuld-Slavië). DAT de gebr. Hulsbos te Aalsmeer met f941 700 laagste rhrijvers waren voor de bouw van 128 woningen in Meppel en hoogste de fa. S. H. Rusch en Zn. te Meppel met f 1 066.480. DAT B. en W. van Bergen op Zoom voorstellen een erepenning van de ge meente in te stellen. DAT men gir'.eren bij afgravingen in Bergen op Zoom op een niet ontplofte mortiergranaat stootte. DAT vermoedelijk baldadige jongens een wrattenzwijn uit het Noorder dieren park te Emmen hebben gejaagd en het dier pas na een jacht van drie uren waarbij het verwoede uitvallen deed naar de oppassers, door een lassoworp werd gevangen. DAT de e~< extra toewijzing heeft gr'iregen voor de bouw van honderd wo ningen in Ede-West. DAT het Ned. vrachtschip Prins Mau- rits (1200 ton) van de Oranjelijn te Rot terdam gisteren by Quebec met een zware; lading aan'de grond is gelopen en met slagzy Lauzon is binnengesleept. Diplomaten dineerden bij Koningin en Prins Koningin Juliana en Prins Bernhard arriveerden gisteravond om precies half acht in Amsterdam voor het jaarlijks: diner, dat zij de leden van het corp. diplomatique aanbieden in het paleis or de Dam. Vrijwel alle ambassadeurs en gezanten arriveerden tussen half acht en acht uur met ruim 30 auto's voor hel paleis. Omdat van te voren niets bekend gemaakt was, sloegen slechts weinig Amsterdammers de komst van het ko ninklijk paar en de diplomaten gade. Gelijke rechten Als men betaalt, deponeert de PTT allerlei reclame in de brievenbus sen der Nederlanders. Ook dus verk;?- zingslectuur. Maar in Arnhem weigerde men een verkiezingskrant van de A R. Partij huis aan huis te bezorgen. Er stond een zinsnede in over de Indone sische kwestie, die de PTT beledigend achtte voor de regering. En. zo redeneer de men. een staatsapparaat als de PTT, kan dat natuurlijk niet verspreiden, tenminste niet huis aan huis. Als d» krantjes geadresseerd waren, dan wilde men het wej doen. hoewel de „beledi ging" dan natuurlijk even erg bleef. Maar dan was het een poststuk éh de PTT heeft niet het recht de inhoud van poststukken te censureren. Men moest in Arnhem de krantjes dus zelf maar bezorgen. Helemaal niet erg. Integendeel. Die huis-aan-huis-versprei- ding met een korps leden van een kies vereniging is zelfs aan te bevelen. Wat de PTT deed was niet in strijd met de haar gegeven bevoegdheden. Maar het onbevredigende is hier, dat een ambtenaar of desnoods de hoogste lei ding in het bedrijf, uitmaakt wat mag en wat niet mag. De normen zijn er niet. De enige norm. die hier gehanteerd zou kunnen worden, is het in gevaar bren gen van de veiligheid van de staat of de openbare orde. Maar die norm k a n de PTT niet hanteren. Dat komt toe aan de rechter of aan de wetgever. Nu is men afhankelijk van jiet persoonlijk inzicht van de leiding. Die is politiek niet kleur loos, die heeft zijn eigen inzicht en han delt daarnaar. Én dat nu is fout. Want zo komt de vrijheid in de verdrukking. Vandaag treft dat de AR. Partij, morgen de Chr. Historischen of V.V.D. Het heeft ook al anderen getroffen. De vrijheid is een begeerlijk goed. En die vrijheid i* blijkbaar by de PTT niet helemaal vei1..?. Omdat men oordeelt over dingen waar men niet over oor delen kan en daardoor de een kan be voordelen en de ander kan tegenwerken. Maar iedere burger heeft gelijke rech ten. Optimisme en dollars Kort voor de Duitsers West-Europa onder de voeten liepen, juichte Chamberlain: Hitler heeft de bus ge- Kort voor naar menselijke berekening de RIS zal verdwijnen, juicht het hootd der Amerikaanse Économische Missie in Indonesië. Griffin. dat de Indonesische regering het er in vier maanden buiten gewoon goed afgebracht heeft, een juichtoon welke gevolgd zal worden door een verzoek om dollars. Terwijl Moskou pas China onder de voet heeft gelopen en nu druk bezig is het strategisch belangrijke Hainan te veroveren, verklaart Griffin dat Mos kou's pogingen om Zuidoost-Azië com munistisch te maken, verijdeld zijn. Hij is blijkbaar vergeten, dat Japans bezetting van Hainan indertijd de op mars naar Zuidoost-Azië inluidde en dat deze bezetting--onmiddellijk voorafging aan Hitiers aanval op Praag. In Indonesië zag Griffin geen enkele communistische bedreiging. Hij kan ook niet weten, hoeveel regeringspersonen, die hij sprak, in werkelijkheid commu nisten zy'n en hoeveel sleutelposities in regering en vakbeweging door commu nisten worden bezet. Hij weet ook niet. hoe de Indonesische regering door radi cale elementen geschoven wordt. Van Indo-China had Griffin de beste verwachtingen. Hij weet blijkbaar niet, ■lat daar een krachtige communistische -egering bestaat, die door verschillende nogendheden erkend is. Over Malakka is Griffin optimistisch. De Engelsen echter zitten met de han den in het haar. Zo zou men kunnen doorgaan, maar het is veel beter de verklaringen van Griffin uit te knippen, een jaartje te be waren en later eens te zien. hoe het gaat met de enorme vooruitgang die Griffin tegen 1951 voorspeld heeft. Expositie „Reis van de Prins naar de West" Ten bate van gedemobiliseerde militairen. Het voornemen bestaat, een tentoon stelling in te richten waarop verschillen de door prins Bernhard op zijn reis naar de West bezochte landen stands zullen verzorgen. Enkele Nederlandse maat schappijen, die op het Westelijk halfrond een deel van hun arbeidsveld hebben, zullen eveneens exposeren. Verscheidene ambassadeurs en gezan ten zijn van plan om, als de tentoonstel ling doorgaat, soirées te geven, waar door hun land nadere bekendheid zou kunnen krijgen. De baten van de expo sitie zullen ten goede komen aan de na zorg voor gedemobiliseerde militairen Er is een commissie van voorbereiding voor gevormd in overleg met de natio nale demobilisatieraad. Secretaris is dr H. M. v. d. Vegt. Mr Sickeszlaan 22. Utrecht. NIEUWE ARGENTIJNSE GEZANT VOOR NEDERLAND Tot gezant van de Argentijnse repu bliek voor Nederland en België is vol gens A F P.. benoemd Raul de Laboug'.e Nic Aal!, Noors oud-ambassadeur in China, bevindt zich cp weg naar Dja karta om daar tijdelijk als diplomatiek vertegenwoordiger op te treden. HONDERDDUIZEND POND VOOR IMPORT VAN AUTO/S De bij de opening van de R.A.I. aan gekondigde soepeler import van. auto's, vooral uit Engeland, blijkt hans uit de beschikbaarstelling door de regering van een bedrag van 100 000 pond sterling (ruim f 10^4 millioen) voor de aankoop van auto's. De laatste zitting der volksvertegen woordiging van West-Borneo heeft met 50 tegen 1 stem besloten tot ontbinding van dit zelfstandige gewest. f WEERBERICHT ,-A Vrij koude wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Mati ge tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-W. Vannacht ongeveer dezelf de. morgen overdag nog iets lagere temperatuur. lOpge- 10 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1