ïlicuiuc £eüi5f(je (fourant Zal Trygve Lie namens de V.N. ook op visite gaan te Moskou Abdul Azis is nog steeds niet te Djakarta aangekomen DE Wist U DONDERDAG 13 APRIL 1950 BUREAUX: tiogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening- 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTEN 1'IEN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8094 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatMsticfc gteMms mgo bert in UgijeaspotT Over herplaatsing van militairen ZIE MG. 3 De Chinese puzzle Communistische troepen inderdaad op Hainan geland DE VERTEGENWOORDIGING van China in de Ver. Naties is nog steeds een diplomatiek en politiek probleem van de eerste orde. Zoals men weet, worden de organen der Ver. Naties door de landen behorende tot het Sowjet-blok ge boycot, waardoor de werking der Ver. Naties vrijwel wordt verlamd. Nu gaat Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Naties, een bezoek brengen aan Europa en vertrekt daartoe op 22 April uit Lake Success. Trygve Lie heeft thans verklaard, dat er grote kans bestaat dat hij ook „op visite" zal gaan bij de heren te Moskou. De strijd in, China wordt volgens de laatste berichten met wisselend s' gevoerd, maar een tegenvaller Tsjang Kai Sjek is, dat de rode troepen ook geland zijn op Hainan, een der laat ste gebieden, die nog onder controle staan van de volhardende Tsjang- oordelen naar berichten van communisti sche zijde, zouden er in Zuid- en traal-China ongeveer 10 millioen vluch telingen zijn, vanwege de heersende hongersnood. Er is grote behoefte rijst en graan, terwijl men het zonder leningen niet zal kunnen bolwerken. Voor de buitenlanders is Sjanghai thans een weinig benijdenswaarcfig oord De Amerikaanse minister van Buit. Za ken- Dean Acheson, heeft zijn plan om 2000 buitenlanders over zee uit Sjanghai te evacueren moeten opgeven, als gevolg van moeilijkheden met de communisten. Misschien dat het lukt om buitenlanders naar een haven in Noord-China of Hongkong te brengen. Voorts heeft de Chinese communistische regering Londen doen weten, dat zij de vroegere DE TOESTAND IN CHINA kazernes binnen het militair gebouwen complex van de Britse ambassade te Peking zal bezetten. Zoals men zich zal herinneren, waren de Amerikaanse. Franse en Neder landse militaire gebouwen reeds in Drie Ned. duikboten naar de vlootoeieningen Drie Nederlandse duikboten zullen deelnemen aan de nieuwe geallieerde vloot oefening „Activity", welke vermoe delijk eind Mei onder Nederlands opper bevel wordt gehouden. Het zijn de Dol fijn (commando luit', ter zee tweede klasse Wolderling, de Zwaardvis (luit. t. z. Ie kl. Van Wely) en O 27 (luit. t. z. 2e kl. Brakema). Een vreemde onderzeeboot. Een piloot van een Amerikaans militair vliegtuig rapporteerde alar merend, dat op 80 KM afstand van San Francisco een buitenlandse on derzeeboot was waargenomen. Een diepgaand onderzoek werd ingesteld. Tenslotte deelde het Amerikaanse min. van Marine mede, dat de piloot zich had vergist. Het was geen on derzeeboot, maar een.walvis! Januari in beslag genomen, toen Enge land de Chinese communistische rege ring erkende. Nog steeds -is er, na het rapport van Jessup, geen nieuws uit Washington, welke plannen er bestaan om de rode opmars in Azië te stuiten. Na de storm van de laatste dagen zijn de duinpaden danig „versto- wordt er gewerkt, om de paadjes Begin Juni de eerste Hollandse Nieuwe Helft der vissersvloot vaart 30 Mei uit, andere helft 6 Juni Door de redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij is besloten, de 'aelft van de visserschepen, die zullen deelnemen aan de haringdrijfnetvisserij, uit te zenden op 30 Mei en de tweede helft een week later, dus op 6 Juni. Over de maand Juni zullen de schepen wor den uitgerust met ten hoogste 80 netten. Natuurlijk zal er, zoals telken jare, ge jaagd worden, d.w.z. de haring, die de eerste nacht wordt gevangen, zal door enkele snelle schepen worden overgeno men en zo vlug mogelijk aan de wal worden gebracht Dit betekent dus, dat de Hollandse nieuwe ln de eerste week van Juni aan de markt zal zijn. Gistermorgen is te Cherbourg het Amerikaanse vrachtschip „American Importer" met de eerste geheime zen ding wapens voor Frankrijk aangeko- Hij zou „te weinig tijd" hebben C.H.U. stelt vertrouwen in partij leiding en Kamerfracties In 1951 concrete voorstellen over wijziging Program van Beginselen verwacht (Van een onzer verslaggevers) De algemene jaarvergadering van de Christelijk Historische Unie, die gistermiddag te Amsterdam werd voortgezet heeft als resultaat gehad, dat een overgrote meer derheid der leden duidelijk heeft uitgesproken vertrouwen te stellen in het beleid het Hoofdbestuur en van de Kamerfracties. De hoofdschotel voor de discussie vormden de voorstellen van Amsterdam, Heemstede en Ommen, welke tot strek king hadden, dat het vervullen van eer bestuursfunctie en een vertegenwoor diging in een der openbare lichamen ir het bijzonder in de Staten-Generaal on verenigbaar zouden zijn. De functie var fractievoorzitter en Unie-voorzitter wil len dan in het bijzonder gescheiden zien. Op dit voorstel had het Hoofdbe stuur als prae-advies de mededeling, dat n handen zou worden gegeven de te vormen Commissie tot herziening van de Statuten. Deze commissie evenals de commissie tot herziening het Program van Beginselen voor de al gemene vergadering van 1951 met crete voorstellen komen. De voorzitter deelde bovendien mede, dat o.m. i wogen wordt de instelling van een tUraad, a.h.w. een uitgebreid hoofdbe stuur met afvaardiging uit de kiesver enigingen. Uitvoerig belichtten vóór- er tegenstanders hun standpunt, waarna d£ vergadering zich accoord verklaarde met het prae-advies van het hoofdbestuur. De afdeling Alkmaar zou willen komen tot één Christelijk Historisch orgaan door samensmelting van de weekbladen „Ko ningin en Vaderland", de „Chr. Histo rische Nederlander" en eventuele andere C.H. periodieke uitgaven. Niet alleen achtte het hoofdbestuur dit voor eer zond politiek leven geenszins gewenst, doch de voorzitter wees er op, dat de algemene vergadering in deze evenmin als het hoofdbestuur hiertoe enige be voegdheid bezit. Zoals begrijpelijk ontlokten de voorstel- n van Doetlnchem en Alkmaar om df algemene vergadering zich te doen uit spreken over de vraag of de 4 leden var de Tweede Kamer-fractie, die vóór de •souvereiniteitsoverdracht hebben stemd, wel gehandeld hadden volgens de Chr. Historische beginselen, een ui' rige discussie. Het hoofdbestuur wees een dergelijke uitspraak af, daar het niet gebruikelijk is ln de Unie om de Kamerleden „op het matje" te roepen. De verkiezingen bieden alle gelegenheid om de verlangde eandidaten ln de Kamer te brengen; schenkt hun dan het vertrouwen de zittingsperiode en kan daarna oordelen of men hen wenst te herkiezen iet. Bovendien mogen de Kamer leden geen ruggespraak houden met hun kiezers. Het resultaat der discussies was, dat Alkmaar zijn voorstel introk en prof. dr F. C. Gerretson had een bezwaar In gediend tegen het houden van de buiten gewone algemene vergadering der CHU over de Indonesische kwestie in October 1949. Hü had deze enige maanden vroe ger gewenst. Prof. Gerretson was echter ter verdediging van zijn standpunt niet aanwezig. Ten opzichte van het al dan niet over dragen van de souvereiniteit over Nieuw- Guinea, sprak het hoofdbestuur, op een desbetreffende vraag van Heemstede zich positief uit tegen zulk een overdracht. De afdeling Groningen verzocht de al gemene vergadering zich te verklaren tegen het Inzetten van Ned. troepen ln Indonesië. Het prae-advies van 't hoofd bestuur, dat verwees naar het desbetref fende artikel ln het Unie-statuut werd door de algemene vergadering goedge keurd. Vermelden we nog, dat het sociaal- economisch program met de daarop In gediende amendementen na enige discus- 'e en enkele redactionele wijzigingen erd goedgekeurd en dat de drie aftre dende hoofdbestuursleden, de heren W. an Muiswinkel (Bodegraven), W. Nauta (Sneek) en prof. dr G. C. van Niftrik (Amsterdam) werden herkozen. Het is nog steeds niet geheel duidelijk, of Abdul Azis, de rebellenleider te Ma kassar besloten heeft naar Djakarta te gaan. Het extra-vliegtuig uit Makassar, dat vanmorgen te 10.30 £e Djakarta land de, had hem in ieder geval niet aar boord. Wel kwamen mee lt.-kol. Moko- ginta, territoriaal bevelhebber van de fe derale troepen te Makassar, dr Ratulan- gi, minister van Voorlichting van Oost- Indonesië en Andi Patepoi, vertegenwoor diger van Oost-Indonesië te Djakarta. Abdul Azis had aan Ratulangi twee brieven meegegeven, één voor president Soekarno en één voor de Sultan Djokja, als minister van Defensie ii RÏS-kabinet. Overste Mokoginta Veigerde medede lingen aan de pers te doen. alvorens hij rapport aan Soekarno en de Sultan Djokja had uitgebracht. Dr Ratulangi verklaarde, dat hij vol noop is, dat er voor de verwarde sit te Makassar een bevredigende oplossing zal worden gevonden. De regering Oost-Indonesië zal alles uitvoeren i eenkomstig de orders van de regering der RIS. Het bezoek van dr Ratulangi heeft ten doel. de centrale regering volledig in te lichten over de algemene siturftie in Oost-Indonesië. Ook de heer Ratulangi ontkende dat in Zuid-Celebes landingen zijn verricht; de toestand is daar rustig. Andi Patepoi deelde aan Aneta medé, dat Abdul Azis bij zijn onderhandelingen met overste Mokoginta heeft beloofd naar Djakarta te zullen komen, doch dat zulks op het ogenblik ongewenst wordt geacht, daar de aanwezigheid van de leider te Makassar noodzakelijk is. Patepoi deelde voorts mede. dat Azis te weinig tijd heeft gehad om uitvoering te geven aan de vier punten, bevattende opdracht van de Sul tan van Djokja. Volgens Patepoi heeft Azis op het ogenblik 1000 man onder zijn bevelen. Onder auspiciën van de UNCI heeft Woensdagochtend een verkenningsvlucht plaats gehad, yaarbij geen enkele aanwij zing is waargenomen van plaats gehad hebbende landingen op Zuid-Celebes. De aanwezigheid van de schepen „Waikelo", „Bontekoe" en „Hang Tuah" werd gecon stateerd. Vanmiddag om 2 uur (plaatselijke tijd) vertrok Ratulangi weer per speciaal vliegtuig naar Makassar, met een bood- Mr Fockema Andreae opnieuw naar Indonesië Naar wij vernemen zal de Staatssecre taris van oorlog, mr W. H. Fockema An dreae, in het begin van de volgende week opnieuw naar Indonesië vertrekken teneinde nader overleg te plegen over de reorganisatie van het K.N.I.L. Schuman wil uitbreiding van Atl. Verdrag Op de bijeenkomst van de „Grote Drie" op 8 Mei a.s. te Londen, zal de Franse minister van Buit. Zaken, Ro bert Schuman aan Acheson en Bevin een uitbreiding op economisch en politiek gebied van het Noordatlantisch Pact voorstellen. De hoofdgedachte van Schu man zou zijn, hoe de defensie der Wes terse mogendheden in overeenstemming gebracht kan warden met de handhaving der internationale welvaart van deze landen. De „Grote Drie" zullen op de confe rentie ó.m. een onmiddellijke beslissing moeten nemen over de politiek t.o.v. Zuid-Oost-Azië. Nu ook hyacinten en vroege tulpen Die narcissen staan nog in «olie bloei, zo meldt men uit Bollenland, vooral de latere soorten. Als het niet te koud is, zullen over enkele dagen ook de hyacinthen volop pronken. Ook ziet men al het vurig rood van enkele veldjes vroege tulpen. Zowel op de Keukenhof als in de Treslong- tuin valt veel te genieten. Repatriëring van de derde divisie begonnen Weer vier troepenschepen vertrokken De troepenschepen Nelly en Dundalk Bay, die op 7 April uit Tandjong Priok zijn vertrokken met resp. 1470 en 1024 passagiers, brengen de eerste onderdelen de 3e divisie, de z.g. E-divisie, thuis. Aan boord van Je Nelly zijn het 5e ba taljon van het 5e regiment infanterie en het 5e bataljon stoottroepen. Met de Dun dalk Bay komen terug het 5e bataljon lo R.I., alsmede de 7e. 8e, 9e en 10e in- fanterie-brigade-werkplaats. Verder brengt de General Ballou, die op 8 April vertrok, 5~4 R.I., 34 A.A.T., 37 A.A.T. en de 2e compa'gnie gewonden- vervoer mee in totaal 1461 man, teriwijl de Gepjpral Howze, die 9 April Tandjong Priok verliet, 1536 militairen aan boord heeft, onder wie 5-3 R.I. en 5-7 R.I. schap van Soekarno voor dr Soekawati, de president van Oost-Indonesië. Deze boodschap zou inhouden, dat, als Abdul Azis vanavond om 8 uur niet op weg is naar Djakarta, Soekarno zijn al twee dagen uitgestelde radio-rede zal houden, waarin „krachtige maatregelen tegen de rebellerende troepen" zouden worden aangekondigd. Verder zou op Soekawati een persoon lijk beroep in deze brief worden gedaan, om Azis te bewegen, naar Djakarta te gaan, opdat vijandelijkheden kunnen worden vermeden. Ook zou president Soekarno, vóór het uitspreken van zijn radiorede nog radio- telefonisch contact met Makassar willen hebben. Twee korvetten, n.l. de „Banteng" en de „Radja Wali" (toen het nog Neder landse schepen waren heetten ze „Ban- da" en „Ambon") gaan naar Straat Ma kassar „om deel te nemen aan manoeu- PARTIJEN HANDHAVEN HUN Van Zeeland met spoed naar de Koning Gisteren hebben Eyskens, eerste m nister in het demissionaire kabinet. Spaak, minister van Staat, Devèze. Libe raal minister van Landsverdediging, en Paul van Zeeland, de kabinetsformateur zoals gemeld, besprekingen gevoerd. Het ging om een compromis-oplossing van de Koningskwestie. Spaak en Devèze hebben zi^Ji opnieuw voorstander ge toond van een plan. dat neerkomt op een „uitgestelde troonsafstand" van Ko ning Leopold, waarbij dus toch op de duur Prins Boudewijn de teugels het bewind in handen zou nemen, het communiqué van de Katholieke C.V.P., waarin verklaard wordt, dat men toch de Verenigde Kamers wil bijeen roepen en de wet op het regentschap opheffen, blijkt, dat er op dit ogenblik nog-geen voortgang gemaakt is. Volgens het allerlaatste bericht, is Van Zeeland lorgen per vliegtuig naar Genève vertrokken, omdat de Koning hem „drin gend" ontboden had. Het verdwenen vliegtuig Washington zal Moskou met een tegenprotest antwoorden Felle verontwaardiging bij Senatoren en Amerikaanse pers jEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie verklaard, dat een energiek onderzoek gaande is naar het Incident b(j Libau, waar volgens een Russische nota een Amerikaans vliegtuig op Sow-jet-jagers zou hebben geschoten. Eerst na de ontvangst van een rapport deze kwestie zal de Russische nota beantwoord worden. Vermoedelijk zal de afwijzing gepaard gaan met een tegenprotest voor het door de Russen neerschieten een onbewapend toestel. De Amerikaanse pers neemt het incident hoogst ernstig op en gewaagt zelfs van-een „Russisch proef-incident om te kunnen vast stellen, -tot hoever zij bij Amerika kunnen gaan. Het is de bedoeling der Sowjets de propaganda aan te wakkeren over Washingtons oorlogszuchtige bedoelingen." sche avondbladen mat extra edities uit kwamen. Een Amerikaans blad. de „New York Mirror", merkt op, dat de Sowjets Ame rika weer op een zijspoor hebben geran geerd en de Russen het initiatief behou den in de „koude oorlog". Inmiddels heeft het Amerikaanse de partement van Defensie te kennen gege ven, dat de Zweedse klacht, als zouden Amerikaanse vliegtuigen over de gehei me basis van Karlskrona zijn gevlogen, zorgvuldig worden bestudeerd door het luchtmacht-hoofdkwartier te Wiesbaden. De republikeinse senator Bridges heeft zijn verontwaardiging voorgesteld, dat op patrouille zijnde Amerikaanse vlieg tuigen, die in de nabijheid vgn de Sowjet- Russische grenzen komen „tot de tanden zullen worden gewapend". Aan de be manningen moet worden opgedragen te rug te schieten, wanneer zij worden be schoten. Naar zijn mening, heeft de Rus sische luchtmacht \n hinderlaag gelegen en heeft zij in koelen bloede een betrek kelijk langzaam vliegend en ongewapend Amerikaans patrouille-vliegtuig, dat per abuis boven Letlands gebied was raakt, omlaag geschoten. Nog steeds wordt de opsporing var -vermiste vliegtuig voortgezet en er schijnt manie te ontstaan, om „vlotten t< ontdekken". Een Deens schip had eet gele kisJ van een meter lang opgepikt ei vermoedelijk werd deze kist voor een.. omgeslagen vlot aangezien. Volgens eer Reuter-bericht heeft ook een B 17- toestel tal van voorwerpen gesignaleerd, die zich gedeeltelijk onder water be vonden en zouden dit uitriistingsonder- delen van een vliegtuig kunnen zijn. De zee rondom de voorwerpen was over afstand van 16 km met olie bedekt. Het incident wordt in ieder geval als belangrijk beschouwd, dat de Russi- Laatste Middenstandsexamen in Indonesië Naar de Nieuwe Leidsche Crt. zal het derde en laatste het Middenstandsdiploma Al gemene Handelskennis in Indonesië op verschillende plaatsen, waar Nederland- militairen gelegerd zijn, op 31 Mei s. gehouden worden. Het zal als de beide vorige jaren een uitsluitend schriftelijk examen zijn. na dat de eandidaten een jaar lang de schriftelijke cursus algemene handels kennis met hulp van hun vormingsoffi- eren hebben gevolgd. De resultaten dezer examens waren uitermate gunstig vergeleken bij die in land, waar in 1949 ruim 56 slaag de tegen 70.5 der eandidaten in de Ontscheping General Stuart Heintzelman iets later De ontscheping van de militairen aan boord van de General Stuart Heintzel- kon pas vanmiddag om twee uur beginnen, in plaats van om negen uur. Desondanks zouden allen vandaag thuis komen. DAT het Engelse ss Fort Nisqually, hetwelk Maandag bij Terschelling op een mijn liep, in Amsterdam in dok is gegaan. DAT 128 boeren uit de Graafschap bij de regering hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen verkoop van aan Bent- heimse grensboeren toebehorende lande rijen door het Beheersinstituut. DAT gisteren op Welschap bij Eindho- ?n 20 Zweedse mustangjagers en 5 Junckers-toestellen landden, op doorreis aar Italië. DAT het in Hardinxveld gebouwde passagiersscheepje Perica (222 ton) naar Teneriffe in Suriname is vertrokken, om daar dienst te doen. DAT de boerderij van J. Hoekstra te Suameer grotendeels is afgebrand, door dat een vierjarig zoontje in de keuken op eigen houtje een ei trachtte te bak- DAT de verenigingen van textielfabri kanten en de bedrijfsunie voor de tex tielindustrie een vakbedrijfsvereniging hebben opgericht voor de wachtgeld- en werkloosheids-voorziening. DAT de 17-Jarige L. N. uit Almelo, die behalve kleine diefstallen ook de over val op een conductrice van de Twentse bus op z'n kerfstok heeft, is gegrepen. DAT de gedenkplaat, die in het pers- instituut te A'dam zal worden aange bracht voor Amerikaanse journalisten, die op 12 Juli '49 met het KLM-vlieg- tuig Franeker omkwamen, wordt ver vaardigd door de Delftse beeldhouwer M. v. d. Burgh. DAT prof F. A. Eschauzier te 's Gra- veland benoemd is tot voorzitter van de commissie van bijstand voor het Kröl- ler-Müller museum. DAT op kasteel Maarsbergen (Utr.), 73 jaar oud, is overleden jhr J. W. Go din de Beaufort, een cavalerie-officier van de oude stempel. DAT dr D. A. van Riemsdijk, die vele jaren als arts verbonden was aan de G.G.D. in Amsterdam, 82 jaar oud. al daar is overleden.. DAT een groep studenten uit Oost en West op het ogenblik een vijfdaags be zoek aan Twenthe brengt. DAT de veilingvereniging Krabben- dijke e.o. een koelhuis van 500 ton zal laten bouwen en het tegen 1 September afgeleverd moet worden. DAT de Amsterdamse brandstichter- maniak, die nog altijd onvindbaar is, thans reeds 13 auto's in brand heeft ge stoken. DAT naar de tentoonstelling Holland Fair in Philadelphia (V. St.) ook een collectie Friese ambachtsproducten gaat. DAT de landbouwer E. Voortman te Smilde, die bij vergissing uit een fles met kaliloog dronk, in hoogst ernstige toestand in het ziekenhuis te Assen werd opgenomen. DAT A. Kopmels te Eindhoven, een afdelingschef van Philips, in samenwer king met andere exportdeskundigen en het ministerie van Onderwijs een schrif telijke cursus Exportkunde voorbereidt, welke in September begint. DAT België de heffing van 12 francs per kg uit Nederland in te voeren kaas toch weer heeft ingesteld, daar de be trokken ministers de voorgenomen af schaffing niet goedkeurden. DAT Apeldoorn aan het garnizoen al daar de instrumenten en uitmonstering van een „drumband" heeft geschonken. DAT Nederland in het afgelopen jaar voor 9 millioen dollar aan bollen uit voerde tegen 7 millioen in 1948, mede dank zij het Marshallplan. De „New York Times" levert de vol gende commentaar: „Er is geen 6prake van een mysterie, waar het betreft de terughoudendheid, verdenking en bar baarsheid, die door de Sowjets in de in ternationale betrekkingen worden toe gepast. Gelukkig komen tegenwoordig uit „incidenten" geen grote oorlogen voort." Bjj de Hoge Raad in Den Haag werd gisteren een bronzen beeltenis van H.M. Koningin Juliana gefflaatst, ver vaardigd door de Amsterdamse beeld houwster mevr. Schouten. Haai bij Oostkapelle aangespoeld Kop van het monster ging naar Leiden Te Oostkapelle spoelde een haai ongeveer 4 meter lengte aan. De kop werd van de vis afgehaald en opgezon den naar het rijksmuseum voor natuur- historie te Leiden, dat telefonisch deze zeldzame vondst op de hoogte gesteld. BRAND IN ZIEKENHUIS TE TILBURG VIEL MEE Dak over lengte van 20 m. doorgebrand Gistermiddag om vijf uur werd Tilburg opgeschikt door het bericht, dat het Sint Elizatoeth-ziekenhuis in brand stond. Ge lukkig viel het nogal mee. Door onbe kende oorzaak bleek het vuur te woeden in zolder boven de Röntgenafdeling. Het dak brandde over een lengte van twintig meter door en op de zolder werd hoeveelheid oud materiaal vernield. De Röntgenafdeling ikxeeg weinig water schade. Communistische raadsleden voor de rechtbank De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren de zaak. die wegens een rel in de hoofdstedelijke raadzaal op 13 Juli 1949 in verband met de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" aanhangig was ge maakt tegen de communistische raads leden L. Seegers en J. Brandenburg, aan gehouden tot 31 Mei om dan burgemees ter d'Ailly als getuige te kunnen horen. De heer Seegers zou hebben geweigerd op bevel van de burgemeester d« raad zaal t« verlaten en de heer Brandenburg daarbij een agent met een stoel op het hoofd hebben geslagen. Overproductie in Franse kolen mijnen Wegens overproductie zullen de kolen mijnen in Frankrijk en het Saargebied dagen per maand worden gesloten. Wedercritiek op critiek Op de algemene vergadering van de C.H.U., gisteren te Amsterdam gehouden, heeft de heer Tilanus een scherpe aanval gericht op een deel der „zich noemende Christelijk-Nationaia Voor wie dit niet wist: dat zijn wij. Het liefste ware ons geweest, niets te antwoorden. Wij hebben recht op onze mening en de heer Tilanus op de zijne. Over verschillen van mening kan men desgewenst praten, maar erover vech ten. dat doen wij ongaarne. Vooral niet ten overstaan van vriend en vijand. Een debat over de ons ver weten feitelijke onjuistheden men kon uit een gewraakt stukje inderdaad op maken, dat de minister van Oorlog met een begroting was gekomen en in wer kelijkheid heeft hij zelfs dat niet gedaan is onmogelijk, en wel omdat de heer Tilanus als voorzitter der defensiecom missie geen woord kan zeggen van wat daar is gebeurd en hij onzerzijds volledig mag aannemen, dat wij niet onze zegs lieden noemen (eerste gebod voor de journalist), zodat wij geen twee insiders of een insider en een niet-insider tegen over elkaar kunnen stellen. Maar zelfs een diep onderzoek bij onze bron geeft ons geen andere indruk dan dat wij goed ingelicht waren. Geheel anders staat het met de kwes- de heer Tilanus zeide, dai sensatiebericht hebben gepubli ceerd. alsof wij propageerden: dit kabi net moet weg. waarop hjj liet volgen, ander niet in een Christelijk blad thuis behoort. Wij hebben niet beweerd, dat dit ka binet weg zou moeten. In het artikel staat zelfs letterlijk, dat een crisis ons bepaald ongewenst lijkt. deze gevreesde crisis en boven dien nog over het beleid van de minis- Oorlog. dat men zwak noemt, is niet alleen door ons geschreven, maar door vele andere bladen. Soms in heel wat scherper woorden, en met scherpe afkeuring. En zouden dan alleen onze woorden onchristelijk zijn? Neen. dat kunnen wij niet accepteren. De heer Tilanus heeft ons onverdiende ongegronde verwijten gedaan. Beter e geweest, wanneer hij ons had ver wittigd van zijn opvatting, waarop een bespreking had kunnen volgen, want nogmaals, met de heer Tilanus spreken wij gaarne, maar vechten met hem doen liever-niet, nog het minst in het publiek. Verkiezingen Het is nog maar een kleine veer- toen dagen tot de verkiezingsdatum <r de Provinciale Staten. (26 April), ar er is van grote belangstelling on der het publiek niet veel te merken. Hier en daar verrijzen wat borden, au dan glijdt er een pamflet in de bus. doch daarbij blijft het. En natuurlijk ook vergaderingen met een soms wat wisselvallig bezoek. Het was wel te verwachten, dat de matheid welke zich op politiek gebied openbaart, bijzonder tot uiting komt met betrekking tot het provinciaal bestuur. Bij Kamerverkiezingen pleegt men nog wat spoediger warm te lopen, omdat daar nationale en sociale problemen dui delijker spreken en omdat het verband met de beginselen bij die problemen ook duidelijker schijnt En bij gemeente raadsverkiezingen voelt men beter, dat het gaat om eigen zaak, om eigen stad of dorp, en dus is men ook daar spoediger geïnteresseerd. Wanneer het nu zo is, dat ook voor verkiezingen voor Kamer en gemeente raden maar een betrekkelijke belangstel ling wordt opgebracht, dan behoeft het geen betoog meer, dat de Prov. Staten wel in een erg ongunstige positie staan. Ten onrechte, intussen. Want het Insti tuut van de Prov. Staten is een belang rijk instituut en daarom zijn de verkie zingen. welke tot een nieuwe samenstel ling van deze colleges moeten leiden, ook belangrijk. Het zou goed zijn. wanneer men het belang van deze verkiezingen nog tijdig op zich laat inwerken. Ook ditmaal im mers gaat het weer niet alleen om die genen, van wie het toch reeds lang vast staat en die allang weten, hoe za hun stem zullen uitbrengen. Ditmaal gaat het ook weer om diegenen, die nog een steuntje in de rug behoeven of in vier leven nog wat politiek stuur moet ko men, stuur namelijk in de goede rich ting. En daarvoor zijn die kleine veer tien dagen wel kort, maar nog juift lang genoeg. OP SCH1PHOU, WAS HET WEER EEN EN AL NARCIS Vandaag werd voor de derde maal n« de oorlog op Schiphol een bloemen- vlootdag gehouden. De restaurants, ont vangst- en vertrekhallen op Schiphol en de vliegtuigen die vandaag vertrokken, waren versierd met narcissen. De aan komende passagiers ontvingen elk een bouquet van deze bloemen en de ver trekkende reizigers zouden na aankomst op de plaats van bestemming eenzelfde bouquet krijgen. Alles bij elkaar heeft men 30 k 35.000 narcissen hiervoor ge bruikt. MILITAIRE HERDENKINGEN OP 4 MEI Op 4 Mei om elf uur wordt op da Grebbeberg de jaarlijkse militaire her denking gehouden van allen die in de tweede wereldoorlog zijn gevallen. Ook in de vier militaire gewesten zullen her denkingen plaats hebben. De erewacht op de Grebbeberg zal worden gevormd door een bewakingscompagnie uit Haar lem. De Koninklijke Militaire Kapel zal spelen. Mlinister Schokking i6 v aanwezig te zijn. WEERBERICHT Hetzellde weertype Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met vooral in het Zuiden van het land enkele buien. Meest rwakke wind voornamelijk uit Westelijke richtingen. Vannacht plaat selijk enige nachtvorst Mor gen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zoo 5.4719.35 uur. Hun. 30d-l«a5 uw. 17 April KM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1