Jlicuwc fcilwriK (fouranl Vijftien procent nog te weinig? TOEGANG TOT DE HAVEN VAN MAKASSAR WERD REEDS GEBLOKKEERD Van Zeeland nog in conferentie met Koning Leopold Uniformiteit in der Westerse buitenl. politiek mogendheden Laatste jaren van Doesburgse schipbrug zijn geteld Wist U VRIJDAG 14 APRIL 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENTIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastfcfe Is ghföltseo tnyn bert In tcgtjeaspect" Een en dertigste jaargang Ne 8095 ANAK AGOENG HET WORDT EEN BLOEDBAD NEUTRALE WAARNEMERS uit Makassar melden, dat de troepen van Azis in en rondom Makassar krachtige verdedigingsstellingen hebben opgetrokken, em zich teweer te stellen tegen de door Soekarno gisteren gelijk wy reeds in een groot deel onzer editie konden melden aangekondigde gewapende aanval. Uit gezaghebbende militaire bron vernam A.F.P., dat de Indonesische strijdkrach ten er niet op moeten rekenen, de opstandelingen van Makassar vóór over vier dagen een gevoelige slag te kunnen toebrengen, zonder gevaar voor een ramp spoedige afloop, die het gevolg zou kunnen zyn van overhaasting. De Indonesische troepen, zijn n.l. niet opgeleid voor zgn. ampbibie-operaties. De enige onmiddel lijke actie, die de regeringsstrijdkrachten kunnen ondernemen ls de beschieting van Makassar door de drie kors etten, waarover de Indonesische marine beschikt. Volgens persberichten uit Makassar heeft hét -korvet Hugan Tiiah de 'tóe gang tot de haven geblokkeerd. Een Nederlands vrachtschip, dat Voor Ma kassar verscheen zou van de havenauto riteiten geen toestemming hebben ge kregen om binnen te lopen. Voorts zou de politie te Makassar uitgebreide huis zoekingen hebben verricht en een grote hoeveelheid handgranaten hebben buit gemaakt. Hij was er zich van bewust, dat t de deelnemers aan de actie vi veel misverstand heerst, terwijl er ook zijn, die gedwongen hebben meegedaan. Deze omstandigheden zouden in over weging worden genomefi, indien de be trokkenen onmiddellijk terugkomen op hun' verkeerde stappen. Onmiddellijk na Soekarno sprak de Sultan van Djokja, die zeide, dat Soe- karno's rede een dagorder van de op- ceptie voor de leden van het parlement en de senaat heeft President Soekarno o.a. verklaard, dat het vraagstuk, of de staat Oost-Indonesië en andere deelsta ten zullen blieven bestaan, geen gelegenheid is van de strijdkrachten, doch van het volk. Ook richtte Soekarno zich tot hel KNIL en wel met de volgende woorden: „Nog zijt gij onder Nederlands comman do. maar gij zijt geen vreemdelingen hier, ook gij zijt zonen van Indonesië' En verder: „Hij, die beweert, dat met het optreden te Makassar uw belangen worden gewaarborgd, is een leugenaar en een bedrieger". Soekarno kondigde aan, Makassar niet te zullen bezoeken, Voor rust en orde hersteld zullen zijn. Morgen 900 land- i verhuizers naar Australië Eerste emigrantenvliegtuig vertrekt Woensdag Met ongeveer 925 Nederlandse land verhuizers, afkomstig uit het gehele land, zal de Sibajak van de Kon. Rott. Lloyd als eerste emigrantenschip in 1950 morgen uit Rotterdam naar Australië vertrekken. Onder deze passagiers bevinden zich 250 kinderen beneden 12 jaar 60 landverhuizers met bestemming Nieuw-Zeeland. Ruim de helft der granten bestaat uit z.g. ongeschoolde arbeiders, wier overtocht grotendeels door de Ned. regering wordt bekostigd. Voor de geestelijke verzorging aan boord reizen mee ds Kremer, Geref. pred. te Utrecht, en pater Van Mechelen, Den Bosch. De passagierslijst vermeldt vele beroepen, b.v.: landarbeider, krui denier, timmerman, schilder, bakker, chauffeur, jalouzieënmaker, bankwerker, kantoorbediende, kok, melkventer, mon teur, kapper, kleermaker, kellner, nemer, stucadoor, jachtenbouwer, leer ling-conducteur, fotograaf, smid, bloe mist, schaapherder, loonsproeier, tand- techniker, pottenbakker, beeldhou' boswachter, fietsenmakér, ambtenaar P.T.T., slager, archivaris, naaister, lucht- fotograaf, masseuse, modiste, scheeps- koker, typiste. Bruiloftsganger verdronken In Nijkerkerveen (Gld.) is T. Doppen- berg. die naar een bruiloft was geweest, op de terugweg met zijn fiets vermoede lijk tegen eei\paaltje gereden en m de aloot langs de weg gevallen. Gisteren Werd zijn stoffelijk overschot gevonden. Zal Griekse regering aftreden - Te Athene verwacht men, dat het ka binet Venizelos, dat slechts drie weken aan het bewind is geweest, vandaag zal aftreden. Vermoedelijk zal het plaats maken voor een regering, steunend op een coalitie van centrum-partijen en on der leiding van generaal Piastiras, de aanvoerder van een dissidente groep Li beralen. Volgens een later ontvangen telegram fa de Griekse regering van Veliizftlos Inderdaad heden afgetreden. Nieuwe hinderpogingen te Berlijn Russen houden sleepboten op De autoriteiten van de Russische sec tor van Berlijn hebben twee Westber- Hjnse sleepboten het doorvaren belet. Al hoewel de gezagvoerders alle vereiste documenten konden overleggen, moch ten de boten de sluizen niet passeren. Deze-schending van de „Viermogendhe- denovereenkomst" wordt door de Britse eommandant onderzocht. Standaardisatie der Westeuropese luchtmachten Ten einde "tot standaardisatie van de Vliegopleiding van de luchtstrijdkrachten van de Westeuropese Unie te komen en het peil van haar bekwaamheid op te voeren is een internationale studiegroep gevormd, welke o.a. met Nederland- te luchtmachtformaties in contact zal treden. Vonnissen te Praag wegens „hoogverraad" De twee voormalige Tsjechoslowaakse employé's van de Amerikaanse Voorlich tingsdienst te Praag, de 28-jarige Lubo- hier Eisner en de 23-jarige mej. Dagmar Kacerofska, zün gisteren door het staats- gerechtshof te Praag wegens „hoogver raad" resp. tot 18 en 15 jaar dwang arbeid veroordeeld. Het Amerikaanse wapenschip „Ameri can Importer" Is gisteren te Cherbourg zonder incidenten gelost. De haven autoriteiten hebben verklaard, dat zij „zeer tevreden" waren over het snelle werken van de havenarbeiders. spoedig mogelijk ten uitvoer den gebracht. Federalisme begraven. Tijdens de receptie verklaarde Anak Agoeng Gde Agoeng, de voormalige pre mier van Oost-Indonesië: „Het is jam mer, dat het niet langs de weg van over leg kon worden opgelost. Het wordt een bloedbad". Het (communistisch georiën teerde) parlementslid Mohammed Yamin zeide: „Het kan niet anders. Wij hebben slechts de dagen te tellen tot het fede ralisme in Indonesië voorgoed begraven is. Men hoeft niet met een rebel te on derhandelen". Geen Unci-interventie Een woordvoerder van de UNCI ver klaarde gistèravond. dat noch de Neder landse, noch de Indonesische regering om bemiddeling van de Verenigde Na ties heeft gevraagd. De UNCI bestudeert kwestie-Makassar wel, doch blijft haar beschouwen-als een interne aange legenheid. De woordvoerder voegde er evenwel aan toe, dat de rebellie tot ont- •ikkelingen zou kunnen leiden, waar door de UNCI er wel bij betrokken zou worden. (Deze uitspraak betekent dus, dat de UNCI niet van plan is, in te gaan op de verzoeken van dr Warouw, oud minister-president van Oost-Indonesië, Diapari, de huidige minister-presi dent en van Azis zelf, om interventie te verlenen. Red.) Van Nederlandse zijde te Djakarta werd vanmorgen verklaard, dat. nog geen verzoek van de RIS is ontvangen voor het verlenen van Nederlandse militaire steun aan de tegen Makassar te treffen maatregelen. Zou een dergelijk verzoek wel komen, dan zou de regering te Den Haag hierover moeten beslissen. De UNCI-staf te Makassar is met 3 versterkt, zodat deze nu uit bestaat. Abdul Azis toch naar Djakarta Volgens te Djakarta uit Makassar ont vangen berichten zou Abdul Azis zich aan boord bevinden van het speciale vliegtuig, dat hedenmiddag om 13.20 van Makassar naar Djakarta is vertrok ken. In hetzelfde vliegtuig bevinden zich ook dr Ratulangi, de minister van voor lichting van Oost-Indonesië, de heer Patepoi, vertegenwoordiger van Oost- Indonesië te Djakarta. overste Moko- ginta en de heer O'Neill, de Australische 'aarnemer van de UNCI. Een woordvoerder van de minister van defensie van de R.I.S. heeft tegenover Aneta verklaard: „De komst van Azis naar Djakarta betekent nog niet, dat de opstand in Zuid-Celebes is afgelopen De regering zal een nader onderzoek instellen, in hoeverre de troepen van Azis zich aan de orders van de minister van defensie houden. Ook zal een on derzoek worden gehouden naar de indi viduele daden ten opzichte van overtre dingen tegen het militair wettig gezag Abdul Azis zal naar Djakarta komen als gevangen rebellenleider en zal zo spoedig mogelijk voor de krijgsraad terechtstaan". Volgens latere berichten is Azis in derdaad met het extra-vliegtuig te Dja karta geland. EEN VROEGE WITTE GLADIOOL De Noordwijkse bloembollenkweker Thomas Vink heeft een nieuwe gladiolus gekweekt, die onder de naam Early White in de handel wordt gebracht. Het n forse, smetteloos witte bloem. Zij bloeit reeds begin April. In vakkringen wordt dit een bijzondere prestatie ge noemd. Geen herziening loon belastingtarieven voor 1 Juli Jeugdige nieuwelingen bij het Rijk geen 5 pet Naar verwacht kan worden, zal het 'oornemen van de minister Lieftinck tot herziening van de loonbelastingtarieven zeker niet vóór 1 Juli a.s. verwezenlijkt worden en zal nog gewacht worden met incorporatie van de nieuwe rijkssalaris- In verband hiermede vernemen wij, een K.B. te verwachten is, waarbij het uikeringsbesluit le kwartaal 1950 overeenkomstige toepassing wordt verklaard voor het 2e kwartaal van dit jaar. De ongeschoolden beneden 23 jaar hebben in het vrije bedrijf geen 5 pet. loonsverhoging ontvangen. Bij het Rijk is dit wel voor deze categorie gebeurd. Daarom zal in voornoemd K.B. bepaald worden, dat bedoelde categorie de uitke ring van 5 pet. niet ontvangt. Degenen, voor wie deze loonsverhoging voor het eerste kwartaal wel heeft gegolden, zul len echter in het genot daarvan blijven. De uitzondering geldt dus alleen nieuwe lingen. Zal de vorst een compromisvoorstel aanvaarden DE BESPREKINGEN van de Belgische kabinetsformateur, Paul van Zeeland, met Koning Leopold te Pregny vlotten niet bijster en dit is dan ook de reden geweest, waarom de Koning hem verzocht zijn vertrek uit te stellen. Van Zeeland is er dus nog niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen, noch uit zijn eigen party, de Katholieke C.V.P., noch in coalitie met Liberalen. De socialistische fracties van Kamer zal worden gevoerd. Ook hebben de „1 Senaat hebben de Leopoldisten ver zekerd. dat alle Socialistische parle mentsleden zullen deelnemen aan de strijd, onverschillig in welke vorm deze Drie auto's duikel den in het water Vader en drie kinderen bleven kalm Een autobestuurder en zijn drie kinde ren zijn gisteravond op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt, toen de per sonenauto waarin zij zaten, im botsing kwam met een vrachtauto, van een hoge berm stortte, enige malen over de kop 'oeg en in het water terecht kwam. Het ongeluk gebeurde op de provinciale weg bij de kru/ising AlkmaarSchermer- horn. Toen de wagen in de ringvaart was gerold, wist de bestuurder, de heer Ka ter uit Alkmaar, zijn kinderen te kal meren. Hij wachtté tot de auto bijna vol water was gelopen en het water tot aan hun kin stond. Door de tegendruk van het water In de auto kon hij een portier openen. Met enkele forse slagen bereik ten vader en kinderen ongedeerd de wal. De auto werd zwaar beschadigd wegge sleept. Hoofd boven water Oak in Noordwijk (Gr.) reed gister- ■_ond( een personenauto het water in De waarschijnlijk min of" meer dronken bestuurder J. V. uit Buitenpost zwom de kant en vertelde dat er twee liftende dames in de wagen zaten. Een haar kon worden bevrijd, de ander net een been bekneld. Men wist haar hoofd boven water te houden en na een half uur kon zij worden verlost. Zij had vermoedelijk haar enkel gebroken. Tenslotte is in Eindhoven een perso nenauto, na een botsing met een vracht wagen. van een brug in de Dommel ge slingerd. Dé inzittenden, P. H. uit Bus- en zijn twee zoontjes, bleven onge- Gisteren is men weer begonnen met de rondvaarten per trekschuit door de bollenvelden. De openingstocht was gratis voor de jeugd en de jonge passa giers hadden zich voor die gelegenheid extra mooi gemaakt. Program voor de „Grote Drie" Ook Amerikanen leven in de schaduwen van ...morgen ONLANGS wezen wy in een „Verklaarde Uitzicht" op de controverse, die er bestaat tussen de doelbewuste, onverdeelde buitenlandse politiek der Sowjet- Unie en een typische „halfslachtigheid" by die der Westelyke mogendheden. Een zekere gelijkschakeling der buitenlandse politiek van „West" zal in de toekomst noodzakeiyk zyn. Thans meldt de diplomatieke medewerker van Reuter uit Lon den, dat een plan wordt ontworpen om de buitenlandse politiek der Westerse mogendheden zodanig te coördineren, dat zy in een groot kader wordt gebracht verband zal worden gelegd tussen de politiek in Europa en in Azië. Dit plan zal'fr'orden besproken op de bijeenkomsten der ministers van Buit. Zaken der Westelijke „Grote Drie" en de landen van het Noord-Atlantisch ver drag. welke in de volgende maand te Londen zullen worden gehouden. Een uitgebreide staf van deskundigen uit de betrokken landen zal reeds op 25 April te Londen met de voorbereidende besprekingen beginnen. De draagwijdte dezer conferentie blijkt hieruit, dat het politieke menu o.a. var- meldt. de betrekkingen met Rusland en West-Duitsland. Gisteren heeft Presi- Zijn ambtenaren in Indo nesië wel zo gewild bij R.I.S. Nader verslag over Memorie van Antwoord Uit het thans verschenen nader ver- ag van de commissie van rapporteurs van de Eerste Kamer over de garantie voor ambtenaren van Indonesië blijkt, dat bij de leden dier commissie erschillende vragen zijn gerezen, naar aanleiding van de op 8 Maart j.l. over wet verschenen Memorie van Ant woord. Is het uitgangspunt, hetwelk ten grondslag ligt aan de overeenkomst, in zake de positie van de burgerlijke over heidsdienaren, ter Ronde Tafel Confe rentie aangegaan, inderdaad juist, in het bijzonder, wat de ambtenaren-Nederlan ders betreft? Hebben die ambtenaren mogen ervaren, dat de Indonesische re gering het op prijs stelt, hen te hebben overgenomen? Verschillende passages in de M.v.A. wekken hieraan twijfel. Be richten uit Indonesië vestigen de indruk, dat op de diensten van vele ambtenaren- Nederlanders ook in andere dan ge- zagsfuncties en min of meer leidende functies (althans vooralsnog) geen prijs meer wordt gesteld- Zelfs moet in twyfel worden getrokken of „adviseurs" worden verlangd in een mate, als de Memorie van Antwoord nog zou kunnen doen geloven. De commissie acht de toestand van de gehele categorie ambtenaren in Indonesië uiterst precair en zou gaarne een herzie ning en een verruiming van de voorge- Dmen regeling uitgewerkt zien. Jhr Snouck Hurgronje gezant in Ierland Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, die t voor kort permanent vertegenwoor diger van Nederland by de Verenigde Naties was. is benoemd tot gezant bij de Ierse republiek en by de republiek IJs land. Socialistische burgemeesters van België zich solidair verklaard en zullen deze een felle strijd voeren tegen de terug keer van Koning Leopold op de troon. Wy herinneren aan het nieuwe tegen voorstel van Spaak om uit de impasse te geraken. Volgens dit voorstel zou eerst in September 1951, het tydstip waarop Kroonprins Boudewijn 21 jaar wordt, beslist worden of de Koning in zijn prerogatieven zal worden hersteld of zich zal terugtrekken ten gunste van zijn zoon. De Koning zou dus wel naar België terugkeren, doch niet meer deel nemen aan het politieke leven. Prins Boudewijn zou dan Luitenant-Generaal van het Belgische Koninkrijk worden en dus na een zekere periode, toch de troon bestijgen. De verdere ontwikkeling van de po litieke toestand, zal, naar het zich laat aanzien, bepaald worden door de be slissing, die de Koning thans zal nemen. Noodkreet van onze sigarenindustrie „Accijns omlaag ol anders gaan wij onder" Werkgevers en werknemers in de Ne derlandse en Belgische sigarenindustrie hebben by hun regeringen aangedrongen op verlaging van de Benelux-accijns op tabak tot het vooroorlogse bedrag. In dien dit niet gebeurt, aldus de nota, ls de sigarenindustrie gedoemd ten onder te gaan. De nota is o.m. gezonden aan de mi nisters Lieftinck, Joekes, Van den Brink en Drees, en is afkomstig van een com missie, gevormd uit de verschillende or ganisaties. Wy herinneren er aan, dat de werkloosheid onder de Nederlandse sigarenmakers op 1 April 40 procent van de ruim 10.000 vaklieden bedroeg. Sedert dien is dit percentage nog gestegen. Het wachtgeldfonds zal aan het eind van deze maand zijn uitgeput. De hoge accijns maakt een veel te hoge prijs noodzakelijk. met het gevolg dat het verbruik zeer is gedaald. Van het voornemen om een dergelijke nota in te dienen, maakten we reeds gewag. Jhr H. M. v. d. Wijck gezant te Bogota Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van jhr H. M. van der Wijck. werkzaam by het ministerie van Buiten landse Zaken, tot gezant in Columbia en Eouad'or. Hij volgt mr C. H. J. Schul- ler tot Peursum op. dent Truman in het algemeen dé inter nationale toestand gunstiger beoordeeld dan deze in 1946 was. Volgens hem was er in de afgelopen vier jaar geleidelijk verbetering gekomen in een toestand, die toen wel zo uiterst ongunstig was. dat slechts een oorlog erger had kunnen zijn. In 1947 waren de Ver. Staten be gonnen met de hulpverlening aan Grie kenland en Turkije, terwijl tevens het Marshall-plan ontworpen werd. Op eco nomisch. financieel en handelsgebied be leefde Amerika een hausse-periode. Tegenover dit optimisme van Truman staat de constatering van zijn minister Luchtvaart, Stuart Symington. Deze heeft gisteren te Macon in Georgia ver klaard, dat de Amerikanen „in de scha duw van de grootste bedreiging leven, die zij ooit gekend hebben." Nimmer te- i beschikte een vijand als de Sowjet-Unie over militaire middelen, de gelegenheid biedend om in één, enkele snelle, verrassende aanval een even tuele vernietigende slag toe te brengen. Vandaar, dat Amerika paraat blijft en uitgebreide plannen voor de bescher ming der burgerbevolking tegen atoom- aanvallen zijn uitgewerkt. Ontscheping Grootë Beer begon vanmorgen General Stuart Heintzelman laat in Amsterdam Het troepenschip Groote Beer is gi teravond in Amsterdam aangekomen. De ontscheping van de 1052 opvaren den begon vanmorgen om negen uur zeventig bussen. Onder hen waren man geneeskundige troepen, die bijna drie jaar in Indonesië zijn geweest. Mi nister Schokking, die zoals hij zei, lang zamerhand routine krijgt bij het begroe ten van repatriërende militairen, vanmorgen ook aanwezig. „Met dit schip komt een schat van ervaring in ons land", zei de minister. Namens de Koningin sprak luitenant-kolonel D. J. A. A. La- wick van Pabst en namens prins Bern- hard kolonel C. F. Pahud de Mortanges. Pas om half vier meerde het Ameri kaanse troepensehip General Stuart Heintzelman gisteren in Amsterdam. De 1200 militairen werden namens de Ko ningin verwelkomd door lt.. kolonel D. J. A. A. Lawiok van Pabst, namens de regering door generaal-majoor W. J: .K Baay en namens prins' Bernhard door kolonel C. F. Pahud de Mortanges. Kort daarna begon de debarkatie. Dit was de eerste maal in vredestijd, dat een Ame rikaans troepenschip niet-Aimerikaansa soldaten vervoerde. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de' volgende schepen kan zeepost worden verzonden, mits dié op de bus wordt gedaan uiterlijk op de data, di tussen haakjes achter de namen staan vermeld: Indonesië Groote Beer (19 April); iNieüw Guinea: Rhexenor (17 April); Antillen: Willemstad (17 April); en Suriname: Cottica (26 April). Grote brand nabij Tokio Te Atami in Japan, ongeveer 90 km. van Tokio, heeft gisteren gedurende 6 uur een geweldige brand gewoed, waar door meer dan duizend huizen werden oest. De brand kwam pas tot stil stand bij de grens van de stad. Er zijn meer dan 50.000 getroffenen of 1/6 deel van de bevolking. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. WELDRA EERSTE TOEBEREIDSELEN VOOR VASTE OEVERVERBINDING De laatste dagen van April staan in ten Noorden van de huidige schipbrug. teken van nieuwe, grote projecten: het begin van de aanleg van de Ooster polder en de bouw van de vaste IJsseibrug by Doesburg. Dit jaar zal van deze 140 meter lange brug worden aanbesteed de onderbouw, de landhoofden en een via duct. In 1952 volgt de aanbesteding van bouw der brug zelf. Al vijftig jaar geleden bestonden er plannen om de schipbrug bij Doesburg door een vaste te vervangen. Door aller lei, ook financiële, omstandigheden, kon toen niet gebouwd worden. De vaste brug komt, zoals wij al eens meldden, 130 m. DAT het in de oorlog beschadigde ge meentehuis van Drunen in Augustus weer in gebruik wordt genomen. DAT de oudste V.V.V. in ons land, die in het Geuldal, Dinsdag 65 jaar bestaat. DAT mr F. C. A. baron van Pallandt, benoemd tot ambassadeur in Moskou, nog deze maand naar zijn standplaats zal vertrekken. DAT jhr mr J. A. de Ranitz, voorheen te Djakarta en thans met verlof m ons land, benoemd zal worden tot eerste ge zantschapssecretaris te Bern. DAT het 63 ton grote vrachtscheepje Corja uit Giessendam gisteren geladen met drijfhout, op het IJsselmeer begon te zinken, als gevolg van een scheur in de kiel, doch door vissersschepen naar Enk huizen kon worden gesleept. DAT het Ned. weerschip Cumulus heden uit Plymouth is vertrokken om een Brits weerschip op een punt. onge veer 800 km ten Westen van Ierland, af te lossen. DAT van Maandag a s. tot half October de 9000 kinderen van de hoogste klassen der Amsterdamse scholen in groepjes drie dagen met vacantie zullen gaan Nunspeet, Valkeveen of Renkum. DAT een koelhuis zal worden gebouwd DAT de erevoorzitter van het Lim burgse Groene Kruis, jhr mr G. Ruys de Beerenbrouck, t.g.v. het 40-jarig bestaan werd benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius en C. Bux te Sittard wegens zijn zilveren lidmaatschap van de prov. commissie voor Lb.c. tot ridder in de orde van O. N. DAT in Maastricht werden aangehou den de 25-jarige recidivist H. H. en dei 34-jarige mijnwerker H. M. V. G.. wegens minstens twaalf inbraken in kerken in Zuid-Limburg. DAT op 21 April in de Apollohal te Amsterdam de eerste tentoonstelling na de oorlog wordt gehouden van de Hiswa, de ver. voor handel en industrie op het gebied van scheepsbouw en watersport. DAT de Limburgse kolenproductie in Maart 1.101.100 ton bedroeg tegen 951.200 in Februari. DAT de handel aan huis van pluimvee in Barneveld ondanks de hoenderpest nog steeds doorgaat. DAT P. F. Zimmerman voor de groot handel en tussenpersonen in de handel, benoemd is in de Sociaal Economische I Raad. met jhr mr H. A. Quarles van Uf- I ford als plaatsvervanger. zonder stroom zat, kabelstoring. 'an de coöp. zuivel- de leden heeft DAT de binnenstad middag enige uren ten gevolge van een DAT het bestuur bond in Friesland voorgesteld het lidmaatschap Friese maatschappij van landbouw te be ëindigen en het contact met de landbouw organisaties tot stand te brengen door adviserende bestuursleden. DAT gedep. staten van Gelderland hun goedkeuring hebben onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van Ede om gronden van het landgoed De Gin- kel in erfpacht af te staan voor een op te richten hippisch centrum. DAT in Maart j.l. 140 faillissementen werden uitgesproken, tegen 156 in Maart 1949. DAT gisteren op een receptie het 40- jarig bestaan werd gevierd van de Noord, hollandse asbestfabriek v/h J. de Boer en Co te Amsterdam. DAT aan prof G. H. L. Zeegers op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als hoofdplanoloog bij de rijksdienst voor het Nationale Plan. DAT dr J. A. Nederbragt. Ned. gezant in Israël, gisteren president Weizmann zyn geloofsbrieven aanbood. DAT de eieren in Barneveld deze week f 10,75 tot f 11,25 per honderd opbrach ten. Er moeten verscheidene nieuwe wegen worden aangelegd. Een daarvan zal door een moerassig land lopen en daarom moet er nog een doorlaatbrug van 60 komen. Ongeveer in het verlengde a de IJsseibrug, een 150 m. Oostelijk van, wordt een viaduct gebouwd, dat 26 meter lang zal zyn. Daar zal het verkeer uit Doesburg naar Dieren en Doetinchém v.v. onderdoor gaan. De brug krygt twee pyiers. De onder kant komt 17^6 meter boven N.A..P en 10 meter boven de normale waterstand. De rijbaan zal zeven meter breed zijn en buiten de bogen komen rijwielpaden van drie meter breedte. Het model van de Doesburgse brug zal hetzelfde zijn als dat van de bruggen in Arnhem en De venter. De ligging is zo gekozen dat rekening ls gehouden met een toekomstige ver betering van de loop van de IJssel. Men is n.l. van plan o.a. de bocht in de rivier ten Noorden van Doesburg af te snijden. Op de rijksbegroting is, voor de brug 300.000 gulden uitgetrokken. De bouw zal ".m. twee millioen gulden kosten. De directie Bruggen van de Rijkswa terstaat is thans bezig aan de bouw van ruim veertig bruggen. Voor de vele an dere plannen ontbreekt momenteel het geld. Minister Rutten voor enkele weken naar de Oost Minister Rutten is gisteravond van Schiphol voor een veertiendaags ver blijf in Indonesië vertrokken, vergezeld van de inspecteur-generaal van het nij verheidsonderwijs, mr ir M. Goote. De reis is louter informatief, deelde de be windsman voor zijn vertrek mede. Hy zal o.m. met minister Hanifan van ge dachten wisselen over kwesties op het gebied van onderwys en wetenschap, zoals 's lands plantentuin, de landbouw proefstations. uitwisseling van hooglera- contact tussen jeugdorganisaties en de boekenimport in Indonesië. Provincie Op de toenemende betekenis van de provincie in ons staatsbestel vestig den we reeds de aandacht. Veel hierv-an bevindt zich nog in het stadium van de studie en van de voornemens. We zijn nog niet zover, dat alle nieuwere ge dachten op dit punt ook in de wetgeving zijn neergelegd. De gedachten leven ech ter wel en te verwachten is. dat de wet geving zal volgen. Ook ware te wijzen op hetgeen thans reeds geschiedt en straks wellicht in nog mate geschieden zal op het ge- samenwerking van gemeenten bied andere publiekrechtelijke lichamen t mede in verband daarmee op de opleving van de streekgedachte. Men noemt heel het complex van vragen dat daarmee samenhangt wel. het „regionalisme" en zeker is, dat dit een opmerkelijk en vaak boeiend verschijnsel is in deze tyd. Deze tijd toch kenmerkt zich aan de ene kant door een steeds verder om zich heen grijpende centralisatie in het siaats- de andere kant onder gaat die centralisatie bepaalde correc tieven in een decentraliserende richting. Een van de belangrijkste correctieven is het regionalisme, dus de belangstelling voor eigen streek en ook voor eigen pro- Wat zich op al deze gebieden voltrekt, is inderdaad belangwekkend. Er is. by aolle verschil, overeenstemming tussen wat op streekgebied gebeurt en wat m het internationale leven te zien valt. De Franse schrijver Montesquieu, die in de eerste helft der 18de eeuw leefde, merkte eens op: De zaken liggen zodanig in Europa dat alle staten onderling af hankelijk zijn: Europa is een staat, samengesteld uit verschillende provin- Dit woord had ook in onze >ijd ge schreven kunnen zijn, onze tijd. die er ners een is waarin de regionale zowel de federale gedachte sterk leeft. Py weten niet, hoe het in de komende jaren met dat regionalisme zal gaan. In de ene provincie is het krachtiger dan de andere. Maar niet te ontkennen ilt, dat er overal, vooral ten plattelande. n groeiende belangstelling is voor eigen streek en voor een streekgewyze samen werking van gemeenten met betrekking lot bepaalde aangelegenheden. En daar- im kan de komende zittingsperiode van de Prov. Staten wel eens een (meer dan gewoon) belangrijke worden. Reden te meer om te zorgen, dat de samenstelling de Staten ook zo goed mogelyk Provincie-politiek Het gaat by de verkiezingen van 26 April om de Prov. Staten. Het gaat dus om de provincie- En voor velen die provincie iets dat dichtby is en toch verweg. Dichtby'. want ze leven zelf :n een provincie, maar ook verweg, want die provincie schijnt voor niet weinigen iets vaags en onwezenlijks te hebben. Dat laatste is wel eens anders geweest, r is een tijd geweest, waarin, de proving e ia ons staatsbestel een heel gewich tig ding was. Er is .een. tijd geweest, waarin Nederland als het ware- provin- ciegewijze beloond werd. Ja. Nederland die tijd uit provincies opge- Het spreekt wel vanzelf, dat dat oude provincialisme vrij lang hoogtij heeft gevierd. En het is ook wel begrijpelijk, toen men er de kans toe kreeg ■•as na de Franse overheersing), de provincies eens behoorlijk achteruit heeft gezet en het volle accent heeft ge legd op de staatkundige eenheid van het land. Van die achteruitzetting der provin- es vertoont de inrichting van het pro vinciaal bestuur nog allerlei sporen. Maar nu is het opmerkelijk, dat tegen die achteruitzetting, tegen die stiefmoe derlijke behandeling, steeds meer be- aren gaan rijzen. Er moet nu. zo hoort ;n almeer, een einde komen aan de bevoogding van het provinciaal bestuur daarin ook van de provincie: voor provincialisme, voor overschatting van provincie, behoeft men niet meer be ducht te zijn; maar wel behoort men iOg te hebben voor het eigen karakter an de provincie als een wezenlijk be standdeel in de Nederlandse staat- zit in die herleefde belangstelling de provincie veel goeds en veel Er zit ook veel in van echte na- e zin en van waardering voor eigen omgeving en eigen streek. Men behoort die belangstelling voor eigen streek en eigen provincie te delen. Maar het ook duidelijk, dat ook het provinciaal bestuur, thans nog veels- i onderschat, aan betekenis gaat win- En dan is het al evenzeer duidelyk, dat de verkiezingen, waarvoor wij thans als volk staan, terwijl ze reeds van be lang zijn nog aan belangrijkheid zullen We stellen ons voor. op enkele aspee- n van deze zaak nog iets nader terug te komen. Britse straaljager dook in de grond Andere brandend neergestort Gisteren zijn twee van Engelands nieuwste straaljagers neergestort. Een .Meteor" dook in Suffolk met een snel- ïeid van 650 km. in de grond en een Vampire" stortte brandend neer te Shamley Green in Surrey. De beide pi loten kwamen om het leven. Arabisch© Liga „bundelt" haar krachten De Raad van de Arabische Liga heeft te Cairo het collectief verdedigingsver drag goedgekeurd. Tegen elk lid, dat een afzonderiyke vrede met Israel tekent, zullen sancties genomen worden. De an nexatie van Arabische delen van Pales tina door Jordanië wordt als onwettig beschouwd. Er wordt een Arabisch ge rechtshof opgericht, overeenkomende met het Internationaal Gerechtshof te Den Haag. WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt Hier en daar ochtendmist Owrigens op de meeste plaat- perioden van zonneschijn -Vv en nog slechts enkele ver spreide buien. Meest zwakke wind. Vannacht plaatselijk nachtvorst Morgen overdag dezelfde of iets hogere tem peraturen dan vandaag (op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 5.45—19.37. Maan 5.15— 17.48. 17 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1