Jlicuwe £rihsri|c (fouranl Praten met Moskou zeer noodzakelijk om oorlogsgevaar te voorkomen Koninklijke Familie vertrok heden naar Frans vacantie-oord Wist U WOENSDAG 29 MAART 1959 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; t 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tMtoa«tlcb Is Qfieftlevra tnya hert la tcghrospoct" Dertigste jaargang No 8083 Alphen aan den Rijn en Oegstgeest: nieuice Burgemeesters! Zie pagina 2 Churchill in het Lagerhuis: Dakota in Canada neergestort Nauw samengaan met Duitsland in het belang van West-Europa CHURCHILL, de leider der Conservatieven in het Britse Lagerhuis, heeft bü de behandeling der buitenlandse politiek de volgende opmerking gemaakt: „Dc mens heeft de wilde dieren, ja, zelfs de insecten en microben overwonnen. Als h|| wil, ligt er een gouden tijdperk van vrede en voorspoed voor hem. Alleen de laatste vjjand moet nog overwonnen worden, en dat is hij zelf." Dit is alles goed en wel, maar in de eerste plaats dienen Washington en Moskou deze visie te delen. Van daar, dat Churchill enige slagen om de arm houdt. Enerzijds gelooft hij niet, dat er spoedig oorlog op handen is, anderzijds dringt hjj aan op directe onderhande lingen met Moskou en geen tijd verloren te laten gaan. Frankrijk en Duitsland dienen nauw samen te werken, met Engeland een kern te vormen en daar omheen kunnen dan de democratische landen van Europa zich groeperen. Met enige reserve, zal in grote lijnen door de oppositie de buitenlandse politiek van Labour worden gesteund. Van groot belang is ook hetgeen Churchill gezegd heeft over de status van Duitsland en de aansluiting va land bij de Raad van Europa. Hy acht het noodzakeiyk, dat de Duitsers zullen helpen by de verdediging van hun eigen land en van West-Europa, maar dit be tekent nog geen „herbewapening". Zon der Duitsland was er geen hoop op een verenigd Europa. Alles moet gedaan worden om een Frans-Duitse verzoening te bevorderen. De Ver. Staten dienen het denkbeeld van een Europese statenbond te steunen. Churchill is tevens van mening, dat nieuwe wereldoorlog is te voorkomen. Indien deze toch uitbrak, zou West- Europa onder de voet worden gelopen en Churchill had reeds vernomen, dat ei Iqsten waren opgesteld van namen, be treffende niet-communistische party- functionarissen, die dan direct zouden worden geliquideerd. Vandaar, dat elke gelegenheid moest worden aangegrepen om tot betere vooruitzichten te komen. Overigens beschouwde Churchill de atoombom als de overheersende factor by de militaire toestand en natuurlek konden ook Russische steden worden verwoest. „Geen zoete broodjes" zei Bevin Na Churchill kwam de minister van Staat, Kenneth Youger, aan het woord. Hy vond, dat besprekingen met Rusland „op hoog niveau", zoals door Churchill voorgestaan, weinig kans van slagen zouden hebben, als daar niet een tische voorbereiding aan vooraf ging. Als geneesmiddel prees hü aan: Het opbou wen van sterke gemeenschappen var vrye mensen. Slechts dit alleen zou d« houding van het Kremlin kunnen doen wy'zigen. Nadat ook Eden gesproken had, zette de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Bevin, zün beleid uiteen. Hy klaarde, niet vooringenomen te zyn tegen Duitsland, doch wel was hü gekant tegen een overeenkomst op bepaalde voorwaar den. Zowel Amerika als Frankrük er Engeland waren tegen de „herbewape ning" van Duitsland, aldus Bevin. De bezettende mogendheden zouden te zijner tüd moeten beslissen of zö Duitsland zelf de bepaling van zyn bui tenlandse politiek zouden kunnen over laten. Eerst dan zou Duitsland als ge- Regering aanvaardt het Canadese aanbod Kosteloze opleiding van militairen De regering heeft het Canadese aan bod om een aantal Nederlandse mili tairen een kosteloze opleiding té geven op bepaalde specialisten-cursussen Canada, met dankbaarheid aanvaard. Prins Bernhard heeft na zijn terug keer van zyn reis het Canadese plan voorgelegd aan minister Schokking. Hoewel nog niet bepaald is. hoeveel militairen er naar Canada zullen gaan, is het wel zeker, dat zowel van d< landmacht als van de luchtmacht en dc zeemacht militairen zullen worden uit gezonden. Voor wat betreft de zeemacht zullen het Voornamelijk vertegenwoor digers van de marine-luchtvaartdienst Zes woningen te Hoogeveen in brand Door onbekende oorzaak is gisteren te Hoogeveen een blok van zes aaneenge- bouwde woningen in brand geraakt. Vier gezinnen werden dakloos. De twee an dere woningen hoopt men weer bewoon baar te kunnen maken. MINISTERS VAN FINANCIëN BIJEEN De ministers van Financiën der landen van het Noord-Atlantisch verdrag be spreken heden te Londen de financiële tijden dezer overeenkomst in tegenwoor digheid van de reizende ambassadeur van het plan-Marshall, Hamman. GEEN VISUMKOSTEN VOOR WEST- DUITSLAND? Op vragen van het Tweede Kamerlid Maenen (K.V.P.) heeft de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat de behandeling van een visumaanvraag voor West-Duitsland vier of vijf dagen vordert en in drukke tyden enkele da gen meer. De regering zal stappen doen bij de geallieerde autoriteiten om de vi- •umkosten geheel af te schaffen. Ook spoedig afschaffing van paspoort voor Luxemburg Het ligt in het voornemen ook zo spoedig mogelijk met de Luxemburgse regering tot afschaffing van de pas poorten te komen, waardoor het de on derdanen van de drie Beneluxlanden mogelijk zal zijn in deze landen te rei zen met een bewijs van Nederlander schap. Zoals gemeld gaat een dergelijke re geling met België op 1 April in. In Bel gië gevestigde Nederlanders kunnen by de Nederlandse consulaire autoriteiten in België gratis een bewys van Neder landerschap aanvragen. Belgische onderdanen, die in Neder land gevestigd zijn, zullen de grens kunnen overschrijden op vertoon van hun „carte d'immatriculation", welke sinds het einde van de oorlog door de Belgische autoriteiten werd afgegeven. lykwaardige in het comité van ministers (van de Raad van Europa) kunnen op treden. Vermeden moest worden, wat er by de Volkenbond gebeurde, waar im mers heel wat zoete broodjes gebakken werden om Duitsland opgenomen te krijgen. Het past Duitsland niet met ons te gaan redetwisten over de voorwaarden der toelating. Zekere „nationalistische" symp tomen in Duitsland maanden trouwens tot voorzichtigheid. Met nadruk gaf Bevin te kennen, dat er geen veiligheid voor de wereld bestaat, zonder een streng systeem van internationale inspectie en controle. Wy voegen hier aan toe, dat de Ver. Naties ten aanzien van deze materie vrijwel in een impasse zyn ge raakt door de negatieve houding der Amerikaanse ambassadeur onder de vijf slachtoffers In de buurt van Ottawa is een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht bran dend neergestort en uit elkaar gespron gen. Onder de vijf inzittenden, die oir het leven kwamen, bevond zich de Ame rikaanse Ambassadeur in Canada, Lau rence Steinhardt. Slechts één lid der be manning, de sergeant-majoor G. A. Long, wist er het leven af te brengen door bij tijds met een parachute uit het toestel te springen Een woordvoerder van de Ca nadese luchtmacht zeide, dat er geen reden was om sabotage te vermoeden. Niettemin zou een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld. Franse vliegboot in de lucht ontploft en in zee gestort Tijdens een oefenvlucht naar Dakar is een Franse vliegboot van het type „Latecoere" kort na het vertrek uit Bis- carosse bij Bordeaux in de lucht ont ploft en in zee gestort. Aan boord be vonden zich alleen de uit 10 personen bestaande bemanning. Tot nu toe zyn 3 lijken aangespoeld. BETREKKINGEN TUSSEN NATIONA LISTISCH CHINA EN NEDERLAND VERBROKEN Na het erkennen van het Communis tische bewind in China door Nederland, heeft de Chinese nationalistische rege ring de diplomatieke betrekkingen met ons land verbroken. De bankbiljettenomloop is deze week met 14 millioen tot 2931 millioen toegenomen. De totale vorderingen op het buitenland met 21 millioen. Minister Johnson bracht Koningin op Schiphol de groeten van Truman Koningin Juliana, Prins Bernhard de prinsesjes Beatrix en Irene zyn v morgen met de DC 6 „Prinses Irene", gewone lyntocstel van de KLM, n Genève vertrokken om van daar per autobus naar het vacantie-oord Val d'Isère te gaan. Het lag eerst in de bedoeling, dat de Koninklijke Familie met de „Prinses Marijke" zou reizeq, die uit New York 'a Genève naar Rome zou doorvliegen, aar dit toestel had vertraging. Het achterste gedeelte in de cabine in de „Prinses Irene" was voor Koninklijk gezelschap gereserveerd. In het voorste gedeelte vonden de gewone passagiers een plaats. Gezagvoerder het toestel is de heer Eilders, ste wardess mej. Hollweg. Om tien uur precies reed de hofauto het platform op, voorafgegaan door ge helmde motorpolitie. De Koningin gekleed in een grijs mantelpak met lichtgrijs hoedje. De Prins was in en droeg een kameelharen mai cape. De beide prinsesjes droegen bun grijze bontjasjes. Het kleine gevolg, dat de Koninklijke Familie vergezelt, be staat uit W. J. baron van Heeckeren Molecaten, particulier secretaris de Koningin, majoor en mevrouw Geertsema, adjudant van de Prins nr W. F. Roell van het kabinet de Koningin. Prins Bernhard heeft de skileraar Rudi Matt uit St. Anton uitgenodigd Val d'Isère te komen om de ski lessen voort te zetten. Op Schiphol waren ter begroeting a. aanwezig mr dr J. G. van Maasdijk, algemeen secretaris van het Koninklijk Huis en dr A. Plesman. Bovendien be vond zich op Schiphol generaal Omar Bradley, chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, die daar gekomen was om de Amerikaanse minister van Defensie, Johnson, te begroeten. De ge neraal maakte onmiddellijk zyn op wachting by Koningin Juliana en deze Waterweg van 3400 km dwars door Europa RynMainDonaukanaal in aanleg. Op een bijeenkomst te Duisburg va reders en vertegenwoordigers van han industrie uit West-Duitsland, and, België, Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland is een project besproken van een RjjnMainDonau kanaal. Door de aanleg van dit kanaal waterweg ontstaan met een lengte van 3400 km, welke sobepen van 1500 ton in staat zou stellen te varen van de Noordzee maar de Zwarte Zee, zonder dat de omweg langs het Europese Con tingent behoeft te worden gemaakt. Het kanaal zelf zal een lengte hebben van km. Hiervan zijn reeds 321 km ge reedgekomen. Vervoerverbod pluimvee uitgebreid Het vervoerverbod van pluimvee, inge steld in verband met het optreden van hoenderpest is uitgebreid met het gebied ten Zuiden van de vólgende rivieren: de Rijn stroomafwaarts tot de splitsing van Rijn en Waal, de Merwede tot de split- Merwede en Nieuwe-Merwede, het Hollands Diep en de stromen tussen Zuid-Holland enerzijds, Brabant en Zee land anderzijds. ITALIË MANDATARIS OVER SOMALILAND Italië zal m.i.v. 1 April a.s. van Groot- Brittannië het mandaat over Somali- land WEST-DUITSLAND GAAT 1.800.000 HUIZEN BOUWEN Tot het voorzien in de ergste woning nood heeft het Westduitse parlement een wet aangenomen, die voorziet in de bouw 1.8 millioen huizen in de komende 6 jaar. nodigde hem uit met haar de koffie te gebruiken in de speciaal gereserveerde ontvangkamer. Ook minister Johnson begaf zich direct na zijn aankomst op Schiphol naar de Koningin, waar hij haar de speciale groeten van president Truman overbracht. Om even voor elf steeg het toestel met de Koninklijke passagiers van Schip- Val d'Isère is een dorpje van nauwe lijks 200 inwoners. Het ligt op 1860 m hoogte in een grote bergkom. Tien jaar geleden stonden hier nog maar twee hotelletjes, er waren nog geen verzorgde banen, geen skischool, kort om er ontbrak zo goed als alles wat tot een moderne wintersportplaats behoort. Thans is Val d'Isère een van de meest bekende wintersportplaatsen in de Fran se Alpen. In Januari zijn er nog o.a. de Nederlandse ski-kampioenschappen ge houden. Twintig kraakzindelijke hotels, samen rond 1400 bedden, liggen aan weerskan ten van het riviertje, enigszins grillig door elkaar, te baden in het zonlicht. Een skilift brengt de liefhebbers in zeven minuten op de Grande Solaise (2500 meter). Vandaar kan men op „vellen" naar de hoogste toppen: men bindt dan een stuk zeehondenvel onder de ski's, waardoor de steile hellingen op ski's kun nen worden begaan. Omstreeks Pasen is er keus tussen dertig afdalingen. De skischool staat onder leiding van Gaston Cathiard, die thans de skitroe- van Iran traint en ook de prive- leraar is van de Sjah. Het voorjaar is in de Franse Alpen wel de mooiste tijd om van zon, sneeuw zuivere berglucht te genieten. K.L.M. mag Amerikaanse vliegtuigen nazien Als eerste luchtvaartmaatschappij in Behalve de Nederlandse rijkslucht vaartdienst heeft nu ook de Amerikaanse dienst tfoop de burger-luchtvaart aan de KLM een certificaat toegekend, waar door het haar mogelijk wordt Ameri kaanse vliegtuigen in revisie te nemen, zonder dat voor elke revisie een spe ciale vergunning moet worden aange vraagd. Het betreft hier in de eerste plaats typen vliegtuigen, die ook bij de KLM in gebruik zijn, maar eveneens het rou tine-onderhoud aan enkele andere soor ten vliegtuigen, waaronder de Boeing Stratocruiser. De KLM is de eerste luchtvaartmaatschappij in Europa, aan een dergelijk certificaat is toe gekend. Chefs van staven eensgezind Het werk maakt snelle vorderingen Prins ontving hoge gasten; Brooke Claxton bij dr Drees Aan het communiqué, dat gisteravond werd uitgegeven over de in dé Haagse Prinses-Juliana-kazerne gehoudlen ver gadering van het Noord-Atlantische Mili taire Comité, waar de staf-chefs van alle bij het Pact aangesloten landen, behalve IJsland, vertegenwoordigd waren, ont lenen wij 't volgende: De staf-chefs heb ben volkomen overeenstemming bereikt het gezamenlijke plan voor de ver dediging van het Noord-Atlantisch ge bied. Dit plan, dat op 1 April aan de minis- irs van Defensie zal worden voorgelegd. gebaseerd op de door de landen van et Pact aanvaarde strategische opzet, het brengt de verantwoordelijkheid tot uitdrukking, die elk aangesloten land heeft, om met de sterkste krijgsmacht welke het kan opleveren, de voortduren- eiligheid van het gebied, dat wordt bestreken, te verzekeren. Alle leden van het Militaire Comité aren het er over eens. dat het voorbe reidende werk een snellere vooruitgang had gemaakt, dan verwacht was. Na afloop van deze conferentie heeft Prins Bernhard de chefs van staven en andere hoge militaire autoriteiten op het Paleis-Noordeinde ontvangen. Aan het diner, dat de drie Nederlandse chefs van staven gisteravond gaven in Kasteel Oud-Wassenaar heeft de Prins ook aan gezeten. Brooke Claxton, de Canadese minister in Defensie, heeft een bezoek gebracht ui premier Drees, aan minister Schok king en aan de president van het Inter nationaal Gerechtshof. J. Basevant. De Belgische delegatie naar de con ferentie der ministers, die 1 April be gint, zal worden gepresideerd docr Al- bert Devèze. minister van Defensie in het demissionnaire Belgische kabinet, die zoals men weet. thans een poging doet zijn land een nieuwe regering te Marshall-plan verliest kwart milliard Slechts twee stemmen meerderheid Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een voorstel aangenomen een kwart milliard dollar te sehrap- van de 2,95 milliard Marshall-hulp ir de periode 1950/'51. Een lange stryd hieraan voorafgegaan, waarbij het voorstel om 1 milliard dollar van de hulp vervangen door overtollige landbouw- voortbrengselen met 187 tegen 87 stern en verworpen werd. Een republikeins voorstel om 500 mil lioen weg te snoeien, werd met 152 tegen 137 stemmen afgewezen. Ten slotte werd het er met dp kleine meerderheid 165 tegen 163 slentmen over eens, de 250 millioen te schrappen. Deze be slissing viel op een ogenblik, waarop de stand van zaken zodanig was, dat een latere stemming haar niet meer onge daan kan maken. De drie Nederlandse chefs van staven, die in Den Haag de conferentie van het militaire comité van het Atlantisch Pact bywoonden, boden hun buitenlandse collega's een diner aan op Kasteel Oud-Wassenaar. Ook Prins Bernhard nam hieraan deel. V.l.n.r. generaal Bradley, Prins Bernhard, luitenant-generaal Foulkcs (Canada) en generaal Kruis. De Belgische regeringscrisis „Ik kan slechts raden wat Devèze wil, het is verwarring Morgen zal de kabinetsformateur een verklaring afleggen O CO DE KANS, dat de Belgische kabinetsformateur, Devèze, erin zal slagen het politieke kluwen te ontwarren, is uiterst gering. De onderhandelingen de verschillende partijen duren voort en aangezien Devèze van Vrydag tot Zondag in Den Haag moet verblyven vanwege de besprekingen inzake het Atlantisch Pact, zal ook daarna nog wel worden geconfereerd. Het is tekenend, dat de voorzitter van de Katholieke C.V.P., baron Van der Straeten Waillet, na een onderhoud met Devèze concludeerde: „Ik weet niet wat hy wil, ik kan slechts raden wat hy wil, het is alleen maar verwarring." Gisteren heeft Devèze besprekingen gevoerd met de gouverneur van de Bank van België, de president van de Brus selse Bank, de voorzitter van de Federa tie van Belgische industrieën, en de secretarissen van de Christelijke en so cialistische vakbewegingen. Men neem: aan, dat Devèze aan hen zijn plan voor gelegd heeft, dat de Koning slechts voor korte tijd naar België terugkeert onder voorwaarde van de belofte, dat hy daar na zal aftreden. Devèze heeft tegenover journalisten verklaard, dat hij meer dan ooit over tuigd' is, dat het herstel van de natio nale eenheid een gebiedende eis is. Hij zal hierbij echter niet afwijken van de grondwet. Na afloop der -gisteren gehou den vergadering dier C.V.P.-fraoties van Kamer en Senaat werd een .perscommu niqué uitgegeven. Hierin staat o.a., dat geen enkel Rooms-Katholiek parlements lid zijn steun zal verlenen aan een rege ring, op wier programma niet de onmid dellijke bijeenroeping der verenigde Ka- Pantserauto vol boter kwam drie meter vóór de grens tot stilstand Harde strijd van douane-ambtenaren met smokkelauto pantserauto te verschalken. De smokke laars gingen op de vlucht, maar het verlies van hun wagen betekent een gevoelige klap voor de smokkelbenden. Op 2Vi kilometer van de grens hoor den de ambtenaren motorgeronk op een zandweg. Een van hen ging met een Leidde Limburgse boer valse- bonderdjes-affaire? Er zouden 26000 briefjes in ons land worden gebracht De boer M. J. M- uit Nieuwenhagen (L.), die 250 valse honderdjes in voor raad zou hebben gehad, hoorde gisteren de Maastrichtse rechtbank vijf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij ontkende het ten laste gelegde.. Schrif telijke verklaringen van bendeleden uit Luik spraken er van dat M. de man die in Nederland de distributie van de honderdjes zou verzorgen. In ons land zouden 26 duizend valse biljetten worden gebracht. Tegen twee anderen, de transportar beider J. H. G. en de caféhouder P. S., werd één jaar geëist wegens het in voorraad hebben van enkele bankjes. Uitspraken op 11 April- Britse marine stafchef bezoekt Nederland. In begin Mei zal de chef van de Britse marinestaf, admiraal lord Fraser, een bezoek brengen aan Noorwegen. Dene marken, Nederland en België. DAT in Alkmaar twee jaar werd geëist tegen R. J. en J. S. uit Oudkarspel, die Februari in Broek op Langendyk 23 gulden uit een brandkast stalen. DAT burgemeester A. M. van Nieuwen- huizen te Schoonhoven is benoemd tot burgemeester van Ridderkerk. DAT binnenkort de fundamenten voor de duizendste woning van de Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten zul len worden gelegd en er in het Noorden al hier en daar een Bouwkasstraat Is. DAT in Maastricht 2\k jaar werd ge- eist tegen de 35-jarige koopman G. T. D. de 50-jarige chauffeur H. T. G.. we gens inbraken in Maastricht en België. DAT de majoor J. J. C. baron Taets 3n Amerongen is overgeplaatst van het derde mitrailleurbataljon naar het garde regiment grenadiers. DAT aan de ritmeester A. J. P. van Stockum van de cavalerie eervol ontslag is verleend. DAT de eervol ontslagen reserve- majoor-waamemer der militaire lucht vaart C. S. Barkema benoemd is tot majoor-waarnemer bij het commando legerluchtmacht. DAT het 7500 ton grote motorvracht schip Carimaré door de Mij De Schelde te Vlissingen aan «de Franse rederij is overgedragen. DAT de D.R.U. te Ulft Vrijdag een ge mechaniseerde badkuipengieterij in ge bruik zal nemen. DAT binnenkort in Dongen een fruit teeltvakschool wordt geopend. DAT de K.L.M. van 4 t/m. 14 April ier retourvluchten AmsterdamFrank fortMilaan uitvoert t.g.v. de jaarbeurs in Milaan. DAT Vrijdagavond van vyf over acht tot negen uur via Hilversum I door de V.P.R.O. een deel van de alg. vergade ring van de V.V.D. zal worden uitge zonden DAT op de Paasveetentoonstelling te Rotterdam gisteren 464 inzenders (v. j 364) waren met ongeveer 700 dieren. DAT J. H. W. van Koeverden (KVP) gisteren is beëdigd als Tweede Kamerlid, als opvolger van de tot staatssecretaris benoemde mr Cals. DAT de vergoedingen voor de dien sten vam bouwkassen, blijkens de St. Ct. van .gisteren, zyn vrij gelaten. DAT de secretaris van de scheepvaart- vereniging Zuid te Rotterdam. E. H. Hinlopen, benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau. pen te sommeren. Hij moest echter op zij springen om niet te worden over reden. De andere ambtenaar schoot het oliereservoir stuk en de rechterkoplamp er af. Zijn collega sprong op zijn fiets en wist de auto in te halen; daar de weg voor zware voertuigen buitengewoon slecht is. De ambtenaar sprong op de treeplank en schoot door een spleetje tussen de pantsering van de deur en de kap in de cabine. Hy zag dat een stuk van het stuurwiel er af vloog. Twee mannen kon hij waarnemen, maar ver der kwam hij niet, want de smokkelaars redpn rakelings langs de bomen, zodat de douane-ambtenaar van de wagen moest springen. De weg werd al slechter, het gemis van de rechter koplamp speelde de be stuurder parten en deze kon slechts zien door een spleetje van 15 cm lang en drie centimeter breed in de bepantsering aan de voorkant. De wagen ramde een boom. Een chassisbalk werd verbogen, zodat de auto niet meer naar rechts kon- Het oliereservoir was inmiddels ieeggedrupt en op drie meter afstand van de grens gaven de smokkelaars het op. Zij vluchtten en lieten in hun auto drie duizend kilo boter achter. mers voorkomt, strekkende tot opheffing van de wet op heit regentschap. Het is ongehoord, aldus wordt klaard. dat de kabinetsformateur tueel zijn toevlucht zal nemen tot Ka merontbinding. Volgens Ass. Press. Devèze vandaag een voorlopig verslag aan de Regenit uitbrengen en moi middag een verklaring aflegigen ov< toestand. De spanningen op Ambon Tegenstrijdige berichten Over de op Ambon uitgebroken sol- datenopstand. weet Ass. Press nog te melden, dat onlangs 200 Ambonese sol daten 700 Japanse oorlogsmisdadigers naar Japan hebben begeleid en dat rij bij hun terugkeer de leiding van de opstand moeten hebben genomen. Vol gens welingelichte bronnen te Djakarta zou het niet onmogelijk zijn, dat enige duizenden gedemobiliseerde Ambonese soldaten zich bij hen hebben aangesloten en dat zij het eiland reeds in hun macht hebben. t zover A. P. Gelijk men weet, telde het K.N.I.L. tienduizenden Indonesische soldaten, die met grote trouw en ten koste van zware offers hebben gediend. De plannen om hen te doen overgaan naar de federale strijdkrachten zijn vrij wel op niets uitgelopen, zodat de man- voorzover niet gedemobiliseerd, in het K.N.I.L. en onder Nederlandse ver- twoordelijkheid zijn gebleven Op Am- bon bevinden zich slechts Indonesische troepen onder Nederlands bevel, doch geen Nederlandse troepen en naar weet. geen T.N.I. Het is verre van onmogelyk, dat de berichten over de opstand schromelijk zijn overdreven met het doel de anr tie van Oostlndonesië voor te bereiden, want als men de correspondent var „N.R.Ct." geloven mag. hebben de trokken troepenafdelingen verklaard, dat zij tot de federale strijdkrachten be horen en ter beschikking van Oost lndonesië staan. Dit bericht maakt geheel andere indruk dan de telegram- en over een oproer. SPANNING IN OOST-INDONESIë. Nadat Zondag een grote betoging tegen de ontbinding van de staat Oost-Indone- sië te Makassar door de autoriteiten niet toegelaten werd, omdat terroristen de deelnemers bedreigden en met handgra naten wierpen, is er gisteren opnieuw met een handgranaat gegooid naar de controleurswoning. Parlementsleden uit Oost-Indonesië hebben in het parlement te Djakarta een interpellatie aangevraagd in verband met de betogingen op Bali, Lombok. Soembawa en Watampone. Smokkeltunnel (70 meter) onder de grens in Kerkrade ontdekt Nieuwste methode om douane te verschalken In de Nleuwstraat te Kerkrade heeft men ontdekt, dat Duitse smokkelaars een tunnel hebben willen graven onder de grens door. Zy waren al gevorderd tot aan het trottoir aan de Nederlandse kant van de straat, die precies langs de grens loopt. Toen arbeiders een nieuwe gasleiding aanlegden, stieten zU op de tunnel. Men weet niet, waar de gang op Ne derlands gebied zou - uitmonden. Men heeft echter wel kunnen achterhalen, waar op Duits gebied het beginpunt ligt en wel doordat een arbeider en een douane-beambte eenvoudig door de tun nel heen zijn gekropen. Na 70 meter kwamen zij uit in een droge puit in de schuur op het erf van een Duits huis. De tunnel is pl-m. 60 cm hoog en 60 cm breed. Zij ligt 1 meter onder het wegdek en de wanden zün gestut met plankon. De smokkelaars hebben de weggegraven grond deels onderin de put gestort; de rest moeten zij met vracht wagens weg hebben gebracht Enige tijd geleden was het reeds de Duitse douane opgevallen, dat er een vrachtauto reed met leem en zand beladen, waarvan de herkomst niet duidelijk was. In de tun nel heeft men o.a. een schop, enkele trof fels en een lamp gevonden, welke laat ste in Duitsland op het electrische net was aangesloten. Ook vond men er een kleine houten slede, waarmee klaarblij kelijk de grond werd weggevoerd'. Men acht het niet onmogelijk dat de smok kelaars van plan waren in de tunnel zoiets als een kabelbaan aan te leggen, waarlangs zij hun smokkelwaar zonder veel moeite onder de grens zouden kun nen doortrekken. Soekarno rakelde opnieuw Nw. Guinea op Een nieuwe uitspraak van Soekarno over Nieuw-Guinea heeft een reactie uit gelokt van niemand minder dan de Australische premier Menzies. Soekarno had namelijk verklaard: .Vertel in Australië, dat wy op het Oostelijke ge deelte van Nieuw-Guinea generlei aan spraken maken, doch dat wij Westelijk Nieuw-Guinea moeten hebben." Vandaag heeft de premier daarop gereageerd door te verklaren, dat Australië geïnteresseerd is in geheel Nieuw-Guinea en niet u> het Oostelijk deel aUeen. Het liberale parlementslid Hughes merkte op, dat Soekarno door zijn mededeling de gewo ne diplomatieke weg had veronacht- De raad van Bussvim besloot tot heit instellen van een weekmarkt, te houden op Donderdag in de Havenstraat aldaar. Nieuw hoofdstuk De brief van de minister van Justitie aan het Openbaar Ministerie, welke leiden zal tot een soepele houding jegens de rijwielen met hulpmotor, be tekent een nieuw hoofdstuk, het zoveel ste, in de nog jonge geschiedenis van dit vervoermiddel. Maar het slothoofd stuk is het nog altijd niet. Wel is het een hoofdstuk met een ietwat vriende lijke, edoch vreemde en zelfs niet onbe denkelijke inhoud. Wat is deze mededeling van de minis ter aan het Openbaar Ministerie anders dan een advies om maar de hand te lichten met bepaalde wettelijke voor schriften? Nu is de minister van Justitie wel een belangrijk man, maar het is uiteindelijk niet aan hem te bepalen, of een wet juist is of niet en of een wet maar voor een poosje voor een bepaald onderdeel buiten werking kan worden gesteld. Wetteloosheid is voor een staat een weinig aanlokkende situatie, maar wet ten welke nadrukkelijk of minder na drukkelijk niet worde® nageleefd, strek ken al evenmin tot groter eerbied voor het staatsbestel. Een wet behoort te worden nageleefd. En is een wet verkeerd, dan moet ze worden ingetrokken of gewijzigd. Anders komt men met de oogluikendheid van bet een in het ander. Waarmee we niet gezegd willen hebben, dat thans in ons land alle bestaande wetten worden nage leefd. Men kan de minister erkentelijk zijn, dat hij de bezitters van rijwielen met hulpmotor welwillend toegemoet treedt. Maar zijn ministeriële taak is te bevor deren, dat op korte termijn een wette lijke regeling wordt geschapen, welke de moeilijkheid op normale wettelijke wijze uit de weg ruimt. En dat kan dan het slothoofdstuk zijn. Nood in Suriname Het kan wel niet anders of de aan- klacht, welke de Surinaamse Neger predikant Polanen in nu reeds meer dan zevenhonderd spreekbeurten Christelijk Nederland voor de voeten heeft gewor pen, moet diepe indruk maken. Er is grote nood in Suriname en er is gebrek aan hulp, aan geestelijke en materiële hulp. De kindersterfte is er ontstellend: voor talloze vrouwen is het kraambed het sterfbed, en de vertroosting van Gods Woord wordt er nauwelijks gehoord, omdat er veel te weinig mensen zijn, die aan Suriname dat Woord brengen. Toch wordt het hoog tijd. dat dit Woord in Suriname gaat zegevieren met zijn vertroosting en verlichting en dat het geloof aan tovenarij en het heiden dom worden teruggedrongen. Er is daar behoefte aan het Evangelie, er is ook verlangen naar het Evangelie. De Surinaamse Negerpredikant trekt thans door Nederland en wordt niet moede om van zyn werk te vertellen. Nogmaals, het kan niet anders, of het geen hij vertelt, moet diepe indruk ma ken. Maar moge deze indruk er niet één van voorbijgaande aard, zoals in deze haastige en drukke tijd zovele in drukken vervluchtigen. Want wanneer deze indruk zou vervluchtigen, zou de ellende in dat Surinaamse land niet ver luchtigen. Ambon Van Amibon komen berichten over een opstand van Ambonese militai ren. Het zijn vage berichten en de wijze waarop de berichtgeving over an dere Indonesische aangelegenheden in net vage wordt gelaten, doet verwach ten. dat ook om Ambon voorlopig wel een nevergordijn zal worden gelegd. Intussen is 'het onmiskenbaar, dat de regelingen met betrekking tot de K.N.I.L.-soldaten aanleiding moeten ge ven tot grote ontevredenheid. De toe komst is voor deze mensen onzeker en hun trouw is tot dusver wel slecht be loond. We hebben daarop reeds bij meer dan één gelegenheid de aandacht geves- en we vrezen, dat het ditmaal niet de laatste keer behoeft te zijn. Een opstand op Ambon zal wel worden onderdrukt, al kan dat nog geruime tijd duren, gezien de aard van het land en de militaire betekenis van de Ambonne- Maar onderdrukking van opstand betekent nog niet wegneming van on recht. Moge wat thans op Ambon ge schiedt, voor de regering van Indonesië roepstem temeer zijn om zich op recht en billijkheid te bezinnen. Voorstellen der Antillen verworpen Zetelverdeling zal bU de wet geschieden. De Nederlandse regering heeft de voor naamste punten van het advies der Staten van de Nederlandse Antillen over de in terim-regeling verworpen. Dit college had namelyk voorgesteld, dat de zetel verdeling in de Staten by Algemene Maatregel van Bestuur zou worden vast gesteld. De regering voelt hier niets voor; zy is van mening, dat dit bij de wet moet geschieden. Gezien de wisselende beslis singen der Staten en het aantal kiezers, dat de leden vertegenwoordigen, heeft de regering een duidelijk inzicht gekregen in de waarde dier stemmingen en zij is besloten de in het wetsontwerp voorge stelde zetelverdeling te handhaven. Na de zetelverdeling zal men onmld- dellyk beginnen met het overleg over de nieuwe rechtsorde. Dit overleg moet langs democratische weg geschieden en dit kan niet met behoud van de huidige zetel verdeling. De mogelijkheid van beroep op de Kroon vervalt en de regering is voor nemens met de nieuwe Staten overleg te plegen over 4en nieuwe beroepsmogclijk- heict De voorstellen van de huidige orpen. Staten op dit punt worden WEERBERICHT Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol- king met enkele verspreid 8P5, optredende buitjes. Meest matige wind tussen Noord- •jTjfc.West en Noord. Vrü koud. VV doch slechts op enkele plaatsen lichte nachtvorst (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 30 Maart: Zon op 6.21. onder 19.09 uur; maan op 14.34, onder iur. 2 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1