ïlicutue ^eiltsrije QTimnml Socialistische proteststakingen aan de lopende band .Jaarbeurs vanmorgen zonder enig vertoon geopend Rovers gooiden gewonde taxi chauffeur het water in Wist U HNSDAG 21 MAART 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir en redactie: Tel 20408 Abon nementen. Tel 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8076 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRIS TELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvasttcfe h Qhcfttrvra tngn bert la tcQtieaspocT Gas- en electriciteits- tarieven opnieuw verhoogd Zie pagina 2 In Zwitserland wacht een vorst Eyskens drukt politieke handen, maar nog geen houvast De door premier Eyskens aangekondigde persconferentie is gisteravond niet door- andaag worden gehouden. De zeventig journalisten hadden tevergeefs gewacht en moesten genoegen nemen met de mededeling, dat de onder delingen zouden worden voortgezet. Er was een geheimzinnig waas om de raad plegingen met de politieke leiders der verschillende partijen, aangezien deze gehou den werden in de particuliere woning van de premier, waar geen persfaciliteiten be staan. Allerlei onbevestigde berichten deden de ronde, zodat wjj nog niet met zeker heid weten in welke haven de informatieve besprekingen van Eyskens belanden. De „wisselstakingen" worden vervolgd, en voor a.s. Vrydag is er een aangekondigd in het Waalse industrie-gebied en Brussel. Het hoofd van de premier, die systema- gen zijn uitgebroken in de metaalfabrie- tiscn zyn polsingen verricht loopt om. ken der Brusselse agglomeratie. In twee Eyskens heelt nu reeds contact gezocht Brusselse districten breidde de staking met de voorzitters der drie partijen, de zich ook uit tot het administratief ge- liberale ministers uit het demissionaire meentepersoneel. In de haven van Ant werpen lagen gisteren alle werkzaamhe den stil en ongeveer 128 schepen wach ten op lossing. Eyskens tegen drieledige regering Tijdens een onderhoud met een redac- ur van „Belga" heeft Gaston Eyskens kennen gegeven, dat hij, zodra het resultaat bekend is der besprekingen de Liberale Kamer- en Senaatsgroe- een bijeenkomst van de parlemen taire groepen der Katholieke Volks partij zal bijwonen. Op de vraag, of een drieledige regering mogelijk zou zijn, antwoordde Eyskens: „Het is duidelijk, dat een nationale regering voor de Li beralen en Socialisten betekent, dat de Koning troonafstand moet doen. Dit zou eohter voor de Katholieke Volkspartij een onmogelijke positie scheppen" Voorts verklaarde hij, het niet uitgeslo ten te achten, kabinetsformateur t« worden. kabinet, de voorzitters van de liberale Senaats- en Kamerfracties en ó.a. niet Spaak. Bij de Liberalen overheerst de mening, aat de enig aanvaardbare oplos sing de terugkeer van Koning Leopold is, larde, dat hij zal aftreden als Boudewijn 21 jaar wordt. De heer Coulonvaux, voorzitter van de Libe rale Senaatsfractie gaf als zijn mening te kennen, dat met alle mogelijke middelen naar een „nationale oplossing" van de Koningskwestie moet worden gezocht. Men zal zich herinneren, dat Eyskervs zelf verklaard heeft, dat nog geenszms bewezen is, dat de vorige Katholiek-Li berale coalitie geheel ontwricht is. De Liberalen in het toekomstige kabinet zou den dus zuiver op de graat moeten zijn, namelijk Leopoldisten. Wij verkeren ove rigens nog in het stadium van verschil lende hypothesen. En in dit verband her inneren wy ook aan een uitspraak van de liberale minister van Landsverdedi ging. in het demissionaire kabinet, De- veze, die gesproken heeft van een een drachtige „nationale regering". Wy gelo ven niet, dat Spaak nog water in zyn wyn zal doen. Voorlopig doet Gaston Eyskens infor matief werk en vanavond zullen wij we ten, of hy als kabinetsformateur zal op treden. Misschien doet men dan 'n beroep op de grijze, Katholieke staatsman, Car ton de Wiart een vurig verdediger van Koning Leopold. Zoals reeds vermeld, worden de proteststakingen bij toerbeurt, systematisch voortgezet Ergerlijk Te Parijs zijn de begrafenisonderne mingen in staking gegaan. Als gevolg daarvan en vermoedelijk uit protest, heeft een sergeant met behulp van vijf collega's de kist met het stoffelijk over schot van zijn moeder op straat gezet en een erewacht betrokken. Mocht de gemeentelijke begrafenisonderneming het stoffelijk overschot niet ter aarde bestellen, dan zal de politie genoodzaakt zijn een van haar wagens tot dit doel Labour heeft tijdelijk één zetel minder Maar voor Paschen „tussentijdse" verkiezing Het lid van het Engelse Lagerhuis, Harry Morris, zitting hebbende voor Labour, is gisteren afgetreden. Hij of fert zich, om een zetel vrij te maken voor een- lid der regering-Attlee, n lijk de advocaat-Generaal Sir Frank Soskice. Deze werd op 23 Februari tij dens de algemene verkiezingen versla gen. Het Britse staatkundige gebruik eist echter, dat ministers een zetel het Parleimen- hebben Bovengenoemde Morris verkreeg in de Neepsend-wijk van Sheffield een winst van 1906 stem men Door zijn vertrek daalt de alge mene meerderheid van Labour „tijdelijk" tot vier zetels. De tussentijdse verkie zing, waarin Sir Frank Soskice nu ds zetel van Neepsend moet veroveren, zal vóór Pasen worden gehouden. Sosk. is de enige minister, die ondanks het verlies van zijn zetel, was aangebleven. (Aangezien leden van het Lagerhuis feitelijk geen ontslag kunnen ne solliciteerde Morris formeel bij de „Chil- tern Hundreds", een denkbeeldig be- heerschap over een landgoed. Hij wordt van zijn zetel ontheven, om dit beheer schap te kunnen aanvaarden). Communisten beletten evacuatie uit China In Washington is verklaard, dat de Chinese communisten een massale cuatie van Amerikanen en buitenlanders (totaal ongeveer 2000) uit China hebben belet door op het laatste ogenblik te weigeren aan twee Amerikaanse schepen toestemming te verlenen voor het binnen, varen van de haven van Sjanghai. Nationaal park in de Kennemer duinen Recreatieoord voor stedelingen In de Kennemer Duinen, bij Bloemen- daal, komt een nationaal park van 1200 hectaren, indien de onderhandelingen die Gedep. Staten van Noord-Holland hierover met de gemeenten Amsterdam en Haarlem voeren, succes hebben De exploitatie met de gemeenten Amster dam en Haarlem voeren, succes hebben De exploitatie zal worden verzorgd door ee nstichting. De teireinen kosten f 1 250 000. Hierin zal het rijk 55 procent bijdragen. Van de provincie wordt procent gevraagd en van Amsterdam Haarlem elk 10 pet. Het terrein behoort tot de fraaiste duinterreinen van Nederland en is va de grote steden uit gemakkelijk pt trein, fiets of auto te bereiken. Koningin Juliana Bescherm vrouwe van Keukenhof HM Koningin Juliana heeft de functie van Beschermvrouwe van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" aan vaard. Waarschijnlijk zal H.M. in de eer ste weken van April een bezoek aan d< tentoonstelling brengen. De chauffeur, J. J. van Enden, werd gisteravond in Amsterdam door twee af gemonsterde zeelui aangehouden. Zij wilen naar Meppel, waarop de chauffeur een prys van 70 bdong. In Meppel ge leidden de jongens de chauffeur naar de Oude Rijksweg langs de Smuldervaart kilometer voor de Boskampbrug gaven ze opdracht te stoppen. Plotseling sloegen zy de man met een klinker op het hoofd. De chauffeur ver weerde zich en wist hevig bloedend uit de wagen te glippen. Daarop duwden de zeelui hem in het water. Van Enden kon zwemmen en wist te ontsnappen. Zijn belagers reden met de auto weg. Ze strandden echter bij de Boskampbrug. axi raakte klem tussen de afsluit boom en een lantaarnpaal en werd zwaar beschadigd. Een voorbijganger schoot In het centrum van de Noord-Italiaanse industrie-stad Turijn braken dezer dagen ernstige onlusten uit, toen duizenden communisten het gebouw van een neo-fascistische beweging bestormden. Zy wilden het gebouw in brand steken, doch de politie verydelde hun pogingen en gebruikte traangas-bommen om de demonstranten te verdrijven. Twintig oproerlingen en twaalf politiemannen werden gewond. Uitgestalde textielstoffen thans ook voor 't binnenland (Van een onzer verslaggevers) Op de Voorjaarsbeurs te Utrecht, welke heden zonder enig vertoon is ge opend, vormt de textieljaarbeurs, die thans voor de vijfde maal deelneemt, een op zich-zelf-staand geheel. En thans heeft deze afdeling een bijzonder cachet. Zij is n.l. tot stand gekomen door sa menwerking van Nederland en België, op deze wijze de Benelux-gedachte sti mulerende. Er zit opmerkelijke groei in de textiel jaarbeurs, zoals de voorzitter van deze instelling, de heer P. Fentener van Vlis- s In gen uit Helmond, tijdens een gisteren gehouden persconferentie meddeelde. Bij de najaarsbeurs 1946 is de textiel beurs op initiatief van de Aku te Arn hem bescheiden begonnen met 25 deel nemers en een oppervlakte van 1200 m2 Thans telt men 65 deelnemers (o.w.) 20 Belgen), die tezamen producten van meer dan 100 firma's demonstreren. Deze deel nemers bezetten nu de Irenehal en de Beatrixhal in het hoofdgebouw op het Vreeburg en hun stands beslaan een op pervlakte van 4570 m2. Waren in vorige jareh de getoonde ar tikelen slechts schaars of helemaal niet verkrijkbaar in Nederland, thans is daar in verandering gekomen. Behoudens en kele uitzonderingen is textiel geen schaars product meer. Er wordt vol doende gefabriceerd en de mogelijkheden voor aankoop in het buitenland zijn door de vrijmaking van het handelsverkeer veel gunstiger geworden. Het feit, dat de handel met België vry is. komt o m. tot uitdrukking in het feit, dat de Neder landse zaken thans voldoende zijn van gordijn- en meubelstoffenè Garry Davis naar Amerika onderweg Garry Davis, de Wereldburger no. 1, die zijn Amerikaans paspoort verscheurde als symbool van zijn onafhankelijkheid en tijdens zijn activiteiten in Parijs en andere delen van Europa een grote aan hang voor zyn ideeën kreeg, maar ein delijk ontmoedigd werd door de misluk king van zijn denkbeelden, is vandaag met de Franse vrachtboot „Saint Ber- trand" uit Parijs naar de Ver. Staten vertrokken. Hij heeft een immigranten visum voor de Ver. Staten gekregen en mag dus in zijn vaderland blijven, zo lang hy wil. Men fluistert, dat Garry zijn propaganda voor het „Weg met de gren zen" gestaakt heeft, om in Hollywood te gaan trouwen BIJ DE KONIJNEN AF Denemarken wordt dermate over stroomd met konijnen van Duitse ori gine, dat een speaiale Deense commissie is gevormd, om deze konijnenplaag te bestrijden. Goebitsjef terug naar Rusland De Russische beambte bij de V.N. Goebitsjef, die met de Amerikaanse Judith Coplon wegens spionnage tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, maar werd uitgewezen, heeft gisteren de V.S. verlaten. Weer processen in Praag en Sofia In Sofia, de Bulgaarse hoofdstad, begon een proces tegen een aantal Joegoslaven, die worden beschuldigd van „spionnage en verraad". En in Praag is de processen- reeks voortgezet met de behandeling van een zaak tegen 16 personen, die ervan beschuldigd worden, in dienst van de Amerikaanse. Vaticaanse en Franse in lichtingendiensten gespionneerd en gesa boteerd te hebben. De Praagse „Stacha- nofarbeiders", (die hele harde werkers) mogen op de voorste ryen van de pu blieke tribune zitten. De Tilhurgse wollen stoffen-industrie neemt voor het eerst in een collectieve stand met meer dan 40 firma's deel en jaar. voor het eerst de kledingindu strie officieel vertegenwoordigd. Deze zal ook op de textieldag, te houden op Dinsdag 28 Maart, de modeshow verzor gen. Wat er wordt geboden? Nederland komt met breigarens en gebreide artike len, met wollen, katoenen en kunstzijden stoffen, met aullerlei huishoud'goederen prachtige wollen dekens, met fiji brocaat en fluweelstoffen vor de vol gende. winter, met 'strand-stofjes, trico tages, dessous enz., maar nu ook met mantels, shawls en, als nieuwtje, me' dassenstoffen. België brengt eveneens breiwol, stof fen en confectie, voorts naaizijde en be kledingsmaterialen. Er is dit jaar opmerkelijk veel werl gemaakt van de etalages. Om negen uur vanmorgen hadden zich voor de loketten van de voorjaarsbeurs reeds honderden bezoekers verzameld. De eerste uren boden een zeer levendige aanblik en over de gehele linie werden goede zaken gedaan. In de binnenstad en op de route tussen de twee jaarbeursterreinen heerste reeds vroeg in de ochtend de bekende jaar- beursteer. De politieke maakte voor hel eerst van een nieuwe éénrichtingsver- keersregeling gebruik. Nederland verkoopt te Frankfort De Frankfortse voorjaarsbeurs is grootste van na de oorlog. Er zijn buitenlandse inzenders, waaronder 53 Nederlanders en 95 Belgen. De Nederland se deelnemers zijn zeer tevreden en een Leids fabrikant zeide, dat hy Maandag alleen voor een millioen mark aan tiel had verkocht. De grootste attractie van het Nederlandse paviljoen was dt verzameling kartonnen artikelen, waar onder een met plastic bedekte karton nen doos voor verpakking van fruit er een kartonnen pot voor vervoer var TWAALF JAAR VOOR VOORMALIG BELASTINGCONSULENT. Wegens deelneming aan het werk der Duitse geheime veldpolitie in 1945, werd de 52-j. belastingconsulent J. P. Wiele uit Zeist heden door het Amster damse „B.G." tot twaalf jaar veroordeeld (eis 20 jaar). Zeer uaardevolle reis Prins ontving de dank van de natie Prins Bernhard heeft, zoals wy giste- >n in een deel onzer edities nog meld den, gisteren in de vergadering van de ministerraad verslag uitgebracht over i reis. Met bevestiging van de reeds de pers verschenen berichten zo wordt officieel meegedeeld bleek hoe belangrijk deze reis met name ook door het bezoek aan Suriname en de Neder landse Antillen yoor ons land is Op zeer ruime schaal, speciaal ook op economisch gebied, heeft ZKH. zich tijdens de reis doen informeren. Prins heeft, door deze vermoeiende, doch voor onze verhouding tot de bezochte gebieden zeer waardevolle reis te len maken, Nederland bijzonder aan zich verplicht. De minister-president heeft dan ook aan het einde van de bespreking aan Z.K.H. de dank der natie overgebracht De Prins werd ontvangen en uitgeleide gedaan door dr J. Prinsen, secretaris van de ministerraad. Een 17-jarig meisje is gisteravond in de Roelof Hartstraat te A'dam op haar fiets door een vrachtauto aangere den en gedood. De wagen botste enkele km verder tegen afsluitboom GISTERAVOND is een 56-jarige Amsterdamse taxichauffeur by Meppel door twee jeugdige passagiers overvallen. Hy kreeg een klap met een klinker op zyn hoofd en werd daarop in een kanaal gegooid. De man wist naar de wal te nmen, de auto verongelukte enkele kilometers verder en de rovers werden sn korte achtervolging gegrepen. Reeds nu disagio te Djakarta Volgens Ass. Press-berichten uit Dja karta (Batavia) blijft meer dan twee derden der winkels gesloten en de gering dreigt de troepen en de politie te hulp te roepen om de zaken met ge weld te openen. De verkopers van rijst willen hel door midden geknipte geld niet voor de halve waarde ontvangen en eisen nog een som extra. De neiging om het geld tegen minder dan de waarde in ontvangst te nemen, is zo sterk, dat minister Sjafroeddin daar tegen waar schuwen moest. De banken zijn gesloten omdat men de uitgifte van nieuw geld voorbereidt. De „Nieuwsgier" vermaant, dat de regering het mes in eigen lichaam moet zetten en wijst er op, dat zij èen veel te groot apparaat handhaaft met behulp van het geld, dat zy uit de ge dwongen lening trekt Ook de „Sin Po" waarschuwt, dat de regering het inge trokken geld opnieuw in omloop brengt in de vorm van regeringsuitgaven Doordat de banken twee dagen geslo ten zijn, staat de uitvoer stil. De vrye geldhandel te Djakarta noteerde voo linkerhelft van een tienguldenbiljet f 5 en voor de rechterhelft, welke bestemd is voor de gedwongen lening, f 2 50. Te Londen verwacht men, dat als derde maatregpl de officiële devaluatie van de Indonesische gulden met 75 pro cent zal volgen- Republiek wil Oost-Indonesië niet erkennen De waarnemend president van de re publiek. Assaat. heeft voor alle Indone sische zenders een rede gehouden, waar in hij verklaarde, dat als de republiek ooit Oost-Indonesië heeft erkend, di alleen nog maar de facto is geschied er dat de republiek de regering van Oos: Indonesië niet erkent als in overeen stemming met de volkswil. DE ONRUST IN WEST-BORNEO De staking in West-Borneo is geëin digd. De secretaris der commissie var onderzoek, welke door de centrale re gering gezonden was. Soedarso. ver klaarde te Djakarta, dat het bestuur ir West-Borneo nog „een koloniaal karak ter" droeg en dat dit de oorzaak van d( staking is geweest. De Nederlandse resident en de controleurs zyn namelijk nog steeds in actieve dienst. toe, doch de rovers vluchtten de bossen in Havelte irt. De politie was echter spoedig aanwezig t binnen een half uur waren de jonge lui gegrepen. He: waren de 21-jarige B. Almelo en de 19-jarige H. M. uit Leens. Ze hadden een alarmpistool by zich. De chauffeur maakt het redelijk wel. Een dode bij autobotsing te Naarden Beide bestuurders zwaar gewond ij een botsing tussen een personen- j uit Amsterdam en een vrachtauto Nijkerk. gisteravond om elf uur op de Meerstraat te Naarden. is de 36-j. evr. R. uit de hoofdstad gedood. De auto's reden op elkaar in. ver moedelijk doordat van de vrachtauto slechts één koplamp brandde. Beide be stuurders, E. J. S. uit Amsterdam en H. J. N. uit Nijkerk, werden zwaar gewond. Mevr. R. reed in de personenauto mee. De wrachtauto kwam met de kop in de sloot terecht Onder een afdakje op Nieuw-Guinea Vrouwen en kinderen huizen tussen dieren en rommel Nadat op Oudejaarsdag 500 landver huizers te Manokwari aangekomen wa- •verschenen er later nog 300 en in Februari nog eens 144. Deze mensen stonden volgens het officiële voorlich tingsblad „De Drempel" letterlijk aan wal, want er was geen huisvesting. In eerste nachten werden zy onderge bracht onder een dak op palen strand, in een leegstaande barak open schuur. Thans ziet men nog steeds wonderlijkste woningtoestanden. In open barakken ligt een onbeschrijfelijke verzameling kisten, koffers, kasten, kin derwagens. machinerieën, en huisdieren; daar tussen in mensen ook vrouwen en kinderen, en men verbaast zich nog hoe welgemoed deze lieden zyn. regering heeft assistent-resident Groeneveld aangewezen als algemeen leider der kolonisatie, die zich bezig houdt met registratie der personen gronden, in-kaart-brengen. afhan deling van geschillen, behandeling erzoeken om huisvesting, beheer der ■oederen en behartiging In de ministerraad die gistermiddag byeen kwam, heeft Z.K.H. Prins Bernhard verslag uitgebracht over zün reis naar Amerika. V.l.n.r. minister Schokking, de Prins, minister Wyers en minister Lieftinck. DAT een inbreker in een winkel aan de Lange HezeLstraat te Nijmegen voor f 3000 buit maakte. DAT ook Emmen 154 goedkope wonin gen wil laten bouwen. DAT de gemeenteraad van Bergen aan Zee een motie heeft aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd de tramlijn naar Alkmaar niet op te heffen (hetgeen de N S. op 1 September willen) voordat overleg met Bergen is gepleegd. DAT het Deens genootschap (Jan Luy- kenstraat 6. A dam) ook deze zomer op de volkshogeschool Danebod in Dene marken een Ned.-Deense zomerschool organiseert. DAT mr P P. H. Nooren, subst. Offi cier van Justitie te Leeuwarden, 57 jaar oud, is overleden. DAT het meisje en de man, die de vorige week in Sneek werden aangehou den, verdacht van moord of doodslag op een pasgeboren kindje, na verhoor op vrije voeten zyn gesteld. DAT het vrachtvervoer wordt aange raden. zolang de weg WuustwezelPoly goon in de rijksweg BredaAntwerpen is afgesloten, via Roosendaal en Nispen te rijden en zodoende het andere verkeer gelegenheid te geven op de smalle weg langs Achterhoek sneller te rijden. DAT H. Timminga te Vught met f 222.000 laagste inschrijver was voor de bouw van een bemalingsgebouw langs de Oosterschelde bij Schelphoek en W. v. d. Berg te Bruinisse hoogste met f 297.000 DAT het bouwen van een corsetten- fabriek in Uden werd gegund aan de laagse inschrijvert, Bredera's bouwbe drijf te Utrecht, voor f 388-500. DAT op het kerkhof te Westkapelle een oorlogsgedenkteken zal worden op gericht. DAT de fa Hulstkamp en Zn en Molijn (jenever en likeuren) te R'dam op 27 Maart het 175-jarig bestaan viert. DAT in A'dam tegen de 31-j. Duitser Th. J. Vogt. die als Untersturmführer van de S.S. deelnam aan terreur in Friesland, bevestiging werd geëist van het vonnis, waartoe het Leeuwarder „B.G." hem al eerder had veroordeeld, n.l. 10 jaar. DAT -het 140 meter lange ms. Carimaré, (7500 ton) door „De Schelde" voor een Franse maatschappij gebouwd, gisteren zijn technische proefvaart maakte en Za terdag aan de rederij wordt overgedra gen. DAT J. Melk. voorz. van de afdeling R'dam van de centrale bond van transportarbeiders, benoemd is tot ridder in de orde van O.N. en ir H. L. Swart, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat te Bloemendaal. tot officier- DAT de Chr. Hist. Jongerengroepen hun provinciaal appèl op 1 April in het Verenigingslokaal te Schiedam zullen houden met als sprekers het Kamerlid mr H. K. J- Beernink en ds J. Gras. DAT minister In 't Veld in Utrecht een drijvende installatie in bedrijf stelde, welke het hout duurzamer maakt. DAT het 5H jaar geleden tot zinken gebrachte Hendrikdok te A'dam (25.000 ton) weer in gebruik is genomen. DAT de fa Te Pas en Gebben te Haar lem met f524 000 laagste in9chrijfster was voor de bouw van een Chr. huis houd- en industrieschool te Utrecht, de fa Adema te Bilthoven met f 663 000 hoogste. DAT de 37-jarige R'damse zeeman L A. Siermans in Bristol tot 100 pond Ster ling (f 1060) is veroordeeld, daar hij 7450 sigaretten in Engeland had willen smok kelen, om aan geld te komen voor 2 vrouw, die tb.c. heeft. DAT de chauffeur J. P. uit Wenen zyn landgenoot E. Z. in Arnhem tot resp. 3 en één maand gevangenisstraf werden veroordeeld wegens het smokkelen fototoestellen, likeur en vreemde valuta. DAT A. de Rijk. die 50 jaar by de biljartfabriek De Monarch te A'dam in dienst is. de zilveren medaille van de Oranje-Nas sau-orde heeft ontvangen. Na de reis In de ministerraad heeft Prins Bernhard gistermiddag „verslag uit gebracht" over zyn reis. Deze bespreking in de ministerraad onderstreept nog eens de betekenis, welke deze reis voor ons land heeft gehad. Door zyn persoonlijk heid is de Prins wel bijzonder de man gebleken om de goodwill van ons land op het Westelijk halfrond te versterken. En niemand zal ontkennen, dat daaraan vooral na de Indonesische affaire be hoefte bestond. Niet alleen heeft die affaire hier en daar helaas wanbegrip in verschillende vorm opgeleverd, maar bovendien, nu de band met Indonesië een andere is geworden, zal het des te nood zakelijker zijn, dat we naar nieuwe mo gelijkheden van contact en samenwerking uitzien. Prins Bernhard dit is wel duidelijk geworden heeft de weg daar toe helpen effenen op een wyze waar voor het Nederlandse volk hem erkente lijk moet zijn. Dat de regering dit ook inziet, het feit alleen reeds van de bespreking in de ministerraad bewijst zulks. En nu is de zaak, dat de verworven goodwill nog verder wordt aangekweekt en versterkt. We horen in onze dagen veel over vrede spreken. Dat kan wel een bedenkelijk teken zyn. als zou de vrede ver-af zyn. Maar de reis van de Prins was nu eens een vredes-missie, een missie gericht op versteviging van samenwerking, in dienst van verhoogde welvaart der volkeren. Nu de vis Eerst hebben de dagbladen adver- tenties gebracht, waarin aandacht werd gevraagd voor de nationale drank bij uitstek: De melk. En nu is de vis aan de beurt. Hetzelfde voorlichtingsbureau van de voedingsraad, dat ons en te recht voorhield: „Melk is goed voor elk", zegt nu: „Eet vis, omdat het zo lek ker is". En het heeft weer gelijk. Deze opwekking èn tot het drinken van melk èn tot het eten van vis, wat zijn zij anders dan een bevordering van geleide consumptie? Zijn zy daarom ver keerd? Wy kunnen het niet inzien. In onze dagen is de samenleveing een in gewikkelde. ook als het op de productie aankomt. Bovendien is er weer van alles en in velerlei vorm te krijgen. De dis tributie behoort tot het verleden. Maar wanneer er weer meer te krijgen is. wordt de kans groter, dat het kopend publiek aan bepaalde gezonde voedings middelen wat al te gemakkelijk voorby- gaat. En dan kan het van belang zyn, dat de aandacht van het geachte publiek eens op die voedingsmiddelen wordt ge vestigd. Dat is dan in het belang van alle mensen, die by de winning van die voedingsmiddelen betrokken zijn. En het is ook in het belang van het geachte publiek zelf, dat vaak niet weet wat het versmaadt. Wat de melk betreft, we we ten nu, dat een fles dezelfde voe dingswaarde heeft als een kilo vis. En wat de vis betreft, t is dat we juist ge- In Amerika is alles O.K.! Philip Jessup bijt van zich af: „Ik ben President Truman is zeer tevreden over zijn minister Dean Acheson De bekende reizende ambassadeur der Ver. Staten, dr Philip Jessup, heeft zich moe- erantwoorden voor een commissie van onderzoek uit de Amerikaanse Senaat, was er gebeurd? De Republikeinse Senator voor de staat Wisconsin, Joseph McCarthy, had hem beschuldigd van communistische sympathieën. Onze brave Jes sup heeft nu categorisch ontkend ooit communist geweest te zijn, er nooit mede ge sympathiseerd te hebben en evenmin een beweging te hebben gesteund, die de com munistische doeleinden bevordert. Jessup noemde het een zaak van de al lerhoogste ernst, indien een Amerikaans afgezant voor het forum der wereld wordt afgebeeld als een leugenaar en verrader Jessup erkende wel, dat het waar was dat zijn naam eens gestaan had op de lijst van hen. die in Mei 1946 hun steun had den gegeven aan het arrangeren van een diner voor het Amerikaans-Russische in- Situut. Hij kon zich echter niet meer her neren, of hij het bijgewoond had. Wel had hij van 19331946 nauw contact ge had met het instituut voor vredelievende betrekkingen en.daar was hy trots op! In ieder geval of Jessup meegegeten had aan het hierboven genoemde diner of niet, een „loyaal Amerikaan" kon zulks gerust doen. aangezien het instituut niet voorkwam op de lijst van ..staatsgevaar lijke organisaties". Vermelden wij nog, dat President Tru man zich volkomen achter zijn minister van Buit. Zaken, Dean Acheson. heeft ge plaatst en de geruchten over zijn vervan ging werden als „volkomen ongegrond" Marshall-hulp met milliard verlaagd? Overtollige goederen daarvoor in de plaata De commissie voor buitenlandse zaken •an het Amerikaanse Huis van Afge- -aardigden heeft het gistten reeds aan gekondigde voorstel om 1 milliard dol lar overtollige landbouwvoortbrengselen door het plan-Marshall te spuien, over genomen. De commissie heeft met dit doel de voorgestelde Masshall-hulp met 1 milliard dollar verlaagd tot 1.9 milliard bepaald, dat deze geschrapte dollars zullen worden vervangen door land bouwproducten. De regering verzette zich krachtig en voorzitter der commissie waarschuw de. dat dit plan zowel voor de Marshall hulp als voor de steun aan de landbouw fnuikend zou zijn, doch dit kon het be sluit niet verhinderen. Thans zal moeten blijken of het vol tallige Huis dit plan aanvaarden zaL Volgende week gaan de wapens uit Amerika Door het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging is bekend gemaakt, dat in de loop van de volgende wee* zal worden begonnen met het versche pen naar Europa van Amerikaanse militaire uitrusting, bestemd voor de grondstrijdkrachten van de staten-onder- tekenaren van het Noord Atlantische verdrag. betiteld. Er wordt niet aan een wijziging in de leiding van het ministerie van Buit. Zaken gedacht. Daar is blijkbaar alle* „O.K.". Volgende maand proef met ds waterstofbom? In April zullen Amerikaanse deskundi gen op Eniwetok-atol in de Stille Oceaan proefnemingen doen met de waterstof bom, aldus verneemt AFP uit doorgaans welingelichte kringen te Washington. Amerikaanse regering contra mijnwerkersbond De Amerikaanse regering heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van de federale rechter, waarbij het mijnwer kers-vakverbond van John Lewis werd vrijgesproken van „Contempt of Court" (minachting voor het bof). Zoals men zich zal herinneren, heeft de Amerikaanse re gering de bond voor het gerecht gedaagd, wegens het negeren van het gerechtelijk bevel de geruchtmakende mijnwerkers staking, welke intussen is afgelopen, te beëindigen. De zaak zal 26 April in be roep voorkomen. Seretse nog niet naar Beetsjoeana- land Seretse Kbama, het 27-jarige hoofd van de Afrikaanse negerstam der Barr.ang- wato's, heeft gisteravond onverwacht af gezien van zijn voornemen, het voorstel der Britse regering aan te nemen en zich naar Beetsjoeanaland te begeven. Hij wil in Engeland blijven totdat het Witboek, hetwelk de Engelse regering over zijn zaak zal uitgeven, is verschenen. Waar schijnlijk zal dit morgen het geval zijn. VOOR DE VERDEDIGING DER V.8.X 19.800.000.000 DOLLAR. De Amerikaanse regering heeft het Huis v. Afgevaardigden om 19 800.000.000 dollar voor de landsverdediging verzocht. Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en och tend plaatselijk nevel of mist, overigens overwegend droog weer met opklarin gen. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 22 Maart Zon op 8 40, inder 18.56; maan op 7.37, onder 23.3*

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1