Afscheid van ds J. Swijnenburg van Leidse Herv. Gemeente Geref. Kerk van Valkenburg heeft een nieuwe predikant NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws ZIJN PREDIKING WAS PAASPRED1KING Als ds D. J. Vossers in het Leids Hervormd Kerkblad van 15 April j.l. schryft, dat de Leidse Hervormde Gemeente het vertrek van ds J. Swijnenburg zeer betreurt, dan zyn dit geen gelegenheidswoorden. En deze gemoedstoestand vindt ook niet zfln eerste oorzaak in het feit, dat gisteravond met het afscheid van ds Swtfnenburg de vierde vacature sinds mensenheugenis is dit niet voorgekomen is ingetre den. Maar het is, omdat ds Swynenburg bij velen in onze stad een grote plaats heeft ingenomen en zün pastorale arbeid in ons midden alle reden heeft gegeven tot erkentelijkheid, dankbaarheid en blijdschap. Hervormd Leiden kan dan ook met recht spreken van een verlies, dat in de gegeven situatie allicht dubbel zwaar wordt gevoeld. MAANDAG 17 APRIL 1950 De Pieterskerk was tussen half 7 7 uur vol gelopen. Het binnenkomen de predikanten-in-toga en de andere ambtsdragers, terwijl de organist zacht preludeert, geeft altijd plechtige menten. misschien wel vooral men voor een afscheid staat. Voor deze dienst, die een zet dig karakter droeg, had ds Swijnenburg tot uitgangspunt van zijn prediking ge kozen 1 Cor. 1514 en 58. Als wij het werk van Paulus overzien, rijst de vraag, hoe het mogelijk is, dat één mens zo veel heeft kunnen doen, zo be gon ds Swijnenburg. Wij zijn afgunstig op zijn zichtbare resultaten. Wai een prestatie om in één mensenleven tege lijk pionierswerk en gemeente opbouw werk te verrichten. JDs Swijnenburg legde er de nadruk op, dat de prediking, waarin Christus niet is de levende Heer en de waarach tige Koning, voor niets is gebracht. En het geloof, waarin dit niet aanwezig is is ijdel. De prediker moet maar een klein werk doen, vergeleken met een apostel Maar mèt Pasen is al ons werk gewon-, nen. Zonder Pasen is al ons werk ver loren. Gelooft de Gemeente dit? Ook in een orthodoxe Gemeente, waar men vast is in de leer, kan er g'epredikt en geloofd worden, alsof het grote in werkelijkheid toch niet was gebeurd. Het is mogelijk, dat in een Gemeente pakkend en boei end gesproken wordt en er schone din gen te zien zijn, maar ja, men kan toch ook., prediken, dat alles zo blijft als het is. We kunnen ook prediken en geloven, dat eigenlijk God genoegen met het on recht neemt, dat het eigenlijk te veel gezegd is: wie niet alles verlaat, kan Mijn discipel niet zijn. Dan bewaart men het evenwicht tussen de partijen, men bewaart de voorzichtigheid en we wagen het niet te zeggen, dat deze we reld voor Christus gesteld dient te worden. Maar de Kerk is niet van de bereke nende vromen, maar van Hem. die leeft en wonderen op wonderen doet horen. Jezus Christus is opgewekt uit de do den. Dat is de inhoud van de waarach tige prediking en van het waarachtige geloof. Als wij dan Gemeente zijn van de levende Heer, dat we dan ook leven gaan als zulk een Gemeente. Dan is men (Adv, Gezond^ eetlust bij kinderen door Sarcoglobine Speciaal gevangen in de zekerheid, dat men niet mag terugkeren tot de gemoedelijkheid van de natuurlijke mens. Zijn opstan ding is altijd onbegrijpelijk. Wij mogen de prediking niet aanpassen bij de schraalheid van ons eigen zielelèven. Wij prediken Christus en als je Chris tus predikt, dan heb je het niet over je zelf en over de zieligheden van de Ds Swijnenburg was zeer dankbaar voor de scholing, die Leiden hem heeft gegeven. Zijn kerkelijk optimisme heeft plaats gemaakt voor het optimisme van het geloof. Dankbaar was hij ook voor de zegen in prediking, catechisatie, ziels- >rg en andere arbeid. De Gemeente zong nog Psalm 1501 na de zegen zong men de scheidende predikant Psalm 1214 toe. In de con- rie vond met de Kerkeraad nog een korte afscheidsbijeenkomst plaats. Zeer elen hebben ds en mevrouw Swijnen burg na afloop hiervan de hand gedrukt. (Advertentie) VRIJDAG 28 APRIL 's avonds 7 ft uur in de Stadsgehoorzaal. LEIDSCHE CHR. ORANJE VEREENIGING Opvoering door de „TIMDELERCLUB" van het vrolijke, historische spel in vier bedrijven „DE VLAG OP DE TOREN" Kaarten voor leden k i 1.(2 kaarten per lid) voor niet-leden a f 1.50 en plaats bespreken a 0.10 dagelijks bij fa Kouwen- hoven, Doezastraat 37. Tel. 23683. Jubileum van de heer L. I. F. van Gils Vrijdag kwam in café „De Valk" aa de Stationsweg de afdeling Leiden va de Bond van algemeen rijkspersoneel bijeen ter herdenking van het feit, dat de heer L. J. F. van Gils 25 jaar geleden zyn loopbaan als voorzitter begon. Toen de jubilaris met zijn gezin per auto was gearriveerd, opende de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer F. Teusink de gadering. Deze bracht in een uitvoerige toespraak de kwaliteiten van de heer Van Gils als bestuurder van de organi satie naar voren. Door de secretaris van het hoofdbestuur, de heer O. Rubingh, werd een lamp aangeboden. Vervolgens voerde namens de leden van de afdeling Leiden de heer J. Montenberg, secretaris, het woord. Wij weten, aldus de heei Montenberg tot de jubilaris, wat u vooi de organisatie betekent. Ook voor mevr Van Gils heeft men alle respect. De af deling bood eveneens een lamp aan er mevrouw Van Gils kreeg bloemen. Ver der spraken nog de heren Ravelli, voor zitter van de Centrale, Stuurop, voor zitter van de afdeling Den Haag, Smal, voorzitter afdeling Haarlem, en Bet-kes, voorzitter afdeling Nijmegen. De jubi laris toonde zich zeer erkentelijk voor de gebrachte hulde. Vooruitzichten voor de export worden gunstig genoemd Vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur Hedenmiddag is te Haarlem de 209e vergadering gehouden van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De voorzitter jhr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden herdacht in zijn openingsrede de heren A. Alkemade uit Noordwijk en F. Eygenstein, die in de afgelopen maanden zijn overleden. Spr. zeide de vergadering te mogen openen met een zeker optimisme. De vooruitzichten voor de export der arti kelen mogen ongetwijfeld gunstig wei den genoemd en ook voor de kwekers die zich in de laatste jaren nauwelijks zeer sober bestaan uit bfun bedrijf konden verwerven, lijkt de naaste toe komst zich iets gunstiger te zullen ont wikkelen. Dit is ook hoogst noodzakelijk een gezond bloembollenbedrijf in stand worden gehouden, hetgeen slechts mogelijk is ais kweker en exporteur een behoorlijke beloning verwerven voor hun arbeid en vakkennis. Met grote belangstelling ziet het bloem- bollenvak thans uit naar de beslissing de minister van Landbouw ten aan- van het al dan niet voortbestaan der bedrijfsmaatregelen. De economische nie met België en Luxemburg zal ons aarschijnlijk voor de noodzakelijkheid daarvan plaatsen. Het is zeer wel mo gelijk dat de Benelux ingrijpende veran deringen noodzakelijk zal maken o.r het gebied van teeltrecht, heffingen algemene vakdoeleinden, keuringen export, kortom voor het gehele gebied Stagnatie bij Lammebrug ___t was me Zaterdagmiddag wat met die trambrug bij de Lammebrug. Schip per P. Koss zooi met schuiten van C. L. Groenewegen uit Leiden wat buizen en ketels van de B.P.M. naar Amsterdam brengen. Maar hij had niet gedacht, dat de trambrug hem zoveel oponthoud zoi bezorgen. Ondanks de hulp van koevoe- :n hamers bleek het onmogelijk, deze direct te openen. De rails liggen hier reeds vanaf 1923. zodat er geen .leven" inzit. In Leiden en Voorschoten zijn echter nieuwe rails gelegd en uitzetten hiervan overdag liet zijn vloed op de -trambrug gelden, zodat deze niet kon openen, voordat men snijbrander ongeveer vier centimeter de rails had weggesneden. Ook het tramverkeer ondervond vertraging. Hellendoorn nam hartelijk afscheid van burgemeester E. C. Witschey MEN GUNT HEM DE PRÖMOTIE-ALPHEN TEN VOLLE In de kleine raadzaal van de rustige gemeente Hellendoorn nam burgemees ter E. C. Witschey, de nieuwe burge meester van Alplien aan den Rijn, Zaterdagmiddag op roerende wijze af scheid van zün gemeente, waar hü in de dertien jaren van zyn ambtsperiode zeer veel voor het welzijn van zijn ge meentenaren heeft gedaan. Niet alleen de heer Witschey heeft met alle kracht, die in hem was, getracht zijn gemeente naar een hoger peil tc stuwen, mevrouw Witschey heeft daarin een groot aan deel gehad. Als kroon op haar vele bemoeienissen werd officieel in de raadzaal, een ge brandschilderd raam met allegorische voorstellingen onthuld van de glazenier Max Nauta uit Amsterdam. Mevrouw Witschey was van mening, dat er nog iets aan de pas gerestaureered raadzaal ontbrak en zy heeft zich voor de plaat sing van het raam dan ook sterk be ijverd- Het is te begrijpen, dat mevrouw Witschey deze middag op bijzondere wijze mocht delen in de hartelijke woor den van dank, die in allerlei toonaarden werden gesproken. Er heerste in de zaal een sfeer van weemoed over het heengaan van de burgemeester, maar ook een geest van vreugde over zijn promotie. Alplien aan den Rijn is deze man met zijn zin voor orde, werklust, talenten, inzicht en be kwaamheid van harte gegund. Uit het afscheidswoord, dat namens de kfing Ommen van burgemeesters werd ge sproken, bleek, hoe de heer Witschey in Lezers schrijven ons: Waar blijft de klok? Toen enige tüd geleden de klok aan de lichtmast Noordeindsplein werd ver wijderd, was men van mening, dat dit voor reparatie was. Maar nu hebben wü vernomen, dat de klok niet zal terug keren. Dit is voor velen uit onze wük •en grote teleurstelling. Deze klok was Immers de enige in dit drukke stadsge deelte. Enkele bewoners van Haagwegkwartier. hart en nieren burgemeester is en hoe zeer hij steeds vervuld was van een haast niet te stuiten Ijver als het gold ietS tot verbetering van zijn gemeente te verkrijgen. Dit werd ook sterk be klemtoond door het hoofd van de we deropbouw te Zwolle. In zijn dankwoord zei de heer Wit schey zyn taak als een wezenlijke op dracht te hebben gezien. De talenten, die God hem heeft gegeven, wil hy zo goed mogelijk gebruiken. De burge meester besloot met de woorden: „Ver geet nooit een van Zijn weldadigheden, vergeet ze niet, 't is God, Die ze U bewees". „De Sleuteltjes" weer voor de radio Het kinderkoor „De Sleuteltjes" te Leiden oJ.v. Henk Franke hoopt Woensdagmiddag van kwart over 4 tot half 5 in een programma voor onze r jes en jongens weer voor de microfoon •van de N.C.R.V. op te treden. De diri gent zal zelf aan de piano begeleiden. Het programma luidt: Kikkerliedje% van J. P. J. Wierts; De winter is voorbij; De Tippelmars van P. J. Kuiper; De domme boer (uit het Engels) van Jo Kaknijn- Spieremburg; Zeeuws wiegeliedje, uit 1944, van Henk Franke. Meisjes en J gens uit Leiden, zingt uit volle borst TRAM ONTSPOORD BIJ STATION Vanmorgen omstreeks 10 uur is door een verkeerde wisselstand de blauwe tram naar Den Haag bij het Leidse sta tion dntspoord. Door het vlotte optreden van de NZHVM met eigen middelen kon echter binnen een half uur tramverkeer weer doorgang vinden. BINNENBRAND AAN DE HOOIGRACHT Gistermorgen om 11 uur brak brand uit in de stoffeerderij van de firma L. aan de Hooigracht. Het vuur bleef, mede dank zij de brandweer, tot een binnen brand beperkt. De politie stelt een derzoek in. van de ons thans bekende en vertrouwd geworden regelingen in het bloembollen- bedrijf. Deze materie moge de volle en toegewijde aandacht hebben ook van de autoriteiten en met name van het Be drijfschap voor Sierteeltproducten. De weg naar meer vertrouwen tussen de Algemene Vereniging voor Bloembol len cultuur en het Bedrijfschap, zal moe ten worden teruggevonden. De voorzitter zeide minder optimis- tisoh te zijn over de toestand der finan ciën van de vereniging. Over het vraagstuk der grote interna tionale bloemententoonstelling 1953 kon spreker nog weinig zeggen, omdat het stadium der onderhandelingen met de stichting Keukenhof nog niet is afge- Tenslotte herinnerde- de voorzitter aan het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren. Drietal in de vacature ds J. Swijnenburg Het kiescollege van de Leidse Her vormde Gemeente heeft reeds gisteren e vacature van ds J. Swijnenburg drietal samengesteld. Het bestaat uit de predikanten F. G. H. Nicolaï van S. Visser van Uithuizermeeden der Wiel van IJmuiden (alfa betische volgorde). Over twee weken zal een beroep worden uitgebracht. Spoorweg-oudjes Niet minder dan acht gepensioneer den by de Ned. Spoorwegen herdachten dezer dagen het feit, dat zij 25 jaar ge leden werden gepensionneerd. Onze stad genoot de heer J. A. Allers mocht dit reeds vroeger herdenken. De heer Allers is S5 jaar oud en geniet nog een goede gezondheid. Men kan hem nog dagelyks door onze straten zien wandelen. Verkiezingen in de Ned. Herv. Gemeente In de vacature van prof. dr J. de Zwaan werd gistermiddag door het kiescollege van de Leidse. Hervormde Gemeente tot ouderling gekozen prof. dr J. Haantjes. De heer Jac. Sira werd tot ouderling gekozen voor de heer W. der Tang Voor de vac. van de heer J. A Schoneveld koos men tot dia ken de heer H. J. Sloos. Diamanten jubileum Eerste Leidse Lakfabriek Hoewel het 60-jarig bestaan van de Eerste Leidse Lakfabriek op bescheiden wijze in intieme kring werd herdacht, werden we Zaterdag toch gastvrij ont vangen door de heer J. J. Cohen, de te genwoordige. eigenaar, en ?ijn echtge- In 1921 nam deze energieke zakenman het bedrijf over van zyn vader, die door vruchtbaar en ijverig werken kon bogen op een zaak. die er zijn mocht In ver schillend opzicht was men de eerste in Nederland. We denken aan het bereiden Japanlakken en het introduceren een moffeloven. Uit het hele land werden de „Vélocipèdes" toegestuurd >m te worden „geëmailleerd". In 1924 verhuisde men van Lange- ;traat 6 naar Middelweg 23, terwijl het kantoor nu is gevestigd op Hooigracht Het zich snel kunnen verplaatsen is altijd een van de idealen geweest van de heer Cohen, want tijd is bij hem kapi taal. Reeds in 1928 kocht hij een Ford je, waardoor de zaken enorm konden wor den uitgebreid Men ging tenslotte de moffelovens ook m fabrieken leveren en vanaf 1930 werden verschillende producten tevens geëxporteerd Men legt zich vooral toe op de bereiding van lakken voor tech nische doeleinden, zoals autolakken en allerlei cellulose- en synthetische lak ken. Ook Japanlakken en standverf buitenwerk zijn enkele van de vele producten, die men nu levert. Het woonhuis was Zaterdag in een bloemenhof herschapen, waaruit de grote waardering bleek, die de vele re laties voor dit bedrijf hebben. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna, d. va J. Jasperse en S. H. Boon; Gerardus. z. v. D. Hon- ders en M. Biegstraaten; Donata M. J„ d. v. J. W. Mensingh en M. J. de Vroede; Dingina A., d. v. A. G. Limburg en A. Spies; Abram, z. van C. Alders en A Keij-zer; Floor A., z. v. H. Hartog en J. van Iterson; Maria E., d. va A. van Iter- son en E. Ramakers. OVERLEDEN: M. C. Slegtenihorst, wed. van H. G. Kienjet, 72 jr; J. Dietz, man. 52 jr; S. Keereweer, wed. van J. F. van dér Plas, 79 jr; P. v. d. Heiden, dr, 1 dag. Ds E. J. Nijhuis deed gisteren zijn intrede Het was gisteren voor de Geref. Kerk van Valkenburg een blyde dag. De ture, die ontstaan was door het vertrek van ds P. Ilainjé naar Ticl, werd vuld door de komst van ds E. J. Nübuis, tot voor kort legerpredikant en daarvoor predikant by de Geref. Kerk van Diever. In de morgendienst had de bevestiging plaats door ds G. Meijnen uit Hilversum, die tot tekst had gekozen: Joh. 136. Het thema van zijn preek was: „Heenwijzing naar het Lam Gods", terwijl een tweetal vragen daarbij werd behandeld: preekt er?" en „Hoe preekt hij?" 's Middags was de belangstelling bui tengewoon groot. We merkten op de con sulent, ds De Valk uit Katwijk a. d; Rijn, vertegenwoordigers van genabuurde Ker ken en van de Ned. Herv. Gemeente Valkenburg, burg. De Wilde en weth. Ouwersloot Tekst voor de intreedienst was: Joh. 2024 en 29. Vanmorgen heeft de Heer der Kerk. Jezus Christus, de hand van de Gemeente gelegd in de hand van een niei dienaar, aldus ds Nyhuis. Nu willen vandaag zeker niet verkeerd beginnen en daarom moeten we vanmiddag samen de handen leggen in de hand van Jezus. Het gaat er niet in de eerste plaats dat de gemeente van Valkenburg rondom haar nieuwe dominee staat; het gaat om, dat we tezamen rondom Jezus staan. Dan maakt Hij een nieuw begin en wordt het goed. Op zeer duidelijke_ wijze ontvouwde spr. de gedachten, die liggen in de schijningen aan de discipelen met en der Thomas. Als Jezus het fundamentele werk heeft volbracht wil Hij het daarbi) niet laten, maar wil Hij de vrede ook voor de Zijnen bewerken; dan gaat Hij „Kerkewerk" verrichten. Thomas i dat ogenblik misschien wel het verste weg van allen Hij meende gerend te heb ben achter een fata morgana, achter een illusie en nu het anders is gelopen dan hij gedacht heeft, wil hij zich wel blind staren op de feiten, maar hij wil niet luisteren naar het getuigen van J die feiten. Dan komt Jezus om in dit duistere, versomberde leven licht te brengen. In deze zekerheid, zo zegt spr., mogen ook wij vandaag gaan beginnen. Jezus schrijft niet als de Paus zijn encyclieken. Hij is de altijd werkende. Hij is in ve werkelijkheid nog steeds de mach tige, grote Herder van Zijn Gemeente en telkens klinkt Zijn roep in de ruimte van de wereld: „Handen af van de Mijnen". Zo mogen predikant en gemeente ook voortgaan in het geloof, dat de Heer der Kerk niet laat varen, wat Zijn hand begon. „Hoe zal het nu met ons gaan?" vroeg spr. aan zijn nieuwe gemeente. We zullen samen moeten luisteren. Dat zal eens betekenen, dat we niet altijd prettige dingen te horen zullen krijgen, Jezus gaat in Zijn zielzorg ook recht op de man af. Maar dat betekent ook. dat er zo alleen vrede voor de Kerk Jezus Christus zal zijn. Dan mag er lied blijven klinken in het midden der gemeente, een lied, waarvan het tel kens terugkerende refrein mag zijn: „Mijn Heere en mijn God!" Mensen rond- Jezus; dan wordt het goed, voor u. mij, ook hier, zo besloot ds Nijhuis eerste preek, die onder grote dacht was aangehoord. Daarna volgden enkele korte toespra- Oneerlijke steuntrekker voor het Haagse Hol De ketelmaker F. A. D. uit Noordwijk trok reeds geruime tijd steun. Keer op, keer voorzag hij volgens eigen bekente nis de steunbriefjes mtt zijn handteke ning; hij verzweeg stelselmatig dat hij wel degelijk een inkonen had en kapitaaltje van ruim 4000 gulden beschikte. „Valsheid in geschrift» meermalen pleegd", werd hem docr het Openbaar Ministerie ten laste gelejd. Zes maanden gevangenisstraf luidde h?t vonnis va Haagse Politierechter. ,Peze man heeft een soort „roofbouw" ;epleegd," zeide de procureur-generaal bi het Haagse Ge. rechtshof hedenmorgen in zyn requisi toir, en 's Rijks steun gdrokken, terwijl r in het geheel geei recht op had. Gezien deze grove malvirsaties acht Ik het vonnis van de politieiechter juist, een gevangenisstraf van 6 maanden op zijn plaats." De verdediger, mr H. L Wedeven, be pleitte een voorwaardelyie gevangenis straf, Uitspraak over 14 digen. J.V. VAN DE GEREF. CEMEENTE Voor de Jongelingsvereriging van de Geref. Gemeente te Leidei hoopt ds A de Blois van Rotterdam a.. Donderdag avond in het kerkgebouw een rede te houden. Zaterdagavond heeft de Dverijssels Gelderse vereniging in „De Harmonie" haar jaarfeest gevierd. Nadit de voor zitter, de heer P. Thijs, de avond had geopend, werden de aanweigen bezig gehouden door de heer Ja^> Zaal uil Almelo, pianist en accordeomist, en het gezelschap „Brekvoort-Prins" uit Deven. ter, dat onder de titel „zot ei vlot" een uitgebreid non-stop-programm afwerkte ken, waarin vooral de jeugd niet werd vergeten. Buitengewoon aardig was de wijze, waarop ds Nijhuis een tweetal mi litairen toesprak, die met hem in hetzelf de legeronderdeel in Indonesië geweest waren. Ieder voelde: Daar was een band gelegd, die niet meer verbroken kar worden. De bevestiger ds Meijnen richtte zijn gelukwensen tot predikant en gemeente Ds De Valk sprak woorden van welkom namens de classis, ds Baas namens de Herv. Gemeente. Burg. De Wilde liet in zijn toespraak uitkomen, dat de Staat niet buiten de Kerk kan en dat de goede verhouding tussen beide organen zeer noodzakelijk is voor de gehele samen leving. Ouderling J A. v. d. Meij was de tolk van de gemeente, toen hij in enige wel gekozen woorden ds Nijhuis Gods zegen toewenste op al zijn arbeid. Tot de ge meente zei hij: Ontvang de nieuwe pre dikant als uit Gods hand. Mocht gij som: een andere mening zijn toegedaan dan uw dominee, maakt er dan geen opwindende gesprekken over, maar ga naar de pasto rie. Ds De Valk werd hartelijk dank ge zegd voor de wijze, waarop hij zijn taak als consulent had vervuld. Met het zingen van Psalm 150 1 werd de plechtigheid besloten. HILLEGOM Twee zilveren jubilarissen Dezer dagen vond bij „Arnoud" de huldiging plaats van twee zilveren ju bilarissen. namelijk de heren J. v. d. Berg en P. v. d. Plas. Zij werden in de directiekamer door de directeur, de heer J. A. van Herwaarden, hartelijk toege sproken en mochten de gebruikelijke enveloppe in ontvangst nemen. Tevens reikte de directeur hun een jubileum bord uit, alsmede namens de Mij. Nijverheid en Handel een ver erend getuigschrift met legpenning. Een draagpenning werd beiden op de borst gespeld. RIJPWETERING Vroegere minnaar tidde meisje aan ranc ïerstftbs Eerst» thans kon de politie het vol gende mededelen: De 19-jarige jongeman H. uit Hazerswoude had kennis gehad aan een meisje uit Rijpwetering. Toen hij op Tweede Paasdag op een bal te Rijpwetering was. vroeg hij het meisje een ogenblik te spreken. Zij gaf hieraan gevolg en ging naar buiten. Daar viel haar vroegere minnaar haar aan met de bedoeling minder eerbare handelingen met haar te plegen. Zij verzette zich he vig, doch de bruut kon haar toch enige malen over de grond sleuren. Hij krabde en kneep haar in het gezicht en de keel en bracht haar op diverse plaatsen ver wondingen toe. waarvoor zij zich onder doktersbehandeling moest stellen. De volgende dlag werd hij gearresteerd en in het huis van Bewaring ingesloten. VISSERUGOLF1ES Een Frans visreceptmorue bretonne Het ..vissertje" geeft vandaag Frans visrecept: morue bretonne- „Echos de France" hielp het vissertje Ontzout een kilo mooie witte stokvis, leg deze in een pan met twee liter koud rater, en 14 liter melk, en breng an de kook. Laat het vooral zachtjes koken en zorg dik de vloeistof alleen borrelt. Kook in eer dere pan 114 litei. witte bonen, liefst verse. Laat ze in eer, vergiet uitdruipen en bind ze met vier eet lepels fijn-a bechamel- saus en drie eetlepels dikke De witte boontjes moeten door en m-ige en zalfachtige massa omgeven zijn. u de in dunne stukken in een goed geboterde vervolgens een laag ongeveer een kwart hier- een laag stokvis, lagen. .goudgeel Rangschik verdeelde schaal. Doe van, en daarna maak op deze wijze __0_ de laatste uit bonen moet bestaan, strooi geraspte parmeaanse of andere kaas ;r met wat gesmolten boter het gedurende een half uur in gratineren Dien dit gericht, zodra hef goudgele korst heeft gekregen, warm op. Groothandel in vis Met ingang van heden mogen slechts diegenen groothandel in vis drijven, die het bezit zy'n van een erkenning als groothandelaar in- vis van het bedrijf- sohap voor visserijproducten. HAZERSWOUDE Diamanten huwelijk Op 6 Mei hoopt het echtpaar Theo- dorus Kooter en Catharina Smits. Dorps straat 111, zestig jaar gehuwd te zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN Propaganda-avond C.H.U. Woensdagavond om 8 uur wordt in de zaal Kerkplein een propagandavergade- ring gehouden van de C.H.U. De hei H. W. Tilanus spreekt over de beteken der Statenverkiezingen. Opbrengst collecten De Paascollecte in de Ned. Herk. Kerk bracht f448.81 op. de collecte voo generale kas f 164. KATWIJK AAN ZEE Arjos „Idenburgh" Morgenavond vergadert de Arjos in oude consistorie achter de Geref kerk. Mr J. v d. Plas zal spreken over de aanstaande verkiezingen. Enkele leden van de meisjesvereniging zullen reciteren. Dinsdag 18. April. Hoog water 4 42 16.17, laag water 12.11. (Advertentie; VOOR ...F 78,50 een sterk gerold HOLTAPKARPET Mooie sortering Wilton, Bouclé en Holtapkarpetten Siuisweg 86 Telefoon 2759 GEBR. MEIRINK Zanguitvoering te Benthuizen De Chr. Zangvereniging „Heanna" te klonk de zang vol, vrij soepel en bijna -i itbeelding was even- erk dan te zwak ge- Benthuizen gaf Zaterdagavondj-l„ combinatie met de zusterveenigingen i Leiderdorp en Zoeterwouó, de ge- me jaarlijkse uitvoering. Dit geza menlijk optreden is blijkbaar en nood zakelijkheid. Op zichzelf hebba de drie koren óf een tekort aan dame óf aan heren. In zo'n geval moet me van de nood wel een deugd maken. De ware oorzaak van die tekorten is intussen natuurlijk een te geringe belangstelling )or het beoefenen van serieuze muziek, q- in koorverband. Ook het feit, dat het tweede eel van de avond gevuld werd met de ovoering van een kluchtig toneelstuk, zo, op dit manco kunnen wijzen. Men vesta ons goed: we kunnen ons op z'n tijdoij zo'n luchtig niemendalletje kostelij amu seren, maar we zien het liever liet na een als ernstig bedoelde zanguitoering. De heer Kouprie leidde dus wer zijn drie koren en wel op het podium ran de niet bepaald voor dergelijke cocerten ingerichte zaal van de heer Jos. der Eeijk. Enfin, de acoustiek is toe wel meegevallen, mede dank zij ht ge- improviseerde dak boven de zangs. Onze mening is, dat de drie koren beter gezongen hebben dan onlags in Leiderdorp. De dirigent heef z'n moeilijke taak op loffelijke wijzt ver richt. Onder zijn zorgvuldige lidingi altijd eens goed, nuanceerd. Het viel ons evenwel op, dar de heer Kouprie zich, wat dat betreft, meer be perkte dan bij een vorige gelegenheid. Zo werden nu verschillende gedeelten, o.a. in de „Kerstcantate" en het „Soli Deo Gloria" van Pijlman, stijlzuiver uitgevoerd. Ook „Dorpsdans" van Jac. Bonset slaagde uitstekend. In de verschillende groepen sprong nog wel eens een al te geestdriftige stem even uit de band. Dat kwam aan de homogeniteit op die momenten na tuurlijk niet ten goede. Zo zijn er nóg wel enkele opmerkingen te maken, o.a. over de nog niet volkomen duidelijke uitspraak. Maar het geheel was toch zeer bevredigend. Over de rust tijdens de uitvoering iconden we helaas minder tevreden zijn. De pratende en giechelende jongelui (achter in de zaal vooral) hadden zich moeten beheersen, ook al vonden zij misschien niet alles even mooi. Het min ste, wat een koor kan verlangen, is toch wel: volkomen rust en respect voor wat het presteert. Na het koffie-halfuurtje volgde dus de uitvoering van „Een schoonmoeder uit duizend", door het gezelschap „Tot ons genoegen" uit Waddinxveen. Joh. van W. Opvangregeling aangevuld. De IJmuidense vishandelaren besloten, ter aanvulling der opvangregeling. dat r.eders en handelaren in een combinatie kunnen deelnemen, welke de goede vis, die niet tot de minimumprijs kan komen, bijv. door grote aanvoer, uit de markt neemt. Deze vis gaat dan niet naar de vismeelfabrieken, maar wordt gefileerd of ingezouten en opgeslagen. Trawlers van IJsland. Van de IJslandse visserij kunnen deze week de trawlers „Tzonne", „Herman" en „Alkmaar" worden verwacht. De traw ler „De Hoop", die vandaag op de afslag is met 1300 kisten, had op de terugweg vaii IJsland geen kolen genoeg, om de naar IJmuiden te volbrengen. Schip per De Groot moest in Aberdeen 20 ton kolen bijbunkeren. Behalve „De Hoop" zijn vandaag ook „De Schoorl" met 1060 kisten en de „Vios 1" met 2110 kisten aan de markt, van IJsland. Verder losten de Noordzee-trawlers Limburgia (500 kis ten), Shamrock (224 kisten) en van de loggers de KW 78 met 135 kisten. De oer van loggers en kotters is aan merkelijk minder dan verleden week, dit gemis wordt door de trawlers weer goedgemaakt. Gevolg van de vrije prijzen. Als directe consequenties van de vrij gegeven prijzen in de Engelse vishandel staeeg Zaterdag de grote tong in IJmui- /.er boven het gemiddelde der laatste weken; er werd van 2.40 tot 2.30 tegen 1.90 daarvoor betaald. Ook de grote scnol werd er duur door en noteerde 69 tot 67 per kist. De gespecificeerde aanvoer vari de loggers en de kotters van vandaag is: 229 manden tong, 662 schol, 20 kabel jauw, 109 wijting en 450 diversen. Weer naar zee. De KW 16, die enige dagen voor repa ratie heeft binnengelegen, is weer naai :e vertrokken. Deze week te verwachten schepen. Behalve een groot deel van de loggers- vloot kunnen deze week de volgende schepen worden binnenverwacht. Van de Noordzee: Allan Water (vertrokken 6 April), en Batavia (7 April), van IJsland Tzonne en Herman (28 Maart) en de Alk- (1 April). Schipper Van der Leek de Tzonne komt vermoedelijk voor de Woensdagmarkt met 2000 kisten. Klei LEIDERDORP ne zaken in de raad nog de volgende beslui- De HHVVHPBJHP ten: Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. werden de woning Kerklaan 1, de noodwoning aan de Hoogm.w., diverse volkstuintjes en los land opnieuw ver huurd. De alg. politieverordening werd aangevuld met een bepaling tegen het hazardspel e.d. Het presentiegeld van da leden der woonruimtecommissie werd ge bracht op 5.legesverordeningen wer den gewijzigd en tot het bouwrijp maken van gronden, i.v.m. de bouw van 40 wo ningen in het Zijlkwartier, werd z.h.st. besloten. Na de verwerping van het voorstel om een tweede transportleiding voor de wa terleiding te leggen, hadden B. en W. naar een andere oplossing gezocht. Thans werd voorgesteld, een ondergronds wa terreservoir te bouwen aan de Berken kade, om de druk overdag naar het Zijl kwartier op te voeren. Hierbij zullen 2 electrische pompen worden geplaatst. Een er van schakelt zich zelf in en uit, ten ëinde. het-Zijlkwartier van voldoends water te voorzien. De andere pomp kan worden ingeschakeld, indien om de een of andere oorzaak het centrum niet vol doende water ontvangt. Niettemin zal later toch moeten worden overgegaan tot het leggen van een tweede transport leiding en een zinker door de Rijn. De kos'.en worden begroot op 25.000. De heer Kuilenberg sprak er zijn voldoening over uit, dat de watervoorziening weder om ter tafel werd gebracht. Hij vroeg of de buizen in de Van der Valk Bouman- weg bestand waren tegen de druk. De voorzitter antwoordde, dat de druk van abnormaal laag zou worden opgevoerd tot normaal, zodat de leiding niet extra zou worden belast. Z.h.st. werd het voor stel aangenomen. De subsidiëring van het kleuteronder wijs werd gewijzigd in die zin, dat ook ouders daarvoor in aanmerking komen, indien een vereniging of een gemeente voor een bepaald kind geen subsidie aanvraag indient en de kosten geheel op de ouders laat drukken. Met de" Bank voor Ned. Gemeenten werd een geldlening aangegaan van S1.000 ter financiering van de aanleg- kosten der nieuwe begraafplaats. De le ning zal worden afgelost in 40 jaren. De rente bedraagt de eerste 10 jaren 3 pet. en daarna 3V< pet. VOORSCHOTEN Eervolle opdracht De heer C. van Dijk alhier ontving de opdracht, smeedijzeren hekken te ver vaardigen voor de erebegraafplaats te Djakarta, waar gesneuvelde Nederland se militairen liggen begraven. „Rouwkoop" liad feest Vorige week organiseerde de voetbal vereniging „Rouwkoop" ter gelegenheid van haar 18-jarig bestaan een tweetal feestavonden voor haar leden en dona teurs in het gebouw voor Chr. Belan gen alhier. Op deze avonden werd door eigen leden de revue „Wat een tijd" op gevoerd. De leiding berustte bij de heer d. Meijden. Na het openingswoord de voorzitter, de heer E. v. d. Blom, in vlot tempo het uitgebreide pro gramma afgewikkeld. H. Noort en P. v. Meijden verdienen speciale vermel ding, Als gaste verleende haar mede- rking de radio-artiste Olga Lowina, die de Rouwkoop-garde op Zwitserse jodelzang vergastte. Verder werkten „The Rhythm Stars" o.l.v, p. Krul, de Hawaiian-guitarist G. van Strien en de „Vier vrolijke jongens". Zaterdag a.s. zal deze revue nog een keer voor het voetlicht worden ge bracht. Deze voorstelling is dan be- E emd voor ouden van dagen en invali den uit Voorschoten en Wassenaar. Het gaat dan geheel belangeloos. Een sym pathieke geste van „Rouwkoop"! Mr J. DEN DAAS TERUG NAAR DE AVRO De artistiek directeur van de Mij. Zee bad Scheveningen, mr J. den Daas, zal deze functie neerleggen om weer bij de AVRO in dienst te treden als onder directeur. Tot 1 Jan. 1948 was mf J. den Daas programma-leider bij de AVRO Nieuws uit Alphen aan den Rijn Alphense brandweer ontving de ladderwagen Zaterdagmiddag half drie ging het alarmsignaal voor de vrijwillige brand weer. Wij wisten, waarom het ditmaal ging. De spuitgasten wisten dat niet. deed ons genoegen te bemerken, dat de zaken vlot marcheerden. Zes minuten het signaal ging de grote autospuit loeiend langs de Dr Lovinklaan en welijks een miuut later volgde de m< spuit, bemand en wel. Echter, de brand was gefingeerd. Bij het raadhuis, het doel van de tocht, vond de brandweer haar nieuwste aanwinst n.l. de van de gemeente Leiden aange kochte ladderwagen. Loco-burgemeester Brouwer, wethouder J. v d. Berg en de gemeente-secretaris waren aanwezig om de ladderwagen in ogenschouw te nemen Nadat de brandweermensen zich onder leiding van hun ondercommandant had den opgesteld, hield ir J. Snijder, com mandant, een korte toespraak. Hij zei o.a., dat de oproep geschied was met het doel BENTHUIZEN Verkiezingsrede S.G.P. Voor de kiesvereniging van de S.G.P .De Wachter" hoopt a.s. Donderdag in het kerkgebouw van de Geref. Gemeen te op te treden ds M. A. Mieras van Krimpen a. d. IJssel. Zijn toespraak zal het teken van de komende kiezing'en. De bijeenkomst begint half 8. RIJNSBURG Emmabloemcollecte Mevr. J. P. van der Laan-Boelens schrijft ons: Op Donderdag 21 April a.s. zal in Rijnsburg de jaarlijkse Emma bloemcollecte. worden gehouden. De op brengst van deze inzameling komt ten goede aan de t.b.c.-be-stryding onder alle gezindten in Rijnsburg. Tooit u met de Emmabloem en helpt door uw gaven dit moeilijke werk in stand houden. Voor allen, door allen! Ned. Herv. M.V. „Klimop" en „Niet in eigen kracht" Donderdagavond om 8 uur zal zuster Wolters van de Inrichting Endegeest in Avondrust" iets vertellen over haar werk en de vorming van de verpleeg ster. terwijl ook iets van het werk der verpleegden zal worden getoond. Allen worden verwacht! „Bloembollencultuur" Op de ledenvergadering van de afde ling Rijnsburg van de vereniging voor bloembollencultuur werden de voorspel de algemene vergadering goed gekeurd. De heren A. van Klaveren en Schoneveld zullen deze vergadering de nieuwe aanwinst over te nemen. Aan de twee vertegenwoordigers van de Leid se brandweer werd dank gebracht voor hun aanwezigheid en bereidwilligheid om voorlichting te geven. B. en W. en de raad werd dank gebracht voor het vote ren der benodigde gelden. Tenslotte wer den de manschappen opgewekt om door ijverig oefenen zich het gebruik van de ladder eigen te maken, opdat hierdoor de paraatheid der Alphense brandweer zal worden verhoogd. Het brandwerende gezelschap reed hierna, via een deel der gemeente, naar het terrein bij de spuiten-garage, waar de Leidse heren de Alphenaren hebben ge ïnstrueerd. Direct eenvoudig is de opstel ling niet te noemen. Het zal nodig zijn, dat serieus geoefend wordt. Intussen is het stellig zo dat de ladderwagen voor Alphen een aanwinst is, temeer, daar het hier een apparatuur betreft, dat nog vrü nieuw is. Zo gaf de kilometerteller pas het cijfer 869 aan. De wagen deed dus weinig dienst. Om het kampioenschap van Alphen Er zjjn vier finalisten bekend en de wacht is nu op de vijfde. De party, ge speeld tussen A. Rijnberg en J. Dissel, werd na een spannende strijd remise, waardoor er nog een beslissingspartij moet worden gespeeld tussen deze twee spelers. De andere vier finalisten zijn: C. Zylstra, L. Jesse, C. Verboom en N. Brunt Over 14 dagen zal een begin ge maakt worden met de finale. Eerste klasse: Daar Alb. Wolsdyk zyn laatste party tegen G. Wijfje remise speelde, is Wolswyk kampioen geworden. De tweede prijs behaalde Fr. van Of- wegen. Er moet nog een beslissingsparlü worden gespeeld tussen O. Wijfje en M. van Triest voor de derde en vierde prijs. De stand van deze vier is als volgt: Alb. Wolswyk 9 1 5 3 13—5 Fr. van Ofwegen 9 2 5 2 126 G. Wijfje 9 3 4 2 10—8 M. van Triest 9 3 4 2 10—8 GEiBOREN: Gijsbertha M„ d. van Th. A. v. d, Elshout en G. v. d. Hoorn; Dirk, z. van G. Stooker en O. Winkh'old; Clara M. J., d. van F. de Jong en J. Blok; Maria L. Th. d. van E. G. v. d. Werff en M. G. Odyk; Hans C. z. van W. D. J. Boterenbrood en J. S. van Heeren; Laura, d. van G. Stehouwer en A. A. C. d. Roon Hertoge. ONDERTROUWD: Herman de Jong, 21 jaar, en Margaretha J. Rikken, 22 jaar; Nicolaas H. Rodenburg, 20 jaar, en Anna J. Spelt, 16 jaar: Adrianus G. Kemp 24 jaar, en Margrieta Wanslnck, 20 jaar; Willem H. Lamme, 37 jaar, en Adriana Gobel 20 jaar; Aris van Leeuwen 37 jaar, en Johanna van Veen. 28 jaar' GEHUWD: Josephus A. Kalkman' 27 jaar. en Maria J. Baaij. 25 jaar; Frans Dooge. 24 jaar, en An.hónia M. BaaH jaar; Simon E. Koenraads 26 jaar en Anna A. Noorlander 22 jaar. OVERLEDEN: Leentje Kinkel, echtr, t? w m n*7e?tenl 7« jaar: Rudolphiu Th. H. M. Markwat, 5 maanden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2