Jlieuiue feihs ctfe(ütmrnnl Leopold legt zijn lot in handen van Kamer en Senaat Wist U TRIJDAG 17 MAART 1950 BUREAUX: ilogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ÊN: f 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8073 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastfcl! Is gfjekfeves oiyn bert In tcyfjenspoet" „Al zol ik mien kleer'n verkoop'n Zie pag. 7 EEN KONINKLIJKE BOODSCHAP Zijn terugkeer vrijwel zeker, daar de C.V.P. meerderheid heeft in Verenigde Zitting HET GROTE NÏEIJYVS: Koning Leopold III heeft besloten, dat het Parlement zal beslissen over zijn terugkeer naar België. Afgezien van eventualiteiten, zal de Koning dus naar België terugkeren, aangezien de C.V.P., dat zijn de Rooms- Katholieken, nog slechts drie stemmen nodig heeft in de Kamer voor de vereiste meerderheid. In de Senaat beschikt de C.V.P. reeds over de absolute meerderheid. Zoals wy reeds schreven, zal met een en ander nog wel een aantal dagen gemoeid z|jn. Men verwacht nu, dat Kamer en Senaat a.s. Dinsdag zullen vergaderen, om te beraadslagen over het bijeen roepen van de Nationale Vergadering. Deze zal dan moeten stemmen over een motie, waarin wordt voorsteld de „wet Van Acker" toe te passen. Deze verklaart, dat het Parlement zal uitmaken, wanneer het regent schap zal eindigen. Aldus kan Leopold III dan zijn prerogatieven hervatten. Na drie dagen van druk beraadslagen met Rooms-Katholieke en Liberale m ters te Pregny, heeft de Koning aa heren Vaji Cauwelaert en Gillon. in wezigheid van premier Eyskens zijn klaring voorgelezen. Hierin geeft hij als zyn mening te kennen, dat het de wil het volk is, dat hij terugkeert, doch hij belooft zich te buigen voor de beslissing van het Parlement. Hij zou dus eventueel bereid zijn af te treden, indien Kamer er Senaat, in verenigde zitting zouden be slissen, dat er geen aanleiding is, dat hij zijn gezag hervat. Zulks zou voor hem doorslaggevend zijn, om ernstige politieke wanorde in het land te voorkomen. Schenkt echter het Parlement hem de prerogatieven terug, dan dienen alle Belgen het verleden te vergeten en met elkaar te verzoenen. Zoals weet, kan de wet op het regentschap 1945 alleen in een gecombineerde zitting worden opgeheven. De enige reserve is dus nog, dat men er zeker van moet zijn, dat enkele koningsgezinde Liberalen zich achter de C.V.P. zullen scharen. Volledigheidshalve delen wij nog mede, dat in de verenigde zitting van Kamer en Niet te veel van het goede Als Koninginnefeest en bevrüdingsdag in één week vallen ■Het bestuur van bet Ned. Verbond van middenstandsverenigingen heeft minister Van den Brink verzocht te bevorderen, dat die winkels, die een verplichte slui ting op een ochtend of middag week hebben, in de week van 16 Mei open mogen blijven, omdat zij toch al moeten sluiten op de middagen Mei (Koninginnedag) en 5 Mei. Indien de gemeentebesturen bevoegd zijn de bedoelde ontheffing te verlenen, men het op prijs steQlen als de minister toch zijn opvatting hierover kenbaar maakte. Hoe acetyleenflessen worden nagekeken Er gebeuren te veel ongelukken In verband met de vele ongelukken, die de laatste tijd hebben plaatsgevonden, door het ontploffen van acetyleenflessen, zal de Arbeidsinspectie op korte termijn en op grote schaal de afsluiters var acetyleenflessen controlen. Lekkende af sluiters zullen moeten worden hersteld of vervangen. Bovendien zal worden nage gaan of in de aansluiting van de redu- ceertoestellen op de flessen een goede pakking is aangebracht. Mocht men bij het gebruik van eer fles hebben bemerkt, dat er iets niet ir orde is, dan verzoekt de Arbeidsinspectie de fles niet zo maar aan de leverancier terug te sturen, maar er duidelijk op aan te geven, wat aan de fles mankeert. De Arbeidsinspectie zal binnen korte tijd een uitvoerig instructieblad over de behandeling en het gebruik van acety leenflessen uitgeven. Er circuleren in ons land ongeveer 15.000 flessen per week. Schilders in de winter binnen, in de zomer buiten Minister In 't Veld bepleit juiste werkverdeling Minister In 't Veld heeft aan opdracht gevers in het bouwbedrijf verzocht mee te werken aan een zodanige verdeling van de werkzaamheden, dat een te grote vraag naar 'schilders en stukadoors in de zomer en werkloosheid in de winter worden voorkomen. Dit kan geschieden door onderhoudswerk binnenshuis zo min mogelijk 's zomers te laten geschieden. De minister heeft de rijksinstellingen verzocht het goede voorbeeld te geven en ook de gemeentebesturen gevraagd, in deze geest te handelen. Andermans land onder water gezet Vier maal een tientje boete Vijf boeren uit Wymbritseradeel (Fr.) zouden met elkaar zijn overeengekomen die dy'ken door te steken cm aan de muizenplaag te ontkomen. Twee boeren uit de pcHder wilden niet meedoen, maar ondervonden natuurlijk wel de gevolgen. Hoewel de kwaliteit van hun land er op vooruitgegaan was. veroordeelde de Leeuwarder rechtbank vier van de vyf doortastende boeren tot 10 boete elk, of 5 dagen. "Een werd vrijgesproken. Senaat, de C.V.P. een absolute meerder heid heeft van 7 zetels. De verhouding in de Kamer is: C.V.P. 105, Socialisten 66, Liberalen 29 en Communisten 12 zetels. In de Senaat heeft de C.V.P. 9 zetels meer dan de linkse partyen tezamen. Het enige vuiltje dat er dus nog aan de lucht is, wordt gevormd door het socialistische element. Als reactie op de „verklaring van de 'Koning" heeft de Belgische socialistische partij besloten, het verzet tegen diens terugkeer op de troon te doen toenemen en a.s. Zpndag een nationaal partijcongres te beleggen. Thans wordt de nadruk ge legd op het uitbreken van spontane, niet- officiële stakingen en vooral de metaal arbeidersbond maakt alarm. Volgens niet-bevestigde berichten, zou echter bij de liberale ministers de neiging bestaan, de regering te verlaten. Bij een kabinetscrisis zou premier Eyskens zich derhalve voor de taak geplaatst zien, nieuwe regering samen te stellen ei niet-slagen zou men zelfs tot ontbinding der Kamers en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen moeten overgaan. De politieke kopstukken, die met de Koning confereerden, zijn inmiddels naar Brussel teruggekeerd. Besluiten wij met een citaat uit de boodschap van Koning Leopold: „De ogen van het buitenland zijn op België gevestigd. Onze binnenlandse stabiliteit en ons prestige eisen, dat het Parlement thans zo spoedig mogelyk een beslissing neemt". Liberalen uit de regering? De Belgische premier Eyskens, heeft na zijn terugkeer te Brussel verklaard, dat hij zich onmiddellijk naar de Prins- Regent zal begeven en de ministers nog hedenmiddag bijeen komen. Op een vraag of de Verenigde Kamers reeds morgen bijeen geroepen zullen worden, antwoordde Eyskens: „Hiervoor is een regering nodig." In politieke kringen in terpreteerde men dit antwoord als zou den de liberale ministers uit de rege ring treden. Volgens het Belgische blad „Le Soir", heeft de afdeling Brussel van de Libe rale party met algemene stemmen op één na, een motie aangenomen, waarin zij zich verzet tegen de opheffing van de wet op het regentschap. In een andere motie nodigt deze afdeling de liberale ministers uit, zich uit de regering terug te trekken. Als motivering geldt: De Wetgevende Kamers kunnen niet bijeen geroepen worden, doordat de Koning niet de meerderheid in de drie taalge bieden in het land heeft weten te be- Het Katholieke blad „De Standaard" van hedenochtend schrijft: „Ongetwijfeld kan een politieke crisis ontstaan, indien de Liberalen weigeren dezelfde weg te bewandelen als de C.V.P. Het is moge lyk, dat de Liberalen liever de regering verlaten, dan de opheffing van de wet op het regentschap voor te stellen. In dat geval zou een homogene Ka tholieke regering gevormd worden, die de Verenigde Kamers bUeen zal roepen, want de meerderheid die in de Nat. Vergadering bestaat, om de Koning in zyn rechten te herstellen, is onbetwist- Indien de Liberalen, na opheffing van de wet op het regentschap, dan nog mochten weigeren, deel uit te maken van de regering van de Koning, dan mag de C.V.P. niet terugdeinzen voor nieuwe verkiezingen. Vermoedelijk echter zul len de liberale parlementsleden dan ver deeld stemmen. Inmiddels wordt uit Bergen, volgens Reuter, melding gemaakt van een uit gebreide stakingsbeweging in de Bori- ZAAK-WESTERLING NOG STEEDS BESPROKEN. De Indonesische vertegenwoordiger te Singapore Oetoyo is naar Djakarta ver trokken in verband -met de zaak-Wester ling. Aneta verneemt, dat hierover nog steeds met de Engelsen onderhandeld wordt. „Staat van oorlog met Duitsland", ongewijzigd Naar Reuter uit Washington meldt, hebben de Westelijke Geallieerden beslo ten het voorstel om „de staat van oorlog met Duitsland" te beëindigen, voorlopig niet in overweging te nemen. Zulks brengt voorshands, vooral voor Ame rika, te veel wettelyke complicaties mede. VRIJGESPROKEN VAN BELEDIGING DER REGERING. De 41-j. landarbeider Otto K-, com munistisch Statenlid van Drenthe, was door de Asser politierechter tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij by een begrafenis zou hebben gezegd: „In de tijd van de bezetting erden wy geregeerd door een troep schurken, en nu is het nog niet anders". In hoger beroep werd bevestiging geëist, maar het hof in Leeuwarden sprak K. vry, omdat het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. POKKEN IN OOST-JAVA EN MADOERA. Te Soeralbaja zyn reeds 30 gevallen m pokken. Men meent, dat de besmet- ng van Madoera komt, waar 900 geval len zijn voorgekomen. In Kediri heerst ook pokken en men duoht dat de ziekte in Oost-Java zal uitbreiden. nage tegen de terugkeer van Koning Leopold. Ook in Luik is een staking be gonnen. (Bij het socialistische algemene Belgische vakverbond wist men van stakingen, die overal in het Waalse land zyn uitgebroken, volgens het A.NP. nog niets af....) „Spontane" stakingen in België Volgens een later bericht van het A.N.P., is het spoorwegverkeer te Car- leroi als gevolg van de staking van het personeel geheel stilgelegd; het rollend materiaal wordt naar de depóts ge bracht. By 28 van de 40 mijnen in dit gebied wordt op het ogenblik gestaakt. Ook de arbeid in de metaalbedrijven, de ijzer- en staalindustrie, constructiewerk plaatsen en de glasindustrie ligt stil. In verband met de mededeling van heden morgen. verklaart het Algemeen Bel gisch Vakverbond thans, dat de stakin gen in de Borinage, in het land van Charleroi en in het Luikse „geheel spon taan" zijn, maar dat het verbond geen parool tot staking heeft uitgegeven. Het ging er Amerikaanstoe! Een Amerikaanse journalist was op jacht naar de primeur betreffende de verklaring van Koning Leopold. Toen de heer Pirenne, de secretaris van de Koning te Genève, de eerste zin van de verklaring had voorgelezen, voelde de Amerikaanse journalist, dat voor hem het moment was aangebroken. Plotseling sprong hij over tafeltjes en stoelen op de officiële Pirenne toe, rukte hem het gewichtige velletje uit de hand en ging er als een haas mee vandoor, zich eerst veilig wanende in de dichtstbijzijnde telefooncel. Daar belde hij zijn blad op voor het grote nieuws. De overrompelde Pirenne stond daar enkele minuten sprakeloos, wachtende op een copie van de Koninklijke Boodschap. Nadat deze door de bode was binnengebracht, kon hij de verklaring verder voorlezen. Britse diplomaten verlaten Hongarije De drie Britse diplomaten, om wier terugroeping door Hongarije was ver zocht, zijn uit Boedapest vertrokken. Mustang verongelukt bij Belawan In de omgeving van Belawan is een Mustang door onbekende oorzaak neer gestort. Twee Mustangs cirkelden name lijk rond boven een vertrekkend schip, de „Plancius" van de K.L.M toen één in de haven stortte en onder de opper vlakte verdween. De vlieger is niet ge vonden en de bergingspogingen van de Koninklijke Marine zijn niet geslaagd. Labour gehalveerd in Raad van Europa Het aantal labour-leden in Britse dele gatie bij de „Raad van Europa" zal tot de helft worden terug-gebracht. Er zijn- Nieuwe Sowjetambassadeur door Koningin ontvangen De Koningin ontving hedenmorgen om half elf op het paleis Lange Voorhout te Den Haag de heer Gregory Titowitsch Zaitzev, de nieuwe Sowj et-ambassadeur, ter overhandiging van zyn geloafsbrie- ven, alsmede van de terugroepingsbrieven van zijn ambtsvoorganger, de heer V. A. Valjov. Bij aankomst van de ambassa deur gaf de erewacht, gevormd door mariniers, de gebruikelijke honneurs. De Kapel bracht het volkslied der Sowj et- Unie ten gehore. Uit lijfsbehoud illegale makkers verraden Vyftien jaar geëist tegen vroegere verzetsman Vijftien jaar is gisteren in Utrecht geëist tegen de 31-jarige J. de Heus uit Utrecht, die in 1943 als illegale werker werd gearresteerd en uit lijfsbehoud zijn kameraden verried. Door zijn directe toedoen werden zeven leden van de Oranje-vrijbuiters uit Utrecht en tiwee van de Valkeniers uit Roermond gearresteerd en in Scheve- ningen gefusilleerd. Maar ook indirect, doordat gevangen genomen verzetslieden aan het praten werden gebracht, heeft De Heus de dood van nog enige tien tallen mensen op zijn geweten. De Officier van Justitie zei, dat hij het verdachte niet kwalijk -nam, het hel pen van de vijand te hebben verkozen boven de dood. Maar De H. 'kreeg ruim schoots de gelegenheid onder te duiken. In plaats daarvan ging hy met zijn ver raderswerk door en hij kreeg er 135 per maand voor. De verdediger zei, dat De Heus niet had kunnen onderduiken. Het leven van zijn ouders zou als pand zijn gesteld. En deze mensen konden niet onderduiken, omdat ze invalide waren. Bovendien achtte hij de leden van de Oranje-vrij buiters vaak zeer dilettantisch en zorge loos; ongelukken konden niet uitblijven. Hij pleitte tenslotte clementie, omdat De Heus een wrak is geworden door de t'.b.c. waaraan hij lijdt. Uitspraak 30 Maart. Zeven bommenwerpers te koop Woensdag a.s. zal de inspecteur der domeinen in Den Haag bij inschrijving -zeven Mitchell-bommenwerpers van de M.L.D. verkopen. Ze staan op Valken burg en zijn bestemd voor de sloop. Ministers Götzen en Van den Brink naar Indonesië vertrokken Voor leniging van Nieuw Guinea's nood zijn er zelfs nog geen plannen DE BESTRIJDING van het woning- en voedseltekort op Nieuw-Guinea is zulk een ingewikkeld vraagstuk, dat hiervoor eerst persoonlyk contact met de gouverneur nodig is, en dat er dan pas tot het maken van vaste plannen kan worden overgegaan, aldus verklaarde minister Götzen gisteravond toen hy tezamen met minister Van den Brink van Schiphol naar Indonesië vertrok, ter büwoning van de Unie-conferentie van 25 dezer. Minister Götzen zal vooraf nog van ge dachten wisselen met dr Hirschfeld ovei de organisatie van het hoge commissa- De agenda der Unie-conferentie zal pas op de eerste conferentiedag worden vast gesteld. Twee punten moeten in elk ge val voor 1 April a.s. In bespreking komen, namelijk een algemene scheepvaartover eenkomst en de uitbetaling der pen sioenen van in Nederland gevestigde oud ambtenaren. Minister Van den Brink zot zich slechts bepalen tot puur economi sche onderwerpen. „Wy economisten heb ben betrekkelijk weinig verstand var. politiek," zeide hy. Contact inzake de Europese handelspolitiek en een handels overeenkomst tussen Nederland donesië stonden voor hem op het pro gramma. Op de Ronde Tafel Conferentie was besloten, dat de bestaande finan- cieel-economische regeling tot 1 April a.s. zou blyven gelden. Thans moet men beslissen of deze verlengd zal worden. Met minister Djoeanda had hU gespro ken over handelsaccoorden met Zweden, Polen, Engeland en Italië. De oprichting van een Nederlands-Indonesische herstel- bank, het vraagstuk van een grote lening aan Indonesië zyn onderwerpen, die mi nister Lieftinck behandelen moet. Minis ter Götzen zeide nog, dat hy het in grote trekken eens was met de verklaring der Indonesische regering over het nieuwe deviezenstelsel. Militaire vragen komen zeer waarsohyniyk niet in behandeling. De heer Fockema Andreae heeft hier- Dit is nog maar een tekening, maar het is de bedoeling, dat de Amerikaanse luchtmacht binnenkort uitgerust wordt met hefschroefvliegtuigen, die naar bovenstaand model vervaardigd worden. Zy zyn speciaal bestemd voor reddings werk in onherbergzame gebieden en kunnen dan ook landen op water, sneeuw, Üs, toendra's, weilanden en moerassen. De H 21 biedt plaats aan 27 personen] Deze tekening stelt voor: het hefschroefvliegtulg tydens een reddings-actie. over reeds uitvoerig gesproken. In ver band met de besprekingen over het At lantisch Verdrag kan minister Schokking niet naar Djakarta gaan. Ons gezantschap in Australië wordt ambassade De Nederlandse Regering is met de Australische regering overeengekomen, dat de wederzijdse gezantschappen zullen worden verheven tot de status van am bassade. De benoeming van de eerste Neder landse ambassadeur in Australië zal t z.t. worden bekend gemaakt Het aantal Ne derlandse ambassades is daarmede tot tien gestegen. Er zijn reeds ambassades in de Ver. Staten. België. Canada. China. Engeland. Frankrijk, Rusland, India en Pakistan. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Spender, heeft nog medegedeeld, dat ook de R.I.S. en Australië het besluit hebben geno men, hun beider vertegenwoordigin gen de status van ambassade te ver lenen. Hy voegde hieraan toe, dat Nederland als deelgenoot in de Nederlands-Indone sische Unie een biyvend belang en een blyvende verantwoordelykheid in Zuid- Oost-Azië heeft, welk gebied immers voor Australië van het hoogste belang is. Het is de wens van de Australische regering, met Nederland een blyvende samenwer king te onderhouden op het stuk van de economische en de culturele ontwikke ling in de Zuidwestelyke Pacific. Ook in verband met het grote aantal Nederlanders dat naar Australië emi greert is het dienstig, dat Australië en Nederland hun wederzydse diplomatieke vertegenwoordigingen op het hoogst mo gelyk peil brengen, aldus minister Spen der. Prins Bernhard: neutraliteit is een dagdroom Prins Bernhard heeft aan een noen maal in New York o.m. verklaard, dat er in Nederland en de andere landen van West-Europa geen verlangen bestaat naar zgn. neutraliteit, die hy een dag droom noemde. Verder wees hy er op, dat de Nederlanders hun dollars wensen te verdienen en niet zomaar te krygen. TWEE DODELIJKE ONGELUKKEN. De 46-j. molenaar A. C., vader van zes kinderen, wonende te Chaam (N.-B.), is tussen de riem van een vliegwiel ge raakt en overleden. G. J. Kamphuis te Ernst is door een personenauto aangereden, toen hy de straat wilde oversteken. Hy was vrijwel op slag dood. DAT de fa Hezewyl te Best met f 397.000 laagste inschrijfster was voor de bouw van stationstunnels in Eindho- en M. Koeken te Tilburg hoogste [met f 476.000. DAT het bij de Ned. dok- en scheeps- bouwmy te A'dam gebouwde m.s. Bon neville (9000 ton) gisteren aan de Noorse eigenaars is overgedragen. DAT de nieuwe D.A F.-autofabriek in Eindhoven op 14 April vermoedelyk door minister Spitzen wordt geopend. DAT de beenderenopslagplaats van de Delftse lijm- en gelatinefabriek in Breda, welke wegens protesten tegen de onaan gename geuren al heel wat keren is ver huisd, thans ver genoeg buiten de stad wordt opgetrokken. DAT op 2 Mei in Vlaardingen een grootscheeps bevolkingsonderzoek op t.b.c. DAT wegens het te duur verkopen van bloembakken in hernieuwde behandeling voor het Leeuwarder hof f 10.100 boete werd geëist tegen de 48-j. S. H. uit Leeuwarden. DAT leden van het prov. bestuur van Noord-Brabant en van Friese gemeente besturen gisteren het industriepark te Uden hebben bezocht. DAT aan een diner op Wassenaar t.g.v. het bezoek van de Canadese onderminis ter Heeney o.m. minister Van Schaik en staatssecretaris Blom aanzaten. DAT vorig jaar in Doetinchem, op de grootste veemarkt van Gelderland, 90.347 stuks werden aangevoerd, ofwel ruim 28.000 meer dan in 1948. DAT de eierpryzen in Barneveld deze week daalden van f 12—f 13 tot f 11—f 12 per 100 stuks, t.g.v. de geringe export mogelijkheden. DAT in de Hollandse IJssel te Capelle het lijkje van een pasgeboren meisje is gevonden. DAT H. M. v. d. Vreede zijn functie als hoofd van de Wederopbouwdienst te Den Bosch heeft neergelegd. DAT van 19 t/m. 25 Juni in Winscho ten een tentoonstelling „Winthil 1950" wordt gehouden. DAT gemengd zwemmen voortaan ook in Nijmegen is toegestaan, doch gemengd zonnebaden nog niet. DAT de eigenaar van hotel Chêlet Royal in Den Bosch, C. van Gaaien, be noemd is tot ridder in de Orde van de wynproevers. DAT in Breda de eerste steen is ge legd voor een groot complex woningen voor ouden van dagen. DAT in Februari 830 zeeschepen in R'dam meerden (1.221.000 ton) tegen 802 in Februari 1949 (1.065.000 ton). DAT de winnaar van de radio-prijs vraag van de P.C.J., M. Pereira Mateus uit Lissabon, in April met zyn echt genote een week naar Nederland komt. Regering moet zich minder met bouwen bemoeien Instelling publiekrechtelijk orgaan bepleit Een deel van de huidige taak en be moeiingen van de Regering m.b.t. de woningbouw dient overgedragen te wor- aan een in te stellen publiekrechte- ïyk orgaan. De woningbouwverenigingen moeten daarin een overwegende invloed hebben. Zqjang die invloed nog niet groot genoeg is, moet by de wet mogeiyk wor den gemaakt, dat de uitvoering van een icer bepalingen van de Woningwet worden opgedragen aan het publiekrech- telyk orgaan. Deze mening heeft het congres, dat het R.K. Instituut voor Volkshuisvesting gis teren in Amsterdam heeft gehouden, in resolutie uitgesproken. Een van de sprekers was minister In 't Veld. Hy be handelde nog eens de bouwkosten, die beslist niet hoger moeten worden. Maar het verlagen van de kosten mag volgens de minister niet gezocht worden in het drukken van het peil der woningen. Slachtkippen voor export nog druk verhandeld Maar pluimveehouders kopen niet meer Ook gisteren was de pluimveemarkt irf Barneveld wegens de hoenderpest geslo ten. De handelaars gingen echter ook nu elders in het dorp hun gang. Wel koch— te de pluimveehouders niet meer, doch er werden slachtkippen verkocht aan de exporteurs. De prijzen waren lager dan De handweverij „De Knipscheer" in Laren ontving uit New York een uitnodiging, om in een van grote zaken aldaar, te exposeren. Bij de collectie, die naar Amerika gaat, beoindt zich ook een gobelin, voorstellende Koningin Juliana. De garens worden geverfd naar kleuren van het ontwerp. Tegen belastinginspecteur jaar geëist 3Vz ja „Woekeraar, die in zyn schraap zucht tot alles in staat is" Drie en een half jaar (m.a.) is gisteren in Haarlem, in een zitting die byna tien uur duurde, geëist tegen een hoofdinspec teur van de belastingen, die een aantal malversaties zou hebben gepleegd. De Officier van Justitie uitte zyn spyt over het feit, dat hier een man terecht stond, die behoort tot een by uitstek betrouw baar corps. De verdachte, die alles bleef ontkennen, was de 45-jarige titulair hoofdinsp. te Amsterdam, W. J. I. M. van B. uit Heem stede. Hu zou met vafte kwitanties af trek van inkomstenbelasting hebben ver kregen, 5000 aan geld en effecten heb ben verduisterd, aanwyzingen hebben ge geven tot het doen van valse belasting aangiften, een schlldery aan een beslag hebben onttrokken en wyn hebben ge accepteerd als beloning voor hulp by het opstellen van een belastingaangifte. Vyf tien getuigen werden gehoord. De Of ficier noemde v. B. een woekeraar, die in zyn schraapzucht tot alles in staat moet worden geacht. Uitspraak op 30 Proefballon van Churchill om Duitsland te betrekken in de defensie Attlee aeht dit plan niet geschikt voor de opbouw van West-Europa BIJ HET DEBAT over de Britse landsverdediging heeft Churchill verklaard, dat het voor een goede uitvoering van de verdedigingsplannen der staten, aangesloten by het Noord-Atlantisch Pact, van vitaal belang is, dat deze landen zich verzekeren van daadwerkelyke Duitse hulp. De machtige massa van de Sowjet- iegers met de strydkrachten der Satelliet-landen, hangt als een dreigende wolk boven Duitsland, waaraan de Geallieerden geen rechtstreekse bescherming kunnen verlenen. De premier Attlee moest van Churchills voorstel niets hebben. De leider der Conservatieven heeft tevens aangedrongen op een geheime zitting van het Parlement over de Britse defensie. Uit de lange rede van Churchill bren- ;n wij nog het volgende naar vt Hy critiseerde het ontmantelen de bewapeningsindustrie in Duitsland de gevoerde processen tegen bejaar de Duitse generaals, omdat zulks de verzoening tussen Engeland en Frank rijk enerzyds en Duitsland anderzyds in 'eg had gestaan. Deze politiek speel de de communisten in de kaart en werkte de herleving van het nazidom in de hand. Volgens Churchill kon het lange front in West-Europa niet met succes ver dedigd worden zonder steun van Duits- and. Een nieuwe oorlog zou weliswaar uitlopen op een nederlaag voor de Sowjet Unie. maar daaraan zou vooraf gaan communistische slaverny voor West-Europa. Churchill was niet voornemens dit maal een motie van wantrouwen tegen de regering uit te lokken. Wel drong ian op het vervangen van siagsche- Bestuurswisseling in West- Duitsland Generaal Robertson Britse hoge commissaris af Generaal Sir Brian Robertson, sinds Nov. 1947 de Britse hoge commissaris in West-Duitsland, zal omstreeks Juni tot opperbevelhebber van de Britse land strijdkrachten in het Midden-Oosten worden benoemd, als opvolger van gene raal Sir John Crocker. Deze wordt sous chef van de staf der Engelse strijdkrach ten. Robertson wordt opgevolgd door Sir Ivon Kirkpatrick. de permanente onder secretaris van de Duitse afdeling van het ministerie van Buit Zaken. Praagse uitwijsmanie Band met het Vaticaan verbroken Jgr. de Liva, de enige diplomaat die nog op de pauselyke nuntiatuur in Praag was achtergebleven, is door de Tsjechi sche regering uitgewezen. Binnen 3 da gen zal hy het land moeten verlaten. Hy wordt ervan beschuldigd „revolu- jjanr activiteit" te hebben gevoerd. pen door lichte vliegdekschepen met moderne vliegtuigen, teneinde opge wassen te zijn tegen de vloot van Rus sische oorlogsbodems en de duikboten, waarover de Sowjet Unie beschikt Attlee, als reeds aangestipt verklaar de zeer verbaasd te zyn over Churchills opmerkingen, de herbewapening van Duitsland betreffende. Hij vond Church ills handelwyze. om in een debat over de defensie, plotseling een voor stel van deze soort te doen. een vreemde manier om de eenheid der democratische landen op te bouwen. Hij sprak van „onverantwoordely k en onoordeelkun dig" Officieren van het slagschip „Missouri" voor de krijgsraad De gezagvoerder, de officier van dienst en de navigatie-officier van het Ameri kaanse slagschip ..Missouri", dat op 17 Jan. j.l. in de baai van Chesapeake aan de grond liep en met de grootste moeite kon worden vlotgetrokken zullen voor de krygsraad moeten verschynen. STAKING TE MEDAN AFGELOPEN De staking van gemeentearbeiders te Medan is geëindigd. Ook te Makassar is een einde gekomen aan ae havenstaking. Te Soerabaja heeft de N.V. v/h Ruhaak alle stakende ar beiders omslagen wegens bedreiging van werkwilligen. WEERBERICHT Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bc- wolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde Zuid-Westelyke wind. Vry zacht. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 18 Maart. Zon op 6 49. onder 18.49; maan op 6.56, onder 18 48 u N' M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1