POST Het verhaal \an moed en doorzetten over de 7 December-divisie keeps its eyes open Picture Post Overseas Edition ZATERDAG 18 MAART 195c» „Balancerend op een boomstam over de kali' Deze week zyn de generaals-majoor Dürst Britt en Engle*, commandanten van dt Zeven December divisie, naar H.M. de Koningin op Soestdyk gegaan, om Haar eer boek aan te bieden. Het is nWjj werden geroepen": de geschiedenis van de 7 De cember divisie met zweten en zwoegen geschreven door twintigduizend Nederlandse mannen, in inkt geboekstaafd door Alfred van Sprang. In opdracht van de Band Oud Strijders 7 December uitgegeven door de N.V. Uitgeverij W. van Hoev •s-Gravenhage. De eerste exemplaren zijn voor de Koningin en Prinses Wilhelrrrina. de vol gende voor alle soldaten van de Zeven December divisie. Als een herinnering aan de voorbije jaren. Het is een kloek boek. Groot uitge voerd met zeer veel fraaie foto's. Dat is niet het voornaamste. Het is bovenal een document dat een voortreffelijk beeld geeft van het leven onzer soldaten al die jaren in Indonesië. Het boek ver telt 'hoe het er was, die eerste maanden, riadat de divisie was aangekomen. Wat «r allemaal niet was aan uitrusting, hut wordt hij met de brenschutter ach tergelaten. De Indonesiër In de hut zekert, dat Tjikotok maar drie minuten open is. Dat schenkt de anderen moed om ook het laatste stuk te brengen. De drie minuten blijken slotte nog een uur te zijn. Een ploeteren. Maar dan is het leed geleden „Daar1" wijst de luitenant. In verte branden lichten. Maar meteen fioepen ze weer uit. Het moeten de lich ten van het mijnbedrijf zijn. Maar a om gaan ze ineens uit- De twee blijven even staan- Misschien is de TNI er De 7-December-divisie liet haar 500 doden achter op de begraafplaats Menteng Poeloe in Djakarta hulpmiddelen en goede wil tot sa werking met de divisie. Maar ook, wat er wél was- De courage van de Neder landse jongens, die zioh „niet lieten kas ten" en zelf deden wat anderen door misverstand of misplaatste hoogmoed lieten te verrichten- Daardoor werden Onze soldaten echte rimboe soldaten uit «en stuk. Soms bang voor echt gevaar, Vaker doortastend in hun optreden. Zie hier wat Alfred vertelt over de bezetting der goud- en zilvermijnen van Tjikotok door de divisie in het Ban- tamse tijdens de tweede politiële actie. Een simpel verhaal van moed ..En nog verder naar het zuiden wor stelt 3 Gr. Grenadiers met de opdracht goud- en zilvermijnen van Tjikotok er Bajah bezetten. De brug over de Tjiba- reno is allang onklaar. Veel te rijden valt er dan ook niet voor de noordelijke colonne. De wegen zijn ook hier zoveel mogelijk onbegaanbaar gemaakt, genie heeft er haar handen vol aan- Een beschieting blijft evenmin uit. Een listige trekbom ontploft. Even later wordt een luitenant van de TNI uitgeschakeld. De weg is sleoht en het terrein uiterst «waar. Maar voor donker moet men toch In Tjikotok zijn. Uit de verte hoort e! ds fabriekssirene loeien. Dat voorspelt Weinig goeds. Het tempo wordt tot het Uiterste opgevoerd. Het is beulenwerk, maar het moet. In een geforceerde mar: komt men Tjikotok binnen. In spanninj vraagt men zioh af wat er nog over is Het valt mee- Wel heeft men overal mij nen en bommen gemonteerd. De bedden ln het hospitaal zijn zelfs ondermijnd. De genie snijdt echter deskundig alle ver bindingen door. Het eerste gevaar is geweken. De goud- en zilvermijnen van Tjikotok zijn in Nederlandse handen En intact. Maar de andere helft van de colonne Is er nog niet. Zij heeft een andere weg genomen. Een kortere volgens de «evens- Meer en meer blijkt dit echter op een schromelijke vergissing te be rusten- De eerste berg eist al drie slacht offers. Men moet dwars door het woeste terrein heen. Dat kost kolossale inspan ning. En zeker na een slapeloze nacht. De tocht is een eindeloze marteling. Na iedere moeizaam overwonnen berg volgt nog een hogere. In water en modder „We moeten opschieten, mannen...." ■Poort de luitenant aan. Een dreigende lucht voorspelt regen. Het oversteken van de Tjidikit zou er wel eens onmo gelijk door kunnen worden. Een schepje erop dus. Verscheidene kunnen dat ech ter niet meer- Ze slaan eenvoudig be wusteloos van uitputting tegen de grond- Het betekent vertraging en meer inspanning voor de anderen. Tot over maat van ramp blijkt er niet eens een brug over de Tjikidit te zijn. Balance rend op een vergane boomstam schuifelt men naar de overkant. Een tweede kali wacht. En zo stapelt de ene moeilijk heid zich op de andere. De uren ver strijken en Tjikotok is nog ver. Men kan echter niet opschieten in het glib berige terrein. Steeds weer glijdt er iemand uit en schiet een stuk naar be neden. Een ander blijft met zijn voet in een wortel steken. De colonne wordt uit eikaar gerukt. ..Rustcommandeert de luitenant Zo komt men er nooit- Met drie man en een bren gaat hij vooruit. De anderen volgen in een wat matiger tempo. De opzet is voor donker het doel bereikt te hebben. De onnauwkeurige kaart stuurt echter elke berekening in de war. Bo vendien barst er een tropische regenbui los. Het water klettert omlaag. In beken stroomt het van de bergen, de aarde is spiegelglad. Soms moet men kniediep door water en modder baggeren. En het blijft maar regenen. Het is een geluk, dat enkele kleine kali's nog overgesto ken kunnen worden- Maar het wordt steeds gevaarlijker De rustige riviertjes wassen aan tot woedende watermassa's. Elkaar vasthoudend, glibbert men zo voetje voor voetje verder. Het zijn uren van bovenmenselijke inspanning. Ten slotte gaat een van de vier zitten. .•Ik kan niet meer...." zuoht hij. Hij ls volkomen op. Vier mannen beraadsla gen. Kletsnat en doodop. In een vreemd en vijandig stuk bergland. Terwijl het laatste daglicht verduistert. „Het kan niet ver meer zijnver- Onderstelt de luitenant weinig overtui gend- De ander heeft echter geen kracht meer om verder te gaan- In een nabije is mogelijk, dat spionnen hun komst ge meld hebben. Het is niet veel om eer mijn te veroveren: met tiwee doodver moeide mensen en een paar lichte wa pens. De luitenant weigert echter nu te capituleren. De twee zetten door. Me', bonzend hart en het wapen krampachtig in de vuisten geklemd. Zo sluipen het stille plaatsje binnen. Het is een vaarlijk karwei. Sluipende mensen w... ken achterdocht. Onverschillig of het de TNI is dan wel een Nederlandse post. „Wachtenfluistert de luitenant als ze het fabrieksterrein bereiken Klaar om te schieten stoot hij de deur van een der gebouwen open. Het is heel lich: binnen- En in dat licht staarteen andere Grenadier hem enigszins ver bijsterd aan. „Goddank!" En met een verlossende zuoht zakken de twee late bezoekérs op een bank neer fin strijken het vocht van hun gezichten. n en zweet. Koud zweet ook. een kort rapport brengt de luite nant verslag uit van de situatie: ,De toestand in Tjikotok is gunstig te emen. De diverse kantoren, huizen, goedangs en werkplaatsen zUn op vele punten ondermijnd. Met de opruiming ei van maken we goede vorderingen. De electrische centrale Pasir-Gombong Is volkomen onbeschadigd. Een der gene ratoren draaide nog- Het geheel maakt oen verzorgde indruk. De verwerkings installaties zijn licht beschadigd- Er zijn 32 baartjes zilver gevonden. Totaal ge wicht ongeveer 200 kg. Totale waarde f 30.000. Het moreel van het peloton is goed. Lichamelijke toestand: zeer ver moeid .Het voornaamste gebrek is schoe nen. De helft van de jongens loopt op gevonden slippers." Op het matje Three sailors in a garden... Kleden-kooplieden tuigden Engelsman af (Van een onzer verslaggevers) •n tolk aan te pas niet ter zitting Er moest eigenlijk komen, doch die w verschenen. „Bij de reehter-commissaris hebben het óók zo gedaan," lichtte de verdedig in. doch de rechter zei dat hij het eigen lijk niet mocht doen. Nu ja, geen mens maakte er aanmer kingen op. Dus kwam de getuige voor het hekje. De drie verdachten stonden er al naast De getuige was een Engelsman uit Voorburg. Hij was door het drietal op Hollandse manier .^afgetuigd". Het waren zeelui, met petten op. Zij boden goedkope kleden aan, die ze oj hun schip mee brachtenAlleen hoor den we nu, dat de zeelui slechts gewone landrotten waren uit een woonwagpn, die ergens in een polder staat. Maar dat heeft met de zaak niets te maken. Een „zeeman" dan. had de Engelse ijnheer een kleed te koop aangeboden, aar deze geen animo voor had. „He did not understand me. but looked me like that," en de mijnheer trok n gezicht, dat internationaal als: „min achtend" wordt gekenmerkt. Volgens het verhaal van de getuige had de zeeman rommel in de voor' gegooid, waarover kwestie ontstond. „He hit me", was de volgende episode t' het optreden van de zeeman, doch de Engelsman liet zich niet onbetuigd en mepte terug. Daarna verscheen de tweede „zeeman" uit het woonwagenkamp in de tuin, ter- ïmer drie op de weg stond en beval „Mik hem over de muur". Hetgeen prompt gebeurde waar-bij het slachtoffer op zijn hoofd terecht kwam. „I thought, he was the paece-maker", verklaarde de getuige doch hij had spoe dig ontdekt zich te hebben vergist. „It is n't gentlemen-like, three men gainst one", had de Engelsman gezegd n omdat de woonwagen-zeelui geen Engels bleken te verstaan, had hij van hand drie en de ander één vinger opgestoken. Het slachtoffer had een hersenschud-j ding opgelopen. De rechterlijke macht rümd. (Dit is en de raadsman peinsden ero---~ hersenschudding in het Engels oplossing werd gevonden in het woord Officier vond het een gemene streek van het drietal als kooplui ver momde bedelaam.-iom&i zijlemend af tuigen wanneer jij^ niets .kopen. Hij eiste tegen de hooid-aanva-ller een 'maand en beide anderen elk een week ge vangenisstraf. De raadsman meende dat deze „three sai-lors in a boat" het niet zo erg hadden bedoeld en in elk geval de gesignaleerde .paeoe-maker" vrij uit gaat. De rechter vas het daar mee eens en legde de twee belhamels f 25 boete op. PICTURE Picture Post shows you the world through British tells you what people in Britain are doing and thinking. For example, in this week's overseas edition two leading British Editors debate Would top-level talks with Russia do any good Or can they lead only to a second Munich?" Don't miss this and other important features. On sale at bookstalls and kiosks price 55 cents For subscriptions write to Messrs. Van Ditmars Couranten-Import-en Kiosken Onderneming, Saftlevenstraat 40b, Rotterdam. NIEUW' GUINEA III Christendom van de daad kan men zien te Manokwarii Ds Keers verliet al wat hij had en dient de Indische Nederlanders Wanneer wü onze tocht langs de plaatsen van Nieuw-Guinea voortzetten, komen •y na ons bezoek aan Sorong allereerst te Manokwari, over welke plaats heel at te vertellen is. Manokwari is een kolonistenplaats en was voor de oorlog de grootste nederzetting. Voorheen mooie huizen en tuinen en heel wat gerief ertier, maar er is een Japanse tyd gekomen en evenals overal, heeft de Jap hier waar huisgehouden. Een bombardement van de Jappen heeft alles plat gelegd en Manokwari practisch van de aardbodem weggevaagd. Vroeger moet deze plaat: en zekere welvaart hebben gekend. En thans? Inderdaad, zoals gezegd, er is vee erwoest, hier en daar zyn wel alweer enkele keten en krotten opgezet, maar mer ;an nog duidelijk zien, waar vroeger de huizen hebben gestaan, zoals men dat ook n Rotterdam kon en nog kan zien aan fundamenten, waarvan het puin is wegge- •erigens de enige vergelijking, die met Rotterdam te trekken valt!). zijn toch weer grootse nen met Manokwari en dat wel i zelfde richting, als waarin ze voorheen lagen. nl. in die van de emigratie. Juist gelijktijdig met onze „Thedens" k het lijnschip van de KPM, dat eens maand de hoofdplaatsen van Nieuw-Gui- Dagelijks gingen de patrouil les van de 7 Decemherdivisie op stap. Even rust in een kampong en dan iveer verder. nea langs gaat in Manokwari aan daarvan debarkeerde een groot getal emigranten, die hun Leven verder Nieuw-Guinea wilden slijten. En wat v ren dat voor mensen? De beantwoording van deze vraag brengt mij op een punt van grote actua liteit. Dat waren n l. voor het overgrote deel mensen, die beslist vóór de Soeve reiniteitsoverdracht uit de RIS-gebieden weg moesten zijn. Indo-Europeanen, die op Java geen levens- en bestaansmoge lijkheid meer zagen en die, ter elfder ure vaak, in Nieuw Guinee een toekomst geopend hadden gevonden. Het w mensen, die op het nippertje waren vlucht aan de ondergang, of het althans zo zagen. Deze mensen vestigden zich in groten getale op Nieuw Guinea en d: Manokwari. We raken hier aan een zeer ingewik keld en uiterst moeilijk punt, n.l. dat de Indische Nederlander en zijr plaats en' mogelijkheden in de tropee onder de huidige, gewijzigde omstandig heden. En de zaak, waar het tenslotte draait, is deze: zal déze emigrant, déze kolonist het in Manokwari kunnen bolwerken en er iets van kunnen ma- Het past mij niet om op deze vraag »n antwoord te geven. Ik wil de kwes tie slechts aanstippen om in dit verband ijzen op het verheugende feit, dat ds Keers zich onder hen en met hen heeft gevestigd. Want met ds Keers zal het kunnen! Wie is ds KeersT Helaas kan ik U geen biografie van deze predikant geven; ik ontmoette hem het eerst die Zondagmorgen in Ma nokwari, nadat ik in Sorong voor het over hem had' gehoord. Maar men- die in de Indische samenleving in gevoerd' zijn, zullen ongetwijfeld van hem weten. Maar dit kan ik er wel van vertellen, dat ds Keers als predikant de Protestantse kerk al vele Indi sche jaren erop heeft zitten; normaal had hij dan ook allang in Holland moe- itten. genietend van zijn eerlijk ver diende pensioen. Doch er zijn nu eenmaal altijd mensen, jor wie het normale niet het meest Dor de hand: liggende is en daaronder behoren de mensen, die zich weten te offeren; onder déze mensen behoort ds Keers. Hij Ls uit de Japanse internering ontvlucht, omdat hij meende zijn werk onder deze mensen uit de Indische maat schappij, die er altijd zo'n beetje tussen in hebben gezeten, te moeten opvatten, zijn werk van Evangéliedienaar. En toen ieder met verlof naar Holland ging. hij gebleven. Thans durft hij niet n Holland terug, volgens zijn zeggen, c dat hij voorziet, dat hij dan afgekeurd zal worden en niet terug zal kunnen Da-arom blijft hij maar om daar straks begraven te worden. Of, blijven is het juiste woord niet, hij is juist méége- gaan. Want toen de positie voor de Indo- Europeanen op Java al moeilijker werd en als laatste uitweg Manokwari open kwam. heeft hij gezegd: ik ga mee! Er hij is met de eerste kolonisten in Mano kwari aan land gestapt. Hij geniet daar geen tractement. want hij is er niet ge plaatst door de Indische Kerk: hij heeft er geen pastorie, die zal hij daar op zijn. voor Indische begrippen, oude dag zelf moeten gaan bouwen; hij is er slechts als levend getuige van Christus onder veelszins ontwortelde mensen. Medunkt. dit is Christendom van de daad! In een Papoea-kerkje Dit was dan Manokwari, zoals op de vroege morgen van 18 December aantroffen. Het plan was opgevat en te voren bekend gemaakt, dat voo: Protestantse militairen, zo mogelijk land een kerkdienst zou worden gehou den. Er was een kerkje, maar het leek uit de verte een Rooms-katholieke t' zijn. Bij nader onderzoek bleek het even wel toch een Protestants Papoea-kerkj' te wezen. Om 9 uur zou daar inheemse dienst worden gehouden maar na am pele bespreking kon er voor de militai ren om 10 uur een dienst worden be legd. Aldus is het gebeurd, dat ik mijn eerste Zondag in Nieuw-Guinea op Papoea-preekstoel heb mogen staan, wondere sensatie om op de laatste Ad- ventzondag in dit land: vol wederzijdss verwachtingen, in deze plaats, waar ds verwachtingen boordevol opgestapeld la- gen, te hebben mogen preken over he Evangeliewoord: „Zijt Gij degene, die komen zou, of verwachten wij der?" Hier was ook de wat nadere kennis making met de Papoea-bevolking. Fak Fak stonden we er nog zo heel schaapachtig tegenover; in Sorong zijn geen echte Papoea's, evenmin al: onder de havenkoelies van Bata echte Javanen moet zoeken; maa waren ze! Kersvers uit de binnenlanden komen wandelen, met pijl en boog de schouder en met ja hoe zal ik dat netjes vertellen? zonder practisch enige kleding: erg luchig gekleed. Iets anders, niet minder opvallend karakteristiek viel nog in het kerkje op te merken: voor de preekstoel stond op een tafeltje en achter een vaas met bloe men, waarschijnlijk orchideeën, want die groeien hier in het wild een portret van het koninklijk gezin: Nieuw-Guinea is gloeiend Oranjegezind, zo, dat wij ons ervoor moeten schamen. Naar Biak Manokwari moeten we achterlaten, we moeten weer verder; persoonlijk was ik gelukkig mijn jongens van het daar geplaatste detachement te kunnen ach- onder de verzorging van ds Keers en reeds kreeg ik bericht, hoe goed die verzorging is. Diezelfde Zondagavond nog voeren we verder om de volgende morgen alw we ervaring te kunnen opdoen waar ook een detachement land moest. Over Biak zal ik thans niet gaan uitweiden; omdat ik daar plaatst ben, hoop ik daartoe nog gele genheid genoeg te krijgen. Ik mag op dit moment wel volstaan met de opmer king, dat de lieden van dit eiland on: geen geringe vriendelijkheid bewezen. Na Biak lag de laatste etappe voor dt boeg van de „Thedens": Woensdagmor gen kwamen we in Hollandia aan. Ook over Hollandia ga ik nu maar r uitvoerig beginneoi, daarover hoop ik een volgend' maal weer eens iets vertellen. Laat ik thans er alleen dit van mogen zegigen, dat men zich geen overdreven voorstellingen van deze „hoofdstad" van Nieuw-Guinea moet maken. En dat moet men, ik wil wel zeg gen altijd. Men denkt zich dat altijd g in als een klein provinciestadje; ar dat is het pertineint nieit. En het geen dorp: en het is geen gehucht; het is niets. Op een gegeven nt, na een 10 km gereden te hebben, komt men wel aan een samenklonting bouwsels, maar dat is Hollandia al lang niet meer. Maar laat ik daarover verder een volgend maal gaan vertellen; ik heb in elk geval gewaar- Sightseeing langs Nieuw-Guinea' Noordkust. We bedoelden daarmee te zeggen, dat we wel een zeer oppervlak kige indruk van dit land hebben opge daan, doch we hebben dan toch indruk van N.G. van West Oost gekregen! En dat is al meei de meesten ooit krijgen, die op één plaats komen te zitten en er nooit daan komen. In dit opzicht hebben de militairen van het Detachement-Hollan- geboft. BIAK, 11 Februari 1950 C. CLAUBITZ, Leger pred. 434 bat GRP1 Edna Blue, voorzitster van ternationale organisatie ter verzorging oorlogskinderen, welke organisatie zidh het lot van 700 Nederlandse kin deren, die in de oorlog wees, halfwees valide zijn geworden, heeft aange trokken, zal van 22-25 Maart ons land bezoeken. In Friesland is een comité opgericht, it er naar wil streven, het vacantie- centrum voor de Jeugd uit arme gezinnen, t.g.v. de 80ste verjaardag van de dichteres Henriëtte Roland Holst-v. Schalk een stichting in het leven is geroepen, in Appelscha te krijgen. Amerikaans recept voor Stalin DEAN ACHESON, de Amerikaarse minister van Buit. Zaken, heeft deze week Stalin enige recepten voorgeschre ven, die hem zouden kunnen genezen van een serie onaangename kwalen. De ergste is wel, dat aan het Russische volk voort durend 'n verdraaide voorstelling gegeven wordt van de wereld buiten de Sowjet- grenzen. Een andere, niet minder erge kwaal is de suggestie, dat het Russische volk vrije meningsuiting geniet. Wie lacht daar? Immers, deze week mochten de Sowjet- burgers hun stem uitbrengen op de, door de communisten voorgestelde, can- aidaten en aangezien er geen andere lijsten waren, kwam het geheel neer op een sinistere of zo men wil, kluchtige vertoning- Van democratische vrijheid is hier immers geen Een stalen stier wroet in de duinen hy (Van een onzer stier alleen alles wat hem En dan zijn er verslaggevers)d€ weg op de ho- bunkers die hij te reus neen, deze horens vindt voor zijn ontaaewek- Nog steeds bevindt zich zijn ook messen, die knar- kende 'kracht. In p- en onder de duinen send door het zwaarste val is het beter dat hij issen cbeveni'Tigen en blok beton heensnijden. deze 'lor Hoek van Holland een ge- En ook het mulle duin-aanwent weldig Labyrinth ijzer zand, dat O-zo-graag de om eenvoudig een lading T-. 1V s j zware 'kolos zou willen zand en schuift die over de «m geallieerde verzwelgen, moet het te- bunker heen. Later aanval hoopten te kunnen gen hem afleggen; het is zijn baas komen om hier fL 01 langgerek1e hoeven helm te planten, opdat het ,heron 'ers .°P Wal" «"«t hun vele geledingen zand zal blijven cheren beziet de enige het gedierte sturen waar de plaats waar van een het wü: voorwaarts, heeft neergelegd, bombar- achterwaarts, zijwaarts dement door scheepsartil- met sprongen, als het Zo zorgt „Delfland' lerie en uit de lucht te moet. voor dat binnenkort alle lijden hebben gehad Niet alle bunkers in het herinneringen aan de dan moet men omomwon- domein van „Delfland" log uit haar duinen den de waarde van een zullen door de bulldozer dwenen zullen zijn; dergelijk verdedigings- worden opgeruimd. Enkele twee weken hoopt systeem erkennen. Sneller van hen zijn te groot en achter Duindorp ai gereed grondiger dan bommen te zwaar. Niet, dat hij er te komen, waarna de buil- granaten ooit kunnen geen raad mee zou weten dozer zijn tocht naar Hoek doen gaat echter te werk verre van dat. Maar het van Holland voortzet. En het monster, dat „Delf- zou hem te veel tijd kos- vermoedelijk duurt het dan land voor de zuivering ten en wie een bulldozer niet lang meer, of het pu- van zijn duinen heeft te van stal haalt, moet voor bliek zal weer in de dui- hulp geroepen: de buil- zijn kostje zorgen ook. nen mogen wandelen; zich ^°»Tr" j Springladingen zullen niet buiten de paden te Blazend, sissend en puf- daarom af en toe zijn taak geve denl fend neemt deze stalen overnemen. blijft echter gebo- sprake, afgezie- t Verklaarde het feit, dat het tsr^. perste Sowjet op zichzelf al van nul of gener waarde is, waar immers dit lichaam slechts een slaafs applaus vormt voor hetgeen het machtige Polit-bureau decreteert. In een democratische staat vindt men de wetgevende, de uitvoerende, en de rechterlijke macht, maar zulks is in Sowjet-Rusland niet veel meer dan een hutspot! Wat komt er in de Sowjet-Unie terecht van de rechten der burgers, om een vinger in de politieke pap te heb ben? In wezen wordt in Rusland slecht* door een handjevol mensen een dictatuur uitgeoefend over een millioenenmassa. Deze dictatuur slingert de lianen ook over de Oostelijke gebieden, welke be kend staan als de „satelliet-staten". Ook hier bestaat slechts een cadaver-disci pline en wie zich daaraan om principiële redenen tracht te onttrekken, wordt vol gens de Russische regelen der kunst weggezuiverd", zoals ifog deze week met de Tsjechoslowaakse minister van Buit. Zaken. Clementis, het geval is geweest. Hij was niet de eerste en zal ook wel niet ae laatste zijn die zonder meer aan de dijk wordt gezet. Langzamerhand gaat het erop gelijken, of wij niet slechts te maken hebben met IJzeren Gordijn, maar of er om het hele gebied van de Sowjet-Unie een zware stenen muur wordt gebouwd, met geen enkel kijkgaatje voor de diplomatie. Wij zien althans dit verschijnsel, dat di plomatieke vertegenwoordigers uit da landen tot het Sowjet-blok behorende worden geëlimineerd, al geschiedt zulks dan onder de ridicule beschuldiging, dat Amerikanen, Britten en thans ook Neder- .anders je reinste spionnen zijn- Het is dan ook vrij raadselachtig, dat ;r steeds nog velen van mening zijn, dat tussen Oost en West een compromis kan worden bereikt deze week nog Harold Stassen en hoe men twee ver schillende ideologieën naast elkaar zou kunnen laten voortleven. De Russische, totalitaire, zou als een woekering de dood de Westerse democratie betekenen! Sowjet-doel in Azië Dean Acheson heeft het nuttig geoor deeld, deze week de Amerikaanse en Westerlyke clientèle nog eens te wijzen op de gevaren van de Russische heilsleer. Overigens wil hy met het Kremlin wel tot een accoord komen ter bereiking van een daadwerkelijke vrede, maar niet tot elke prijs. Zulks wisten wij trouwens al, want waarom werd anders het Atlantisch Pact gecreëerd? Als Dean Acheson echter verwacht, dat Stalin pour ainsi dire, op zekere dag nog tot inkeer zal komen en blijk geven de bestaande spanningen te wil len verminderen, zal dit diplomatieke wachten wel verbijsterend lang duren. Immers de Sowj et-macht naar buiten be rust op obstructie en het boycotten van de Ver. Naties, welk lichaam toch juist een overkoepelend karakter draagt Zonder overdrijving kan men zeggen, dat het communisme haar micro-organis men heeft tot in de versta uithoeken der aarde en in China heeft het State De partment zulks niet tydig onderkend. Het wel aardig te gaan verklaren, dat de wereld zich met kracht moet gaan verzetten tegen het imperialistische com munisme in Azië. zoals de wereld zich verzet heeft tegen het nazisme en het Japanse imperialisme, maar hoe denkt ien zich daarbij de realiteit? Men moet niet vergeten, dat de. in Indo-China ontstane, situatie een direct gevaar oplevert voor een botsing tussen Oost en West Ook valt niet te ontken dat overeenkomstig het onlangs te Moskou gesloten verdrag, de Sowjet Unie zich speciale voorrechten in China heeft erzekerd. welke een aantasting bete kenen van de Chinese souvereine rech ten. In het kort gezegd: Rusland heeft zich de rol aangemeten van bouwmeester van een nieuw wereldrijk, ten koste van China. De, op zijn zachtst gezegd, toe geeflijke houding tegenover de macht hebbers van het rode China, wyst erop. dat hier de balans in het voordeel is van het Kremlin. De Ver. Naties wor den door Moskou als bemiddelend lichaam genegeerd en als men niet tot een gewapend conflict wenst over te gaan, wat kan men dan anders doen, dan zich voorshands bij de feiten neer leggen? Dean Acheson ziet tenslotte zelf wel in, dat men moeilijk een moreel com promis kan sluiten met de opvattingen, waarvan het internationale communisme blijk geeft. Ook hier is van toepassing: Het Sowjet-doel heiligt de middelenl Wij noemden zo even. Indo-Ohine. Zegt het niets, dat de communistische opsta wieling Ho Ssji Minh, alle Vietna- mezen tussen 18 en 45 jaar heeft gemo biliseerd en de activiteit te Saigon toe neemt als protest tegen de Amerikaanse econoihische missie, welke momenteel met Bao Dal onderhandelt? Het zou ons niets verwonderen als Ho Tsji Minh inderdaad in het voorjaar een algemeen offensief begint Er is genoeg werk aan de winkel voor Londen, Washington en Parijs. De reizende ambassadeur, Phüip Jessup, broedt op een plan. hetwelk .moet voor zien in een gemeenschappelijke Brits- FransAmerikaanse politiek voor de Aziatische gebieden. Moskou zet de ..koude oorlog" voort, zeer ten ongerieve van Washington- Geallieerde economen zyn van oordeel, dat Rusland telken jare 500 mil hoen dollar aan de „koude oorlog" in Duits land verdient terwyl Amerika er circa 700 milüoen dollar door verliest. Van daar het Russische negativisme! Grootste luchtschepen ter wereld De Amerikaanse marine heeft aan het Congres om gelden verzocht voor ae bouw van de vier grootste luchtschepen ter wereld, bestemd voor de strijd tegen duikboten. De schepen worden 100 meter lang en gevuld met onbrandbare helium. De snelheid zal ongeveer '125 km per uur bedragen. Met de bouw van het eerste schip is in de zomer van 1940 al begonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3