Jlicumc Crilts dje (Courant Carton de Wiart moest zijn pogingen als kabinets - informateur opgeven Wist U ZATERDAG 25 MAART 1930 BUREAUX: ilogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8080 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StoatvasHcfc k iktfnn myn bert la tegtjeaspoeT Hardnekkige wierplaag bedreigt Braassemermeer Zie pag. 5 Het rumoer om de Belgische Troon Laakbare daden van stakers en studenten, die tramwagens onklaar maken In het Paleis te Laeken wacht nog steeds de troon voor Koning Leopold. De oude, vergrijsde staatsman, Graaf Carton de Wiart, heeft als informateur zijn uiterste best gedaan. H(j poogde het rode, socialistische stof van het regeringskussen af te nemen. De andere partijen, waarmede hy tot een compromis trachtte te komen, een basis, rukten echter te onbehouwen aan het regeringskussen. Toen Graaf Carton de Wiart tot de overtuiging kwam, dat de Katholieke CVP niet kon rekenen op de steun van Liberalen en Socialisten, cn er geen formule bestond voor de formatie van een drieledige regering, achtte hü z'y'n opdracht volbracht. Op zün verzoek heeft Prins-Regent Karei hem derhalve van zgn informatieve opdracht ontheven. Een nieuwe informateur werd nog niet aangewezen. De vergadering van de Ministers van Staat heeft dus niet tot een positief doel geleid. Een toenadering tussen Katho lieken. Socialisten en Liberalen werd niet vitgemakkelijkt. Er werd, als reeds gezegd, geen formule gevonden, die kon dienen als basis voor een regering, waar- In de drie partijen vertegenwoordigd kouden zijn De vraag is: wat nu? Vermoedelijk zal thans geen informateur, maar, afgaande op een uitlating van Carton de Wfiart, direct een kabinetsformateur worden aangewezen. Veel zal afhangen van de besprekingen, welke de Liberale parle mentsleden vandaag zullen voeren. Er zou in liberale kringen tóch nog een stroming bestaan, onder bepaalde voor waarden met de Katholieke C.V.P. een nieuwe regering te vormen Wij herinneren eraan, dat het gaat om de afschaffing van het regentschap en de terugroeping van de geliefde vorst. Koning Leopold, ook al hebben de Socia listen een afkeurenswaardige „Hetze" tegen hem op touw gezet Wat op de bodem der Rode ziel ligt! Kinderen in levensgevaar door nalatigheid Boete en voorwaardelijke gevangenis straf voor Amsterdamse vrouw In Amsterdam is een vrouw (uit de Eerste van der Helststraat) veroordeeld tot f25 boete en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf, omdat zij door nalatigheid haar kinderen in gevaar heeft gebracht- Haar man kijkt wel eens te diep in het glaasje en op „een avond vond de vrouw het raadzaam, haar echtgenoot te vergezellen toen hij uitging. Zij sloot de kamers, waar enige jonge kinderen sliepen, af. maar vergat de stekker van de strijkboot uit te trekken. Er ontstond een begin van brand, dodh een buur man ontdekte en en wist te voorkomen, dat de kinderen omkwamen. De vrouw staat overigens bekend als een nette huisvrouw, die goed Is voor haar kinde ren. De eis luidde: een week gevangenis- Straf. Duizend-woningenplan in 32 Groningse gemeenten Aanbesteding in massa Aan Groninger architecten is opdracht gegeven tot het ontwerpen van een plan voor de bouw van duizend kleine wonin gen. Hiertoe heeft de burgemeester van Ulrum het initiatief genomen. Er wer ken 32 plattelandsgemeenten in Gronin gen mee. Het plan is aan minister In 't Veld voorgelegd en staat buiten de nor male toewijzingen. De prps zal per wo- ninfe f5000 beneden de normale prijzen liggen en de bouw zal in massa worden aanbesteed, hetgeen de prijzen laag houdt. De huurprijs zal f5,50 per week bedragen, indien de grondprijs maximaal f3 per vierkante meter is. De minister ls echter verzocht een subsidie toe te kennen van minstens f50 per woning, waadoor de huur verlaagd kan worden tot f 4,50. Russen overstromen rood China Rusland stuurt steeds meer soldaten en administrateurs naar China om de ver overingen van het communistische be wind van Mao Tse Toeng ..veilig te stel len". Reeds zijn tienduizenden Russische militairen en „deskundigen op technisch, militair en administratief gebied" in de voornaamste Chinese steden onderge- AMERIKAANSE AMBASSADEURS BESPRAKEN EUROPA De voornaamste Amerikaanse amlbas- •adeurs in West-Europa, die drie dagen lang te Rome besprekingen voerden, hebben „het geheel der Europese pro blemen" in beschouwing genomen. Ook de ambassadeur te Moskou woonde de conferentie bij. Franse arbeiders in nutsbedrijven weer aan het werk Na ongeveer 3 weken in staking te zijn geweest, zullen de arbeiders van de Franse gas- en electriciteitsbedrijven Maandag het werk hervatten. Grote staking in O.-Sumatra Het gehele treinverkeer in Oost-Suma- tra is door een staking stilgezet. Ook de telefoon is door een staking buiten wer king. Drieduizend man nemen aan de staking deel en het personen'- en goede renvervoer over de haven van Belawan ls onmogelijk. Ondernemingen zullen moeten sluiten tengevolge van gebrek aan rijst. IRIAANSE DELEGATIE VOOR LAKE SUCCESS. De Iriaanse politieke vertegenwoordi ging te Hollandia op Nieuw-Zeeland heeft een delegatie benoemd om de Irianen zo nodig te Lake Success te vertegenwoor digen. Zij bestaat uit de heren J. Ariks voorzitter, C. S. H. J. Dafares. secretaris, N. Joawe. M. Kasiepo, Abdoellah Arfan, J. Mallo, F. Kasiepo en H. A. Fisher. de terugkeer van Koning Leopold blijk te geven, zijn verwerpelijk, want zij getuigen van het verwekken ener ter- reur, die zij als ..communistisch" veroor delen, als het in hun kraam te pas komt. De regering laat zich echter niet dwin gen. Een honderdtal bereden gendarmes met getrokken sabel heeft te Brussel een menigte van ongeveer 1000 stakers en studenten wel uiteen moeten slaan. Deze charge was het eerste, krachtige optreden van de mobiele garde tegen de stakers- relletjes, waardoor de Belgische hoofd stad in staat van opwinding verkeerde. Het getuigt van een nihilistische, ver nielzuchtige inslag, als studenten de rails gaan blokkeren, door er vuilnis emmers op te werpen en trambeugels onklaar te maken. Het gaat niet aan. werkwillige tramconducteurs te mishan delen en in een afdeling aardewerk van een warenhuis een ware ravage aan te richten. Het is minderwaardig als stu denten stropoppen van priesters gaan verbranden onder de kreet (die achter 't „IJzeren Gordijn" harmonisch zou klin ken): ..Weg met de geestelijkheid" en „abdicatie". Gelukkig werd in België, speciaal in Brussel slechts door een deel van het personeel der posterijen, spoorwegarbei ders. telefoon en telegraaf, gemeente werklieden en gas- en electriciteitsbe drijven gestaakt. In de grote industrie centra van het Waalse land was de sta king echter meer volledig. De eerste premier na de bevrijding, de socialistische heer Achilles van Acker, heeft echter in deze gewichtige kwestie, het laatste woord nog niet gezegd. Hij waagde zich aan de voorspelling, dat Koning Leopold nooit meer naar België zou terugkeren. Hoe kan een interna tionale figuur als die van Spaak zijn ..mannetjes" prijzen omhun waar dige houding! Later ontvingen wij nog een bericht uit Brussel, waaruit blijkt, dat de poli tieke moeilijkheden ongewijzigd zijn. Zo wel Gaston Eyskens. premier in het de missionaire kabinet, als de voorzitter van de Kamer, van Cauwelaert, twee vooraanstaande Rooms-Katholieken hebben er van afgezien, de functie van kabinetsformateur op zich te nemen. SCHOONMAAK IN PALEIS LAEKEN Carton de Wiart probeerde het rode stof af te nemen Jacht naar aetherbeelden Goede televisie-ontvangst in Honselersdijk Op jacht naar aetherbeelden. Dat wa ren vele televisie-amateurs, toen Philips dezer dagen voor de tweede maal uit zond op een „nieuwe golflengte", het 625 lijnenstelsel, dat ook bij de officiële zender van de Radio-unie zal worden gebruikt. Hoewel men buiten een kring van veertig kilometer van Eindhoven niet op een goede ontvangst mag rekenen, to gen velen enthousiast aan de kijk, na dagen zwoegen om de antennes op de goede lengte te krijgen. Er moest voor het nieuwe lijnenstelsel van alles ver anderd worden. In Amsterdam boekte de leraar Brug man enig resultaat. Het beeld bleef ech ter vaag en werd nogal gestoord. In Honselersdijk bij de heer Koppenol was het feest in huis. Er was receptie voor de ondertrouw van de oudste zoon des huizes, maar in de werkplaats was het soms nog drukker dan binnen. Want tijdens de receptie werd de televisie ontvanger geprobeerd. Het geluid kwam prima door, maar het beeld wilde aan vankelijk niet erg. Toen de schoenma ker in de buurt klaar was met zijn elec- trische machine, ging het wat beter. In Arnhem, op een afstand van 70 kilometer, was de ontvangst perfect. Ook binnen de 40 km-kring waren de resultaten zeer bevredigend. 3 Zi Jaar voor wachtmeester Evers Het Bossche „BG." heeft gisteren de voormalige wachtmeester van de ge meentepolitie te Dordrecht H. M. Evers tot 34 jaar veroordeeld (met aftrek van voorarrest sinds Februari 1946». zo dat hij niet meer behoeft te zitten. Evers is van dit vomvis in cassatie gegaan. De eis luidde zeven jaar, wegens hulpverle ning aan de Duitsers. Ds Dronkert doctorandus Ds K. Dronkert, Geref. pr dikant te Leiden, is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen theologie. De Koningin heeft heden ten paleize Soestdijk de nieuwe gezant van Columbia de heer Jose Gabriel de la Vega, ontvan gen ter ovrhandiging van zijn geloofs brieven. Koningin en Prins met vacantie naar Frankrijk Ook de oudste twee prinsesjes ningin, haar vacantie, onderbroken om de Prins by zijn terugkeer uit Amerika te ontvangen, voort te zetten mef Prins, die daarvoor gelegenheid krijgt geheel uit te rusten van de vermoeienis- zijn lange reis, en de oudste twee prinsesjes, wier Paasvacantie in die tijd alt. Dc plaats van bestemming zal waar schijnlijk Val d'Isere in Frankrijk zijn. De dag van vertrek is vermoedelijk "'oensdag 29 Maart. Tijdens de afwezigheid van de Konln- n moeten requesten en andere verzoe ken op de gewonfe wijze geadresseerd worden aan Paleis Soestdijk. Zoals eerder gemeld zullen Koningin en Prins van 2326 Mei een officieel bezoek aan Frankrijk brengen. Warenhuiskoningen worden voorgesteld aan de Prins Maandagmorgen omstreeks half elf zal Prins Bernhard te Utrecht aankomen >or zijn bezoek aan de 54ste jaarbeurs. Na de ontvangst zal Z K.H. zich naar de buitenlandse club begeven, waar pre sident-directeuren van bekende buiten landse warenhuizen uit Frankrijk, Duits land, Zwitserland, Indonesië, Canada, Noorwegen. Amerika. België en Engeland de Prins zullen worden voorgesteld, rt bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht is nog groter dan bij vorige jaar beurzen en heeft bovendien een zake lijker karakter In het bijzonder het aan tal kaarten dat door de deelnemers is aangevraagd om onder hun cliënten te erdelen. is ditmaal aanzienlijk hoger Dinsdag zullen de Amerikaanse ambas sadeur. S. Chapin, en het hoofd van de E.C.A.-missie. Cl- Hunter, de beurs be zoeken. Zijn eigen kind doodgereden Toen de expediteur H. van der S. gis termiddag op zijn erf aan de Hattemse- weg te Apeldoorn mét een zware trailer manoeuvreerde, raakte zijn driejarig zoontje onder de wagen en was op slag dood. Eerste coloradokever gevangen In Udenhout (N.B.) is een colorado kever gevangen, de eerste in dit seizoen. de aardappelen zo schadelijke aan de bevoegde instanties ter hand gesteld. D? laatste zal i functie nee Op beheerste wijze verwijderde de politie de communistische spreekkoren, die gisteravond voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Den Haag stonden. Demonstrerende communisten tonen weinig ontzag voor hun leiders Betogingen tegen militaire maatregelen *an het Atlantisch Pact in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) Enige honderden personen hebben gis teravond voor de Amerikaanse ambas sade in Den Haag gedemonstreerd tegen de besprekingen in het kader van het Atlantisch Past, die gevoerd worden in de Julianakazerne. De actie was geor ganiseerd door het Communistische Vre- descomité van Den Haag en werd ge steund door arbeiders uit Amsterdam, Rotterdam en de naaste omgeving van de Residentie. Tegen acht uur werd het op de Benoordenhoutseweg, voor het Ambassade-gebouw onrustig. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen men en trad zeer beheerst op tegen an alle kanten opdringende demon stranten, die spandoeken en pamfletten bij zich hadden en een spreekkoor vorm- Eerste bijeenkomst geëindigd: Stroom van wapens zal gelijkmatig naar Pact-landen vloeien Er zit vooruitgang in het gezamenlijk productieprogram Amerik. admiraal Sherman in Europa Terwijl de militaire vertegenwoordi gers van Amerika, tezamen met de anderi leden van het Atlantisch Pact in Den Haag vergaderen, bereist een andere ho ge U.S. militair, admiraal Forrest Sher man, de dhef der vlootoperaties va Amerikaanse Marine, Europa. Gisteren kwam hij te Londen aan, waar hij be sprekingen voerde met admiraal Richard Connolly, de opperbevelhebber der Ame rikaanse Marine-strijdkrachten in Euro pa en met de Britse minister van Defen sie, 9hinwell en andere Engelse militaire leiders. Morgen vertrekt de admiraal naar Frankfort voor een conferentie met John McCl'oy, de Amerikaanse Hoge Commissaris. Op 29 Maart gaat Sherman weer naar Washington terug. r k Ij e is een Vertegenwoordigers van de twaalf bln- »n het Atlantisch Pact verbonden lan den hebben gisteren hun eerste vergade ring in Den Haag, die van de Voorzlc- ningsraad, in de Prinses Juliana-kazerne beëindigd. Zoals men reeds gisteren in ons blad kon lezen, was het doel van de bijeen komst van deze raad, voorstellen in be schouwing te nemen, die werden uitge werkt om te komen tot een gemeen schappelijke en gecoördineerde produc tie van militair materieel door alle be trokken landen. De leden van de raad name met voldoe ning kennis van de vooruitgang, die werd gemaakt ten aanzien van het samengebundelde productie-programma, dat beoogt te voorzien in de grootst mo gelijke stroom van militair materieel naar de strijdkrachten der Noord-Atlan- tisceh mogendheden. De voorzitter der vergadering, de Ame rikaan Hubert Howard, gaf aan het slot der bijeenkomst, namens de leden uit drukking aan de grote waardering voor de door de Nederlandse Regering ver leende gastvrijheid en faciliteiten. Behalve de manier waarop de 6troom van oorlogstuig gelijkmatig naar de ver schillende landen zal kunnen vloeien, vormde ook de standaarisatie (het gelijk vormig maken der verschillende oorlogs producten) een belangrijk punt van be spreking. Ook de chef van de Britse generale staf, veldmaarschalk sir William Slim, is gisteravond op Schiphol aangekomen Hij werd verwelkomd door generaal Kruis en luit.-generaal Giebel. Evenals generaal Bradley enkele uren tev inspecteerde sir William de erewacht, ge vormd door de Bewakingscompagnie van Haarlem. Op vragen antwoordde de Brit, dat hij optimistisch was over de elke maand beter wordende coördinatie. De deelnemers aan de vergaderingen zullen enkele excursies maken, n.l. op 30 Maart naar de Philipsfabrieken te Eind hoven en op 2 April naar de bloemen tentoonstelling te Lisse. Hedenmiddag vergaderde de zgn. „Standing Croup" van het militaire comité van het Atl. Pact in de Juliana kazerne. Er werd voor het laatst beraad slaagd over de plannen «en voorstellen, die Dinsdag a.s. aan de vergadering der chefs van staven zullen worden gedaan. De „Standing Croup" is de permanente werkstaf van het militaire comité. Ministers van het Brusselse verdrag vergaderen De financiering der defensie. De ministers van Buit. Zaken, Defensie n Financiën van de mogendheden, die zijn aangesloten bij het Verdrag van Brussel, zullen volgens Reuter op 16 en 17 April te Brussel bijeenkomen. De ministers zullen bespreken, hoe de plan nen voor de defensie het best kunnen worden gefinancierd. De vijf ministers van Buit. Zaken zullen afzonderlijke bijeenkomsten houden, om de overeen komsten betreffende „sociale zekerheid" en de betrekkingen met de Raad van Europa onder de loupe te nemen. den. Om ongeveer kwart over acht maakte zich uit de demonstranten een delegatie los, die een protest-nota wilde aanbieden aan de ambassadeur. De agen- i, die vóór de ambassade postten, ad viseerden echter, de brief maar in dc brievenbus te doen, omdat de ambassa deur toch niet aanwezig was. Daarop trokken de delegatieleden in hoofd zaak dames zich weer terug. Enige tijd later trachtte opnieuw een „vredes- raad" toegang tot het gebouw te krijgen en ditmaal met succes. Zij konden echter niet verder komen dan een meter achter de deur. waar een rechercheur, die mededeelde „tijdelijk aan de ambassade toegevoegd te zijn", hun nota in ontvangst nam. Al die tijd was de politie zeer welwillend geweest tegenover de betogers en ook na de „aan bieding" van de nota, toen het plein voor het ambassadegebouw met zachte hand ontruimd werd, werd nergens hard opge treden. Ofschoon er voor een optocht geen vergunning was gegeven, zette zich, na de demonstratie op de Benoordenhout seweg, een lange stoet in beweging naar de binnenstad. Er werd gezongen en ge roepen, dóch aangezièn de stoet geen directe belemmering voor het verkeer betekende en ondanks de spandoeken en het geschreeuw een vrij ordelijke indruk maakte, heeft de politie de demonstran ten rustig hun gang laten gaan. Voor het gebouw van de Hoge Raad op het Plein riepen de leiders van de demonstratie met grote stem, dat hier de stoet ontbon den zou worden en dat alle „kamera den" rustig naar huis moesten gaan. Erg veel discipline toonden de communisten echter niet en nog minder stoorden zij zich aan hun leiders, want vanaf de Hoge Raad trokken zij zingend en schreeu wend in een ordeloze troep door de Lange Poten. Thans vond de politie het uiteraard nodig om op te treden en in een charge van enkele minuten werden de demonstranten met de gummiknuppel uiteen gedreven. Met jeeps en overval wagens werd nog geruime tijd gepa trouilleerd, om de orde in de binnenstad te verzekeren. Kleinere groepjes commu nisten op het Spui en de Hofweg werden nog enige malen door de motor-politie verspreid en om kwart voor tien was vrij wel in de gehele stad de rust terugge- De Hoofdcommissaris van politie, de heer Valken, leidde persoonlijk het politie-optreden. i Juni zijn •leggen De Nederlandse ambassade te Wash ington heeft medegedeeld, dat dr E. N van Kleffens, onze ambassadeur in de Ver. Staten, in Juni zijn functie zal neer leggen en naar Den Haag zal terugkeren. Dr Van Kleffen^ zal de Ver. Staten ver laten, zo werd medegedeeld, omdat het klimaat van Washington een slechte in vloed heeft op de gezondheidstoestand van hem en die van zijn echtgenote. Volgens de New York Times zal dr v. Kleffens worden vervangen door dr J. Roijen, onze ambassadeur in Canada. De heer A. A. Lovink, de voor malige H.V.K. in Indonesië, zou dan naar Ottawa gaan. (We herinneren er aan, dat wij op 27 Aug. jl. reeds schreven, dat dr Van Roijen de plaats van dr Van Kleffeqs te Washington zou innemen als een pro motie voor de wijze, waarop hij de Indo nesische kwestie heeft behartigd. Red.) Hoenderpest in Overschie geïmporteerd Koopt geen kippen van onbekende herkomst Deze week heef: een inwoner van Overschie tijdens de Rotterdamse markt ongeregelde handelaar veertien kippen gekocht, die alle besmet bleken te l hoenderpest. Toen het ontdekt verden alle dieren onschadelijk gemaakt. Het ministerie van Landbouw aarschuw. tegen deze ongeregelde handel. Overigens schijnt de gevreesde ziekte tot staan te zijn gebracht. Er zijn tot nu toe 29 besmettingsgevallen waargenomen zün 3100 kippen afgeslacht, waar onder ruim 1600 in Landsmeer, die later bleken geen hoenderpest te hebben, maar lood vergiftiging. Trein reed op militaire auto in Utrecht Op de onbewaakte overweg bij de Dr ,r Tripkade te Utrecht heeft een electri- sche trein gistermiddag een militair» auto aangereden. Korporaal T S. Bakker de sergeant A. Gobets werden ernstig gewond. Het treinverkeer was 14 uur vertraagd. Verbod van levering aan coöperaties onmogelijk Minister acht het in strijd met het algemeen belang Minister Van den Brink heeft de arti kelen onverbindend verklaard in de haar den- en kachelregeling 1944 en in die van het centraal bureau voor de rüwielhan- wat betreft de verplichting, zich te onthouden van leveringen aan coöperaties e.d. Volgens deze artikelen mogen leden van de betreffende vak groep niet leveren aan particuliere in koopverenigingen, coöperaties e.d. De mi nister acht deze bepalingen ln strüd met het algemeen belang. Schenking van een schilderij aan het Canadese volk Dank voor behoud van tradities en bezittingen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanbieding aan de Staat Canada van een schilderij van de I7e eeuwse Noord-Nederlandse schilder Mein- dert Hobbema, welk stuk bekend is onder de naam van „De twee watermolens". De ministers Drees, Rutten en Stikker delen in de Memorie van Toelichting het volgende mede: „Wat Canada, zijn regering en zijn volk, gedurende en na de laatste wereldoorlog voor Nederland en voor zijn Prinselijk gezin heeft gedaan, is zoveel en voor Ne- DAT de Hoge Veliiwe in 1950 tot nu toe door 3800 personen werd bezocht, tegen 1318 in dezelfde periode van het recordjaar 1949 en er van de zomer weer een busdienst door het park komt. DAT het rijk f 120.000 zal verstrekken voor de inrichting van het kindertehuis Welgelegen te Serooskerke, voor de Prot. Chr. vereniging Kinderzorg. DAT een aantal Duitse R.K. werkge vers gisteren o.m. de Limburgse mijnen bezocht. DAT men ook in Vught 32 goedkope woningen wil laten bouwen. DAT een groep Indonesische studenten aan Ned. universiteiten in de week na Pasen de Limburgse mijnen en Maastricht zullen bezoeken. DAT minister Mansholt op 6 Septem ber zal spreken op een reünie van oud leerlingen van landbouwscholen op de Hoge Veluwe. DAT de D.U.W. bij Bergen op Zoom is begonnen met het aanleggen van een draf- en renbaan. DAT het dagblad De Avondster te Ber- Igen op Zoom wegens financiële en tech nische moeilijkheden is opgeheven, na een 55-jarig bestaan. DAT In Blerick (L.) een fabriek van veevoer-kookketels van de fa H. Thissen zal worden geopend. DAT tien Duitse zakenlieden, die i.v.m. de Jaarbeurs in ons land zijn, gisteren de Rotterdamse havens bezichtigden en op het stadhuis werden ontvangen. DAT omstreeks Juni wordt begonnen met de voorlopige verpachting van de gronden in de nieuwe Sloepolder (420 ha), tussen Walcheren en Zuid-Beveland. DAT de Belgische motortanker Belgium Pride (9000 ton) met machineschade Vlis- singen is binnengelopen. DAT Maandag in Rotterdam een veilig- verkeersactie voor voetgangers begint. DAT de Kon. vereniging Oost en West op 3 Juni haar jaarvergadering op Sons- beek te Arnhem houdt en er dan een commissie zal worden geinstalleerd voor financiële steun bij studie. DAT ook dit jaar een aantal boerde rijen in de N. O. Polder (12 tot 48 ha) zal worden verpacht. DAT prof. dr F. J. M. de Waele te Nijmegen een hulpactie op touw heeft gezet voor de verwoeste dorpen van Grie kenland. DAT by de Zuidned. Spiritusfabriek te Bergen op Zoom een fabriek verrijst, waar een nieuwe wijze van potasbranden zal worden toegepast. DAT gedeelten van landgoederen te Losser en Weerselo (Hulsbeek), St. Odiliënberg (Frymersonhoef), Lisse (Was sergeest) en Haule voor het publiek zijn opengesteld. DAT twee inwoners van Tegelen zijn gearresteerd, toen zy trachtten 62 pakken tabak naar Duitsland te smokkelen. DAT Maandag wordt begonnen de sluisdeuren te Veere te lichten, om in Vlissingen te worden gerepareerd. DAT de ketelfabriek Mulders te Venray een fabriek in Centraal Afrika zal stich ten voor de werkkampen by de erts- mijnen. DAT op 30 Maart in Leeuwarden een Friese raad voor de gezinsverzorging zal worden opgericht. DAT voor de vijfde maal verlenging ls gelast van de detentie van P. de Boer te Drachten, ook nu hij zijn proces tegen de bond voor mobilisatie-invaliden ge wonnen heeft. DAT P. Delsing te Venlo met f 209.900 laagste inschrijver was voor de (particu liere) bouw van 16 middenstandshuizen te Venlo en Th. Jansen te Venlo hoogste met f 228 900 DAT het Groene Kruis zich in Zeeland gaat toeleggen op preventief werk. ter wijl binnenkort ook een psychiater in dienst wordt genomen. derland van zodanig historisch belang, dat de grote dankbaarheid van het Ne derlandse volk niet alleen in de annalen van zijn geschiedenis is opgenomen, maar ook voortleeft in zijn herinneringen. Aan zijn bevrijders dankt het Neder landse volk het behoud van zijn waarde volle tradities en van zijn instellingen bezittingen- De Regering meent, dat niet beter uit drukking kan'worden gegeven van deze dank aan Canada, aan zijn dappere edelmoedige bevolking, dan door aar Canadese volk als geschenk een schildery aan te bieden van een der beroemde Ne derlandse meesters. De Regering is van oordeel, dat deze voorgenomen schenking bü wet dient te worden vastgelegd opdat op die wyze duidrfijk tot uitdrukking worde gebracht, dat het geschenk is een geschenk vai Nederlandse volk. (Deze aanbieding van dit schildery is daarom zo veelbetekenend, omdat het een van de waardevolle kunstwerken uit om nationaal bezit is. Het werk is in 1915 met steun van de Vereniging ..Rembrandt' aangekocht en in 1914 in het Mauritshuis te Den Haag gehangen. Daar is het thans nog en wel in de Potterzaal Red.) Woonwagens moeten worden toegelaten BU ruimtegebrek ook buiten het kamp De kantonrechter te Maastricht deed gisteren een principiële uitspraak over de kwestie van de; standplaatsen var woonwagens. Als woonwagenbewoner.' zich in een bepaalde gemeente aanmel den. moeten zij worden toegelaten er dienen zij gebruik te maken van eer door het gemeentebestuur aan te wijzen plaats. Een van deze mensen was gaan staan buiten de aangewezen plaats in Maastricht. De kantonrechter noemde hem schuldig, maar ontsloeg hem gens overmacht van rechtsvervolging. In het kamp was nL geen ruimt» meer. Volgt Van Roijen v. Kleffens toch op Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger. Gesneuveld 9 Februari: Man. aoldt 2e kl. Inf. M. F. Rumemper uit Indo- Gesneuveld 17 Febr.: serg.-majoor Genie L. Ploeg uit Rotterdam. Gesneuveld 23 Febrserg. Inf. F Naumann uit Indonesië. Kon. Marine. Gesneuveld 16 Maart ln de naby- heid van Malang: schipper H. J. C. M. Bolleurs. Ind. korp. schrijver M. Su- Zeer zaehte voorjaarsweer blijf; aanhouden (Van onze weerkundige medewerker) Gedurende de laatste acht dagen is de temperatuur voor Maart gemiddeld 5 gr. C. boven normaal, als gevolg van de ster ke Zuid tot Zuid-Westelyke luchtstro ming. waardoor onophoudelijk grote hoe veelheden warme lucht van Zuidelyke breedten naar ons land worden getrans porteerd. Deze situatie is het gevolg van een uitgestrekt lage drukgebied over de Oceaan en van een vrü krachtig hoge- drukgebied over het vasteland van Euro pa. Ons land was de laatste dagen ver schillende keren juist in het grensgebied hiervan gelegen, waardoor af en toe eens een zwak regenfront van de Oceaan kon binnendringen. Na de passag» van het regengebied van gistermorgen werd tüde- lük wat koelere lucht aangevoerd, maar vandaag kunnen de temperaturen al weer tot by de 15 gr. C. oplopen. By de Azo- ren is een depressie gearriveerd, welke van de Grote Oceaan al dwars over Ame rika is getrokken. Boven de Atlantische Oceaan aangekomen begon z(J weer meer actief te worden en zal Zondag de wind bü ons weer naar Zuidelijke richting doen krimpen, waardoor opnieuw warme luchtmassa's naar onze omgeving worden geblazen. Het weer behoudt du* de komende da gen nog een zeer zacht voorjaarsachtig karakter, waarbij de regenkansen voor lopig nog klein blijven. De Marshall-toewijzingen aan Ne derland bedroegen 24 dezer 695,3 millioen dollar. WEERBERICHT Droog tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht en ochtend met OP enkele plaatsen licht» nachtvorst en hier en daar nevel of mist. Overigens - droog weer met enkele over- dryvende wolkenvelden en zwakke tot matige wind uit Oostelyke richtingen. Overdag vrij zacht. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag 26 Maart Zon op 6 30. onder 19 02; Maan op 9 29. onder 3 08 uur. EJC Maandag 27 Maart. Zon op 628, onder 19 04; Maan op 10 29, onder 4.00 uur. 2 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1