„Hier" moest Hollandia liggen, maar het was niets! Onvergetelijke receptie van de Leidse Chr. Besturenbond NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 29 MAART 1930 NIEUW-GUINEA IV Locdsen, krotten en wat dies meer zij en daarmee uit DIT UITROEPTEKEN achter het opschrift boven dit artikel moet men ver staan als: „laat U niet in de maling nemen". Ik waarschuwde daartegen reeds in mijn vorig artikel, maar wie het niet gezien heeft, loopt er ongetwijfeld toch nog in. Daarom zal ik enigermate omstandig Hollandia, dat als hoofdplaats van Nieuw-Guinea doorgaat, trachten te beschrijven. Ik doe dat maar weer volgens de historische methode, die ook in het vorige artikel is toegepast, d.w.z. verhalend van de indrukken, die we opdeden by onze aankomst aldaar. naar boven om te buigen, zodat er zo iets als een dakraampje ontstaat; men kan er op ieder willekeurige plaats wanden in aanbrengen om een indeling in kamers te verkrijgen; men kan er badkamers, aanrechten en wat al niet meer in construeren; kortom, men kan ermee leizen en schrijven. Ramen en deuren zijn steeds voorzien van mus kieten-gaas, zodat het er behoorlijk mus- kietenvrij in kan zijn. Welnu, in zulke quonsetts zijn de troe pen op Nieuw-Guinea vrijwel steeds on dergebracht en die vindt men dan ook in de kloof op Hollandia; daarnaar dan ook het „Kloofkamp" genoemd. Direct rechts aan de ingang staat een kerk, op stijlvolle wijze opgetrokken van dunne boomstammen; een bronzen plaat naast de deur van de constitorie-kamer ver meldt, dat het een geschenk is van het Amerikaanse leger als vergoeding voor een bij de bezetting van Hollandia ver woeste kerk. Het is een noodgebouw, het wordt een beetje gammel, maar het kan toch nog heel wel worden gebruikt. Achter in het kamp hebben de Ameri kanen een beekje afgedamd, waardoor een klein zwembadje ontstaan is. Dat was dus rechtsom. Linksom gaat de weg steil naar bo ven, maakt een vervaarlijke en gevaar lijke haarspeldbocht en huppelt dan vro lijk over en om allerlei bergtoppen. We zitten hier midden in het Cycloop-ge bergte, dat volgens de verhalen een zeer rijk ertshoudend gebied moet zijn- Of het waar is kan ik niet controleren; men moet voorzichtig zijn met de verhalen over Nieuw-Guinea, want de mensen, die geacht kunnen worden het te weten, spreken elkaar meestal falikant tegen. Het komt mij voor, dat niemand nog het naadje van de kous van Nieuw- Guinea weet. Gedurende deze overpeinzing in werkelijkheid duurt, het iets langer hebben we een dikke tien km door dit prachtige bergland afgelegd; een paar malen hebben we in de diepte beneden ons de baai van Hollandia en de Hum- In de vroege morgen van 21 December kwamen we voor de kade van Hollandia te liggen; een soort Sinterklaas-achtige spanning bezielde ons allen, want hier zouden we dan werkelijk, na ruim 14 dagen varen, aan land gaan. We stonden bij wijze van spreken allen met onze hoeven in het zand te graven als paar den, die al te lang hebben moeten stil staan, begerig als we waren om ons te gaan installeren in het land en de plaats van onze bestemming- Maar wat duurde het lang, voordat de ontscheping begon! Waarom gingen de troepen niet aan wal? Waar bleven de kwartiermakers, die vooruit gegaan waren en zeggen moesten, waar we onze kwartieren konden vinden? We la gen al meer dan een uur gemeerd en nóg kwam er geen schot in! Waarom •werden de kwartiermakers niet telefo nisch geroepen om de nodige aanwijzin gen te geven? „Verbazing is de grondslag voor alle wetenschap", moet Plato gezegd hebben, dan moeten we wel een hechte weten schappelijke grondslag ontvangen heb ben uit de antwoorden op onze vragen. Waarom de kwartiermakers niet kwa men? Wel, omdat ze niet wisten, dat we er waren! Waarom ze dan niet telefonisch gewaarschuwd werden? Om dat er geen telefonische verbinding was! Waarom er dan niet gauw iemand heen gestuurd werd om ze op te halen? Dat werd ook reeds gedaan, maar heen en terug was maar even twee uur rij den! Maar waar lag dan in de lieve vrede Hollandia? Hier! Toen kwam de klap op de vuurpijl met het verbijsterende antwoord, kort en vernietigend voor ons zelfvertrouwen, een geestelijk knock-out: HIER! ,.Hier", het werd zo ontwapenend-sim pel gezegd, maar wat was dat „Hier"? .Hier" was een steiger, waaraan de boot gemeerd lag; daarachter een rijtje ha venloodsen; daarachter een weg!, die links steil naar boven liep, zich verlie zend in een haarspeldbocht en rechts verder langs de kust lopend en daar achter weer een hoge, steile bergrug Van onder tot boven begroeid. Dat moest dan Hollandia zijn; men was geneigd te vragen, of het San achter die hoge berg lag; maar neen. dat was de bedoeling niet: daarachter was niets. Het „hier" moest in de meest letterlijke zin worden opgevat. Dus restte er geen andere con clusie, dan dat Hollandia, de hoofdstad van Nieuw-Guinea, niets was. maar dan ook helemaal niets- Laat ik echter de situatie van Hollan dia nu eens wat meer systematisch gaan uiteenzetten. Inderdaad, dat was Hollandia. Maar gaat men de weg rechts af, dan komt men langs allerlei gammele loodsen. ■wij praten hier van goedangs, over een prachtige mooie brede brug, het enig mooie van Hollandia. linksom in een brede kloof, die, zeg maar een kilometer lang. in het gebergte door dringt Aan de ingang daarvan ligt een hospitaal van de Dienst Volksgezondheid, aan welks hoofd ik tot mijn vreugde mijn klassegenoot van de Lagere School, de vroegere Keucheniusschool in de Zomerhofstraat te Rotterdam, thans de arts D. Metselaar, aantrof. Verderop in de kloof staan dan de quonsetts, waar de militairen in gelegerd moesten wor den. Men moet weten wij leven hier op de puinhopen van de Amerikaanse oor logvoering in het Verre Oosten; ook als we het nog eens over Biak krijgen moet dit geweten worden. Nieuw-Guinea en dan Hollandia en Biak, waren de spring plank voor Amerika om in '44 en '45 Japan op de knieën te krijgen. Ik kom daar allicht nog wel eens op terug. De Amerikanen moesten hier, waar niets anders te vinden was, dan wildernis en oerwoud, een modern miljoenen-leger onder dak brengen. Ze hebben dat op de bekende Amerikaanse grootscheepse wijze gedaan en daarbij ook de quonsett gebruikt- De quonsett is een vorm van gepre fabriceerde woning. Het is eigenlijk heel simpel: een tunnel van gegolfd-ijzeren platen, 15 m. lang, waarvan de boog ongeveer 7 m. omspant- Binnen dat ka- eer zijn er allerlei mogelijkheden van inrichting en afwerking. Men kan er ramen in aanbrengen door eenvoudig één of meer gegolfde platen in de wand boltbaai zien liggen, wat een prachtig gezicht geeft. Maar dan komen we aar de grootste nederzetting van Nieuw- Guinea, Kota Baroe. Als men dat ook nog tot Hollandia wil rekenen, dan is Hollandia inderdaad de hoofdstad, want daar woont alles, wat groot en heerlijk is in Nieuw-Guinea bij elkaar. Maar denk nu toch echt niet aan zoiets als Den Haag, wanneer u hoort, dat daar b.v. sinds enkele weken de gouverneur Van Waardenburg resideert. Wat Kota Baroe is, kan ik misschien nog het beste duidelijk maken door te vertellen, dat men er met een kleine woordspeling Krotje Baroe van gemaakt heeft: inder daad, het is één verzameling van krot ten. Men ziet niets dan verroeste plaat ijzeren daken; het lijkt wel een opslag plaats van oud-roest. Men vindt daar overigens een behoor lijk groot en goed geoutilleerd zendings hospitaal, waar dr. Rutgers 'aan het hoofd staat. Wanneer men Kota Baroe eigen lijk alweer uit is, ziet men tegen de bergen opgebouwd nog een groot ge bouw liggen, waardoor de plaats toch echt nog een beetje het cachet van resi dentie krijgt. Het is het oude hoofd kwartier van MacArthur, wiens huis men hierheen overgebracht heeft om thans als verblijfplaats van de opperste Nieuw-Guinea te fun- Kamp „Ifar" Het kamp Ifar ligt over een uit gestrekt heuvelland verspreid- Overal liggen groepen quonsetthutten. Daar is het KL-kamp, daarachter tegen de hel ling op het KNIL-kamp met er tegen over de cantine en een rij gezins-quon- setts, rechts van het KL-kamp is het stafbureau van het troepencommando gelegen met de officiersverblijven, ach teraan ligt het hospitaal en meer naar voren de pasang-grahan, de logeergele- genheid. Het is er mooi. Men heeft er het wijde uitzicht over de heuvels en dalen; tel kens heeft men prachtige doorkijkjes op- het Sentani-meer, dat wazig in de verte ligt, bovenop een heuvel staat een een zame watertank laatste overblijfsel van de plaats, waar vandaan MacArthur zijn stoten op het hart van Japan lan ceerde: de MacArthur-hill. Nu weet u iets van Hollandia, de „Hoofdstad van Nederland-over-zee". Een hoofdstad, die er niet is, een re sidentie, die een krotten-geschiedenis is een hoofdkwartier van de landmacht dat bijna niet te bereiken is. Onthoudt u dit nu maar als toepassing en moraal: Nieuw-Guinea is een land, waarmee je op moet passen want het neemt je altijd weer in de maling. Vandaar die uitroepteken achter het opschrift! Biak, 24 Februari 1950 C. GLAUBITZ, legerpred. 434 bat G-P.I. K.I. onder liet rundvee maakt steeds meer opgang „Vita Nova" te Leiden kocht Gustaaf 3441 aan (Van onze deskundige medewerker, de heer J. van der Goot te Wassenaar) Uit verschillende publicaties in de landbouwbladen is in de laatste jaren gebleken, dat de kunstmatige insemina tie (K.I-) onder het rundvee ook in ons land belangrijk is toegenomen. Momen teel wordt ongeveer tien procent van de veestapel kunstmatig geïnsemineerd. Nu ligt het allerminst in onze bedoe ling om hier het vóór en tegen van K-I. tegen, elkaar te gaan afwegen, Het is r.u eenmaal zo: wat de één ziet als de beste weg, ondervindt bij de ander weer be zwaren. Dit is ook en vooral het geval bij een zo diep in de bedrijfsvoering in grijpende maatregel als de K.I. Nog af gezien van het feit. dat sommigen naast Eerste en Tweede Kamer wederom bijeen voor Regentschapswet Heftig protest tegen houding der communisten (Van onze parlementaire redacteur) Wederom waren de 100 leden van de Tweede Kamer en de 50 Senatoren van <le Eerste Kamer bijeen in de Ridder zaal. Daar was aan de orde de wettelijke regeling van de voogdij over de kinderen der Koningin en het regentschap van Z K-H. Prins Bernhard. De oommunisten kwamen het eerst ■an het woord bij monde van de heer Gortzak. Zijn fractie wenst, principieel gekant tegen een monarchie, noch aan het debat, noch aan de tot standkoming van de wet mede te werken. In zijn be toog, dat hij en zijn genoten zich noch tans niet wilden keren tegen het huis van Oranje, werd hij door voorzitter Kranenburg afgehamerd, toen hij insi nueerde, dat ons vorstenhuis zich zou lenen tot een politiek, gericht tegen een deel van het volk en zulks in dienst van «en ander volk. De voorzitter der Tweede Kamer, mr Kortenhorst. als voorzitter der commis sie van rapporteurs daarentegen somde in kortee, welgekozen wóórden op, al dat goede, dat de Prins als soldaat, als goodwill-ambassadeur en anderszins voor ons land heeft verricht. De heer Schmal (C.H.U., Tweede Ka mer) wenste te wijzen op de gemaakte juridische fouten (het boetekleed siert de man!) die erkend hadden moeten worden en had bezwaren tegen de wijze vaA icdiery ng van de wet. Deze bezwaren worden niet algemeen gedeeld. Namens de regering wilde mi nister Van Schaik een ernstig protest doen horen over de houding van de heer Gortzak. De regering is zeer verheugd over de wijze, waarop de Staten-Gene- raal de 2 wetsontwerpen (voogdij en re gentschap) ontvangen hebben. Z.K.H. heeft zich tot den huidigen dag voor ons land uiterst verdiensteelijk ge maakt en niemand anders had het re gentschap beter gepast. De minister antwoordt de heer Schmal, dat inderdaad de wetsontwerpen wat laat zijn ingediend, doch noch op dit punt, noch op die der andere opmer kingen van de heer Schmal, wil de re gering uitvoerig ingaan. Het zijn im- slechts kleine en inmiddels verbe terde, fouten. De wetsvoorstellen zijn fout geadresseerd, een en ander ging volgens usance en ook staatsrech telijk ziet de minister de Verenigde Ver gadering als een bijzondere manier van samenwerking tussen de beide Kamers. Daar de communisten de zaal hebben verlaten, werden beide wetsontwerpen ■h.s. aangenomen. Hierdoor is Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden belast met de voogdij gedurende de minderja righeid der prinsessen en met het re gentschap van de minderjarige troon opvolgster, indien H.M. de Koningin zou komen te overlijden, tijdens die minder jarigheid. de technische bedenkingen bezwaren hebben van meer principiële aard. Het ontstaan en de ontwikkeling van het K-I.-wezen is in Nederland in niet geringe mate te danken aan het feit, dat vele plaatsen van ons land verschil lende besmettelijke ziekten heersten on der het rundvee en dat deze verwerping van de vrucht ten gevolge hadden. Door dat men de stier geïsoleerd houdt van de koeien, kan men in de meeste geval len deze besmetting voorkomen door middel van inseminatie. De veehouder: hebben terecht in de K.I- toen ook eer geducht wapen gezien ter bestrijding van dit veel geld kostend kwaad. Na tuurlijk zijn er nog meer voordelen, aanzien waarvan zo langzamerhand wel mag worden verondersteld, dat ze doende bekend zijn. Op een zeer belangrijk onderdeel de K.I. willen wij echter in het bijzon der het licht laten vallen en wel het stierenmateriaal, dat men gebruikt. Van N.R-S.-zijde wijst men er betrok kenen steeds op, dat hier een zeer ge wichtig probleem ligt voor de ontwik keling van de veefokkerij. Doordat er van enkele stieren een belangrijk aantal afstammelingen kan komen, speelt hier de kwaliteit van de vaderdieren wel de eerste rol, zowel wat hun exterieur-af- stamming als wat hun productie-afstam- ming betreft- Ohs land heeft er aller minst behoefte aan om hiermee risico's te lopen. Verscheidene K.I.-verenigingen zijn er dan ook op uit om het allerbeste materiaal voor hun vereniging ter be schikking te krijgen. Zo ook de nog jonge K.Ï.-vereniging .Vita Nova" te Leiden, welke thans haar tweede verenigingsjaar is. I eerste jaar is niet onbevredigend t en er is nog steeds toeneming van het ledental. Bovendien is er een groot aantal koeien. Momenteel staan op het dekstation vijf stieren, n het zwartbonte veeslag en drie blaarkoppen. Het bestuur is van mening, dat in oudere stieren meer houvast heeft at hun nakomelingschap betreft- En terecht! Het vorige jaar werd de beken de zwartbonte rijkspremiestier Adelbert Ad erna 2 aangekocht uit Noord-Holland, welke stier in N. H. een goede staat van dienst had en van goede afstamming is. Adelbert Adema 2 was het vorige jaar we-kampioen op de centrale keu ring te Alkmaar. We willen gaarne evén stilstaan bij de nieuwe voorlopige koop van de vereniging, namelijk de Gustaaf 3441 rijkspremiestier. Verscheidene keren hebben wij reeds op de bijzondere kwaliteiten van Gustaaf Hoogstandje van een locomotief. Dit merkwaardige vooral had dezer dagen plaats bij de machinefabriek Demka in Utrecht. Een der locomotiefjes ging op eigen houtje een ritje maken en kwam op deze wijze tot stilstand. Anemonen- en ranonkelkwekers ketsen vór ming van een eigen groep af TELEURGESTELDE COR BROEZE VAN DE BOLLEN AKKERS (Van een onzer medewerkers) Tegenvaller voor Oor Broeze! Deze Beverwijker had met enkele anderen een plan in elkaar gezet om de anemonen- ranonkelcultuur op een hoger plan te brengen. Zo zat dan dezer dagen een ta melijk uitgebreide familie in de bestuurs kamer van het Krelagehuis en na een korte inleiding van de heer Broeze ver kondigden de pro's en anti's hun theorie ën. Toen gevraagd werd, of de heren, die vóór de vorming van een eigen groep waren, wilden opstaan van hun zitplaats, bleef tot verbazing van vriend en vijand iedereen rustig zitten. „Heren", zei Cor Broeze, „ik dank u! Het blijft toch een feit, dart aan de ane monen-cultuur -nog wel het een en ander valt te verbeteren- De exporteur krijgt af en -toe klachten ui-t het buitenland en de kwekers jammeren, dat sommige par tijen teruglopen. De anemonen schijnen nu -niet bepaald op Hollandse bodem ge brand te zijn. Ze worden gekweekt in Frankrijk, Italië, Australië en vooral de Amerikanen kunnen met deze cultuur tamelijk goed- uit de voeten. Het ligt dus voor d'e band. dat men een in alle op zichten deugdelijk product moet kweken. Echter achtte men zioh blijkbaar heel goed in staat zijn eigen, peultjes te doppen Er zijn natuurlijk kwekers, die al jaren lang aan een partij 'hebben zitten selec teren en die het klappen van de zweep zo goed kennen, dat ze waarlijk geen groep of vereniging 'nodig hebben hun goed- tegen vriendelijke prijzen baas te geven. Zou hert soms zo zijn. dat de vergaderde schare ditmaal uitsluitend of voor het overgrote deel uit die lieden bestond? 't Is maar een vraag De wekelijkse keuring in Haarlem Koude kas-narcissen begin nen te komen De keuringscommissie kan weer aan een nieuw hoofdstuk 'beginnen: het keu ren van warenhuis- en koude-grond nar cissen. Er waren er ditmaal nog wel niet zo bar veel. maar dat is een kwestie van één. hoogstens twee weken- De Ver. Culturen, Noordwijk. stelden naast ine. Catriona de bijzonder mooie ine. Fleurimont ten toon: donkergeel fraai gevormd dekblad met brede, platte zaoht-oranje cup. De gele trompet Domi- nator domineert door grootte. Inc. Red Ace, zon-geel dekblad met oranje-rood cupje behaalde het get. v. verd. De Oegstgeestse specialisten G- Lu'bbe Zn waren er met een grote groep, waa zeer terecht een gouden medaille werd toegekend. Daar stonden de grote gele trompetten als Prins Bernhard en Robey, de typisch zwavelgele Moonrise, de room-gele Grape Fruit. inc. Yellow Sun. de ongenaakbare!, de bleek-gele Peking, de grote bic. Trocadero ei witte trompet Gloria, die het get eerste klasse in de wacht sleepte. D. W. Lefeber. Lisse, presenteerde product dat ontstaan "was uit een krui sing van Scarlet Elegans- x Fortune: prima gevormd zacht-geel dekblad met oranje-rode cup- Een mooi ding! G Zandbergen-Terwegen, Sassenheim, toon de de fraaie melkwitte triandus Tre- samble. J. A. v. d. Zwet Zn, R'veen, waren er weer met de beste trompet- zaaiing nr A 12 van buiten. Van M. C. van Staaveren, Alsmeer, was er de bekende witte lelie White Queen, terwijl gebr. Man. Aalsmeer, een collectie cycla men voor het voetlicht brachten, kwaliteit onovertrefbaar. Er stond één exemplaar, waaraan meer dan honderd bloemen zatenl Aan deze groep - een gouden medaille toegekend- gewezen. Zijn eigenaar, de heer A. H- Rotteveel te Oude Wetering, komt woord van hulde toe, dat hij hem bijzonder goede verzorging heeft gege ven. Gustaaf heeft zich dan ook ndet betuigd gelaten en op zijn vorige stand plaats is een grote schare afstammelin gen te bewonderen. Naast het kampioen schap van de grote NR.S.-jubileumten- toonstelling te Den Bosch kan verder vastgesteld, dat hij vanaf 1-jarige leef tijd steeds in zijn klasse nr 1 is geweest op de keuringen, w.o. enkele kampioen schappen. Het uitstekende exterieur heeft Gustaaf aan zijn afstamming te danken- Zijn fokker de heer F. J. Scbuï- ringa te Oldehove (Gr.) heeft de laatste 20 jaar in overwegende mate het manne lijk fokmateriaal geleverd voor de blaarkopfokkerij, uitsluitend uit dezelf de moederstam als waaruit Gustaaf is ontsproten. De exterieur-afstamming is in zes geslachten van vaders- en van moe derszijde van zodanige hoge kwaliteit, dat al deze dieren zonder uitzondering Ln het stairiboek zijn ingeschreven boven de 80 punten. Niet alleen de vaders, die in de pedigree voorkomen zijn steeds de overwegende vaderdieren geweest in Groningen, maar ook de moeders hebben op de keuringen en fofcveedagen hoge rol gespeeld. Dit zou van mindere waarde zijn indien deze vrouwelijke dierën niet goede productiedieren v. geweest. De moeder is echter, evenals vijf opeenvolgende grootmoeders, inge schreven in het keurstamlboèk. Wij hopen, dat Gustaaf ruimschoots aan de hoge verwachtingen mag beant woorden. Dat de aangesloten bedrijven mede door zijn toedoen tot zeer goede resultaten mogen komen, vooral ook wat de productie betreft. De demonstra tietuin „Treslong" te Hillegom zal Vrijdagmorgen om half 11 officieel worden geopend. Wat de in 1953 te houden Flora betreft, ten heeft zo hier en daar een lichtje opgestoken. De medewerking, die in het vooruitzicht is gesteld, is overal zeer ;unsti/g, Hoewel alle aanbiedingen nog liet aan een nader onderzoek zijn onder worpen, ziet het park Groen endaal in Heemstede er 'het meest aantrekkelijk uit. ;t Keukenhof-bestuur heeft het hoofdbestuur bericht, dat het niet bereid is, de tentoonstelling in 1953 voor een jaar te sluiten om gezamenlijk op neu traal terrein alle krachten op de Flora te concentreren. De Ned. gladiolen-vereniging heeft oorgesteld, de eisen voor het toekennen an een getuigschrift eerste klasse te Er komen dit jaar weer speciale i iss-en-keuringen en wel op 3 en 4 er 7 en 18 April. Het bestuur van die stichting „Beurs te Hillegom" zal uit zeven personen be staan :vier aan te wijzen door het hoofd bestuur en drie door de gemeente Hil legom, terwijl er tevens een raad van toezicht zal komen bestaande uit drie personen: één te benoemen door het Geen reden tot pessimisme bij groenten- en fruitexport Men zal echter schouder aan schouder moeten staan De heer N.A. Laarman, directeur van de economische dienst van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland. hield gisteren in de Turk een voordracht over export-vooruitzich ten voor de tuinbouw. Het gezegde: een land moet expor teren of sterven- geldt in het bijzonder voor de tuinbouw, aldus spr.. daar an ders de binnenlandse markt overvoerd raakt. De Nederlandse tuinbouw be schikt echter over een sterke en hechte organisatie, die dus recht heeft op de volle steun der leden- Hierdoor kan men economische onheilen voorkomen. Spr. ging vervolgens de afzetmogelijk heden in het buitenland na. Voor Duits land heeft men daar het gelukt is df nieuwe koers te gebruiken van het contingent nog 42 millioen gulden beschikbaar. Hoewel de meningen hier over verdeeld zijn. achtte spr. dit toch toereikend, gezien de cijfers van vorige jaren. Minder voordelig is de drang sommige exporteurs, eenmalige fusten te gaan gebruiken; hiermee moet men t zichtig zijn. Daarnaast is er van Duits land een niet onbelangrijke heffing op de import te verwachten. Hiertegen zal men zich met kracht verzetten en een beroep doen op de Duitse regering om begrip te tonen voor een vrij handels verkeer. Voorlopig kunnen alle verse jroenten vrij worden ingevoerd; frui'. look druiven en meloenen) is niet aan contingent gebonden. Men zal reke ning moeten gaan houden met een sterke mcurrentie van Italië en Griekenland. Met Engeland is nog geen definitief handelsverdrag afgesloten, wel is er een regeling getroffen, waardoor enige ver betering ds ontstaan op verleden jaar. Besprekingen tussen de plantenziekten- kundige diensten van Nederland en En geland kunnen misschien invloed uit oefenen, daar de maatregelen ten aan zien van de coloradokever b.v. te dras tisch zijn te noemen. België zal niet veel voordeel opbren gen. Het protocol van 19 Mei 1947 is hier uog steeds een handicap. Wat Zweden betreft hebben onlangs gehouden besprekingen zeer goede voor uitzichten geopend. De import van verse groenten is hier zo goed als vrij. De kracht zal hier vooral in vroege pro ducten moeten worden gezocht. De export naar Noorwegen. Finland. Denemarken, enz., heeft een vrij regel matig verloop; steeds wordt getracht deze uit te breiden. De liberalisatie (vrijmaking) van de handel houdt in, dat tussen de bij het Marshall-plan betrokken landen de pro ducten vrij zullen kunnen worden ge wisseld. Dit zal steeds grotere export mogelijkheden bieden. Daartegenover En ten slotte zal die Algemene Verga dering worden gehouden op Maandag 17 April. De agenda ziet er niet naar uit, dat het concertgebouw enige schade zal oplopen staat, daf de wereldconcurrentie gewel dig zal toenemen, zodat de uiterste krachten gevergd zullen worden om een plaats op de wereldmarkt waard te zijn. Pessimisme of vrees achtte spr. ech ter niet goed. maar aan de producten zal grote aandacht besteed moeten worden om op de buitenlandse markt goed voor de dag te komen; met vereende krach ten zal men hiervoor moeten strijden. Vergiftiging te Rijnsburg voor de kantonrechter Voor de kantonrechter te Leiden stond terecht de slager J. E. Oudshoorn te Rijnsburg, aan wie ten laste was ge legd een overtreding van de Warenwet en Vleeskeuringswet, doordat hij lever worst aan zijn klanten had afgeleverd, waardoor zich in Rijnsburg vele geval len van vergiftiging hadden voorgedaan in Jnni 1949. Verdachte werd bijgestaan door zijn raadsman mr J. van der Plas te Kat wijk aan Zee. De ambtenaar O.M- eiste een geldboete van f 300. omdat de ambtenaar vermoedde dat de verdachte in de leverworst bestanddelen had ver werkt, die niet geheel vers meer waren. Zoals de raadsman echter aantoonde, lag de oorzaak van de vergiftiging in het vlees, dat aan de slager door de rijks-toewijzingscommissie was toege wezen, waarin door de keuringsdienst voor waren eveneens bacteriën waren aangetroffen, zodat de slager er geen enkele schuld aan had. dat hij toevallig van dit vlees in voorraad heeft gehad. Wegens afwezigheid van alle schuld werd de slager derhalve ontslagen van alle rechtsvervolging. Minimumprijzen voor export van bloembollen Naar wij vernemen zijn er thans mi nimumprijzen vastgesteld voor de uitvoer van bloembollen en -knollen van de oogst 1950. In afwijking van de regeling van het vorige jaar gelden deze prijzen niet voor uitvoer naar België en Luxemburg, daar binnen Benelux-verband voor deze landen geen minimumexportprijzen meer worden vastgesteld. De minimumexport prijzen voor de uitvoer naar de Verenig de Staten en Canada zijn aangepast aan de door de devaluatie ontstane nieuwe wisselkoersen, zodat de prijzen in dollars uitgedrukt nagenoeg dezelfde zijn als die van het vorige jaar. Op de uitvoer naar beide genoemde landen wordt een hef fing gelegd, die overeen komt met 75 pet. van de na de devaluatie ontstane koers winsten. Er is te dien aanzien dezelfde weg gevolgd als voor gladiolenknollen van oogst 1949. De opbrengst wordt ge bruikt voor vakdoeleinden en voor be strijding der kosten van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. Voor het binnenland zijn eveneens mi nimumprijzen vastgesteld, waarbij de tul- penprijzen in twee inplaaits van in drie klassen, zoals het vorige jaar het geval was, zijn ingedeeld. Woorden en bloemen getuigden van waardering en vriendschap Belangrijke verklaring namens de Hervormde kerkeraad Met een gevoel van grote tevredenheid kan de Leidse Christelijke Besturenbond, die, zoals bekend, in deze dagen zijn veertig-jarig bestaan herdenkt, op de in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen gehouden receptie terugzien. Het is zelden voorgekomen, dat de Besturenbond op één avond zóveel woorden van lof en waar dering van tal van kanten heeft toegezwaaid gekregen als gisteravond het geval En er zijn ook gedachten van waarde uitgedrukt, die verkeerde meningen, als er waren, wegnamen en wellicht reden hebben gegeven tot bijzondere ver heuging. Als eerste spreker trad de heer Tjeerdsma. vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van het C.N.V., naar voren. De veertig jaren, die achter ons liggen, hebben ons heel wat te zeggen, aldus spr. De omstandigheden, waaronder de Be sturenbond' van thans zijn weg moet gaan, zijn geheel anders dan voorheen. Met nadruk zei de heer Tjeerdsma, dat de belangrijkheid van de Besturenbond in het algemeen is toegenomen en dat de Leidse in de kring van het hoofdbe stuur een zeer goede naam heeft- Men hoeft hem niet achter de broek te zit ten. Spr. deelde nog mee. dat juist gis teren in het hoofdbestuur is gesproken over de taak en de plaats van de Bestu renbond. Zijn taak is groot. Namens de Leidse Besturenbond (van de moderne vakbeweging) voerde de heer Ten Brummelaar het woord. Hij begon met te herinneren aan de mensont erende toestanden, waarin de arbeiders van veertig jaar gleden verkeerden. Het was eigenlijk geen wonder, dat grote stromen arbeiders zioh afwendden van de Kerk. wy lieeft vervuld en dit nog doet Er is in de loop der jaren heel wat gepresteerd en heus niet alleen door de algemene be weging. Wy juichen het zeer toe, dat na de bevryding de samenwerking tussen beide organisaties hechter is geworden. deze ontwikkeling zich Ook de R.K. arbeidersbeweging ver heugde zich over het bereiken van de mijlpaal van vier decennia Chr. sociale strijd. De heer Oostdam bracht de har telijke gelukwensen over. De heer Piena sprak namens de Raad van Arbeid. De wijze koning Salomo heeft eens gezegd:- „Het is alles ijdelheid". Aan deze woorden herinnerde de heer Schone- veld, oud-voorzitter van de Besturen bond. Maar gelukkig niet om daarmee het werk van de organisatie, die hij vele jaren heeft mogen leiden, te karakteri seren. „Ik zou de laatste zijn. die dat zou doen". De Besturenbond heeft ge werkt op een wijze, die alle respect af dwingt. Spr. wees op de woorden van Paulus: ,,Gij hebt het gèloof behouden". Het is het geloof geweest, dat tot strijd heeft aangespoord. Namens alle afdelingen van de Be sturenbond en de Besturenbond van Leiderdorp wenste de heer Van Rossen (van „Unitas") geluk. Wij hebben heel moeilijke tijden achter de rug. De bezet tingstijd was één van deze. God heeft onze arbeid gezegend en voor ondergang bewaard. Spr. uitte de wens, dat de Be sturenbond in Leiden zijn werk met veel ;gen zal mogen voortzetten. Het Arbeidsbureau zou zijn werk niet goed kunnen uitvoeren zonder nauw contact met de werkgevers- en werk nemersorganisaties, verklaarde de heer Hazelhoff. Het contact met de vakver enigingen is steeds zeer prettig ge weest. Spr. noemde' in het bijzonder de samenwerking met de heer Van Cittert in de commissie van advies- Wethouder Menken vertelde heel grappig, dat drie wethouders „trek" badden in de receptie. Men heeft het aldus opgelost: de heer Van der Kwaak heeft de wydingsdienst bygewoond, wethouder Jongeleen is vanavond in de en de de receptie toege wezen. Wy stellen het als overheid zeer op prys, dat deze organisatie in onze stad leeft en werkt, aldus de heer Men ken. Ook gewaagde spr. van zyn per- sooniyke appreciatie. De warmte van het positieve Christendom wordt immers in de Chr. Besturenbond gevonden- Er is vaak sprake geweest van een louter mate- De Chr. sociale actie heeft de waarde van de werkende mens ln het de arbeider zelf doen stygen. lichaam achtte spr. de grootste dienste van de principiële vakorganl- De heer Klerk Wolters was woordvoer der van de woningbouwvereniging ..Eensgezindheid" en de heer Knetsch vertolkte de gevoelens van de onder scheidene organisaties van de Chr. Be sturenbond en van de Prot, Ohr. raads fractie. De Vakbeweging is wel niet politiek georiënteerd, maar toch heeft zy het streven van de politieke bewe ging steeds haar medewerking ver- Zeer belangryk was de verklaring van ds D. J. Vossers. die met ds J. de Wit de Kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente representeerde. „Ik ben ge noeg op de hoogte met het werk van de Chr. Vakbeweging om hier van ganser harte myn gelukwensen te kunnen aan bieden. In myn tweede gemeente heb en afdeling van de Chr. bouwvak arbeiders en een van de Chr. landarbei ders mee helpen oprichten. Het werk m het C.N.V. is zeer te waarderen. Helaas bestaan er verkeerde meningen n aanzien van de houding van de Ned. Hervormde Kerk tegenover het C.N.V. Men denkt dan, dat deze critisch en afwyzend zou zyn. Dit is echter niet het gevaJ. De Generale Synode heeft uitge sproken, dat zy veel waardering koestert wat het C.N.V. zowel in sociaal als in geestelijk opzicht heeft gedaan. Het heeft het leven van de arbeiders op een hoger plan gebracht. Er is een bewaren de kracht van uitgegaan in de kring der arbeiders, waar theorieën van ongeloof e.a. hen van de Kerk zouden hebben vervreemd. Men begrypt. dat voor deze worden de grootst mogelyke aandacht bestond. Verder kwamen hun gelukwensen aan bieden afgevaardigden van de Chr. Be sturenbond van Noordwijk en Leider dorp, van de coöperatie „Ons Doel", de afdeling Leiden van de Ned. Christen- vrouwenbond en de afdeling Leiden van de Ohr. middenstandsbond. Ook merk ten wjj enkele commissarissen van het gebouw en de heer Wernsen. oud-pen ningmeester van het C.N.V„ op. Vel» ■bloemstukken sierden de receptiezaal. Er waren ook verscheidene gelukstele grammen binnengekomen. Vanmiddag is er een kindermiddag en vanavond een grote feestavond. Ds D. J. Vossers was ook onder hen, die het bestuur van de Leidse Chr, Besturenbond kwamen gelukwensen met het jubileum. Hy deed dit namens de Hervormde Kerkeraad en was vergezeld van ds J. de Wit - Foto N. van der Horsk

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3