ïlieuwr geihsctfe (üïwrant Zal Eyskens slagen nieuw kabinet van „Leopoldisten" te formeren? Prins Bernliard na tien weken in het vaderland terug Wist U MAANDAG 20 MAART 1950 BUREAUX: ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8075 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-1SATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken jStaatsastlcfc Is gfifbleoen myn bert ia teqbcaspoet" DE GROTE ONBEKENDE Zie pag. 5 De gespletenheid in België Woelige stemming tussen Walen en Vlamingen en scherpe socialistische actie Gaston Eyskens is door de Prins Regent belast met een informatieve opdracht voor het samenstellen van een nieuw kabinet. Vandaag is hü met zijn arbeid begonnen en hij hoopte ongeveer zeven uur vanavond een verklaring te kunnen afleggen. Van zelfsprekend hebben de sensationele gebeurtenissen van Zaterdag, toen de Liberalen uit de regering traden en het kabinet zijn ontslag aanbood, een sterke politieke dei ning in België veroorzaakt. Tussen voor- en tegenstanders van de Koning kwam het op twee plaatsen in de buurt van Leuven zelfs tot een revolvergevecht en de politie vond een grote hoeveelheid munitie in de woning van een lid der anti-Leo- poldgezinde groepen. De Walen hebben reeds aangekondigd, dat zjj bij een terug keer van de Koning, een nieuwe volksraadpleging zullen eisen en geen duimbreed toegeven aan de Vlaamse meerderheid. Socialisten maken amok met „wissel stakingen" door het gehele land. Voor goed begrip van hetgeen hier Vakverbond aan plannen voor „progres- verder volgt, wijzen wij er nog op, dat het afgetreden kabinet uit 9 Katholieken en 8 Liberalen bestond. Het werd op 10 Augustus van het vorige jaar samenge steld, na een politieke crisis van 45 da gen als gevolg van verschillen tussen de partijen over de eventuele terugkeer van Koning Leopold. De Socialisten weiger den toen met de Katholieken in een coalitie samen te werken. Merkwaardig is, dat de nieuwe kabi netsformateur Gaston Eyskens, tegenover de pers heeft te kennen gegeven, dat nog niet bewezen is, dat de laatste regering geheel ontwricht is. Zoals men weet, vond de ontslagaanvrage van het oude kabinet Eyskens haar oorzaak hierin, dat Libe ralen en Katholieken het niet eens kon den worden over het bijeenroepen van Kamer en Senaat. Koning Leopold had namelijk verklaard, dat hij zich zou neerleggen bij een uitspraak van het Parlement over zijn terugkeer. Gaston Eyskens staat nu voor het vol gende alternatief: 1. Hij tracht de anti- Leopoldgezinde liberale ministers door voorstanders van 'sKonings terugkeer te vervangen. 2. Hij gaat over tot de „tour de force" van een kabinet, alleen uit Katholieken bestaande. Inderdaad zou een homogeen Katholieke regering met een kleine meerderheid in de Verenigde Kamers, de wet op het regentschap kun nen opheffen, aldus de Vorst in staat stellende, naar België terug te keren. Ook zweeft de Belgische burgerij nog het Damocles-zwaard boven het hoofd van Kamerontbinding en nieuwe verkie singen. Doel hiervan zou zijn, dat de Katholieken de absolute meerderheid niet alleen in de Senaat, doch ook in de Kamer behalen. Het leidt echter geen twijfel, dat de regeringscrisis zeer teleur stellend zou werken in het Vlaamse land, waar de Koning immers 72 procent der stemmen op zich wist te verenigen. Op het gehouden Waals Congres werd echter verklaard: „Als de Koning zijn grondwettelijke bevoegdheden weer op zich zou nemen, zal zulks het loyaliteits- gevoel der Walen ernstig schokken". Een lid van het Congres zou zelfs hebben ge zegd: „Als de Katholieke partij tot on wettige daden overgaat, wil ik mij als hoofd van een groot bestuurslichaam gaarne onder een voorlopige regering van Wallonië stellen". De Walen propageren een splitsing van het land in Wallonië, Vlaanderen en Brussel. Inmiddels „werkt" het Socialistisch stakingen" teneinde de Koning tot troonsafstand te dwingen. De Socialisten beweren, dat Koning Leopold niet meer staat zou zijn, de eenheid van de Bel gische natie te verzekeren. Als compro- zij, dat de Koning, na de stemming in het Parlement op een vast gestelde datum afstand zal doen van de troon. Dit moet aldus worden opgevat, dat de Socialisten hun steun geven aan elke actie, om Prins Boudewijn na de abdicatie van zijn vader de Kroon aan te bieden. Vanmorgen hebben ongeveer 25.000 Antwerpse havenarbeiders het werk neer gelegd om te protesteren tegen de terug keer van Koning Leopold. Het percentage, dat bij deze „waarschuwingsstaking" van i uur betrokken is, bedraagt bijna 70. De R.K. havenarbeiders nemen niet in de staking deel en werken onder bewaking van de politie. Te Brussel heb ben in de fabriek van Nastor Martin, 500 arbeiders het werk neergeled. Ook het verbond van het Brusselse trampersoneel zal gedurende 24 uur het werk staken. Communisten doen pogingen een „een heidsfront" met de Socialisten te vormen. In zijn kwaliteit van kabinetsformateur is Gaston Eyskens vanmorgen zijn be sprekingen begonnen, allereerst met de heer Motz, voorzitter van de Liberale partij. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat Eyskens zal trachten opnieuw een Katholiek-Liberale rege ring te vormen. Enkele anti-Leopoldisten zouden vervangen worden door Vlaamse Liberalen en men noemt reeds de namen van oud-minister Julius Hoste en het Kamerlid Sabbe. Volgens een later telegram, zou Eys kens ook in de loop van de dag confe reren met Max Buset, de voorzitter van de Belgische Socialistische partij. Misdrijf in Haarlem? Lijk van vermiste na een maand opgehaald Enige personen gearresteerd Het stoffelijk overschot van de 51- jarige schilderspatroon D. L. Oosterhof uit Haarlem, die sinds 21 Februari werd vermist, is gisteren uit (het Spaarne bij Haarlem opgehaald. Enige personen, die aanleiding van de vermissing in bewaring waren gesteld worden voorlo pig vastgehouden. Het is nog niet zeker, of hier misdrijf in het spel is. Oostehhof had de woning verlaten met een aanzienlijk bedrag aan geldi. Op het lijk werd inderdaad geld aangetroffen. Een uitgebreid on derzoek is gaande. Productie in Januari 34 pet groter dan vóór de oorlog Vooral openbare nutsbedrijven presteerden veel De industriëile productie was in Ja- jari j.l. 34 procent groter dan in 1938. Dit betekent een kleine achteruitgang, want in November bedroeg dit percen tage 40 en in December 36. De gemid delde dagproductie (31 pet meer) was belangrijk lager dan de laatste drie maanden van 1949 36 38). Vooral de openbare nutsbedrijven bereikten een hoge productie: 94 pet 'hoger dan in 1938. De kolenmijnen bleven nog beneden de vooroorlogse omvang (94 pet), de me- taalfabrieken produceerden 43 pst meer, de textielfabrieken 38 en de fabrieken van bouwmaterialen 25 pet meer. Arbeider door zand bedolven en 'omgekomen Vader van zes kinderen Zaterdag is de 40-jarige arbeider K. van Dreumel in een betonnen put door in beweging gekomen zand bedolven en om het leven gekomen. Het was een drie meter diepe put, in de Korte Molenstr. 'm^opn P^s na een uur wist men de man te bevrijden, doch bleek al over leden. Van Dreumel was vader van zes kinderen. Bü de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in Amsterdam werd het motor-tankschip „Troma" te water gelaten. Het schip ls gebouwd voor een Noorse rederü en heeft een waterverplaatsing van 20770 ton. Enschede zieken onder te brengen De K.L.M.-Constellation Enschede, die gistermiddag om half één uit Indonesië op Schiphol zou aankomen, landde reeds Zaterdagavond om elf uur. Het vliegtuig had de z.g. nachtstop in Caïo overgesla gen, om twee zieke militairen sneller naar Nederland te kunnen benrgen. Op Schiphol stonden ambulance-auto's klaar om de patiënten, een sergeant K.N.I.L. en (jen korporaal van de huza ren van Boreel, naar het ziekenhuis te brengen. Amerika beschuldigd van imperialistische doeleinden in Azië Kansen voor nationalistische troepen in China iets gunstiger DE CHINESE communistische minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou En Lal, volgt geheel het voetspoor van Stalin. Ook hü beschuldigt Amerika van ag- gressie. Hü verklaarde, dat Amerika sinds het50 jaar geleden de Philippynen en vele strategische gebieden in de Stille Oceaan had verworven, na de tweede wereldoorlog het beheer over Japan en Zuid-Korea had gekregen en nu óók nog trachtte China, Vietnam, Thailand, Birma, Indonesië en India in zyn macht te krügen. Op deze wüze excuseert men de ware imperialistische bedoeling der Roden. Tegelijkertijd heeft Mao Tse Toeng. de leider van de Chinese volksrepubliek, in een telegram aan de president van. Oost-Duitsland verklaard, dat Duitsland en China, samen onder leiding van de Sowjet Unie zullen strijden voor een heid, vrede, democratie en (vult U zelf r r in!) De strijd in China neemt weer in hevig heid toe en volgens Reuter zouden de communistische troepen enige verliezen hebben geleden- Nationalistische troe pen zouden er in geslaagd zijn de. in de provincie Tsjekiang gelegen kustplaats Soengmen op de rode troepen te her overen. Aan de bezetting werd deel ge nomen door een bataljon nationalistische manschappen- Vermoedelijk kunnen meer aanvallen op het vasteland van China worden verwacht, teneinde het Hoge legerautoriteiten naar Den Haag De Britse delegaties, die aan de ver gaderingen in Den Haag van de organen van het Atlantisch Pact zullen deelne men, staan onder leiding van minister Shinwell, veldmaarschalk Slim, lucht- maarschalk Elliot en Harold Parker, voorzitter van de voorzieningsraad. België wordt vertegenwoordigd door minister Albert Devèze en de chef van de generale staf, luit.-generaal Baele, Italië door minister Pacciardi en de generaals Trezzani en Marras, Noorwe gen door minister Hauge en generaal Oem, Denemarken door minister Hansen, luit.-generaal Gortz en vice-admiraal Wedel. STRAATGEVECHTEN IN ITALIË: 30 GEWONDEN Bij straatgevechten tussen communis ten en rieo-fascisten in geheel Italië zijn gisteren naar sohatting 30 personen ge- moreel der Chinese communisten te ver- Te Hongkong acht men de kansen voor de Chinese nationalisten enigszins verbeterd. In aansluiting aan hetgeen Zaterdag reeds vermeld, delen wij nog mede, dat circa 4000 Vietnamese studen ten in Saigon een anti-Amerikaanse beto ging hebben gehouden en dat o.m. auto's en huizen in brand werden gestoken Een Frans majoor werd door drie mes steken ernstig gewond. Schiedam feestte om het 675-jarig bestaan Tien duizend gulden voor het carrillon - van de St. Jan Schiedam begon Zaterdag de ochtend met het luiden van alle kerkklokken. De stad vierde het 675-jarig bestaan, 's Middags waren duizenden bijeen op de Grote Markt, waar tien muziekkorp sen zich lieten horen. Met een masi vlaggenfestijn brachten verenigingen bedrijven hulde aan het gemeentebe stuur. Namens een comité werd duizendi gulden aan B. en W. aangeboden voor de uitbreiding van het carrillon ir de SL Janstoren. In het Stedelijk Mu seum sprak burgemeester Peek een her denkingsrede uit. 's Avonds gaven de plaatselijke zangverenigingen een con cert in de Grote Kerk. DEMONSTRATIES VOOR SERETSE KHAMA TE LONDEN De onmiddellijke erkenning van Seretse Khama als koning van Bee- tsjoeanaland en zijn onvoorwaardelijke terugkeer is op een protestbijeenkomst te Londen van de „Liga van Afrikaners" geëist. Vandaag zou het stamhoofd der Bamangwato's naar zijn land en zijn blanke vrouw terugkeren. sneller om Harderwijk vlagt niet om de Oosterpolder Want het raakt de vissery kwyt „Ik heb gehoord;, dat in Kampen de vlaggen uitgestoken werden, toen be kend werd dat dit jaar nog met de Oos terpolder wordt begonnen. Harderwijk vlagt niet. De fleur van Harderwijk: de visserij, gaat verdwijnen". Dit zei bur gemeester Numan ini zijn slotwoord op een vergadering, die het gemeentebe stuur had belegd over de gevolgen van de inpoldering van het Usselmeer. Hij deelde voorts mede, dat het bouwen om de huidige stad heen gestaakt is, ten behoeve van land)- en tuinbouw. Ten Zuiden van de spoorlijn Amersfoort Zwolle zal echter een „dubbelstad" ver ijzen, De bekende bocht in de spoorlijn bij Harderwijk zal minder scherp wor den gemaakt; het huidige station zal dan waarschijnlijk worden verplaatst KONING GEORGE VERKOUDEN Koning George van Engeland moet wegens een lichte verkoudheid zijn ka mer houden. FRANS SCHIP SPOORLOOS Het Franse vrachtschip „SL Anne" (497 ton) wordt als verloren beschouwd. Het schip was met 15 man aan boord op weg van Algiers naar Toulon en ver dween verleden week in de buurt van de Balearen. STAKING BIJ RENAULT GEËINDIGD De staking bij de Renault-fabrieken in Frankrijk is zo goed als geëindigd. Na dat de meerderheid der arbeiders het werk reeds de vorige week had hervat, zouden de overigen vandaag weer het werk gaan. Ondanks hevige protesten van West- Duitse zijde, o.a. van kanselier Ade nauer, hebben de Britse ontmantelings troepen een begin gemaakt met het op blazen van het dok „Elbe 17" te Hamburg. PERZISCHE REGERING TREEDT AF. De Perzische premier, Mohammed Saed, heeft, het ontslag van zijn regering aangeboden. „Wat zyn jullie bruin," zei Z.K.H. Prins Bernhard tegen zgn dochters, toen hy gisteren van zyn reis naar Amerika terugkeerde op het vliegveld Schiphol. Het was voor de Koningin, de Prins en de prinsesjes een bly weerzien. „Kijk, daar komt Pappie!'* Koningin en de vier prinsesjes ter begroeting op Schiphol Met de KLM-Constellation Vlaardingen uit New York keerde gistermorgen Prins Bernhard en zyn gevolg, na een reis van twee en een halve maand door de West, Midden-, Zuid- en Noord-Amerika, in het vaderland terug. Koningin Juliana, de vier prinsesjes, byna alle leden van het kabinet, de ambassadeurs der Verenigde Staten en Cam.da, de gezanten van Brazilië, Mexico en Venezuela, de vertegen woordigers van de Nederlandse Antillen en Suriname waren naar Schiphol geko- meA om de prins bij zyn thuiskomst te begroeten. Prins aankwam, bevonden zich 28 pas sagiers, onder wie de acht leden van zijn gezelschap. De hoofd-steward< Om half tien landde het toestel met de Koninklijke passagier op het Amster damse vliegveld. Op dat moment zette de politie muziekkapel uit de hoofdstad het volkslied1 in en ging naast de mast, waaraan de standaard van de Lands vrouwe reeds was gehesen, de stan daard van Z.K.H. omhoog. „Kijk, daar komt Pappie", zei de Ko ningin tot haar jongste dochter, toen de Vlaardingen naar het platform taxiede. Voor de Prins het vliegtuig verliet, drukte hy nog even de hand van- de ste wardess en gezagvoerder R. P. A. van Rees. Wat toen volgde was de begroe ting van een man en vader, die na een lange reis thuiskomt. Na dit familietafe reeltje drukte minister Drees als eerste der autoriteiten Z.K.H. de hand. De mi nister-president sprak de dank van de regering uit voor de reds, die de Prins heeft gemaakt. Het gelukte een Amerikaanse reporter van de PCJ Prins Bernhard even voor de microfoon te krijgen. Onder gejuich van allen op het plat form en de tallozen, die op het dakter ras van het restaurant de aankomst had den gadegeslagen, vertrok de hofauto met de Koninklijke Familie naar paleis Soest dijk. In het KLM.'-toestel, waarmede de Doodstraf voor de drie van 't Scholtenshuis De drie kopstukken van het Scholtens huis (het Groningse SD-centrum in be zettingstijd) behouden de doodstraf waartoe het B.G. hen veroordeeld heeft. De R. v. C. heeft heden het door hen in gestelde beroep verworpen. Deze drie Duitsers, t.w. de 44-j. Robert W Lehnhoff uit Dusseldorp, de 52-j. Friedrich Bellmer uit Bremen en de 40-j. Bernhard G. Haase, een voormalige rechter uit Dortmund, hebben in de drie Noordelijke provincies een verschrikke lijke terreur uitgeoefend en de dood van tientallen Nederlanders op hun geweten. Omtrent Lehnhoff wordt in het arrest gezegd, dat de Nederlandse taal geen woorden kent, die de laagheid, gemeen heid en wreedheid van L. kunnen be schrijven. De p.f. had tegen Lehnhoff geconcludeerd tot handhaving van de doodstraf, maar ten aanzien van B. en H. een nader onderzoek gevraagd. De R. v. C. achtte voor dit laatste echter geen, termen aanwezig. de K.L.M., M. G. J. Wolders, was van Amsterdam over gekomen om speciale menu's voor de Prins en zyn gezelschap tijdens de thuis reis samen te stellen. Bouwen van grote series woningen bepleit Minister In 't Veld opende 1000e Airey-woning De duizemste montagewoning volgens het systeem AIREY is Zaterdag door minister In 't Veld, in Amersfoort, ge opend. De bewindsman wees er daartnj op, dat wy in de arbeidswoningbouw nog geen wezenlijke nieuwe denkbeelden vinden. Het bouwen van series van kele duizenden woningen moeten wy durven, zo zeide hy. Ook zullen wij het voorbeeld van Engeland moeten ko men tot de toepassing van centrale ver warming, warmwatervoorziening en be tere verlichting in de arbeiderswoningen. Zoals gemeld zal het Airey-systeem na 1 Jan. 1951 geen toeslagen meer krijgen, evenals zulks thans reeds het geval is met de systemen Brederode, Korrel en Welschen. Moderne rattenvanger De Eindestraat in Kerkrade heeft al jaren een gattenplaag. Het wordt steeds erger en ten einde raad heeft het ge meentebestuur thans de hulp in geroe pen van de Maastrichter J. Olischlager, die bekend staat als de „rattenvanger van Caberg". Hij zal trachten de dieren te verschalken. Hevige ontploffing bij Philips Grote schade, maar geen gewonden In de nacht van Zaterdag op Zondag is in een machinekamer van het com plex Emmasingel van Philips te Eind hoven een vry hevige ontploffing voor gekomen. Van de vier personen, die in de machinekamer aanwezig waren, kreeg niemand letsel. De materiële schade aan gebouwen en machines is aanzienlijk, doch enige stagnatie van betekenis is niet te verwachten. De oorzaak is nog onbekend. Autobus in 't Damsterdiep: de 25 passagiers gered Was de chauffeur dronken? Vannacht om twaalf uur is een auto bus bij Garmerwolde (Gr.) in het Dam sterdiep gereden. Alle 25 inzittenden konden worden gered. De bus werd niet bestuurd door de eigenlijke chauffeur, die het te druk had met de kaartjesver koop, doch door een andere chauffeur de maatschappij, die zich als passa gier in de bus bevond. Volgens sommige passagiers zou deze man min of meer dronken zijn geweest. Zij vertelden, dat de bus zo ove weg slingerde, dat zy de eigenlijke be stuurder waarschuwden. Vlak daarop reed de bus in het water. Er brak eet paniek uit, doch enkele militairen kon den de inzittenden kalmeren. Door nood- luiken klommen allien uit de wagen, die maar een klein stukje boven het r uitstak. Enkele inzittenden wer den licht gewond of kregen lichte shock. De passagier-chauffeur vluchtte, doch meldde zich later bij de rijkspolitie. Wethouder na brand plotseling overleden Gistermiddag brandde de boerderij Bos hoeve te Renkum gedeeltelijk uit. De wethouder Kordes, die bij de blussing aanwezig was, overleed plotseling naar huis terugkeerde. Men y dersbelt, dat hij een hartverlamming heeft gekregen. VERKEERSVLIEGTUIG MET STRAAL AANDRIJVING NAAR AMSTERDAM Vandaag vertok het eerste verkeers vliegtuig met straalaandrijving ter reld. de „Vickers Viscount" uit Londen naar het vasteland van Europa voor eer demonstratie- en reclametocht. Achter eenvolgens worden Amsterdam Brussel, Zürich, Rome, Parijs, Kopenha gen, Stockholm en Oslo aangedaan. DAT R. Stark op zijn verzoek eervol is ontslagen als consul-generaal te Port- au-Prince (Haïti) en wordt opgevolgd door de vice-consul, H. Th. A. C. Bur gers. DAT men i.v.m. voorgekomen moei lijkheden bij het buiten Nederland aan vragen van visa voor de Ver. Staten wordt aangeraden, de visa in ons land in orde te brengen. DAT het Heerlense politiemuziek- corps vier trommen cadeau kreeg van zijn leermeesters in het doedelzakspe- len, de Schotten in Duisburg. DAT in Heerlen een kring is opge richt voor het behoud van het plaatselijk dialect. DAT o.a. minister Mansholt aanwe zig was op een receptie, die Zaterdag in R'dam werd gehouden it.g.v. hel 100-j. bestaan van het reisbureau Ame- DAT G. Ronteltap uit Delft en mej. U. Maas uit Den Haag resp. de eerste en tweede prys wonnen in een lande lijke declamatiewedstrijd van het bu reau „Ons lekespel" te Bussum, t.g.v. de Gezelleherdenking. DAT de Wereldbibliotheekvereni ging, die Zaterdag in A'dam haar 25-j. bestaan vierde, 28 000 leden telt. DAT buiten Venlo moeras en heide zal worden ontgonnen voor de tuinders, die hun grond kwyt raken door de stadsuitbreiding. DAT de georganiseerde volkstuinders op 2 September aan ziekenhuizen in vele gemeenten groenten, fruit en bloe men zullen aanbieden. DAT in Vlissingen een nieuw stand beeld voor de mensenredder Frans Nae- rebout zal worden opgericht, in het Bel- lamypark, daar het vroerere (op de Bou levard) in de oorlog werd verwoest. DAT een aantal Engelse journalisten binnenkort op uitnodiging van de V.V.V. Vlissingen zal bezoeken. DAT Zaterdagavond by de families H. Meyer en G. Heeringa te Haren (Gr.) sieraden werden gestolen tot een totale waarde van £2500. DAT Zaterdag in Groningen de eerste steen werd gelegd van een nieuw vei lingsgebouw van de coöp. bloemenvei lingver. t Noorden en de toekomst voor de bloemenhandelaren volgens de ryks- tuinibouwconsulent, in H. Brugmaos, verre van slecht uitziet. DAT mr P. vé mede-directeur a Breda. DAT te Amsterdam. 82 jaar oud, ls overleden Jakob Faber, oud-gemeente- architect van Hoorn. DAT Zaterdag op de werf NDSM te Amsterdam het motortankschip TROMA (16000 ton), het tweede van eer serie van zeven door Noorwegen in on: land bestelde tankers, te water is gela ten. Buiten blijven Wat ons opvalt, is, hoe duidelijk de socialistische en een groot deel der R.K. pers in ons land positie wiest in de Belgische koningskwestie. De socialisti sche pers is van oordeel, dat de Koning, -n het hoge percentage tegenstem- niet moet terugkeren en afstand doen ten gunste van zijn zoon. De R.K. pers daarentegen is van oordeel, dat de volksstemming zich voor de Koning heeft uitgesproken en dat hem de toegang tot de troon nu niet langer behoort te worden ontzegd. Beide me ningen lopen geheel evenwijdig socialistische e zelf- i R.K. meningen in België i land buiten Onze mening is. - - deze kwestie moet blijven en dai Bel gië geen behoefte heeft aan deze advie zen van over de grenzen. Het is r.og niet zo erg lang geleden, dat een onzer socialistische voormannen zich duideajx uitsprak tegen de terugkeer van de Koning. hem toen kwalijk genomen. Ook door ons. Maar hetzelfde verschijnsel voor en tegen doet zich nu in veel groter omvang voor Het is hier een eigen kwestie van de Belgen. Het is al erg genoeg, dat hun meningen zo scherp zijn verdeeld. Dat dit ernstig is, is mis schien nog juist het enige punt. waar over eenstemmigheid bestaat. Maar laten onze landgeoten. die het terecht betreur den. toen buitenlanders zich met onze interne kwesties inlieten, er buiten bly- Niet optimistisch Een van de leidende figuren uit het NW, Suurhoff, is na een reis van ai weken door Indonesië in ons lana teruggekeerd. Zyn oordeel is belangwekkend en ver dient ook daarom de aandacht, omdat het afwijkt van de blijde klanken welke minister van Maarseveen en anderen te as en te onpas lieten horen. De indruk welke de heer Suurhoff in Indonesië heeft opgedaan, is in het ge heel geen gunstige. Er is tot dusver, zei hij, alleen maar sprake van sociale achteruitgang terwijl voor de jonge staat de moeilijkheden vele en zware zijn, wil men er byna alles zelf doen en worden de Nederlandse krachten op een zijspoor geleid. Dat zal zo. aldus vreesde de heer Suurhoff. nog wel twee of drie jaar duren en daarna dan zal men toch wel begrijpen, dat men bekwame buiten landers nodig heeft met economische knobbels. Maar de heer Suurhoff achtte het al evenmin onmogelijk, dat de anti-westerse elementen de overhand zouden krijgen. Wij kunnen het niet helpen, maar de weinig optimistische klanken van deze man uit het NW, tevens lid van de Tweede Kamer voor PvdA, hebben ons meer geïmponeerd dan de optimistische geluiden, welke vele anderen lieten ho- Geldzuivering in Indonesië De geldzuivering welke de jonge regering van de jonge Verenigde Staten van Indonesië heeft aangekondigd, is wel zeer ingrijpend en omvangrijk. Wanneer reeds in ons kleine land, dus in een Westerse samenleving van tamelyk geordende structuur, de geldzuivering een daad was. waarom een bekwaam man als Lieftinck terecht wordt geprezen, hoe groot zullen in het uiteenliggende eilan denrijk van de R.I.S. de moeilijkheden dan wel niet zyn? Intussen, de jonge regering van de jonge staat heeft zich door de verwach ting van al deze moeilijkheden niet laten afschrikken. Nauwelijks is zeer onlangs de nieuwe deviezenregeling ingevoerd, of reeds heeft men zich aan een andere belangrijke ar beid gezet: De geldzuivering. Er is alle reden om wat in Indonesië gebeurt, met belangstelling te volgen. Het is nu eenmaal een eigenschap van elke geldzuivering, dat zy in haar geheel moet slagen. Is dat niet het geval, dan wordt zij de bron van allerhande nieuw# problemen. Amerika blijft op zijn hoede Polsingen over direct contact tussen Oost en West Russische scheldpartij op het voorstel van Dean Acheson EEN DEEL DER WERELD biyft maar geloven In het heil van directe bespre kingen tussen de leiders van Oost en West, ten einde de bestaande geschillen by te leggen. Het Engelse Zondagsblad „The People" weet te onthullen, dat maar schalk Stalin besloten heeft de Westeiyke mogendheden over een conferentie te polsen. Ja, de plaatsvervangende premier, Molotof, zal spoedig naar West-Europa komen om namens de Sowjet-Unie een regeling te treffen. kend gemaakt, dat de Amerikaanse ge leerden thans bezig zyn met de construc- Als men zich nu het recept herinnert van de Amerikaanse minister van Buit. Zaken. Dean Acheson, aan Stalin voor geschreven, teneinde deze van zijn com munistische kwalen te genezen, is het belangwekkend te ervaren, hoe de „Prawda", het orgaan der Russische com. munistische partij op dit recept reageert. Het Sowjetblad schrijft namelijk, dat in de rede van Acheson oveT de Ame rikaans-Russische betrekkingen ieder concreet voorstel, ter versterking van de vrede ontbrak. Verweten wordt, dat de Amerikaanse politiek slechts gebaseerd is op geweld. Letterlijk wordt gezegd, dat Achesons „totale diplomatie" niet veel verschilt van de „atoom-diplomatie", slechts gebruikmakende van pressie. Hoe kan men dus enig effect verwachten van een contact, waarop het Engelse blad „The People" zinspeelt? De Amerikaanse min. van Defensie, Johnson, heeft inmiddels te Chicago be- Schrijver van Tarzan-verlialen overleden Edgar Rice Burroughs, de schepper van de Tarzanfiguur, is gisteren op 74-jarige leeftyd te Encino (Californië) overleden. Zes en dertig jaar lang heeft hij verha len geschreven over de fabuleuze aap mens en hoewel Burroughs deze verha len in Afrika liet spelen, heeft hy dit werelddeel nooit bezocht. Zijn boeken zijn in 56 talen vertaald en het vermogen van de schrijver wordt op enige mil- lioenen dollars geschat. wapenen, waarbij de r dernste vliegtuigen, tanks, geschut, duik boten morgen aan de dag verouderd kun- zijn. Amerika heeft een open oog alle mogelijkheden op biologisch en chemisch gebied en prees het besluit van Truman, om tot de vervaardiging van de waterstofbom over te gaan, als „uiterst verstandig". „QUEEN ELIZABETH" IN EEN ORKAAN De „Queen Elizabeth" is Zaterdag met 36 uur vertraging uit New York te Southampton aangekomen. De oceaan reus had met een zware orkaan te kam pen. Te Cherbourg kon het schip slechts met de grootste moeite binnenlopen. Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht plaatsel. lichte regen, morgen overwegend droog met plaatselijke opklarin gen. Matige en nabij de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Weinig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 21 Maart Zon op 6.42, on der 18.54; maan op 7.24, onder 22.24 uur» 26 Maart E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1