Jlicuuic £ciïisrl) e (fiiwrant Fransen klommen op de daken 0111 Koningin en Prins toe te juichen Vorstelijke gasten door een erehaag van ski-leraren naar hotel Wist U DONDERDAG 30 MAART 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; t 1.50 per maand; f 0.35 per week. AD VERTEN TIEN: i 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .f taoloösücfc Is gfitfrfrvra mgn hert in tcgfjensDoet" Dertigste jaargang No 8084 EEN PRIJSVRAAG VOOR IEDEREEN Zie pag. 3 HONDERDEN PERSONEN JUICHTEN gisteravond om zeven uur de Koningin, de Prins en de prinsesjes Beatrix en Irene toe, toen ztf in Val d'Isère uit de bus stapten. Door een erehaag van ski-leraren met de ski's in de hand liepen de Vorstelijke gasten naar hotel Savoie. De burgemeester van het plaatsje veront schuldigde zich voor de eenvoudige ontvangst met te zeggen, dat hy de wens van de Koningin in deze had willen eerbiedigen. Onderweg 1 Genève r slpendorp had de Koninklijke Familie nog de thee gebruikt in een herberg in Bourg St. Maurice, veertig kilometer van Val d'Isère. Overal langs de (gladde) wegen stonden Franse arbeiders met hun vrouwen en kinderen te juichen. Hier en daar zag men zelfs Nederlandse en Franse vlaggen (overigens met dezelfde kleuren) naast elkaar hangen. Op vele plaatsen waren de mensen op de daken geklommen of hingen ver buiten de bouwvallige balconnetjes van hun huis om nog maar een glimp va Koninklijke Familie op te vangen. Via kronkelige bergwegfetjes ging het «nel de 1800 meter omhoog d'Isère. Na vijf uur rijden werd het dorp bereikt. Behalve de burgemeester maakte ook de onderprefect van Albertville namens de regering zijn opwachting. De tweede die Koningin en Prins de hand «chudde, was Rudi Matt, de Oostenrijkse berggids, die op speciaal verzoek het Franse De reis, eerst per vliegtuig Prins uit St Anton naar Val d'Isère Is gekomen. Het vijfjarige dochtertje de banketbakker en het vierjarig neefje van de eigenaar van hotel Savoie traden door de haag van skileraren naar om bloemen aan te bieden. Dit tafreeltje werd door een batterij van Franse fotografen en filmoperateurs vastgelegd. Koningin, Prins en prinsesjes begaven zich daarop naar hun kamers. De Amerikaanse politiek in het Verre Oosten urenlang met de bus van Lissone-Linde- tamelijk vermoeiend geweest. De hoge gasten gebruikten het diner in het hotel en begaven zich daarna ter De 100.000ste woning in Nederland De woning, die Koningin Juliana bij haar bezoek aan Limburg in April as. in Venlo zal openen, is zoals gemeld de 100.000ste, die sinds de bevrijding is ge bouwd. Het huis staat in Blerïck, St. Lam bert usplein 10. Deze woning is op 15 Maart gereed gekomen en wordt be- 'oond door de heer B. Bruans, adjunct- directeur bij heit gewestelijk arbeids bureau te Venlo. De eigenaar van het pand is de heer J Luxembourg, Markt te Wij herinneren er aam, dat die 50.000ste woning, die Loodgietersrwinkel vanP. Visee Zn, te Tiel, op 24 Pebr. 1949 gereed kwam. Gala-soiree voor Koningin en Prins in Maastricht Het programma van het koninklijk bezoek aan Limburg op 24 en 25 April luidt als volgt: bij gunstig weci aankomst om half vier op het vliegveld Beek. Ontvangst door provinciaal en gemeentelijk bestuur in Maastricht. Gala-soiree in de Schouwburg, rijtoer door verlichte stad. De volgende dag: Maastricht via Heer, Amby en Meerssen naar de grotten van Valken burg, vervolgens via Heerlen, Oranja- Nassaumijnen, Geleen, Sittard, Echt, St. Odiliënberg, Roermond (lunch), sanatorium Hornerheide, Weert, Venlo en Venray naar Mook, waar de provin cie wordt verlaten. Moedertje reisde zelf naar minister Lieftinck En ze kreeg haar vergunning Moeder Koornstra uit Makkum, die acht zoons in de visserij heeft, speelde dezer dagen klaar wat geen zakenman zal gelukken. Er waren moeilijkheden met vergunningen. Ten einde raad ging ier op af: eerst naar minister Lieftinck Rotterdam, toen naar minister Mans- holt. Zij vertelde jian Het Vrije Volk: .Ik ging naar Rotterdam. De weg wist ik niet. maar een agent wees me de straat. Al vond hij het gek, dat ik naar r wilde. .,Ga terug naar Fries land" zei hij. Maar ik ging niet terug, ik belde aan by de minister. Zijn doch tertje deed open. .Vader was niet thuis". Toen vroeg ik wilde er eerst niet veel van weten. „Kan ik niet aan beginnen zei ze- Ze ontving me toch, toen ze hoorde dat ik uit Friesland kwam. Enu het vreemd vindenze heeft wel twee uur met me zitten praten. Alles heb k haar verteld. Ik kreeg een boterham ;n werd helemaal op mijn gemak ge steld- Mevrouw Lieftinck schreef alles op. Maar helpen kon ze me niet. De kwestie van de vergunningen was een zaak van minister Mansholt. Toen heeft auto naar Den Haag laten brengen en ze heeft ooöc voor een slaapplaats voor de nacht gezorgd. En weet u.... minister Mansholt heeft ie al even hartelijk ontvangen. Hij zeg- e me toe. dat het met de vergunningen, orde zou komen. Tevreden en gerust gesteld ben ik naar Makkum terugge gaan. Maar na drie dagen had ik nog niets gehoord. En weer ben ik naar Den Haag gereisd en ik heb de minister op den man af gevraagd: Mijnheer hebt u die vergunningen ingetrokken? Nee, mervr. Koornstra, zei hij. Maar er is iets tussen gekomen, waar ik niets aan kon doen". Moeder Koornstra hééft haar vergun ningen gekregen. Toen ze terug was in Makkum, heeft ze de vlag uitgestoken. Minister Stikker te Straatsburg Minister Stikker is voor het bijwonen an de derde bijeenkomst van ministercomité van de Raad van Europa gisteren te Straatsburg aangekomen. K.L.M. vliegt dit jaar niet in binnenland Korte-afstandsvluchten zijn te duur Het luchtverkeer op korte afstanden is o duur en levert zo weinig op, dat de KLM met instemming van minister Spitzen besloten heeft, althans dit jaar niet op het binnenlandse luchtnet te vliegen. De minister zal nader overleg plegen met de exploitanten van de vliegvelden. In technische kringen zoekt men naar de oplossing van het vraagstuk van luchtverkeer op korte afstand tegen lage kostprijs. (Wij herinneren er aan, dat 'ruim een maand geleden nog vrij positieve berich ten circuleerden, dat het binmenilandse luchtverkeer dit jaar wel zou doorgaan). Hoofdinspecteur der belastingen kreeg 2 /i jaar De Haarlemse rechtbank heeft van morgen de 45-jarige hoofdinspecteur titulair der rijksbelastingen te Amster dam, W. J I. M. an B. uit Heemstede, veroordeeld tot 2Vi jaar gevangenis straf (m.a.). Bovendien werd hy voor de an 5 jaar ontzet uit de bevoegdheid werkzaam te zijn bij de dienst der rijks belastingen. De rechtbank verklaarde hem o.m. schuldig aan het gebruik- van valse kwitanties, het onttrekken van goederen aan eep conservatoir beslag en het afleggen van valse verklaringen tegenover de ryksaccountants. (De eis 3% jaar.) Meer steun tegen het De Amerik. min. van Buitenl. Zaken, Dean Aaheson, en. de reizende ambassa deur Philip Jessup. hében de senatoren van de „commissie voor buitenlandse betrekkingen" dringend verzocht, •teun toe te staan voor de landen in het Verre Oosten, in hun strijd tegen het oprukkende communisme. De bekende •enator Connally verklaarde, dat stap pen, voortvloeiend uit de hogere Ameri kaanse politiek in China, Formosa en Zuid -Oost-Azië waren 'besproken. Jessup had de nadruk -gelegd op de vitale be langen, die hierbij voor Amerika op het •pel staan. De communistische infiltratie moest worden geremd en in de landen van het Verre Oosten hechte, democrati sche 'besturen gevestigd worden. Jamin doet aanval op Brits Borneo Het bekende communistische parle mentslid! Jamin heeft plannen aangekon digd tot een voorstel aan de Indonesi sche regering om met de Phrilippijnen een conferentie te houden over de aanspraken van dot land op BritsNoord-Borneo. AANKLACHTEN TEGEN SURINAAMS STATENLID. Tegen het Surinaamse Statenlid Soe- mita (een Soendanees uit Tasikmalaja) is een reeks van aanklaohten ingediend, daar hij gelden zou hebben aangenomen van Indonesiërs, die wensten te repa triëren. zonder dat er iets van de repa triëring gekomen is. Geen derde muntbesnoeiing in Indonesië? De Indonesische regering spreekt de geruchten tegen, dat er nieuwe maatre gelen ten aanzien van het geld op komst zijn. De berichten als zou het nieuw Ln' omloop te brengen geld een andere waarde krijgen dan het thans geldige, worden ontkend. De rubberprijs te Dja karta liep Dinsdag op tot 306 cent voor r.s.s. nr 1, levering Maart/April. De de- viezencertificaten noteerden: verkoop 200, inkoop 199. AFSCHAFFING VISUMKOSTEN VOOR DUITSLAND? De Regering is voornemens de visum- kosten voor Duitsland op basis van we derkerigheid geheel af te schaffen. Zy zal binnenkort stappen daartoe onder nemen b\j de geallieerde autoriteiten. OORKONDEN VOOR JUBILERENDE JAARBEURS-DEELNEMERS. Hedenmiddag is aan die firma's, die 50 of 25 maal aan de Jaairbeurs hebben deelgenomen, een oorkonde uitgereikt. De finma's, die vijftig maal hebben deelgenomen zijn: C. M. J. van' der Mies- sen. Arnhem; Import- en exportbedrijf voorheen Wüst en Zn-, Amsterdam; E Nieuwend'ijk, Schiedam; luxe papierhan del voorheen Nijkerk en Cohen. Amster dam; Nederlandse rawlplug Compagnie, Delft. Tcit de firma's, die 25 maal hebben deelgenomen, behoort o.a.: Meerpoels, naaimachine import. Leiden. Waar zaten de Labourlieden? Nederlaag voor Attlee over „technische kwestie" in het Lagerhuis Motie der Conservatieven aangenomen met 283 tegen 257 stemmen DE LABOURREGERING heeft gisteravond bU een stemming In het Lagerhuis over een formele kwestie, waarby echter het bestaan der regering niet op het spel stond, een nederlaag geleden. De oppositie had een stemming uitgelokt over een motie tot verdaging der vergadering, na een debat over het onderwerp „benzine en steenkool." Zulks om te verhinderen, dat de regering aan het woord zou komen. over de motie tot verdaging der verga dering gestemd. De motie werd aangenomen met 283 tegen 257 stemmen. De Conservatief Lloyd, die tijdens de oorlog minister was voor Brandstof en Energie, verklaarde, dat de oppositie ontevreden was over de hoeveelheid „smerige"-steenkool. die door de genationaliseerde industrie werd verkocht. Hij stelde tevens een, verdub beling voor van het benzine-rantsoen Dor automobilisten. Maar namens de regering verklaarde de secretaris van het ministerie voor Brandstof en Energie, dat de benzine rantsoenering gehandhaafd moest blijven met het oog op het dollartekort. Wat de klacht over de „slechte" steenkool be treft, merkte hij opf „Het kan zijn, dat wij „smerige" steenkool hebben, maar vij hebben het blped er af geveegd." Toen hij bezig was cijfers te geven, die moesten aantonen, dat het aantal mijn ongelukken was verminderd, werd er Grijs brood, margarine en zandaardappelen eten Aldus beveelt minister Joekes aan (Van onze parlementaire redacteur) Minister Joekes, die hedenmorgen begon met zijn antwoord in de debatten zijn begroting van Sociale Zaken, greep als steeds naar steun bij de vaak door hem geraadpleegde Stichting van de Arbeid. Vanzelfsprekend dient deze mi nister geregeld overleg te plegen met deze en andere sociale instellingen. Hij verdedigde zich hiermede tegen de op merkingen van de vakbondsbestuurders Schipper (AR) en De Bruyn (KVP). Als voorbeeld van een groeiende erkenning van de betekenis van sociale maatregelen noemde hij de 60 jaar oude arbeids inspectie. De minister meent, dat de sociale rechtvaardigheid gedragen moet worden door de naastenliefde, zulks in tegenstel ling tot de heer Vixsebuxse (C.H.), die beer terecht sociale gerechtigheid en naastenliefde als twee afzonderlijke peilers had genoemd. Nog minder kon ons bevredigen, wat de minister zeide over loon- en prijsbeweging: zwak verward is wat hier gezegd werd, ei is over dit onderwerp in de Kamer n en beter gesproken. Inmiddels wordt stijging der kosten van levensonderhoud met 7.6% toegegeven. En dat is. bij een loonsverhoging van 5%, een ruïneuze gang van zaken. De minister beval aan, om grijs brood, zandaardappelen en margarine te eten, dat past bij ons nationale zorgenpakket. Beter brood en boter moet voor het volk dan maar een leuze blijven. Dit alles dan als aanloop om te klaren, dat er voor die levensbehoeften geen extra subsidies komen. En er brak niet het beroep op de Benelux- partner. De regering zal inzake het even wicht lonen/prijzen in de komende weken haar standpunt moeten bepalen. (De vergadering duurt voort). Blijkbaar hebben wy hier te maken met een onderdeel van een strategie der oppositie, om de thans zeer kleine n derheid van 3 Labourzetels voortdurend onder druk te houden. Men verwacht nu, dat Attlee de kwestie met het kabi net zal bespreken en dan plannen zal uitwerken om de Labourafgevaardigden te dwingen, alle zittingen bij te woner teneinde dergelijke nederlagen te voor komen. Noordwijkse expediteur verduisterde 3000.— Hield remboursgelden zelf, om zyn zaak dryvende te houden. Wegens het verduisteren van rem boursgelden is aangehouden £e 34-jarige expediteur W. A. van Z. te Noordwijk- Hij dTeef een expeditiefkrma onder de naam „Alkemade" en vervoerde goederen onder rembours van Den Haag Katwijk en Haarlem v.v. Zijn zaak ging blijkbaar met zo erg goed. want de heer Van Z. moest haar drijvende houden, door remboursgelden zelf te houden. Se dert Augustus 1948 verduisterde hij op die manier f3000. PLAN VOOR 500 WONINGEN IN AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam stellen 554 eensgezinshuizen, waaronder 26 ningen voor ouden van dagen, te laten bouwen in Amsterda^Noord, ten Oosten van TuindorpOostzaan en daarvoor (7.650.000 beschjkbaar te stellen. Commissies H.M. de Koningin, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene werden gisteren op het vliegveld van Genève gekiekt, toen zy op doorreis waren naar Val d'Isère. Het Koninklyk gezin maakte even een praatje met de gezag voerder van het K.L.M.-vliegtuig „Prinses Irene", die het hoge gezelschap naar Genève bracht. Goederenloods, trein en vrachtauto's op station Breda uitgebrand Brandweer kon niets tegen het vuur beginnen Een felle brand heeft vanmorgen op het station te Breda een loods vol goe deren, enkele vrachtauto's van Van Gend en Loos en een goederentrein verwoest. Electrische geleidingsdraden die naast de loods hingen, smolten door. De oorzaak van de brand is onbekend. Even na half vijf laaide het vuur op. Binnen enkele minuten stond de gehele loods, die vol stond met allerlei goede ren, in lichter laaie- De brandweer was er al gauw bij. maar kon niet voor komen dat de loods tot de grond toe afbrandde. De stroom was reeds uitge- echakeld, toen de geleidingsdraden naast de loods het begaven. Om zes uur was slechts een zwart geblakerde rokende puinhoop overge bleven. Een van de spoorwegemployé's kreeg bij het blussen een scherf van een uit elkaar springende zuurstoffles in zijn been. De schade moet zeer groot zijn. Het treinverkeer lag énige tijd stil, doch ai spoedig was het (weer normaal. Langs is vunnie zomer geheel me; Breda zal ps Louis A. Johnson bij mr Schokking De Amerikaanse minister van Defen- e. Louis A. Johnson, heeft gisteren laat i de middag een langdurig bezoek ge bracht aan de minister van Oorlog Marine, mr W. F. Schokking, in diens kabinet op het departement van Oorlog. De chefs van staven van de landmacht in de vijf landen der West-Europese Unie hébben gisteren in Den Haag ver gaderd en voornamelijk de landmacht- aangelegenheden der vijf Brussel-landen besproken. Op Schiphol kwamen aan de Italiaan se minister van Defensie, Randolfo Pac- ciardi en de chef van de generale staf generaal Trezzani en andere militaire Italiaanse autoriteiten. Verder de Noor se minister van Defensie, de heer J. Voor de conferentie van het Noord- Atlantisch Pact arriveerde gisteren nog op het Haagse station H.S. de Portugese •minister van Marine, Rodriguez Tomas. BURGEMEESTER VAN TEXEL WORDT EERSTE BURGER VAN DEN HELDER. Het Tweede Kamerlid G. Ritmeester (V.V.D.) heeft thans op zijn verzoek l. v. 16 April eervol ontslag gekregen als burgemeester van Den Helder. Zijn op volger is mr G. D. Rehorst, thans burge meester van Texel. HOEKDERPEST BREIDT ZICH NOG UIT IN ROTTERDAM Er worden in Rotterdam nog steeds nieuwe gevallen van hoenderpest ge meld, in drie achtereenvolgende dagen meer dan tien. De aangetaste dieren zijn eigendom van amateur-pluimveehouders. KIPPENEI VAN 140 GRAM Een kip, toebehorende aan het Apel- doornse gemeenteraadslid H. v. Andel te Uddel, heeft ëen ei gelegd, dat 140 gram woog. Het gewicht van een maal ei is 5468 gram. electrische tractie worden gereden; door de beschadiging van de bovenleiding is net verkeer thans niet gedupeerd. Brabantse wonderdokter krijgt 6 gulden boete Behandelde zelfs echtgenote van oud-minister. De Eindhovense kantonrechter heeft de Stratumse wonderdokter J. J. veroor deeld tot zes gulden boete of drie dagen hechtenis. De provinciaal inspecteur voor de volksgezondheid, dr P v. Wese- mael. zei het werk van J. niet te kennen, doch hem te laten vervolgen alleen om dat hij de geneeskunde onbevoegd uit oefent. De kantonrechter merkte op, dat er over J. nooit klachten zijn bin nengekomen, dat de wonderdokter nie mand helpt die onder behandeling van een arts is en bovendien geen honora- verlangt. De verdediger zeide, dat J. wel strafbaar, maar niet strafwaardig i vertelde, dat de wonderdokter zelfs do echtgenote van een oud-minister heeft behandeld. RAF-bommemverper neergestort Bij Salisbury is gisteren een Welling ton-bommenwerper van de R.A.F. i gestort. Vier leden van de bemanning kwamen om het leven. DAT de Zuidafrikaanse gezant, prof. D. B. Bosman, gisteren een bezoek aan de glasfabriek Leerdam bracht. DAT gisteren de molen in de West polder onder Dronrijp (Fr.) geheel in de as is gelegd, als gevolg van het afbran den van riet vlak bij do molen. DAT op een der laatste zuidvruchten veilingen te Rotterdam 6000 bijeen is gebracht t.b.v. het Wilhelminafonds voor kankerbestrijding. DAT A. Immink, oud-burgemeester van Johannesburg en van Ned. afkomst, als gast van de KLM in ons land is aan gekomen, o.m. om burgemeesters te ontmoeten. DAT de Tinholtwerzameling van his torische gebruiksvoorwerpen, onderge bracht in de Harbelustschool te Bloe- mendaal, aan de gemeente is overge dragen. DAT met de Ned. troepen aan boord vna de Noorse schepen Goya en Skau- gum radio-brieftelegrammen kunnen worden gewisseld- DAT de oudste inwoonster van Vlis- singen, mevr. E. M. Groote-Langman, gisteren ha3r 100ste verjaardag vierde, en o.m. de Commissaris dier Koningin en de burgemeester kwamen felliciiteren. DAT het Hilversumse filiaal van Polak (Ranja C.P-) te Groningen na vele jaren weer limonade is gaan maken. DAT een boodschap van de burge meester van Lyon i.v m. de aanstaande jaarbeurs aldaar, gisteren aan minister Mansholt werd overhandigd. DAT de „public relations officers" die gisteren t.g.v. de Utrechtse Jaarbeurs vergaderden, besloten tot het oprichten van een internationale organisatie. DAT binnenkort in het kasteel Den Halder een streekmuseum voor Valken burg (L.) zal worden gevestigd. DAT Valkenburg (L.) honderd dui zend reclamefolders door KLM-agent- schappen in Engeland en Amerika zal laten verspreiden. DAT de bond van oud-militairen te H. I. Ambacht het uitbreken va: oorlog wil herdenken met leden var. v.m. tweede bataljon tweede regiment wielrijders en men zich kan melden by B. van Wingerden, Dorpsstraat 46, H.I. Ambacht. DAT de secr.-gen. van het int. ver bond van vrije vakverenigingen, Olden- broek (Ned.) gisteravond als eregast aanzat aan een lunch, die hem door de grootste Amerikaanse vakverbonden te Washington was aangeboden. DAT de mynenlegger Willem van Zaan van 22 tot 26 April een bezoek Gent brengt. Kapitein en rederij schul dig aan ramp Toornvliet De raad voor de scheepvaart in Am sterdam heeft vanmorgen zijn oordeel gegeven over de oorzaak van het ken teren en zinken van het motorschip Toornvliet in de nacht van 10 op 11 De cember in Het Kanaal. Bij dit ongeluk zijn zes van de negen opvarenden ver dronken. Twee van de drie geredden waren Scheveningers. De raad meent dat de oorzaak ligt in het feit. dat de Toornvliet onzeewaardig, ten gevolge van onjuiste belading, naar zee is vertrokken. De hoge zeegang heeft later de lading bestaande uit lijnzaad doen verschuiven met het noodlottige gevolg. Met de gevaren voor verschuiving van de lading is niet voldoende rekening ge houden. De kapitein, die hiervoor ver antwoordelijk was hij is bij de ramp omgekomen acht de raad daarom mede schuldig. Maar ook de reder heeft zich die gevaren niet gerealiseerd e.. voorschriften niet in acht genomen, aldus de raad. De Berkel breekt in stukken IJs vernielt het schip Het Nederlandse ms Berkel, dat in Januari ten Noorden van Stockholm aan de grond liep en niet vlot gebracht kon worden, breekt op het ogenblik in stuk ken. De voorsteven is een halve meter gezonken en het ijs heeft het schip zo bekneld, dat er een lek is ontstaan. Het ijs heeft ook het dek ernstig beschadigd. Enige Tweede Kamerleden uit da P.v.d-A. hebben bij dat college een voorstel ingediend om het reglement van orde voor de Kamer te wijzigen. Het komt hierop neer. dat de afdelin gen, waarin de Kamer zich voor de voor bereidingen van de openbare behande ling splitst, vervangen worden door vasta ïissies. Voor elk departement een vaste commissie. Er zijn thans reeds ver scheidene van de vaste commissies, maar dit voorstel streeft naar uitbreiding cn wil bevorderen, dat het contact tussen Regering en Kamer wordt verstevigd. Het voorstel gaat uit van het stand punt, dat de Kamer op deze wyze beter haar controlerende taak kan uitoefenen. En deze taak is des te belangrijker, aldus de toelichting, omdat feitelijk de we ge ving in belangrijke mate Regeringstaak is geworden. Daar komt de volksver tegenwoordiging dus steeds minder aan pas. Gewezen wordt dan op het toe nemend gebruik van volmachtwetten, kaderwetten en noodwetten. Door een versteviging van de vaste commissies zou de Kamer dus een compensatie kunnen verkrijgen voor wat zij aan betekenis bij de voorbereiding van wetten verloor. Inderdaad is door de gecompliceerdheid het moderne leven, ook in zijn economische en sociale, doch eigenlijk in al zijn sectoren, de taak van de Staten- Generaal steeds zwaarder gaan worden. En ondanks alle ijver en plichtsbetrach- ng van de leden der volksvertegen- oordiging is de werking van het parle- ientaire stelsel onder de gevolgen van deze gecompliceerdheid gaan lijden. Dat gezocht wordt naar verbetering is dan ook begrijpelijk. Men heeft gedacht uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer van honderd tot honderd vijftig. En ook het voorstel, dat thans is gedaan om de positie der commissies te versterken, beoogt buiten twijfel bevor dering vener soepele en tevens doeltref fende werkwijze. Openbaarheid Het is begrijpelijk, dat in de com plicaties van het moderne leven het accent binnen de parlementaire arbeid dan vroeger op de commissies is komen te liggen. Maar al evenzeer is duidelijk, dat deze ontwikkeling zeker geen aanleiding geeft tot onverdeelde voldoening. De indieners van het voorstel, waarvan wij hierboven melding maakten, hebben dat zelf ook begrepen. Zij noemen enkele bezwaren op. doch zyn naar ons oordeel het weerleggen van deze bezwaren wel Een goede dienst aan Moskou Amer. Huis torpedeert plan-Marshall BESLISSING KAN ECHTER NOG ONGEDAAN WORDEN GEMAAKT HET AMERIKAANSE Huis van Afgevaardigden heeft gisteren twee zware slagen toegebracht aan de Marshall-hulp. In de eerste plaats nam het amendement aan om alle hulp aan Engeland te staken, zolang Ierland verdeeld blyft, in de tweede plaats heeft het Huls een besluit genomen om een milliard Marshall-dollars te reserveren voor aankoop van Amerikaanse landbouwvoort- brengselen. De leden stonden op en juichten luide toen het Huis met 99 tegen 66 stemmen het eerste amendement, ingediend door John Fogarty Uit Rhode Island, aannam. Fogarty verklaarde nog, dat hij Enge land niet minder dan 24 uur de tijd wilde Krekels krijgen nieuw concertpodium Het kleine Brabantse dorp Ossen- drecht heeft een fameuze vuilnisbelt. Op en om deze plaats plegen in de zomer legioenen krekels het dorp nachten lang uit de slaap te houden met hun concerten. De gemeenteraad liet vorig jaar de complete dorps brandweer aanrukken om de zangers te verjagen. De krekels bleven zin gen, water of geen water. Toen de winter kwam, zwegen de krekels; de leden van de gemeenteraad eveneens. Maar dezer dagen kwam een der vroede vaderen, die dicht bij het con certgebouw der krekels woont, met de alarmerende mededeling, dat de diertjes al aan het repeteren zijn voor nieuwe luisterrijke uitvoeringen. De raad besloot nu, dat de vuilnisbelt moet worden verplaatst, ver buiten het dorp. Spoorwegen gaan sporttariei weer invoeren Kleine clubs kunnen combineren. De Ned. Spoorwegen zullen binnenkort weer het z.g. sporttarief invoeren. Ook voor de oorlog bestond dit tarief. Het geeft een reductie van 25 30 procent op de gewone enkele-reisprys. Het gezel schap dat er gebruik van wil maken, dient uit minstens twaalf personen te bestaan. Er zullen echter ook combina ties van kleinere sportteams mogelijk zijn, zodat ook de volleybalspelers, ten nissers, biljarters, schakers, zwemmers etc. van de regeling gebruik kunnen maken. Er zal voor hen een treingedeelte worden gereserveerd. De heenreis moet gezamenlijk afgelegd worden, de terug reis kan afzonderlijk geschieden. De N.S. zullen zich belasten met het vormen van combinaties uit verschillende plaatsen, indien de aanvragen tijdig worden inge diend. Bovendien zal aan het einde van het contract jaar een extra-reductie wor den toegekend aan de clubs, die boven het afgesproken aantal personen zijn uit gekomen. geven om het Ierse volk de gelegenheid te geven tot een uitspraak over de deling van het Groene Eiland. Deze beslissing draagt echter een voor lopig karakter en men meent, dat het Huis haar weer in zal trekken, want zowel republikeinen als democraten klaarden na afloop, dat zij later anders zouden stemmen over dit amendement. De democraat Cox hoopte, dat het amendement verdwijnen zou. want het zou tragische gevolgen hebben, en Huis heeft zich volgens hem belachelijk gemaakt. De democraat Cookey verklaar de: „Dit is heuglijk nieuws voor Moskou." Het tweede amendement werd gesteund door republikeinen en democraten uit de landbouwstaten en was voorgesteld door de democraat Omar Burleson uit Texas. Het verwierf 119 tegen 107 stemmen, maar draagt een voorlopig karakter. Later zal men nog bij hoofdelijke stem ming moeten beslissen. Vliegtuigjes van R.L.S. 5'/^ uur in de lucht De rondvlucht, die de vliegtuigen de Rijksluchtvaartschool gisteren heb ben gemaakt, zoals wij reeds meldden, uitnemend geslaagd. Vijf en een half u hebben de toestellen in de lucht gehan gen en in die tijd 1500 kilometer afge legd. door zonneschijn en regenbuien Volgende maand worden de eerste twee van de nieuwe Zweedse S.A.A.B.- lesvliegtuigen verwacht. In Mei Juni komen er telkens nog twee en het eind van het jaar volgen de laatste twee. Ook zijn nog acht Harvards be steld. VIERHONDERD DRIE MILLIOEN BELASTING Nederland heeft in Februari j.l. f403.8 millioen aan belastingen betaald, waar van de voornaamste posten zijn: Inkom sten f 43.7 min., vermogen f 3.2 min., vennootsch. f51,4 min., grond f3.7 min., personeel f 6.4 min., ondernemingen f 17,3 min., loon f65,1 (v.j. 54,7) min., divi dend f5,6 (4,9) min., verevening f24,5 (21,6) min., invoer f26,9 (23,6) min., ge distilleerd f6,7 (7,1) min., bier f 1,2 (0,5) min., suiker f 8,2 (7.2) min., tabak f 19,2 (13,4) min., omzet f96.1 (83,5) min., ze gel f 1,6 (1,9) min., registratie f2,7 (2,3) min., successie f4,8 (4.8) min., motorrij tuigen f 2,8 (2,3) min., vermogensaanwas f6,7 (43) min., vermogensheffing f3,4 (29,3) min. Zij zeggen, dat deze wijziging in het reglement van orde niet als gevolg mag hebben, dat de publieke zaak meer buiten het gezichtsveld van het volk komt te liggen. Integendeel, door welke oorzaak ook is de belangstelling van het publiek voor de publieke zaak toch al gering, zo gering, dat juist naar ver betering op dit punt behoort te worden gestreefd. De voorstellers willen de com es uiteraard in besloten vergade ringen doen bijeenkomen, doch willen de motiveringen der meningen, zoals deze in de commissies worden weergegeven, openbaar maken. Dat lijkt ons wel nood zakelijk, maar zal men er in slagen, dit alles naar wens te doen? Er zijn op dat punt onaangename ervaringen. Er zijn ervaringen van controversen tussen de Regering en een deel der Kamer, tot uiting komend in een lange reeks van amendementen, maar dan ging de Rege ring met een commissie uit de Kamer in Raadkamer, en even later bleek, dat enkele amendementen waren overge- m, maar vele andere waren ver dwenen. De*motivering was in zulk geval uiterst sober. Dan moet het publiek wel de indruk krijgen van onder onsjes van Regering en Kamercommissies. En met zulke indrukken is het parlementair» stelsel al evenmin gebaat. Er zyn nog andere bedenkingen aan ta )eren. Voor ditmaal laten we het erbij. Men moet erkentelijk zijn voor elk pogen om de werkwijze van het parlementaire stelsel te verbeteren. Maar het blijft moeilijk, een regeling te vinden, welk» elk opzicht bevredigt. Is dat niet een bewijs temeer, hoe gecompliceerd het leven geworden is? Op de Surriento was het ditmaal prettiger varen Boottrein gisteren gearriveerd De boottrein uit Marseille, waarmee 376 Nederlanders en Indonesiërs in on» land arriveerden na met het Italiaans» passagiersschip Surriento de zeereis uit Djakarta te hebben gemaakt, reed gister avond langs de stations Rotterdam en Den Haag naar Amsterdam. Op de per stonden vele familieleden te wach- De passagiers waren over het al gemeen zeer tevreden over de accommo datie en het eten aan boord van het schip. Bij een vorige reis werd er nogal geklaagd over de Surriento. Opnieuw proces te Sofia Te Sofia is een proces begonnen tegen 26 Joegoslavische en Bulgaarse „spion nen. trotzkisten. titoïsten e.d.", die ervan worden beschuldigd een samenzwering tegen de Bulgaarse regering op touw t« hebben gezet. NEDERLAND OP DE JAARBEURS TE CHICAGO. De Nederlandse gedelegeerde L. P. H. Oomen heeft op de jaarbeurs te Chicago voor Nederland 449 meter expositie ruimte aangevraagd, grotendeels voor levensmiddelen, zoals vlees, zuivelpro ducten. gedroogde groenten en vruchtan blik benevens visconserven; voort# -~r speciale machines, electrische appa* raten, metaalbewerkinugsmachines e.d. WEERBERICHT Tamelijk veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de nacht nog enkele opklaringen met in hel Zuiden van het land hier en daar lichte nacht vorst. Morgen overdag: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of mot regen. Zwakke tot matige, later langs de Waddènikust vrij krachtige geleidelijk meer naast West krimpende wind en iet» minder koud dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uiur). ZON EN MAAN Vrijdag 31 Maart zon op 6.19, onder 19.11 uur; maan op 16 03, onder 5 42 uur. 2 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1