Leidse tarieven van gas en electriciteit worden opnieuw verhoogd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 21 MAART 195# Gas een halve cent, electriciteit een cent resp. een halve cent Dit jaar nog een ver- 9 ho: ging De devaluatie van de gulden heefi ook voor de Stedelijke Lichtfabrieken de nodige gevolgen meegebracht. Allereerst werden per 1 Jan. j.l., nadat reeds een verhoging der olieprijzen had plaats ge had, de prijzen van kolen en cokes ver hoogd. B. en W. merken in een schrijven aan de raad op, dat deze verhoging nog slechts neerkomt op een gedeeltelijke opheffing van de in Sept. 1949 wederom Ingevoerde kolensubsidie. Daarom moet er rekening mede wor den gehouden, dat omstreeks Mei van dit jaar een ongeveer gelijke prijsverho ging zal optreden. Er zal moeten wor den afgewacht, of dan tot een verdere verhoging van de tarieven zal moeten worden overgegaan. Bovendien dient men te rekenen met een post „Onderhoud leveringen", alsmede met een verhoging van de omzetbelasting van 3 op 3% pet., terwijl ten slotte de gevolgen van de met ingang van 1 Jan. j.l. in werking getreden verhoging van de bezoldiging niet gering zijn. Tegenover deze verhogingen der uitgaven staat een verhoging der inkomsten ten gevolge van de werking der kolenclausule, welke is opgenomen in de met de grootver bruikers gesloten contracten. Alle bovenstaande factoren, over een geheel jaar genomen, beïnvloeden de begroting der gasfabriek per saldo in nadelige zin tot een bedrag van f 120.341. Voor de electr.fabriek is dit f 88.031. B. en W. stellen de raad daarom voor, de gaspryzen te verhogen met 1/2 cent per m3. De nieuwe pryzen zullen dan als volgt luiden. Tarief A, gewoon gas: eerste 20 m3 per maand 14 cent per m3. alle overige m3 13 cent; muntgas: eerste 20 m3 per maand 15 cent, alle overige 14 cent. Tarief B, gewoon, zowel als munt gas: 10 cent per in3. Ten gevolge van deze prijsverhoging zal over een geheel jaar de meerdere op brengst f 72.745 bedragen, waardoor het nadelig saldo van f 120.341 dus wordt Bloemen In een dorp ln de omgeving van Lei den wfc een jong vrouwtje, dat met haar man een duplexwoning had be trokken, lelijk van de vliering gevallen Zij moest, omdat enige ribben waren' gekneusd', het bed houden, aldus het Dagblad van de Zaanstreek (sic!). Na drie dagen ontving zij een mooie bloemenmand. Op de avond van die zelfde dag bovendien een heerlijke taart. Zij begreep er niets van. Haar man evenmin. De verrassing werd nog groter, toen des anderendaags zeven bouquetten volgden, alsmede vele dozen met taartjes, fruit, drie potten met vaste planten en gelukstelegrammen. Waakte het jonge paar of was dit een zoete droom? Een persoonlijk geschreven feli citatie van de burgemeester, die beleefd vroeg of het echtpaar hem de eer wilde verschaffen, een bezoek aan de woning toe te staan, deed (dit alles is histo risch, schrijft het blad), de deur toe. De heer des huizes hield het nu niet langer uit. wilde weten wat er aan de hand was, en toog naar de burgemeester Het raadsel was spoedig opgehelderd De plaatselijke correspondent van een dagblad had zijn krant van het onge valletje verwittigd. Hij had doorgeseind dat mevr. K. S., toen zij zich in haar nieuwe woning installeerde, van de vliering was gevallen. De redacteur, die het bericht opnam, verstond de corres pondent verkeerd En zo kon het ge beuren, dat in de bewuste krant kwam te staan, dat mevr. K. Svan een VIERLING was bevallen. Vandaar al die drukte! teruggebracht tot f 47.596. Dus de begro tingspositie wordt toch nog f 47.596 on gunstiger. B. en W. noemen de tarieven te Leiden relatief laag en bovendien is petroleum bijv. al 3li cent duurder ge worden. B. en W. overwegen nieuwe wij ziging der tarieven, en wel zodanig, dat daarin sterker dan tot nu toe tot uit drukking wordt gebracht het beginsel van een daling van de prijs per m3 bij toeneming van het gasverbruik. Evenals voor gas heeft de gemeente de mogelijkheid de tarieven voor elec triciteit te verhogen. De hogere kolenprijzen dwingen er ook toe. B. en W. stellen derhalve voor, de prij zen voor electriciteit volgens de tarieven I en II (enkel en dubbel tarief) met één cent. die van het tarief III (vastrecht- oppervlaktetarief) met een halve cent en dc nachtstroomprjjs in de tarieven IV en V eveneens met een halve cent te ver hogen. Deze verhoging beloopt over een ge heel jaar f 120.130. Verbetering van de begrotingspositie: f120.130 minus f88.031 is f32.099. B. en YV. stellen voor de verhoging der tarieven te doen ingaan na de op neming van het verbruik in de maand Maart 1950. Deelnemers uit Leiden e. o. aan de Jaarbeurs Aan de 54ste Jaarbeurs te Utrecht (21—30 Maart) nemen o.m. deel: C.A.R.-Indaistrie. Katwijk a. d. Rijn. N.V. Tricotagefabriek Evana, Sassen- heim. Aardewerk Groeneveld, Voorschoten. N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, Leiden. Haardenfabriek Jan de Nie en Zonen, Leiden. Houtwarenfabriek De Oude Rijn, Zoe- terwoude. N.V. Internat. Handelmij Imenexco, Leiden. Industrie- en Handelmij Oosthoek en Zoon, Alphen aan den Rijn, N.V. De Jong's Machinefabriek, Ha- zerswoUde. N.V. v.h. H. P. A. Kemperman, Leiden. Aluminiuimfabriek Koco, Voor-schoten. N.V. v.h. J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden. Lederwaren „Voorschoten", Voorschoten. N.V. Gebrs. Van Wijk en Co., Leiden. Radio Electr-apparatenfabriek H. Jesse, C. F. Meerpoel, naaimachinehandel, J. P. Meijer, metaalbewerking, Leiden. N.V. Lakfabriek Nefaboline, Voor schoten. C.V. OuderzorgDe Ridder en Co., Leiderdorp. N.V. Uitgeversmij A. W. Sijthoff, Leiden. Het Tegelhuis, Alphen a. d. Rijn. C.V. Tieleman en Dros, Leiden. N.V. Zllverfabriek, Voorschoten. N.V. Wernink's Betonmij. Leiden. Grote plannen rond de Lammenschansweg Nieuwe straten, aanleg van industrieweg en drie tram-overwegen IN DE ZITTING VAN 30 DEC. 1940 besloot de Leidse raad tot de aanleg van straatbanen op gronden, gelegen ten zuiden van de spoorbaan LeidenYVoerden en tussen do trambaan der N.Z.H. en de Zoeterwoudseweg, zulks o.m. met het oog op een toekomstige doortrekking van ode Lammenschansweg. Ten einde de aansluitingen van het verlengde van de Lammenschansweg en van de Zoeter woudseweg aan de provinciale weg VoorschotenLammebrug te verzekeren, werd met de provincie overeengekomen, dat de totstandbrenging van deze aansluitingen voor rekening van de gemeente door de zorg van de Prov. Waterstaat zou ge schieden. De raad stelde de daarvoor nodige gelden, ter nadere verrekening met de provincie, in de zitting.van 22 December 1947 beschikbaar. Nu de provinciale weg en de aanslui tingen daarop binnen afzienbare tijd ge reed zullen zijn, komt het B. en W. ge wenst voor, thans tot het aanleggen van een bestrating op de straatbaan in de verlengde Lammenschansweg over te gaan. Hierbij zal de puinfundering van 8 tot 9 m moeten worden verbreed. Ver der zullen een rijwielpad en enige plant soen- en gazonstroken, zomede een trot toir langs de gazonstrook, grenzend aan de groenteveiling, worden aangelegd. Een verbinding van de Lammen schansweg met het verlengde van die weg aan de overzijde van de spoor baan kan in dit stadium nog niet tot stand worden gebracht. Hoewel de Ned. Spoorwegen tegen het maken van een bewaakte gelijkvloerse spoorwegovergang ter plaatse geen bezwaar hebben, wordt dieaangaande nog nader overleg gepleegd. Aangezien het van groot belang is, dat de gemeente beschikt over volledig bouwrijp industrieterrein, dient naar de mening van B. en W. tegelijkertijd te worden overgegaan tot de aanleg van de bij het partiële uitbreidingsplan „Indus trieweg ten Zuid-Oosten van de tram baan. De rijweg daarvan zal een breedte van 7 m en het trottoir een breedte van 4 m verkrijgen, terwijl een groenstrook van 7 m breedte zal worden aangelegd. Van het maken van een overweg over de spoorbaan LeidenWoerden ten be hoeve van de industrieweg dient, vol gens B. en W„ met het oog op de daar aan verbonden kosten, welke ten laste van de industrieterreinen ter plaatse zou den moeten worden gebracht, te worden afgezien. In verband hiermede is de weg bij de spoorbaan tot p.lm. 23 m verbreed Uitgebreide raadsagenda voor a.s. Maandag Niet minder dan 35 min of meer belangrijke punten De agenda voor de raadszitting van e s. Maandag bevat de volgende punten: Beëdiging en installatie van 't nieuwe lid J. A. E. Aalders (vac.-Wilmer). Benoeming lid strafverorden i ngen voor het onderwijs (vac.-Wilmer) Benoeming van mej. M. J. T. R. Rohde tot hoofd van dc Montessorischool voor voorbereidend l.o. aan het Schuttersveld en van mej. A. H. van Brlenen tot idem aan de Paul Krugerstraat. Eervol ontslag aan mej. J. E. P. Velle- koop als onderwijzeres aan de openbare lagere school Havertftraat. Wijziging van de verordening regelen de de bezoldiging van de vakonder wijzers aan de o.l. scholen. Voorschot op de vergoeding, bedoeld bij de artikelen 101 en lOlbis der l.o.-wet 1920, aan de bijzondere lagere scholen. Prae-advies op het verzoek van P. Bouwman te Leiden om een vergoeding uit de gemeentekas wegens kosten van vervoer van zijn dochtertje naar en van de school voor slechthorenden te Den Haag. Voorstellen inzake het vakonderwijs op de buitengewone lagere scholen. Subsidie aan de R.K. b.Lp.-school aan de Pelikaanstraat en de Chr. b.l.o.-school can het Plantsoen. Voorstel tot het opnieuw (gedurende 1950kosteloos in gebruik geven van de kinderspeeltuinen, gelegen ten Zuiden van de Haagweg, nabij de Seringen- straat, ten Zuiden van de Van der Duyn- straai, ten Noorden van de Lage Rijndijk en aan de Kortenaerstraat, aan de Leidse bond van speeltuinverenigingen. Eijdrrige ten behoeve van de restau ratie van de gevel van perceel Rapen burg 43. Vaststellen van een partieel uitbrei dingsplan „Leiden-Meerburgerpolder". Beschikbaarstellen van 6100 voor het leggen van een trottoir en het aanleggen vr.ii een plantsoen langs de Marnixstraat, tussen de Van der Duynstraat en de Molenstraat. Het bestraten van de aardenbaan ln bet verlengde van de Lammenschansweg en bet aanleggen van een industrieweg ten Zuidoosten van de trambaan Leiden Den Haag. Aankoop van grond en water in de Bes. en Gasihuispolder. Aankoop van de langs de Lorentzkade geleger, sloot bij de R.K. (Finse) school. Verhuren van de panden Pieterskerk- K.cht 13 en Lokhorststraait ld aan a/thesis". Bouw van 57 eengezinswoningen op terreinen ten Zuiden van de Lage Mors- weg voor de woningbouwvereniging „De Tuinstadwijk" (hierover werd reeds ge meld). Wijziging begrotingen 1948 en 1949. Aangaan van een geldlening, groot 2.940.000, als voorschot aan de wor bouwvereniging „De Eendracht" financiering van de in aanbouw zijnde 294 woningen achter de Herensingel. Voorstel inzake het verkopen van de door de erflating van F. Soholten. in leven schrijver te Katwijk, in eigendom verkregen effecten. Het overnemen van het gem. electrici- teitsbedrijf van Zevenhuizen. Verhoging van de gas- en electrici- teltstarieven. Aankoop van 50 transportloopkaifen voor het openbaar slachthuis ƒ8315; en van een auto voor de keuringsdienst van vee en vlees 5590). Vernieuwing van de verwarmings- installalie der paviljoens mannen E en F van „Endegeest" c.a. (kosten 35.400). Wijziging van de verordening houden de aanwijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van de var- schillende markten en van veilingen var, Voorste) om aan de minister van Sociale Zaken te verzoeken, aan B. en YV. machtiging te verstrekken, om aan de Lustrumcommissie 1950 van het Leidse Studenten-Corps voor enige tijdelijke gebouwen naby en twee zalen in het „Gravensteen" een tapvergunning boven het vastgestelde maximum te verlenen, de duur der Lustrumfeesten 1950. de verordening Wijziging woonwagens. Wijziging van de verordening op de wateren in de gemeente. Vaststellen van een verordening op het houden en de bescherming van dieren. CONTACTAVOND VAN „DE ZIJL" De zwem- en poloclub „De Zijl' hield gisteravond haar laatste contactavond in dit seizoen in „Den Burcht". De presi dente van de contact- en propaganda- commissie. mej. J. Schalks, heette allen welkom, waarna de heer A. H. van Eg- mond de commissieleden hulde bracht voor hun vele werk. Ook nu weer werd er een afwisselend programma van mu ziek en schetsen grbracht, waarmede de aanwezigen zich uits.ekend veimaak- om als keerplaats dienst te kunnen doen. Voor de aanleg van de industrieweg is de beschikking nodig over een strook grond ter grootte van pl.m. 4709 m2. De eigenaresse, de N.Z.H. is bereid deze grond aan de gemeente te verkopen voor f 1.65 per m2. In verband met de aanleg van de in dustrieweg zullen twee overwegen over de trambaan Leiden's-Graven- hage moeten worden gemaakt, waar toe de N. Z. H. medewerking heeft toegezegd» Tegen de voorwaarden, verbonden aan de overdracht van de nodige grond en aan de uitvoering van de werken op en in de trambaan, in verband met de aanleg van de in dustrieweg en de daarop uitkomen de twee overwegen, bestaan volgens B. en YY'. geen bezwaren. Een bestaande tijdelijke overweg, welke bij de aanleg van de aarden banen ten dienste van de Leidse Textielfabrie ken, gebrs Van Wijk en Co werd ge maakt, komt bij totstandkoming van de bedoelde twee overwegen ingevolge de aan de vergunning verbonden voorwaai den te vervallen. Van deze gelegenheid ware tevens gebruik te maken een overweg over de trambaan tussen de De Sitteriaan en de Lammenschansweg tot stand te brengen. By de N. Z. H. bestaat daartegen eveneens geen bezwaar. De met be trekking tot het maken van voren bedoelde drie overwegen overeenge komen voorwaarden zullen nader by overeenkomst worden geregeld. Bij uitvoering van de bovenbedoelde wegaanleg zullen, daar de gronden ter plaatse nog in polderverband liggen, en kele tuinen moeten worden opgehoogd- Hiermede zal, met inbegrip van bijko mende kosten, een bedrag van f 5000 ge moeid zijn. Daar anders zal moeten wor den overgegaan tot het leggen van een duikerleiding ter lengte van pl.m. 460 m, waarvan de kosten op f 14.000 worden geraamd, verdient, naar de mening B. en W„ de ophoging der tuinen de voorkeur. De kosten van het uitvoeren vai vorenbedoelde werken worden in totaal geraamd op f 406.400. Hiervan komt bedrag van f 108.900 (bestraten straat- baan c.a. met inbegrip van het ophogen der genoemde tuinen) gedeeltelijk ten laste van het fonds der algemene bijdra gen en gedeeltelijk ten laste van de toe komstige woningbouw aan de verlengde Lammenschansweg, een bedrag van f 231.500 (aanleg industrieweg c.a., aan koop grond en maken van twee over wegen) ten laste van het gedeeltelik bouwrijp te maken industrieterrein en een bedrag van f 66.000 (maken van een overweg in het verlengde van de De Sit teriaan) ten laste van genoemd fonds. B. en W. stellen de raad voor, het nodige besluit te nemen. (Advertentie) Leidsche Christelijke Oranje Vereeniging Denk morgenavond om de lezing in „DEN BURCHT" K. NOREL ,,'t Oranjehuis regerend Vorstenhuis of ornament?" GEEF DE BLINDE ZIJN GELEIDEHOND Dit jaar moeten 40 blinden geholpen worden In Nederland zyn 60 blindengeleide honden, waarvan er 20 in 1949 werden afgeleverd. De Stichting blindengeleide- fonds voor wolfshonden wil dit jaar 40 blinden aan zo'n onontbeeriyke vriend helpen. Dit deelde de heer YV. A. Metz. voorzitter van het fonds, gisteravond in „Den Burcht" mee. De eerste kruising tussen een zuivere Duitse herder en een wolf vond 23 jaar geleden plaats in de kennel van de heer L. Saarloos. Hieruit stammen de wolfs honden. die door het wolvenbloed. dat zij de aderen hebben, een scherper in stinct bezitten dan de honden, die bij de ensen geboren en getogen zijn- Deze wolfshonden zijn bij uitstek ge schikt voor blindengeleidehond. Een af gerichte hond kost echter f 550 en omdat niet iedere blinde zich zo'n grote uitgave kan veroorloven, streeft het fonds er naar de benodigde gelden bijeen te brengen met een propaganda-tournee door Nederland. De bonte avond was gratis toeganke lijk en veel Leidenaars hebben daarvan gebruik gemaakt. Zij kregen een vlot programma van liedjes en sketches te zien, waaraan belangeloos medewerkten de radio-conferencier Paul Duval, Lia Martin en The Rhythm Aces. Er werd een tombola gehouden, waarvan de op brengst ten goede kwam van het fonds (girqpummer 541355). Dit jaar zal het fonds een avond orga niseren, waarop een film vertoond wordt over het africhten van de wolfshonden. Paul Duval declameerde een gedicht ever de „ogen van de blinde", de gelei dehond, dat aldus eindigde: „Nu eens geen theatraal gebaar, Geen daden met de mond, Gij, zienden, hebt uw ogen toch, De blinde vraagt zijn hond". Géén markt als de winkels dicht zijn In de gemeentelijke verordening, hou dende aanwijzing van de dagen, en plaatsen voor het houden van verschillende markten en van veilingen van fruit, is beDaald. dat een aantal markten, o.a. de Zaterdagavondmarkt eindigt te 20 of 22 uur. Ingevolge het winkelsluitingsbesluit 1941 is 't sluitings uur voor winkels des zomers op 19 uur (des Zaterdags op 20 uur) en des win ters op 18 uur (des Zaterdags op 19 uur), na welke tüd ook het kopen en verkopen op de openbare weg niet meer is toege staan. Om de hierdoor ontstane tegen stelling te heffen. stellen B. en YV Leiden de raad voor. de gemeente lijke verordening zó të wijzigèn, dat de uren, waarop de markten eindigen, samenvallen met de winkelsluitingsuren Ds G. Toornvliet, Geref. predikant, bliift Naar wij vernemen heeft ds G. Toorn vliet, studentenpredikant van de Geref. Kerk alhier, voor het heroep. dat dc Geref. Kerk van Amsterdam op hem had uitgebracht, bedankt. Ds Toornvliet, die ongetwijfeld tol blijdschap van velen in de Leidse Geref. Kerk en de plaatselijke studentensamf .le-virog Leiden dus ..trouw" is geblev vervult de bijzondere functie van s dentenpredrkant sinds 13 Juli 1947. JUDOCLUB „LEIDEN" Dertien leden van de Judoclub .Lei den" legden gisteren examen af. Alle dertien slaagden en kregen een hogere BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Hugo, dr van A J Schal- kers en Z G J Nanning; Egbert, z. van E Egberts en G Bol; Judith, d van K F v d Broek en E M van Tongeren; Helena W E, d. van D Jansen en C J W v d Weij- den; Karei H. z. van F K T Beukema toe Water en K Mattison; Izak J J, z. van B W Werk en B Britsemmer; Salomon J. z. van S J Anes en E de Jong; Hendrika B, d. van H J Ginjaar en M Abspoel; Ro- bertus J P M, z. van T v d Velde en A M Kortèkaas; Cornells, z. van C v d Blom en E de Jong; Hendrikus C, z. van P M Angevaare en M M C v d Ploeg; Laurens, z, van W v d Nieuwendijk en A D v d Linden; Maria A, d. van W M van Steen bergen en A F Westdorp. OVERLEDEN; J P de Winter, man, 60 jr.; M Zwanenburg, huisvr. van J Dreef. 46 jr; H M van Onselen, huisvr. van J van Duijsen, 77 jr; G v d Woude, wednr. 80 jr; J M Bruckmann, huisvr. van P J Eman, 71 jr.; A C Hoogervorst, dr, 4 d. GEHUWD: P H Swinkels, jm. en A J A A Slewe. jd; I Reijken, wednr. en H M Rapp. gesch. Eerste plaatselijke hoornvlies commissie werd te Leiden geïnstalleerd Propaganda voor de gedachte van het afstaan der schijfjes hoornvliesYveefsel IN NEDERLAND werden de eerste succesvolle hoornvliestransplantaties in Leiden verricht en wel door Deutman en Pieck in 1939. Het is thans weer Leiden, dat de eerste plaatselyke hoornvliescommissie zag installeren. (In Den Haag werd de centrale commissie plechtig geïnstalleerd). Gistermiddag trad dr YY'. B. Doorenbos, gedelegeerde van de centrale hoornvliescommissie in Den Haag, in Sociëteit „Amicitia" op als officieel gemachtigde tot de plechtige installatie van prof. dr P. J. Gaillard als voorzitter van de plaatselijke commissie. minister van Sociale Zaken gewend, die de zaak doorgaf aan de Gezondheidsraad. Deze instantie gaf de kwestie op haar bestaat verder uit prof. dr*M. C. Colenbrander, dr YV. H. Levend, de artsen P. J. Kaiser, secretaris van de Kon. My. tot bevordering van de genees kunst, afd. Leiden, en C. F. M. Pieck, dr Veld als inspecteur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland, zuster Zephyrina, hoofdverpleegster van het St. Elisabethziekenhuis, en mr J. C. Vroom, secretaris van de commissie. Het welkomstwoord werd gesproken door prof. Gaillard. die wees op de overschakeling van oorlogs- op vredes- activiteit, welke op het ogenblik in het Rode Kruis plaats vindt. In zijn installatie-rede stak dr Dooren bos de Sleutelstad een pluim op de hoed de activiteit, ook op dit terrein ge toond. Spr. gaf een duidelijke uiteenzet ting van het werk van de plaatselijke t als een „hoornvlies- bank" fungeert, zoals ten onrechte wel wordt verondersteld, maar als een pro- paganda-commissie. Waar men soms nog op moeilijkheden stuitte bij het afstaan van een klein stukje hoornvlies uit de ogen van pas overledenen in de ziekenhuizen, zodat hoognodige operaties soms een jaar en langer moesten blijven wachten, heeft zich van medische zyde tot de Mr J. C. Brons, oud-gouverneur van Suriname hield boeiende causerie Jaarvergadering Kon. Ver. „Oost en West" afd. Leiden De afd. Leiden van de Kon. Vereniging „Oost en West" hield gisteren in de bo venzaal van „De Doelen" jaarvergade ring. Het zakelijke gedeelte, dat de ge bruikelijke jaarverslagen bevatte, was echter gauw afgehandeld. Na de pauze sprak mr J. C. Brons, oud-gouverneur van Suriname, over het land, dat hij zovele jaren als hoogste bestuursfunctionaris heeft mogen dienen. Uit spr 's woorden bleek een grote liefde voor het dun-bevolkte. uitgestrekte ge bied. dat echter aan de Noordkust van Zuid-Amerika tussen Brits en Frans Guyana toch nog in het niet schijnt te verzinken. Oud-gouv. Brons vertelde van de ver scheidenheid van Surinames bevolking, het ontstaan daarvan, de stad Paramaribo, het district en het bosland. Zeer uitvoe rig behandelde spr. de landbouw en zijn speciale moeilijkheden. De oplossing: drainage, irrigatie, mechanisatie, weten schappelijk onderzoek bij het kiezen der terreinen en verbetering van de afwer king der producten had spr.'s bijzondere aandacht. Oud-gouverneur Brons vertelde ook in de winning van de bosproducten, waaronder bauxiet valt- Van de dol larpositie van het land. devaluatie, citras- cultures enpolitiek kon spr. niets meer vertellen, wegens tijdnood. Echter kon mr Brons toch concluderen, dat Suriname, na een deficit-periode van büna 100 jaar een tydperk van bloei te gemoet gaat. Daartoe hebben de omstan digheden van de tweede wereldoorlog meegewerkt, terwyl het in 1947 ingestel de welvaartsfonds van 40 millioen con tinuïteit in deze vooruitgang schynt te zullen waarborgen. De vergadering stond o.l.v. voorzitter J. G. Slothouwer, die spr. namens allen liartelijk dankte voor deze interessante causerie, die door lichtbeelden werd ge- illustreerd. MARKT- EN YTSSERIJBERICHTEN LEIDEN. 20 Maart Groenteveiling: Rode kool 14—29, boerenkool 34, prei 47—71, ra barber 4419. kroten 6—6.40. gekookte kro ten 15—19, uien 2110. peen 6 4017, sprui ten 22—74, aardappelen 9 60—12, sla 63—69, witlof 25—55, spinazie 32—45, sla 6—22, pe- terseli, 7—7.20, radijs 16. selderij 7.80—15.20, rabarber 23—24. Jaarvergadering van de volkstuin vereniging „Ons Genoegen" Tentoonstelling i.v.m. 10-jarig bestaan van de Leidse Bond Gisteravond heeft de volkstuinvereni ging „Ons Genoegen" in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen een jaarver gadering gehouden. Nadat de voorzitter, de heer A. Zaalberg, de vergadering had geopend, werden door de heer A. J. Lagerberg, de notulen gelezen. Hierna deelde de voorzitter mee, dat dit jaar de wissel-tegelplaquette nen door de heer J. Tegelaar, terwijl de tweede en derde prijs resp. door de heren J. W. A. v. d. Waals en P. C. de Haas werden 'behaald. De heren Lagerberg en M. de Z\Vijgi brachten hun jaarverslag uit. O.m. bleek dat het ledental is gegroeid tot 167; ook werd een toneelclub opgericht. De pen ningmeesters, de heren J. Sierat en J. v d. Vos, gaven eveneens hun verslag. De aftredende 'bestuursleden, de heren A. J. Lagerberg, K. Horsman, YV. F. Smit, v. d. Vos en G. de Vrind, werden bij accla matie herkozen. Een voorstel betreffende 5 uur verplicht' werken pea- ja-ar voor de leden op de tuinen werd zonder stem ming aangenomen, temeer daar dil eigenlijk reeds in genomen. In verband met het tienjarig bestaan in de Leidse bond van volkstuinders zal dit jaar in ,Den Burcht" een tentoon stelling worden georganiseerd. Uit de op- en aanmerkingen bleek, dat er een behoorlijke activiteit in de vereniging is. De voorzitter betreurde echter, dat nog velen zo slecht op de hoogte zijn met het mooie streven ervan. Jaarvergadering Alg. Ned. bond van gepei^sionneerden Op 28 Maart a.s. in „Den Burcht". De jaarvergadering van de afd. Leiden van de Alg. Ned. Bond van gepension- neerden zal op Dinsdag 28 Maart a s. om half 3 in „Den Burcht" worden gehou den. Naas: de gebruikelijke jaarversla gen sta~n 'bestuursverkiezing en vaststel ling van ontributie op de agenda. beurt door aan het Rode Kruis, de orga nisatie, die zich met zoveel succes op het inrichten van „bloedbanken" toeleg de. Het principe van een „ogenbank" bleek echter niet uit te voeren. Wel bleek h.t hard nodig, het publiek rijp te maken voor de gedachte, dat men de ge zonde ogen van een pas-overledene dienstbaar kan maken aan het levens geluk van een tot blindheid gedoemde. Met de wens, dat de Leidse commissie et succes haar taak mag vervullen, installeerde dr Doorenbos prof. Gaillard n de verdere commissieleden. Prof. dr M. C. Colenbrander gaf hierop een uiteenzetting van de ge schiedenis, de uitvoering en de suc cessen van de hoornvliegstransplan- tatie. Het komt in het kort hierop neer, dat men een stukje dof gewor den hoornvliesweefsel vervangt door een stukje helder weefsel. Dat stukje helder weefsel kan genomen worden uit de ogen van pas-overledenen. Het blyft niet langer dan tweemaal 24 uur goed; waaruit de onmogelyk- heid van „ogenbanken" direct blykt. Men verschaft zich de nodige hoorn vliesweefsels gewoonlyk in de grote ziekenhuizen, waar de operatie op de overledene met toestemming van d€ familie niet meer dan een kleine, vooi een niet-ingewyde een onzichtbare in greep is. Zodra er ogen beschikbaar zijn, worden de met blindheid bedreigden spoed opgeroepen. Prof. Colenbrander wees er op, alleen diegenen geholpen kunnen 1 den, die aan vertroebeling van het hoorn vlies lijden (door verwonding of ont steking). Al diegenen, wier gezichtsver mogen geschaad is op andere wijze, kun nen niet door hoornvliestransplantatie genezen worden. Voor vele van deze af wijkingen bestaan andere middelen ter genezing. Begrafenis van de heer J. Wassenaar Op de algemene begraafplaats I Noordwijk is gistermiddag onder grej belangstelling het stoffelijk overschl van de heer J. Wassenaar, in leven gyij nastiekleraar aan de Chr. kweeksehd te Leiden, ter aarde besteld. Onder de aanwezigen waren vertegej woordigers van de besturen van j kweekschool en van de scholen, waa aan de heer Wassenaar werkzaam is a weest. Ook merkten wij verschelde! leerlingen op. De heer Wassenaar had I hun har;en een plaats ingenomen. Niet alleen in hun harten, ook in d in zijn collega's, vrienden en kennu n. Daarvan spraken dr H. Schilp, dj recteur van de Chr. kweekschool, en j YV. YV. Siddré van Noordwijk-Binnen- D J. J. Meuzelaar, Ned. Herv. predikant t Noordwijk-Binnen, besloot deze indrulj Padvinders jubileum Duizenden vuurpijlen overa tegelijk de lucht in Vuurpyien, die in de avond van April door alle padvindersgroepen Nederland worden afgeschoten, zul het begin zijn van de viering van het 40 jarig bestaan der padvindersbeweging ii land. 's Avonds worden in Utrecht de Domtoren af, de eerste pijlen, i| de padvinderskleuren geel-groen-rood, di lucht in geschoten. Via de radio zal di aan alle verkennerstroepen worden ge meld, waarop tegelijkertijd het afstekej der vuurpijlen volgt in geheel het lane Van de Domtoren volgt een radiorepor tage van hetgeen rond Utrecht te zie| zal zijn. V oorschoten Twintig jaar zang Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan geven de Hervormde gemengde zangverenigingen „Zang zy onze leus", alhier, en „Halleluja" uit Leiden Vrijdag avond een uitvoering in het gebouw voa Chr. Belangen. Medewerking wordt vei; leend door het G.E.B.-koor uit Den Haa| en enkele solisten. Geref. Mannenvereniging. De Geref. Mannenver. „Dr A. Kuypen vergadert Donderdagavond 8 uur. Dl heer Chr. Eggink Jzn. zal het onderwerp „Nicodemus" inleiden. Spoedeisende raadszitting. Morgenavond half 8 zal de gemeente raad opnieuw bijeenkomen voor eel spoedeisende vergadering ter behandé ling van een voorstel van B. en W. to' verkoop van een gedeelte (ter grootti van 2500 m2) van het aan de gemeentj toebehorende industrieterrein aan d| Papelaan-Donklaan. De gegadigde is d( fa. H. J. Hendriks, aannemers- en bouw bedrijf te Wassenaar, die het voornemer heeft hier een inrichting voor machinal! houtbewerking te vestigen. Nel Oostliout trad op voor K. en O. MET IFIGENIA IN TAVRIS In het begin van 1779 beëindigde Goethe zijn ..Iphigenie", in proza. Het laat hem evenwel onbevredigd en in Italië komt hij er toe ,het werk opnieuw te schrijven in rijmloze verzen. Goethe heeft allerminst het klassieke Griekse gegeven, uit het drama van Euripides, in het Duits vertaald. Het oude verhaal is 'door zijn geest opnieuw opengebloeid met een geheel eigen schoonheid. Behalve het gegeven en de eenheid van handeling is er niet meer. dat aan het kiassieke drama doet terug denken. Is het de invloed van Charlotte von Stein op Goethe, die hier merk'baai ord-t? Het is de macht van de vrouw, ie redt en die in de grootste donkerte als stralend licht doorbreekt. Zowel Orestes als koning Thoas onder gaan de invloed van Ifigeneia, die ook een strijd te voeren heeft, om met zich zelf en de goden in het reine te komen (Jammer was het daarom dat aan het VISSERIJGOLF Koop de vis kort voor liet gebruik! Voor ongeveer een vijfde deel bestaat (schoongemaakte en ontgrate) vis dierlijk eiwit, de voornaamste bouwstof voor ons lichaam, nodig voor de groei en voor hel herstel van onze voortdu rend slijtende lichaamsweefsels. In dit opzicht staat vis gelyk met vlees. Verder be vat ze nog de be schermende stof fen: vitamines (vooral A en D) en voedingszouten waaronder kalk. fosfor, ijzer en zeevis) jodium. Al deze stoffen ver vullen een bepaalde taak in ons lichaam Vooral magere vissoorten zijn licht- verteerbaar, zodat ze ook voor jonge Er zijn vele soorten vis. de goedkopere gemiddeld een even gri^. voedingswaarde hebben ah de dure. Magere vis is rijker aan eiwit, de vette bevat meer vitamine A er, D, opgelost in het vet. Onder de goedkopere soorten munt wel de haring in haar verschillende gedaanten uit- Sommigen menen, dat bij vis altijd worteltjes als groente gegeven moeten worden. Dat is zeker niet nodig: ook 411e soorten rauwe groentensla's, spinazie, doperwtjes, snij- en sperclebonen, witte bonen met tomaat of sla. zuurkool en (speciaal bij gebakken vis) rodekool er. bieten smaken met vis uitstekend! Men kan de vis bakken, koken en wat nog te weinig wordt toegepast stoven. Dat laatste levert tegelykertyd sen smakelijke saus op Lever, hom en kuit behoren, rijk aan vitamines en voedingszouten als ze zijn- tot de beste delen van de vis; men dient die dus in geen geval jveg te gooien! Sommige huisvrouwen laten de vis na het kopen lange tijd staan. Dat is zeker af te raden: vis smaakt het best, wan- ze zo gauw mogelijk bereid en ge geten wordt! YVat te doen. wanneer men zelf de vis moet schoonmaken? Dit is eenvoudiger, dan het U wellicht toeschijnt, wanneer U zich maar aan de volgende regels houdt vis schar, wyting, schelvis en groetschubben van de staart naar de kop. Bij platvis schot. bot. schar e d. de kop afsnijden, de ingewanden kun- n dan gemakkelijk verwijderd wor den. Bij rondvis de vis langs de gehele buikzijde opensnijden en de ingewanden verwyderen. De vis schoonmaken tot op de graat, de kieuwen verwijderen en de vis van binnen en buiten goed wassen. YVordt de vis gestoofd of gebakken, dan ook kop staart en vinnen verwijderen. Zoetwatervis baars en zeelt uitge zonderd zeer diep inkerven op af standen van Vz cm. opdat de graatjes bij de bereiding zacht worden. (Ontleend aan de folder „Vis" van de Voedingsraad). Jongens \ran de Volendam Donderdag thuis Het troepenschip Volendam wordt YVoensdagavond in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens onvoor ziene omstandigheden, Donderdagmor- slot van het vierde bedrijf een verkor-' ting werd aangebracht). Ofschoon de critiek dit stuk niet ge spaard heeft, is toch „Iphigenie" één vaij de mooiste werken, ontsproten aan; Goethe's humanistische geest. P. C. Boutens heeft op uitstekende wijze het stuk in Nederlandse verzen- overgezet en dit werd gisteravond vooij K en O.door Nel Oosthout opgevoerd! We schrijven met opzet niet: voorge-| dragen. Het onderscheid tussen toneel en voordracht ligt niet in het aantal mensen, dat op de planken staat. Het ii de vraag waar men het accent legt. Bij^ toneel ligt het zwaartepunt in de han-| deling, de dramatisering, bij voordrachtj ligt het in het woord, het zeggen- Nel Oosthout kiest bewust voor het eerste. Ze speelt toneel. Dat is haar] goed recht, maar dan moet ze het ooki goed doen. Dan zal ze al haar personen] moeten beleven, ook in de meest flit-j sende dialoog. En aangezien dit, zelfs voor Nel Oost hout, niet mogelijk is. ligt ook tegelijk hier haar grote zwakte. Er waren heel, goede gedeelten bij, b-v. het slot van het] derde bedrijf, maar over het geheel ge-] nomen waren de personen alleen gety-, peerd, niet beleefd. De verschillende fi guren bleven steeds op dezelfde wijze] lopen en gebaren. Dat moet natuurlijk, anders weet het publiek niet wie spreekt; maar beziet men het als toneel, dan is het fout. Het verbaast ons steeds weer. dat de vrouw beter mannen dan vrouwen ty peert. YVat haar stem betreft, vonden we Nel Oosthout gisteravond ook niet erg geluk-' kig Vaak geknepen, met soms een op vallend lelijke a. Dikwijls moest ze ook zoeken, eer ze de stem van één der per sonen weer te pakken had. Met alle waardering voor de goede ge deelten, die er waren, heeft deze avond ons weer bewezen, dat één-mans-toneel practisch tot de onmogelijkheden be- Aan het eind werden Nel Oosthout bloemen aangeboden. Bn. Tevredenheid heerst in kringen van gladiolen-kwekers Komt er een reclame-termijn van tien dagen? De gladiolencultuur heeft dit jaar waarlyk niet slecht geboerd. De vraag was groot, de pryzen waren oplopend en zelfs nü heeft men nog reden tot juichen. Dat zei voorzitter A. A. J. Philippo in zijn openingswoord op de jaarvergadering van de Ned. Gladiolus-vereniging, die gisteren plaats vond. Ook de speciale keuring van 8_Augus- groo_t, dat men er niets van krijgt. Het heeft, aldus de voorzitter, nooit j geweest. Dit kan van de tentoonstelling in Londen worden gezegd. In Keulen werden de Ned. gladiolen-bloemen eveneens geëx poseerd. En de proeftuin in Bovenkars- pel? YVel, door het velé werk van de heer P. Bool zijn er 350 soorten opge plant geweest. De proeven om met kunstlicht te broeien waren geen succes. Men besloot de proefnemingen te staken. De heffing 10 cent per roe bracht f 83144.22 in het laatje; keuring, tróle enz. namen uit dit bedrag flinke hap. Er schoot f 14372.64 Vermoedelijk zal men het overschot reeds dit jaar moeten aanspreken, omdat de keuringskosten hoger zullen liggen. De heffing werd weer bepaald op 10 cent per 'roe. Het areaal sohat men op 1100 ha. Het aantal leden was iets terug gelopen. De 'naftaline-behandeling tegen thrips heeft beste resultaten opgeleverd, mede dank zij' de medewerking van kwekers en exporteurs. Bij de bestuurs verkiezing werd in de plaats van de heer T. A Valkering gekozen de heer H. Heere uit Beverwijk. Bij de rondvraag kwam uiteraard de afromingskwestie van het B.V S. ter sprake. YVanneer alles terecht komt in de grote pot van het C.B.C., is de kans iets gedaan voor de gladiool. De recla me-termijn is nog steeds een twistappel. Die is nu 14 dagen. De afd. Grootebroek wilde 8 dagen. Dit stuitte op bezwaren van exporteurs-zijde. Op de alg. verga dering komt een bemiddelingsvoorstel van 10 dagen. Bollenexport naar Engeland plotseling geYvijzigd De maatregelen voor bloembollenex port naar Engeland zijn plotseling in grijpend gewijzigd. De con ting en te ring is van Nederlandse zijde in zoverre opge heven, dat iedereen thans bollen naar En geland kan exporteren. Deze maatregel heeft vele exporteurs onverwijld naar Engeland doen vertrekken, om hun klan ten te bezoeken en van de afzet van hun producten verzekerd te zijn, Het Engelse contingent wordt dit jaar uitgebreid met 9 pet. in tonnage en 6 pet. in geld. Vorig jaar bedroeg de export naar Engeland 13750 ton. Dit contingent blijft ongewij zigd, maar voor nieuwe exporteurs is 1250 ton gereserveerd, zodat het contin gent in feite tot 15000 ton is uitgebreid Ook het aantal ponden is uitgebreid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2