Jlieuwe feilwrfjc (taunt Documenten gevonden: Oost-Indonesië zou worden geliquideerd Frontvorming van de Arabische Liga tegen Israël Vier gezinnen dakloos door felle brand op Voorne en Putten Van Zeeland hoopt vandaag een nieuwe regering voor te leggen Wist U DINSDAG II APRIL 1950 BUREAUX: llogewoerd 103 Dir en redactie: Tel 20408. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: TeL 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: t 0.18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8092 Honderden tokkelaars DIRECTIE: F. DIEMER CHRlSTELl]K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken t5tflntüflstlcft Is gfirtleeeo tnyn bert la Icgljeospfftt" musiceerden Zie pagina 2 De kwestie Makassar HATTA ONTKENT EN ROEPT OP TOT EENHEID NIET ALLEEN Dr WAROUW, de vroegere minister-president van Oost-Indo nesië, heeft zich tot de U.N.C.I. gewend om hulp tegen de unitarische han delingen van de centrale regering van de R.I.S. Thans heeft ook Abdoel Aziz, de rebellenleider te Makassar de steun van de U.N.C.I. gevraagd. In een brief aan de vertegenwoordiger van de U.N.C.I. te Makassar heeft hij medegedeeld, dat hij op het hoofdkwartier van het federale leger documenten had gevonden, die „met stelligheid bewijzen, dat de'ware bedoeling van het nationalistische leger was, de Oost-Indonesische staat systematisch te liquideren." Via de radio heeft de regering van Oost-Indonesië bekend gemaakt, dat van de sultan van Djokja, minister van de fensie van de R.I.S. een boodschap is ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat nooit het voornemen heeft bestaan, de negara Oost-Indonesië op te rollen. In dezelfde boodschap zou ook zijn verzekerd, dat tegen Abdul Azis en zijn In zijn brief schreef hij verder, dat dit volledig in strijd is met de plechtige I beloften, welke op de Ronde Tafel-Con ferentie te Den Haag werden gegeven. Hij verzocht dan ook. geen steen op de andere te laten om deze voornemens en verdere schendingen van de overeen komsten van de Ronde Tafel Conferen tie te verhinderen. En hij voegde hier aan toe: „Ik geef U de verzekering, dat ik en mijn mannen onze strijd vastbe sloten zullen voortzetten tot het ogen blik, waarop deze staat (Oost-Indonesië) een vrije en beslist democratische staat is, gegrondvest op wettige beginselen en niet vastgesmeed aan kolonisatie van Tevoren had Azis opnieuw verklaard, dat hij er niet aan denkt, naar Djakarta te gaan om zich aan de regering van de R.I.S. over te geven. Nader wordt gemeld, dat de waar nemer van de UNCI, de heer Cartwright met de door Azis in beslag genomen documenten (gevonden ten huize van de APRIS-overste Mokoginta) naar Dja karta is vertrokken. In een radiorede heeft Hatta Zondag avond een beroep gedaan op de Indo nesiërs in en bij Makassar om zich niet in te laten met acties van Abdoel Azis. die tot resultaat kunnen hebben, dat geheel Indonesië in stukken verscheurd wordt. Hij noemde eenheid de basis van de vrijheid. Hatta gaf toe, dat er in Oost-Indonesië een felle strijd gevoerd 'wordt tussen federalisme en unitarisme, doch hij meende, dat de opstand van Azis hier niets mee te "maken had. Hij ontkende voorts, dat de republiek-Djok- ja aansluiting van Oost-Indonesië bij de republiek wenste. Ook verklaarde hij. dat voorlopige plannen worden opgesteld ivoor de verkiezing van een constitueren de assemblee. Deze zouden nog slechts bekrachtigd behoeven te worden. De „Waikelo" en de „Bontekoe" De nood op de twee schepen met troepen van de R.I.S., die op de rede van Makassar het anker hadden uitgewor pen omdat de soldaten wegens de actie van Azis niet konden landen, is zo groot geworden, dat een pasgeboren' kind is gestorven. De moeder is ernstig ziek. Kapitein Azis garandeerde haar per soonlijke vrijheid, wanneer zij naar een ziekenhuis werd overgebracht. Zij mocht echter het schip niet verlaten. Volgens militaire waarnemers van de Unci was er Zondag nog tot van- J morgen voedsel en water. Latere berich- iten melden, dat beide schepen van de rede van Makassar zijn vertrokken, ver moedelijk om zich naar Banjoewangi ((Oosthoek van Java) te begeven. De Waikelo moest eerst te Balik-Papan olie (Innemen. Volgens Reuter kunnen de Waikelo en de Bontekoe morgen weer op de rede van Makassar terug zijn. Volgens onbe vestigde berichten zouden de op deze schepen aanwezige RIS-troepen dan ver- sterkt zijn met 1600 man. diegisteren van Soerabaja zouden zijn vertrokken. De „driehoeks-conferentie" Zondag is de zgn driehoeks-conferen tie gehouden tussen vertegenwoordigers van de RIS, de republiek Djokja en de Staat Oost-Indonesië. In een gezamen lijke verklaring, ondertekend door Hatta Ivoor de R.I.S., door vice-premier Abdoel Hakim voor de republiek-Djokja en door de minister van onderwijs en voor- I lichting Doko van Oost-Indonesië is meegedeeld, dat het duidelijk was, dat aan de zijde van de republiek-Djokja niet het voornemen bestond, enig ge- j bied onder haar jurisdictie te brengen. De wens van het volk zou beslissend 'zijn voor het eventueel aanbrengen van wijzigingen in de politieke structuur. De kwestie-Oost-Indonesië zou moeten wor den opgelost op de basis van een zo sterk mogelijke eenheid van het Indo nesische volk. Minister Doko is weer naar Makassar teruggekeerd. Carmen Franco trad in het huwelijk Met een plechtigheid vol pracht en i praal is gisteren te El Pardo bij Madr.'d de 23-jarige dochter van generaal Franco I gehuwd met de 27-jarige Madrileeise Internist, Markies de Villaverde. De pa- i leiskapel te El Pardo was geheel gevuld met diplomaten, leden van de Spaanse adel en regeringspersonen, toen Carmer. Franco aan de arm van haar vader door de stralende zonneschijn naar de kerk j schreed. De bruid werd gevolgd door een stoet van 40 bruidsmeisjes en droeg een japon van Vlaamse zijde, een cape van vier meter lengte en een chantilly- tulen sluier, gevat in een diadeem van briljanten, een geschenk van haar ouders. De „Caudillo" was gekleed in de uniform van kapitein-generaal van het Spaanse leger. Franco zou zich aanvan kelijk verzet hebben tegen de huwelijks plannen van zijn dochter. Half Hammerfest door lawine bedolven Het Noordelijkste stadje van Noorwe gen, Hammerfest, is met de Paasdagen voor de helft onder sneeuw bedolven. Drie mensen vonden de dood. Hammer fest is in de oorlog door de Duitsers plat gebrand. De bevolking leeft nog steeds in barakken. volgelingen geen strafvervolging worden ingesteld, doch dat hü voor militair optreden zijn verontschuldigin gen moet maken aan de minister van defensie van de RIS. Te Makassar is het rustig gebleven. Alleen werd Zondagmorgen een Boegi- nees rechercheur van politie met geweerschot vermoord, waarna het lijk met een kapmes werd toegetakeld. Enige honderden soldaten van KNIL, die zich bij kapitein Azis hadden aangesloten, hebben het bevel van g Buurman van Vreeden gehoorzaamd zijn in hun kazerne teruggekeerd. Naar schatting hebben ongeveer 100 man dil bevel niet opgevolgd. Op particuliere telegrammen uit Ma kassar wordt censuur uitgeoefend. Telegram aan Truman De Persatoean Timoer Besar heeft president Truman een telegram gezon den, waarin stelling wordt genomen tegen de imperialistische politiek van Djokja, die Oost-Indonesië onder zijn heerschappij wil brengen en de federale structuur van Indonesië wil vernietigen. In het telegram wordt een beroep op Truman gedaan, om zijn bemiddeling te verlenen, zulks ter gedachtenis aan wij len Roosevelt, wiens dood op 12 April wordt herdacht. verband met de jongste gebeurtenissen in Makassar, hield de leider vf opstandelingen, kapitein Andi Abdoel Azis, een persconferentie. Natte Paas en toch ,,'t Lijken de donkere dagen vóór Kerstmis wel..:.!" zei een vriend te gen ons, maar zó somber willen we toch niet schrijven over de Paasdagen. Goed, regen, wind en kou maakten het buiten ook wel een beetje onge zellig, maar moeder porde de kachel eens wat extra op, we gingen allemaal met een boek of een babbel om het vuur zitten en we deden nét, of we nooit plannen voor een fietstocht naar de bollenvelden hadden gehad. Weet TJ, dit was nu eens een Paas feest, waarvan U de uiterlijke vreug de niet kon meten aan lange rijen auto's vol onbezorgde mensen, aan fietsen met gele slingers of aan een vrolijke zon op stedelingen, die blij waren de stad te kunnen ontvluch- Dit was een Paasfeest, dat binnen, in de gezinnen werd gevierd. Er zijn nu eenmaal vormen van ge- zelligh%i£, die altijd regen en kou overleven: het zijn de intieme uren in Uw eigen kringetje thuis. Toch wa ren er nog onversaagde jongens en meisjes, die het koste wat het koste, er op uit widen en zo maar, zonder dikke jas, maar met een karbies vol zuur tjes en andere eensdagsgenoegens op de fiets stapten. En er reden op onze wegen heel wat Belgische auto's. Al licht in een auto zit je warm. Natuur lijk waren er op Tweede Paasdag weer heel wat mensen, die aan de regen precies datgene verdienden, wat ande ren eraan verloren. Restaurants, meik- salons zaten de hele dag stampvol. Alleen de man, die voor het buiten terrasje moest zorgen, stond maar een beetje te hangen, want niemand bleef op deze dag van trieste druilerigheid langer dan strikt nodig was in de buitenlucht. De badplaatsen hebben het uiteraard ook niet zo erg best ge maakt. Regen is al koud en als er dan nog een portie zeewind bijkomt, brrr de mensen bleven maar liever wat binnen, in de stad, in huis. Ja, er wa ren weer veel ménsen, die plotseling ontdekten, dat een beetje blijdschap niet op zoveel uren reizen van hun eigen haard verwijderd is, maar dat zij die konden vinden in het huis, waarin zij wonen.... Paasdienst in hotel te Val d'Ière De Koningin en Prins Bernhard heb ben op de eerste Paasdag in Val d'Isère een kerkdienst bijgewoond, waarin een Franse predikant voorging. Daar in het dorpje geen Protestantse kerk staat, werd de dienst gehouden in een plaat selijk hotel. De eerste Indonesische gezant in Pakistan, dr Sjamsuddin, heeft Zaterdag zijn geloofsbrieven aangeboden. ONRUST IN HET MIDDEN-OOSTEN Syrië verkiest aansluiting bij Rusland boven „kolonisering" door Amerika In verband met de verwikkelingen in het Midden-Oosten, vestigen wy er de aan dacht op, dat voor de eerste maal in de geschiedenis, thans alle Arabische staten verenigd zijn, wat betreft hun politiek en de defensie. De Arabische Liga heeft namelijk een verstrekkend verdrag voor collectieve veiligheid opgesteld, terwijl tevens besloten werd de economische blokkade tegen Israël te versterken. Van zeer veel belang achten wij ook de verklaring van de Syrische minister van Econo mische Zaken: „de Arabieren zullen eerder toestaan, dat hun land een Sowjet- republiek wordt, dan dat Amerika de kans wordt gegeven, er een Amerikaanse ko lonie in het Midden-Oosten van te maken". een interview gaf hij te kennen, dat het de wens van Washington was. dat Syrië een vredesverdrag met Israël zou sluiten, terwille van de vrede en stabili teit der politieke verhoudingen. Maar. voegde hij er aan toe. bezoeken van hoge Amerikaanse militairen hadden slechts ten doel, het gebied van het Midden Oosten tot een „strategische streek" te maken zonder voordeel echter voor de Arabieren. En nu concludeerde de Syrische bewindsman: Het Midden Oos ten kan slechts een oorlog voorkomen door het sluiten van een niet-aanvals- v er drag met de Sowjet-Unie". t is duidelijk, dat er van de zijde der Arabisohe Liga opnieuw een sterke frontvorming tegen Israël op touw wordt gezet. Het reeds genoemde, Arabische verdrag of Pact moet echter nog gera tificeerd worden en zal dan ter erken ning aan de Ver. Naties worden voorge legd. Tot de voornaamste clausules be horen. dat bij geval van aggressie. de ondertekenaars gezamenlijke maatrege len treffen om met behulp der strijd krachten een aanval af te slaan. Er zal dan ook een gezamenlijke defensieraad worden gevormd, dus inter-Arabische coördinering. Inmiddels heeft de „politieke commls- e" van de Arabische Liga, na goedkeu ring van het Verdrag, zich uitgesproken tegen directe vredesonderhandelingen met Israël, zulks in verband met zyn herhaalde schendingen van de resoluties der V.N. Aldus beweert men van de zijde der Liga. Behalve Jordanië hebben alle Liga-staten verklaard, dat elke po ging om Arabisch Palestina te annexe- Drie jongens hulpeloos in bootje op IJsselmeei Drie jongelui uit Hoorn, die Zaterdag en jachtje ophaalden in Oost-Knollen dam en er mee over het LJsselmeer naar Hoorn voeren, kregen in de nacht te kampen met een gescheurd zeil. Op de fok alleen konden zij Hoorn niet berei ken. Zij wierpen het anker uit, maar dat greep zich niet in de bodem vast- Het bootje dreef snel af en kreeg water bin nen. De ongerust geworden ouders trok- er 's morgens vroeg met een vis sersboot op uit en vonden het jacht Het kon de haven worden binnengesleept. Bij het Oosterpark in Amsterdam- Oost liep een 74-jarige heer Zaterdag avond tegen een motorfiets op- Hij is in het ziekenhuis overleden. ren onwettig is. Geprotesteerd werd tegen de politiek van Koning Abdoellah. Zoals men weet. heeft de Arabische Liga het plan voor de internationalisatie van Jeruzalem goedgekeurd, maar Jordanië onthield zich van stemming. Vermelden wij nog, dat vandaag in Jordanië parlementsverkiezingen wor den gehouden. Men is algemeen van oordeel, dat dit een manoeuvre is. om de herhaalde aanspraken van Koning Ab doellah op een deel van Palestina en Jeruzalem te steunen. Nieuwe biieljes van 125 De Nederlandse Bank is van plan nieuwe bankbiljetten van 25 gulden uit te geven, ter vervanging van de thans geldende, aldus het Algemeen Dagblad. De huidige briefjes lijken zoveel op de achterzijde van de bankjes van honderd, dat herhaaldelijk vergissingen ont- EEN MAAND VOORWAARDELIJK VOOR KAAKSLAG De 25-jarige kwekersknecht W. K. uit Huizen (N.H.), tegen wie 8 maanden voorwaardelijk werd geëist omdat hij zijn collega Put in Juli 1949 een dode lijke kaakslag zou hebben toegebracht, is vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een maand voorwaardelijk. De rechtbank acht het niet bewezen, dat het overlijden een ge volg is geweest van de kaakslag. In heel Nederland waren gisteren honderdduizenden gezichtjes tegen honderd duizenden ruiten gedrukt en hoeveel keer zullen moeders gezegd hebben: ,,'t Wordt niks vandaag, jongens, wé blyven maar fijn binnen, dan maken we het thuis gezellig Storm bondgenoot van rode haan Anderhalve ton schade in Zaandamse coöperatie VER GEZINNEN zijn dakloos geworden door een brand die gisteravond in Zuidland (op Voorne en Putten) een grote boerderij verwoestte en vijf wo ningen zeer ernstige schade toebracht. De storm joeg vonkenregens over het dorp, doch de brandweren uit zes plaatsen, o.m. Rotterdam, voorkwamen dat nog r huizen in het dorp het slachtoffer werden van de rode haan. De brand is waarschijnlijk door kort sluiting ontstaan in de vlasboAderij van C. Arkebout. Al het vlas ging met de inboedel verloren. Het vuur sloeg over op nabijgelegen woningen in de Raad huisstraat. Andere huizen liepen water schade op. Het vuur werd bestreden met 35 slangen. Na vijf uur was het gevaar voor uitbreiding bezworen. De getroffen gezinnen werden bij familie of kennis sen ondergebracht. Nog 6 huizen kregen brand- en water schade. In totaal werden door het brand gevaar 25 gezinnen uit hun woningen verdreven. Vanmiddag was men nog met de nablussing bezig. In Ankeveen is Zondag de gezamen lijke woning van de families Bos Ketelaar een prooi geworden vai vlammen, die vermoedelijk in een hooi berg zijn ontstaan doordat kinderen met lucifers speelden. Het huis had een ten dak en het was voor de storm „koud" kunstje om het vuur var hooiberg via een schuurtje op het huis over te brengen. Toevallig stond in An keveen een huis leeg; daar zijn de ge zinnen thans tijdelijk ondergebracht. Een gedeelte van het meubilair wisten zij te Btand nummer drie woedde in Zaan dam en wel Zaterdagavond in de bak kerij van de coöperatie De Eenheid. Door onbekende oorzaak werd een i schade aangericht van ongeveer ander- De Belgen wachten nog steeds. Kan de socialistische tegenstroom nog worden gekanaliseerd Na de voorbarigheid van de Belgische kabinetsformateur, Paul van Zeeland, die Immers glorieus had aangekondigd, dat hy reeds een kabinet in portefeuille had, moesten de besprekingen gedurende de Paasdagen worden voortgezet. De verschil lende partyen namen hun politieke stellingen in en bekogelden eikaar met de ar gumenten: pro of anti-Koning Leopold. Van Zeeland is tot op dit ogenblik nog steeds formateur en hy beweert nu, vandaag met een nieuwe regering voor de dag te zullen komen. Van Zeeland ls gisteren niet naar Pregn, gereisd, omdat de secretaris van de Koning, Prof Pirenne, naar Brussel was teruggekeerd. halve ton. „De Eenheid" bezorgde door nwerking met andere coöperaties vanmorgen normaal brood. Tweemaal Paasvuur In Lunteren heeft gisteren het Paas- uur tweemaal gebrand. Reeds dagen voren had men achter de dorpsmolen m enorme brandstapel opgericht Maandagavond ais Paasvuur ontstoken •orden. Maar 's morgens vroeg iur reeds werd het dorp opgeschrikt door het bericht, dat de stapel brandde. .Drie uur lang was de brandweer in touw om het voortijdige feestvuur te doven. De dorpelingen, verontwaardigd de kwaadwilligheid waaraan zij de brand weten, meldden zich spontaan om alsnog een nieuwe Paashoop te bouwen. Met vrachtauto's en karren werden grote vrachten hout uit de bossen aangevoerd en gisteravond had Lunteren, evenals vele andere plaatsen in ons land, toch nog zijn Paasvuur. Het is merk waardig, dat juist een eeuw geleden door onvoorzichtigheid bij het Paasvuur :n groot deel van het dorp Lunteren i de as werd gelegd. _|ln Amsterdam heeft iemand op de vroege Zondagmorgen in z'n eentje Paasvuurtjes aangestoken in drie per sonenauto's. Achtereenvolgens rukte de brandweer uit naar auto's in de Tweede Helmersstraat.- de Derde Helmersstraat de Looiersgracht. De auto's werden slechts weinig beschadigd. Van de laatste wagen waren de zittingen opengesneden. De pyromaan had er bovendien een doosje lucifers Het Katholieke C.V.P.-orgaan „La de samenstelling van zijn kabinet i DAT Urk behalve een nettenfabriek binnenkort ook een vlsmeelindustrie en een ijsfabriek krijg.t DAT bij Steenwijk een vossenfamilie werd uitgegraven en de leeftocht in het hol bleek te bestaan uit een kaas, drie konijnen en een wulp. DAT de vosmerrie van E. Schimmel te Barneveld het leven heeft geschonken aan twee veulens. DAT het door brand getroffen circus Mullens toch op tournée gaat, oun. met vier elders ondergebrachte paarden. DAT bij Koudum (Fr.) een 60 ha groot natuurreservaat voor weidevogels tot stand is gekomen. DAT het gemeentebestuur van Sloten (Fr.) het rijk een vergoeding heeft ge vraagd van een ton, om dan de tol bij het stadje op te heffen DAT mr G. H. Heerdink, secretaris van de K. v. K. in het land van Maas en Waal te Nijmegen, tegen 1 Juni ont slag heeft genomen als zodanig. DAT kolonel R. H. A. v. d. Wall Bake, oud-commandant van het korps rijdende artillerie, 71 jaar oud. in De Steeg is overleden. DAT burgemeester Thomassen Zaandam Zaterdag t.g.v. het 25-jarig kenjubileum van F. Verkade de verle ning van het praedicaat Koninklijke Verkade's fabrieken N.V. bekend DAT de ver. van Calvinistische burge- eesters etc. „Groen van Prinsterer" op 31 Mei en 1 Juni in Baarn vergadert, met als sprekers C. Smeenk, oud-Kamerlid, en A. Admiraal, burgemeester van Enk huizen. DAT 63 personen uit het Amerikaanse onderwijs, die Europa zullen bezoeken na te gaan wat zij hun studenten moeten leren over het herstel in het oude werelddeel, op 12 Mei in Amster dam aankomen. DAT de padvindersdag van het Leger des Heils in Ede gisteren letterlijk en figuurlijk in het water viel. DAT een Rotterdamse scheepswerf twee vrachtboten van 4000 ton voor Is raël gaat bouwen, bestemd voor het transport van fruit. DAT de vorst van Monaco, prins Rai nier II, te Monte Carlo vele leden der buitenlandse gezantschappen ontving en o.a. aan de heer Visser, chef van het protocol van Koningin Juliana, het grootkruis van de nationale orde van St Charles verleende. DAT binnenkort in Beverwijk wordt begonnen met de bouw van 250 wonin gen, vooral voor werknemers van de hoogovens. DAT de commissie-De Monchy, die de regering zal adviseren over de adminis tratieve rechtspraak, vermoedelijk nog deze maand haar rapport zal uitbrengen DAT gisteren aan de Rozengracht in Zutphen een oorlogsmonument is ont huld. i de Prins-Regent zal voorleggen, waarop dan morgen in Kamer en Senaat zal worden gestemd over het vertrouwensvotum. Er is „achter de schermen" veel bekok stoofd, maar de situatie werd gewikkeld. Het schijnt, dat speciaal de Waalse vleugel van het Katholieke Vakverbond bezwaar heeft gemaakt tegen het deel nemen aan de regering door enige, bui ten het parlement staande, figuren. Deze oefenen namelijk een bepaalde functie uit in het bedrijfsleven en zulks is vo de Waalse C.V.P.-arbeiders moeilijk aa vaardbaar. Ook in de leiding van C.V.P. schijnt verdeeldheid te bestaan. Inmiddels hebben de 900 gedelegeerden lar de nationale raad van de Belgische Socialistische partij besloten „rusteloos onverzoenlijk" te strijden tegen de terugkeer van Koning Leopold op de troon. Een desbetreffende resolutie werd door de voorman, Spaak, ingediend, dat deze een bespreking had gevoerd met de secretaris van de Koning, prof. Pi- De stakingsactie zal, volgens Spaak, op hetgeschikte ogenblik' worden begonnen. Opnieuw voedselvergiftiging in Veenendaal Voor de tweede maal in acht dagen heeft zich in Veenendaal een vermoede lijk gjeval van voedselvergiftiging voor gedaan, thans in het gezin Van Dijk. Beatrixstraat. bestaande uit man, vrouw dochter. Zij zijn naar het ziekenhuis overgebracht en hun toestand is redelijk. Ook in het naburige gehucht Achter berg hebben zich enkele dergelijke ge vallen voorgedaan. Of zij met elkander in verband gebracht moeten worden, wordt nog onderzocht. Twee Nijmeegse boerderijen in de as gelegd In Balgoy bij Nijmegen is gisteren korte tijd de boerderij van de heer J. Heelsman in de as gelegd. De brand ontstond in de schoorsteen. Er spreidde zich zo'n grote vonkenregen dat ook de op een halve kilometer afstand gelegen boerderij van de heer H. Jansen door het vuur werd aangetast en geheel afgebrand. De totale schade wordt op f75.000 geschat. Treinbotsing bij Susteren: twee gewonden Vier wagons totaal uitgebrand Zondagmorgen om ongeveer half elf is :n personentrein uit Amsterdam Maastricht te Susteren (L.) in botsing gekomen met stilstaande ledige kolen wagens. Een electrisch vierwagenstel vloog in brand en ging geheel verloren. De wagenvoerder van de personentrein de conducteur van de goederentrein werden gewond. De reizigers bleven gedeerd en werden met bussen verder 'ervoerd. Het reizigersvervoer onder- rond tot Maandagmorgen vroeg enige vertraging. Vele vliegtuigen zoeken naar Amerikaans vliegend lort Machine met tien man boven Baltische Zee vermist Tientallen Amerikaanse, Deense Zweedse vliegtuigen zoeken momenteel de Baltische Zee af naar een Amerikaans vliegend "fort. dat Zaterdag is verdwe nen, op weg van Wiesbaden naar Kopen hagen. De machine heeft tien man aar. boord. Er werden twee lichtkogels waar genomen op ongeveer 35 km ten Z. van het Zweedse eiland Oeland. Eén der be- :rs van dit eiland zou Zaterdag avond een vuur hebben waargenomen, dat gevolgd werd door een explosie. Dit kan echter ook afkomstig zijn va Russische vlootmanoeuvres, die i Baltische Zee worden gehouden. Zelfs vliegtuigen van de Amerikaanse bases Tripoli en van de Azoren doen het opsporingswerk mee. Tot heden he laas zonder resultaat. Duizenden Italianen hebben de Paas dagen in de open lucht doorgebracht, omdat zij hun huizen ontvlucht waren verband met een reeks aardsohokken. die zich Zaterdag en Zondag op verschil lende plaatsen hebben voorgedaan. Na acht dagen Pasen ligt weer achter ons. een Pasen met koude, storm en regen, met vele in het water gevallen uitstap jes, kortom, een Pasen, clat voor niet weinigen alleen maar teleurstelling heeft opgeleverd. Voor hen die alleen maar teleurgesteld zijn, is de enige winst, dat de overgang naar de gewone sleur van het leven nu wat gemakkelijker valt. Gelukkig echter is de waarde van Pasen zelf onvergankelijk en onafhankelijk van toevallige omstandigheden. waarde kan alleen maar voor ons besef en gevoel, doch niet in werkelijk heid devalueren. Ook dat Pasen ligt echter nu weer achter ons. En het ge leven ligt voor ons. Met zijn vra gen, met zijn zorgen, met zijn kwesties. Wie de geschiedenis van het Paasfeest in zijn Bijbel leest, moet het opvallen, dat Jezus na zijn opstanding steeds be zig is, zich los te maken van de gewone persoonlijke omgang met zijn discipelen. Heeft hij zich aan de discipelen (zonder Thomas) vertoond, dan duurt het acht dagen, dus een volle week, voordat hij opnieuw aan hen (en nu met Thomas) verschijnt. Hij schijnt bezig hen los te laten. Ze mogen Hem niet vasthouden. Wat dan treft, is dat de discipelen zich hiertegen niet verzetten. Veel meer dan voorheen zijn ze ingesteld op het naderend afscheid. En ze leren, op eigen benen te staan. Dat kunnen ze. omdat •eten, dat ze niet aan hun lot zijn overgelaten: Het is immers Pasen ge- eest. Zo kunnen ze rustig en gerust die volle week wachten. Na het Paasfeest staan ook wij weer jor het gewone bestaan. Het had in het ven der discipelen een belangrijke wending gebracht. Het was het blijvende hun leven geworden. Zij namen het Pasen mee. straks op hun tochten door de wereld. Ze gaan iets met het Paas feest doen. Die taak is er nu ook voor ons. Ook >or ons is er de taak. te laten zien, dat Christus is opgestaan. En zulk een Pasea laat zich gelukkig niet bederven. De opdracht Na het Paasfeest leren de discipelen wachten. Maar ze leren ook wer ken. Het wordt geen passief wachten. Ze moeten actief zijn. Ze krijgen op drachten. Hun leven zelf wordt een op dracht. Van discipelen worden ze apos telen. Eerst met Pasen al. En straks na Pinksteren in volle omvang. Maakt Pasen ook ons actief? Het moest eigenlijk niet anders mogelijk zijn; want de overwinning van Christus op de dood is van uiterst vérstrekkende betekenis, is van betekenis voor heel het leven. Zij is van betekenis voor het leven in de eigen kleine kring, maar evengoed voor de politiek, voor het sociale leven, voor het leven der volken, kunst en cultuur, voor al onze handel en wandel. Ieder onzer krijgt nu weer de kan6, te laten zien, dat het Pasen geweest is. dat dood en verderf z-ijn overwonnen en dat het nieuwe leven aanbreekt. De discipelen kregen de opdracht, daarvan te vertellen, overal waar ze kwamen. En die opdracht, ligt er ook voor ons. Er valt genoeg te doen. Op maatschappelijk gebied bijvoorbeeld. En de vorming van de jeugd. En straks zijn daar weer verkiezingen. Voor dat alles heeft Pasen een opdracht. Daarom geen teleurstelling over een Pasen, die weer voorbij is en die boven dien voor velen verwaaide en verregen de. Maar ook in de tredgang van het leven iets van de bezieling, welke ten slotte alleen het Paasfeest wekken kan. De Bilt waarschuwt voor nachtvorst per geluids wagen Ter bescherming van de Bevenvijker aardbeien Het K.N.M.I. in De Bilt zal enige in strumenten plaatsen op een tuin te Be- •erwijk en thermometers op tien plaatsen rond Beverwijk en Heemskerk, om na gaan, wanneer nachtvorst optreedt. Indien dat het geval is, zullen de tuin ders worden gewaarschuwd vanuit een geluidswagen, waarmee een bepaalde door de tuinstreek wordt gereden. De tuinders hebben inmiddels vele kilo meters pakpapier collectief aangekocht de aardbeienplantjes af te dekken, ieer De Bilt komt omroepen dat er nachtvorst op til is- Gure weer houdt eerste dagen nog aan (Van onze weerkundige medewerker) Het weer was tijdens de afgelopen Paas dagen was vergeleken bij verleden jaar, er zomerse temperaturen voorkwa- i, dit jaar heel wat slechter Reeds Zaterdagmiddag wakkerde de wind tot stormkracht aan. welke ook vandaag nog onafgebroken zal voortduren. Velen van ons, die Zondag nog een kleine -hoop hadden, dat er Maandag nog verbetering zou optreden, zullen ze ker erg teleurgesteld zijn. daar er juist Maandagmiddag een nieuwe, 2eer actieve depressie vlak ten Noorden van ons land de Noordzee naar Denemarken trok. De wind nam hierbij tot felle storm toe. terwijl er tevens zeer zware regen vieL Valkenburg meldde 13 mm., Ypenburg 8 mm en Gilze Rijen ook 8 mm. Evenals Zaterdag-namiddag en Zondag morgen, nam ook gistermiddag de wind eer toe met stoten van ruim 90 km per Ook vandaag zal het gure weer nog aanhouden. In de komende nacht bestaat er kans op lichte nachtvorst. De tempe ratuur zal voor April voorlopig nog aan de lage kant blijven. Ten westen van Ierland ontwikkelt zich alweer opnieuw een depressie, zodat het gure weer de eerste dagen nog wel zal aanhouden. WEERBERICHT iceer Koud Tot morgenavond verwacht De Bilt Wisselende bewol king met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind uit Westelijke richtin gen. Hier en daar lichte nachtvorst, overigens weinig verandering van tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 5.51—19.31 uur. 444—14.07 uur. 17 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1