Jlmiwe $ti terfje GTourant DUITSLAND wordt niet vóór Frankrijk paraat is herbewapend T.N.I. landde op twee plaatsen ten Zuiden van Makassar Wist U DINSDAG 18 APRIL 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: Tel. 2040a Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: TeL 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1EN: t 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No i DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken m5laatvasttctt fs Qficbteora tngn hert in tcgficospocf" ONZE MANNEN IN INDONESIË HEBBEN WEER SOKKEN ZIE PA G. 5 De verdediging van Enzopa Eerste doel van Atlantisch plan 36 divisies OORLOG kan wordeq vermeden, doch slechts door een inspanning, gelijkstaande met die, welke nodig is om een wereldoorlog te winnen. Aldus John Foster - Dulles in zijn boek, „Oorlog of vrede", dat te New York verschenen is. Dit werk wordt uiterst belangrijk geacht, omdat het van de hand is van de Republikeinse deskundige voor Buit. Zaken, die onlangs tot adviseur van Dean Acheson werd benoemd. Foster Dulles ziet in het Atlantisch Pact een belangrijke ontwikkeling van de organisatie der vrede. Hij is echter van oordeel, dat Duitsland niet als een Integraal deel in het kader van de Westelijke naties moet worden gebracht. De uitspraak van Foster Dulles slaat kennelijk op de kwestie der al dan niet .bewapening van Duitsland". Bij de voorbereidende besprekingen voor een conferentie van de leden van het Atlan tisch Pact, welke half Mei te Londen wordt gehouden, heeft men het volgende standpunt ingenomen: Duitsland zal niet worden bewapend vóór Frankrijk zijn verdediging heeft voltooid. Practisch is hiermede Duitslands herbewapening voorlopig van de baan. Niet alle politieke en militaire kop- Itukken zijn het overigens met dit stand eens. Zo heeft generaal Jacob De- vers. vóormalig chef van de Amerikaan landstrijdkrachten, in een interview te nnen gegeven, dat hij bewapening van West-Duitsland voorstaat, omdat zij, de Duitsers, „kunnen vechten als duivels". Maar een groep van acht Amerikaanse lenatoren heeft voorgesteld, een commis- te benoemen, teneinde de Amerikaan- politiek in het bezette Duitsland onder de loupe te nemen. Men vreest het ge vaar. dat evenals de Nazi's twintig jaar geleden deden, ook thans de vijanden van de democratie in Duitsland weer de overhand krijgen en Europa dodelijk be dreigd zal worden door een Russisch- Duitse alliantie. Van hoe groot belang is het dus niet, dat de West-Europese landen militair sterk staan, ook zonder een herbewapend Duitsland. Het eerste, concrete doel, dat ten zal trachten te bereiken in het ka- er van het, door het „militaire comité" an het Atlantisch Pact opgemaakte ver- edigingsplan, is gericht op36 Euro- ese divisies. Dit plan zal worden voorgelegd aan de leden der a.s. grote conferentie, dus die der ministers van Buit. Zaken der twaalf Pactlanden. Naar verluidt, zal Engeland vijf of zes divisies leveren en de zoge- Kind ove*leden aan vergiftigde worst? GROOTMOEDER IN ARREST GESTELD Onlangs is in Geldermalsen een twee- Jarig jongetje ziek geworden en even na dat hij naar het ziekenhuis was overge bracht, overleden. De omstandigheden waaronder 'het jongetje overleed, de politie aanleiding geweest oi grootmoeder, bij wie het in huis te arresteren. Het lijkje, dat al begraven zal nu door de politiedeskundige, de heer van Ledden Hulsebos, worden onderzocht. De zaak schijnt zich als volgt te heb ben toegedragen. De grootmoeder, die uit A'dam kwam en die met een weduwnaar uit Gelder malsen was getrouwd, schijnt het plan te hebben opgevat om haar man te ver giftigen. Hiertoe had zij worst vergiftigd. In plaats van de man at het tweejarig» kleinzoontje de worst op. Kort hierna is het jongetje ziek geworden. Uitlatingen tijdens een heftige ruzie tussen het echt- varen voor de politie aanleiding de te arresteren. De toedracht kon door de politie niet bevestigd worden. Dood scheidde oudste tweeling De weduwe Cornelia MontensStra- ver. die met haar broer Melchior de oud ste tweeling van ons land was, is in Waspik overleden. Op 6 Augustus zou lij 94 geworden zijn. Sleepboot „Noord-Holland" vestigde nieuwe glorie De Nederlandse sleepboot Noord- Holland heeft een bijzondere prestatie geleverd door een duizend ton zware havenpier, ruim 60 meter lang en 20 meter breed, van Southampton naar Sumatra te slepen. De sleepboot heeft de afstand van ruim 14.000 kilometer in 67 dagen afgelegd- BESPREKINGEN OVER HEFFINGEN OP GROENTEN Morgen vertrekt een regeringsdelega tie naar Bonn om onderhandelingen te voeren met de Westduitse regering over de sinds 4 April plotseling gehe ven invoerrechten op groenten, fruit en andere producten. DOODSTRAF GEëlST TEGEN MIJNWERKER In Roermond werd gisteren de dood straf geëist tegen de 31-jarige mijnwer ker C. W. Klonen uit Heerlen, die o a. .onderduikers en verzetsmensen aan de BD. uitleverde en herhaaldelijk gevan genen mishandelde. Nieuwe verkeersbrug bij R'dam Verbinding tussen Zuiden en Oosten Over de Nieuwe Maas,ten Oosten van Rotterdam, zal een nieuwe ver keersbrug worden gebouwd voor het verkeer DordrechtGoudaUtrecht. Deze brug zal een verlichting beteke nen van het verkeer tussen Rotterdam- Zuid, in het bijzonder IJsselmonde, en het Oosten van de stad. Het plan be hoeft nog slechts de goedkeuring van I de minister. Over de datum van uitvoe ring is niets bekend, doch wel wordt verwacht dat dit zal geschieden om eventuele werkloosheid op te vangen. Burgemeester d'Ailly van Amster dam bracht vandaag een niet-officieel beioek aan Rotterdam. naamde „steun" luchteenheden cn vlootcontingenten verzorgen. Terwijl Frankrijk circa 20 divisies zou opbrengen, komt het restant neer op rekening van de Benelux-landen en de andere Europese leden van het Pact. De taak van dit Europese leger zou bestaan in het ophouden van een even tuele aanvaller, totdat machtige Ameri kaanse en Canadese contingenten zouden zijn aangekomen. De Amerikaanse lucht macht zou tot taak hebben de strategi sche bombardementen uit te voeren. Ho pen wij dat het nooit zover komt. Niet zonder ironie maakt Reuter mel ding van het feit, dat Amerika en Rus land zich bezighouden met de vervaar diging van een „zenuwgas", dat de strijd lust van de vijand zou kunnen knotten en zulks met de minst mogelijke kosten! Oud-illegale leider ver duisterde f 40.000 Anderhalf jaar geëist Tegén de 46-jarige eerste luitenant L F. v. H. uit Enschede. die uit hoofde van zijn vele en belangrijke illegale werk be noemd werd tot hoofd van de sociale dienst der binnenlandse strijdkrachten werd' gisteren voor de krijgsraad te Arn hem ÏVi jaar geëist wegens verduistering van f 40.000. Verd. moest als hoofd van de sociale dienst zorgen voor de nabestaanden de in bezettingstijd gevallenen of hen, die invalide werden of ander letsel opliepen. Hij organiseerde o.a. een lecte ten bate van de Stichting 1940'45, waarvan hij f 23.000 achterhield. Voorts gebruikte hij voor zich zelf een bedrag f 23.00, dat bestemd was voor de weduwe van een oorlogsslachtoffer. Ook verkocht hij ten eigen bate in beslag genomen oorlogsbuit. Het meubilair van dienst werd eveneens aan de man ge bracht en de opbrengst verdeeld onder het personeel. Om diverse tekorten te dekken ver valste hij de boeken. Voorts wordt hij er van beschuldigd dat hij zich als adviseur van het nationale steunfonds een gefingeerde vordering van f 6000 liet uitbetalen. Een bedrag van f 1000 bijeengebracht door de voet balvereniging Rigtersbleek voor de Stichting '40'45, dat per abuis bij zijn dienst terecht kwam. werd eveneens ge bruikt. Van H. heeft reeds 10 maanden in voorarrest gezeten. Koning Leopold spreekt met zijn zoon Boudewijn over de Koningskwestie. En uiteraard ook over de mogelijkheid, dat aan Boudewijn. tijdelijk het gezag Overgedragen zou kunnen worden. Nieuwe troepen worden te Soerabaja en Semarang ingescheept Een Reutertelegram uit Makassar meldt, dat volgens aldaar ontvangen berichten troepen van de Indonesisehe centrale regering op Zuid-Celebes zfjn geland met het doel de opstandelingen, die Makassar bezet houden, te bestrijden. Volgens deze be richten zfjn gisteravond ongeveer 300 man geland te Djeneponto, 120 km ten Zuiden van de stad, en andere troepen te Karama; ongeveer 25 km Noordelijker. Gisteravond werd reeds te Djakarta gemeld, dat er zich drie schepen voor de kust bevonden en dat heden in Se- marang en Soerabaja zes landingsvaar tuigen met toepen zouden worden be- De nieuwe opperbevelhebber der cen trale Indonesische regering voor Oost- Indonesië. kolonel Kaliwarang, is heden middag uit Djakarta vertrokken met be stemming „ergens in Oost-Indonesië." Hij heeft de beschikking over 10.000 man o-a. troepen van de^Siliwangidivisie. Zij zijn niet alleen voor Celebes bestemd doch ook voor andere delen van Oost- Indonesië. Opnieuw wordt gemeld, dat de cen trale regering een onderzoek instelt in hoeverre de Oost-Indonesische regering bij de opstand betrokken is. Een offi ciële woordvoerder van de centrale re gering 'herhaalde, dat men geen pardon zal kennen voor hen, die het leven van de 200 gijzelaars in gevaar zullen bren gen. Later meldt Reuter nog, dat slechts vooruitgeschoven posten van de TNI in Zuid-Celebes zijn geland- Volgens een Woordvoerder van het ministerie van verdediging et Djakarta, die dit tnede- deelde, zullen er in de eerstkomende dagen grote landingen worden uitge- Het Indonesische hoge commissariaat in Nederland bericht, dat volgens een Antarabericht uit Makassar V6le leiders van politieke partijen aldaar voldaan zijn over de verklaring van de sultan van Djokja inzake Azis. De bnede, die de stad in haar macht heeft, verontrust vol gens deze republikeinse bron het volk maakt, dat men niet vrijelijk zijn mening kan uiten. Gemeld wordt, dat de radja van Gowa met de TNI samenwerkt. Beschuldiging tegen Nederland Het Indonesische ministerie van voor lichting beweert, dat dit reeds de tweede maal is, dat het Nederlandse commando zijn verplichtingen niet nakwam. De eer ste maal geschiedde dit by de opstand van Westerling. Tot dusverre, aldus het mi- Indonesië vraagt lid maatschap der V.N. De Indonesische premier Hatta heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Natiën verzocht om toelating van Indo nesië tot de V.N. Australië heeft belang bij geheel Nieuw-Guinea De Australische premier Menzies heeft verklaard, dat zijn land- belang heeft by geheel Nieuw-Guinea en min stens evenveel belang als welk ander land ook. nisterie, is het commando in gebreke ge bleven, de deserteurs naar de kazerne terug te brengen. In hoeverre dit uit sluitend onmacht is geweest, zal de tijd leren, voegt het er aan toe, terwijl het „tastbare daden" van Nederland ver langt. Weer een noodkreet van dr Warouw Nu beroep op Nederlandse Regering De oud-premier van Oost-Indonesië, dr Warouw, heeft ditmaal een telegram ge zonden aan dr Drees, mr Stikker en de voorzitters der beide Kamers. HU wijst er op, dat Oost-Indonesië dreigt, over weldigd te worden en onderworpen aan de republiek Hij herinnert er aan, dat het zelfbeschikkingsrecht der deelstaten voorwaarde was voor de souvereiniteits- overdracht, welke immers uitsluitend strekte tot het geven van vrijheid aan de volkeren van Indonesië. Dr Warouw betoogt, dat de federatieve structuur met recht tot zelfbeschikking door de Nederlandse regering is gega randeerd in art 1, lid 2 van het charter van souvereiniteitsoverdracht en artikel 2 van de overgangsovereenkomst. Bij de overweldiging van Oost-Indonesië wordt voor geen enkel middel teruggeschrikt, zoals de woordbreuk, gepleegd tegen Azis De Nederlandse regering is krachtens ar tikel 2 van de wet op de souvereiniteits overdracht verplicht stappen te doen bij de Unci óf de Verenigde Naties, betoogt dr Warouw verder en hij verzoekt onze regering hiertoe over te gaan. Solutiondamp ontplofte drie gewonden Felle binnenbrand in kantoor van Delltse distilleerderij Drie personen werden gistermiddag ernstig gewond bij een ontploffing, ge paard gaande met een brand, in het in aanbouw zijnde kantoorgebouw van de distilleerderij en alcoholfabriek „De Pa pegaai" aan de Westvest te Delft. Enkele werklieden waren bezig, de rubbervloer in te smeren met solution, waarin aceton is verwerkt. Vermoedelijk zijn de vrijge komen dampen ontploft door de vonk van een sigaret. Het snelle optreden van de brandweer kon niet voorkomen, dat de felle binnenbrand in het kantoorgebouw grote schade aanrichtte. De drie personen, die ernstige brandwonden opliepen, zijn: R. Kamphout uit Monster, G. Ros uit Delft en S. van Nieuwenhuizen uit Bever wijk. De laatste is in het Gasthuis opge nomen. Zijn toestand was hedenmorgen niet zorgwekkend. Pas op je tellen/ Iemand (die onbekend wenst te olij ven) wist een telmachine te stelen uit het hoofdbureau van politie te Rome. De parachutist Leo Valentin, houder van het wereldrecord vrije sprong, zal tijdens de internationale luchtvaartbijeenkomst in Frankrijk een demonstratie geven met zijn vleugels West-Europese Unie te Brussel bijeen Amerik. ambassadeur Lewis Douglas woonde de conferentie bij Aan spoedeisende verdedigingsprojecten wordt voorrang verleend Volgens een communiqué uit Brussel, hebben de Engelse, Franse, Belgische. Nederlandse en Luxemburgse ministers van Buit. Zaken, Defensie en Financiën lyst opgemaakt van onmiddellijk uit te voeren defensieve projecten. De finan ciering werd vers-at in concrete voorstellen, welke binnenkort aan de vijf rege ringen der West-Europese Unie zullen worden voorgelegd. De z.g. „Consultaties- Raad" erkent de noodzakelijkheid van het handhaven ener nauwe samenwerking met de organisatie van het Atlantisch Pact. De conferentie stond onder leiding tn de demissionnaire Belgische min. van Buit. Zaken. Paul van Zeeland, en werd gehouden in het Palais des Academies te Brussel. Ook de Amerikaanse ambassa deur te Londen, Lewis Douglas, woonde de bijeenkomst bij, en beraadslaagde ruim veertig minuten met de ministers „achter gesloten deuren Het was een overhaaste bespreking, want Douglas moest nog die zelfde avond naar Lon den terugvliegen. Zijn komst te Brussel hield onmid dellijk verband met de wens der West- Europese Unie, om het proces van haar algehele integratie in het Noord-Atlan- Brits hof maakt a.s. blijde gebeurtenis bekend Prinses Elizabeth van Engeland ver wacht inderdaad haar tweede baby. In officiële bekendmaking van Bucking ham Palace werd gezegd: „H. K. H. Prin ses Elizabeth, hertogin van Edinburgh, zal niet meer aan het openbare leven deelnemen;" Dit is de gebruikelijke er om een geboorte in de Konink lijke familie aan te kondigen. De blijde gebeurtenis wordt in de loop van de x verwacht. Het vliegtuigincident boven Letland V.S. wachten nog met antwoord aan Rusland Het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken heeft verklaard, dat de regering der V.S. zal wachten met haar antwoord op de Sowjet-nota betreffende het inci dent met het Amerikaanse vliegtuig bo- Letland, tot alle mogelijke Inlich tingen over dit incident zijn ingewonnen de feiten door een rustig en volledig onderzoek in hun waar daglicht zijn ge plaatst. De Amerikaanse regering be treurt het gemis aan kalmte en gematigd heid bij de Sowjetregering. Directeur Amerikaans Wapenhulp programma neemt ontslag James Bruce, directeur van het Ame rikaanse wapenhulp-programma, zou volgens Reuter, bij President Truman zijn ontslag hebben ingediend en weer ambteloos burger worden. Truman zou echter voornemens zijn James Bruce tot ambassadeur in Engeland te benoemen. Ruime overwinning voor Tito in Triëst Hoewel de uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen in de Joegoslavische van Triëst nog niet bekend zijn, ver wacht men, dat een overweldigende meerderheid heeft gestemd op het Ita- liaans-Sloweense front. Tito van poging tot moord beschuldigd In een Bulgaarse nota wordt maar schalk Tito van Joegoslavië er van be schuldigd rechtstreeks verantwoordelijk te zijn voor een complot, gericht op het vermoorden van de Sowjet-maarschalk Worosjilof. tisch systeem te bespoedigen. Blijkbaar zijn de ministers tot overeenstemming gekomen over het beginsel van stan daardisatie van militair materiaal, op de zelfde grondslagen als die van de Ame rikaanse .productie. Het algemeen pro gram voor financiering van het defensie program heeft geen wijziging ondergaan, maar over veertien dagen zullen de des kundigen daarover opnieuw beraadsla gen. De Britse min. van Defensie, Shinwell, heeft geweigerd commentaar te geven op berichten, dat veldmaarschalk Montgo mery waarschijnlijk als opperbevelheb ber der strijdkrachten van de West- Europese Unie vervangen zou worden. Tegengesproken -heeft hij het nieuws niet. Veldmaarschalk Lord Alexander zou dan eventueel „Monty" opvolgen De zitting te Brussel werd gisteravond half zes gesloten. De Belgische commu nistische partij demonstreerde weer eens met de leuze: „het Brusselse Pact staat, gelijk met oorlog." De politie ar resteerde verscheidene manifestanten. Negentienjarig meisje probeerde haar ouders te vergiltigeh Zij wordt ter beschikking van de Regering gesteld. De Haagse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 19-jarige xóerkster Agnes C. V. uit Lei den. die in koffiebonen muizentarwe had gedaan, teneinde haar moeder te vergiftigen. De vader, die van de koffie had gedronken, is overleden. De recht bank kwam overeenkomstig de eis tot de conclusie: ontslag van rechtsvervol ging en ter beschikking stelling van de regering. Duitse scheepsbouw uitgebreid? Waarschijnlijk zullen de geallieerde hoge commissarissen binnen enkele weken de beperkingen van de Duitse scheepsbouw ten behoeve van buiten landse reders herzien. Tijdbom aan vliegtuig meegegeven Man wilde zijn gezin vermoorden MAAR KWAM OP HET LAATSTE MOMENT TOT INKEER Om uit zijn financiële moeilijkheden te geraken heeft de 31-jarige laborant John Henry Grant te Los Angeles bijna een tijdbom meegegeven aan een vliegtuig van de „Unitfed Airlines", waarin zijn vrouw, zijn dochtertje van 6 en zijn zoontje van 5 jaar zouden reizen Op hun levens had hij verzekeringen afgesloten tot een bedrag van 25.000 dollar. Het moment, dat zijn vrouw en kinderen voor de raampjes van het vliegtuig naar hem wuifden werd hem echter te machtig en vlak voordat het toestel de lucht zou in gaan, kwai*n Grant tot andere gedachten „Laat het vliegtuig niet vertrekken." riep hij tot 'n ladingbediende, „ik heb er een koffer vol benzine in gezet." De koffer bevond zich nog op een bagagewagen en toen hij geopend werd, sloegen de vlam men er uit. Grant haastte zich naar zijn auto. maar werd gegrepen toen hij op het punt stond weg te rijden. Hij vertelde aan de politie, dat hij veel schulden had en geen andere manier wist uit de zorgen te geraken dan door zijn voorgenomen daad. Het hoofd van het politielaborato- rium verklaarde, dat de bom zeer knap was gemaakt 4 Meisje wilde haar schoonheid verhogen Maar verspeelde gebit en onderkaak Ter verbetering van een schoonheids- fout; weike bestond uit overtollige beha ring. liet een 20-j. fabrieksmeisje, dat /as van een ziekenfonds, zich behan delen door een röntgenoloog, die haar 12 k 15 keer .bestraalde De-gevolgen waren echter heel anders dan het meisje zich had voorgesteld,.want ze verloor door deze behandeling haar gebit en onder kaak. waardoor haar gezicht ernstig is misvormd. Het meisje sprak de arts aan voor scha devergoeding, daaT de geneesheer haar niet heeft gewaarschuwd voor de zeer ernstige gevolgen, welke uit de stralen- bèhandeling kunnen voortvloeien. Recht bank en Hof wezen de vordering toe. De arts ging in cassatie en beriep zich op een bepaling in het reglement voor het ziekenfonds, volgens welke de verzeker de geen geldelijk verhaal hebben op arts of specialist. De Hoge Raad heeft echter het beroep verworpen en de contractuele uitsluiting nietig verklaard, als in strijd zijnde de goede zeden. Hand- en span diensten Gisteren stelden we ten aanzien van de Indonesische kwestie de raag: Hoe zit dat? Ons vermoeden, dat zowel de UNCI als de Nederlandse auto riteiten Djokja teveel in de kaart speel den. met veronachtzaming van het op de RTC getroffen accoord. wordt door later ontvangen berichten versterkt. Ajis is naar Djakarta vertrokken onder sterke pressie van Nederlandse zijde, zo erd gemeld. Nederland stelt zich du3 partij, steunt Djokja en valt Azis af. Was dat laatste het enige, dan zou dat nog enigszins te begrijpen zijn. al was ..amokmakende" -kapitein. Maar door deze handelwijze keert Ne derland zich ook tegen de deelstaten. Immers het gaat in de huidige situatie allereerst om het voortbestaan van die zelfstandige deelstaten binnen de repu bliek Indonesië, ja dan neen. Djokja 1 wij steunen door onze hulp Daarmee verkrachten wij. evenals Djokja. het op de RTC plechtig gesproken ja. Daarmee verraden we en kele millioenen Indonesiërs, die wel zelfstandigheid vroegen binnen de Unie geen deel wilden zijn van de re publiek Djokja. Vóór de RTC hebben we gedanst naar het pijpen van Djokja. tot ergernis van groot deel van het Nederlandse volk. na de RTC schijnt het wel, alsof hetzelfde liedje weer gespeeld wordt, en wij dansen weer. Daarom 'zijn we huiverig voor de ele conferenties die de Nederlandse militaire autoriteiten met Hatta en de Sultan van Djokja houden. Wat wordt daar besproken? Hoever gaan we mei ize hulp. materieel en moreel? Natuurlijk hebben we krachtens het Unie-statuut verplichtingen en verplich tingen zijn er om na te komen. Maar elk accoord eist dat nakomen van beide partijen. En daaraan ontbreekt het, dat thans kunnen zien. Djokja houdt zich niet aan het gesloten accoord. Dat heeft het nog nooit gedaan trouwens. Maar indien wij nu onze ver plichtineen wel blijven nakomen, ter wijl onze partner het accoord metter daad verwerpt, dan zjjn we eveneens bezig de destijds behaalde resultaten te ■ernietigen- Door onze afspraken na te komen bevorderen we dan niet het recht steunen we het grofste onrecht- Daarom is het nodig dat er klaarheid komt. De regering zal hier moeten spre ken. Nooit kan het de bedoeling zijn dat het nakomen van een verplichting ons in strijd zou brengen met de andere ac- coorden. Iedere hulp, hetzij direct, hetzij indirect, door ons verleend aan het liquideren van de deelstaten, stelt tractbreuk, maakt het vermoorden va DAT automobilisten bij de pontveren in Velsen, Buitenhuizen, Hembrug en Amsterdam over het IJ Donderdag door verkeerstellers zullen worden onder vraagd, zulks i.v.m. de tunnelplannen. DAT Vrijdag in Ermelo een ouderdag wordt gehouden van de school voor re serve-officieren der infanterie. DAT op 26 April de officieren van het nieuwe dienstvak der Kon. Landmacht, de technische dienst, in Utrecht worden geïnstalleerd. DAT Ir P. Hus, rijkstuinbouwconsu- lent, Maandagavond om kwart voor acht zal spreken over de bestrijding van zaagwespen. DAT W. Luberti, procuratiehouder van Bensdorp te Bussum, op 25 April 50 jaar in dienst van dit bedrijf is. DAT Steenwijk thans een busverbin ding heeft met Emmeloord, via Blokzijl- Marknesse. DAT mevrouw M. van Hees-Koppe te Dordrecht vandaag 101 jaar werd. DAT J. Zeegers op zijn verzoek eer vol is ontslagen als consul te Leopold- stad (Belgische Congo). DAT in hoger beroep voor het Bossche Hof f 2000 boete werd geëist tegen elk der drie gebroeders L.. beherende ven noten van de Cowboy-schoenfabrieken te Dongen, die in Breda elk tot f 10.000 waren veroordeeld wegens te hoge prijzen. DAT men gisteren Is begonnen de binnenhaven van Bergen op Zoom te dempen. DAT aan de kop van de Afsluitdijk bij Zurich een zalm werd gevangen van 18 DAT in Amsterdam '•twee jeugdige metaalarbeiders werden gearresteerd, die op een valse chèque 600 gulden hadden geïnd om een baby-uitzet te kunnen kopen. DAT twee onbewaakte overwegen te Oss op 1 Mei knipperlicht krijgen. ADENAUER BEZOEKT BERLIJN Hij grijpt naar zijn redevoering en vindt een bundeltje dollars De Duitsers zijn één volk van broeders en begeren hereniging De West-Duitse bondskanselier, dr Adenauer, die zijn eerste officiële bezoek Berlijn brengt, werd op het gemeentehuis van West-Berlijn hartelijk begroet. In de zaal hingen o.m. de omfloerste vlaggen van Duitse landen in de Sowjet-zom Polen. Toen de kanselier het welkom wilde beantwoorden en de tekst van zijn i zocht, nam hU bij vergissing een bundeltje bankbiljetten uit zijn binnenzak. Dit men kunnen beschouwen als een voorteken van financiële hulp, die op weg r Berlijn is, aldus de olijke Adenauer. Duizenden politie-agenten. aldus A.P.. haddën de weg afgezet, toen Adenauer gisteren een zegevierende tocht door de stad maakte. Communistische jeugdlei ders hadden een protestdemonstratie aangekondigd, maar deze werd afgelast De Britse generaal-majoor, Bourne, heeft Adenauer medegedeeld, dat West- Berlljn op het ogenblik aan een aanval blootstaat, welke minstens even erg is als indertijd de blokkade. Ook valt te vrezen, dat het begrotings-tekort 60 mil- lioen West-Duitse Mark zal bedragen. Bourne bepleitte eveneens de noodza kelijkheid, dat Berlijn weer de hoofd stad zal worden van een verenigd Duits land- Maarde Russen hebben hun hoop om geheel Berlijn in hun macht te krijgen niet opgegeven. Tegenover het communistische ..Pinksteroffensief" zijn de Westelijke Geallieerden echter paraat. De bondskanselier hoopte, dat de Duitse eenheid een feit zou worden, want in weerwil van de schijnbare gren zen vormen de Duitsers één. volk en denken zij als één volk. De burgemees ter, Ernst Reuter, wees erop, dat aan de andere zijde van de Brandenburger Tor circa 18 millioen Duitsers wachten op vereniging met de Bondsrepubliek. DAT het 391 ton grote m.s. Nieuwaal door de Mij Zeetransport Anthony Veder te R'dam naar Finland is verkocht. DAT het grenskantoor Kerkrade Haanrade thans behalve voor grens arbeiders ook is opengesteld voor hen die een pas hebben voor familiebezoek in Duitsland. DAT de pruime-, pere- en appelbomen op Zuid-Beveland aan het eind van deze week in volle bloei zullen staan. DAT de Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) op 17 Mei in Esplanade te Utrecht ver gadert. DAT vijf personeelsleden van een han delsonderneming en twee helers in Am. sterdam zijn gearresteerd wegens dage lijkse diefstal van damesmode-artikelen en fournituren tót een bedrag van 10.000 gulden. DAT dr Sjahrokh. minister van Pro paganda van Iran. de radionieuwsdienst van het A.N.P. in Hilversum bezocht. schuldig 3 ns medeplichtig aan de rechten, die. mee millioenen Indone siërs zijn gewaarborgd. Het geval-Azis is niet het geval van een kapiteintje. Het is in werkelijkheid strijd om de handhaving van het recht, om het nakomen van gedane be loften. Ook hier gaat het er om, of Nëderland die plechtige beloften gestand zal doen ja. dan neen. En het heeft er helaas de schijn van at we weer bezig zijn neen te zeggen, door onze hand- en spandiensten aan Djokja. Seretse Khama door dansende Bamangwato's verwelkomd Seretse Khama, het door de Britse re gering niet-erkende opperhoofd der Ba mangwato's. is door zijn stamgenoten bij zijn (tijdelijke) terugkeer in Serowe een grootse ontvangst bereid. Honderden dansende en schreeuwende zowel man lijke als vrouwelijke Bamangwato's weer legden door deze verwelkoming de be wering van de Britse regering, als zou den de leden der stam Seretse niet meer als stamhoofd wensen. Dit was een van ?r zeldzame gelegenheden, dat vrou- hebben deelgenomen aan bijeen komsten van een negerstam. Noordenwind uitgewaaid Eindelijk echt voorjaar (met regenbuitjes) (Van onze weerkundige medewerker) Aan de periode met koude, schrale Noordelijke winden en plaatselijk vrij e nachtvorsten is thans een einde gekomen. Zondag woei er nog een krach tige koude Noordelijke wind over ons land. veroorzaakt door een depressie die Italië over de Alpen naar Noord- Duitsland bewoog en in Midden- en West-Duitsland nog wat regen veroor zaakte. Dit regengebied bleef juist ten Oosten van de Oostgrens, al kwam er wel vrij veel bewolking voor. Inmiddels hebben de oceaandepressies weer het initiatief genomen, waardoor reeds gisteren de wind over ons land van Noordelijke naar Zuid-Westelijke rich ting draaide, waardoor al dadelijk een veel zachtere luchtstroming ons land binnenkwam. Tengevolge van deze. voor land- en tuinbouw zeker gunstige ont wikkeling, mag de komende dagen aan merkelijk zachter weer verwacht wor den. al zal er tengevolge van de ver schillende storingfremton die over ons land zulen bewegen, af en toe enige regen vallen. Maar een regen in April is naar de boer zijn wil. De wind, die tijdens het voorbijtrek ken van depressies ten Noorden van ons land af en toe krachtig kan toenemen, zal dan nog meer vochtige en zachtere lucht aanvoeren. Het weer krijgt dus de komende da gen een meer zacht en groeizaam voor- iaarskarakter, terwijl de schadelijk wor dende nachtvorsten voorlopig ook weet geweken zijn. WEERBERICHT Vroegere verloofde met dolk onder het bed De vroegere verloofde van de 22-ja- rige bankwerker P. R. kwam dezer da gen met haar zuster thuis en merkte aan een openstaande deur, dat er een indringer in huis moest zijn De meisjes vonden R. in de slaapkamer onder het bed. Een te huip geroepen buurman mocht zich van zijn vrouw niet met de zaak bemoeien en R. kon ontsnappen. Een passerende agent greep hem ech ter. Hij bleek een dolk bij zich te heb ben, om zich t« verdedigen, zei hij. Later iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind. aan vankelijk Oostelijk, later draaiend naar Noordelijke richtingen. Overdag iets kouder. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 5.36—19.43. Maan 5.59— 22 39 uur. 25 April E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1