Jlicutue geihsctfe (üiwranl Graaf Carton de Wiart volgt Eyskens als kabinetsinformateur op Wist II DONDERDAG 23 MAART 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir en redactie: TeL 20408 Abon nementen. Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p kwartaal; t 0.32 per week. ADVERTENTlËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8078 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoflitfefc Is Qfiefefrves mgn bert la teghenspoct" LENTEFEEST vandaag begonnen Zie pagina 2 Vurig Leopoldist ten strijde Op dit voor België ernstig uur roept hij de Ministers van Staat bijeen Gaston Eyskens heeft zyn pogingen als informateur moeten opgeven. Prins- Regent Karei heeft thans Graaf Carton de Wiart, minister zonder portefeuille in het demissionnaire kabinet, aangezocht als informateur op te treden. Zoals wij twee dagen geleden reeds schreven, staat hij bekend als een vurig aanhanger van Koning Leopold. De regeringscrisis spitst zich toe, ook al zyn timmerlieden en be hangers reeds bezig het Koninklijk Paleis te Laekcn voor de terugkeer van Koning Leopold in gereedheid te brengen. Vandaag komt de Raad van Ministers van Staat byeen, die slechts bij uiterst gewichtige aangelegenheden vergadert, hetr laatst op 2 Augustus 1914, toen de Duitse invasie voor de deur stond. Graaf Carton de Wiart-, die 36 jaar geleden de zitting presideerde, heeft nu óók het initiatief geno men, de Raad van Ministers van Staat bijeen te roepen. mannentaal. Meer dam een halve eeuw heeft hij reeds een rol gespeeld in het Belgische politieke leven. Hij studeerde rechten, werd in 1890 lid' van de Belgi sche balie en is sinds 1896 onafgebroken Over de barrière, die de Liberalen de Katholieke informateur Gaston Eyskens op zijn weg hadden geplaatst, heeft laatstgenoemde de sprong niet kunnen nemen. Eyskens verklaarde gisteren, dat de toestand in het land ernstig is en hij heeft zijn taak nu over moeten geven aan Graaf Carton de Wiart, die reeds 80 jaar Is. Beide staatslieden, die het in principe over 's Konings terugkeer eens zijn, heb ben het wijs geoordeeld, onder deze bui tengewoon precaire omstandigheden een beroep te doen op de Belgische Kroon raad. Het geduld van de Leopoldisten wordt op een zware proef gesteld' maar het zou wel eens kunnen zijn, dat de tegenstan ders voorbarig en te hard „victorie" kraaien. De reeds genoemde „Geheime Raad" telt 28 leden en hij komt in zitting bijeen met 13 leden van de Christelijke Volkspartij (Katholieke). 7 Socialisten en 8 Liberalen Wij herinneren er nog aan. dat de C.V.P.-leden vóór terugkeer van Koning Leopold, de Socialisten er tegen zijtn en de Liberalen „schitteren" door verdeeldheid. Een der liberale leden der „Geheime Raad" is Camille Gutt, voor zitter van het internationale monetaire fonds te Washington, die ij lines uit de Ver. Staten vertrok, om de zitting te kunnen bijwonen. Na de vergadering der „Geheime Raad", kan Graaf Carton de Wiart dan het spel beiginnen, de1* Belgische politieke leiders te raadplegen. Zijn standpunt ia. dat het land moet terugkeren op het constitutionele spoor. Spaak, die lid is van het College van Minister: van Staat, zou zich, volgens Reuter, meer en meer kanten tegen de terugkeer van de Ko ning. De socialisten trachten de alge mene staking van 24 uur, die vanmorgen in Wallonië is uitgeroepen, ook in Brus- eel voor te bereiden. Welk een tafereel: De socialistische parlementsleden zullen aan het hoofd van circa 300.000 arbeiders door de stra ten van Luik, Charleroi en Bergen mar cheren! Koning Leopold wordt in zijn villa te Pregmy bestormd met adviezen en staat voortdurend in telefonisch con tact met Brussel. Bejaard, wijs en ervaren. Het oog is thans gericht op die'bejaarde, imaar zeer ervaren Graaf Cairton de Wiart, die moet trachten de knoop door te hakken. De titel „Minister van Staat" wordt toegekend aan parlementsleden of ministers op grond van hun gedegen hen nis van politieke aangelegenheden. Oo hen wordt een appèl gedaan als het land voor enorme moeilijkheden staat. Canon die Wiart is de oudste der Ministers van Staat, en zijn optimisme blijkt wel uit het triomfantelijke: „WU zu,le" HL crisis geraken, omdat het moet. Dat is Tandtechniker werd te Nieuwkoop vermoord In de vroege m-orgen van 31 Juli 1949 weid te Nieuwkoop het lijk van de tand techniker G. J. van Giggelen uit Amster dam aangetroffen. De man bleek ernstig aan het hoofd te zijn gewond. Het onder zoek van de politie heeft geleid tot arre statie van de 29-jarige metaalbewerker C. L. en de 47-jarige bankwerker K. S... beiden uit Nieuwkoop. Zij hadden de avond tevoren ruzie gekregen met het slachtoffer, en hem neergeslagen. Onder grote belangstelling van bewo ners uilt Nieuwkoop en omgeving, werd vandaag voor de Haagse rechtbank deze moordzaak behandeld. Aan beide ver dachten werd verweten, dat zij Van G. hadden mishandeld, waarbij onder meer met een fles op diens hoofd was geslagen. Als getuige-deskundSge vertelde de ge rechtelijk geneeskundige, dr J. G. L. Hulst dat deze laatste klap zeer waar schijnlijk de dood heeft veroorzaakt. In hoeverre Van Giggelen onder in vloed van sterke drank is geweest, kon dr Hulst niet juist zeggen. De caféhouder C F de J'ong uit Nieuw1 veen deelt mede dat Van Gjggëlen en de twee verdachten op de bewuste avond in zijn cafe zijn geweest. Er was door deze drie personen voor totaal f 12.50 aan alcohol gebruikt waar uit de president der rechtbank echter de de conclusie trekt, dat verdachten dan toch niet geheel nuchter meer kunnen zijn geweest. In het begin van de nacht kwam Es. bij get. aan het oafé terug, waar hy vroeg waar Ans was. Op de mededeling van gel. dat zij met Van Giggelen mee was gegaan, zei S. „Hij wil niet zeggen waar zij is en daarom heb ik hem een dreun op z'n hersens gegeven. Hij ligt earn de 'kant van de weg". (De zitting duurt voort). Duitse interesse voor onze textiel In de buitenlandse club van de Utrechtse Jaarbeurs werd' gisteren een gezelschap Westduitse zakenlieden ont vangen. Uit gesprekken met Duitsers bleek, dat de industrie in hun land be hoorlijk tot leveren in staat is. De West duits e productie van ruw staal heeft de toegestane maximum capaciteit van 11.1 millioen ton per jaar bereikt Er zijn reeds vele belangrijke transacties in het Duitse paviljoen afgesloten. De Duitsers hebben bijzondere belangstelling voor de Nderlandse textielindustrie. Ook voor machines bestaat interesse en de kwali teit van het Ned. speelgoed was voor vele Duitsers een verrassing. de Belgische Kamer geweest. In 1911 werd hij tot Min. van Justitie be noemd en later tot buitengewoon gevol machtigd gezant in Den Haag. In de tweede wereldoorlog werd hij tezamen met andere politici door de Duitsers ge vangen gehouden. Een figuur met een ruggegraat. Prins Bernhard Maandag naar de Jaarbeurs Prins Bernhard zal Maandagochtend de Utrechtse jaarbeurs bezoeken, waar van hij Koninklijk Hembrug maakt kogels aan de lopende band Minister Schokking moest zich terdege legitimeren Aan de Hembrug wordt weer munitie gemaakt. Had minister Sohokking het nog niet geweten (maar hij wist het na tuurlijk wel) dan was het hem gisteren reeds duidelijk geworden, omdat hij zich ter dege moest legitimeren toen hij zich meldde aan het hek van dé artillerie-in- ridhtingen. Anderhalf jaar geleden gaf de regering opdracht om weer munitie te gaan fabri ceren. De Hemlbrug was in 1945 een his torisch voorbeeld van een totaal leegge roofde fabriek, maar .gisteren kon de pro- duotie van kogels aan de lopende band beginnen. Om dit mee te maken, hadden zich o.m. naar de fabrieken begeven mi nister Schokking, mr 's Jacdb van het ministerie van Financiën, luit.-generaal Cailmeyer, prof. G. Brouwers namens Economische Zaken, lt.-generaal Giebel en leden der defensiecommissie. Er wairen ook 'buitenlanders, want de Nederlandse defensie staat niet meer al leen. Daarom waren ook de militaire at- tadhé's gekomen van de landen van het Noord-Atlantisch Pact. Minister Sohokking vertelde, dat het openen van de fabriek een aanzienlijke besparing van deviezen betekent. Na zijn toespraak werd de eerste scherpe pa troon afgevuurd. Er wordt thans in hoofd zaak nog kleine munitie vervaardigd voor geweren en machinegeweren, maar er is al begonnen met munitie van groter kaliber. Men werkt hoofdzakelijk met machines, die door de Duitsers werden geroofd, doch na de bevrijding werden teruggevonden. Riet het vliegtuig uit New York arriveerde gisteren de 100.000ste passagier, die na de oorlog door de K.L.M. over de Atlantische Oceaan töerd vervoerd. Het was mevrouw Gwendolyn Catalano uit Connecticut, die, ter gelegenheid van haar 20-jarig huwelijk met haar echtgenoot naar Rome vliegt, om de moeder van de heer Catalano te bezoeken. De heer Thoenes, hoofd Stations dienst Schiphol, overhandigde het echtpaar Catalano verschillende geschenken, alsook een brief in het Italiaans van dr Plesman, y a»--——-- ->j_' - - f. "„Niwi ,;-U .v> - 4'J Zuivelpot gevormd teneinde verliezen bij uitvoer te dekken Heffingen van pl.m. f 1.- per 100 kg melk en van f 10.- per 100 kg kaas Als onderdeel vanihet landbonw-ega- Usatiefonds is thans een zuivelfonds ge vormd. om eventuele verliezen bij de export van zuivelproducten door het in- en verkoopbureau voor zuivel te dekken. Er zal een. heffing op alle boerenmelk worden ingesteld, om gelden voor het fonds bijeen te brengen. Deze heffing is tot nader order bepaald op 30 cent per procent vet per 100 kg melk. Dat komt gemiddeld neer op f 1.05 per 100 kg. Voor boerenkaas komt een heffing van f 10.35' per 100 kg en voor melk. die door veehouders of slijters rechtstreeks in de handel wordt gebracht, f 1.05 per 100 liter. Het in- en verkoopbureau zal in tijden van overschotten producten (behalve ge condenseerde melk) uit de markt nemen om te voorkomen, dat de opbrengst van de melk ver 'beneden de richtprijs (18 25 cent per liter van 3M> pet. vetgehalte) zal blijven. Eventueel zal in plaats van het overnemen door het bureau een- toeslag bij de uitvoer worden gegeven. Het fonds zal voorts worden gebruikt voor uitga ven i v.m. toeslagen op consumptiemelk. Een in Januari vastgestelde regeling voor consumptiemelk is thans vervallen. Voor gecondenseerde melk is nog geen rege ling vastgesteld. Staatssecretaris Moorman vertrokken Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht Moorman is gisteren met de KLM van Schiphol vertrokken ter bijwoning van de unieconferenfie in Indonesië. Hij zal als militair en niet als deskundige der Marine tegenwoordig zijn, daar militaire aangelegenheden ter sprake zullen komen. Nederland en Indonesië hebben evenwel afgesproken, de mili taire aangelegenheden niet binnen week, welke de conferentie duurt af doen. doch pas in April. Op een vraag naar Nieuw-Guinea zeide de staats secretaris, dat de amphibisch-technische dienst in het Oosten met 150 man in de civiele sector op Nieuw-Guinea uitste kend werk verricht, maar dat de Marine nog geen vaste beslissing neemt, bekend wordt wat het lot van Nieuw- Guinea zal zijn. Heeft Mars de waterstofbom? De belangstelling voor de planeet Mars neemt weer iets toe. Vijftien Japanse sterrekundigen hebben 72 uur achtereen deze planeet bestu deerd, omdat een amateur-astronoom uit Osaka 'had medegedeeld, dat hij een hevige exiplosie aan de opper vlakte van dit hemellichaam had waargenomen. De resultaten van deze explosie zullen nog nader worden be kend gemaakt. Als men ook daar maar niet in hét geheim experimeniteerd met de waterstofbom! Nog geen vonnis voor Van Geelkerken Een onderzoek naar zijn persoonlijkheid Het proces tegen de voormalige plaats vervangende leider van de NSB en leider van de nationale jeugdstorm, de 50-jarige Cornells van Geelkerken, is nog niet ge ëindigd. Het Utrechtse ,.B.G." heeft de stukken gesteld in handen van de rech- ter-comm-issaris voor een nader onder zoek. Het wordt noodzakelijk geacht, da: over de persoonlijkheid van Van G. een rapport wordt -opgesierd door e=n of meer deskundigen- In dit verband werd aan de psychiater jhr dr J. J. M. van der Does de Willebois. eventueel in sa menwerking met andere deskundigen, opgedragen dit rapport samen te sielien. Met nadruK wordt verklaard, dat dit onderzoek geen onderzoek is naar de geestvermogens van verdachte. Zoals men weet was tegen Van G. de dood straf geëist. Nieuwe Braziliaanse gezant De heer P. Coelho de Almeida, sinds September 1949 gezant van Brazilië in Den Haag. is benoemd tot ambassadeur te Venezuela. Hij zal worden opgevolgd door de heer Joaquim Souza Leao. R.A.1. GEOPEND Parade van grote collectie bedrijfs auto's in Amsterdam Nederland komt goed voor de dag met autobussen Minister Spitzen heeft vanmiddag de 28ste R.A.I.-tentoonstelIing in Amsterdam geopend. Voor het eerst is de grote hal uitsluitend bezet door bedrijfsauto's zakenman kan er weer zijn hart ophalen, maar voor vele buitenlandse wagens is afblijven de boodschap. Immers, vele tentoongestelde merken zijn nog niet leverbaar, tenzij dat zij niet mo gen worden ingevoerd om de eigen indu strie te beschermen, hetzij dat ze uit lan den moeten komen," waar nog een groot tekort aan vrachtauto's bestaat. De tons D. K.W.-bestehvagen bijvoorbeeld zal voorlopig op de Nederlandse wegen nog wel een zeer schaarse verschijning blijven. Maar er blijven nog genoeg mer ken over, die wel te koop zijn. Een van de opvallendste verschijnse len van de RAI is ditmaal het opvoeren van het vermogen van de motoren, om de bedrijfsauto's sneller te laten lopen. Motoren met overschot aan vermogen gaan trouwens langer mee. Het blijkt, dat ook 't aantal z.g. stads- bestelwagens steeds toeneemt. De Neder landse industrie is in deze categorie met enige modellen gekomen, zoals de DAF met zijn nieuwe één tons bestelwagen en Beers met de Handyvan. De laadruimte is groot, de motor staat ver naar voren en de Handyvan heeft een uitrolbare „machinekamer". Motor, versnellingsbak, vooras met stuurinrichting, benzinetank en accu zijn vooruitgeschoven. Verder brengt de Ned. industrie de Nemo- bestelwagen. Opmerkelijk is de terugkeer van de Duitse fabrieken op de Nederlandse markt. Zij brengen enige chassis met luch'tgekoelde motoren. Franse regering komt tegemoet aan looneisen Georges Bidault, de Franse premier heeft gisteravond in een radiorede de .algemene voorwaarden bekend gemaakt, waarop de regering bereid is aan de looneisen van de stakende arbeiders tege moet te komen. De voorwaarden zijn: loonsverhoging en een productiviteits- bijslag van 2 of 3%. die m.i.v. Juni zal worden uitbetaald in die genationali seerde bedrijven, waar de verhoogde productie een bijslag rechtvaardigt. Bidault zeide te hópen. dat de particuliere ondernemers de Staat in deze zouden na volgen. TRUMANS WONINGBOUWPROGRAR1 VERWORPEN Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Trumans plan voor coöpe ratieve woningbouw, verworpen. Autobussen zijn er in groten getale De stand van Verheul brengt een 29 jaar oude bus en als contrast een rypermo- derne reiswagen voor de Europese bus dienst op Rome, met een interieur als van een vliegtuig. Bij de carrosserie- bouw voor bussen overheerst de gedachte voor het grootst mogelijke comfort. Een aantal showauto's, die voor grote bedrijven door het land reizen, hebben de ontwerpers gelegenheid gegeven hun fantasie te uiten. Zo is er één, die lijkt op een vliegtuig met opgeklapte vleu gels. Ook de super-stroomlijn is in deze wagens rijkelijk toegepast. Nu de benzineprijs verhoogd wordt, zullen de electrische bestelwagens wel extra belangstelling trekken. Het tentoonstellingsbestuur verwacht, dat de Nederlandse industrie meer dan één exportorder zal boeken, waardoor een welkome versterking van de devie zenpot zou ontstaan. Indien het landbouwbedrijf als geheel de richtprijs van 18.25 cent per liter melk 'iet haalt, zal het zuivelfonds bijpassen. Het blijft ook bij deze nieuwe regeling mogelijk, dat verschillen in de opbreng sten der zuivelproducten tot uiting ko- in de melkprijzen, die aan de boe- worden uitbetaald, maar voor pro ducten die ongunstig in de markt liggen, zal dit slechts in beperkte mate het ge- .1 zijn. Al zijn de eerste Lentedagen een beetje mistig en al kunnen we nu nog niet spreken van een vrolijk zonnetje, of een „blauw e-lucht- vol-beloften": op de „Keukenhof" in Lisse, waar vandaag het lente feest is begonnen, geven de voor- jaars bloemetjes en werpt de Lente geen schaduw, maar een lichtglans vóóruit! Treinen stonden stil bij Warmond Breuk in de bovenleiding Van 3 uur gistermiddag tot hij half zes is het treinverkeer bij Warmond, op de drukste' spoorlijn van Nederland (AmsterdamRotterdam), gestoord weest door een breuk in de bovenlei ding. Tussen Leiden en Warmond reden Alleen Nederland lieeft recht op Nieuw-Guinea Oud-minister Calwell staat thans aan onze kant RIen herinnert zich nog de Australische oud-minister van immigratie Calwell, die indertijd bekend werd door zijn pogingen om mevr. O'Keefe, de Indonesische echt genote van een Australische oudstrijder, uit het land te verwijderen, by wellce gelegenheid hy een tamelyk anti-Nederlandse houding aannam. Zyn streven Australië voor de blanken te reserveren doet hem nu uit een ander vaatje tappen en noopt hem stelling te nemen tegen de Indonesische eisen ten aanzien Nieuw-Guinea. s arbeidersafgevaardigde in het parlement wenst hij nu een boodschap van de minister van buitenlandse zaken Spender aan president Soekarn9, dat Nieuw-Guinea Nederlands moet blijven en dat niemand anders bezitsrechten mag pretenderen op dit Nederlandse grondgebied. Australië kan. aldus Calwell. nooit met Indonesië in onder handelingen treden over zijn verdedi ging aangezien dit een erkenning van aanspraken van Indonesië ofr Nieuw- Guinea zou inhouden; dit zou volgens hem noodlottig zijn en een- prijsgeving betekenen van blank Australië. Spender moest volgens hem Indonesië en de Fhi- Acheson: Lie's voorstel in studie Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie te Washington, dat de Ver. Staten het voor stel van Trygve Lie. secretaris-generaal der V.N., grondig zullen bestuderen. Dit voorstel houdt, zoals bekend is. in, dat er een bijeenkomst van de Veiligheidsraad zou worden gehouden, waarop de staten zouden worden vertegenwoordigd door hun ministers van Buitenlandse Zaken, of zelfs door de regeringshoofden. Aclieson in Mei naar Londen De Amerikaanse minister van Buit Zaken, Dean Aoheson. is voornemens in Mei in Londen besprekingen te voeren over een versterking van de defensie van de Atlantische Pact-landen. lippijnen niet misleiden door uitwisse van ambassadeurs omdat dit toch geen vriendschap kan waarborgen zo lang Australië hun onderdanen niet toelaat. Nieuw Guinea is ook ter sprake ge komen voor de Mij voor Nijverheid en Handel te Amsterdam, waar oud-kolonel K. Drost van het KNIL er op wees, dat geen vijftig maar honderden mil- lioenen nodig zijn om de sluimerende mogelijkheden van het land op te wek en een welvarende bevolking te scheppen. Het land is 13 maal Nederland, net 1% millioen .inwoners, terwijl '.eohts een procent van de grond vluch tig verkend is- Europese werkkrachten ijn nodig, tot de Papoea aan geregeld werk gewend zal zijn. Dit zal moeiijk gaan, maar wel is hij leergierig. Wat er tot nog toe bereikt is. heeft men te dan- »n aan zending en missie. Aan de Noordkust achtte hij een vis- conservenindustrie mogelijk, parelvissery knopenindustrie. De Vogelkop is gunstig voor houtexploitatie gezien de aanwezigheid van ijzerhout Sorong is centrum van olie en steenkool. Chroom, nikkel en goud moeten aanwe zig zijn. De bodem noemde spreker ma tig .te vergelijken met de slechtste grond op Java- Aan de kust vormt de malaria groot gevaar. Spr. adviseerde tot streeksgewijze ontwikkeling van het land. Er moet voor alles politieke zeker heid komen. i be- DAT in de St. Crt van gisteren schikking is opgenomen, waarbij het pen van eieren van wulpen, scholeksters en grutto's is toegestaan van 22 Maart 19 April. DAT Nederland het afgelopen seizoen 124 millioen kg uien u'itvöerde, Goeree OverfLakJkee 45 miTHoer zijn rekening nam. DAT Velsen en Amersfoort in de week van 512 Aug. 50 leerlingen van d( hoogste klassen der openbare lagere scho len gaan uitwisselen. DAT in Amsterdam in 1949 in ruim 12.000 woningen 364 mogelijkheden tot vordering van 1 of 2 kamers werden aan getroffen. DAT de protestants-christelijke werk gemeenschap in de P. v. d. A. Zaterdag een aan de „doorbraak" gewijd congres in Utreohit houdt DAT A. de Mulder, zeeloods bij het Belgische loodswezen te Vlissingen be noemd is tot inspecteur aldaar. DAT de Amsterdamse raad f 156.500 beschikbaar stelde voor baggerwerken bij de Petroleumhaven. DAT in Noordbroek (Gr.) een vak school voor boom- en fruitteelt is ge- DAT het spoorverkeer via Zutphen Zondag a.s. gestremd is i.v.m. de werk zaamheden aan de spoorbrug, doch et extra bussen zullen rijden naar Apel doorn en Dieren. DAT Maandag a.s. namens een jeugd club in A'dam aan de directeur van het Unesco-centrum aldaar een aanzienlijke hoeveelheid leermiddelen wordt over handigd, bestemd voor vluchtelingen- scholen in het Midden-Oosten. DAT de in 1944 verwoeste watertoren te Steenbergen weer in werking is gesteld, hetgeen een uitkomst betekent voor een aantal gemeenten in Z. W. Brabant. DAT Bergen op Zoom 82 goedkope wo ningen wil gaan bouwen. DAT gisteren een luchtvaartovereen komst tussen Nederland en IJsland is getekend. DAT mevr. Edna Blue, internationaal voorzitster van het „Foster Parents' Plan", een organisatie voor oorlogswezen (700 in ons land) voor een bezoek van drie dagen in ons land is aangekomen. DAT J. A. W. Bergvelt. administra teur ter gemeente-secretarie te Amster dam, benoemd is tot directeur van het marktwezen aldaar (vac.-Jac. Broerse). DAT enkele technici van de K.L.M. dezer dagen naar Engeland zullen gaan om het nieuwe straalvliegtuig Cornet te bezichtigen. Op wiens kosten Een krant uit Eindhoven had ge schreven, .dat de heer Suurhoff van het N. V. V een reis naar Indonesië heeft zemaakt „in hoofdzaak op de zak van de Nederlandse belastingbetaler". Van die heeft de heer Suurhoff bovendien gebruik gemaakt om een deel van de In donesische vakbeweging te onderwijzen de stakingstechniek. „Het Vrije Volk" is een beetje ont stemd over dit stukje. Maar al spoedig, schrijft het blad. wordt verondersteld, dat de Nederlandse belastingbetaler voor zulk een reis moet opdraaien. Zou. zo vraagt het blad. het N.V.V. die reis dan niet betaald hebben? Het is goed, dat het socialistische blad het bij een vraag laat, want de waarheid is hiermede toch niet geheel in overeen stemming. Het „Friesch Dagblad" maakt namelijk ook een opmerking over deze kwestie en vertelt, dat de heer Suurhoff op kosten van de Regering naar Ceylon is gereisd (heen en terug) als Neder lands afgevaardigde op een conferentie Oost-Aziatische arbeidersvraagstuk - en dat hij toen maar gelijk even Indonesië is doorgereisd, j nemen aan. dat dit tweede deel de reis voor rekening van het NW is gekomen en in Indonesië heeft de heer Suurhoff wel speciaal de belangen van het N. V, V. behartigd. Het moet ons van het hart, dat we het raar geval vinden. Belangrijk project Het is wel een uitermate belangrijk project, dat gisteren, in de vorm n een wetsvoorstel aan het parlement, voorgelegd aan ons volk: de uitbrei ding in grote mate van het hoogovenbe- drijf te IJmuiden. Het is bekend, dat we leven in het tijd perk van de toenemende industrialisatie. Geen krant en schier geen periodiek welke die naam verdienen, of aan de in dustrialisatie wordt aandacht geschonken. Referaten zijn er aan gewijd en het vóór en tegen wordt in allerlei kring bespro ken. Alleen maar, het ls tot dusver goed deels gebleven bij industrialisatie op papier. Het is industrialisatie in theorie en de concrete plannen bleven daarbij achter. Daarom verdient dit voorstel tot uitbreiding van de hoogovens speciale aandacht Op het gebied van de industria lisatie wil men daar in IJmuiden spijkers met koppen gaan slaan, een bezigheid die de mannen van de staalindustrie wel is toevertrouwd. Wat ons bij de toelichting is opgeval len, is dat ze kort is. Ze is zakelijk. Na al het gepraat wil men aan de slag. Maar daarom blijven er toch wel enkele vragen over. Een vraag is bijvoorbeeld, hoeveel tijd met de uitbreiding naar schatting gemoeid zal zijn. Een andere vraag is. in welke mate door deze uit breiding de grondstoffenbasis voor de metaalverwerkende industrie nu zal wor den verbreed. En een heel belangrijke vraag is, of reeds gezegd kan worden, tot welke verruiming van werkgelegen heid direct en indirect deze uit breiding zal leiden. Want dat moet bij de overweging van alle industrialisatieplannen toch wel een voorname plaats innemen: Hoe wordt tn ons steeds dichter bevolkte land de mo gelijkheid om te werken vergroot? Financiering Duidelijk is wel, dat de staat In de financiering van de uitbreiding, welke het hoogovenbedrijf te IJmuiden zal ondergaan, een belangrijk aandeel krijgt. Dat kan men een keerzijde van de industrialisatie noemen. Een project als dit is van zodanige omvang, dat intense medewerking van de staat in de finan ciering als bijna vanzelfsprekend wordt gevoeld. Maar vanzelfsprekend is nog iets anders dan noodzakelijk en deze beide zijn weer iets anders dan wenselijk. Neemt financiering van de industriali satie door de staat bepaalde grote vor men aan, dan begint dit bedenkelijk veel op een soort koude socialisatie te lijken. Heel de financiële politiek ener regering, de belastingpolitiek inbegrepen, kan duidelijk of minder duidelijk zulk een socialisatie bevorderen. Bij de industria lisatie zal men zulks het scherpst zien. En wordt zoiets als min of meer vanzelf sprekend gevoeld, dan kan dit een veeg teken zijn. Dan betekent dit, dat een volk allengs voor zulk een politiek is rijp gemaakt. Industrialisatie is duur. Men heeft uit gerekend. dat het gemiddeld f 18.000 aan investering kost om aan een enkele ar beider in ae industrie een nieuwe plaats te bieden. Bovendien is het buiten kijf, dat industrialisatie niet slagen kan zon der een actieve industrialisatie-politiek. Mits men maar bedenkt, dat dit alles ds keerzijde heeft van de staat, die voort schrijdt op economisch gebied. En dit kunnen we nog slechts betrekkelijk v zelfsprekend vinden Om 6 uur weer aan 't werk Staking in Italiëbotsingen op vele plaatsen Bij duizenden werden demonstranten gearresteerd illioenA stakers in Italië .hebben gisteravond om 6 uur de twaalf-uur-sta king beëindigd. Zij, die in de continu bedrijven werkzaam zijn, keerden naar hun werk terug. Bussen en trams reden weer in Rome en in de andere grote Ita liaanse steden. De politie is de gehele dag streng opgetreden. Zo zetten hon derden gewapende politiemannen te voet en per jeep alle toegangen tot de grote Piazza Esedra te Rome af. waar duizen den stakers zich verzamelden voor een door de (communistische) vakbond C.G.I.L. bijeengeroepen vergadering. Zij werden voor het verdere deel van de dag ondergebracht op de politiebureaux. of in de gevangenis Regina Coeli, of door de politie naar een plaats op 20 km Rome gebracht, vanwaar zij dan naa hoofdstad terug konden gaan lopen. Op die manier waren zij voor verdere deel neming aan de relletjes uitgeschakeld. Enkele stakers zochten hun toevlucht op de trappen van de basiliek Santa Maria Maggiore. De politie verdreef hen met de brandslang. Een groep pelgrims, die juist uit de basiliek kwam, werd ook ondergespoten. In sommige districten richtte de po litie stralen gekleurd water op de sta kers. teneinde deze later te kunnen iden tificeren en arresteren. Maar zo tegen het einde van de dag werd alles vrij rustig. De communisti sche vakbond noemde de staking een En er werd gedreigd met een nieuw* staking, omdat tijdens de botsingen tus sen stakers en politie te Parma een werk loze landarbeider werd gedood. Op an dere plaatsen werden vier personen ernstig gewond. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar be- wolkt en nevelig, met hier en daar enige motregen en in de nacht en ochtend xiy» plaatselijk mist Zwakke tot matige Zuid. wind. Voorna melijk des nachts iets zachter. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 24 Maart Zon op 6.35, on der 18.59; maan op 8.14, onder 0.52 uur. 26 Maart E-K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1