Mieutuc £eiitsrlje lilimtanl SULTAN HAMID II TE DJAKARTA GEARRESTEERD Uitbarsting van gevechten te Makassar Begroting van Oorlog werpt schaduwen van kabinetscrisis vooruit Paul van Zeeland Relgië's nieuwe kabinetsformateur Wist U WOENSDAG 5 APRIL 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel 2Ü408. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie- afdeling: TeL 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per wèek. AX)VERTEN 1'IEN: i 0.18 per millimeter belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 80£ Machine van Instituut Kern op volle toeren DIRECTIE: F. DIEMER CHMSTEL1JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoatvasttffe Is gfieMww myn bert la te g Ij c as poet" Zie paR. 3 Schaakmat Poging tot liquidatie van West-Borneo en Oost-Sumatra De regering van de R.I.S. (Republik Indonesia Serikat) heeft gisteren sultan I Hamid II van Pontianak te Djakarta gearresteerd en hem als minister zonder porte feuille afgezet op beschuldiging, dat hy niet alleen medeplichtig zou zijn geweest I aan de staatsgreep van Westerling, maar dat hy zelfs de werkelijke leider zou zyn. Naar men weet. was sultan Hamid II ©f) de Ronde-Tafel-Conferentie de leider 1 van de federalisten. Als jong officier het K.N.I.L. klom hij onder Van Mook snel op tot de hoogste rangen ei hoogste staatkundige posities. Hem viel Concurrenten van de bef Op onze vraag in de krant van Vrijdag: ,.Wie verzint er een (nog) betere naam voor de rijwiel-met- hulpmotor dan het voorgestelde woordje bef benzinefiets)?" heb ben wij vele interessante reacties ont vangen. Vandaag geven wij een bloemlezing, zonder veel commentaar. Wij hopen dat er nog meer lezers zullen zijn die hun krachten op een nieuwe naam proberen. Hier komen enkele nieuwe voorstellen. Zal een er van in de toekomst in de woorden boeken prijken? Snelfit (van snelle fiets: men fietst snel en blijft fit!). Nitrap (niet trappen). Humor (van hulpmotor: de berijders zijn humo risten). Rijtor (inzender schrijft: ..Zelf berijder van zo'n apparaat, moet Ik altijd denken aan een zingende tor. In dit geval zal dat dan nu een rijdende tor zijn"). Humofi (een zeer, zeer volledige afkorting, maar een beetje on-Nederlands). Een lezer hak te de woorden fiets- (of rijwiel) -met- hulpmotor in mootjes, klutste die door elkaar en vond zo de volgende combinaties: torfie. fietor. wielmo. mowiel. fietsor, sorfiets. sorfi. morfie. („Is dit soms een mouw die zou pas sen?" schrijft hij er bij) Het is geen nieuwe uitvinding, schrijft een ander, dus de naam fiets moet behouden blijven. Ergo: „snelle fiets". Dezelfde inzendster oppert als tweede moge lijkheid /vliegende vélocipède". maar dat vinden wij eerlijk gezegd te Frans de benoeming tot staatshoofd van West- Borneo en de verkiezing tot voorzitter van de Bijeenkomst Federaal Overleg ten deel. Mede onder zijn 'invloed heeft de B.F.O. de omzwaai naar de zijde van de republiek gemaakt, met het gevolg, dat hij na de souvereiniteitsoverdracht zo goed als uitgeschakeld werd. Hij werd minister zonder portefeuille en trad daar om af als staatshoofd. Bij de vorming van het federale leger kreeg hij niet de minste invloed. Het wachten slechts op zijn liquidatie, waarmede thans is begonnen. Geheel in overeenstemming met me thoden, die wij al van andere totalitaire landen kennen, wordt' bekend gemaakt, dat zijn verhoor zijn schuld reeds over tuigend heeft aangetoond, evenals de verhoren van andere verdachten, van wie er thans reeds een duizendtal gevangen gehouden wordt, zonder dat het nog tot openbare terchtzittingen gekomen is. t is wellicht niet toevallig, dat sultan Hamid II juist tevoren ontslagen was uit het K.N.I.L. Een bewijs hoe in sommige landen rouwe Justitia stevig gearmd kan gaan met de politiek, is wel de indiening van ?n voorstel in het centrale parlement n WestlBorneo als daerah te ontbinden. Tevens nam dit parlement na een stormachtig debat met 73 tegen 11 stem de motie aan om een einde te maken de staat Oost-Sumatra. Van binnen uit wordt deze deelstaat aangevallen door stakingen bij de spoorwegen en va 50.000 arbeiders op de ondernemingen. Dit alles toont wel duidelijk aan, d; arrestatie slechts een der zetten is i het spel, waarbij de republiek geheel Indonesië tracht op te slokken en waa. bij juist die personen het slachtoffj worden, die de weg voor de republiek hebben gebaand. Een typisch voorbeeld hiervan is mr Tilenius Kruythoff, de leider van de West-Borneose delegatie op de Ronde-Tafel-Conferentie. Het verbazingwekkendste van alles was. dat de sultan volkomen verrast bleek. Hij was te Djakarta bezig een residentie in te richten en trof voorbe reidingen voor de overkomst van de sul tane en zijn kind uit Nederland, 's Nachts om 3 uur werd hij in Hotel des Indes gearresteerd, terwijl Soekarno om 9 uur 's avonds zijn ontslag had getekend. De adjudant, kapitein Van der Meiden, werd medegenomen, doch later losgelaten. De andere arrestanten zijn hoofdzakelijk Nederlanders, men schat hun aantal op vijf tot zeven. De sultan wordt er van beschuldigd, dat hij zelfs nog na 'het bevel 'tot arres tatie contact met Westerling heeft ge had. Hij had plannen om naar Pontianak te gaan en de R.I.S. was bevreesd dat hij van daar uit Indonesië zou verlaten, heet het. De behandeling van de motie tot af schaffing van de staat West-Borneo in het centrale parlement is volgens een nader bericht een week uitgesteld. EEN VERKIEZINGSTRUC Naar de Nieuwe Leidsche Crt. van een correspondent te Djakarta ver neemt, heeft de arrestatie van Sultan Hamid ten doel hem te beletten zich naar Pontianak te begeven en invloed uit te oefenen op de volksstemming, die deze week daar gehouden wordt over de aan sluiting bU de republiek. Sultan Hamid II van Pontianak, de gewezen leider der federalisten, die thans door de R.I.S. gearresteerd is. Hier ziet men hem (links) nog in zijn glorietijd, toen hy aan het onderhandelen was met de sultan van Djokja, die hem thans volkomen overvleugeld heeft en minister van verdediging is geworden Oost-Indonesische troepen bezetten regeringsgebouwen De spanning, die in Oost-Indonesië gewekt is door de onwettige pogingen der repu bliek om met behulp van de centrale regering deze deelstaat te liquideren, heeft *ich thans ontladen in gevechten, welke hedenmorgen om half zes in Makassar zyn uitgebroken. De stryd begon in het kampement der vroegere K.N.I.L.-compagnie Abdoel Aziz", welke in dienst van de federale regering was overgegaan. In dit kampement, aan de Klapperlaan, zyn thans militaire politie en federale troepen gelegerd. Er was een korte schietpartij, waarbij 1 klein aantal mensen sneuvelde. Hier op bezette meergenoemde compagnie enkele ministeries, het gebouw der cen trale regering en de radio-omroep. Een andere afdeling van deze com pagnie trok naar de woning van de ter ritoriale commandant der centrale rege ring, Molointa, die tezamen met vier andere officieren is medegenomen naar het inmiddels bezette hoofdkwartier der centrale regering aan het Feylingsplein. Reuter meldl, dat verscheidene hon derden Oost-Indonesische soldaten aan de opstand deelnamen. Behalve de com mandant der centrale troepen zijn 140 officieren en manschappen gevangen ge- Het Nederlandse leger maakt te Dja karta bekend, dat men al het mogelijke heeft gedaan om te voorkomen, dat ook troepen onder Nederlands bevel by de ongeregeldheden betrokken worden. Juist op dit ogenblik worden de resul taten bekend gemaakt van de reis van generaal Mojet, die er in geslaagd was, een opstand van K.N.I.L.-soldaten op Ambon te bedwingen. Volgens de gene raal had het optreden van de majoor der K.N.I.L. Tahya (vertegenwoordiger van Oost-Indonesië in de militaire commissie ter Ronde-Tafel-Conferen'.ie), die zelf een Ambonnees is, een grote invloed ge had. Zodoende werd de generaal, toen hij het Victoriakampement betrad, met mili taire eerbewijzen ontvangen en by zyn vertrek werd hij uitgeleid door het Am- bons muziekcorps. Bovenstaande berichten wijzen er op, welk een wanhopige toes'and er is ont staan, doordat de Nederlandse regering de loyale bevolkingsgroepen in de Grote Oost in de steek liet. Voor hetgeen nu in Oost-Indonesië geschieden zal, is de houding van onze regering op de Ronde- Tafel-Conferentie rechtstreeks verant woordelijk. De T.N.I. kwam te laat. Nader wordt gemeld, dat de opstand begonnen is nog voor dat de schepen, die de T.N.I. naar Makassar zouden bren gen, In zicht waren. Het was duidelijk, dat het K.N.I.L, volkomen buiten de op stand staat, hoewel de uniformen, die natuurlijk dezelfde zyn, even een andere indruk wekten. De opstandelingen dra gen rood-witte armbanden en hebben een andere uitrusting dan het K.N.I.L. De kampementen van het K.N.I.L. staan trouwens onder strenge bewaking. De Nederlandse troepencommandant was volkomen door de gebeurtenissen verrast. De centrale troepen (de z.g. Apris) of Angkatan Perang R.I.S.), die uit manschappen van de T.N.I. bestaan, werden heden met de „Bontekoe" en de „Waikelo" van de K.P.M. verwacht. Aneta's correspondent seint nog uit Makassar (blijkbaar voor de opstand) dat 700 Indonesische leden van het K.N.I.L. een motie hadden aangenomen, waarin zy verklaarden, niet in te stem men met de komst van de T.N.I. te Makassar, voordat het personeel van het K.N.I.L. zou zyn overgegaan naar het Indonesische leger. Zy wensten, dat die overgang op 10 dezer zou geschieden. Aneta verneemt uit welingelichte bron. dat de driehoeksconferentie over het lot van Oost-Indonesië op 8 dezer te Djakar ta zal beginnen. Defensie-commissie stuurde haar aan minister Schokking terug wy, dat deze plannen bepaald niet door de Kamer aanvaard zonden worden. De mededeling van de defensiecommissie heeft uiteraard slechts de kracht van een prae-advies. De minister, mede gehinderd door de verbintenissen uit hoofde van 'het' Atlan tisch Pact en de spaarlust van de socia listische ministers zeer bepaald niet van de P.v.d.A.-fradrie. ere wien ere toe komt heeft de keus: blijft hij bij zijn begroting, dan valt hij. De pers en de defensiecommissie hebben daaraan geen twijfel laten bestaan. Waar hij echter een. k a b i n e t s politi,ek volgt, zou dit on rechtvaardig zijn. Moet dan het gehele kabinet vallen? Neen, indien de partijen de Minister- President kunnen overtuigen, dat zij te zamen een ander beleid wensen. Maar zou de richting Lieftinck het winnen, dan valt inderdaad bij de 'behandeling toch, zij het iets later, het gehele Kabinet. Een crisis moet uitermate onwenselijk worden geacht, dat is in de internationale om standigheden wel duidelijk. Dat minister (Van onze parlementaire redacteur) Het Kabinet staat dichter bij een crisis, dan zelfs ten ty'de van de herigste spanning in de Indonesische kwestie het geval is geweest. Aanleiding daartoe is de Begroting van Defensie, die keer op keer en steeds heviger aanstoot geeft aan de leden van de Defensiecommissie. Het voorspel is onze lezers wel bekend. Enige tijd geleden maakten wij op de minister kreeg te horen, meest bescheiden wijze melding van een overwonnen crisis binnen het Kabinet', toen ter gelegenheid van de aanbouw van een aantal onderzeeboten en onder- zeebootjagers, de Marine zich op het standpunt stelde, dat eens beloofd, be loofd blijft. De Minister van Marine, die dezelfde is als de Minis,ter van Oorlog, (Mr Schokking), had aan de Kamer be loofd, dat geen wijziging zou komen in de Begroting en dat de bouwplannen van een aantal marinevaartuigen zouden wor den uitgevoerd. In de boezem van het •Kabinet is daarover een geschil ontstaan. Wij meldden toen reeds, dat de minister van Financiën, gesecundeerd door de Minister-President, van plan was d< bouw af te gelasten, althans op te hou den. De R.-Kath. ministers, sterk door de steun van de Kamerfracties, die d< belofte aan zich persoonlijk gedaan acht ten, hielden voet bij stuk. Nochtans gaf zelfs na de aanbesteding de taaie m" ter Lieftinck zijn stryd niet op. In serie artikelen hebben wij betoogd, dat minister Schokking niet zyn eigen poli tiek volgde, doch die van het Kabinet, dat minister Lieftinck de spaak in wiel stak, dat een te lage militaire groting eenvoudig weggegooid geld en tenslotte, dat overleg tussen de par tyen. de Kamerfracties en de ministers een daad van wys beleid zou zyn. Nu bezit ons land een defensiecommis sie. Dit is een bij K. B. ingestelde advies commissie voor de Minister van Oorlog en Marine. Zij bestaat uit 12 leden die lid zijn van een der beide Kamers der Staten-Generaal en 10 adviserende leden militairen. Alle fracties, behalve de com munisten. zijn er naar sterkte in vertegen- oordigd. De commissie is echter niet te vergelijken met de Kamercommissies, zoals die voor Privaat- en Strafrecht, Buitenlandse Aangelegenheden e.d., die wel het reoht hebben direct aan de Kamer te rapporteren en door en uit de Tweede Kamer benoemd zijn. Deze commissie is door het Departement an Oorlog aan de lijn gehouden. Wij schreven op 15 Maart, aan de vooravond vergadering dezer commissie, dat de op de volgende dag te verwachten voorstellen veel te beperkt waren. In een vergadering, die veertien dagen eerder viel, werd de commissie afgescheept met lezing instede van een therziene) begroting. Donderdag 1.1. kwam de Minister met een nogmaals herziene opstelling van het leger, de luchtmacht en de vloot, nadat op 16 Maart ernstige twyfel geuit was. Inmiddels hadden de leden der commis sie overleg gepleegd met hun fracties, zowel als onderling. De (herziene) be groting werd practisch teruggestuurd. De Als de bewoners van Val d'lsère hun ontbijt hebben genoten, zien zij elke morgen het Nederlandse Koninklijke gezin door de straten stappen, de sneeuwhellingen tegemoet Drees en de zijnen minister Schokking als zondenbok zouden laten opdraaien, lijkt ons wel zeer onwaarschijnlijk. Teveel is er de laatste tijd in bladen van de meest uiteenlopende richting ge sproken over onenigheid, ook op het Departement van Oorlog zelf tussen de hoogste leiding en in de Generale Staf. Dat van deze geruchten althans iets waar is. staat oi. wel vast. Ook dat is bijzonder Wie echter een kykje heeft kunnen nemen achter de schermen van dit de partement krygt wel eens de schrik, wanneer men ziet. hoe een topzwaar RITMAN IS VRIJGELATEN, stafapparaat de zaken indrijft tegen de De bekende journalist Ritman, die gewenste gang, terwyl aan de andere dertijd gearresteerd was in verband met kant een te zuinig beleid er mede toe de staatsgreep van Westerling, is thans strekt, de toestand te verscherpen. weer vrijgelaten. Halsslagader door glas van broei kas doorgesneden De 30-jarige W. de Jong uit Oosterend is gisteren op de groenten kwekerij P. Westra te Kimswerd (Fr.) met fruitladder in de ruiten van een broeikas, gevallen. Zijn halsslagader werd door gesneden. In het ziekenhuis te Harlingei is De Jong overleden. Ook de Liberale anti-Leopoldist Devèze heeft het In het drama der Belgische Ko ningskwestie afgelegd. En zoals wij reeds als ons vermoeden uitspraken, zal wel opnieuw aan een C.V.P.-er de opdracht worden verstrekt een homogeen Katholiek C.V.P. kabinet te vormen. Althans heeft de Prins-Regent, Gaston Eyskens, dus de premier der demissionnaire Belgische regering, by zich ontboden, hoewel de defini tieve opdracht nog niet verleend werd. Zoals men weet, had de Prins-Regent het ontslag van Devèze als formateur, na diens falen aanvaard. Drie weken lang duurt nu reeds de geen Liberaal voor een compromis te Belgische malaise. Welke mogelijkheden blijven er nog over? 1. Eyskens probeert alsnog een nieuwe Katholiek-Liberale coalitie te vormen met pro-Le'opoldisten. Zulks is slechts mogelijk Liberale partijdiscipline het duldt. 2. Als Harrie Lemmen op het matje Tegen gratis werkende wonderdokter f600 boete geëist Arts deed minder mooi boekje open over befaamde magnetiseur Tegen de vroegere mijnwerker Harrie Lemmen uit Maasniel, die in Januari Limburg in opschudding bracht door op te treden als wonderdokter, is gisteren de Roermondse kantonrechter twee maal 300 boete of 30 dagen hechtenis geëist. Lemmen werkte gratis en wilde alleen lie mensen helpen, die al met hun kwa- en naar de gewone dokter waren ge veest. Elke dag verdrongen zich tien tallen zieken voor de café's in Susteren, Maasniel en Echt, waar de mijnwerker zyn praktyk uitoefende. Uit vrijwillige giften van patiënten kocht hy een auto ran café tot café te rijden. Toen be kend werd, dat er een strafvervolging worden ingesteld, boden enkele mijn werkers spontaan aan, voor Lemmen te gaan zitten. Ook gisteren vertelden enkele getui gen verhalen van verlossing van rheu- matische pijnen, verdwenen maagzweren weggegooide krukken. Maar de in specteur voor de volksgezondheid in Lim burg, de arts H. H. C. Stapert, vertelde DAT W. de Wijs te Made (N.B.) met laagste inschrijver was voor het maken van verzwaringen etc. langs de Bandijk van de Klaverpolder langs het Holl. Diep, terwijl Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk met f 609.900 hoogste was. DAT in Alphen (N.B.) in totaal 26 graven uit de tijd van 550 tot 650 zijn geopend. DAT de besprekingen over de werk loze Belgische arbeiders in de Neik. siga- renindustrie (er was aan de werkgevers toelage gevraagd) zijn vast gelopen en de kwestie aan de ministers 'zal worden voorgelegd. DAT de kreeftenvissery is begonnen, terwijl het mosselseizoen in Zeeland is gesloten, doch vermoedelijk op 25 April l de Waddenzee wordt heropend. DAT op St. Philipsland (Z.) een coöpe ratief koelhuis voor pootaardappelen zal worden gebouwd. DAT een besluit inzake het raadslid maatschap in Maastricht van drs Jos. Notermans (K.V.P.), die tevens leraar is. werd opgeschorst tot de komende wijzi ging der Gemeentewet DAT de schuur van de boerderij van D. K. Oosterbaan te St. Annaparochie gisteren afbrandde. DAT de middelbare hotelschool in Maastricht een R.K. instelling zal zijn. DAT Vlissingen gisteren vlagde, daar vele honderden arbeiders weer jaren werk zullen hebben aan het pas bestelde Zweedse schip. DAT de tentoonstelling van Het Ned. Trekpaard ditmaal op 5 en 6 September in Den Bosch gehouden wordt. DAT in Rucphen (N.B.) de 10.000ste ingezetene ter wereld kwam in het gezin Van Zitteren in het kerkdorp De Schijf. DAT het gewest Drente van de Stich ting voor de landbouw heeft geprotes teerd tegen de plannen om bij de fonds vorming van consumptie-aardappelen ook de bedrijven met minder dan 4 ha bouw land en minder dan 2 ha aardappelen te betrekken. DAT prinses Margaret van Engeland gisteren in Newcastle on Tyne de groot ste tanker van de Koninklijke/Shellgroep, de Velutina (28.000 ton), bestemd voor de Engelse dochtermaatschappij, doopte DAT het Zweedse ms. Svealand (15.300 ton) gisteren op de Westerschelde by Bath aan de grond is gelopen. ngen. Daar was het met een „maagzweer', die plotseling verdwenen was, maai paar dagen later zo hevig weer kwam opzetten, dat de man in allerijl moest worden geopereerd aan een verzwering van- de twaalfvingerige darm. In ander geval was het iemand, die volgens Lemmen leed aan „spierpijnen rond de nieren". Het bleek niertuberculose t< en als de man niet oppast, wordt het zyn dood, aldus de inspecteur. Lemmen be loofde beterschap aan een meisje, dat kinderverlamming heeft gehad en onge neeslijke afwijkingen heeft. Dokter Sta- pers achtte het onmogelijk, dat deze be lofte in vervulling zal gaan. Magnetiseurs kunnen onder medische leiding goed werk doen, aldus de inspec teur, maar ze mogen niet ongecontro leerd op het mensdom worden losgelaten. De verdediger zei, dat er meer goed dan kwaad is aan te voeren. Hy achtte zelfs vrijspraak door de Hoge Raad mo gelijk. Over 14 dagen volgt schriftelijk Extra treinen met Pasen In verband met te verwachten druk reizigersvervoer tijdens de aanstaande Paasdagen zijn door de Nederlandsche Spoorwegen extra treinen ingelegd. Bij zonderheden worden op de stations ver strekt. Op 16 en 17 April zullen de vijf minis rs van Bult. Zaken van de Brusselse Pactlanden te Brussel hun 8e conferentie WEERBERICHT Koudere nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht in het al gemeen weinig bewolking en plaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag weer meer bewolking, maar over wegend droog weer. Zwak ke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 6 April. Zon op 6 05. onder 19.21 uur. Maan op onder 7.17 9 April L.K. vinden is. blijft Eyskens slechts homogeen Katholieke regering te vo men. Vooropgesteld natuurlijk, dat Ey kens kabinetsformateur wordt. Een woordvoerder van de C.V.P. sprak reeds het verlossend woord: De plannen om de verbanning van Koning Leopold te doen eindigen, door hem vóór einde Mei weer op de troon te brengen, zijn voltooid! Devèze heeft na zijn mislukte pogingen een soort van „zwanezang" voor de pers gehouden. Hij zeide, dat hij al het menselijke had gedaan, om een noodlottig avontuur te voorkomen. Volgens hem kan een vorst niet in een gesloten rijtuig en onder het gemor van een groot deel van het volk naar zijn land terugkeren. Elke regering, die de Koningskwestie niet in nationale zin op lost stort het land in een avontuur. De pogingen van Devèze voor een oplossing in „naionale zin" waren afgestuit op de ijzeren partijdiscipline van de C.V.P. Tot zover Devèze. Maarde Liberale partij besloot. dat geen enkel Liberaal parlementslid een portefeuille in de nieuwe regering zal mogen aanvaarden, zonder toestem ming van de Raad der partij. De reeds eerder genoemde „stopper-spil", de So cialist Spaak, dreigt met een nieuwe al gemene staking. Het Algemene Vakver bond te Brussel ..bestudeert" de plan nen der anti-Leopoldgezinde actie-comi tés. Over democratie gesproken: Op het juiste ogenblik zal de algemene werk staking ..worden afgekondigd. Een later telegram luidt: Paul van Zee land is vanmorgen uit Parijs te Brussel teruggekeerd. Onmiddellijk na aankomst werd hij door de Prins-Regent in audiën tie ontvangen. Deze heeft Paul van Zee land verzocht een regering te vormen en Van Zeeland heeft de opdracht aanvaard. Niet Eyskens maar Van Zeeland is rus. kabinetsformateur. Uit Indonesië De ministers van Maarseveen ea Lieftinck zijn zeer tevreden uit Dja karta teruggekeerd. Maar intussen is sultan Hamid van Pontianak gearres teerd en is opstand uitgebroken in Oost- Indonesië. Er valt uit en over Indonesië a us nog wei iets anders te berichten óa» j de ministreiële uitingen van tevreden- j heid- Het belangrijkste wat er de laatste tijd I uit Indonesië te meldèn valt, groepeert zich steeds weer om de beslissende v^raag van het ogenblik: Zal Indonesië federalistisch of unitaristisch zijn? Zal het een eenheidsstaat zijn onder de lei ding van Djakarta tof in werkelijkheid onder leiding van Djokja) of zal het een federatie zijn, opgebouwd uit de deel staten en met inachtneming van de na- t.onale verscheidenheden? Het is nu wel duidelijk, dat het gaat in de richting van de eenheidsstaat. Goedsschiks of kwaadschiks wordt aan het bestaan van de ene deelstaat na de andere een einde gemaakt. Vroeger reeds hebben wij de aandacht hierop geves tigd, dat men de actie van Westerling ook moest zien als een protest tegen het streven om de deelstaten buiten Djokja uit te schakelen en hen in de eenheids staat in te schakelen. En in datzelfde kader moet men nu ook zien de arresta tie van sultan Hamid en de opstand in Oost-Indonesië. Sultan Hamid wordt er van beschul digd, dat hij betrokken zou zijn geweest bij de actie-Westerling. Wy weten niet, of dit waar is. Wel weten wij, dat Ha mid een voorstander was van de fede rale staatsvorm, waarbij hij zich trou wens kon beroepen op de voorlopige grondwet van Indonesië. Ook nemen wij aan. dat hij als oud-officier van het K- N.I L. voor de belangen van zijn man nen zal zijn opgekomen. Al met al re denen genoeg voor de voorstanders van de eenheidsstaat om hem te zien als een hinderlijke figuur. Men heeft hem nu gearresteerd, wat natuurlijk ook al een mogelijkheid is om moeilijkheden op te En wat Oost-Indonesië betreft, dit heeft van het begin af enerzijds nauw aansluiting gezocht by Djokja (o.a. door het zenden van een goodwill-missie), maar heeft aan de andere kant toch ook zo goed en zo kwaad mogelijk zijn zelf standigheid proberen te bewaren. Het is nu op een critiek punt beland. Na de overdracht van de souvereini- teit zijn dit alle zonder meer interne aangelegenheden van de Verenigde Sta ten van Indonesië, al behouden wy als uniepartner alle reden, de gang van za ken daar met grote aandacht en ook wel met bezorgdheid te volgen. En dan gaan onze gedachten ook uit naar de talrijke Nederlanders in Djakarta, in Makassar, ja in zovele steden en plaatsen van In donesië. Wat is er waar van de bewe ringen, dat de R.I-S. nog altijd geen rechtsstaat is, integendeel, steeds minder van een rechtsstaat begint te krygen? Wat is er waar van de beweringen, dat het ,in werkelijkheid, het leger is. het leger van de R.I.S., meer in het bijzon der van de T.N.I., dat er de macht in handen heeft en ook uitoefent? Onze mening is. dat ons volk ook in dit opzicht behoefte heeft aan en recht op behoorlijke inlichtingen van dë zijda der regering. Aan optimistische verze keringen hebben we het verzadigings punt nu langzamerhand bereikt. De wer kelijkheid is met dat optimisme al te einig in overeenstemming. Pensiomieringsnoofl Het regeringsbesluit, krachtens het welk politie-ambtenaren die 55 jaar zijn geworden, met gedwongen pensioen gaan, begint te werken. Voor sommigen werkt het al; zij hebben het ontslag briefje al thuis gekregen. Toen dit regeringsbesluit bekend werd, hebben wij gewezen op enkele beden kelijke kanten ervan en ook hebben we gepleit voor een soepele toepassing. Zulk ;n soepele toepassing was ook te ver achten, nadat de minister een redelijke beoordeling van de verschillende geval len had toegezegd. Er kunnen bijv. po litiemannen zijn met kinderen, die nog ~'.et een maatschappelijke positie hebben. Het besluit werkt nu, en thans reeds bereiken ons klachten, dat het met die toegezegde redelijke toepassing niet best staat. Zijn onze inlichtingen juist, dan zijn de burgemeesters richtlijnen ver strekt welke hierop neerkomen, dat al leen uitzonderingen mogen worden toe gelaten ingeval gezinnen van politie mannen in de buurt van het pauperisme zouden komen. We weten niet, of dit juist is. Wel weten we. dat in bepaalde politiekringen deze mening leeft. Daarbij komt. dat nu al wel gebleken dat een gepensionneerde politieman toch niet zo spoedig een nevenbetrek king kan vinden als de minister het veronderstelde. Ons kwam onder ogen het geval van iemand die na tientallen dienstjaren als politieman gepenaion- neerd was, maar tevergeefs voor portier of soortgelijke functie gesolliciteerd had bij nog meer ondernemingen dan hij dienstjaren bij de politie kon opgeven. Het is wenselijk, dat de volksvertegen woordiging aan deze zaak aandacht blijft schenken. i dollar per aandeel hoger. Onverlichte vrachtwagen kostte drie personen het leven Wanhoopssprong redde jeugdige chauffeur van wisse dood Twee personen werden op slag gedood n één zeef ernstig gewond by een auto botsing, die gisteravond tussen Amstei dam en Purmerend, by de Slochter, veroorzaakt, doordat het achter licht van een vrachtauto niet brandde. rachtauto stond stil en de 19-jarige bestuurder kon zich slechts niet een wan- hoopssprong redden van een wisse dood, toen een personenauto met grote snel heid tegen de vrachtwagen hotste en onder de lading bomen schoot. De ge wonde passagier is vanmorgen eveneens verleden. Het ongeluk gebeurde op de niet ver lichte Leeuwarder weg. De vrachtauto kwam uit Soestdijk en was op weg naar Volendam. De personenauto kwam uit Leeuwarden. De bestuurder was de vee-exporteur P. W. Hylkcma uit Leeuwarden. Naast hem zat de Italiaan P. Achilli, die even- werd gedood. De derde inzittende was de Italiaan C. L. Boffelli. De beide Italianen waren juist gisteravond in ons land aangekomen om in Friesland vee te kopen. De politie moest de totaal In elkaar gedrukte auto geheel uit elkaar halen om de gewonde te kunnen bevrijden. In zorgwekkende toestand werd hij in het Binnengasthuis te Amsterdam opgeno men. waar hy vanmorgen is overleden. Het verkeer over deze weg moest enige tijd worden omgelegd. De chauf feur van de trailer was zo overstuur, dat hy pas later kon worden verhoord. KONINGIN BESCHERMVROUW VAN ..DE ZILVEREN KRAKELING" De Koningm heeft het beschermvrouw, schap op zich genomen van aq interna tionale bakkerijtentoonstelhng „De zil veren krakeling", die van 14 t/m 22 Juni in Groningen wordt gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1