ïlirutwc Ceitorljc (Courant JOHNSON: WIJ ZOEKEN VREDE Wist U MAANDAG 3 APRIL 1930 BUREAUX: Ilogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Atoon nementen. Tel 22710. Advertentie- afdeling: Tel 23375 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; f 1.50 per maand; f 0.35 per week. ADVERTENT1EN: i 0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stastviutlcft Is gfirtlwen tngn bert In tcgfjeaspact" Een en dertigste jaargang No 8087 SPORT EN WEDSTRIJDEN Zie paz 3 (Van onze parlementaire redacteur) De ministers van defensie van de 12 landen van het Noord Atlantisch Pact hebben Zaterdag hun bijeenkomst, die zes uur geduurd had, beëindigd met een communiqué en een „full-dress" persconferentie, zowel van de voorzitter,de Amerikaan Louis Johnson, als van minister Schokking. Generaal Omar Bradley (USA) en generaal Kruis waren aanwezig, evenals de Franse ambassadeur hier te lande, die echter slechts een luisterende rol wenste te vervullen. De grote Amerikaanse persbureaux hadden voor deze gelegenheid hun toprepor- ters uit de Europese hoofdsteden gezonden, hun vragen gewezen, hoe men in Ame rika hangt aan wat hier gebeurd Is en hoezeer ook het publiek in de 13 landen enerzijds wacht op meerdere veiligheid doch anderzijds de financiële consequenties van de collectieve verdediging van primair belang acht. Minister Johnson las een verklaring voor, waaraan wij het onderstaande ont- Het defensiecomité van het Noord-At lantisch Pact (de ministers van Defensie. Oorlog en/of Marine) zijn voor de derde maal bijeen geweest op 1 April 1950 Den Haag in de Julianakazerne. Het doel dezer bijeenkomst was 1 Werk, verricht door de Militaire Commis sie en de Militaire Raad voor Productie en Voorziening sedert de vorige bijeen komst der Ministers van Defensie in Parijs op 1 December 1949, nader te bé- In Parijs had de defensiecommissie in grote lijnen een strategisch plan goedge keurd. dat later werd overgenomen door de Atlantische Raad (in Januari), terwijl aanwijzingen gegeven werden om verde digingsplannen op te stellen voor het ge hele Noord-Atlantische gebied. Eenstemmig hebben de ministers vai Defensie het plan voor collectieve zelf verdediging. dat in het begin week door de Chefs van Staven v bevolen, goedgekeurd. (Tijdens de pers conferentie werd nog eens migheid onderstreept). In tegenstelling tot een verdediging elk land op zich zelf, is in de korte t(jd van zes maanden een verdedigingsplan opgesteld, dat nadrukkelijk alle landen Daarvoor was nodig een overzicht de militaire situatie in geval van aanval, zowel als een algemeen plan. Elk land zal zichzelf en de andere land' moeten helpen, naar gelang van zqn m gelijkheden. De ministers van defensie waarderen de snelle voortgang van de plannen der Regionale „Planning Groups", de Per manente Commissie (Standing Group) en het Militaire Comité. Nochtans zijn zü van mening, dat de plannen voortdurend bezien dienen te worden. Bijzonderlijk geldt dit wat betreft de Militaire Productie en Voorzienings Commissie, die zich heeft te verzekeren van de meest efficiënte aanwending de fondsen, door elk land gevoteerd voor aanmaak van militaire goederen de Defensiecommissie heeft dan ook a wijzingen gegeven, dat standaardisatie van materiaal en gecoördineerde pro ductie prioriteit geniet. De Ministers van Defensie, erkennende het grote gewicht van genoegzame finan ciële toewijzingen om de plannen uit te voeren, zijn zich bewust van de nood zaak, om zorgvuldig het evenwicht te bewaren t.a.v. de resp. nationale econo mische situaties in het licht van de in ternationale toestand. Zij hebben derhal ve de financiële en economische com missie (die op gelijk niveau staat in de NATO) verzocht, om een onderzoek in te stellen naar de potentiële mogelijk heden voor defensie op financieel en economisch gebied. Hoewel grote vooruitgang te bespeu ren is, zal nadere en voortdurende rpanning gevergd worden. Op nader te bepalen datum komen de ministers van defensie wederom bijeen. De persconferentie. Slechts op de nipper en door de bij- rondere attentie van de Leger-voorlich- tingsdienst, die tot drie uur niet wist, of een persconferentie mogelijk zou zijn, kwam een zeer bescheiden aantal jour nalisten bijeen in d-e Julianakazerne. Langs hagen van gekolbakite marechaus sees werden wij binnengeleid in het hei ligste der heiligheden, de vergaderzaal, getooid mert de twaalf vlaggen der pact genoten, waar aan de hoefijzervormige tafel de ministers Johnson en Schokking raten. De generaals Kruis en Bradley hij is in werkelijkheid' nog minder mooi, doch bijzonder veel aantrekkelijker dan op zijn foto's zaten half achter hun ministers en zij werden in de rug ge dekt door tallooze officieren en burgers, allen met dat air van waakzaamheid, dat de securitymaatregelen op Clingendaal lichtelijk ridicuul 'heeft doen zijn. Wij voelden de bommen, die wij niet bij ons hadden, als een smartelijk gemis, maar enfin, een en ander is in ons land nu eenmaal minder gebruikelijk dan elders, el moet gezegd', dat generaal Kruis rus tigjes alleen met zijn adjudant in zijn auto reed, zeif sturende en in het minst Biet anders was dan anders. Wij appre- „Vredescomité" boekte geen succes Het „havenvredescomité" tg Rotter dam. dat reeds geruime tijd propaganda maakt om de schepen met Amerikaanse wapens niet te lossen heeft Zaterdag een échec geleden. In verband met de opening van de eonferentie van de landen van het At lantisch Pact had het de havenarbeiders aangespoord niet aan het werk te gaan. De Rotterdamse havenarbeiders heb ben zich echter van de oproep van het communistische vredescomité niets aan getrokken. Overal is het werk onge- Btoord doorgegaan. Het nationaal hoofdbestuur en de toe ristische studiecommissie van het comité Benelux, waarin de belangrijkste maat schappijen en organisaties op het gebied van het toerisme in de drie landen sa menwerken. hebben minister Lieftinck gevraagd, dit jaar een aanzienlijk be drag aan deviezen voor reizigers be schikbaar te stellen voor het reizen naar België en Luxemburg. Voorts dringen zij er op aan, dat de grootte van het bedrag to spoedig mogelijk bekend wordt. oiëren dat zeer. Minister Johnson, eer grote zware man mett dat curieuze waak zame, dat de Amerikaanse politicus ken merkt, was een goed spreker. Hij kent uit Washington maar al te wel het vage vuur van de persconferentie en de Ame rikanen waren niet zeer discreet Het gesprek werd door twee tachotypisten woordelijk opgenomen en op de galerij zaten de Amerikaanse soldaten, met hun pistolen aan, te luisteren. Wij voelden ons niet onbelangrijk. Johnson verklaarde, dat dit zijn ste persconferentie was over dit onder werp ooit gehouden. Hij gaf toe, dat schillende pacterende landen ongerust waren over de financiële consequenties van het pact. Maar de ministers var defensie hebben immers niet de finan ciële regelingen In de hand en vandaar dan ook het bovenvermelde verzoek Bloemen van de Koningin voor mevr. v. d. Bosch En een benoeming tot officier in de Oranje-Nassau-orde Mevrouw E. van den BoschDe Jongh uit Den Haag is bij haar afscheid als presidente van het Nederlandse pad- vindslersgilde benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Op de jaar vergadering, die Zaterdag in Heemstede Na 20 jaar presidente te zijn geweest, nam mevrouw E. v. d. Bosch-de Jongh afscheid van het Nederlandse Padvindstersgilde. De staatssecre taris van onderwijs, de heer Kals, deelde haar bU die gelegenheid mee, dat zij was bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, werd gehouden, werd haar namens H.M. de Koningin een bloemenhulde aange boden. Voorts werd zy benoemd- tot ere-presidente. In ons jongste Zondagsblad hebben i uitvoerig over de verdiensten van n vrouw Van den Bosch geschreven. Twi tig jaar lang heeft zij de padvindsters Nederland geleid met de volle inzet v haar persoonlijkheid. Staatssecretaris Cals sprak haar na afloop van de jaar vergadering toe. Aan mevr. Van den Bosch werd een album aangeboden, waarin namens alle districten een blad zijde is getekend. Velen versohenen de huldiging op de receptie. De nieuwe presidente van NispenVan Wely. Bijna 500 verpleegden van Het Hoogeland Blijkens het jaaroverzicht 1949 van vereniging „Het Hoogeland" bedroeg het aantal verpleegden in de koloniën tehuizen 493 en werden er 241 personen nieuw opgenomen. Mede door bemidde ling van „Het Hoogeland" hebben 67 per sonen weer werk in de maatschappij ge vonden. Het reclasseringsbureau heeft 194 gevallen in behandeling genomen ender toezicht van de vereniging stonden 201 personen. Van het totaal aantal pleegden waren er 128 uit Zuid-Holland afkomstig. Aanvragen voor opname var justitie- en kinderrechtergevallen moeter worden gericht aan het reclasserings bureau, Buys Ballotstraat 4, te 's-Gra- venhage, en de aanvragen voor lichame lijke en geestelijk onvolwaardigen, al leenstaande personen, a-socialen, drank zuchtigen en ouden van dagen aan de directeur van de kolonie ,,Het Hooge land" te Beekbergen. ONGEVEER 40.000 BEZOEKERS OP DE R.A.I. De tentoonstelling van bedrijfsauto's In de R A I. te Amsterdam heeft volgens schatting 40.000 bezoekers getrokken. AMERIKAANSE ONDERNEMING IN NEDERLAND De Nederlandse regering heeft een be leggingsplan goedgekeurd van een Ame rikaanse ondernemer, nl. de vestiging een fabriek te Rotterdam om in samenwerking met de Amerikaanse Hunter-Douglasfabrieken aluminium ja loezieën te maken, voor het gehele af zetgebied der fabriek buiten de Ver enigde Staten- Opgericht b de uitgeversmij. Djam- batan (brug) voor de voorlichting der bevolking van Indonesië en de West De raad van beheer bestaat uit de heren H. M. van Randwijk, J. Pouwels Coe- lingh. W. J. Schouten, C- de Koning en I mej. J. J. Schregardus. Londen vergaderende Schokking„Groter gevoel van veiligheid Zonder enige twijfel" dc inmiddels Ministers van Zelfs al zou een land niet voldoende budget hebben, dan zou dit nog niet be tekenen, dat dat land niet mee kon doen. De minister gaf grif toe, dat de be reikte overeenkomsten nog de toestem ming althans goedkeuring van de ver schillende regeringen van node hebben, m.a.w. de parlementen zullen over ver schillende consequenties hun oordeel hebben te geven. Maar een deel der plannen kan reeds voordien tot uitvoe ring komen. Welke dat zijn, was niet te zeggen. Voortdurend overleg met de Ministers van Financiën te Londen is gaande gehouden. Deze waren „tamelijk goed" op de hoogte gesteld. In enkele maanden, „op volle kracht", zal men een eind verder zijn. Voor zovdr de V.S. betreft moet men de eerste jaren beslist niet rekenen op een verlaging van het budget van defen sie of naar ons bleek enige vorm van hulp aan West Europa. Overigens gaf de minister toe, dat de Regional Planning Group „West Europese Unie" verreweg het verst gevorderd was in een collectief .verdedigingsplan. Duitsland noch Spanje waren (offi cieel) ter sprake gekomen bij de be raadslagingen. Op dit punt waren de Ministers bijzonder duidelijk. Ook ge bieden buiten de directe sfeer van het N.A.P. waren niet ter sprake gekomen. Minister Schokking merkte fijntjes op, dat het onderhavige onderwerp al moeite genoeg gaf. Maken wij melding van een byna on vertaalbaar grapje. Op een vraag, of mer. door een te verwachten vijfde colonno uitzag naar een nieuw defensiesysteem, gaf Johnson ten antwoord: „dat is een vraag «voor Bradley, ik druk me". Brad ley glimlachte, zittende achter zijn mi nister en zei gevat „I'm right behind you", wat zowel betekent „Ik sta achter U" als „dat doe ik ook". Van uitbreiding van de N.A.P.-partners is geen sprake. Wel zouden de regionale groepen daartoe stappen kunnen doen. Dit slaat kennelijk op de onlangs gepu bliceerde mededeling van de woordvoer der van Johnson, dat het initiatief tot deelname van West-Duitsland moest uit gaan van de nabuurlanden. Minister Schokking verklaarde op een desbetreffende vraag, dat de bereikte vordering zonder enige twijfel de volke ren van Europa een verhoogd' gevoel van veiligheid zouden geven. (Minister John son terzijde: „Dat is de kop morgen in de Bradley zal nogmaals voor zes maan den voorzitter blijven van de commissie der chefs van staven.. Frankrijk gaf zijn plaats daarvoor op. En daarop gaf John son het sleutelwoord van deze besprekin gen: „Wij zoeken slechts de vrede".. Verklaring Johnson. In een kort privégesprek, dat wij met Johnson en Bradley hadden, vroegen wij naar een verklaring, die volgens een och tendblad, Johnson zóu hebben afgelegd- Hierin had hij gezegd, dat in zijn land de )*ol van de vloot was teruggegaan ten gunste van de luchtmacht. Hij zou dit ook voor ons land en andere landen ver-' wachten. Johnson machtigde ons dit te ontkennen. De ontwikkeling: marine- luehtmacht-leger in de V.S. is door ad miraal Sherman vóór zijn optreden als minister geforceerd. Hij erkent de speci fieke behoefte van elk der deelnemende landen en wenst op geen enkele wijze geacht te worden, hierop invloed te wil len uitoefenen. Aan elk der wapens valt een taak ten deel. Over de verdeling in elk land generaal Kruis bevestigde dit is ter conferentie geen woord gevallen. Léon Blum ter aarde besteld Rouwdienst In stromende regen. Gisteravond is het stoffelijk overschot van Léon Blum-, de man die gedurende meer dan een halve eeuw de Franse socialistische partij heeft geleid, tijdelijk bijgezet op een begraaplaats te Mont- martre, om later te worden overgebracht naar Jouy en Josas. het dorp weer Blum woonde en Donderdag j.L is overleden. Duizenden Parijzenaars hebben deel genomen aan de rouwdienst, die in het hart van Parijs, op de Place de la Con corde, in een stromende regen werd ge» houden. President Auriol hield een lijk rede. waarin hij o m. zeide: „Het zijn niet slechts de vrienden van Blum. die hem' hulde brengen, maar heel Frankrijk, en buiten de grenzen van ons land. aile vrije mensen ter wereld". Als afgevaar digde van de Ned. socialistische partij liep in de lijkstoet mee jhr mr v. d. Goes van Naters- Massale pokken-inenting in Glasgow Meer dan 20.000 mensen zijn te Glasgow (Schotland) ingeënt tegen de pokken, aan welke ziekte thans reeds 20 mensen lijden. Zij is overgebracht door een zeeman en een vrouwelijke arts is er reeds aan gestorven. DEVENTER EN OMGEVING AUTOMATISCH TE BELLEN Telefoonabonnees in het district Den Haag kunnen met ingang van heden de nummers in het district Deventer (net ten Apeldoorn. Devente». Epe. Raalte en Uddel e.o.) automatisch bereiken. Autobenzine een halve cent goedkoper Naar wij van de zijde der benzine maatschappijen vernemen, wordt de prijs van autobenzine reeds met ingang van Woensdag a-s. voor levering uit pompen verlaagd tot 23 cents per liter (thans nog 28M cent). (Door de nieuwe benzinebelasting wordt de prijs zoals men weet straks ech ter weer 6 cent hoger. Red.) Opnieuw levenslang tegen Balvert geëist Verwerping gevraagd van beroep van ex-communist Fey De in Den Haag tot levenslang ver oordeelde 34-jarige S.D.'er J. C. Balvert uit Moordrecht hoorde Zaterdag voor de R. v. C. tot verwerping van zijn beroep concluderen. Hij schoot zonder vorm van proces de .Goudenaren F. Stolk en Van Wijnbergen dood en pleede nog vele an dere wandaden. Eveneens tot verwerping van het be roep werd geconcludeerd in de zaak van de Rotterdammer A. J. Fey, voor de oor log een bekend communist, die echter in bezettingstijd verschillende communisti sche verzetsgroepen verried. Het Haagse B.G. - had hem tot' 20 jaar veroordeeld. Fey ontkende ook voor de R. v. C., dat hij schuildig was. De 53-j. J. Vos uit Goevorden, die in Leeuwarden tot 1/5 jaar is veroordeeld o.m. wegens het verraad van een Poolse piloot in 1941, hoorde in cassatie 12 jaar Uitspraken 29 April. ROTTERDAMS KAMPEERTERREIN TE OUDDORP De gemeente Rotterdam is voornemens ruim acht ha grond in de gemeente Ouddorp op Goeree voor f2000 per ha te kopen, teneinde er voor de Rotterdam mers een kampeerterrein in te richten. Nieuwe munten Zoals gemeld, worden er bin nenkort munten in omloop ge bracht met ae beeltenis van H.M. de Konin gin. De Konink lijke beeldenaar digd naar een ontwerp van pi-ofessor L. O. V Wenckebach. Het kapje op het haar van de Koningin is hetzelfde als zij droeg bij de inhul- digingsplechtigheden. Het Koninklijk gezin vermaakt zich best in Val d' Isère. Met de zgn „Train-rouge" gaat het naar de ski-lift. Skiën is liet enige wat Koninklijke Familie in de Alpen doet Franse fotografen hebben niet te klagen Niemand is in Val d'Isère het slacht offer geworden van een 1 April-grap. Iedereen was er van overtuigd, dat er wel een of meer slachtoffers zouden zyn. Wat zouden de prinsesjes ditmaal in haar schild voeren? dacht menigeen. Maar er gebeurde niets en men zou byna kunnen denken, dat de afdalingen op de ski's de prinsesjes geen energie voor andere din gen overlaten. Gistermiddag daalde uit een loodzware hemel urenlang de dichte sneeuw op Val d'Isère neer. die alle activiteit op de ski's lam legde. En skiën is wel het enige, dat de Koninklijke familie overdag doet- Van tijd tot tijd duikt een Franse cineast of fotograaf op. die zijn camera op de Koningin, de Prins en de prin sesjes richt en niemand heeft te klagen ver het begrip, dat de Koninklijke toe- sen voor de pers hebben getoond. De filmoperateur van het Franse wereld nieuws Eclair stormde, na zijn opname gemaakt te hebben op een collega toe de woorden „Dat is de ware demo cratie". Na het skiën wacht de Koningin elke avond het bestuderen van de staatsstuk ken. die Haar dagelijks worden toege- Unieconferentie afgelopen Indonesische ambtenaren keren naar Nieuw-Guinea terug O Indo-Europeanen krijgen pensioenen in Indon. geld Zaterdagmiddag te Djakarta met e geëindigd. Gelijk reeds voorspeld werd. os be sloten het gehele vraagstuk van Nieuw- Guinea uit te stellen tot een volgende bijeenkomst zonder dat het nog vaststaat of dit de tweede Unieconfprentie of een speciale conferentie zal zijn. Indonesië mag een commissaris in Nieuw-Guinea plaatsen en de Indone sische ambtenaren, die Nieuw-Guinea verlaten hadden mogen daarheen terug keren. Of Indonesië een siaatsmissie naar Nieuw-Guinea mag zenden, kon de Ne derlandse delegatie nog niet beslissen. Organisatie van het uniehof van arbi trage zal door het hof zelf worden ontworpen. Beide partijen zullen een commissie voor justitiële zaken instellen, bestaande uit 3 Nederlanders en 3 Indonesiërs. De commissie komt te Djakarta. Nederland verleent Indonesië voor 1950 een crediet van f 200 millioen. In ver houding tot het op de monetaire reke ning tussen Nederland en Indonesië op tredende tekort kan op het crediet ge> trokken worden, terwijl voor een derde afdekking zal geschieden in voor Neder land aanvaardbare valuta. De looptijd der lening is 11jaar. de rente is 3'i pro cent, de aflossing geschiedt na 1953 in termijnen. Tevens is in de leningsover eenkomst het z.g. HG-H1 crediet van 80 millioen geconsolideerd op dezelfde voorwaarden als het nieuwe crediet van f 200 millioen. Voorts is een nieuw betalingsaccoord tot stand gekomen, hetwelk de bestaande regelingen samenvat. Voor het handels verkeer blijft de opzet van de bestaan de regeling gehandhaafd, hetgeen in het toekomende halfjaar Nederland een uit- voermogelijkheid biedt van f 126 millioen terwijl Indonesië f 175 millioen uitvoert. Aan het crediet ligt de verwachting ten grondslag dat Indonesië de uit het dien stenverkeer voortvloeiende verplichtin gen geheel zal voldoen. Van de pensioenen verleend voor de souvereiniteitsoverdracht neemt Neder land ten 'hoogste een kwart van het pen sioenbedrag voor zijn rekening. Pensioe- nen. verleend na de souvereiniteitsover dracht worden in twee groepen ge splitst: A. van personen, die van nature „trekkers" zijn en die van nature „blij vers" zijn. De eersten krijgen hun pen sioen in Nederlands, de tweede in Indo nesisch courant. Een culturele commissie is benoemd van 7 Nederlanders en 7 Indonesiërs, n.l. mr H. J. Reinink. prof. dr J. H. Bavinck, dr ir J. van Aken. pater dr N. Perquin. mr Ph. H. M. Werner, prof. dr C. C. Berg, A. van Velzen, prof dr R. Prijono. Moh- Natsir. mr Moh. Jamin. Soemardja. Moh. Sjafei. Tatengkeng en mevr. Sh Soeparsono. De samenstelling der Nederlandse militaire commissie zal geschieden ter stond na de reorganisatie van het KNIL en het vertrek der Nederlandse strijd krachten, zij zal niet sterker zijn dan 800 man. behalve het personeel, nodig voor haar instandhouding. Thans wordt onmiddellijk een voor lopige missie gevormd van 800 man. In afwijking van de overeenkomst der Ronde Tafel-Conferentie zal haar admi nistratieve verzorging gekoppeld wor den aan de bestaande organen der Ne derlandse strijdkrachten in Indonesië, om de kosten voor Indonesië te drukken. ningin Juliana tot „figuur van de week gemaakt". He: blad nóemt Haar de po pulairste vorstin sinds Koningin Victo ria. Het heeft vijf tekeningen opgenomen die het leven van de Koningin uitbeel den. Het leven in Val d'Isère heeft overigens sinds de komst van de Koninklijke fami lie geen verandering ondergaan. Even als een maand geleden de Oostenrijkse respecteert ook de Franse bevolking ten volle de wens van Koningin en Prins, hun weg te gaan als iedere andere toe rist De Belgische kabinetscrisis Na Devèze weer een C.V.P.-fonnateur? Verschillende berichten uit Brussel wijzen, er op. dat Devèze vrijwel zeker zijn opdracht om een nieuwe regering te vormen zal teruggeven. Zoals men weet. wordt Devèze echter eerst nog vandaag door Koning Leopold te Pregny ontvangen. Vermoedelijk zal de Prins- Regent dan een kabinetsformateur aan wijzen. die tot de Katholieke C VP. be hoort De. door hem te vormen, regering zal alsdan de beide Kamers van het Parlement in verenigde zitting bijeen roepen. Zoals men weet. heqft ae CVP. hierin een meerderheid van 197 tegen 190. Er bestaat dus nog steeds grote kans dat Koning Leopold op de troon terug keert. Zo juist pntvangen wij het bericht, dat Devèze naar Zwitserland is gevlogen. Morgen zal hij de pers van zijn bevin dingen op de hoogte stellen: Twintig „Nederlandse" etalages in Philadelphia Op de Holland Fair worden Nederlandse films gedraaid. Zaterdag is het s.s. Noordam vertrok ken met de goederen, die bestemd zijn voor de Holland Fair, de tentoonstelling, die van 5 Mei tot en met 3 Juni in Phila delphia (V.St.) zal worden gehouden, na door Prins Bernhard te zijn geopend. Van hetgeen op deze expositie te zien zal zijn, noemen wij nog een inzending van historische documenten van hel rijksarchief in Den Haag, een historische zending op grafisch gebied van Joh. En schede en Zn. te Haarlem, modellen van bekende oud-KLM-vliegtuigen, een model van de Nieuw-Amsterdam en twaalt films over Nederland. In twintig étalages in de hoofdstraat, waar het warenhuis van Gimbel (het tentoonstellingsgebouw) is gelegen, worden vele historische en he dendaagse wetenswaardigheden over Ne derland gebracht. Een dezer étalages zal gewijd zyn aan het Koninklijk Huis. ACHTTIENHONDERD CANDIDATEN VOOR VERKEERSEXAMENS Dinsdagmiddag 25 April zullen op de Haagse scholen wederom verkeersexa- mens worden afgenomen. Behalve door ttt h,agere Scholen wordt hieraan door U L O. Scholen deelgenomen. In het to taal zijn voor die examens tot dusverre 1800 candidaten opgegeven. Ook Sjahrir luidt de doodsklok over Oost-Indonesië Te Makassar is een onafhankelijkheidsbeweging gaande actie I tijenconferentie zal bijeenroepen Indonesië, Ook Sjahrirs party is thans begonnen voor de liquidatie van Oost-1 Oost-Indonesische regering en de repu- ?Hnr„ram„„' k?,nelylbe doel Jamin bliek, waarbij de eenheidsstaat ondanks zUn communistische consorten te over- het voortbestaan van enkele deelstaten .7vo?: lter. het 1reeds °P dit ogenblik als werkelijkheid J waarbij de liquidatie sluitend incidenteel troev donesische parlement, Soebadio. klaarde, dat de centrale regering uit- id incidenteel te werk gaat en in het kielzog van Jamin; zij laat zich meeslepen door de volksbewegingen. n°""" drie par- Daarom wil Jamin dat zij e DAT gisteren een hevige brand woedde in negen wagens met norit, die stonden in een droogkamer van de Norit-fabriek te Zaandam. DAT de fa G. Ribberink te Hengelo voor drie ton 16 electrische stations zal bouwen t.b.v. de electrificatie van spoorlijn AmersfoortEnschedeOlden- zaal. DAT op 12 April een wekelijkse auto markt in Sittard zal worden geopend. DAT Zaterdag in Heelsum is over leden de 68-jarige A. Boonstra, oud directeur van het station voor maalderij 1 bakkerij te Wageningen. DAT een brand in de corsetten- en tetielxfabriek Bosco te Berlikum (N.B.) Zaterdag voor duizenden guldens schade teweegbracht. DAT het verbod om zonder t.b.c.- bewijs koeien te houden, die t.b.c. heb- iii Friesland (als eerste provincie) op 15 Mei van kracht wordt. DAT bij graafwerk In Vlissingen 250 16e-eeuwse tegels werden gevonden. DAT 60.000 narcissen, tulpen hyacinten na Pasen in het park van Huize Doorn zullen bloeien. DAT het eerste deel van de nieuwe rijksweg Tilburg—Eindhoven deze wordt geopend. DAT mgr J. G., van Rijt, de pionier in Limburg voor het nijverheidsonderwijs en de R.K. kinderbescherming, t.g.v. zijn 80ste verjaardag de zilveren erepenning van de provincie ontving. DAT minister Mansholt Zaterdag coöperatieve kaasfabriek in Vorden opende. DAT A. J. Dourlein, adjunct-stations chef te Heerlen, benoemd is tot chef te Middelburg, als opvolger van J. L. Ver- eijken, die in Den Haag werd benoemd. DAT de 101ste jaarvergadering van de schippersvereniging Schuttevaer op 12 "a 13 April in Steen wijk wordt gehouden. DAT minister In t Veld Zaterdag in Almelo op een burger- en gemeenschaps- roor jonge Overijsselse kiezers heeft gesproken. .«"-hjif. »»U Halter. .J R, MunmkenMeide 34 te Beverwijk, sinds der Tweede Kamer, benoemd Vrydag wordt vermist. j van de s.E-K DAT het Britse ss. Malakand (8037 ton) gisteren twee uur lang bij Walsoorden aan de grond heeft gezeten. DAT de subsidie voor de nationale commissie tegen het alcoholisme hoogd van f 32.000 tot f 48.000. onder voorwaarde dat ook organisaties worden toegelaten die niet op het standpunt staan der geheelonthouding. DAT J. J. Smits te Vianen is benoemd als penningmeester van de nat. com missie tegen het alcoholisme, als opvol ger van W. Elgersma. DAT een delegatie van de KL.M. van daag naar Frankfort en Stuttgart is ver trokken, waar zij de gast zal zijn van de burgemeesters. DAT de ANWB een verbreding van de spoorwegovergang te Maarsbergen heeft gevraagd. D^T de pluimveecommissie van de Stichting voor de landbouw tot haar voorzitter heeft gekozen M. J. Dinzs :ac.-J M H. Breukers). DAT Th S. J. Hooy. de R.K. middenstandsbond. wordt aanvaard van Oost-Indonesië zal geschieden door de centrale regering en niet door de re publiek. Hij was er overigens van over tuigd, dat de centrale regering en de re publiek zouden worden samengesmolten. Intussen hebben de republikeinse frac ties de Makassar (de Fraksie Kesatoean en de Fra/ksie Indonesia) in een tele gram aan Hatta geprotesteerd tegen het federalistische standpunt van Oost-In donesië. Aan de andere kant heeft de pas op gerichte Gerakan Republik Indonesia Timoer een federaal front gesticht Dit wil, dat Oost-Indonesië zich onafhanke lijk zal verklaren, als de centrale rege ring het federale beginsel los laat. BIJSCHRIJVING PREMIE LANDBOUWPENSIOEN Op 1 Mei sluit de termijn, waarin de landarbeiders die tussen 1 Mèi 1947 en 1 Mei 1949 in de landbouw hebben ge- erkt gratis bijschrijving kunnen aan vragen van de premie voor het bedrijfs pensioenfonds over deze jaren. Zij moe- in de tijdvakken opgeven gedurende •elke zij in die twee jaar in de land bouw hebben gewerkt alsmede hun werkgevers in die periode. SPAARGELDEN NAMEN TOE In Februari ji. is bü de algemene ■gelegd en lid spaarbanken f39.6 millK tot lid f27.7 millioen terugbetaald, bij de bank- 1 spaarbanken f4,1 millioen en f3.4 min. Bij wie de schuld? Nagaan zouden we. bü wie de schuld- ligt. dat de Prot Chr.' groep bij de samenstelling van de S.E.R en het C. N.V. ook bij andere vertegewwoordigïn- >n er zo slecht is afgekomen. We zetten hierbij voorop, dat de eer ste schuldige, althans voor dit ogenblik ~>e regering. Die heeft de Prot. Chr. groep teruggedrongen. Die heeft de maatstaven van de politieke verhoudin gen aangelegd bij de samenstelling van de S.E.R. Die heeft voor dit sociaal-eco nomische lichaam de overheersing van rood-rooms zwaar laten wegen. Het lijkt er op. of de regering er een belang in ziet, de Chr. sociale beweging de richting var. de politieke oppositie te dringen. Die beweging is mans ge- om te bepalen of ze zich laat dringen, maar dat de regering haar in die richting schijnt te willen drijven, is ;n merkwaardig verschijnsel. Doch \ye willen de schuld niet alleen by anderen, maar ook en zelfs voorna melijk bij onszelf zoeken en vragen: In hoeverre is de Prot Chr. Volksgroep zelf schuldig aan die armelüke representatie ir. de S.E.R. en bij ander gelegenheden? Direct moeten we dan erkennen: Goed deels- De regering had „het domme ge tal" niet zo schadelijk kunnen doen wer ken. als de Chr. organisaties op sociaal- economisch terrein sterker waren ge weest. Dat geldt allereerst voor de werk gevers- middenstanders- en boeren- organisaties. Veel te lang hebben onze Chr. werkgevers, middenstanders en boe ren in de neutrale organisatie gezeten- Velen zitten er nog in. En zeer velen zijn ongeorganiseerd. Ook zün de con tributies over het algemeen te laag. zo dat de organisaties niet behoorlek kun- Over de arbeiderssector zün meer ge gevens bekend en daarom kunnen we er meer van zeggen. Ook hier kan men van schuld aan eigen kant spreken. Niet aan die van het C.N-V., dat zetten we voorop. Dat heeft gedaan wat mogelük was. Maar wel is er schuld bü vele mede-Christe nen, die het C.N.V. niet steunden en zelfs tegenwerkten. Daar zijn allereerst de vele ongeorga niseerden. Slechts ongeveer de helft van alle arbeiders in loondienst is georgani seerd. Nu kunnen we ons daarbü niet aan de indruk onttrekken, dat het aantal Chr. arbeiders, dat ongeorganiseerd is geble ven, groter is dan dat der andere. De andere arbeiders hebben over het algemeen de eis der solidariteit beter verstaan dan de Christelüke. Het is on begrijpelijk- De solidariteitsgedachte is een specifiek Chr. gedachte. Maar helaas zijn vele Christenen, ook onder de arbei ders, in hun practijk sterke individua listen. Zij aanvaarden de resultaten van het werk der vakbeweging, zonder zich bij aie vakbeweging aan te sluiten. Het ligt voor de hand, dat de socialis tische organisaties in bepaalde bedrijven, büv. hotel- en restaurantpersoneel, taxi chauffeurs, bioscooppersoneel veel leden hebben, de Chr. weinig of geen. Maar er zyn' beroepen, waar het pre cies andersom ligt. de verpléging en de maatschappelijke zorg bijv., en merk waardig is, dat velen in die beroepen of ongeorganiseerd zijn of zich bevinden in een niet-bij-het-C.N.V. aangesloten or ganisatie. Hetzelfde geldt voor andere groepen. Dit alles drukt het ledental van het Chr. vakverbond. Ook bü deze allen, die van de alge mene resultaten van de sociaal-econo mische actie van het C.N.V. profiteren, ligt een stuk van de schuld, dat de re gering het C.N.V. zulk een in aantal kleine representatie in de S.E.R. kon geven en het bü andere gelegenheden kon achterstellen. En dan zijn er nog de vele verkeerd- georganiseerden. In allerlei neutrale en socialistische vakorganisaties vindt men Christenmannen, zelfs op vooraanstaan de plaatsen. We denken hier met name aan de ambtenaren en kantoorbedienden- wereld. Hadden zij hun plaats in de Chr. vak beweging ingenomen, dan zou de ver houding N.V.V.-CN V. met zijn 7—3. Dan komen we ook tot de bestrijder* van de Chr. vakbeweging in eigen kring. L>e bestrijding komt van twee kanten De en zegt: het C.N.V. is niet zuiver genoeg en te ruim. de ander: Het C N V. is te ruiver en niet ruim genoeg. Zij allen houden Christen-arbeiders uit net C.N.V.. de een houdt ze ongeor ganiseerd of streeft naar een separate Chr. vakbeweging, de ander stuurt ze naar het N.V.V. Welnu, die allen zien in ce samenstelling van de S.E.R het re sultaat van hun streven: Het Chr vak verbond krügt 3 leden tegen het socia- •ïstisohe 7 en het R.K. 5. De dne mannen van het C.N.V. in de S ER. zullen ongetwijfeld hun werk met volie overgave doen. en het zou. zoalj „De Gids" zegt. wel eens kunnen blü- ken, dat 3 meer zijn dan 7 of 5. Maar dit mag ons niet verleiden, de zaak voor kennisgeving aan te nemen. De samen stelling van ae S.E.R moet prikkelen tot grote activiteit Wij moeten de Chr. sociale beweging op alle gebied verster ken. Niet omdat ons ideaal ligt in het aantal, maar omdat wü beseffen: Dit had niet mogen geschieden, dit moet hersteld worden. Jagers herdenken in Naaldwijk gesneuvelden De Jagers, die in 1940 te Naaldwijk waren gelegerd, houden op 13 Mei in da Grote kerk aldaar een herdenking van gevallenen. Op het graf van de militair Bronswijk, die behoorde tot 23 R j wordt een krans gelegd. Deelnemers'aan ae herdinking kunnen zich aanmelden bij ae neer Jac. Parmentier. Lindestraat 29, Den Haag. of telefonisch onder nr 1S0638 Dm Haag b(j res.-maj. H. P. L. Lobbeek, elke werkda gtussen 9 en 16 uur. f WEERBERICHT 1 Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele verspreid optredende buien. Matiga tot vrü krachtige Noord- Westelijke wind. Vannacht plaatselijk licht» nacht vorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. «Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 4 April: jon op 6.10, onder 19.18; maan op 2213, tonder 6.33. 9 April

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1