Jlieuiue gtihstfft GTouranl 'P Canada's aanbod om gratis luchtmacht- personeel op te leiden Meerdere „Spaken" in liet wiel van Gaston Eyskens Wist IJ WOENSDAG 22 MAART 1050 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 5893S. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8077 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staat*ast!cfe It gMleveti tngn hert ia tcglicaspott" UITWASSEN BIJ DE WONINGBOUW Zie pag. 3 PRINS BERNHARD OVER ZIJN REIS Verwacht U oorlog? „Ik ben drie maanden van huis (Van een onzer verslaggevers) ZONDAG IS PRINS BERNHARD van zijn Amerikaanse reis teruggekeerd, Maandag heeft hy verslag uitgebracht aan de ministerraad en vandaag heeft Z.K.H. tijdens een persconferentie aan journalisten iets verteld van zijn belevenis sen. Wij hebben over deze reis reeds heel wat geschreven. Terecht merkte de Pl-ins dan ook op, dat hy waarschijnlijk niet veel nieuws zou kunnen vertellen. Wel kon hij mededeling doen van het besluit van de ministerraad, Maandag ge nomen, waarbij goedgevonden is, dat de Prins deze zomer opnieuw naar Amerika gaat om te Philadelphia de Nederlandse export-tentoonstelling (de Holland-Fair) tip openen, en wel op 5 Mei a.s. Op eenvoudige wijze vertelde Prins £<>rnhard van zijn reis, waarvan het hoö#Idoel is geweest, de emigratie mogelijkheden te bekijken. Het contact Is zuiver informatief geweest: afspraken konden daarom uiteraard niet worden gemaakt. Venezuela biedt belangrijke kansen v»or landbouwers, al is het hier merk aardig, dat de regering geen dollars Mschikbaar wil stellen voor de aankoop van landbouwmachines: deze moeten dus uit Nederland worden meegebracht. Ook Brazilië kan immigranten gebruiken, doch hier liggen de mogelijkheden er eigenlijk pas op de lange duur, vooral onder de invloed van de grote binnen landse vervoersmogelijkheden. Op han delsgebied zijn eveneens sterkere banden mogelijk, maar niets moet worden ge forceerd. Bijzonder gecharmeerd was de Prins van de ontvangst in Mexico. Hier was de houding van de bevolking bepaald enthousiast-vriendelijk. In de Verenigde Staten van Amerika heeft. Prins Bernhard verschillende contacten gelegd en voor aanstaande persoonlijkheden ontmoet. Canada toonde zeer veel sympathie voor de immigratie van Nederlanders. Men wil daar graag getrouwde mensen hebben. In het Frans sprekende deel was men aanvankelijk wat huiverig, omdat Communisten bevelen algemene stakingen in Italië Twaalf uur niet werken uit protest Het onder communistische leiding staande Italiaanse vakverbond C G IL heeft voor heden een algemene staking van 12 utrr door het gehele land uitge roepen uit protest tegen de nieuwe re geringsmaatregelen. De staking zou van morgen om 6 uur beginnen. De nieuwe maatregelen der regering houden in. dat voor vergaderingen van arbeiders toe stemming nodig is van de fabriekseige naren. De politie kan politieke vergade ringen verbieden en de regering wil het politie-apparaat tot 70.000 man uitbrei den. Bij de C.G.I.L. zijn 5.200000 arbei ders aangesloten. Gisteravond kwam het op vele plaatsen reeds tot ernstige bot singen tussen arbeiders en politie. De drie niet-communistische vakver bonden, die ongeveer 1.6 millioen arbei ders omvatten, doen niet aan de staking mee. De oproep tot staking is niet ge richt tot de arbeiders bij de spoorwe gen. gas-, electriciteits- en watervoor ziening en bij de geneeskundige dien sten De laatste tijd zijn verschillende Kominformi-agenten. c^ie stakingen in Frankrijk organiseerden Italië binnen gekomen Bomexplosies te Rome Volgens een Later bericht, heeft de Ita liaanse regering gewaarschuwd, dat de politie met de strengste maatregelen te gen allen zal optreden, die de euvele moed hebben, de openbare orde te ver storen. Vanmorgen werd Rome opge schrikt door drie zware explosies. Een eigen gemaakte bom, vervaardigd van kranten en 'karton en opgevuld met een explosieve stof vernielde het plaatselijk partijbureau van de Christen-Democra tische Partij. Slechts enkele minuten la ter vernielde een tweede ontploffing een bureau van de communisten in het cen trum van Rome. Overal patrouilleert zwaar gewapende politie. Dit jaar voor 85 millioen aan bollen naar het buitenland? Export al grotendeels verzekerd. Iïe komende bloembollenoogst is al voor een groot deel aan binnen- en buitenlandse afnemers verkocht. Men verwacht vooral veel van de export naar Zweden en Duitsland, die is vrijgegeven. Nu ook het Engelse contingent een uit breiding heeft ondergaan, neemt men aan. dat de totale uitvoer van bolgewas sen dit jaar. die gericht is op 80 landen, de 85 millioen gulden te boven zal gaan Vorig jaar bedroeg de waarde ruim 83 millioen gulden. Amerika: Geen proef met waterstofbom Amerikaanse fer$*j heeft de berichten van het Franse persbureau A.FP., als zouden in April bij de Eniwetok-atol proefnemingen worden gedaan met de waterstofbom, of ficieel tegengesproken. men meende, dat door deze immigratie het Engels sprekende deel zou worden versterkt. Toen de Prins echter had op gemerkt, dat de Hollandse boer noch Engels noch Frans spreekt en heus wel de taal zal aanleren van het gebied waar hy terecht komt, verminderde de vrees. Canada heeft ook belangstelling voor in dustriële arbeidskrachten, zelfs voor de oprichting van nieuwe industrieën. Suriname en de Antillen Bij zijn bezoek aan de Antillen en Su riname was de Prins bijzonder getroffen door de aanhankelijkheid aan het Ko ninklijk Huis van de bevolking. Vooral in Suriname is door Nederlandse land bouwers, die verstand hebben van drai nage, veel te doen. Nadat de Prins iets van zijn reis had verteld, konden verschillende journalis ten vragen stellen. Uit de beantwoording van de Prins bleek o.a., dat van Canadese zijde het aanbod is gekomen voor kosteloze op leiding, legering en voeding van lucht- machtpersoneel, waarbij van Nederland se zyde alleen voor .zakgeld" behoeft te worden gezorgd. Op een vraag, of de Prins inderdaad gezegd zou hebben, dat hij geen oorlog meer verwaohtte, antwoordde hij ont kennend. Toen een buitenlands journa list hem hiernaar had gevraagd, had hij slechts geantwoord: „Ik ben drie maan den van huis en mijn vrouw is aan het skieën Molotof helpt Stalin een handje Na zijn aftreden als minister van Bui tenlandse Zaken heeft Molotof bijna alle uitvoerende macht in de Sowjet-Unie op zich genomen, om de taak van de (een dagje) ouder wordende Stalin te ver lichten en diens krachten te gparen. Dit is door de Russische kolonel Nakivail in een toespraak te Oost-Berlijn meege deeld, aldus het West-Duitse persbureau DPA. Beroofde chauffeur had extra pech In zake de overval te Havelte op de Amsterdamse taxichauffeur Van Emden. vernemen wjj nog, dat de chauffeur be bloed en wel bij een boerderij buurt aanklopte, waar alleen Toen zij op zijn geklop een luikje de deur openden en de man zagen, schrok ken zij zo, dat een der vrouwen flauw viel en de anderen de deur niet durfden opendoen. De man strompelde weer naai de straat, waar het hem lukte een autc uit Groningen aan te houden. De be stuurder heeft toen de politie in Havelte gewaarschuwd. De -bankbiljettenomloop is met 30 millioen tot ƒ2920 millioen gedaald. De deviezensituatie is van ƒ807 tot ƒ823 millioen verbeterd. Een Brief aan de Koning Liberalen scheppen nieuwe moeilijkheden voor coalitie met Katholieken De Belgische premier, Gaston Eyskens, heeft by zijn Informatieve pogingen ter oplossing van de regeringscrisis geen rekening gehouden met de „relativiteits theorie". Immers, hy had aan de pers verklaard, dat de vorming van een nieuw Katholiek-Liberaal kabinet „nog slechts een kwestie van uren" was. Deze uren zul len op zyn minst de duur van dagen aannemen. De kansen op een samenstelling van een nieuwe Katholiek-Liberale regering zyn aanmerkelijk gedaald, hetgeen echter niet wil zeggen, dat die mogelykheid geheel van de, met strootjes bedekte, baan is. De Liberalen hebben echter een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren, hun goedkeuring te weigeren aan een oplossing van de Koningskwestie, die geen verzoening van de verschillende landsdelen betekent. Zij nemen dit standpunt in: minder spoed, maar.doeltreffendheid! Gas ton Eyskens echter heeft wel haast en begrijpelijk voelt hij zich bij de huidige ontwikkeling der situatie enigszins gede primeerd. Ook heeft Gaston Eyskens een andere visie op dat begrip „doeltreffend- Het valt niet te ontkennen, dat de ver klaringen der Liberalen een sfinxachtig karakter dragen, en de premier kan zijn onderhandelingen feitelijk pas voortzet ten. wanneer hij volkomen zekerheid heeft over de instelling der Liberalen „GÉVEN EN NEMEN" Trygve Lie van de Ver. Naties presenteert vredesprogramma voor 20 jaar Heeft Moskou niets anders dan „nemen" in zijn woordenboekje staan Hoe zouden de massa's zich verheugen als het „Seid umschlungen Millionen mit dem Kusz der ganzen Welt" werkelijkheid werd! Maar dit mag toch nooit zijn de kus van het verraad. Ondanks de jarenlange ervaringen met het Kremlin opgedaan, gaan er steeds weer stemmen op een compromis tussen twee totaal verschillende wereldbeschouwingen en politieke stelsels tot stand te brengen. Is de wens hierbij, niet teveel de vader van de gedachte? Trygve Lie, de Secretaris-Generaal der Ver. Naties, doet thans een beroep op Amerika en Rusland, een accoord te bereiken over en „Twintig jaren-programma", ten doel hebbende de wereldvrede te verzekeren. Trygve Lie deed dit appèl in een toe spraak tot een vergadering van een Amerikaanse Joodse organisatie. Oost en West moesten, zonder uitstel gebruik maken van de Ver. Naties voor het ope nen van onderhandelingen, in de geest van „geven en nemen". Weliswaar gelooft ook Trygve Lie niet in politieke won deren, maar de wereld kan het zich in het tijdperk van het atoomwapen en de bacteriologische oorlogvoering niet ver oorloven, schreden in die richting naar de verzoening, langer uit te stellen. Hij meende, dat een oplossing mogelijk zou zijn, zonder een toegeven of een „be- daringspolitiek" van een der twee par tijen. Hij hamerde op het aambeeld van„geven en nemen". Wie op de grote internationale confe renties en in de verschillende commis sies der Ver. Naties gevolgd heeft.wat de Sowjet-Unie onder dit mooie principe verstaat, zal moeten toegeven, dat de heren van Moskou hoofdzakelijk het „nemen" in hun woordenboekje hebben staan. Dit laatste echter heeft Trygve Lie niet opgemerkt. Hoe Trygve Lie dan op dit plan van hem gekomen is? Hij meent steun te hebben gevonden in verklaringen /an Washington en Moskou, waarin verzc- Eyskens schijnt niet van plan te zijn zich opnieuw met Koning Leopold te Pregny in verbinding te stellen via een bezoek. Het interessante feit doet zich voor, dat oud-premier Spaak het nodig heeft geoordeeld, in het socialistische blad „Le Peuple" een brief aan de Koning te pu bliceren. Hierin doet het een beroep op Koning Leopold om zijn zoon Boudewijn terug tè zenden, zodat alle Belgen zich om hem kunnen verenigingen. Spaak adviseerde de Koning zich tevreden te stellen met de morele overwinning, die de Volksraadpleging hem heeft ver Er zyn tekenen, dat de Socialisten mo gelijk genoegen zullen nemen met de terugkeer van de Koning „voor een be perkte tijd", waarna Koning Leopold ten behoeve van zyn zoon afstand doen. Zulks zou neerkomen op een „uitgestelde troonsafstand", waarvoor onze mening Koning Leopold wei nig kan voelen. Inmiddels zet het Belgische Socialis tische Vakverbond zijn actie tegen diens terugkeer voort met de bekende protest stakingen. Het bestuur van het A.B.V.V. zal voorstellen tot een algemene staking /er te gaan, mocht zulks nodig zijn. Het bestuur van het Algemeen Chris telijk Vakverbond heeft er zijn vreugde geuit, dat niet alleen de leden der Christelijke vakbeweging, maar ook tal rijke andere arbeidersgroeperingen ge weigerd hebben zich bij de stakingen te sluiten. Men laat zich niet mis bruiken door onverantwoordelijke poli tieke leiders. Vijftien mille boete voor mijndirecteur Deviezenfraude op grote schaal De vorig jaar benoemde directeur van de Oranje-Nassaumijmen. ir F. C. J. B.. is door de economische rechter te Maas tricht tot 15.000 gulden boete veroordeeld wegens het op grote schaal plegen van deviezenfraud'e met verschillende vreem de valuta. Met deze fraude is een aanzienlijk be drag gemoeid. De officier van justitie eiste 10.000 gulden boete en drie maan den gevangenisstraf en is direct van het vonnis in hoger beroep gegaan. Binnen kort zal B dus terecht staan voor het gerechtshof in Den Bosch. kerd wordt, dat beide mogendheden af zonderlijk vreedzaam naast elkander kunnen voortbestaan. Met geen woord repte Trygve Lie van e ontstellende onverdraagzaamheid, welke achter het IJzeren Gordijn tegcr.- godsdienst en democratie aan de dag wordt gelegd. Dient de Russische geestesgesteldheid zich eerst niet te wij zigen. wil het beroep van Trygve Lie acces hebben? Duitsers verdringen zich voor anti-Britse film „Titanic", een product van Goebbels In Duitsland, in de Amerikaanse zone. verdringen de Duitsers zich voor de bioscopen om een. film te zien. Neen, niet „De Derde Man" De film heet .,Ti- en werd in 1943 in opdracht van Hitlers propagandaminister Josef Goeb bels gemaakt. De vertoning moest toen het begin van een nieuwe haatcampagne tegen Engeland worden. Voor de pre- ière te Berlijn werd de bioscoop ge bombardeerd en de film vernietigd. Maar 1945 werd nog een exemplaar gevon- 1 en nu in 1950 heeft een Duitse firma enkele passages weggesneden en de film omloop gebracht in de Amerikaanse ie En alle Duitsers kunnen zien. hoe de ..Titanic" op zijn eerste reis verging. de rijke Engelse dames en haar echtgenoten werden gered en hoe hon derden arme Duitse emigranten aan d« golven werden prijsgegeven. Terecht rij zen van Britse zijde ernstige protesten tegen deze film, die de censuur kon pas seren. omdat dè Duitsers die thans zelf in handen hebben. Aan de Amerikanen is verzocht in te grijpen. Dr»e personen gedood bij nachtelijk auto ongeluk in Brabant Bestuurder reed bij diehte mist in volle vaart tegen boom Vannacht om half twee is op de ryks- we; 's HertogenboschTilburg, onder de gemrpnte Helvoirt, een personenauto "flinke vaart tegen een boom gere- gey De drie inzittenden, de heer J. H. Velscn uit Vught met zyn echtgenote en de taer Van Boxtel uit Nijmegen, waren of> slag dood. De bestuurd-er, d'ie misleid werd door de dichte mist, is in een flauwe bocht van de weg met onverminderde snelheid doorgereden. De gevolgen W£ selijk De auto werd totaal vernield. De stoffelijke overschotten der omgekome nen zijn naar een der Bossche ziekenhui zen overgebracht. Het echtpaar V. laat twee jeugdige kinderen achter. BRITSE ARBEIDERS WILLEN LOONSVERHOGING Ruim 50 pet van de 8 mill Britse ar beiders die leden zijn van de vakbon den. welke zijn aangesloten bij de TUC. hebben om loonsverhoging verzocht. Chauffeur krijgt f 6000, omdat hij twee jaar onschuldig in de cel zat Maar kosten van advocaat en speurders worden niet verg Voor de eerste maal heeft een rechterlijke instantie gebruik gemaakt van het recht onschuldig veroordeelde schadevergoeding toe te kennen. Het is nl. de chauf- A. Mulder van de Amsterdamsche Bank, die 600 dagen onschuldig In de cel heeft gezeten en aan wie thans deze vergoeding te beurt valt. feotiive in de arm. Ook De A'damsche Bank koos zijn partij. Na anderha-lf jaar kwam de waarheid aan het licht. Mulder werd terstond uit de gevangenis ontsla- Het Amsterdamse Hof. dat hein op 20 October 1949 heeft vrijgesproken, aldus de Telegraaf, heeft de onschuldig veroor deelde een bedrag ven f 6000 toegewezen ondergaan geestelijk en lichamelijk leed, f 1658.42 voor gederfd loon en f25 bijkomstige kosten. De vergoeding door zyn verdediger, mr A. A. J. M. Po- gevraagd, de declaraties van nog raadslieden en de onkosten, gemaakt door detectives, die de waarheid hebben opgespoord, werden door het Hof niet kend. Deze kosten zullen stellig niet gering zijn. De feiten kwamen hierop neer: Op 18 December 1946 stuurde De Amsterdamsche Bank naar haar kantoor in Axel een som f80.000 aan bankpapier. Het geld verdween. Het moest ontvreemd zijn tus- het kantoor van de Bank in Amster dam en het Centraal Station. Op 3 Janu- 1947 werd de chauffeur gearresteerd, die de auto met het bankpapier had ge reden. De man werd tot 2 jaar gevange- •nisstrsif veroordeeld, in hoofdzaak op het apport van een Nederlands grafoloog. De familie van Mulder 'bleef geloven in zijn onschuld en nam een particulier de- Conflict tussen Huis en Senaat over Marshall-liulp Betaling in dollars of in overtollige voorraden Een eigenaardig conflict speelt zich af in het Amerikaanse Congres. De commis sies van Buitenlandse Zaken van Senaat en van Huis van Afgevaardigden hebben namelyk twee volkomen uiteenlopende beslissingen genomen over de Marshall hulp. De tweede heeft, zoals wy gisteren reeds meldden, beslist, dat Europa over het jaar 1950/51 de hulp niet ten volle in dollars uitbetaald zal krygen, doch dat één milliard dollars vervangen zullen worden door overschotten van landbouw- v oortbrengselen, welke men langs deze weg wil spuien. De senaatscommissie heeft echter besloten, dat Europa de volle 2950 millioen zal ontvangen in contanten be nevens de 150 millioen, welke dit lopende jaar zullen overschieten. tingbetaler zo veel mogelijk te verlich- n een besnoeiing van aan te brengen, ketste en tevens stond zij het hoofd der ECA toe om 600 millioen dol lar van het totaal op zij te leggen ten be hoeve van de Europese betalingsunie. Thans zal er overleg tussen het Huis en de Senaat nodig zijn om de verschil lende standpunten met elkaar te verzoe nen. Men gelooft trouwens, dat het Huis het voorstel van haar commissie om een milliard dollar in landbouwvoortbreng- selen te leveren, zal afwijzen. De senaatscommissie heeft nog voor stellen goedgekeurd, dat geen Marshall- land het Amerikaanse bedrijfsleven mag benadelen, dat de tegenwaarderekenin gen gebruikt moeten worden voor de be vordering van de West-Europese eenheid en dat de ECA de aankopen in het dol- largebied zoveel mogelijk moet beperken om de last van de Amerikaanse belas- DAT de Canadese landbouwattaché, B. Marshall, gisteren de Jaarbeurs bezocht. DAT de repargtje- en restitutiedelegatie bij de Ned. missie in Japan op 1 April wordt opgeheven. DAT Schokbeton te Kampen 450 boèr- derijen in de N. O. Polder zal bouwen, in veertien typen. DAT de senaat van het R'damse stu dentengezelschap Ska^d op 23 Maart in Hoogezand een .gelijknamige kustvaarder zal dopen. DAT het midden van de Nieuwstraat te Hoorn, sinds de vorige eeuw een ge dempte gracht, eindelijk zal worden be straat. voor f 96.000. DAT S. J. Bóuma, de directeur van het Zuiderzeemuseum, hetwelk deze zomer in Enkhuizen wordt geopend, dertig le zingen in België zal houden. DAT in Medemblik voor 30 mille een nieuwe visafslag zal worden gebouwd. DAT 40 officieren en manschappen de Nederlandse marine heden in New York aankwamen om dè fregatten Bur rows en Rinehart, die wij van de Ver. Staten krijgen, over te brengenv DAT G. G. van Vliet te Dusseldorp, die a. bij de persdienst van de N.S B. werk- tót 5 Mei 1955 van journalistieke ar beid in Nederland is uitgesloten. DAT J. Cöp, de oudste inwoner van Noord-Brabant, op 28 Maart zijn 102e verjaardag in een gesticht te Haps zal DAT de Duitser S. uit Hamburg, die enkele jaren Overijssel onveilig heeft gemaakt door inbraken, in Gronau veroordeeld tot jaar tuchthuisstraf. DAT Hr Ms Douwe Aukes alsmede de vierde en zevende flottielje mijnenvegers, vandaag in Nieuwëdiep terugkeerden van een veegactie bij Borkum om straks weer bij de Ned. kust te gaan vegen. DAT minister Mansholt en de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols gisteren in Utrecht een bijeenkomst van de Ned Kamer van Koophandel te Londen bij woonden. DAT de Nederlandse kruiser Jacob v Heemskerck gisteren voor een beleefd heidsbezoek van twee dagen te Havanna is aangekomen. DAT aan 200 beroepschauffeurs Leeuwarden e.o. diploma's zijn uitgereikt, daar zij één of twee jaar lang geen brok ken hebben gemaakt. De voorstellen van Engeland inzake deelneming aan de Europese betalings- welke o.m. inhouden, dat Enge land alleen optreedt als geldschieter zullen met de andere voorstellen tot Juni te Parijs worden behandeld. het Een schapenvijfling te Pijn acker Tegelijk met de lente deden gisteren bij de landbouwer J. Duinisveld aan de Katwijkerlaan te Pijnacker vijf zwarte lammetjes hun intrede in de wereld. De moeder is witgewold. Een schapenvijf- ling is een grote zeldzaamheid in de dierenwereld. Scholier uit trein gevallen en gedood BU Zevenhuizen door verkeerde deur van postrytuig gestapt De achttienjarige J C. van der Stappen uit Oudewater, leerling van de vakschool voor schoenmakers in Den Haag, is gis- termidag bij Zevenhuizen uit een rijden de trein gevallen en gedood. Van der Stappen, die dagelijks heen en weer reisde, was gisteren op het sta tion Den Haag SS. met vier andere jongelui in het achterste rytuig, een post- rijtuig, gestapt. Hij moet. toen hij onder weg even naar het toilet wilde gaan, door eer. verkeerde deur zijn gestapt uit de trein zyn gevallen. De andere jongelui, die in de wagen aan het voet ballen waren, merkten pas later, dat de achterste balcondeur open stond. Toen misten zij ook hun kameraad. In Gouda deden zij mededeling van hun angstig vermoeden. Inmiddels was het stoffelijk overschot al in Zevenhuizen by een overweg, ge vonden. De Ned. Spoorwegen delen mede, dat het postrytuig, dat niet gebruikt werd, op het station in Den Haag aan de per ronzijde gesloten was. Of de deuren op slot waren, is niet met zekerheid te zeggen. De jaarvergadering van Heine- kens Bierbrouwerij N.V. stelde het di vidend op 6 pet. Geen grote leningsplannen voor Indonesië, aldus mr Lieftinck Minister Van Maarseveen heeft geen tijd voor Nieuw-Guinea De ministers Lieftinck en Van Maarseveen zijn met hetzelfde vliegtuig als de Indo- iche hoge commissaris, mr Moh. Roem, gisteravond van Schiphol naar Indone- vertrokken, ter bijwoning van de Unieconferentie, waarheen zich ook d. Nederlandse secretaris-generaal van de unie, dr P. J. A. Idenburg, begeeft. Prof. ■ieftinck deed de belangrijke verklaring, dat er nog niets goed bekend was omtrent en Nederlandse lening van 4 tot 500 millioen gulden aan Indonesië, waarov Sockarno gesproken had by de opening van het Indonesische parlement. Hy achtte het niet waarschijnlijk, dat men hierover op de unieconferentie zou spreken. De laatste financiële gebeurtenissen ii. Indonesië interesseerden hem zeer en hij wilde gaarne het naadje van de kous we ten. Hij meende, dat Nederlands positie tengevolge daarvan betrekkelijk noch verbeteren noch verergeren zou. Minister Van Maarseveen zeide, geen tijd te hebben voor een bezoek aan Nieuw-Guinea, daar zijn terugreis reeds op 2 April a.s. geboekt was. Ook nu zeide hy weer. goede verwachtingen te hebben. Op een vraag naar een boekenaccoord zeide hij. dat dit een zaak was die bij een handelsverdrag moest worden geregeld. Mr Roem was optimistisch „Wy zijn er aan gewend geraakt moeilijkheden te be spreken en op te lossen", zeide hy. Nieuw-Guinea achtte hy zulk een moei lijk vraagstuk, dat men de bespreking niet vroeg genoeg kon beginnen. Hy wilde president Soekarno de groe ten overbrengen van H. M. Koningin Ju liana, die hem dit verzocht had, toen hy zyn geloofsbrieven overhandigde. Roem zou twee weken wegblijven. Hy had in Nederland veel contact gehad met verschillende lagen der bevolking. Een jonge staat heeft niet alleen kinderziek ten door te maken maar ook een ontzag lijk vermogen om deze te doen ver groeien, zeide hy. Dronken chauffeurs een maand in hechtenis De Amsterdamse kantonrechter heeft gisteren straffen uitgedeeld van twee A vier weken hechtenis, aan negen mobi listen die dronken achter het stuur hebben gezeten. Een van hen was Duits zakenman, die voor het eerst in Nederland was en het niet had k nalaten om allerlei oude relaties be zoeken en op de goede gezondhek iedereen te drinken. De rijbewyzer den voor een jaar ingetrokken. Gistermiddag werden in Den Haag de Bedrijfschapsprijzen uit gereikt voor de best verzorgde ing. Drs D. J. van Dijk over handigt de prijzen aan v.l.n.r. de schippers D. Pronk en B. Rog uit Scheveningen, de reder B. G. Lamens uit Katwijk, J. Rog uit Vlaardingen en de vrouw van schipper Wijker uit IJmuiden. Talmt niet langer Er gaat bijna geen dag voorbij, O! Excellentie, minister van Verkeer, of de kranten moeten melding maken een aanrijding, waarbij de berijder een gemotoriseerde fiets het kind de rekening is. En altijd, Excellen- is dit ongeluk dan geschied op een hoofdverkeersweg en steeds blijkt de ge bruiker van de Solex of van de Verini, of hoe zijn rijwiel met hulpmotor ook mag heten, van achter te zijn aangereden moet men vaststellen, dat het ongeluk niet zou zijn gebeurd, indien het slachtoffer op het fietspad had mogen rijden. Het gaat zo niet langer, Excellentie, ge motoriseerde fietsen kunnen niet ver schijnen op wegen waarover het snelver keer davert, hun berijders verkeren door lopend in levenegevaar, als zij daarop moeten blijven. Er zijn reeds ettelijke doden te betreuren. ,zer medewerkers vertelde van zyn ervaringen. genoodzaakt op zyn fiets met er een hoofdverkeersweg te ry- den. Hij verkeerde toen in duizend ang sten en, al heeft hy enige jaren ervaring het berijden van een normaal motor rijwiel, hij was het snelverkeer ontvlucht door op het lokkende fietspad te gaan rijden. Daar werd hy afgejaagd, want de politie is volijverig, en hij was dankbaar, dat hij thuis *as, intens dankbaar. Zoals het thans gaat, kan het niet lan ger, uitstel betekem meer doden, O.', Ex cellentie, doet uw toezegging spoedig ge stand: Spreek met uw ambtgenoot van Justitie. Talmt niet langer. Excellentie. Mosterd achteraf Bij de Kamerstukken welke wy vanmorgen ontvingen bevond zich een wetsvoorstel tot wijziging van de be groting van het landbouw-egalisatiefonda voor 1948. Zulk een geval is helaas geen uitzondering. Nog onlangs was er een wetsvoorstel tot wijziging van een begroting van 1947. Wy achten het begrijpelijk, dat er zich ook in het beheer van de staatszaken omstandigheden kunnen voordoen welke een aanvullende begroting noodzakelijk maken. Maar een begrotingswet is een eredietweL Zij richt zich op de toekomst Daarbij komt nog, dat de Regering nog enige tijd geleden heeft erkend, dat aan vullende begrotingen zoveel mogelijk achterwege behoren te blyven. Nu, die aanvullende begrotingen voor 1947 en 1948 zijn inderdaad achterwege gebleven. Maar helemaal achterwege blijven konden ze natuurlijk toch niet En daarom komen ze nu als mosterd na een maaltijd die allang is verteerd. Het moet toch niet nodig zijn, dat twee of drie jaar na een bepaald dienstjaar nog een wijzigingsvoorstel bij het Parle ment word* ir.ged.end. Zulke achterstan den behoren schielijk te worden inge haald- Opvoeder Breedvelt krijgt 8 jaar F. Breedvelt. de vroegere secretaris van het Opvoedersgilde der N.S.B., die ook als wethouder van Onderwijs te Utrecht de nationaal-socialistische in vloed in het onderwijs bevorderde, ia vanmorgen door de Raad van Cassatie veroordeeld tot 8 Jaar (m.a.). Het Utrechtse B. G. had hem tot 7 jaar ver oordeeld. L. Koenekoop uit Alphen a. d. Rijn, die huizoekingen verrichtte als lid van het Vrywilligers-bataljon. kreeg 8 jaar (uitspraak Haagse B. G. 9 jaar). Het beroep van E. A. Kloote uit Goes, die door het Haagse B. G. tot 10 jaar was veroordeeld omdat hy enige mensen heeft verraden, werd verworpen. Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht en mor- igcnochtend opnieuw nevel of mist. Overigens nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Meest zwakke naar Zuidelijke richtin gen draaiende wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 23 Maart zon op 638, on der 18.57; maan op 7.52, onder 26 Maart EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1