VOOR öe VROUW Onze Zaterdagen DE PAASTAFEL EEN KORT BABY-JASJE onzejeuqó-p&qina^ MET HET EI YAN JOPIE HAAS DE BENGELS ZONDAGSBLAD 8 APRIL 1950 QT1I.I.E Zaterdag en een jeugd- herinnering. Ik was er één uit een gToot gezin en hielp mijn moeder in de huishouding. Als wij zo Zondags met ons twaalven ol veertienen om de talel zaten, was er Zaterdags héél wat te beredderen. Dat zullen alle huismoeders wel be grijpen. Maar ik herinner me uit de jaren, waarin ik graag droomde ..ins Blaue hinein". dagboeken en melige „ge dichten" schreel. een Stille Zaterdag, waarop al die huishoudelijke besognes naar mijn gevoel in flagrante strijd waren met deze laatste dag vóór Pasen. En ik sputterde: „Idioot gewoon, om op Stille Zaterdag zó te moeten rennen en vliegen I Je komt er zelfs niet aan toe. om er maar één ogenblik aan te denken, wat deze dag eigenlijk inhoudt. Wacht maar. als ik later m'n eigen huishouden heb, dan doe ik alleen het allernoodzakelijkste, maar voor de rest, maak ik er een dag van stil herdenken ▼anl" „O ja?", antwoordde mijn moeder lakoniek. „Dan moet je dat maar doen hoor kind. Als ik het nog beleven mag, kom ik dan eens bij je op de thee". Nou. dat mag ze gerust doenl Jaren later. Wéér Stille Zaterdag. Ik was drie kleine hummels rijk, van één. twee en drie jaar. 't Was een dag vol kleine tegenslagen, zoals wij allen die wel eens meemaken. Ik was dus laat met alles, 's Middags om drie uur wordt er gebeld. Kribbig, omdat je van je werk al moet, brom je: „Wie is dat nou weer?" Moeder! „Zó kind. ik kom eens rustig een kopje thee bij je drinken!" Mij ontging de ondeugende twinkeling in haar ogen en ik zei: „Nou. een kopje thee heb ik wel voor u, maar dat „rustig" kunt u er wel aflaten!" Verwonderd keek moeder me aan. ..Hè?? 't Is toch Stille Zaterdag?? En zit j ij dan niet rustig??" ~Hhhh???" „Herinner je je niet meer. wat je Ja. opeens wist ik het weer. „Ach, er komt bij mij toch óók niets van terecht", verzuchtte ik. ..Dat wist ik wel en daarom kom ik je een handje helpen. We drinken eerst een kopje thee en dan laat je mij maar wat boodschappen doen, of op je kleintjes passen. Zeg maar. wat ik. voor je doen kan." Nu, toen was alles gauw voor elkaar. Terwijl mijn man, moeder en ik wérkelijk rustig thee zaten te drinken, merkte moeder op: „En tóch heb ik het me toen aangetrokken, wat je zei over die gejaagd-drukke Stille Zaterdag en er in later jaren naar gestreefd, zovéél moge lijk vooruit te werken in die week vóór Pasen. Jij hebt het niet eens opgemerkt, dat sinds jouw uitval de gang en de keuken Donderdags al hun wekelijkse beurt kregen." Nee. dat was me niet opgevallen, zo vervuld als ik blijkbaar in die jaren van m'n eigen jongemeisjes-belangen was. N waren de rollen omgekeerd en be streed moeder mij met m'n eigen wapensl En n hield i k koppig vol. dat het in mijn gezin, waarin de kinderen elkaar zo snel opvolgden, beslist niet rustiger uitgekiend ken worden. Calvauus. ensemble van het grote mode materiaal van dit seizoen: dou- pion. De cape is gevoerd met dezelfde gezellige rood-wit-groene ruit als het rugloze bovenstuk van de japon en kan aan beide zijden gedragen toorden. Wat had moeder 'n pleizier en wat was ik dood-ernstigl Wéér is het jaren later. Moeder is er niet meer. Maar ik wou. dat zij nü nóg eens op Stille Zaterdag bij me kon komenl Ik zou haar zeggen en ze zou het ook zien. dat het tóch mogelijk is. om die dag het werk tot het nood zakelijkste te beperken, ook al is mijn gezin nu gTÓter en de omstandigheden, waaronder wij leven, drükker dan destijds. Het i s in normale huishoudingen, waar geen drukke zaak aan verbonden is en waar geen zieken zijn, mogelijk. We houden er om te beginnen, in de week vóór Pasen, géén schoonmaakdag op na. Gang en keuken krijgen Donderdags hun wekelijkse beurt. We zetten ons het menu .voor de Paasdagen tijdig in het hoofd en laten de kinderen de bood schappen doen. Op Stille Zaterdag eten we. óf géén middageten en alleen een warm hapje (van de vorige dag) bij *t brood, óf alleen soep. óf bruine bonen. Als ieder kind z'n eigen taak heeft, de één schoenen poetst, de ander bedden opmaakt, de derde boodschappen doet man en vader óók een handje meehelpt, dan kan het óók in een gïoot gezin, zonder hulp. Zaterdagsmiddags al zó gezellig in huis zijn. Dan kunnen we diep in die echte vóór-Sabbaths- ieten. Om dit zó voor elkaar te krijgen, komt hot m.i. méér op ons verstandig-denkend brein dan op onze handen aan. Organisatie-talent is voor iedere huis- vtouw een welhaast onmisbare gave, die de gezinnen ten goede komt. Zo kunnen wij op déze avond stil ver wijlen in Jozefs hof, nog toeven op Golgotha, om morgen mèt de Kerk aller eeuwen de glorie uit te zingen van Christus Triumphator, Die óók voor ons de dood 'onl MARGARITHA. Twee Zondagen Eftn voor het gezin een rustpunt en het is de taak van de huisvrouw om alles te doen om dit rust punt te veraangenamen door een sfeer van verzorgdheid en vriendelijkheid in Een belangrijk onderdeel hiervan zijn de maaltijden, en hierbij naast het menu, de tafelaankleding. De Paastafel leent zich wel in het bijzonder voor een fleu rige aanblik. Immers kunnen we met de voorjaarsbloemen juist die zo zeer ge wenste lage versiering aanbrengen. Pri mula's, narcisjes, tulpen en pas ontloken groene takjes, er is in een drijfschaal of een diep bord met wat zand in vele variaties een bloemstukje te maken. Zijn er kinderen, dan kleuren we vast en zeker wat eieren. Bjj de drogist koopt men voor weinig geld een pakje kleur sel, waarmee men de eieren alle kleuren van de regenboog kan geven. Laten we verder zorgen, dat het botervlootje aar dig versierd is. We strijken de boter eerst glad en maken dan met een mes punt er figuurtjes in. Is de boter hard. dan even het mes vochtig maliën. Ook de middagdis geeft gelegenheid de tafel een extra feestelijk aanzien te geven. Een sla met gehalveerde eieren staat al leuk, verder spinazie met eipartjes en hardgebakken brood „soldaatjes". Mis schien maliën we een voorgerechtje. Voor ieder wordt dan een dessertbordje neergezet, waarop een Russisch ei of een klein hors d'oeuvretje, waarbij dan een gevuld ei niet ontbreken mag. We koken hiervoor de eieren hard en halve ren deze. Voonzichtig halen we het geel eruit en vermengen dat met een klontje boter, 2 theelepeltjes mayonnaise of sla saus, wat nootmuscaat en een snufje zout. Als het mengsel smeuig is, vullen we de eieren met een spuit. Bij gebrek hieraan kunnen we ook met een vork er wel een torentje vulsel in maken. Voor de koffietafel zijn Schotse eieren een heerlijke afwisseling. Hard gekookte eieren worden gewikkeld in stevig aan gemaakt gehakt en daarna in frituur even gebakken. Met een scherp mes hal veren we deze „ingepakte" eieren en garneren de schotel met even in heet frituur gedompelde peterselietakjes. Het boekje Dekken en Dienen door de dames A. KoopmansGorter en G. A. M. de Boerde Jonge geschreven en uitgegeven bij P. Noordhoff te Gronin gen leert ons nog vele wetenswaardig heden over de kunst van tafelvcrzor- ging. Voor wie dat in de puntjee wil weten zeer aanbevelenswaardig. met bijpassend mutsje Geklede schoen van donkerbruin suède, hoog de wreef omsluitend. Een smal randje van glad leer accentueert de lijnen. Geperforeerd voorblad schouders Jcanten we aan het begin van de volgende 6 toeren 6 steken ai en de overige steken in de daaropvolgende toe* rughals. Het i wtje: laai, dat gebruikt wordt is fijne wol. Wanneer dus dikker materiaal ver werkt moet worden is het aan te be velen hiervap eerst een staaltje te breien, bijvoorbeeld Van 30 steken breedte en 30 toeren hoogte en aan de hand van dit breiproefje na te gaan (natuurlijk in vergelijking met het schema met de aan gegeven maten), hoeveel steken er min der opgezet moeten worden en hoeveel toeren er minder gebreid moeten wor den. Ook is het raadzaam even de hoofd- maten na te meten van de baby, waar het jasje voor moet dienen. Al deze voorzorgsmaatregelen voorkomen teleur stelling. Benodigd is ongeveer 100 gram fijne wol. twee breinaalden no. 2en drie knoopjes. Het korte jasje wordt zonder zijnaden gebreid, dus de rug en de voorpanden aaneep. Begonnen wordt aan de onderkant en we zetten in totaal 201 steker, op. (Onge veer 50 c.m. breed). Hierop breien we 2% c.m. steeds alle st. rechts voor het boordje. Daarna gaan wc verder in het patroon en wel op de volgende wijze: le toer: 10 st. rechts (voor de ribbel rand aan de middenvoorkant), xx 5 r., 1 a., herhaal van xx af tot er nog 11 st. over zijn, dan 1 r. breien voor de streep en 10 r. breien (ribbelrand). 2e toer: 10 r. (voor de ribbelrand), la. (voor de streep), xx 2 r., 4 a., herhaal van xx af tot de laatste 10 st na en deze weer r. breien voor de ribbelrand. 3e toer: 10 r., 3 r., 3 a., herhaal van xx af tot op 11 st na, de toer eindigen met 1 r. (streep) en 10 r. (ribbelrand). 4e toer: 10 r., 1 a., 4 r., 2 a„ herhaal van xx af en eindigen met 10 r. 5e toer: 10 r., xx 1 r, 5 a., herhaal van xx af tot op 11 st na dan 1 r. (streep), 10 r. (ribbelrand). Ce toer: 10 r., xx 5 a., 1 r., herhaal van xx af tot op 11 st. na dan 1 a., 10 r. 7e toer: 11 r., xx 2 a., 4 r., herhaal van xx en eindigen met 10 r. 8e toer: 10 r., xx 3 a3 r., herhaal van af tot op 11 st na dan 1 a., 10- r. - la.,2 r., hei et 10 r. herhaal van xx af, tot op 11 st. na, dan 1 a., 10 r. De le tot en met de 10e toer vormen het gehele patroon en deze 10 toeren moeten steeds herhaald worden Als op deze wijze 15 c.m. gebreid is (dus 17% c.m. gerekend van de opzet- kant af), worden de armsgaten gevormd. Hiervoor breien wc als volgt (te be ginnen aan de goede zijde van het werk): 10 st voor de ribbelrand, 45 it in patroon, (linkervoorpand), 5 st. afkan ten, 81 st. in patroon (rugpand). 5 st af kanten, 45 st. in patroon (rechtervoor- pand, 10 st. (ribbelrand). De beide voorpanden en het rugpand worden ieder afzonderlijk opgebreid. Het linkervoorpand. Dit breien we nog zo veel verder in het patroon totdat een geheel patroon is afgewerkt (waren we bij het armsgat dus bijvoorbeeld geble ven in een 5e toer van het hierboven be schreven patroon, dan moeten er nog 5 toeren boven gebreid worden, zodat dus een heel motiefje is gevormd). Dan den 4 toeren geheel r. gebreid en hier boven alle st. in de tricotsteek (dit is alle toeren op de goede zijde van het werk r. en de toeren op de achterkant van het werk a.). Tegelijkertijd worden, nadat het werk in drie delen gesplitst is, drie knoopsgaten in de ribbelrand gebreid. Het eerste knoopsgat wordt gemaakt wan neer het werk een hoogte heeft van 18% c.m. (gerekend van de opzetkant af), het tweede knoopsgat op 21 c.m. hoogte en het derde op 23% v.m. hoogte. Voor elk knoopsgat kanten we de mid delste 4 st. af van de ribbelrand en zetten We beginnen bij het boordje en zetten 54 st- op. waarboven we afwisselend 1 verdraaid r., 1 a., breien (in de volgends toeren de r. st. a. breien en de a. st r. breien) tot op een hoogte van 3 c.m. We breien nu verder in het patroontje, zoals dit aan het begin van de beschrijving is aangegeven, terwijl we gelijktijdig om de 2% c.m. aan het begin en eind van de toer 1 st. meerderen, zodat we dus bij een totale hoogte van 23 c.m. (boordje inbe grepen) 70 st. op de naald hebben. Voor de kop van de mouw kanten we aan het begin van de volgende 10 toeren telkens 6 st. af en van de daaropvolgende 2 toeren telkens 5 st net kraagje. We zetten 20 st. op de naald en breien hierop steeds r. totdat we in het geheel In de volgende toer weer 4 steken op boven de af gekante st. Voor de ronding van het armsgat kan ten we aan de zijde van het armsgat aan het begin van de heengaande toeren nog 3 maal 1 st. af. Dan breien we verder op de wijze als hierboven is beschreven en zonder minderen, totdat het voorpand een totale hoogte heeft van 24% c.m. Voor de halsuitsnijding kanten we daar na aan de middenvoorkant eerst 10 st. af (dit zijn de st. van de ribbelrand). Bij de volgende toeren kanten we aan dezelfde zijde steeds 6 st. af, totdat er in het ge heel nog 18 st op de naald staan. Hier boven breien we verder zonder minderen totdat het armsgat een hoogte heeft van 10 c.m., waarna we voor de schouder bij de volgende 3 toeren telkens 6 st. afkan ten, te beginnen aan de zijde van het armsgat. Het rechtervoorpand breien we op de zelfde doch tegengestelde wijze als het linkervoorpand en zonder knoopsgaten. Het rugpand: Boven de overgebleven steken breien we op dezelfde wijze als voor het voor pand is beschreven, terwijl we aan he» begin van de 6 volgende heengaande toe ren 3 st. afkanten voor de beide arms gaten. We vervolgen ons breiwerk weer zonder minderen tot de armsgaten een hoogte hebben van 10 c.m. Voor de beide 96 ribbels hebben (192 tóeren), waarna we losjes afkanten. Vervolgens persen we alle delen onder een vochtige doek heel luchtig op, waar na we ze in elkaar zetten. Het kraagje, dat in dwarse richting is gebreid wordt langs de halsuitsnijding genaaid. De knoopjes naaien we aan op het ene voor pand, corresponderend met de knoopsgat in het andere voorpand. Wanneer we bij het aanzetten van de kraag telkens 1 ribbel overslaan, verkrij gen we gaatjes en door deze gaatjes kun nen wc naderhand een koordje rijgen, dat aan elk eind "afgewerkt is met een pom pon. Het malsje: Dit wordt aan de voor kant begonnen. We zetten 120 steken op (30 c.m.) en breien 2ï5 c.m. alle steken en toeren r. voor de rand. Dan gaan we verder m het patroontje, zoals dit voor het manteltje is beschreven tot op een hoogte van 14 c.m. Dan breien we alleen verder op de middelste 40 steken in de tricotsteek, totdat dit middengedeelte z® lang is, dat de zijkanten even lang zijn als de delen van 40 st. aan weerskanten van het middengedeelte. Daarna de ste ken afkanten en de zijkanten aan de 40 steken vastnaaien. Langs de onderkant van het mutsje een toer stokjes haken en hierdoor een koordje rijgen met twee pompons. ZONDAGSBLAD 8 APRIL 1950 7 iets heel leuks voor de Paos PAASMORGEN in JOZEF's HOF TJTEERLIJKE dingen waren in de vroege morgen in Jozefs hol gebeurd maar wie wist er van? De vrouwen niet, die op weg waren naar het graf. En de soldaten, die bij het graf de wacht hielden, wisten er helemaal niet van. Die soldaten waren vreselijk ge schrokken. Heel de nacht hadden se het graf, waarin het lichaam van Jezus Vrijdags avonds gelegd was, bewaakt. Zó hadden de Joden het gewild en had Pilatus be- Maar er was bij het graf niets gebeurd. Wie zou 't ook wagen bij een graf te komen, waarvan de steen verzegeld is en dat door Romeinse soldaten wordt be waakt? Toch zeker niemand. De soldaten zullen wel blij geweest zijn. toen 't eindelijk in 't oosten begon te lichten. Gelukkig, de nacht was voorbij straks zou de nieuwe dag aanbreken. Dan zou de zon weer schijnen en alles vol licht en leven zijn in de schone hol van Jozef. Straks zou de derde dag aanbreken. Tot zó lang moest het graf bewaakt Als die derde dag maar eenmaal voorbij was, dan zou 't voor goed stil worden bij het graf van die profeet uit Nazareth. Heerlijk is 't, als 't na een lange nacht eindelijk begint te lichten Toen is het vreselijke gebeurd! Plots schudde een hevige aardbeving Jozefs hof wie zou dan niet schrikken? Maar er gebeurde nog méér en daarvan schrokken de soldaten zó erg, dat ze werden als doden. Een Engel des Heren daalde uit de hemeL Zijn gedaante was gelijk een bliksem en zijn kleding wit gelijk sneeuw. Even hebben de soldaten die vreselijke verschijning gezien heel even maar. Toen hun eerste verlammende schrik voorbij was, zijn ze naar de stad gerend om aan de Opperpriesters te gaan vertellen de vreselijke dingen, die in Jozefs hof Een Engel des Heren daalde uit de hemel. Wat geeft die Engel om een soldaten wacht of om een verzegelde grafsteen? Die Engel had van God een heerlijke opdracht ontvangen. Hij moest gaan naar de donkere aarde, naar de hof van Jozef, waar achter een steen het lichaam van Jezus was neergelegd. De Engel heeft zich gehaast die op dracht te vervullen. Terwijl de soldaten dodelijk verschrikt wegvluchten, wentelt de Engel de steen weg voor de opening van 'l graL En toen toen is de Here Jezus uit het graf opgestaan. Geen mens was daarbij tegenwoordig. Alleen de Engel. Met hoeveel eerbied en vreugde zal die Engel Gods Zoon hebben zien opstaan PAASLIED Het zoekende licht, wil door bladeren dicht tot diep in di donkerte schijnen..^. En wachters verheugd, (met de dag komt weer vreugd zien 't nare donker verdwijnen Daar schiet van omhoog O, een Licht, dat hun oog door hemelklaart moet verblinden..... Zie, de helden daar staan dood'lijk ontdaan. Dan vluchten ze naar hun vrinden. Een Engel wiekt neer, raakt de grafsteen... De Heer, Verwinnaar van dood treedt naar [buiten...^. En 't hemellicht zingt een wonder gedicht en vogels jubelend fluiten Op vleugels van licht en met stralend gezicht is de Dag uit het donker gekomen.... Wijd over de aard klinkt een jubel Hem waard, Die verlost van de dood al Zijn [vromen. O, Heiland, maakt my door Uw opstaan ook blij En geef dat ook ik U mag roemen..... U, (Die in de dood gingt door smarten groot) voor eeuwig mijn Jezus mag noemen. P.A.DE ROVER. uit het graf. uit de dood, waarin Hij zich vrijwillig gegeven had. En toen Jezus het graf had verlaten, ging de Engel rustig op de steen zitten. In de lange nacht hadden soldaten het geslóten graf bewaakt. Lij het geópende en ledige graf wordt de wacht betrokken door een Engel des Heren. En toen kwamen de vrouwen. Ze zullen van de aardbeving ook wel erg geschrokken zijn. En haar schrik werd nog groter, toen zij het ledige graf en de Engel zagen. Verbaasd, verschrikt staren ze de Engel aan. En dan horen se de heerlijke bood schap: „Vreest gijlieden niet: want ik weet. dat gij zoekt Jezus, die gekruisigd was. Hij is hier niet. want Hij is opgestaan, gelijk Hij gezegd heeft. Komt herwaarts, ziet de plaats, waar de Here gelegen heeftl" Dat was en dat is de heerlijke Paas- boodschap: de Here is waarlijk opgestaanl Daar moeten we elke Zondag aan denken, want de Christelijke Kerk heeft de eerste dag der week, geheiligd door de opstanding van Christus, tot wekelijkse rustdag gemaakt. Maar op het Paasfeest denken we daar aan in heel bijzondere zin. Al zijn we nog jong de heerlijkheid en rijkdom van Pasen begrijpen we allen wel. Pasen betekent: de Here Jezus, die waarlijk was gestorven, is ook waarlijk uit de doden opgestaan. Hij leeft en met Hem zullen eeuwig leven al degenen, die opiecht in Hem geloven. DAT MOCHT WEL Een jongen hij was wel een beetje brutaal vroeg eens aan een agent: „Agent, mag ik tegen een ezel „agent" zeggen?" „Jazeker", zei de agent. „En mag ik tegen een agent „ezel" zeggen?" „Nee, dit mag niet", zei de agent, „dat is heel onbeleefd". „Nu, dig agent!" zei de jongen, en maakte dat hij wegkwam. Een poosje geleden hebben jullie ken nis gemaakt met mijn vriendin Betsie. Maar ik heb nog veel meer vrienden en vriendinnen. Dit keer ga ik ,ullie eens wat vertellen van Jopie Haas. Jopie had op school gehoord, dat het de gewoonte was, met Pasen de eieren te beschilderen. Dat staat gezellig en feestelijk op tafel. Moeder Haas had er eerst geen oren nqar. Maar toen Jopie beloofde, dat hij niet met verf zou knoeien, gaf ze hem een flink groot ei 1 en een potje verf. Jopie dolblij na tuurlijk en hij ging onmiddellijk aan het werk. Moeder kwam na een poosje kijken en ze wreef haar ogen uit, want, dat het zó mooi zou worden, had ze niet verwacht! Jopie vertelde, vol trots, wat de be doeling was en wat hij aan moeder Haas vertelde, geldt ook voor alle neven en nichten van Oom Karei. Kijk: op dit ei heeft hij 18 tekeningetjes gemaakt Jo pie Haas heeft bij de eerste negen een cijfertje gezet en bij de andere niet En weten jullie, wat nou een aardige bezigheid voor jullie is, voor de paas dagen of in de paasvacantie? Luister goed. De laatste negen tekeningetjes (dus zonder cijfer) horen stuk voor stuk bij één van de tekeningetjes met een cijfer. Wil je een voorbeeld? Te kening 1 stelt voor: 8 3. Daar hoort bij.. Heb je dat? Schrijf dan maar op Van het woordje, dat je opgeschre ven hebt, moet je goed de eerste letter onthmouden. In hokje 2 is een pen getekend. Nou, bij die pen hoort natuurlijk zoek maar op. Gemakke lijk hè? Ook van dat woordje de eer ste letter onthouden. En als jullie nu voor alle tekeningetjes met een cijfer tje het erbij passende prentje zonder cijfer gevonden hebben, zul je tien. dat dc eerste letters van ieder woordje, dat je uitgezocht hebt, samen een heel be kend voorwerp vormen, dat je vooral in de Paasdagen veel gebruikt. Stuur dat woord maar naar Oom Karei en vertel er maar bij, hoe je het gevon den hebt. Omdat ik met de Paasdagen jullie eens extra wil verwennen, heb ik inplaats van vier, acht prachtige cadeaux gekocht voor de goede in zendingen! Wie zal er bij die gelukkige acht zijn, volgende week? Probcei het allemaal maar, want de prijzen zijn de moeite waard En nu aan alle neven en nichten een hartelijke groet. Veel ple zier in de Paasdagen. OOM KAREL. P.S. Denk er aan: Uiterlijk Donder dag moet ik de inzendingen hebben. PASEN BIJ OMA 19 Wat moet jij dan erg, erg dankbaar zijn, Doesje. Dat jullie dat allemaal wèl heb ben. Zó goed is God de Heer voor jullie. Elke dag mogen jullie spelen en pretmaken, en er is heerlijk eten voor jullie, en mooie kleertjes jullie hebben alles, wat je het wel. „Elke dag moet je de Here danken, Does, weet je dat wel En als le dan 's Zondags naar de kerk mag gaan, en daar horen van Hem, die elke dag voor je zorgt, en Hem daar met alle mensen samen danken mag. en zingen tot Zijn eer. wat wordt het dan heerlijk!" „Maar Tante, ik kan de preek héós niet begrijpen." „O, iéts ervan wèl, Does. Als je maar probeert om te luisteren. Je bent al zo groot, en je zei immers, dat je in de kerk zo goed aan andere dingen kon denken?" Verlegen knikt Does. Daar schaamt ze zich nu voor. Maar Tante Elsie zegt „Dan mag je er best eens aan denken, hoeveel goeds en moois de Here jou gegeven heeft." Zo praat Tante Elsie door. Does voelt, hoeveel ze van haar houdt. Wat wordt alles nu mooier en gemakkelijker! Het wordt nu vast anders in de kerk. Op haar eigen manier zegt ze er iets van tegen Annemarietje. Turn vindt het altyd fijn in de kerk. Maar Turn is nog zo klein, en dan lijken alle dingen nog De dagen aan zee vliegen veel te gauw voorbij. Kees en Miepje gaan het eerste weg. Tante Elsie gaat met Mevrouw en Meneer Jochan mee. Ze is een echte Tante van Miepje. CTes moet alweer naar school. Als dc bengels van „school" horen, willen ze hun oren wel dichtstoppen. 't strand door Phé Wijnbeek Toch is de pret nu gauw uit. Het is al zes en twintig Augustus. En de éérste September «r is niets aan te doen. Nu gaan Lieke en Hanseman ook al. Dat is maar goed ook, want als er een paar weg zijn, is 't tooh niet meer zo heel echt aan 't strand. Geen Tante Elsie meer geen vriendjes Voor 't laatst i voor 't laatst weer is niet zo erg mooi meer. 't Heeft telkens al geregend. Snoecksie pakt maar koffers. En dan gaan ze met een auto naar huis. Een autotocht is fijn. Maar als ze Rika en Alie vrolijk wuivend aan 't hek zien staan, springen de bengels, om er weer uit te komen. Och, thuis zijn is weer een feest! Er slaan bloemen in de kamer er zijn taartjes, door Tante Elsie gestuurd er is heer lijke limonade, door Rika zelf gemaakt van frambozen. De bengels ravotten het hele huis door. „Fijn, weer thuis te zijn?" „En of. Vader!" Annemarietje vindt haar nieuwe negerpopje weer en Tum moet haar lieve dikke poes knuffelen. Does vertelt in de keuken hele verhalen aan Alie. die graag luistert. Vader blijft maar één nacht thuis. Hij heeft nog een week vakantie, gaat alleen op reis. 't Is wel ongezellig, maar de bengels moeten toch naar school. In optocht brengen ze Vader naar de trein, op hun laatste vakantiedag. „Zullen jullie op tijd zijn, morgenochtend?" „Ja. Vader!" ..Turn. en denk je om dc af spraak?" „Tüürljjk!" „Geen schoolpijntjes, hoor jongens!" „Hèèèü" Vader lacht. Hij ziet de trein aankomen. „Lief zijn thuis, hoor", zegt hij nog. Zo ver ze kunnen, wuiven ze de trein na. „Dóg Vader! Da-ag!l" 4Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 10