Leidse studenten, die toelage uit Indonesië ontvangen, in moeilijkheden Oegstgeest heeft een nieuwe burgemeester NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 29 MAART 1950 Liever werken voor de kost dan overzee verder studeren Medische faculteit verleent faciliteiten (Van onze medewerker) De nieuwe financiële regeling, die vorige week door de Indonesische regering werd afgekondigd en waarvan w\J reeds eerder melding maakten, doet nogal wat stof opwaaien by een deel van de Leidse studentenwereld. Het betreft speciaal de groep studenten, die ongeacht tot welke landaard zy behoren tot op dit ogenblik hun studie van uit Indonesië, hetzy uit de zgn. Mallnobeurzen, hetzy uit particuliere middelen gefinancierd zagen. Uit het onderhoud, dat wq met en kelen hunner hadden, bleek echter, dat zy niet van plan zyn by de pakken te gaan neerzitten. Do onlangs getroffen deviézenregeling waarbij de aanpassing van Indonesische valuta aan de werkelijke situatie ten slotte heeft plaats gevonden, houdt in, dat het uit Indonesië naar Nederland gedelegeerde geld voor de betrokkenen plotseling een waarde, gelijk aan eon derde van voorheen, verkreeg. De geld- zuivering. die kort daarop volgde, knipte daarna de vermogens in Indonesië nog eens door: de ene helft blijft aan de eigenaar, de andsre komt door middel van een gedwongen obligatielening aan de staat. Delegeerde mynheer X In Indonesië dus voorheen ƒ150 per maand naar zyn studerende zoon of dochter in Neder land, dan zal hij in de huidige situatie dus 3 X ƒ150 ƒ450 per maand moe ten overmaken. Neemt men hierbij dan nog in aanmerking, dat het vermogen door dc gcldzuivering gehalveerd wordt, dan leert een eenvoudig rekensommetje, dat de lasten van vader X zesmaal zwaar der zijn geworden. Hoeveel Leidse stu denten door deze regeling getroffen wor den. Is nog niet bekend, maar het be treft hier zeker enige honderden. Naar wij van één van de leidinggeiren- de figuren uit de kring van Indonesische studenten hier te lande vernamen, heeft de Indonesische Hoge Commissaris in Nederland, Moh. Roem, zich niet bepaald moedgevend over deze kwestie uitgela ten. De Hoge Commissaris was van oor deel, dat alleen zij, die in Nederland een studierichting gekozen hebben, die in Indonesië niet gedoceerd wordt, in dc toekomst aanspraak zouden kunnen ma ken op afstuderen in Nederland. De rest (het overgrote deel dus!) zou in Indo nesië zijn studie dienen voort te zetten. Onze zegsman bleek met deze verkla ring van Roem helemaal niet ingenomen te zijn. -Afgezien nog van de practische bezwaren, die een afbreken van de studie hier en voortzetting daarvan in Indone sië met zich meebrengt, zag hq in de huidige gang van zaken veeleer een af breuk dan een opbouw van de culturele betrekkingen, die toch een van de hoofd- pyicrs vormen van het overigens toch al labiele Uniebouwsel. Bovendien heersen er momenteel bij het hoger onderwijs in Indonesië chao tische toestanden. Het invoeren van de Bahasa Indonesia als universitaire voer taal in Indonesië heeft tengevolge, dat slechts een uiterst gering deel der Indo nesische studenten (n.l. degenen, die hun opleiding ontvingen aan de middelbaie scholen in het gebied van de republiek Djocja) hiermee enigszins overweg kan. Daar komt nog bij, dat een sterke ten- denz in Indonesië aanwezig is om de Nederlandse docenten te vervangen door Indonesiërs. Dit laatste behoeft op zich zelf uiteraard niet verontrustend te zijn, maar zodra men bij dit streven aan de kwaliteiten van de leerkracht niet meer de primaire plaats gunt. die ze toekomt bij de beoordeling tot toelating, komt dit het Indonesische hoger onderwijs zeer zeker niet ten goede. Ook de Leidse hoogleraren hebben een zwaar hoofd in de huidige gang van za ken bij het Indonesische hoger onder wijs. Eén hunner vroeg zich in een on derhoud met onze zegsman af, of het in de toekomst nog wel mogelijk was de. wederzijdse erkenning van graden en titels te blijven handhaven, indien men blijft doorgaan met de H.O.-ontwrich- ting. Het gehalte van de in Indonesië afgestudeerden zal noodwendig aanmer kelijk moeten dalen. Ook achtte hij het voortbestaan van de Leidse verenigde faculteiten, die een opleiding bieden voor Indonesisch recht en Indologie, door de huidige ontwikkeling bedreigd. Medische faculteit soekt naar oplossing. De medische faculteit heeft reeds op verzoek van de betrokken studenten toe gezegd, de gedupeerden zoveel mogelijk faciliteiten te verlenen. Men heeft hier. door preferentie te verlenen bij de be noeming van assistenten, een gedeelte lijke oplossing gevonden. Ook de phar- maceuten hebben een dergelijke toezeg ging gekregen. Als de R.I.S.-regering niet tijdig <*en regeling biedt, die verder studeren ga randeert, zullen naar wij vernemen, de betrokken studenten zich in een request tot de Nederlandse regering wenden, met een verzoek tot verlening van renteloze voorschotten. Nóch in de Indonesische nèch in de Nederlandse kring vindt men veel studenten, die er erg voor voelen, om in Indonesië verder te gaan studeren. Velen zoeken reeds bijverdiensten. Voor al de Nederlandse gemeenschap, die van uit Indonesië gefinancierd wordt, is. wel zwaar getroffen. In een onderhoud, dat wy met een zoon van een vooraanstaand zakenman In Indonesië hadden, bleek wel, dat de toestand voor hen uiterst precair is ge worden. De exorbitant hoge prqzen cn de nieuwe geldrcgcling maken het leven In Indonesië geweldig moeilqk. Een en ander doet de delegatie van geld prac- tisch onmogelijk zqn. De zakenman schreef de studerende zoon dan ook, dat hy zyn pensioen, dat hq uiteraard had voorbestemd voor een rustige oude dag in eigen home in Holland (toch wel ver diend na 30 jaar Tropendicnst, vindt U niet?) aan het voortzetten van de studie van zijn zoon wilde opofferen. Ook deze student was echter niet van plan, om bij de pakken te gaan neer zitten en zal. als de nood aan de man komt, een werkkring zoeken om na ver loop van tijd zijn studie weer te kunne.i voortzotten. Eerlijk gezegd verwachtten wij geen ander antwoord van een kerel, die reeds zoveel moeilijkheden onder het oog heeft gezien en na een harde kamp tijd op Java, in Birma en Japan einde lijk eens aan de slag dacht te kunnen gaan Volksliederen op de Britse eilanden Mr Adrian Beechain voor liet genootschap Ned.-Engeland De leden van het genootschap Neder land'Engeland hebben gisteravond in JDe Doelen" mr Adrian Beecham, de zoon van de beroemde Engelse dirigent Sir Thomas Beecham, leren kennen als een uiterst vriendelijk en hoffelijk Mr Adrian Beecham, musicoloog en pomst, zou komen spreken over ..Volks liederen op de Britse eilanden" en causerie ïüustreren met gramofoonplaten uit eigen verzameling. Dat bleek op zich zelf ai zo attractiei, dat de opkomst verheugend kon worden genoema. Een extra attractie bleek eenter de stijl, waarin mr Beecham de slof tor'adht: niet die van een groot redenaar, nooh die van de geboren instructeur, maar van een oescneiden. door de muziek gegrepen mens, verlangend anderen deelacnug te maken aan eigen vreugden en voortdu rend vrezend oit toch eigenlijk niet op de juiste wijze te doen. Hetgeen ae sunpeie voordracht van mr Adrian Beecnam hartveroverend maakte. Mr Beecftam nam zijn genoor mee naar Ieriana. naar bcho-ana, naar Nor- ioik en naar nampsnire. vertelde van de verscnuiende lasen. die het volkslied neeft gekend, parallel lopend met de stqien van ae olficiële muziek, maakte ie.s (U.GenjK van de ivliaaeieeuwsc teen- aard mi betreurde het, dat zovele volks liederen op net einde van de vorige 'eeuw weraen nerscdreven in de roman tische stijl van Moore- Gélukkig hóuden ook moderne componisten als Brillen zich ermee bezig. Hoe levendig.waren, de oorspronkelijke versies, waarvan spr. ook versenmende voorbeelden kon laten noren! Mr Beecham poneerde verder en kele thesen over cie invloed van de oude oarden en opmerkelijke overeenkomsten met Spaanse volksliederen, maar gaf uie. dat hier moeilijk conclusies getrok ken kunnen' worden, omdat het volk nooit iets van deze liederen heeft opge schreven, doch. alles mondeling over leverde. De voorzitter, dr A. A. Prins, dankte mr Adrian Beecham hartelijk voor zijn causerie, die met intense aandacht werd gevolgd. AANTAL KIESGERECHTIGDEN. Voor de op 26 April te houden verkie zingen voor de prov. staten bedraagt het aantal kiesgerechtigden, in de kieskring Leiden ongeveer 132.750, im de stad 52.013. Gepensionneerden zijn niet meer van plan om te gaan demonstreren De heer W. van der Laan binnenkort voorzitter af De ledenvergadering van de afdeling Leiden en omstreken van de Algemene Ned. bond van gepensionneerden, die gistermiddag in de kleine zaal van .,Den Burcht" werd gehouden, was zeer goed bezocht. De-zaal was zo vol, dat een verslaggever rich genoodzaakt zag op het podiumlrapje plaats te nemeii. De Leidse afdeling telt dan ook niet minder dan 1146 leden! Er wonen 804 leden in Leiden en 342 in verschillende buitengemeenten. De heer W. van der Laan, wiens ge degen leiding wederom onze bewonde ring had. deelde tijdens de vergadering heel terloops mee, dat hij dit jaar 80 jaar hoopt te worden en reeds in over weging heeft genomen het voorzitter schap van de afdeling maar neer te leg gen. Een olijkerd stelde hem hierop de vraag, of hij met pensioen ging. Van der Laan lachte. Toch vatte «de vergadering zijn mededeling 9erieus op. Het zal ook niet direct meevallen een opvolger aan te wijzen, van wie men weet. dat hij bereid is het voetspoor van de heer Van der Laan geheel en al te volgen. Men zal er over denken. Dat men de belan gen der vereniging voor honderd pro cent aan de heer Van der Laan toever trouwt bleek wel weer uit het feit. dat men hem benoemde tot afgevaardigde voor de bondsraadsvergadering. Mevrouw Scheepstra-Boukema. secretaresse zal, hem vergezellen (als mevrouw Van der Laan het goed vindt Er was een batig saldo van f 740. In de kascommissie werden gekozen de he ren Van Appel. Van der Voort en Wes terbeek. Als bestuurslid werden herko zen mevrouw Scheepstra en de hèer Mcuwese. Staande de byeenkonrst werd de op merking gemaakt, dat er meer propa- Als dat maar geen braspartij wordt! De café's rond de Pieterskerk tijdens de Lustrumfeesten De raad behandelde Maandagmiddag ook het voorstel van B. en W. inzake extra tapvergunning tijdens de Lustrum feesten in Juni. Het werd reeds in 't kort gemeld. De eerste stap tot derge lijke vergunningen moet door de raad worden gedaan. De gemeenteraad kan namelijk aan de minister van sociale zaken verzoeken B. en W. machtiging te verstrekken om extra-vergunningen te verlenen aan bepaalde personen of instellingen. In dit geval dus aan de Lustrumcommissie 1950 van het Leidse Studenten-Corps. En de vergunningen zullen dan gelden voor enige tijdelijke gebouwen (de zgn. „Parijse" en andere café's) nabij het Gravensteen en boven dien voor twee zalen in het Gravensteen. Onder de inwoners rond de Pieters kerk waren reeds stemmen opgegaan tegen deze „tqdelqke gebouwen" men vreesde een week lang in een grote herrie te moeten leven en bovendien bezagen de geheelont houders onder de bewoners der Sleutelstad de plannen met een scheel oog. Ook de raad was er niet helemaal gerust op. De heer Questroó (Prot- Chr.) vond de argumenten van B. en W. niet geheel juist. De tijdelijke café's immers zouden nodig zijn, omdat ..Mi nerva" alle reünisten -niet kan bevatten. Maar ook op de feestdagen voor de burgerij, als er nog geen reünisten te verwachten zijn, gaan de café's open. En hoe staat 't met de Zondag' Kunnen wij, aldus spr., voldoende zekerheid krijgen, dat er op Zondag rond de Pie terskerk rust heerst, ook in verband met de kerkdiensten? Spr. wilde vérder zoveel mogelijk de Leidse bedrijven in schakelen. De heer Zunderman (Arb) wees op „het verval der jeugd" en dacht daarbij vooral ook aan het vrouwelijk deel. Moeten wij de jongeren nu maar volop de kans geven, deel te nemen aan de drank-geneugten op het Gerécht? En dat, terwijl duizenden guldens worden uitgegeven, om-de zgn- asfaltjeugd in het goe^2 spoor te brengen? Spr. is allerminsr tegen gepaste vrolijkheid, maar de normen mogen niet worden overschreden- Misschien is het goed, een leeftijdsgrens van 18 jaar te stellen. Vooral tegenover de rijpende jeugd is ae raad verantwoordelijk. Zakelijke bezwaren had de heer De Ho ss on (KVP). Hij was van mening, dat deze manier van exploiteren van café's door studenten op oneerlijke con currentie gaat gelijken. Spr. wilde lie ver de café's gaan verpachten aan Leidse caféhouders. Hij zag daar ook een betere garantie in voor een goede gang van zaken. De voorzitter zette het doel der tijdelijke café's uiteen. Ze zijn niet al- '.een bedoeld voor de studenten en dé reünisten, maar ook wil men een deel der burgerij er heen trekken. Echter slechts gedurende drie dagen en dan veelal op invitatie en op bepaalde uren. Zulks om het contact tussen studenten, en dat deel der burgerij, dat geregeld met hen in aanmerking komt, te ver stevigen De Lusbrumcommissie gaat de café's zelf exploiteren om wat te ver dienen. (Vele studenten nemen immers een taak op zich, om de kosten te drukken). 's Zondags zijn de café's gesloten (van Zaterdagavond 12 uur tot Zondagavond 12 uur). Deze voorwaarde is door B. en W. gesteld. Nadat de heer Questroo de ver wachting had uitgesproken, dat uitspat tingen zullen worden tegengegaan, en de heer Zunderman, dat in elk ge val geen alcoholhoudende dranken aan kinderen zullen worden verkocht, werd •net voorstel van B. en W. aanvaard. ganda moet worden gevoerd. De pensi oenen moeten omhoog! Kunnen we niet gaan demonstreren op het Binnenhof? Een hoofdbestuurder vertelde hierop, dat de afdeling Den Haag dit al eens had gedaan, maar toen heeft een party getracht er ëcri politiek slaatje uit te slaan. En dat hebben wy allerminst no dig, aldus spr., die nadere toelichting overbodig achtte De vragensteller kon rich met dit antwoord verenigen. Na de pauze voerde de bondsvoorzitter, de heer G. Wolters, het woord. Hij me moreerde de lqdensgeschiedenis van de pensioenen vaDaf 1945 en deelde mee. dat het hoofdbestuur op 30 Maart a.s. een onderhoud zal hebben met de minis ter. Gistermorgen gaf het hoofdbestuur advies en toelichting aan de staatscom missie voor de nieuwe pensioenwet. Vooral dc weduwenpensioenen hadden de aandacht. Moge spoedig aan de achter stelling van dc gepensionneerden een eind komen, riep spr. uit. over GLANS gesproken „Keukenhof" had al bijna 11.000 bezoekers De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse belooft reeds nu een succes te worden. Thans zijn al bij na 11.000 bezoekers de controle gepas seerd. Als men bedenkt, dat er eigenlijk nog geen bloemenpracht te zien is, doch alleeh nog maar een stuk natuurschoon, mag de verwachting van honderddui zenden bezoekers niet tè optimistisch genoemd worden. Een boek over Goudriaan Medio 1950 zal bij de uitgever L. Sta- fleu te Leiden een boek verschijnen over de Leidse. student Gerard Goudriaan. die in 1949 tengevolge van een ongeval om het leven kwam. Het boek over deze zo bekende Leidenaar zal worden verzorgd door dr -H. SchmidtDegener. FRANSE ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER BALLEGO De heer A. N. Ballego, dahliakweker le Leid'en, is blijkens bericht van het Franse departement van landbouw be noemd tot officier in de „Ordre du mérite agricole". H. L. DU BOEUFF VAN MAASLAND PER 16 APRIL BENOEMD t ingang van 16 April is benoemd tot gemeester van Oegstgeest de heer H. du Boeuff, thans burgemeester van Maasland. "Burgemeester Du Boeuff werd op 1 Febr. 1903 géborén te Nieuw-Beyer- land, waar zijn vader dokter was. Deze overleed echter reeds in 1908, waarna het gezin naar Leiden verhuisde. Oegst- geests nieuwe eerste burger heeft 18 jaar (van 1910—1928) in de Sleutelstad ge woond, studeerde een jaar jaar aan het De niemve Chr. school bij de Professoreowijk Naar wq uit goede, bron yernemej binnenkort de gelegenheid worden open gesteld, kinderen te doen inschrqven als leerlingen van de bq de Burggraveniaan te bouwen Finse school van de (Her vormde) vereniging voor Chr. onderwijs Deze school zal een opleidingsschool worden. Het bestnur der vereniging verwacht, dat de lessen op 1 September a-s. zullen kunnen beginnen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hendrikus. z v K Teske en J v d Mee; Rijk C. z v L C Beumer en S Eigenbrood; Jacomina, d v Haasnoot en A Guijt; Elisabeth C, d J E Nonhebei en C E Heide; Hendrik a J, d v H J Querreveld en C G Schouten; Roeland, z v F Breédveld en G Lepelaar. Stedelijk Gymnasium en begaf zich toon in de gemeente-administratie. In 1920 werd de heer Du Boeuff volontair te Rijnsburg, in 1923 ambtenaar te Katwijk en in 1925 ambtenaar ter secretarie van Waddinxveen. In 1931 volgde zijn be noeming tot burgemeester van Maas- De heer Du Boeuff is lid der Ned. Herv. Kerk en van de CHU. Hij is juist een dezer dagen in ondertrouw gegaan. Tijdens de oorlog is hij enige tijd on dergedoken geweest Hij is een broer van de directeur van de Ned. Herv. In richting voor zenuw- en geesteszieken „Zon en Schild" te Amersfoort. Vanmorgen hebben de gemeentesecre taris en de loco-burgemeester van Oegs'.- geest een bezoek aan Maasland gebracht. STUDENTEN WONNEN VAN SOS Het Leidse Universitelts Volleybalteam heeft gisteren in Den Haag gespeeld tegen SOS en met 3-0 gewonnen. De cij fers waren 15-2, 15-11 en 15-7 in resp. de le, 2e en 3e game. Ook Alphen aan den Rijn kan een nieuwe burgemeester begroeten N' Burgemeester E. C. Witschey van Hellendoorn m.i.v. 16 April benoemd AAR WIJ VERNEMEN is de heer Eduard Carel Witschey, sedert 15 April 1937 burgemeèster van de gemeente Hellendoorn, in Overijssel, niet ingang 16 April a.s. benoemd tot burgemeester van Alphen aan den Rqn, als opvolger i mr F. M. A. Schokking. De heer Witschey is op 4 Augustus 1891 te Den Haag geboren. Na aanvan kelijk het onderwijzerschap te hebben gekozen, veranderde hij spoedig van koers en aanvaardde op 7 Décember 1908 zijn aanstelling tot klerk bij het departe ment van marine te Den Haag. Als ad junct-commies was de. heer Witschey werkzaam bij het departement van jus titie, waarna hij in- 1919 werd bevorderd tot commies aan het departement van rijkswaterstaat. Op 1 Febr. 1927 werd hij benoemd tot secretaris van de directie van Zuiderzeewerken, waar hij in 1933 zijn zilveren jubileum als ambtenaar mocht vieren. In deze tijd' vervulde hij nog verschillende andere functies. Zo wa3 hij secretaris voor de reorganisatie van de rijksgebouwendienst, de zoge naamde staatscommissie Beumer, secre taris van de staatscommissie verbinding van Amsterdam met de Bo- ven-Rijn, de commissie-Limburg, cretaris van de staatscommissie studering van het vervoersvraagstuk, de commissie-Patijn. In eveneen® een groot aandeel Op 15 April 1937 werd de heer Wit schey tot burgemeester van Hellendoorn benoemd. In October van- het vorige jaar mocht de magistraat onder grote belangstelling zijn koperen ambtsjubi leum als zodanig vieren. De nieuwe burgemeester is na overlijden van zijn echtgenote voo tweede -maal gehuwd, in 1944, en met mej. J. van- Unen. Het gezin va heer Witschey werd gezegend met kinderen: Anneke (26 jaar) en Eric (21 jaar) uit het eerste huwelijk, en Hilly (16 jaar) en Mandy (12 jaar) uit het tweede. De heer Witschey is Ncd. Her vormd en politiek Chr. Historisch ge oriënteerd. Veel heeft ook het grondgebied Hellendoorn van oorlogshandelingen lyden gehad. Dc Duitsers ontnamen dc heer Witschey zyn ambt, omdat deze zün liefde en trouw voor het vaderland niet verborg. Toen hq, kort na de be- vrqding, in zqn ambt was hersteld, was zyn eerste taak zich met alle kracht te werpen op het herstel van zyn gemeente. Het woningprobleem baarde hem grot» De belangstelling van de heer Wit schey gaat ook in sterke mate -uit naar de medische verzorging van- zijn ge meentenaren. Hij stuwt het werft van UITVOERING TE KATWIJK AAN ZEE Dames- en jongenskoor van Riek Meijering VISSERIJGOLF Uit Noordzee komt per jaar 1 milliard kg vis Koud water geeft goede vangsten In de Noordzee wordt per Jaar milliard kilo vis gevangen. Zolang dit getal niet ver wordt overschreden, kan de visstand het bijhouden. Er is naai schatting vyf milliard kg vis aanwezig Dit deelde dr J. Verweij, directeur tiar het zoölogisch laboratorium te Den Hel der in een lezing voor Teylers' Genoot schap mede. De Noordzee is zo visrijk, omdat vele soorten vis er de zomer ko men doorbrengen. Zij verkiezen de koe lere Noordzee boven hun warme winter verblijven, zoals de Middellandse z( de temperatuur van de golfstroom, die langs het Europese continent gaat, boven het normale, dan is dit direct te merken aan de vis: de haring b.v. komt niet paaien toe, de kabeljauw wordt mager en de levertraanopbrengst neemt af In een warme periode trof men de Noord- zeekrab zelfs 300 km noordelijker dan gewoonlijk. Uit onderzoekingen is geble ken dat de gemiddelde temperatuur sinds 75 jaar langzaam oploopt. De warm te-perioden keren regelmatig terug er men vermoedt, dat dit verschijnsel ver band houdt met de periodieke verschij ning der zonnevlekken. De vissen komen op eigen kracht naar de Noordzee niet 'zoals men dikwijls beweer door middel van de zeestromingen. Is de zomer ten einde, dan keren de v? weer terug naar de wateren in het Zui den bij Frankrijk. Spanje. Portugal de Middellandse Zee, via het Nauw Calais of rond Schotland. Djnsdagmarkt bleef down. De prijzen van de Dinsdagmarkt lagen in IJmuiden vrijwel op hetzelfde ui als die van de Maandagmarkt; slechts enkele partijen kabeljauw kwamen b het gedeprimeerde gemiddelde uit en paar mooie „regels" brachten het zelfs tot 70. De kleine schol deed 8.50, schar eveneens, de wijting, liep iets, omhoog tot 10, de grote schelvis haalde de ƒ34, de middelsoorten de ƒ.41 en de klein-middel varieerden van ƒ4247. Een partij haring noteerde 13—10. De door de Deense kotters aangevoerde zwarte poon braoht maar 10 per halkist op. De Deen KA 330 koos daarom ei voor zijn geld en hield zijn 300 kisten vast tot de Woensdagmarkt. Vandaag bracht de IJM. 37 750 kisten aan. De IJM. 31 had totaal 1100 kisten en de VI. 168 byna 200 kisten. De RO 1 zorgde voor een kleine 100 kisten. Bovendien er vandaag wat Noordloggers en kotters aan de afslag. Uitvaartvergunning voor vissers. Zaterdag 8 April a.s. van 26 uur n.m. kunnen de te Katwyk en omgeving wonende vissers een „stempel" in hun monsterboekje halen op het politiebureau te Katwqk aan Zee. Vooraf moet bij het politiebureau een bewijs van Nederlan derschap worden ingeleverd, dat verkre gen kan worden op de gemeente-secre tarie. Persoonlijk aanvragen van dit be wijs is niet nodig, zodat ook een der huis genoten het kan doen. De vergunning ii vereist voor het verlaten en binüenkomen van het land. De opvarende vaartuig, die niet in het bezit is vergunning, kan het uitvaren worden be let en, indien hij zónder vergunning uitgevaren, kan tegen hem proces-verbaal worden opgemaakt. De Havenveiligheids dienst zal in het vervolg streng op het nakomen van deze bepalingen toezien. De Arend weer naar zee. De Arend (KW 7), die zijn eerste i naar IJsland met slechts weinig succes bekroond zag. is voor een Noordzeereis vertrokken. Ook de Haarlem en de Medan gaan hun geluk op de Noordzee beproe ven. Het nieuws van de IJsland-visserij blijft inmiddels vrij1 pessimistisch: dc Sumatra is thuisstomënd voor de Maan dagmarkt. maar de kans is niet uitgeslo ten, dat het schip Zaterdag in IJmuiden gaat lossen. De vangst bedraagt 1750 kisten. De Simon dè Danser komt Maan dag naar IJmuiden, want de stookolie raakt op. Voor de Woensdag-afslag heeft de Catharina Duyvis zich gemeld, vangsten vallen niet mee. De Polderman komt volgende week Dinsdag thuis. Ook de Noordzecvissery Is schraal De vangstberichten van de Noordzee- visserq maken eveneens melding schrale vangsten. Er wordt veel klein goed in de soorten schelvis en makreel gevangen. De Noord- en de kustloggers staan er iets beter voor: er wordt wat tong gevangen, maar de grove schol cn kabeljauw laat zich bijna niet ver schalken. Nog te verwachten loggers Nog deze week kunnen de volgende 'loggérs in IJmuiden worden verwacht: KW 9, 48, 85, 110, 129 en 159, Exportcontingent op Engeland vrqgegeven Het uitvoercontingent op Engeland is met ingang van 25 Maart j.l, vrijgegeven, daar de aanvoer zowel voor de schol als de tong onvoldoende is, zal deze maatregel vooralsnog van weinig betekenis zijn voor de afzet. Garnalenvissers vangen weinig et mooie weer van de laatste dagen heeft de IJmuidense garnalenvloot weer zee gelokt. De aanvoer blijft echter beneden het lonende minimum, I De Kapel was gisteravond eivol, galerij en de zijpaden moesten de vele belangstellenden, die zich niet meer in dc overgevulde banken konden wringen, op vangen. De uitvoeringen met koren var Riek Meijering worden, mede wat de toe loop betreft, steeds meer een succes. Deze keer presenteerde mej. Meijering zioh als dirigente van haar dameskoor en, vc het eerst, van het prille jongenskoor. De heer D.'Goedhart, die de avond inleidde en besloot, roemde terecht het initiatief van dé populaire leidster, jongenskoor te creëren. Deze daad o.i. één van grote paedagogische waarde. Méér nog dan de meisjes hebben de jon gens een sterke en vormende binding nodig. En wat kan hun geest edelen dan goede muziek! De held van het Westen Met een zucht van ontspanning be ëindigde Johaii de Meester de lezing van de Vlaamse bewerking door Karei Jonck- heere, van John Synges „Playboy". Hij had het gevonden, hij kon aan het werk. Een reeds jaren gekoesterde wens van De Meester kon nu vervuld gaan wor den: „The playboy of the Western \Vorld" kon nu als „De held van het Westen" op het Hollandse toneel verschijnen. En met plezier is hij aan het werk gegaan. Met liefde, die vindingrijk maakt, dat bleek uit de hele regie en dé manier waarop het stuk was aangepakt, 't Was alles even genoeglijk en gezapig. John Goban en Magda Janssens voel den zich in deze Vlaamse sfeer wel erg in hun element. Hoe zou het anders kunnen? En al was hét Vlaams van de anderen niet altijd even vloeiend als van John en Magda, Henk Rigters en Lous Hensen hebben met alle verdere spelers en speelsters van dit boerenstuk een kleurrijke opvoering gegeven. Bij som migen lag het er soms een beetje te veel op en Henk' Rigters zat wel eens in de romantische hoek, maar is de ondergrond van de meeste volksverhalen niet roman tisch? Nu zouden we vele bezwaren tegen het stuk ook als toneel naar vore# kun nen schuiven, maar het zou er net mee gaan als met Vader Mahon, we zouden het wel tweemaal met de scherpe zijde van de critiek neer kunnen slaan, en toch zou het tenslotte nog leven, want op volksverhalen loopt alle critiek dood. Dit neemt niet weg, dat er toch dingen ge zegd werden, waaraan sommigen, mis schien velen, zich gestoten hebben. Er is nu eenmaal vaak iets in de Vlaamse geest, dat al is het niet bedoeld om te spotten, op ons een niet prettige indruk De voorstelling werd voor het L.A.K. gegeven door „Comedia". Dn. Het koor bestaat nog uit jeugdige knapen, van zo om en nabij negen ér tien jaar. Er is hier dus vóór „de baard' nog een climax mogelijk. Hun zang klonk, evenals die van de dames, gedisciplineerd en beschaafd, maar bleef nog in de windsels, "had ook nog niet veel expressie. Toch: de beloften van een goede opgang waren aanwezig. Wij werden hiervan overtuigd onder het luisteren mezennestje is uitgebroken" en het zée'f geestige nederduitse „Jan Hinnerk' "waarvan de beide laatste coupletten wegens groot succes werden gebisseerd. Alleraardigst deden ^ïet de grijs-zwarte, aan de Don-Kozakken herinnerende, uniformpjes. Het optreden van dit koor was rondom een vèrrassing. Wat de dames betreft: zij presteerden vaak veel. We denken aan het keurig ge zongen, mooie één- tot driestemmige „Dona nobis pacem" van Jop Pollmann (de C werd niet op z'n Italiaans uitge sproken!),, het fijne „Zomeravond" var. Willem Hespe, het goed gedramatiseerde „Maart" van Wierts, de zoetvloeiende "Barcarola" van Zijderlaan. „Van zachte waat'ren" (van Tetterode) lag het koor, ook geestelijk, wat te. hoog en de Zigeu ners van Schumann waren nog geen „echte". De beide koren zongen tot slot heel mooi Schumann's „Lentezang" en (ver rassend goed!)„Mijn land" van Rosy Wertheim. benevens twee coupletten van „Ach, blijf met Uw genade", met een iets te sterke contus figuratus van de jongens. We hebben weer de algemene orde, in opkomen en afgaan, en de rustige aan dacht bewonderd. Wat Riek Meijering be reikt, is ronduit een zeer knappe prestatie. Piet Uiterlinden's vaak impro viserende hoogst muzikale begeleiding, die door het continu-karakter ongewenst applaus onmogelijk maakte, verdiende weer grote lof. Joh. van W. het Groene en Wit-Gele Kruis in goede richting. Veel interesse legt hij eveneen® aart de dag voor het locaal en provinciaal vreemdelingenverkeer. Korp. M. C. de Bruin is wel een Leidenaar Gisteren meldden wij in 't artikel over het 4e Esk. Huzaren van Boreel, dat korp. M. C. de Bruin, die twee mitrail leurs op een jeep construeerde, niet af komstig zou zijn uit Leiden. Hij woont echter Rijnsburgerweg 1 B. zo bleek on§ later. Het was dus een Leidse De Bruin. OPROEP VAN DE POLITIE De Commissaris van Politie, verzoekt degenen, die getuige waren van een op 2 Maart j.l. omstreeks 20 uur plaat® gehad hebbende aanrijding tussen een Eltax-bus en een 65-jarige voetganger op de hoek van de Burgglravenlaam- Fruinlaan zich ten spoedigste te willen vervoegen bij het bureau van politie, Zonneyeldstraat, afdeling recherche. dat de heer H. Koome. tuinman klasse, wonende Aloëlaan 59. als leer ling-tuinman in dienst trad bij de ge meente. Weldra werd hij boomsnoeier, voorman-boomsnoeier en heiast n\et hei onderhoud van de plantsoenen..Nu werkt hij op de gemeentelijke kweke rijen. JAARVERGADERING GEREF. K.V. (ART. 31) De Geref. knapenvereniging (art. 31) hield gisteravond haar jaarvergadering in „Oud Hortuszicht". Inv het op rijm- ge stelde jaarverslag werd een beroep ■ggdgap qp,de >fiydgr§, ptn- hpn .lcipdereii naar de K.V. te..;1s,turgng,Namens, de kerk er pad-sprak, de ,heer^K..„.vaiic. Steen- wijk. Mevr. Kops, mej.. A. Noort en da heer J. Blokzijl spraken resp.. namens ce Vrouwenvereniging, de M.V- en de J.V. Naar aanleiding ,van Mare- 14:12-25 werd een inleiding gehouden over „Het laatste Pascha en de instelling van het Heilig Avondmaal". Verder werd er eer» voordrachtwedstrijd gehouden. In de afd. „Ernst" werden winnaar Rien Heemskerk en Sam Ouwersloot; in, de afd. „Luim" Leen Wiélhauwer en Tijs Noort. Hoe men een nieuw lid moet winnen werd uitgebeeld in -het stukje „Drie trouwe kameraden". Tot slot werd een .hersengymnastiek .gehouden. De heer K. Bos sloot de avond. OPHEFFING DISTRIBUTIE VAN CARBOLOLIE, ENZ. De distributie voor carbololie, ruwe benzol, ruwe -kootteer en solvent-naphta rvallen, naar uit de St.Crt van heden blijkt. DODELIJKE KAAKSLAG. Tijdens een ruzie op 27 Juli jl. te Huizen (N-H.) gaf de 25-jar. kwekers- knecht W. K. zijn mede-arbeider J. P. Hut een kaakslag, die zo ongelukkig aan kwam. dat het slachtoffer enkele ogen blikken later overleed. Voor de recht bank te Amsterdam \herd- gisteren tegen de dader 8 maanden voorwaardelijk» gevangenisstraf geëist. Uitspraak 11 April. De Lukas-Passion te Noordivijk In vrijwel geheel bezette grote Lukas-Passion van Joh. Seb'. Bach. kerk te Noordwjjk-Binnen werd zevende maal een uitvoering gegeven van de Lukas-Passion. door het Chr. gemengd koor „Cantate Domino", onder leiding van Johan Admiraal. Deze uitvoering is haast uniek in den lande, daar allerwegen de Mattheüs- en Johannes-Passion 'ten ge hore worden gebracht en de Lukas-Pas sion slechts sporadisch wordt gegeven. De oorzaak zal waarschijnlijk moeten wor den gezocht in het feit, dat de eerste door Joh. Seb. Bach zijn geschreven, terwijl dit van de Lukas-Passion geenszins vast staat, Kort geleden hebben twee musici de mening gepubliceerd', dat ook de Avondtekenschool exposeert werk van leerlingen Mensen met ideeën krijgen een kans In het gebouw van de avondteken school van de Ned. R K. Volksbond afd. Leiden 'exposeren de leerlingen aan hei einde van iedere cursus het mooiste tekenwerk van dat jaar. Gisteravond was weer zover. In de lokalen van het gebouw aan de Paul Krugerstraat was /an half acht tot half tien een komen en gaan van bezoekers, voorna melijk ouders, die met hun zonen de werkstukken kwamen bewonderen. Waar dit jadr 233 leerlingen waren, waar- 100 van de gemeenten rond Leiden, gaf dat een hele drukte. was vakkundig tekenwerk te zien mensen uit de bouwvakken, uit >le schildersbedrijven, van etaleurs en van iypografen. Onder dat technisch altijd goede werk was ook hier en daar iets an- tistièks te bewonderen. Mensen met eigen ideeën krijgen blijkbaar hun kans op de sehooL Voor de tweede maal (kwa men ook de zilversmeden uit. Zij maak ten dit jaar het tweede jaar va cursus ook boetseerwerk en hielden zich bezig met kunstgeschiedenis. D( cursus pottendraaien, gegeven door Ger rit de Blanken, exposeerde voor he' eerst. Voor de bezoekers werd ook ge demonstreerd. De diploma's worden Vrijdag a.s, uit gereikt. De expositie is ook vanavond Groot nationaal concours van „D.V.V." Op Tweede Pinksterdag (29 Mei) orga niseert de Leidse accordeonvereniging „D.V.V.", zoals bekend is. een groot natio naal concours, waaraan ongeveer twintig verenigingen uit het gehele land zullen deelnemen. De burgemeester en enkele wethouders hebben zitting genomen in ere-comité. zijn. Een definitief bewijs voor deze stel ling schijnt echter niet aanwezig te zijn; het is ook niet van zo groot belang. Hoofdzaak is dat ook de Lukas-Passion bepaalde kwaliteiten bezit. En dat Johan Admiraal de moed heeft om deze uitvoe ring op zich te nemen en dit te herhalen. De structuur van dit werk wijkt in zoverre af van de Mattheüs- en Johan nes-Passion, dat het zwaartepunt ligt in de koralen, afgewisseld door enkele reci tatieven en aria's. Hierdoor word't, met name in het eerste deel, de spanning ge mist van de beide andere passionen. Dit neemt niet weg, dat toch een prachtig geheel werd verkregen, dank zij het toe gewijde zingen van het koor, dat door de bekwame leiding van de dirigent elk jaar vooruit gaat. Johan Admiraal weet zijn gevoelens over te brengen op zijn men sen en het resultaat is werkelijk verraS- De solisten konden we ditmaal niet zo bewonderen, met name de mannelijke stemmen bleven enigszins onder de maat, behalve Peter Dogger, die de omvang rijke Evangelistenrol zeer goed vertolkte. De andere heren. Emil Linssen, B. de Planque en H. Parmentier, hebben- we beter gehoord. Waarschijnlijk is dit te wijten aan de begeleiding, vooral de or gelbegeleiding kon ons niet bekoren, daar deze soms te zwaar was. De dames Anke Attema en Bclia Brussen-Keyzer vervul den hun taak naar beftoren. Minder goed vonden we Peter Dogger in de tenor- aria's. misschien werd er teveel van hem gevergd- De heer Admiraal zal moeten waken voor geforceerdheid, wat bij enkele kora len bijna leidde tot schreeuwerigheid', vooral bij de heren en cok voor een te veel opvoeren der tempi. De piano kon de claveoimbel slechts matiig verveovge» Met beperkte middelen weid echter ee» prachtig geheel verkregen en we hopen, dat deze traditie in ere zal hlijven, Ds J. J. Meuzelaar las ter inleiding Jes. 53 en besloot de avond ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2