ïlicutuc jCciltórlje (Courant Kans op terugkeer van Koning Leopold schijnt weer gestegen Petitie eist vervansino; van Strachey en Shinwell Wist U DINSDAG 4 APRIL 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710 Advertentie afdeling: Tel 23375 Postrekening- 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN T1ÊN: r 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Een en dertigste jaargang No 8088 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJK-1SATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stostgastlcfc h oheMma mgn hert in levenspart" Bij de „witters" van Oud-Poelgeest Zie peg. 3 Spijkers met koppen slaan seen C.V.P.-kabinet met steun van 2 Liberalen Homoge zal over meerderheid beschikken Hoewel de Dakota, waarmede de Belgische kabinetsformateur, Devèze, naar Brussel zou terugkeren, motorstoring kreeg, waardoor diens vertrek eerst heden morgen plaats vond, geraakt de oplossing der Koningskwestie juist meer op gang. Meer dan anderhalf uur duurde het onderhoud te Pregny en na afloop verklaarde Devèze tegenover de pers: „Het gaat hier om een hoogst ernstige zaak, die niet slechts België, doch geheel Europa raakt en de pers kan slechts helpen door te zwügen". Dit weten wy echter: Koning Leopold heeft verklaard, dat hü alleen zal aftreden als het Belgische Parlement daartoe besluit. Vooruitgang in het zoeken naar een oplossing valt te vinden in het feit, dat de Katholieke C.V.P. toezegging heeft gekregen van twee Liberale Kamerleden, eventueel steun te verlenen aan een pro-Leopoldistisch kabinet. Er is dus wel nieuws over de verdere reeds wordt gewag gang van zaken ■gemaakt over de eerst volgende stap. die ter oplossing van de Koningskwestie zal worden genomen. De heren Hilaire Lahaye en M. de Wilde, liberale Kamer leden, zijn bereid elke regering, die het parlement in gezamenlijke zitting bijeen zou roepen te steunen- Zij staan dus op 't standpunt, dat een regering moet wor den gevormd, die als voornaamste pun! op haar programma heeft staan: de af schaffing der wei van 19 Juli 1945. Wij herinneren er nogmaals aan. dat juist door dit wetje het de Koning on mogelijk gemaakt was de troon te be stijgen. Dit wetje moet dus weer van de baan. Door deze liberale steunverlening zcu het nieuwe kabinet niet slechts in de Senaat, maar ook in de Kamer afzon derlijk over een meerderheid besohikken. Een Katholieke regering zal daardoor ln het Huis 107 stemmen krijgen tegen een maximale oppositie van 105, name lijk. die van Socialisten, Communisten en Liberalen. De twee liberale Kamerleden. Lahaye en De Wilde staan daarbij echter dan aan de zijde van de regering. Reeds maakt een bericht van Ass. Press melding van het feit, dat waar schijnlijk" Gaston Eyskens opnieuw zal worden aangezocht een regering te vor men, die dan zal trachten Koning Leopold weer op de troon te helpen. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat Devèze na het mislukken van zijn pogingen om de Koning tot een compromis te bewe gen. de opdracht tot het vormen van een regering aan de Prins-Regent zal terug- Negentienjarig meisje poogde haar ouders te vergiftigen 'Moord en poging tot moord op haar ouders is ten laste gelegd aan de 19-jar. •werkster Agnes C. V. uit Leiden, die Vanmorgen voor de Haagse rechtbank Zich had te verantwoorden. Reeds eerder had de rechtbank aan deze trieste zaak aandacht besteed. Het meisje had tussen koffiebonen korrels muizentarwe gedaan. Nadat koffie was 'gezet, dronken de vader en moeder ervan. Enkele weken later overleed de vader. De moeder had spoedig ontdekt dat er iets niet in orde was met de koffie, en die weggegooid. Vanmorgen werden in deze zaak nog twee getuigen gehoord, waarbij geen nieuwe feiten meer aan 't licht' kwamen. De verdachte erkende het voori hebben gehad haar moeder zij een hekel had om het leven te brengen, doch dit gold niet voor haar Vader, die zij graag mocht. Op grond van het psychiatrisch rap port. bleef de Officier bij zijn eis van rechtsvervolging en ter beschikking stel len van de regering. De raadsman, mr C. v. d. Marei be toogde, dat de toegediende hoeveelheid Vergif niet dodelijk was en het ook niet vaststaat dat de vader, die ernstig aan •uikerziekte leed, aan vergiftiging is ge storven. Uitspraak 18 April. Vacantie-oord fabrieks- en transportarbeiders opent deze week Chr. bond heeft ruim 17000 leden De bondsraadsvergadering van de Ned. bond van Christelijke fabrieks- en trans portarbeiders werd dezer dagen in „Ons Centrum" te Driebergen gehouden. De bondsvoorzitter C. van Baren Jr., deelde mede dat het ledental, dat op 1 Januari 1949 15.605 bedroeg, op 1 Maart j.l. de 17.000 was gepasseerd. Over de loonpolitiek zei de heer Van Baren, dat de voortgaande mechanise ring en arbeidsverdeling steeds hogere eisen aan de fabrieks- en transportarbei ders stellen. Bij de loonpolitiek moet daar steeds meer rekening mee worden gehouden. De heer Biesbroèk uit Dordrecht bood Iiamens de afdelingen een orgel en een radiotoestel aan. ten gebruike in het vacantie- en conferentie-oord van de bond ,,Ons Centrum", dat Donderdag officieel wordt geopend. De afdeling Katwijk aan Zee gaf als achtergrond van het amphitheater een mast van- een vis sersvaartuig met tuigage. A.K.U.-personeel wil Louwers wreken De beambtenraad van de A.K.U. heeft er bij de directie op aangedrongen, de leveranties aan Tsjechoslowakije stop te zetten, nu de heer Louwers niet is vrij gelaten. BEDIENDE STORTTE IN LIFTKOKER VAN 10 METER De 40-jarige magazijnbediende V. d Pol is in de fabriek van Beyersdbrf te Hilversum in een tien meter diepe lift koker gestort en ernstig gewond naar het Diaconessenhuis overgebracht. Na dat hij met de lift naar de bovenste ver dieping was gegaan, om een karretje te legen, liep hij achteruit de geopende deuren binnen en toen bleek, dat de lift Inmiddels omlaag was gegaan. Te Djakarta zijn 30 Chinese hande laren gearresteerd wegens het houden van clandestiene wisselbanken en smok kelhandel. geven. De Koning heeft het standpunt, vervat in zijn verklaring van 16 Maart bevestigd. De rechtse bladen zijn van oordeel, dat de ..vertragings-manoeuvres" nu lang genoeg hebben geduurd en er thans spijkers met koppen moeten worden ge slagen. Derhalve dient het Belgische par lement zich zo spoedig mogelijk uit te spreken. Er bestaat nog een goede kans voor een homogene Katholieke. C.V.P.- regering. De C.V.P.-ers menen, dat het voor de Koning en de monarchie goede week wordt. En na de stemming in de verenigde Kamers, zal Koning Leopold nog dezelfde avond in zijn land terugkeren. Weliswaar is dit nog eer wensdroom, maar de kans op verwerke lijking is gestegen. Devèze naar de Prins-Regent Latere telegrammen uit Brussel gev nog -het' volgende te kennen: Nadat Devèze vanmorgen te Brussel was terug gekeerd, werd hij in audiëntie ontvangen door de Prins-Regent. Na dit bezoek Devèze een bespreking voeren met bestuur van de Liberale partij en daarna zal hij omstreeks 5 uur vanmiddag ai pers een exposé geven. Men verwacht, dat indien de Prins-Regent nog vandaag een R.-Katholieke kabinetsformateur aan wijst, de samenstelling van de nieuw* regering binnen 24 uur bekend zal zijn De verdere ontwikkeling van de politieke toestand wordt uiteraard gekarakteri seerd door geruchten en „proefballons" Enerzijds menen bepaalde krineen, dat Eyskens weer de teugels in handen zal ;n, anderzijds is men van oordeel, dat de Prins-Regent Paul van Zeeland Duvieusart' als kabinetsformateur zal wijzen. In ieder geval wordt het dan toch homogeen Katholieke regering, gevuld met buitenparlementaire personen andere politieke gezindheid. Hoe de Socialisten -met Spaak als politieke „stop per-spil" hierop zullen reageren, moet nog blijken. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr Stikker (midden) gekiekt, na een zitting van het comité van ministers van de Raad van Europa in Straatsburg. Links: Joseph Beck en rechts Gustav Rasmussen, resp. de Luxem burgse en de Deense collega van onze bewindsman. „De Schelde" bouwt Zweeds passagiersschip Accommodatie voor 750 reizigers. De koninklijke maatschappij De Schel- te Vlissingen heeft opdracht gekre gen, voor de Zweedse scheepvaartmaat schappij Svenska-Amerika Linien te Gothenburg een 18.800 tons passagiers schip te bouwen. Deze opdracht is de grootste van een Zweedse rederij voor enkel schip. Vrijwel alle belangrijke scheepswerven ter wereld hebben de order meegedongen. Het schip, dat even groot wordt als het Zweedse schip Gripshoem, krijgt accommodatie voor 750 reizigers en de dienst onderhouden tussen Gothen burg en New York. Het schip zal moedelijk in de herfst van 1952 klaar zijn. Het ontwerpen van de interieurs de decoraties is opgedragen aan de firma Mutters in Den Haag. Ontscheping Fairsea morgen 9 uur Het troepenschip Fairsea wordt mor genochtend vroeg in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping zal om negen uur beginnen. Hond neergeschoten t 3 maanden geëist Het O.M. bij de Maastrichtse rechtbank eiste gisteren togen de tandarts J. H. L. W. uit Kerkrade drie maanden gevan genisstraf. Hij had een hond, die als politiehond werd afgericht, neergescho ten. Voor de rechtbank voerde hij aan, dat hij zich door de gedragingen van het dier bedreigd had gevoeld. Prof. Pootjes ernstig ziek Professor J. W. Pootjes, die wegens bevordering van desertie nu reeds acht maanden in voorarrest heeft doorgebracht wiens proces in Maart j.l. tot 15 Juni werd aangehouden in afwachting van nieuw psychiatrisch rapport, is vol gens zijn verdediger, mr Benno Stokvis. ig ziek. Hij verblijft in de psychia trische kliniek van het Huis van Bewa ring te Utrecht en zou lijden aan een ernstige depressie. Mr Stokvis heeft daar- de Amsterdamse rechtbank verzocht zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. Op 16 Febr. werd tegen P. 1 jaar geëist iet aftrek van 6 mnd. voorarrest. KOREN OP DE TORY-MOLEN O o Louis A. JohnsonBritse minister moet zelf over mededeling van geheimen beslissen Gisteren heeft een bericht uit Den Haag van Associated Press over de gehele wereld opschudding veroorzaakt. Zoals wy in een deel van onze edities meldden, werd in dit bericht verklaard, dat de Amerikaanse minister van Defensie, Louis A. Johnson, zUn Britse collega Shinwell, op het hart had gedrukt vooral niets^an de geheimen, die op de conferentie der Atlantisch Pact-landen werden besproken aan de Britse Labour-minister van Oorlog, John Strachey te vertellen, omdat deze wel eens com munistische sympathieën zou hebben gekoesterd. De tegenspraak, die dit bericht allerwegen ontlokte, scheen het vrywel terstond waardeloos te maken. Nu is Louis A. Johnson weer in nist, noemde de 'benoeming van Shinwell Washington uit Nederland teruggekomen en Strachey een politieke blunder. Dit en direct is hij door de Amerikaanse ver slaggevers bestormd met vragen over dit nogal sensationele nieuws. De Amerikaan sprak ronduit tegen, dat de overige lan den op de conferentie geweigerd hadden om Engeland in de geheimen te doen delen, zolang Strachey minister van Oor- g zou zijn. Ondanks deze tegenspraak meldde de .New York Times", dat enkele belang rijke Amerikaanse functionarissen, die te maken hebben met de militaire veilig heid van de V.S., Strachey gaarne als minister van Oorlog vervangen zouden Op het vliegveld te Washington Johnson nog. dat minister Shinwell (met wie 'hij goed kon opschieten) zelf dienai uit te maken, of de militaire geheimen al dan niet aan Strachey moesten wor den meegedeeld. Dat is dan de Ameri kaanse kant van het geval. Conservatieve petitie. Het Britse conservatieve parlementslid r Waldron Smithers wil er ook nog ritse zijde aan smeden. Om te beginnen zal hij hei parlement verzoeken, zowel John Strachey als Emmanuel Shmweil hun functie te ontheffen en door andere ministers te doen vervangen. In koortsachtige haast heeft hij een"petitie in eikaar gezet (oplaag 100.000 e plaren), waarin hij om handtekeningen dat doel vraagt. Sir Waldron, dit bekend staat als een felle anti-commu Franse illusionist las de gedachten van Koningin en Prins Maar het kostte de man heel wat zweetdruppels De Franse illusionist Zed kreeg gisteravond de kans van zyn leven. In byzyn van DiênstsTelle de Koningin, Prins Bernhard, de beide prinsesjes en de Franse veiligheidsdienst, liet hy zich met een ketting boeien, zodat de schakels in zijn vlees' drongen. Toen iedereen, de Koningin incluis, had gecontroleerd, dat Zed volgens de regelen der kunst geketend was, deed hy iedereen, die in hotel Savoye te Val d'Isère verenigd was, versteld staan, door In vijf seconden de ketting voor zich op de grond te gooien. Zelfs de mannen van de Franse veilïj heidsdienst waren een ogenblik stil, mai Prinses BeatrLx was de eerste, die Twee oud-illegalen gearresteerd wegens moord op koerierster Slachtoffer werd verdacht van verraad 'wee oud-illegalen, J. de G. uit Voorburg en Van T. uit Rotterdam zyn, naar thans blijkt, gearresteerd ln verband met de moord, welke in Juni 1945 te Rotterdam is gepleegd op een jonge vrouw. Een derde verdachte in deze zaak bevindt zich, naar i-ernemen, in het buitenland. Het slachtoffer is de 25-jarige Rotterdamse Kitty der Have, wier stoffelijk overschot op 12 Juni 1945 uit het Boerengat te Rot terdam is opgehaald. geerde en nogal luid met: „Het is Toen liet Zed zün telepathische eigen schappen zien. H\j verzocht ieder in zaal een opdracht, die hy diende uit p een briefje te schryven. Men hoefde het briefje niet in te leveren, doch kon het gerust by zich houden. Zed zou dan trachten de opdracht, waaraan men sterk moest denken, uit te voeren. Ook de Koningin en de Prins schreven een briefje met een opdracht voor Zed. Hy werd zichtbaar iets nerveuzer, doch vroeg manhaftig aan de Prins of hy naar voren wilde komen. De Prins, gekleed in een rode pullover, kwam met onbewogen ge zicht. Uit niets liet hü blüken, wat zün gedachten waren. Onbewogen stond hij voor de grote schare toeschouwers, die gespannen afwachtten, wat Zed zou gaan doen. Zed keek de Prins strak aan, con centreerde zich sterk, liep dan op een tafelbel toe, die hü luidde, maar de Prins bleef even onbewogen en zei geen woord. Iets onzekerder probeerde Zed de tweede maal de opdracht van de Prins uit te i. Hü deed de deur open. Weer mis. Zweetdruppels kwamen op Zeds voor hoofd. Zün reputatie stond op het spel. „Z.K.H. moet sterk aan de opdracht den- .,Dat doe ik al de hele tüd", zeide de Prins nuchter. Toen strekte Zed zün armen uit en zette resoluut de bril van de Prins af in de overtuiging, dat hü de opdracht thans had uitgevoerd. Maar de Prins verroerde zich niet, hetgeen Zed de dodelüke zekerheid gaf, dat hü ander maal mis was. Maar op het ogenblik, dat iedereen Zed als een verloren man be schouwde, zeide de Franse illusionist: „Nu dénkt u pas sterk genoeg, ik voel het". En hü ontdeed de Prins van zy'n horloge. Dat was goed, want de Prins "--J neergeschreven: „Doe mü'n hor de Vlees duurder dan ooit De prijzen van vlees zijn thans hoger an ze vermoedelyk ooit geweest zijn. Door de onvoldoende aanvoer van slacht- ait Ierland. Denemarken en Frank rijk kost een prima koe ten minste 100 meer dan enkele weken geleden. De ge middelde prys van vlees is opgelopen van ƒ2,60 tot ƒ3. Sinds de opheffing van de vleesdistributie in November steeg de prijs van biefstuk van 3 tot 5 per kg. Gemest kalfsvlees kost de slager bij inkoop reeds 4 per kilo. Door de duurte zyn de omzetten van de slagerswinkels teruggelopen. Men hoopt, dat de prijzen a Pasen zullen dalen. Burgemeester Oud en wethouder Sehilthuis van Rotterdam brengen 11 tot 14 April het traditionele vriendschaps- bezoek aan HulL beurt. Nadat zü naar voren was geko men, keek Zed haar even aan, stapte toen onmiddellyk op de Prins toe, raakte hem aan, vervolgens op Prinses Irene, op jhr Röell, en nam daarna zonder weifelen de vaas bloemen op de tafel van de Koningin in de hand. De spanning op het gezicht van de Koningin werd zichtbaar groter. Zed raakte eerst een viooltje aan, daarna nam hü een rode anjer uit de vaas. Hü hield de anjer een ogenblik in zün hand en toen iedereen dacht, dat hü die op de pullover van de Prins zou ste ken, stak hü die op zün eigen revers. „Bravo", riep de Koningin, want haar opdracht had geluid: „Haal een rode anjer uit de vaas en steek haar op uw Nadat Zed nog enkele andere opdrach ten had uitgevoerd, ging hü over tot het laten trekken van ieders horoscoop. Zodra Prinses Irene de hare had ontvan gen, barstte zü in lachen uit, want er stond in: „Je bent een flinke jongen Zoals gemeld is, is deze zaak aan' het rollen gebracht, doordat een gedeti neerde, die voor een geheel andere zaak 'as gearresteerd, alles heeft bekend. Tydens de bezetting Kitty deed dienst als koerierster voor de illegaliteit. Zy werd ingeschakeld bij belangrijk werk. Toen in April 1945 een moest worden gepleegd op de e voor de Abwehr aan de Ouddorpweg (de geheime dienst van de weermacht) werd haar hulp ingeroepen, daar zij in contact stond met een officier van deze dienst, kapitein Schwartz. Deze Schwartz wist, waar het inbeslag genomen geheim archief van de illegali teit was opgeborgen. Het was de taak van Kitty uit te zoeken, waar dit archief zich nu bevond. Op een dag meldde Kitty, dat het ogenblik voor de (Jverval was gekomen. De groep, die de overval pleegde, werd echter met een kogelregen ontvangen en Kitty kwam daardoor on der verdenking te staan. Dadelük na de bevrijding werd zij door de geheime dienst gearresteerd, evenals de Duitse kapitein. Ze werd echter spoedig daarna vrijgelaten. - Nauw-elyks was zij in de ouderlijke woning aan de Schieweg teruggekeerd of er vervoegden zich daar enkele man nen, die zeiden van de Nederlandse ge heime dienst te zijn. Zij maakten een af spraak met Kitty en op 5 Juni 1945 ging zij op weg om die afspraak gestand te doen. Een week later vond- ae rivierpoli- het Boerengat haar zwaar ver minkte lichaam, ontkleed in een zak ge naaid. Doordat haar tandarts beschikte haar tandformule heeft men haar indentiteit kunnen vaststellen. Het onderzoek wordt voortgezet en hel berust by de officier van justitie te Rot terdam. Het nieuwe P.T.T.-enibleem Er was tot dusverre weinig eenheid in de P.T.T.-emblemen. Thans is er één algemeen kenteken voor de P.T.T. ont worpen door de jonge Delftse bee hou wer Gradus van Eden. Het draajl. als symbool der techniek, de draad, die de electrische kracht van isolator tot isola tor overbrengt. Vanzelfsprekend breekt de posthoorn niet en zo is dus van Eden erin geslaagd,,een modern embleem te maken, dat evengoed herinneren aan de ouderwetse voi van het berichtenverkeer. DAT van 12 tot 19 Juni in het Geref. zendingscentrum te Baarn een conferen tie wordt gehouden van jeugleiders- (sters) uit de vyf landen der West- europese Unie. DAT de Rotterdammers Leo Gluvers en Jan Kuik (accordeonduo The Red Blues) op 8 Mei met hun echtgenoten in Volendams costuum per jeep een reis naar Zuid-Amerika beginnen en al spe lend de kost willen verdienen. DAT de Zeeland vanmorgen met o.a. tien Sumatraanse apen voor het dieren park Wassenaar in Rotterdam aankwam. DAT de ANWB-wegenwacht op Goede Vrydag en Tweede Paasdag normaal dienst doet. DAT het CNV op 6 April in Utrecht een ééndaagse studieconferentie houdt, waarin dr J. H. Scheurer zal spreken over „Maatschappelijk werk in het be- dryf". DAT de gemeente Wieringermeer ver gunning kreeg voor de bouw van 26 montagewoningen in Slootdorp. DAT het borstbeeld van wijlen mr P. J. Troelstra op 27 April aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. DAT het Roode Kruis een enquête houdt om vast te stellen, welke afbeel dingen voor zijn kalender het meest ge schikt zijn, die welke het leed op realis- sche wijze uitbeelden of neutrale, die uiten het Roode Kruiswerk staan. DAT op 25 April de bouw wordt aan besteed van 35 tuindersbedryven in de Wieringermeer. waarna in deze door inundatie zo getroffen streek nog hon derden pachterswoningen en schuren moeten worden herbouwd. DAT aan het heemraadschap Wierin germeer vergunning is verleend tot het voeren van een officieel wapen (ontwer per J. P. v. d. Drift uit Den Haag) en het dezer dagen in Wieringerwerf is ont huld. DAT Koning Frederik van Denemar ken mevrouw Van Lennep zyn deelne ming heeft betuigd met het overlyden van onze gezant, jhr Van Lennep, al- DAT de Hollandse melksuikerfabriek te Uitgeest het 50-jarig bestaan heeft ge vierd DAT gisteren in Amsterdam 15 jaar (m.a,) werd geëist tegen de 41-jarige Joodse auto-expert A. S. de Jong uit Hilversum, die de Israëlietische diamant handelaar Da Costa uit Brussel in 1943 zou hebben verraden. DAT in Groningen levenslang werd geëist tegen de 31-j. voortvluchtige expediteur Jan Visscher uit Veendam, wegens verraad en plundering. DAT gisteren in Nijmegen een reünie werd gehouden van de luchtvaarttroe pen, die op 24 Maart met de Waterman uit Indonesië zijn teruggekeerd, in aan wezigheid van lt.-generaal C. Giebel, chef van de luchtmachtstaf. DAT minister Mansholt op 27 April het nieuwe centrale melkproductenbedryf van de D.O.M.O. (waarin de meeste Drentse coöp. zuivelfabrieken samenwer ken) te Beilen zal openen. DAT voor de R. v. C. f 10.000 boete is geëist tegen de 70-j. stuwadoor J. S. S Schoufour wegens collaboratie (B. G - vonnis f30.000). DAT het m.s. Glashaven (300 ton) uit Rotterdam gisteren machineschade kreeg en enige uren bij Westkapelle aan de grond heeft gezeten. DAT het centraal Instituut ter bevor dering van de buitenlandse handel eer marktexploratiereis naar Zweden en Fin land gaat maken. DAT de Ned. maatschappü voor haven werken uit Amsterdam in Maastricht voor f 175.000 een garage bouwt 50 autobussen. DAT de Noordhollandse asbestfabriek v/h. J. de Boer en Co in Amsterdam op 10 April 40 jaar bestaat. DAT men i.v.m. een verbetering de Verlengde Hereweg te Groningen wordt aangeraden uit Assen voorlopig via Paterswolde en Eelderwolde deze plaats te rijden. DAT een Deense arbeider te Aarhus tijdens het lossen van het Ned. schip Hugo de Groot is doodgevallen en twee anderen zwaar werden gewond. DAT de Nat. Chr. Geheelonthouders vereniging op 22 en 23 Augustus te Zwolle haar algemene vergadering houdt en dr Joh. v. d. Spek aftreedt als hoofd bestuurslid. DAT in Makkum (Fr.) de eerste steen is gelegd voor een nieuwe visafslag en vermoedelyk vele vissers van de Zuid kust van het IJsselmeer zich in deze plaats zullen vestigen. DAT de 41-j. kantoorbediende A. J. H. uit Etten (N.B.) wegens verduistering van f 2600 door de R'damse rechtbank tot 12 maanden m.a„ waarvan 3 mnd. voorw. met een proeftyd van 3 jaar werd veroordeeld. (Eis: 1 jaar(. DAT het pontveer over de Ryn by Rhenen. richting Kesteren en Tiel, thans weer dag en nacht is geopend. DAT in het mynbedryf op 5 Mei nor maal wordt doorgewerkt. Strachey verzoekschrift zal, als het voldoende handtekeningen draagt, bij het Lagerhuis worden ingediend. IVaar kwam bericht vandaan? Uit een verklaring, die hef persbureau Associated Press naar aanleiding van deze nogal geruchtmakende affaire van haar correspondent, Joseph Dynan, eiste, blijkt, dat deze, met nog enkele andere buitenlandse journalisten in Den Haag met een buitengewoon goed ingelichte persoonlijkheid een particulier gesprek heeft gehad. Tijdens dit' gesprek heeft deze Amerikaan, die op de hoogte is van alle aspecten der Amerikaanse politiek verschillende dingen verteld, die niet voor publicatie bestemd waren, z.g. „off the record". Dynan verklaart, dat der besproken onderwerpen was: ,.De Britse minister van Defensie Strachey die communistische sympathieën heeft of had, is een hinderpaal voor het uitwisse len van geheimen tussen Engeland ei de overige landen". Althans daar kwan Een ander nieuwsagentschap, niet A.P. bracht enige üjd later dit bericht ovei Strachey toch. De correspondent van di bureau was niet aanwezig bij het ge sprek op die bewuste avond. Wel wist men, dat hy een persoonlijk onderhoud met minister Louis A. Johnson had ge had. Ass. Press voelde zich toen niet langer aan stilzwijgendheid gebonden en zond het bericht over de onenigheid Engeland en Amerika over het meedelen geheimen aan de niet in Den Haag aanwezige minister Strachey de -wereld in, na eerst zyn bron in kennis te hebben gesteld, zich niet langer tot zwygen ge bonden te achten. kwam deze zaak dan aa rollen. Wat zal er uit voortvloeien' Schuldig aan de dood van 800 Nederlanders et werk aan de Weatwall in cassatie. Enkele maanden voor de bevryding werden duizenden Nederlanders naar de Duitse kampen Empel-Rees. Bienen Vrasselt gedreven, om er te werken de tweede Westwall. Van de 2000 gede porteerden, die er verblyf hielden, stierven er binnen enkele maanden 247 die geregistreerd konden worden en 60C naamlozen. De drie mannen die door het Amster damse B.G. schuldig werden bevonden aan het lijden van deze gevangenen: slechte legering, miserabel eten en mis handelingen. verschenen gisteren vooi de Raad van Cassatie- De 60-j. ex-bur gemeester van Rees, P. D. Roehrig, had zes jaar gekregen en weet de wantoe standen aan de omstandigheden. De 50- jarige controlerende kamparts, H. O. E Brunner uit Bielefeld, die zieke Neder landers toch goedkeurde, jaar veroordeeld; hy handelde uit angst voor zijn superieuren, zo verklaarde hij. De 46-jarige kampcommandant var Empel-Rees, A. F. Heinze uit Hamborn, die tot acht jaar veroordeeld was. ont kende iedere mishandeling. De conclu sies werden aangehouden tot 17 April. Kwekers willen van het bloembollen-surplusfonds af De vergadering van de sectie bloem bollenkwekers van de Land- en Tuin- boui^bond heeft zich gisteren in Haar lem met 156 tegen 72 stemmen ui sproken voor een bestuursvoorstel zake de kwestie van de sanering. De i stelt zich hiermee op het stand punt. dat afschaffing van het surpl fon-ds kan worden aanbevolen, maar de teeltregeling moet worden gehand haafd. Kou, buien en nachtvorst Maart hield z'n staart rustig (Van weerkundige medewerker.) Als wij een terugblik werpen op de achter ons liggende maand, dan blykt, dat Maart zijn staart weinig heeft ge roerd. Op ten hoogste drie dagen wi sprake van Maartse buien en alleen op de 19e bereikte de wind, ook nog alleen het Noorden en langs de Noordzee kust, de stormgrens. Er kwamen veel e dagen met hoge temperaturen zodat de gemiddelde temperatuur dag, in De Bilt gemeten, 7.4 gr. C. be droeg, tegen 5.7 gr. C. normaal, maximum dagtemperaturen, zowel als de nacltelyke minima, waren eveneens boven normaal. Op de 18de steeg op vele plaatsen het kwik zelf tot 16 gr. C. In de morgenuren van 2 Maart echter daalde het kwik op de vliegvelden Ypenburg. Valkenburg en Deelen tot 6 gr. C. Dat tas de laagste temperatuur die ooit in Maart werd waargenomen. Er kwamen 7 dagen voor met vorst tegen 12 normaal. Tengevolge van de zware bewolking er mistvelden, die nogal dikwijls voorkwa- bleef het totale aantal uren zonne- schyn in De Bilt geregistreerd onder normaal, nl. 112 uren tegen 122 normaal. Vooral da land- en tuinbouw zal zijn ingenomen met het weersverloop Maart, daar er over het gehele land weinig regen viel. hetgeen na d« zeer natte wintermaanden gunstige gevolgen had. Over Tiet gehele land viel er 25 mm tegen 46 normaal in Maart, in De Bilt iel 34 mm. in Den Helder en Maastricht 0 mm. Ook in Zuid-Holland viel 30 tot 5 mm. In Westelyk Noord-Brabant 20—25 mm. De temperatuur van April k la desa Burgerlijk Wetboek Zoals men weet heeft de regering aan de uitermate bekwame hoog leraar Meijers verzocht, een nieuw Bur gerlijk Wetboek te ontwerpen. Deze is thans geruime tüd aan de arbeid en met belangstelling mag naar hei resultaat van zyn bemoeiingen worden uitgezien. Dit ontwerp zou dus een éénmans-ont werp worden met alle sterke en zwakke kanten daarvan. Een sterke kant is. dat de harmonie binnen het ontwerp wordt bevorderd wanneer het door één man wordt opgesteld. Maar een zwakke kant is, dat de ontwerper niet altyd weten kan, of zijn ontwerp ook in overeen stemming is met anderer wensen, in overeenstemming met name met de wensen van regering en Staten-Generaal. Daarom hadden wij reeds voorzien, dat prof. Meyers prys zou stellen op een voorlopig oordeel der Staten-Gene raal over bepaalde principiële punten van het burgerlijk recht. En inderdaad wil de regering thans enkele principiële punten aan de Tweede Kamer gaan voorleggen. Er zit iets begrypelijks in deze gang van zaken. Toch bevredigt het ons niet. Het kan beter zyn, dat de Staten-Gene raal straks zonder meer het ontwerp van het Burgerlijk Wetboek of van belang rijke hoofdstukken eruit ter beoordeling voor zich krijgt. Wij voor ons blüven dan ook de voorkeur geven aan een werkplan, krachtens hetwelk prof. Meijers een ontwerp make en dit worde gezonden aan regering en Staten-Gene raal. die er stellig met waardering, doch geheel vry, tegenover zullen staan. Winkelsluiting Aangekondigd is thans een nieuw ontwerp voor een Winkelsluitings wet. Er is nog niet veel van bekend. Al leen zouden de gemeenten ruimere be voegdheden krijgen om in verband met plaatselijke belangen van de bepalingen af te wijken. Reeds deze aankondiging echter moet opwekken tot een nauwlet tend toezien op hetgeen ons straks in het ontwerp zal worden voorgelegd. De lezer zal zich herinneren, dat begin vorig jaar een voorontwerp voor een Winkelsluitingswet is uitgekomen. Het kwam neer op een sluitingsuur van 7 uur, behoudens voor Donderdag op 9 uur. met een sluiting op Dinsdagmiddag en algehele Zondagssluiting. Er is toen tegen dat voorontwerp veel critiek gerezen. Voor die critiek hebben ook wij onze kolommen opengesteld. Het bleek wel, dat de meesten, zowel uit de kopende als uit de verkopende kringen, content waren met de bestaande regeling van een tijdige sluiting; voor wat be treft de vrije middag vond het vooront werp by heel velen begrip en instem ming. Men was toen nog geneigd, heel het vraagstuk van de winkelsluiting ook van de sociale kant te bekijken. En dat hield redelyke sluitingstijden in. Dat sociale aspect van de zaak achten wy op dit ogenblik nog iets meer nodig dan vorig jaar. Want in de winkelstand is de on derlinge concurrentie toegenomen. De klant is weer hard op weg om koning te worden. In zulk een situatie zyn er altijd die in een opschuiven van het sluitingsuur voor hun winkel ook al een mogelijkheid zien om te concurreren. Maar die kant mag het zeer beslist niet ap-_ niet ten jke sociale eisen voor de winkelier zelf en voor zyn personeeL is een belangrijk oogpunt, vanwaar- we het aangekondigde ontwerp zul len gaan bezien. Vijftig jaar socialisme Dezer dagen bestond het democra- tisch-socialistiseh dagblad, dat na do oorlog is verschenen onder da naam „Het Vrye Volk", een halve eeuw. Wy menen, dat dit een gelukwens waard is. Want ook wij zyn van oordeel, dat dit blad een eervolle plaats inneemt in de Neder landse dagbladpers. Dat betekent natuurlyk niet, dat we ït eens zyn met alles wat in „Het Vrije Volk" geschreven wordt. Onze lezer weet beter. Maar het betekent wel, dat we een goed begrip hebben voor de eigen plaats het socialisme en van dit socialistisch dagblad in de Nederlandse volksgemeen schap. En het betekent, dat we ook be grip hebben voor het democratisch besef, dat in het socialisme krachtig gestalte heeft gekregen. Naar goed gebruik is bij dit krantenjubileum ook een jubileum krant verschenen, een heel mooie en interessante jubileumkrant zelfs, die wel duidelijk doet uitkomen, hoe de geschie denis van deze socialistische krant tevenj en belangryk deel de geschiedenis het socialisme binnen onze lands grenzen, het socialisme zoals het zich ook te onzent heeft ontwikkeld van een beweging met een sterk revolutionnair accent tot een beweging van een over wegend revisionistisch karakter, het socialisme dat met een felle oppositie begon en dat thans is uitgegroeid tot regeringsparty. 'We zullen, vermoeden we zo. ook in de komende tijden met dit democratisch- socialistisch dagblad nog wel eens moeten polemiseren, dat kan onze plicht zijn en tevens ons democratisch recht, waarvan de waarde en door de socialisten door ons wordt erkend, let is met dat democratisch recht stellig niet in stryd, integendeel, het past de democratische vryheid. wanneer wy op dit jubileum onze gelukwensen voegen by de vele, welke werden ont vangen. WEERBERICHT Vannacht- regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van- nacht zwaar bewolkt met 'ÜHP5 enige regen. Morgen over- dag wisselende bewolking NViJp met enkele buien. Matige en later vrij krachtige Zuid- Westelyke wind. Vannacht nergens nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAK. Woensdag 5 April zon op 6.07. ondor 19.20: maan op 23.90, onder 6.51 uurJt 9 April L.K. eerste dagen nogal onder normaal ge- eest. In de komende nacht trekt er weer en depressie over de Noordzee naar het Oosten, waarachter opnieuw koude lucht- massa's worden aangevoerd, waardoor ook de nachtvorstkansen weer toenemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1