Zwitsal .Door Rijksdagbrand kreeg Rusland erkenning en kwam Hitier aan het bewind" Kerkbouw-bazar door de heer Jac. Wilbrink geopend Alphense huismoeders lieten vaat staan om burgemeester Witschey te begroeten Automatische vuurtoren beveiligt vissers en zeelieden NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 APRIL Mi Stomps over hei proces-Van der Lubbe Max Blokzijl speelde reeds zijn verraders rol en Goering werd driftig De Leidenaar Van dei Lubbe was de misleide pion „Moskou, Goering en Van der Lubbe, dat waren de daders van de Rijksdagbrand. Goering had de brand nodig om de verzwakte nazlparty de aanhang te hengeven; Moskou, om de afkeer van de wereld van het nationaal-socialistische Duitsland op te wekken en Van der Lubbe, die de brandfakkel wierp, was in dit geniaal ge speelde diplomatieke schaakspel de misleide pion." Dit is de mening van mr B. Stomps, voorzitter van het hoofdbestuur van de Ned. Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, die als getuige is opgetreden in het in 1933 ge voerde monsterproces tegèn de bekende inwoner van Leiden, Marinus van der Lubbe. 'Gisteravond sprak hij in Het Gulden Vlies over dit proces voor de afd. Lei den van de vereniging. Spr. vertelde uitvoerig hoe het internationale Van der Lubbe-comité hem als verdediger naar Leipzig zond en schetste Van der Lubbe, die opgevoed was bij zijn half zuster in Oegstgeest als een geestelijk niet volgroeide idealist, die lid van de communistische partij was geweest, maar werd geroyeerd, omdat hij geen partij-discipline verdroeg. Van Lubbe, die ten gevolge van een ongeluk gedeeltelijk blind was en een invalidi teitspensioen van f5 per week ontving, nam in enkele gevallen bij wilde sta king en relletjes de schuld op zich, om zijn kameraden te sparen. Toen hij eens tot gevangenisstraf veroordeeld werd, besliste de Nederlandse rechter, dat de straf doorgebracht zou moeten worden in een openluchtgevangenis. Dit, dat hij een debiele persoon was. nazi-psycholoog verklaarde hem later evenwel volledig toerekenbaar Mr StomDs wees de veronderstelling van de hand, als zouden bij de verho ren van Van der Lubbe chemische praeparaten zijn gebruikt. De a maanden, dat hij aan handen en voeten geketend was, hadden de geestelijk zwakke figuur voldoende geknakt, andere verdachte, Dimitrof, de latere president van Bugarije, beschikte trou wens tijdens de zitting over een onge broken geestkracht en verweerde zich als een leeuw, zodat Goering, die in het nauw gedreven werd, dol van woede voor het Reichsgericht uitriep: jullie die vent vrijspreken, dan krijgen wij hem toch wel!" Eveneens was spr- van oordeel, dat de leden van/het gerechtshof niet allen 7i's waren. Er waren toen nog geen partijleden genoeg, om alle sleutelposi ties te kunnen bezetten. De president van het Reichsgericht, „uit het goede oude hout gesneden", werd een later door de nazi's weggejaagd. Anders stonden de zaken in het Hotel Kaiser- hof te Leipzig, waar 125 persvertegen woordigers en andere belangstellenden logeerden- De functies van liftboy tot chef-de-reception toe werden vervuld door sinistere mannen van de Sicher- hfeitsdienst. Ook mr Stomps nam intrek in dit hotel, op uitnodiging een Nederlands correspondent, die hem telegrafisch uitnodigde daar te komen, omdat hij de verdediger van Van der Lubbe- graag wilde spreken. Die jour nalist was.... Max Blokzjjl. In 1933 reeds vervulde hij voor de S-D. de rol van verrader en hij slaagde: mr Stomps nam zijn intrek in het hotel, waar ieder een onder controle stond. De belang stellende Blokzijl liet niets meer van zich horen Een Nederlandse advocaat kon slechts onder bepaalde voorwaarden als verde diger van Van der Lubbe optreden. Van Duitse zijde werd aan alle voorwaarden voldaan, dochVan der Lubbe wei gerde. Als een totaal gebroken man vond spr. hem in zijn cel en zelfs na sterke aandrang weigerde hij zijn rechts bijstand t-> aanvaarden. Hierbij achtte spr. de me gelijkheid van dwang abso luut uitgesloten. Daarom werd mr Stomps als getuige beëdigd en maakte zodoende toch nog een groot gedeelte van het langdurige proces mee- Na op eveneens boeiende wijze enkele voorvallen tijdens het proces verteld te hebben, ontrafelde spr. de drijfveren tot het brandstichten in het Rijksdagge bouw. In die Jagen was de invloed van de Hitler-partij danig aan het tanen, gelijk dit in 1933 met de N.S.B. in ons land het geval was. Er zou dus wel eens een krachtige nationale regering in Duitsland gevormd kunnen worden, die tegen .de „Westmachte" géén vijande lijke houding aannam. Dit zou een blok tegen de Sowjet-unie betekend hebben met aan de andere kant Japan. Sowjet- Rusland zou dan de positie gaan inne men van een noot in een notenkraker. Daarom zou het beter uitkomen, als de nazi's aan het bewind kwamen, des noods met de gevolgen van expansie naar het Westen en óók naar het Oos ten, als Duitsland zich in ieder geval maar niet aan de zijde van het Westen schaarde. Een cel in Duitsland, die con tact onderhield met Moskou, heeft toen, naar spr. meende, Goering ingefluisterd een Rijksdagbrand te stichten, die de sentimentele Duitsers fel tegen de com munisten zou opzetten en de nazi-partij de naam zou bezorgen een communisti sche revolutie tegengehouden te heb ben, als zij dan krachtig zou optreden tegen de (communistische) brandstich ters. Van der Lubbe, die tweemaal een mislukte poging tot brandstichting deed en de derde maal succes had dank zij de chemische brandmiddelen, die aan gevoerd waren vanuit het paleis Goering en „toevallig" opgeslagen lagen in de Rijksdag, heeft men gemakkelijk kunnen bewerken door erop te wijzen, dat er in de Rijksdag 100 commun' zaten, die géén van allen de brand durf den stichten. Zonder twijfel heeft Van der Lubbe toen gezegd, dat hij dat wèl aandurfde. De gevolgen van dit politieke schaak spel bleven niet uit. Hitier greep met succes naar de macht. Er zou sterk Duitsland ontstaan en de wereld zocht daarom toenadering tot de Sowjet- Unie. Het proces werd tot een manifes tatie van communistisch heldendom. Was de Sowjet-Unie tot 1933 dpor geen enkel land erkend, in 1934 kreeg het wel erkenning op diploma tiek. en handelsgebied. Zo hadden twee partijen de brand nodig om 1: politieke plannen te verwezenlijken. Misschien is de vonk van de Rijks dagbrand wel de oorzaak geworden de grote wereldbrand, die zes jaar later zou uitbreken. Commissie voor uniform veilingfust Het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen heeft een commissie ingesteld, die zal onderzoeken, of voor alle veilin gen in ons land een uniform fust kan worden ingevoerd. Ook wil men trach ten, het verpakkingsmateriaal beter over de veilingen te verdelen. Leden van de commissie zijn de heren: M. Prins, H. Remme, Jm. v. d. Hout', W. de Groot, Alb. van 't Hart, Th. Canters, A. van Veen, R. de Graaf, L. Pijnenborg, Jac. de Weyer, T. Borst en I. Ph. F. v d. Plassche GROOTHANDELSPRIJZEN MET 6,1 PCT GESTEGEN Sinds September jl. Het algemeen indexcijfer voor de groothandelsprijzen (basis Juli '38 1 Juni '39=100) in Februari gestegen tot 313 (Jan. 310). Vergeleken met Sept. 1949 (295) betekent dit een stijging met 6.1%. PRIJZEN VAN SIGARETTEN VRIJ Blijkens de St. Crt van gisteren zijn de prijzen van sigaretten mi.v. morgen vrij gelaten. VLAGGENDE SCHOOLJEUGD JUICHTE OM HET HARDST (Van ónze correspondent) Door een van de sprekers in de raadzaal van Alphen aan den Rijn is gister middag de opmerking gemaakt, dat door mr F. M. A. Schokking, thans te Den Haag, het burgemeestersambt te Alphen weer op een voetstuk is ge plaatst. De juistheid van deze stelling is bewezen bij het hartelijke onthaal, dat burgemeester Witschey vanwege de burgerij is ten deel gevallen en dat zich zeer gunstig onderscheidde van de ontvangst, in 1946 aan mr Schok king bereid. Onderhandelingen met gemeentebestuur voor grondaankoop reeds gaande Zo is gistermiddag dan de bazar van de Hervormde Gemeente in de foyer van de Stadsgehoorzaal geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op wethouder D. v. d. Kwaak en mr J. Bool, gemeen te-secretaris, vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, de predikanten M. Otte- vanger en M. W. J. Geursen en afgevaar digden van de Gemeente-commissie, de Kerkeraad en de wükverenigingen. De meeste predikanten moesten zich laten verontschuldigen, omdat er gisteren pre dikantenvergadering in de Domstad was. De heer Jac. Wilbrink, die het openings woord sprak, had aanvankelijk enige vrees gekoesterd omdat het in geen enkel opzicht zou meevallen een bazar in alle zalen van de Stadsgehoorzaal te arran geren. Maar zijn vrees is overbodig ge bleken Er is hard. heel hard gewerkt en men is thans in staat het publiek te ont vangen en iets te bieden. Vooral de dames van de verschillende comité's verdienen een pluim! De heer Wilbrink was zeer dankbaar voor alle medewerking. Er zijn er, die hebben gemeend hun medewerking aan deze actie niet te moe ten verlenen. Zij zeggen, dat er geen ker ken hoeven gebouwd als de bestaande kerken 's Zondags niet vol zijn. De heer Wilbrink en gelukkig zeer velen met hem! is evenwel een andere mening toegedaan. Hij zag het als een noodzake lijkheid, dat de Kerk naar de mensen toe gaat als de mensen niet naar .de Kerk komen. Spr. herinnerde aan de woorden van Jezus: „Gaat in de heggen en stra ten". Het is onze taak om het Evangelie zo dicht mogelijk bij de mensen te bren gen. De werkers aan de voorbereidingen hebben ook teleurstellingen ondervonden. Als anderen niet hielpen hebben zij een dubbele taak op zioh genomen. De heer Wilbrink zei nog, dat ver scheidene mensen hebben toegezegd hun bijdrage tot deze grootse actie op de giro te zullen storten. De giro is weliswaar een maatschappelijk nut, maar dit mid del wordt een verderf als het een dood doener betreft'. Spr waarschuwde er ernstig tegen. Nog werd medegedeeld, dat de Ge meente-commissie in onderhandeling is met het gemeentebestuur van Leiden over aankoop van gronden in het Morskwar- tier voor de bouw van de Maranathakerk. De kerkbouw-bazar van de Leidse Hervormde Gemeente. Vit deze foto blijkt wel, dat de bazar reeds op de eerste dag drukke momenten heeft gehad. Vele vrouwen hebben hun ogen over de rijk-voorziene textiel- stands laten gaan. Velen ook deden er hun voordeel mee! En de stem ming was prima! (Foto N. van der Horst). Koningin ontving twee diplomaten De Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk de heer José Fernandez Villa Verde, markies van Santa Cruz, de nieuwe gezant van Spanje, alsmede dr M. S. Mehta, ambassadeur van India, ontvangen ter overhandiging van hun geloofsbrieven. De Nederlandse regering heeft een beurs ter beschikking gesteld van de Unesco om een onderdaan van India in staat te stellen voor een half jaar in Nederland onderzoekingen te doen op wetenschappelijk en technisch terrein. We verkeren in een beginstadium, aldus spr. Krijgen wij grond toegewezen, dan zullen spoedig plannen worden gemaakt voor het te bouwen complex. Met kerk is-de Hervormde Gemeente al stuk uit de brand! Direct na de opening namen de dames h'un plaats in achter de stands om bazar-bezoekers te ontvangen. Er heerste spoedig een gezellige drukte. En allen waren optimistisch. Dat kon men al aan de gezichten! Omstreeks twee uur arriveerde het gezin Witschey uit de richting Utrecht de grens ZwammerdamAlphen. een comité gereed stond om Alphens nieuwe burgemeester te begroe- De heer A. Oosthoek sprak enige woorden van welkom. Spr- uitte de wens, dat het burgemeestersambt in deze gemeente met genoegen en tot bloei heel de gemeente zal worden be kleed. Hij hoopte, dat de heer en mevr. Witschey zich in hun nieuwe omgeving spoedig geheel thuis zullen gevoelen. Oosthoek bood mevrouw Witschey bloemen aan. Burgemeester Hogenbopm Zwammerdam woonde deze begroe ting bij. De jeugd van de drie Zwammerdams» scholen stond opgesteld langs de Sta tionsweg, die het gezelschap na de ont vangst bewandelde naar de wachtende auto's. Het grootste deel van de school jeugd van Zwammerdam woont immers in de gemeente Alphen. Het was juist gezien, dat de stoet ging door de Vinken- buurt, één van Alphens verste gedeel ten. Aan de Steekterweg liepen de huis moeders naar buiten om de nieuwe bur gervader een vriendelijke groet te geven- De peuters van de kleuterschool te Gouwsluis stonden met vlaggen langs de weg en juichten om het hardst. Volop stemming kwam er bij de Prin senlaan, waar we twee muziekcorpsen a grote padvindersgroepen zagen. Het ■as met hen een mooie tocht naar het raadhuis. Overal „uitbrekend" werk volk, wuivende handen en hartelijke groeten. Bij de Postbrug reden de auto's door een haag van Samsom-personeel. Mej. v. d. Akker overhandigde de echt genote van de burgemeester bloemen. De belangstelling bij het raadhuis was :er groot. De. politie maakte een keu rige indruk. Zij had de handen vol! Schoolkinderen o.l.v. de heer Jasperse zongen enthousiast een welkomstlied. ■Artl" zorgde voor muziek. De burge meester dankte allen heel hartelijk. In de raadzaal In de fraaie raadzaal, die geheel bezet was, werd de burgemeester binnengeleid door de heer A. Veenhuijsen, gemeente secretaris. de nestor van de raad, de heer A .F. Ruyssenaars, en het jongste lid, de heer W. S. van der Meent. Burgemeester Schokking toonde hier ook zijn be langstelling. Verder: wethouder en loco burgemeester Molenaar van Hellendoorn secretaris Heeres, burgemeester Bramer van Den Ham namens de Over- isselse burgemeesters en andere vrien den van de burgemeester. De vergadering werd door de heer W. Brouwer met gebed geopend. De secreta- las hierna het K.B. van de benoe ming, waarna de heer Brouwer de instal- letie-rede uitsprak. De heer A. J. Dekker voerde namens de gehele raad het woord. Deze toespraak getuigde van warme liefde voor Alphen en van sterk vertrouwen in de nieuwe burgemees- (door een misverstand konden wij de toespraak van de heer Dekker in ons blad van gisteren niet opnemen). Na de toespraak van de heer Veen huijsen kreeg de heer Witschey het woord. Hij zei o.m.: wij moeten elkaar nog leren kennen. Daarbij past geen schroom of terughoudendheid. We moe ten elkaar open tegemoettreden. Wij al len willen deze gemeente ten volle die- Spr. deed een beroep op de gehele burgerij. (Gezien ons verslag van giste- Kleine Feid'nand heelt ook een lievelingsdier menen wij met deze korte trekken te kunnen volstaan). Van de gelegenheid de heer Witschey toe te spreken werd in ruime mate ge bruik gemaakt. Burgemeester Bakhui zen van Leimuiden sprak namens de burgemeesterskring, die Alphens nieuwe burgemeester -natuurlijk graag zal op nemen. Wethouder Brouwer is in deze kring een geziene figuur, aldus spr. Ds Stehouwer was woordvoerder van de Ned. Hervormde Gemeente. Deken Nieu- wenhuizen was er namens de parochia nen van Alphen en Aarlanderveen. Burgemeester Verkerk van Boskoop hoopte, dat de heer Witschey in Alphen spoedig op dreef zal zijn. Spr. was voorts een beetje ondeugend (annexatie!), maar werd later door de heer Witschey weer ..in het gareel" gebracht. Het Geref. volksdeel liet zich vertegenwoordigen door ds Mulder. De heer Stouthamer sprak namens de hele burgerij. Hij dank te de heer Brouwer De heer Molenaar uit Hellendoorn zei, dat er moeite voor moet worden gedaan om het tempo, waarin burgemeester Witschey pleegt te werken bij te houden. Burgemeester Sohokking was de laat ste spreker. Een zeer druk bezochte re ceptie volgde nog, waarbij de Alphense bakkers een taart aanboden. TANKBOOT VOOR ARGENTINIË TE WATER GELATEN Op de werf van Piet Smit Jr te R'dam is eergisteren met goed gevolg één der vier voor Argentinië bestemde tank- boten van 13.500 ton, de La Plata, te water gelaten. Foto links boven: Nena Oosthoek biedt mevrouw Witschey een anjers aan. Burgemeester Witschey en de heer A. Oosthoek zien glim lachend toe. Foto rechts boven: de nieuwe burgervader bij het t spreken van zijn rede. Foto links onder: wethouder W. Brouwer draagt de waardigheid, die hij zelf tijdelijk op zulk een treffende wijze heeft gedragen, over. Foto rechts onder: het gezin Witschey luistert naar de zanghuIde der kinderen. (Foto N. van der Horst). VISSERUGOLFJES De Franse vuurtoren- en bakensdienst stelt alle pogingen in het werk om lang zamerhand de vuurtorenwachter te gaan vervangen door een automatisch mecha- dat in staat zal zyn om de specifieke taak van de wachter over te nemen dat het 's avonds het grote licht zal aansteken en dit 's morgens weer uitdoet; dat het ook b(j mistig weer het licht aansteekt; dat het de hulplamp in geval van defect kan aandoen of de sirene of mistkanon in werking stelt op uiterst ge- aarlijke ogenblikken en ten slotte door de automatische radio meldt, wanneer er ien algehele storing is. De robot-vuurtoren van Nividic, die op zich nóch langs de kust nóch in de 't eiland Oilessant de Zuidwestpunt staat in Bretagne, voorbeelden van reeds bestaande auto matische vuurtorens. Uit het Bretonse spreekwoord: „Wie Ouessant ziet, ziet zijn bloed", blijkt wel duidelijk de zeer slechte reputatie van de omgeving van dit eiland. Maar ondanks dat, varen er jaarlijks een 40 000 vracht- en vissers schepen langs dit balangryke verkeers punt, dat de Noordzee en het Kanaal met de Atlantische Oceaan verbindt. Met het bouwen van deze vuurtoren werd in 1911 begonnen. Alleen het met selwerk duurde al drie en twintig jaar, want doordat bij vloed de rots vele meters diep onder water was en zelfs bij rustig weer de golven nog een vier meter hoog hier zijn, moest men zich dikwijls tevreden stellen met alleen een paar haken in de rots vast te metselen, wat al moeite genoeg kostte. De vuurtoren wordt bediend door het kustwachtstation van Pern, gelegen aan het uiteinde van het eiland Ouessant. door middel van twee luchtkabels van 900 meter lengte, die als electrische leidingen dienst doen. Er zijn op de rotsen twee torens ingelast om de beide kabels te steunen, die zó zijn gemaakt, dat een schuitje met een luchtschroef er langs kan lopen, waarmee men in noodgeval naar de vuurtoren kan komen. „Hoop"-eloos De Dinsdagmarkt werd bepaald door de aanvoer van twee trawlers. De prij zen lagen ongeveer op hetzelfde niveau als Maandag. Maar de vangst van de „Hoop", die wegens enige dagen gemiste losbeurten te lang in de ruimen heeft moeten zitten, was van een dermate slechte kwaliteit geworden, dat grote partijen voor de opvangprijzen vai hand gingen. Er was geen aanvoer door loggers of kotters. De Hoop, die 23 dagen uit is geweest, maakte met deze reis, die een volslagen mislukking mag worden genoemd, slechts 10000. De Viking Bank noteerde na 12 dagen ruim ƒ15.000 Vandaag aan de markt Vandaag zijn aan de markt de Tzonne uit IJsland met 2000 kisten en de Allan Water van de Noordzee met ruim 800 kisten. Verder markten enige overweek- se loggers, die dit weekeinde op zee zijn gebleven wegens het late vertrek na Pasen. Gisteren gingen weer naar zee de Bloemendaal. de Shamrock en de Vios 1. Noordzee blijft slecht De vangsten van de Noordschepen blijven ver beneden peil. Van de kust boten ging het met de loggers iets beter; er werd wat meer en wat betere tong gevangen, maar de grote schol, dié op bijzonder gewild is, laat Noordzee verschalken. Trawlerbemanningen vliegen Hollandse opvarenden Polen de Poolse trawlervloot zijn gisteren per vliegtuig naar Polen vertrokken, gelijk met sommigen van de te IJmuiden wo nende Polen. Klein poesje mishandeld: 6 weken voorwaardelijk De 21-jarige boerenknecht H. van D- uit Bunnik (U.) die door dc rechtbank tot 6 weken gevangenisstraf was ver oordeeld wegens het mishandelen van een jong poesje, is thans door het Alnsterdamse hof veroordeeld tot 6 we ken voorwaardelijk, plus f200 boete. De eis luidde maanden voorwaardelijk en f 100 boete. BOEKEN VOOR DJAKARTA Ten behoeve van Nederlanders in In donesië, die boeken uit Nederland wil len doen komen of andere kleine beta lingen wensen te doen, deelt het devie- zeninstituut te Djakarta mede, dat de Nederlandsche Bank, c.q. de centrale dienst in- en uitvoer in Den Haag geen bezwaar zal maken tegen betaling en zo nodig uitvoer ten laste hunner reke ningen (spaar-remises). EdeAmersfoort volgend jaar per electrische Tussen Ede en Amersfoort gaat vol gend jaar een electrische trein rijden. Vroeger liep er Dieselmaterieel cn thans wordt de dienst onderhouden door spoorbussen. De halte Meu-Lunteren zal niet meer in gebruik worden genomen ANTI-MAR SHALL DOLLARS UIT MOSKOU. Het hoofd der E.C-A, Marshall," heeft te Chicago verklaard, dat de communis ten in Frankrijk jaarlijks 15 millioea dollars hebben uitgegeven voor propa- ganda tegen het plan-Marshall. Vijftien maanden voor chef Raad van Arbeid De afdelingschef van de Raad van Arbeid te Nijmegen, A. H. M. v. T., werd gisteren door de Arnhemse recht bank wegens verduistering van ƒ20.000 veroordeeld tot 15 maanden gevangenis straf (m.a.). De eis luidde 18 maanden. Aavertentt») VOOR DE BABYHUID KINDERPOEDER ZEEP ZALF OLIE OP PRACTISCHE WIJZE VERENIGD IN DE Zwitsal Bafyset

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3