Vijf pet toeslag Ouden van daget door Eerste Kamer aanvaard NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 APRIL 19 Stadsnieuws NATUUR-PHILOSOPHISCH CONGRES MET MENSENKENNIS GEORGANISEERD Ontvangst ten stadhuize en concert in Den Burcht" Het twaalfde congres van de organisa tie van natuurphilosophische en technolo gische faculteiten in Nederland heeft zich gisteren met wis- en sterrenkunde, met natuurkunde, scheikunde, geologie, biolo gie en agronomie en met pharmacie bezig gehouden. Des morgens om half tien men de lezingen een aanvang, voor groot deel verzorgd door Leidse weten schappelijke werkers. In de middaguren werden excursies gemaakt naar de sterren wacht, het Kamerlingh Onnes-laborato rium, de lakfabrieken van Sikkens, het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse en de gemeente-apotheek te 's-Gravenhage. Het programma werd onderbroken door een officiële ontvangst ten stadhuize. In de •burgerzaal trad het Leidse gemeente bestuur, deze keer o.l.v. wethouder J. C. van Schaik als loco-burgemeester, als •gastheer op. In zijn toespraak tot de gres-gangers prees de wethouder de j senkennis en de congreservaring vai comité van voorbereiding. Dat uit het programma zulk een grote liefde vo Sleutelstad! spreekt', stemde spr. natuur lijk tot bijzondere erkentelijkheid. Leiden, aldus de wethouder, zit nog wel met een op het ogenblik extra rommelig station en stationsplein, maar deze stad van over de 90.000 inwoners is, ondanks de vijf oorlogsjaren, de laatste decennia zo hard aan het groeien gegaan, dat zij een waar dige plaats gaat innemen in de rij van grote steden van ons land, Spr. wenste de congressisten een goed congres toe en nodigde hen uit het stadhuis te bezichti gen. De praeses van de commissie van voorbereiding, de heer K. G. van Senden, dankte de wethouder voor deze hartelijke ontvangst. De tweede congresdag werd besloten imet een concent in „Den Burcht", ge geven door het Leidse Studenten Kamer orkest Collegium Musicum o.Lv. Henk Berghout. Het programma vermeldde werken van Claudin le Jeune. Guillaume Lekeu, Joh. Chr. Bach en W. A. Mozart. Van Le Jeune werd de „Seconde Fantaisie' gespeeld. Het orkest was daarbij nog miet zo goed op dreef. De indruk was: rommelig, niet genoeg genuanceerd Guillaume Lekeu kwam er beter af. Zijn adagio voor strijkorkest klonk bij de Inzetten soms niet geheel zu' maar het geheel werd met veel begrip voor de muzikale tekst voorgedragen. Joh. Chr. Bachs Sinfonia voor orkesten in D-dur echter veroorzaakte een storm van enthousiasme. Het werd dan ook uitstekend ten gehore gebracht, met juiste scanderingen en vloeiende overgangen. De thema's kwamen daarbij goed tot hun recht. Het kwartet ir D-dur van Mozart verwierf een ware ovatie. Het werd zeer voorzichtig er gevoelig gespeeld, dnzuiverheden be hoorden tot de uitzonderingen. Door de praesides der organiserende verenigingen werden aan de .praeses var het .Collegium Musicum", mej. T. Pit èn aan de dirigent, Henk Berghout, bloe men aangeboden. MORGEN IN DE BOLLENDORPEN Om kwart over één vertrekt Jacoba van Beieren van het slot „Teylingen" naar „Keukenhof". Daarna officiële ontvangst, opvoering van 't „Jacoba- spel" in het Engels «sn bezoek aan de tentoonstelling (om kwart over vier). NoordwUk: half 11 officiële opening der bloemenfeesten; aubade voor het raadhuis door de schoolkinderen; 8 uur nm. openlucht-filmvoorstelling op de tennisbanen („onvergetelijke melodie"), bij ongunstig weer in Bloemencorso in de Bollenstreek gaat Zaterdag door De laatste dagen vingen wjj het ge rucht op, dat het bloemencorso in de Bollenstreek Zaterdag as. niet zou door gaan. Van bevoegde zijde werd ons he denmorgen meegedeeld, dit inderdaad is overwogen het corso wegens de min der gunstige stand van de bollengewas- sen uit te stellen. Toch is nu het besluit gevallen, het corso op Zaterdag 22 April doorgang te laten vinden. Geslaagd Te Den Haag is geslaagd VUILE HANDEN Laatste voorstelling voor het L.A.K. In de inleiding op het door haar ver taalde toneelstuk „Les mains sales' (Vuile handen)' van Jean Paul Sartre sdhrijft Anna Blaman: „De vraag wordt gesteld (n.l. in dit toneelstuk): kan strijden voor een ideaal zonder ooit handel vuil te maken?" Zonder te willen ontkennen, dat deze vraag gesteld kan worden, geloven toch niet, dat het hierom draait. Sartre maakt het ons niet gemakkelijk, want vele vragen en vraagjes doorkruisen elkaar telkens. In dit stuk is echter niemand (behalve Jessica), die bovengenoemde vraag ont kennend beantwoordt. En in de omstan digheden. die Sartre ons tekent, een ge fingeerd land Ulyrië, dat door de Duit sers bezet is, zullen er niet veel zijn. die deze vraag ontkennend zullen beant woorden. De twee -polen, waartussen dit spel zich beweegt, zijn echter niet Jessica er Hugo, maar Hugo en Hoederer, die bei den ja zeggen en hun handen vuil ma ken, maar Hugo, de intellectueel, strijdt voor het ideaal, de idee H-oederer voor de «macht, hij is meer de politicus. Zo krijgen we een botsing in de partij, aan de ene kant de man, die een moord begaat (ofschoon het hem helemaal niet gemakkelijk valt) omdat de idee onrecht wordt aangedaan, aan de andere kant Hoederer. de man, die ook moord terugdeinst, maar dan moet daar voor de mensen iets goeds uit voort komen en liever mensenlevens sparen en een verbond aangaan met andere par tijen, als tot slot de partij de macht maar krijst. Tussen deze twee figuren beweegt zjch Jessica, de vrouw van Hruigo. Zij wil eigenlijk geen moord, maar waaronjn kunnen jullie niet praten, vraagt ze aan Hugo. Hoe weet je nu, dat jij gelijk hebt? Eén van de tragische momenten is nu, dat juist' Jessica de aanleiding wordt, dat Hugo toch Hoederer doodt. Jammer, dat dit geen dramatisch hoogtepunt in het spel werd. Trouwens, de schrijver heeft hier ook schuld. Sartre heeft dit gegeven voor zich zelf geheel doordacht, maar toen hu ging schrijven, is de 'toneelschrijver te veel beheerst door de denker. De mens gaat schuil aohter de ideeën van Sartre, en wanneer we dachten: nu hebben we een echt mens te pakken, ontglipte de mens óns dadelijk om weer plaats te maken voor gedachten. De spelers van het Rotterdams Toneel, ■onder regie van Ko Arnoldi, gaven wat ze konden. Kees Brusse, als Hugo, had geen gemakkelijke taak, maar vervulde die krap. Vooral in de ^:ène. nadat een bomaanslag mislukt is. was hij uitste kend. maar de scène zelf was onnatuur lijk. Men laat niet iemand zich bedrinken en allerlei dingen zeggen, die hij natuur lijk niet zeggen moet, zonder daar iets tegen te doen Riiühard Flink, als Hoederer, had het gemakkelijker. Zijn spel was overtuigend, wat we niet kunnen zeggen van Lily Bouwmeester. Haar spel was -knap, maar miste warmte, die Jessica ook niet veel van Sartre had meegekregen en waar we Lily Bouwmeester dan ook niet een al te groot' verwijt van zullen maken. Letten we op de moeilijke speelbaar heid van het stuk, dan waren het ap plaus en de ovatie aan het elot niet on- Drieduizend postduiven verlieten vanmorgen de Sleutelstad Africhtingsvlucht vanwege de afdeling Haarlem Gisteravond arriveerden per trein uit Haarlem in de Sleutelstad niet minder dan drieduizend postduiven, onderge bracht in 75 manden. De Haarlemse dui-1 ven zullen binnenkort aan een concours deelnemen en daarom werd deze africh tingsvlucht door de afdeling Haarlem de Ned. Bond van Postduivenliefhebbers georganiseerd. Vanmorgen omstreeks uur zijn de manden op het Stationsplein namelijk geopend door een aantal Leidse du-ivenliedlhebbers en men verwachtte het vreedzame luchtlager om half zeven in d'e Spaarnestad terug. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN; Ferdinand A. M., z. v. W. H. A. Beugelsdijk en M. H. J. Driessen; Cornelis, z. v. J. C. Hanegraaff en G. de Ru; Arie, z. v. A. Kersbergen en M. van Leeuwen; Willem K., z. v. W. Verhoeve en H. Jongkind; Maria G., d. v. W. C. v. d. Mark en G. v. d. Herp; Remi, z. v. E. W. C. Langeza-al en K. J. van Rooijen. OVERLEDEN: P. H. J. Schlagwein, m. 25 jr; G. Vermond, wed. v. M. de Jong, 78 jr; H. J. Bergman, man, 08 jr; J. D. van Roijen, wdr, 78 jr; P. J. Goossens. vr., 60 jr; J. P. F. Smit, man, 82 jr. GEHUWD: J. Treur, jm., en F. Ver- gunst, jxï.; A. G. A. Schalks, j.m., en C. J. Haalebos. j.d. Auto-ongeval bij de Vink De heer A. Parmentier uit Leiden zwaar gewond Gistermiddag omstreeks half drie i op de weg tussen de Vink en de Haagse Schouw te Voorschoten een ernstig geluk gebeurd. Uit de richting van Vink kwam een vrachtwagen, bestuurd door H. uit Leiden. Deze wilde een handkar piViseren, toen uit de richting van de Haagse Schouw met grote snel heid een luxe wagen, bestuurd door de heer A. Parmetier uit Leiden, naderde. Een hevige botsing was het gevolg. De heer Parmentier, textielfabrikant en wonede aan de Burggravenlaan, werd met ernstig verwondingen naar het Diaconessenhuls te Lelden overgebracht. Zijn auto was zwaar beschadigd. De be stuurder van de vrachtwagen liep slechts een buil aan het hoofd op. De Voorschotense politie was spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. Van de zijde van het Dlaconessenhiiis werd ons vanmorgen meegedeeld, dat de heer Parmentier een rustige nacht heeft gehad en het redelijk wel maakt. Nieuwe vinding voor slechthorenden Demonstratie in „Centraal" Tot nu -toe werden bij de gehoorappara ten voor slechthorenden de geluiden een microfoon opgevangen en na door een microfoon opgevangen e versterkt te zijn door m-iniatuurlampen, via een kleine krist'altelefoon op het gehoor overgebracht. Door Philips wordt nu echter een i apparaat in de handel gebracht, waarbij wordt gewerkt met een systeem, dat kelijk een grote verbetering betekent op dit ge-bied. In feite heeft dit' apparaat twee functies. Door slechts een kleine handle over te halen, schakelt me „luisterspoel" in. terwijl gelijktijdig de microfoon wordt uitgeschakeld. Langs magnetisch veld worden de geluiden dan overgebracht. Heel gemakkelijk is dit bij het luisteren in de kerk of naar de radio. Ingewikkelde installaties zijn hierdoor overbodig geworden. Slechts een een dige draad in kamer of zaal doet magnetisch veld ontstaan, waarbinnen men op iedere willekeurige plaats het versterkte geluid kan beluisteren Bij het luisteren naar de radio is ook een deel dat deze niet hard hoeft aa Hoe interessant dit probleem is. blijkt wel uit het feit dat van ministeriële zijde een commissie is benoemd, teneinde deze materie nader te worden voorgelicht, Tevens heeft men een nieuw apparaat, Audium 400, voor personen met overmatig; gevoelige oren, die slechts een beperkte versterking verdragen, geconstrueerd. In plaats van een kristal-telefoon wordt hierin een magnetische telefoon gebruikt. Overleg tussen medicus en technicus is gewenst. Flinke stral voor ongeoorloolde loodinkoop Wederom stond een opkoper voor de kantonrechter terecht, omdat hij lood had ingekocht, zonder dit in het -bestem de register in te schrijven. B„ die ook voor heling op het matje moet ko- had van twee kinderen, 10 en 12 jaar oud, 12 kg lood a f 4.80 gekocht. Hij werd veroordeeld tot twee weken pre ventieve hechtenis. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALKEMADE Burgerlijke stand Geboren: Geêrtruida A A d v JJ Straathof en P A Klein; Maria P H d v J P van Amsterdam en P A de Jong; Huig z v J Los en A Maat; Petronella M d v J S Oudshoorn en P M v Leusden. Gehuwd: J Th Wesselman en M P Bakker. ALPHEN a/d RIJN Uitvoering Con Amore" in Jonathan Voor de jaarlijkse uitvoering vai Chr. gemengde zangvereniging „Con Amore" in wijk Hoorn bestond zeer vee! belangstelling; gebouw „Jonathan" was eivol. We hebben er al eens eerder op gewezen, dat dit gebouw niet geschikt is voor zanguitvoeringen; het is te laag en te klein. Ook nu weer was de tempera tuur na de pauze van die aard. dat de zangkwaliteit er onder leed. Maar de Hoorn-bewoners zijn aan dit gebouw ge hecht en doen niet licht afstand va: eigen sfeer, die ook een heel prettige is. De voorzitter, dé heer Bogerman zorgde de opening. Hierna kwam het 'koor in actie. We hoorden eerst i lentelied van H Altink. fris gezon^ met goede 'bassen en sopranen,zwakke tenoren en alten echter, waarvan de laatste groep wat jeugdig bloed nodig heeft. Opvallend waren de nauwkeurige inzetten. „Madrigaal" werd door alle partijen goed vertolkt. Het jeugdkoor zong hierna twee nummers, t.w. „Zalig zijn de doden" en „O. grote God". Enkele selecte stemmen. Bij het tweede lied mikte men iets te hoog. Mej. N. Bogerman, orgel, en de -heer W. de Jong. piano, gaven een viertal duetten. „Mel-odie" van Beethoven en „Andante" van Mendelssohn waren goed, het -bekende „Halleluja" uit „Der Mes sias" bleek een te zigpre opgave. De jeugdige organiste 'heeft vee-1 aanleg. De heer De Jong toonde zich opnieuw een vaardig pianist. In ,3ust mijn ziel" voor koor. jeugd koor en sopraan was mej. De Blanken het, die over een gedegen stem bleek te beschikken. Dit numjner was heel goed. De hoofdschotel kwam na de pauze, toen het uit het Duits vertaalde ops-tan- dingslied „Der Ostérmorgen" van S. Neukom en „Lenteboodsdhap" van N. W. Gade werden uitgevoerd. Drie solisten traden (hierbij op. Mevrouw Verhorst- Bat'ela-an, sopraan, gaf blijk van intense studie en zong beter dan anders, (hoewel haar aandeel niet gemakkelijk was. Haar broer, de 'heer B. Batelaan, banton, vol deed eveneens, maar wij menen, dat zijn zang grotere ruimte nodig heeft om tot zijn recht te komen De heer W Hesse- ling die als tenor optrad heeft een goede stem, maar vertoont technisch een :o, wat speciaal naar voren kwam bij de ademhaling. Resumerend: een a-vond. die de aan wezigen heeft doen genieten. De ere voorzitter de (heer L. Spreij, sloot, nadat h<ij enkele gesdhènikenbad uitgedeeld. In de slipjas naar de brand In de slipjas naar de brand De hoofden van de gemeentediensten woonden de installatie van de burge meester bij. Natuurlijk in „gala". Juist toen de receptie zou beginnen, werd brandalarm gegeven. De directeur van, gemeentewerken, commandant van de brandweer, ir Snijder, was zo uit het raafdhuis vertrokken. Op een gegeven moment liep hij op het terrein van de ■brandweer,garage met de brandweer-pet op en nog in „slipjas", een alleraardigst gezicht. De brand had niet veel te tekenen. Een 5-jarig zoontje van de fam. M. in de Nesse onder Boskoop had in een schuurtje met lucifers gespeeld, waardoor een hoeveelheid stro was -gaan branden. De spuit kon niet eens bij het afgelegen perceel komen, maar dat' ook niet nodig Met burenhulp ware vlammen al gedoofd. Schade f.80. BENTHUIZEN Gercf. Gemeente Voor de Gerei Gemeente hoopt heden- HAZERSWOUDE Diamanten huwelijk Het echtpaar J. van Dorp-Koetsier in het Rietveld hoopt op 2 Mei de dag herdenken, dat het 60 jaar geleden In de echt werd verbonden. H1LLËGOM S.G.P. vergadert Voor de afdeling Hillegom var S.G.P. hoopt morgenavond, kwart vo in de benedenzaal van 'Haven 50 te spre ken ds E. du Marchie van Voorthuijsen van Sliedrecht. Zijn onderwerp is: „Een oordeelsbede" KATWIJK Burgemeester afwezig De burgemeester zal van 20 April t/m 7 Mei niet in de gemeente zijn. Zijn functie wordt waargenomen door wet houder H. P. Bloot. Stuurloos op de grote weg Een autostuur, waar een speling van 60 graden in zit, kan men geen stuur meer noemen Als dan ook nog de remmen niet in orde zyn en letter- en nummerbord ontbreken, moet men niet raar opkijken, wanneer de Leidse kantonrechter zegt: „Even afrekenen meneer". J. P., die dit alles op zijn geweten had, werd vei deeld tot f 55 boete of 18 dagen schuurtje. KATWIJK AAN DEN RIJN Feestavond Wit-Gele Kruis In het missie-college werd gisteravond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Wit-Gele Kruis, afdeling Kat wijk, een feestvergadening gehouden. waren aanwezig wethouder Van Leeuwen en de gemeentesecretaris. De samenkomst stond o.l.v. de heer Braun. De feestrede werd uitgesproken door pastoor Hesp. Tal van personen voerden het woord. Medewerking verleenden padvindsters, zangkoren en muziekclub. KATWIJK AAN ZEE De ARJOS bijeen Gisteravond hield de ARJOS een ver gadering in de oude consistorie bij de Geref. Kerk. De voorzitter, de heer A. P. Poot. begroette in 't bijzonder mr J. van der Plas. Deze sprak over de betekenis van de aanstaande verkiezingen. Spr. zette de taak en de werkwijze van de Prov. en de Ged Staten uiteen. Op deze interessante en uitvoerige causerie volg de een geanimeerde bespreking. Mr Van der Plas eindigde met dankgebed. Te water geraakt en verdronken Gistermiddag werd in het Prins Hen drikkanaal bij de gasfabriek het stoffe lijk overschot van een bejaarde vrouw gevonden. Na- identificatie bleek het te zijn mej. W. v. D. uit de Varkevisser- Filmavond De politie-rsportvereniging hield in het (Jni-gebouw een feestelijke samenkomst. De voorzitter, -de heer W- Nieuwenhuizen, begroette in 't bijzonder de hoofdinspec- de heer P. Brasser, de luitenant zee Heuseveld, de wethouders H. P Bloot en D. J. Kleen, alsmede de gemeen tesecretaris. Er werden films vertoond de Karei Doorman en de „Fighting Lady',' waarbij luiténant-ter-zee Heuse- verklaring gaf. Muziek van r: dio-Wira deed de stemming er in blyvei WEER UITGELEIDE VAN VISSERS Zo langzamerhand komt de. dag wee nader, dat onze vissers ter haringvangst zullen gaan. De Katwijkse middenstands- centrale -heeft zich reeds beziggehouden met deze aangelegenheid en, zoals wij heeft dezé organisatie w plan opgevat, ónze zeelieden uitgeleide te doen en met bussen vol Katwijkers naar IJmuiden te gaan. Hoog en laag water Donderdag 20 April: hoog water 4.57 en 17.15 uur; laag water 0.52 en 13.13 LISS5 E.H.B.O. jaarvergaderde Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de EHBO. Uit het finan cieel verslag bleek, dat het saldo in 1949 met f 100 was teruggelopen tot f 377-67. In zijn jaarverslag liet de heer L. Tanis uitkomen, dat de vereniging op vele terreinen hulp heeft geboden en nuttig werk heeft gedaan. Hierna vcmden de verkiezing en herbenoeming van stuursleden plaats. NOORDWIJK Verkeersweg is geen circus! J. v. W. had op de Herenweg op motorrijwiel gereden met een snelheid van 60 kim. Dit is niets bijzonders. Maar als men daarbij zijn handen in zijn zak steekt, is het -misdadig. Bovendien had hij al meer ernstige verkeersovertredin gen op zijn geweten en was hij zijn rij bewijs vergeten. De Leidse -kantonrechter veroordeelde de roekeloze kunstenmaker tot f 47 boeteof? 16 dagen hechtenis zes -maanden intrekking van het rijbewijs voorwaardelijk met een proeftijd vï twee Jaar. OEGSTGEEST Mr Beernink voor de Chr. Hist. Unie Gisteravond werd in „Het witte Huis" een vergadering gehouden door de af deling Oegstgcest van de Chr. Hist. Unie, waarin mr H. K, J. Beernink, lid (Advertentie) ting. Allereerst schetste mr Beernink de groei van de Unie. De verkiezingen, die t'nans voor de deur. zijn, achtte spr. drie redenen belangrijk- In de eerSte plaats vormen de Prov. Staten het kies college voor de Eerste Kamer. En het stituut voor. de Eerste Kamer is s staatsleven van grote betekénis. Als eede taak noemde spr. de verkiezing n het college van Ged. Staten, dat toezicht houdt op - gemeentebesturen. Mr Beernink wilde .toegeyeivdat er heu,s.- welbelangrijker colleges^ zijn dan' Prov. Staten, maar men mag de werk- zaaamheden van dit orgaan in ons staatsbestel toch niet onderschatten- wees ook op de subsidiëring van maatschappelijk, cultureel en sociaal In de politiekewereld zal niemand zich kunnen ontrekken aan een zeker pessimisme. De wereldmachten Amerika Rusland- staan tegenover elkaar. Wij zullen offers moeten brengen om onze •rijheid te bewaren- Naief is hij, die denkt, dat ons land bij een eventuele oorlog ongemoeid zal worden gelaten., Gelukkig is de geldsmijterij na 1948 verminderd en is het de regering i ernst geworden om de tering naar de nering te zetten. Spr, beschouwde het als een psychologische onjuistheid dat salarissen van de ministers met 3c procent werden verhoogd, waartegen- 'er hij de 5 procent plaatste. Verder stond de heer Beernink stil bij het instituut van staatssecretarissen. Hierover was hij niet bepaald tevreden. Sn ten slotte roerde hij het punt van de werkloosheid aan. Thans zijn er reeds 90 000 werklozen. We hebben een m president, een minister van Sociale Zaken en twee staatssecretarissen, die allen lid zijn van de Partij van de Ar beid. Ook zij hebben geen oplossing kunnen brengen- Spr. wees de entiek van de linksen aan het adres van de rechtse regering van vóór de oorlog ten aanzien van de ilverkloosheid van de hand. In industrialisatie zag hij geen heil. Laten we dè factor West-Duitsland uit het oog verliezen. Antwoordende op de vraag waar het naar toe moet, zei nr Beernink, dat emigratie een uitweg s. De regering zal deze dienen te be- orderen. De installatie van burgemeester Du Boeuff Vrijdagmiddag zal de nieuwbenoem de burgemeester, de heer H. L. du Boeuff, om tien minuten over twee aan de grens der gemeente op de Warmon- derweg worden ontvangen. Hier zullen als commissie van ontvangst uit het gemeentebestuur aanwezig zijn: wet houder dr W. J. J. Dijsselbloem en me vrouw Kramers-de Vlaming Plaizier- Voorts de voorzitter en de secretaris de Oranjevereniging als represen tanten van de burgerij. een met bepluimde paarden be spannen calèche zal via de Kempenaer- straat naar het gemeentehuis worden gereden, waar om half drie de school jeugd een zanghulde zal brengen. Om drie uur zal de buitengewone raads vergadering aanvangen, waarin burge meester Du Boeuff zal worden geïn stalleerd.- Na afloop hiervan wordt een receptie gehouden. Avonds te 8 uur zal de muziekver eniging „Werkmans Wilskracht" in overleg met de Oranjevereniging, een muzikale groet brengen voor het raad huis in het Wilhelminapark. ROELOFARENDS VEEN Vader liet zijn zoontje 30 dagen spijbelen Het zoontje ven J. J. H. was in geen uO dagen naar school geweest, maar hadgewerkt De kantonrechter te Leiden noemde di't een zeer ernstige over treding van de leerplichtwet en daarom werd de vader tot f 15 of 5 dagen ver oordeeld. Jaarvergadering N.Z.H. De schaakclub N.Z.H. houdt morgen- rond haar jaarvergadering in hel schaftlokaal van de Remise. EEN MOOIE FEESTAVOND organiseert de Chr. Oranje Ver. op Vrijdag 28 April a.s. 's avonds om half acht in de Stadsgehoorzaal. De Timdelerclub voert dan op het vrolijke, historische spel „De vlag op de Toren". Toegangskaarten a f 1.en f 1.50 dagelijks bij Fa Kouwenhoven, Doeza- straat 37, Leiden. Wanneer is het consultatiebureau geopend? Elke Donderdag om 2 uur nm is hel consultatiebureau geopend voor zuigelin gen. De le en 3e Donderdag van de maand half 5 kunnen de kleuters geholpen worden en elke 2e Donderdag om half 5 houdt de zuster van he>t kraamcentrum Noordwijk en -omgeving zitting ter be spreking van kraamverzorgsters. Al deze zittingen worden gehouden in de consisto riekamer van de Voorhou ter wegkerk Bijeenkomst in „Vliethof" Vrijdagavond om 8 uur hoopt ds Goed hart, Ned. Hevr. predikant te Middelhar- nis, in ..Vliethof" voor te gaan. Feest voor de kleuters De Oranjevereniging zal de kleuters op 2 Mei een feestje bezorgen ter ge legenheid van de verjaardag van onzt Vorstin. De kleintjes zullen worden ge- tracteerd en in de schuur van de heer P. van Egmond met spelen worden beziggehouden. In aanmerking komen alleen kinderen van 3 -tot 6 jaar. Opgave van kinderen dient morgen van 3.305 en van 89.30 uur n.m. te geschieden in de schuur van de heer P. van Egmond of bü de heer D. de Jong, hoofd der Wil- helminaschool (voor kinderen, die elders op school gaan). Stierenkeuring Gisteren werden op het erf heer Van Egmond de stieren gekeurd Van de gebr Brussee, gebr. Van Tilburg, L. van Tilburg en J. Kromhout. De beesten bleken in prima conditie fe en werden dan ook alle vier goedige- A.-R. kiesvereniging De A.iR kiesvereniging houdt morgen avond om 8 uur haar jaarvergadering. Onder meer komt de verkiezing v Prov. Staten ter sprake. Buurtvereniging Langevaart De 'buurtvereniging van de Langevaart vergadert hedenavond. Besproken zal worden de officiële opening van „moderne" Langevaart. SASSENHEIM Levensmiddelen voor twee dagen! In verband met het Bloemencorso op a.s. Zaterdag, de verkeersdrukte ei onmogelijkheid om op die dag i: Hoofdstraat met voertuigen te parke ren, wordt aan de leveranciers aange raden zoveel mogelijk him klanten vooi twee dagen te bedienen- Het publiek wordt alle medewerking verzocht Burgerlijke stand GEBOREN: Willibrordus P. M., z. v L. J. M. van Ingen en J. Th. Welling; Johannes P. C„ z. v. A. P. -Homan en M. J. van der Meer. ONDERTROUWD: Uilke van der Bij. j. en Grietje M-oolenaar, 28 j., Dirk Eigenlbrood, 25 j., en M. J. Sprayt, 26 GETROUWD: Klaas Visser. 29 j, e Wopje Moolenaar, 30 j.; Frank van d< Heiden. 27 j., en G. Havenaar, 28 j. OVERLEDEN: Cornelis Stelma,-75 j. TER AAR Wijziging spreekuren architect Wij maken er 'belanghebbenden op a tent dat met ingang van heden h< spreekuur van de gemeente-architect op Donderdagmorgen vervalt.'De wekelijkse zijn thans: Dinsdag van 9 tot 14." VOORHOUT Burgerlijke stand GEBOREN: Anna M, d. v. N. J. O* devest en C. M. v. d. Holst; Leonardus v. Th. Heemskerk en J. C. v d. Berg; Johannes E., z. v. J. S. Datema en H. J. Vink; Christianus C., z. v. J. P van der Geei' en C P. Langerak. ONDERTROUWD: Evenhardus G. J. Wouters, 27 j. en Johanna C. M. Bel, 2C j.; Bernardus P. Steenvoorden, 25 j. en Gerarda M. Korteka-as, 26 j. GEHUWD: D. J. van Tol. 22 j. en A Jansze, 24 j. VOORSCHOTEN Geen opperman, maar opzichter Gisteren werd in het verslag over de Geref. school de naam genoemd van opperman Greive. Dit moet echter zijn opzichter, de heer H. Greive. „Naar Australië" Met de „Sibajak" is de familie C. P. Rodenburg, gewoond hebbende Noort- h-eystraat 6. naar Australië vertrokken. De heer R. had hier een kruidenierszaak zal in Australië in een patisserie- werkzaam zijn. Lauwheid onder socialisten In de vergadering van de P.v.d.A sprak dr Pels over de houding van de socialisten in deze tijd. Spr. constateerde lauwheid onder de tegenwoordige socialisten. Ook werd de verkiezings propaganda besproken. De nieuwe neutrale kleuterschool Dinsdag 25 April, 's avonds van 7 ar, op de dag van de officiële opening dus, kunnen belangstellenden het nieuwe gebouwtje van de neutrale kleuterschool bezichtigen. Slecht remmende remmen remmen van de auto van Th. R. deugden niet en tódh had hij met dat niet te tomen voertuig gereden. Zo iets mag niet. Daarom kreeg hij van de Leidse kantonrechter f 50. Boete wel te verstaan, of hij moet 10 dagen brommen. Geref. mannenverenlging Morgenavond 8 uur vergadert de Geref. manneiwereniging. De heer A. Prud'hom- e van Reine zal een inleiding houden ■er het onderwerp: „Paülus". WARMOND Boerenleenbank al te voorzichtig? De boerenleenbank vergaderde. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer J. C. van der Voet. de het afgelopen verenigingsjaar over leden leden, alsmede het overleden hoofdbestuurslid, de heer Bierema. t is een vruchtbaar jaar geweest, aldus spr. In totaal werd f35.000 aan hypotheken en f28-000 aan voorschot ten door de Warmondse bank verstrekt. De kassier, de heer A. Versluys, gaf een gedetailleerd overzicht van de rekenin gen. Er werd een winst gemaakt van f 1788.67, welke bij de reserve werd ge voegd. Deze bedraagt thans f30.156,51. Op 31 December bedroeg het aantal le den 117, terwijl er 882 spaarrekeningen liepen. In totaal staan er elf voorschot- Tot lid van de controle-commissie werden benoemd de heren N. Breedijk, Begroting van Justitie eveneens aanvaard (Van onze parlementaire redacteur.) Gisteren werd de Eerste Kamer bezig gehouden met de ministeriële beant woording van de vragen der afgevaar digden nopens de Begroting van Justitie. Z.h.s. werd deze begroting aangenomen, natuurlijk met de aantekening, dat de communisten tegen waren. Minister Wijers dan hield zijn laatste rede in de Eerste Kamer; een wat ont wijkend en zwak betoog, maar van deze zieke en over de ,kop gewerkte be windsman was niet veel anders te wachten. Hoegenaamd geen nat kwam men te horen, behalve dan kennisgeving, dat er onder prof. Van Poelje een commissie is, die de kwestie der betrouwbaarheid van ambtenaren kan beoordelen. Vice-voorzltter is n Terpstra, lid der Tweede Kamer oud-minister van Onderwijs. Over de Rijkspolitie is geen resultaat bereikt: de minister stelde zich op het standpunt, dat hij, nu de overheid in krimping van dat corps wenste, zich kon bedienen van de normale afvloeiings methoden, zowel als van de abnormale, Helaas kosten die abnormale de politie mannen hun wachtgeld. Een gevecht de heren Van Lieshout (R.K.) en Van Heuven Goedhart (Arb.) mocht niet baten. De minister was te weinig geneigd op nog iets in te gaan en hij trouwens al begonnen met een verkla ring, dat op zijn departement veel onaf gedaan bleef wachten op zijn opvolger. Een punt bleef onopgehelderd: had in de circulaire van de minister gestaan, dat alle politie-mannen boven de 55 de laan uit moesten? De minister ontkende dat, maar er bleek maar een enkel exemplaar van dit document te bestaan en dat had hij niet bij zich. De minister had enige toezeggingen gedaan over wal groter financiële hulp bij de kinderbe scherming, hij had verteld, dat in de beruchte zaak-Menten, een hoog rege ringsambtenaar, vergezeld van zijn echt genote en de directeur van het Bureau Beheer Goederen inderdaad meubilair uit de woning van de destijds gedeti neerde grootfinancier hadden gehaald, hij had de heer Reyers aangevallen om een aanval op prof. Pompe (de heer Reyers had een wat kreupele vergelijking ge trokken tussen de later strafbaar stelde oorlogsmisdrijven van Nederlan ders en de Duitse rechtspleging, die als misdrijf aanrekende, wat het gezonde Du-iitse „Volksempfinden" kwetste) en hij had gezegd, dat heus de afgevaardigden niet te zeer moesten klagen over geschonden rechtsstaat. Het waren alle maal nogal aanvechtbare zaken, behalve over de politie, repliceerde niet. Alleen de heer Reyers, die toch wilde weten, wat er nu bij Werkspoor aan de hand was. Nu ja, dat is natuurlijk in onderzoek, zoals elk punt, dat deze minister niet beantwoorden wil. De heer Rip had wel gelijk met zyn spitse opmerkingen, dat alles op dit departement commissoriaal was. al weerde de minister zich. door er o wijzen, dat er toch veel wetten bureaux verlieten. Voor wie van cijfers houdt: er zijn nog geen 80 gevallen, veroordeeld door tri bunalen, die nog gedetineerd zijn, door de B.G.'s veroordeelde personen zijn er 2277, die hun straf nog afzitten, 507 ge vallen kregen de jubileum gratie. En de kleine antwoordjes kunnen u niet ver der interesseren. Nadat dan dit stuk was afgewerkt, ging minister Joekes van Sociale Zaken zitten op de stoel van minister Wijers en l^egon de Kamer met het Wetsoni- werpv Tijdelijke Verhoging van de Uit keringen ingdWge de Noodwet Ouder domsvoorzieningen, die te^.otte z-h.s. werd aangenomen. Men wil, uithoofde van deze ea eer« tweetal aanverwante wetten, zoals be kend, ook hier een toeslag van 5 pro cent" geven. Voor een keer had de communist Van Santen gelijk, die betoogde dat zelfs met deze 5 procent het leven voor de ouden van dagen zwaarder is geworden. Prof. Molenaar (WD) kwam met zijn denk beelden ,om bestemmingsbelastingen in te stellen, zodanig, dat de Verevenings belasting besteed wordt aan het doel der Ouderdomsvoorziening, de Omzetbelas- Ouderdomsr enten. Men her- nnert zich nog wel, dat een dergelijke G. G. van Elburg en Jac. P. v. d. Hulst. reserve-lid de heren W. A. Koudijs, J. Sikking en M. F. van Stijn. De voor zitter werd herkozen. De heer B. M van Stijn, die wegens zyn hoge leeftijd als lid van de raad van toezicht had be dankt, kreeg van de voorzitter enige vriendelijke woorden. Het voorstel om als ambteloos lid in deze raad zitjjing tc blijven nemen werd door hem aange- :n. In zyn plaats werd de heer L. P. Heemskerk gekozen. Bij de rondvraag werd naar voren ge bracht, dat de bank al te voorzichtig zijn 'bij het verstrekken van lenin- en credieten. De voorzitter ant woordde, maar het lid, dat dit bezwaar had uitgesproken, was toch niet vol- WOUBRUGGE KLEIN, MAAR BELANGSTELLEND Ds J. d-e Jong, Ned. Hervormd predikant te Hoogmade, was zo genegen ons aanleiding van ons artikel over de Refor matie in Hoogmade nog enkele gegevens te verstrekken. Ds De Jong schrijft ons:' De Hervormde Gemeente telt precies 29 gezinnen. Het zielenaantal bedraagt 110. Er zijn 58 belijdende lidmaten. En hen nemen ongeveer 35 geregeld deel aan het Heilig Avondmaal De op komst des Zondagsmorgens is buitenge woon goed. Een van mijn hoogleraren te Leiden ried zijn studenten aan, hun ge hoor niet te tellen, maar te wegen. Te Hoogmade ben i'k echter zo vrij mijn ge hoor te tellen Op 1 Mei 1949 werd ik hier als bijzonder hulppredikant ingeleid. Tot heden was -het aantal kerkgangers gemid deld ongeveer 55. De gemeente mag dus gerekend worden niet alleen onder de kleinste, maar ook onder de meest be langstellende van ons vaderland. Nog is vermelding waard, dat het kerkje tot voor kort eigendom was van de heerlijk heid. Verleden jaar is het met het kerk hof door de kerkvoogdij der gemeente gekocht voor f 1, zegge één gulden. Dit verband met de restauratie, die drin gend nodig is. 't Kerkje helt bedenkelijk over naar de kant v-an de weg, die ver zakt door het zware verkeer. Z OETERWOUDE Aanbesteding Gistermorgen vond de aanbesteding plaats van de bouw van zes woningen de woningbouwvereniging St. Willibrord aan de Hoge Rijndijk. Laag- inschrijver was T van Burik te Zoeterwoude voor f59078, hoogste H. J. Verkroot te Amsterdam voor f71.000. cpzet voor de Wegenbelasting die na» het Verkeersfonds zou gaan een belac lijke aanfluiting is geworden. De liberale spreker wilde de verzei ringsgedachte zien vastgehouden en vi weet de minister op het slechte pad zijn, en de heer Kuiper van de KI viel hem in deze verzekeringsgedacl volkomen by en dat vond i Joekes minder prettig. Die had zwaar tegen, dat het onderhavige oi werp als punt van uitgang zou dien voor zulk een academisch debat de pensoenen betreft, waarvoor de ht Molenaar ook verhoging vraagt, is kwestie voor de minister van Binne landse Zaken. De Kamer ging uiteen tot Maand a.s. wanneer minister Stikker voor voetlioht komt. Knipperlicht: gevaar Rijswijk heeft de primeui van Nederland Op de eerste avond enige misverstand Op het drukke kruispunt Haagweg GeestbrugwegHeerenstraat in Rijsw heeft gisteravond ir A. C. Kuijsten, vi keersexpert van de ANWB, het een gele knipperlicht van Nederland in king gesteld. Dit gele knipperlicht hier het drukke verkeer (gemidde 10.000 motorvoertuigen per dag) schuwen voor het gevaarlijke kru punt. In België, Frankrijk en Zweden wot dit systeem reeds met succes toegepa Gedurende de uren, dat er geen. agt staat, om regelend op te treden, zul] automobilisten reeds op grote afsta het licht zien; het geeft 60 knippering per minuut. Gisteravond waren ei automobilisten, die de bedoeling het licht blijkbaar niet begrepen, wa zij stopten, in de mening, dat lood zou komen Er stonden echter verkeersagent klaar, om opstoppingen te voorkom en als in den lande voldoende beke is, wat dit knipperlicht betekent, zal zeker ten volle bijdragen aan de keersveiligheid op dit kruispunt. Bij in gebruik nemen van het knipperlic waren oun. aanwezig, de hoofdinspe teur van politie A. Hensums en de recteur van het GGEB in Rijswijk, heer R. J. Martini. De installatie wc ook aangebracht bij het verkeersplé aan de Vughtsweg in Den Bosch, bij h Chalet Royal. Ook in Oudenbosch, de drukke provinciale weg van Moerdijk naar Roosendaal, wordt aanbrengen van dit gele knipperlii voorbereid. De Japanse werkgeversorganisat heeft aangedrongen op afschaffing alle beperkingen op de industrie, va le herstelbetalingen, van de beperking! op de tonnage, de grootte, snelheid het type der Japanse schepen, op visserij, op de luchtvaart enz. Redt „klemverpakking" de fruitexport Ook Zwitserland op de duur een gevaarlijke concurrent Om uit de moeilijkheden te komen len de Nederlandse kwekers beter fru moeten telen, tegen de laagst mogelijk kostprijs. De sociale lasten, die 9 pet vf het loonbedrag uitmaken, hebben zij ter niet in de hand Andere lasten zulle moeten worden weggenomen of vermli derd. Dit zei de voorzitter van de Ne Fruittelersorganisatie, de heer C. Boude wijn, gisteren op de algemene vergadt ring in Utrecht. Het fruit is vorig jaar niet te duur gf weest. Veel is zelfs tegen te lage prijze verkocht. De vrijmaking van de hand^ moet men niet alleen aanvaarden, neer zij directe voordelen brengt. Me moet de concurrentie aandurven. Vooi waarde is echter een werkelijke vrljhac del en daar lijken b.v. de jongste Duit: invoerrechten niets op. Over de b'ezwi ren van de fruithandel en de pachte: van ongeoogst fruit tegen het veilingi systeem, worden nog deze week bespit kingen gevoerd. De heer J. J. J. Bos, voorzitter van ondervakgroep export van groenten fruit, meende, dat de export met het Ir voeren van de „kleinverpakking" ee nictwe bloei tegemoet gaat. Met films verpakking moet nien uiterst voorzicht zyn, daar „Wageningen", gezien de ervi ring, geen positieve aanbevelingen ko Willen we het op den duur tegen Zwl seriand kunnen opnemen, dan zullen i standaardfruit moeten kweken, aldus JJohan Bos. Zwitserland heeft een ovi vloed van fruit. Wat niet verkocht kan worden vi werkt men o.a. tot brandspiritus. I leek spr. een betere bestemming dai zoals in ons land, de mestvaalt. Scheepvaartberichten BOSCHFONTEIN 18 I DELFT 18 op rede Corral. GGANO 18 v Bandar Shapur n Basr»! ILOS 17 te Oran. JOBS HAVEN p 18 Dover. Jupiter 17 MOLENKERK 18 POSEIDON 18 te New York. S RPADON 17 v C. Trujillo n Turks-ellan Sibajak p 17 Ouessant. Stad Maassluis 18 Dover. t'ESTERDAM p 16 Scilly. TROEPENSCHIP ZUIDERKRUIS 18 v Djakarta n R'dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2