NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 16 MAART 1950 De „kid-napping" in Zandvoort Is Elisabeth van Breemen wel Elisabeth van Gijn Het Zandvoortsc kind was nimmer in een ziekenhuis en werd nooit geopereerd Vorige week Dinsdag heeft een recher cheur van de Haagse politie van kleuterschool in Zandvoort het meisje Elisabeth Hendrdka van Breemen weg' gehaald, omdat het, naar hij zeide Ellij van Gijn heette en hij opdracht had he" kind naar haar eigen moeder in Den Haag te brengen. Sinds dat ogenblik heerst er in Zand voort grote onrust want zo vragen alleen de pleegouders van Breemen i ook vele ingezetenen, die nauw bij het geval betrokken zijn zich af: is Elisabeth van Gijn wel identiek met de meegeno men Elisabeth van Breemen? De Haagse rechercheur zei: „Ik heb de gangen van dit kind sinds haar geboorte van uur tot uur nagegaan. Het kind uit Hannover ziek naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht en daar na bij de familie van Breemen in Zand voort gekomen, Er is geen twijfel moge lijk: dit is het kind". Maar dit zijn de feiten: Elisabeth Hen- drika van Breemen, het meisje dat hij meenam, is nimmer in het Academisch ziekenhuis in Leiden geweest. Zij is, de geallieerde overwinning met een groot transport kinderen uit het Oosten naar Nederland gekomen en in een tehuis voor N S.B -kinderen in Noordwijk onderge- Vandaar is het kind naar een kinder huis in Alphen a. d. Rijn gebracht, waar, op het bureau van de predikant-direc teur ds Meijer een identiteitsplaatje lag. Op dit plaatje stond de naam van Elisa beth van Gijn. Toen men niet wist wie dit uit Noordwijk gekomen kind was. heeft men het de naam gegeven die op het identiteitsplaatje voorkwam ei kwam dit kind aan de naam Elisabeth van Gyn. Zij is. uit dat kinderhuis door de heer en mevrouw Van Breemen. u zoon in de oorlog gefusilleerd werd die, om het gemis enigszins te boven te komen, behoefte aan een kind hadden, meegenomen naar hun huis in Zand- Het was daar in een voortreffelijke omgeving en het kwam de gevolgen de oorlog (het lichaampje was gewond door wat mevrouw van Breemen „gra naatsplinters" noemde) te boven en herstelde in korte tijd, zodat het, na Jaar reeds een gezond en levenskrachtig kind was. Toen is in 1947 de Haagse mevrouw VerhoevenKrens, die in de oorlog ge trouwd was met van Gijn gekomen, om Elisabeth,'op grond van haar naam Elisa beth van Gijn, op te vorderen. Er is toen bij de heer en mevrouw Van Breemen aanstonds twijfel gerezen aan de rechtmatigheid van deze aanspraak. Mevrouw Verhoeven zocht nl. een kind dat destijds vier jaar moest zijn, dat bruine ogen en lichtbruin haar had. Elisabeth uit Zandvoort had echier lichtblauwe ogen en lichtblond haar. Bovendien was zij jonger dan het door mevrouw Verhoeven gezochte kind. Dr Sis Heijster, die het kind op 23 Maart 1948 onderzocht constateerde toen: Bij onderzoek van Elly van Breemen is ko- "n vast te staan, dat de leeftijd onge veer drie en een half jaar is. Er is geen aanleiding om te veronderstellen, dat haar werkelijke leeftijd in aanzienlijke mate voor of achter kan zijn bij haar veronderstelde leeftijd." En nadat zij op 2 Maart 1950 haar eer ste tandje kwijtraakte verklaarde de tandarts M. M- van Beek „voor 99 pet zeker te zijn. dat de leeftijd van 6 jaar op dat moment door het kind nog niet bereikt was, daar dit in dat geval zeer zeker aan het gebit te zien zou zijn". Inmiddels zijn er nog andere omstan digheden. Het kind, dat mevrouw Ver hoeven zoekt, is, volgens haar eigen ver klaring. in Hannover geopereerd aan het rugje Dokters verklaringen hebben vastgesteld, dat Elly uit Zandtvoort nim mer geopereerd is. Bovendien is het door mevrouw Ver hoeven gezochte kind in het Haagse zie kenhuis aan de Zuidwal opgenomen ge weest. Inlichtingen bij de geneesheer, die het kind tóen behandelde wijzen uit, dat Wierplaag in het Braasse- mermeer Naar wij vernemen, doet zich thans In de Braassemermcren een wierplaag die van zeer nadelige invloed is op de watersport. Van verschillende zijden wordt naar een oplossing gezocht. Binnenkort zal een vergadering den gehouden, waarino.a. vertegen woordigers van de Provinciale Water staat, de Stedebouwkundige Dienst Zuid-Holland, de Land'bouw-hogesohool te Wapeningen, het Kon. Ned. Verbond van Watersportverenigingen, de Prov. vereniging voor vreemdelingenverkeer in Zuid-Holland en de afdeling Water toerisme van de A.N.W B. het probleem onder ogen zullen nemen. dit kind, Elisabeth van Gijn, geboren is op 6 Januari 1943. Dat dat kind een achterlijke indruk maakte, dat het onder meer een open schedeltje en een frac tuur aan de onderarm had en dat het geen wonde aan de rug vertoonde, maar idat het X-beentjes had. Van al deze gebreken is bij de Zand- voortse Elisabeth nimmer een spoor ontdekt. Zij is zeer intelligent, uiterst gezond, recht van lijf en leden en zij heeft, zoals hierboven wgrd opgemerkt wél een wonde aan de rug, veroorzaakt door geweld van buiten. Voor hen, die in Zandvoort dit geval van nabij bezien, staat het vast, dat ten onrechte Elisabeth van Breemen voor Elisabeth van Gyn wordt aangezien. En de heer van Breemen zal dan ook in kort geding teruggave van het kind vorderen. Interessante avond voor Tuinbouw Plantkunde DOOR OLIE BETERE OOGST en Dat ook de tuinbouw en de fruitteelt wel degelyk iets met olie hebben te sn, weten de vele leden van de afd. Leiden van de Kon. My. voor Tuinbouw i Plantkunde, die gisteravond de ver- idering in ,,'t Raedthuys" bezochten, nu el. De heren H. W. F. Holdert en L. H. Metz van de Shell hebben daar n.l. enige films vertoond over deze materie, duidelykt met korte causerieën. De belangstelling voor de olie wordt ons land steeds groter, wat natuur lijk verband houdt met het feit, dat olie i ook hier wordt gewonnen. Twee millioen liter wordt er per et- aal naar boven gebracht, van een diep- tot 900 meter. En wat bereidt men er niet uit: asfalt, paraffine, parfums De eerste film gaf een mooi beeld van -t winnen van olie. Grote vakmanschap, gepaard met noeste vlyt, is er voor nodig om de olie aan de oppervlakte te bren gen. Vele technici moeten dag en nacht klaar staan om de vele moeilijkheden te vinnen, totdat eindelijk weer een overwinning is behaald, wat betekent, dat de boortoren weer kan worden weg gehaald en de olie kan worden getrans porteerd. Dit geeft echter ook vele tech nische moeilijkheden, door slechte ter reinomstandigheden e.d. Hoe diep moet boren? Verleden jaar heeft de Shell in Japan een diepte bereikt in5400 meter. De bescherming van de vruchtbomen één van de vele objecten, waarvoor olie vaak de grondstof bij uitnemendheid blijkt te zijn. Een zeer goed geoutilleerd laboratorium Is echter nodig om voc vele insecten en zwammen het meest doeltreffende bestrijdingsmiddel te vin den. Minerale olie is hierbij een uitste kende grondstof, daar water niet „pakt' op de bladeren. Vooral de bestrijding var de eitjes der insecten eist veel zorg, daar deze een meer geconcentreerde oplossing vergt, wat vaak schadelijk is voor plant boom, zodat dit meestal gebeurt, vóór- tt er bladeren zijn. Een filmpje uit Kent, het Engelse Wageningen, gaf een proeve van de En gelse methode van snoeien, welke ver schillende reacties van onze vakmensen uitlokte. Het spuiten met de Helicoptère Huiseigenaar mag zijn eigendom slopen Gemeente had herstel zelf moeten betalen. De kantonrechter in Zaandam ontsloeg Dinsdag conform de eis, van rechtsver volging een Purmerender huiseigenaar, die in gebreke was gebleven toen het ge meentebestuur hem gesommeerd had enkele panden, die hij voor sloop had gekocht, bewoonbaar te laten maken. De ambtenaar vond het niet verantwoord ,de huiseigenaar te verplichten onrede lijke onkosten te laten maken voor re des e.d." Hij vond het herstel der huizen veeleer een gemeenschapszaak, van de kosten door de gemeenschap gedragen moeten worden. Raad van Voorschoten in feeststemming B. en W. ontvingen welverdiende lof ER ZULLEN TE VOORSCHOTEN niet veel raadsvergaderingen gehouden zyn, waar de leden met zoveel aangename gedachten heen zullen gegaan zyn, als de spoedeisende vergadering van gisteravond, waar het woningbouwplan ter uit eindelijke bekrachtiging lag. De voorstellen, die daarop betrekking hadden, werden dan ook z.h.st. aangenomen, en niet nadat alle sprekers eenparig hulde hadden gebracht aan B. en W. voor hun grote activiteit en vasthoudendheid en ook aan de architecten, de heren Laurentius. Nu dit plan tot uitvoering kan worden gebracht, en er dus straks 106 woningen ter beschikking komen, zullen vele slachtoffers van de woningnood geholpen kunnen worden, hoewel het woning- probleem hiermede nog geenszins opge- 1 Hoe blij allen ook waren met de goed keuring van de minister, er waren toch nog wel enkele bezwaren tegen het woningbouwplan, zij het dan dat daar weinig of niets meer aan te veranderen valt. Zo b.v. vonden de heren Dekker, Griffioen, Fortanier en Korthals de huur prijs van ƒ6.70 wel hoog, maar de voor zitter merkte op, dat die prijs op het ministerie werd vastgesteld, mede op grond van de bouwkosten, zodat daaraan niet valt te tornen. Verschillende leden vonden het ook Jammer, dat er geen gasaansluiting in de huizen komt. De mogelijkheid van electrisch koken neemt echter vele, zo niet alle bezwaren weg. De heer Dekker deed in dit verband de suggestie om, evenals de electr. kooktoestellen, ook de daarvoor nodige pannen in huurkoop te verstrekken, daar de eerste aanschaf daarvan nogal kostbaar is. Dezelfde spre ker zei nogal geschrokken te zijn van de kosten van het bouwrijp maken van de gronden voor de woningbouw. Deze kosten moeten volgens spr. omlaag. Be langrijk is, dat deze werken niet in eigen beheer uitgevoerd, maar aanbesteed zul len worden. Spr. wees ook nog op het belangrijke aandeel van Voorschoten in het totaal van max. 10.000 woningen, welke buiten het gewone schema ge bouwd mogen worden. De heer Korthals meende, dat, daar de minister 30 woningen geclaimd heeft voor rijkspersoneel, hij een voorliefde voor Voorschoten schijnt te hebben. Spr. hoopte, dat, als Voorschoten de minister nog eens nodig heeft voor bouwvolume, hij ook dèn dezelfde gevoelens zal heb ben. Sprekers vraag, hoe het staat met de bouw van middenstandswoningen en de particuliere woningbouw, werd in de na afloop gehouden besloten zitting be antwoord. De burgemeester dankte namens het college voor de hulde en wenste in het openbaar ook zyn dank te betuigen jegens de centrale en provinciale directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het voorstel wijziging bouwverorde ning, waarbij de minimumhoogte van de benedenvertrekken van 2.70 m. op 2.60 m. werd gebracht, en het voorstel tot aan koop van grond van de heer P. Grunde- ken voor de woningbouw werden z.h.s. aangenomen. Enkele vragen in de rondvraag over de bouw van de brandweerkazerne en de woningbouw aan de Tolstraat werden eveneens in de besloten zitting behan deld. Tenslotte vroeg de heer Griffioen maatregelen voor een veiliger vervoer per „schoolbus". Ook verzocht hij aan dacht voor een betere verlichting van enkele „duistere gedeelten" (o.a. bij de Vink) van de Leidseweg. werd ook op het doek gebracht. Vooral voor de bouwboeren is dit een uitkomst, die veel tijdsbesparing geeft. Tenslotte werd een filmpje over de Koninklijke Britse Landbouwtentoonstelling vertoond, dat zowel de dieren- als de plantenlief hebbers aardige momenten bezorgde. Tuinbouw en Plantkunde kan weer terugzien op een mooie en leerzame avond. Wij vermelden nog, dat de excursie naar Gent wegens verschillende moei lijkheden niet doorgaat. Geld uit brieven naar Indonesië gestolen Enige militairen van het veldpost kantoor gearresteerd Te Amsterdam zijn enige militairen gearresteerd, die te werk waren gesteld op het veldpostkantoor te Amsterdam. Zij waren aldaar belast met het door lichten van de binnengekomen brieven, bestemd om te worden gezonden militairen in Indoesië. Het doel hiervan clandestiene geldzendingen op te sporen. Enkele der militairen hebben nu verlieiding niet kunnen weerstaan zich geld en brieven toe te eigenen. De diefstallen werden ontdekt v wege de grote verteringen der daders Deze. onder wie enkele gedemobili- seerden. hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd en zijn ter beschik king van de militaire justitie gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. De Regeringsvertegen woordigers in de S. E. R. Naar wij van bevoegde zijde verne- nen, mag verwacht worden, dat van re geringswege de volgende 15 leden in de Sociaal Economische Raad zitting zullen J. A. Berger te Haren (Gr.), J. J. A. Charbo te Rotterdam, dr H. J. Frietema te R'dam, prof. mr W. F. de Gaay Fortman te Den Haag, dr M. W Holtrop te Bloemendaal, prof. H. A. Kaag te Tilburg, mr J. H. Kiewiet de Jonge te Wassenaar, prof. dr F. L. van Muiswinkel uit Den Haag, prof mx B C. Slotemaker. te Wassenaar, prof. dr J- Tmbergen te Den Haag, prof. dr F. J. H. der Ven te Tilburg, prof. dr J A. Veraart te Wassenaar, prof. mr dr G. M. Verrijn Stuart, Amsterdam, ir H Wassenaar, prof. mr F. de Vries te Amsterdam. Naar men weet zal de S.E.R. in totaal 45 leden tellen. Zal Prins Bernhard Holland Fair" openen? Philadelphia om de Nederlandse tentoonstelling (de Holland Fair) te openen, zo wordt uit Quebec gemeld. Als gunstig is, wil hij dan met zijn Dakota naar Nederland terugvliegen. Jaarvergadering van de Chr. Besturenbond droeg bijzonder karakter De voorzitter gehuldigd en het feestprogramma besproken De Leidse Chr. Besturenbond kwam gisteravond in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Oude Singel. s voorgevel ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de bond luisterryk verlicht, in jaarvergadering byeen. Deze vergadering droeg een bijzonder karakter. In de eerste plaats werd zelfsprekend gewezen op de oprichting van de Besturenbond op 15 Maart 1910 en de komende feestviering, ter wijl de voorzitter, de heer G. Hordijk, mocht herdenken, dat hij 12t£ jaar leden het voorzitterschap aanvaardde. In de pauze werden koffie en sigaren rond gediend. De heer Hordijk zei, dat de Besturen bond voldoende reden heeft om dank baar te zyn, als hij een blik in de 40-j. geschiedenis werpt De toestand van de arbeiders is belangrijk verbeterd. Spr. herdacht de pioniers. Van hun werk heb ben wij vele vruchten mogen plukken. Bij de mededelingen werd opgemerkt, dat de propaganda krachtig ter hand dient te worden genomen. Het getal heeft deze tijd veel te betekenen. Nog steeds valt de medewerking tegen. Elke afdeling moet een man beschikbaar stellen om het propagandawerk met de commissie intensief aan te vatten. Ook de belangen de jeugdige arbeiders zullen onder ogen worden gezien. Besprekingen zijn gaande over de vacantiespreiding. Voor de jongeren zal een stertocht naar de Veluwe worden georganiseerd. De ver slagen van secretaris en penningmeester leverden niet veel stof tot bespreking. Ze werden onder dankzegging aan beiden goedgekeurd. De heer H. van Cittert had de aan gename taak de heer Hordijk ter ge legenheid van zyn koperen voorzitters- jubileum op eenvoudige wyze te huldi gen. Hij schetste de vitaliteit, de trouw en de ijver van de heer Hordyk en bood hem namens de Besturenbond een kistje sigaren aan. De heer Hordijk dankte de blijken van waardering en zei nog, dat hij het werk voor het Vakver bond altyd met liefde heeft gedaan. Bij de bestuursverkiezing werden de héren P. Barendse, P. J. Breedijk, H. v. Cittert, Jac. van Es, J. Pardon, W. A. Stokhuyzen, W. Veerman en H. Zuidema herkozen. De heer D. W. Ormel, hoofdbestuur- ;r, wees er in een toespraak op, dat werkzaamheden van het Vakverbond zich sterk hebben uitgebreid. De achter liggende 40 jaar noemde hij een zeer be langrijke periode. Ondanks de donkere tijden kon de lamp van de Vakbeweging brandende worden gehouden. De taak de Vakbeweging is nog belangrijk. Tal van problemen vragen onze aan dacht. Spr. noemde: de werkloosheids wet, de P.B.O. met de instelling van de sociaal-economische raad en de bedrijf schappen, de ondernemingsraden en de De feestviering Het programma voor de komende fees telijkheden luidt in het kort als volgt: Op Maandag 27 Maart a.s. wordt in de Lutherse kerk een wijdingsavond gehou den, waarop de heer M. Ruppert, voor zitter van het C.N.V., en ds P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant, hopen te spreken. „Dejo Preza" o.l.v. de heer P J. Eiker bout verleent medewerking. Op Dinsdag 28 Maart, van half 8 tot 9 uur, is er in het gebouw voor Chr. Sociale Belan gen gelegenheid voor genodigden tot ge lukwensen en op Woensdag 29 Maart wordt in de grote zaal van de Stads gehoorzaal een kindermiddag gegeven, waarop de film „De kinderen van de grote Fjeld" zal worden vertoond. De grote feestvergadering vindt des avonds plaats, eveneens in de Stadsgehoorzaal. Medewerking verleent het bekende radio- gezelschap „De korte golf". C.J.V. te Katwijk a/d Rijn bestaat 70 jaar DE De feestviering werd gisteravond ingezet (E TWEEDE JULI 1880 was een niet onbelangrijke datum in het Hervormde en van Katwyk aan den Ryn. Enkele jongeren besloten namelyk op die jonge-mannen-vereniging op te richten. Him besluit vond ingang by vele anderen en reeds op 15 Juli d.a.v. werd in de consistoriekamer der kerk een ver gadering gehouden met achttien leden. Voorzitter werd de heer G. van Rossum, terwijl verder als bestuurslid de heren H. Mugge, Jac. Gesink, J. C. H. Mugge en der Gugten P.zn fungeerden. Een van de oprichters, de heer D. Minnee, is nog in leven. Deze heeft dus een zeer hoge leeftyd bereikt. Op 2 September 1880 werd met alge- ene stemmen besloten de jongeman- nenvereniging de naam Jeremia 13 16a „Geef: ere den Heere uwen God" te ge- Zeer vele jongemannen van Her vormde huize en van andere godsdien stige gezindte hebben door de loop de tijd deze J.V., die niet een Hervormde is, maar de naam „Chr. Jongelings vereniging" draagt, bezocht. is de datum van het 70-jarig be staan pas op 2 Juli a.s., toch werd gister avond het jubileum al gevierd. In de zaal Kerkplein waren o.a. ere-leden, oud leden, afgevaardigden van verschillende verenigingen en colleges en ouders wezig. De avond werd geopend door ds S. G. J. Goverts. De predikant wees er op, dat er in de achterliggende 70 jaar zeer veel is ge beurd. Er rust een grote verantwoor delijkheid op ons voor de toekomst, al dus spreker. Weest bereid de banier van Christus te dragen. De voorzitter, de heer D. Driebergen, deelde iets mee uit de geschiedenis. De eerste tijd moet er wel veel enthousiasme zyn geweest. De zusterverenigingen in Hillegom, Scheveningen en Den Haag werden zelfs bezocht. Op 6 Augustus 1892 sloot de vereniging zich aan bij het Ned. Jongelingsverbond. Langzamerhand moest men echter ko en tot oprichting van een èlgen ge bouw. In 1905 werd grond gekocht en het volgend jaar volgde de aanbesteding. Toen ontving de toenmalige voorzitter, de heer J. W. Kobus, een bljjde mede deling. Een inwoonster had besloten haar woning bij haar sterven als legaat de C.j.V. te schenken. Dit geschiedde ook. In Mei 1916 overleed de weduwe Kraaij en de jonge-mannenvereniging Ongeïnteresseerdheid moet verdwijnen! Jhr Mollerus sprak te Leiden over middenstandsproblemen Gisteravond sprak jhr dr J. C. Mol lerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, voor de han deldrijvende en industriële middenstand Leiden en Omstreken over: „Actuele Middenstandsproblemen". De voorzittei de heer W. de Zwart, opende de bijeen komst in „De Harmonie", waarn; Mollerus het woord kreeg. De gespannen verhouding tussen het grote en kleine detailbedrijf, aldus spr., is één van de problemen, waarmee de middenstandsgroep te worstelen heeft. Misschien zien vele middenstanders, nog onder de invloed van de oorlogssituatie, die de detaillist weinig afzetmoeilijkhe- den gaf, dit vraagstuk nog niet zo gent, maar toch zal in de komende ja ren de onjuistheid van de opvatting blijken. Sommigen menen de oneerlijke concurrentie van de goede detaillisten met een wettelijke regeling en een ver bod tot uitbreiding van het aantal af delingen in grote bedrijven genoegzaam te kunnen reduceren. Toch meende spr., dat dit niet de ware oplossing is en vroeg zich af, of een wettelijke regeling van deze materie, die noodwendig de vrijheid van de ondernemers aan zekere banden moest leggen, gewenst was. Uit het feit, dat alle groten van dit ogenblik klein begonnen zijn, blijkt wel duidelijk, dat de ontwikkelingsmogelijk heid van de kleine detaillist niet uitge sloten is. Deze detaillist beseft over het algemeen nog te weinig het grote nut van gezamenlijke inkoop, een uitstekend te genwicht op de grote detaillist. Ook aan Als woordvoerder van de gehele Leidse Chr. Besturenbond richtte de heer H. van Cittert zich gisteravond op de jaarvergadering van deze bond met een enkel woord tot voorzitter G. Hordyk, die 12 J4 jaar geleden de voorzitters hamer begon te hanteren. Het werd niet bU woorden gelaten. V.I.n.r. de heren W. Veerman, G. Hordijk, H. van Cittert, J. van der Kwaak en D. W. Ormel. Foto N. van der Horst, collectieve reclame wordt nog te weinig aandacht besteed. Prof. Muyswinkel heeft zich onlangs zeer verdienstelijk gemaakt door een becijfering te geven, waaruit bleek, dat 16 Tc van de totale omzet van de grote detaillisten op de kleine detaillist is overgeheveld. Enige actie onder de kleine detaillisten om deze aanwinst te behouden, eventueel te vergroten. is echter niet merkbaar. Het gevolg van deze slappe houding is, dat reeds weer een groot deel van deze 16 Tc door de grote detaillist is opgeslokt. Ook buit dc kleine detaillist, aldus dr Mollerus, zyn bevoordeelde positie by de consument nog té weinig uit. De klant, die bjj de grote detaillist een nummer is, kan bjj de kleine koning zyn. Het direct con tact op ieder moment van de dag biedt grote mogelijkheden. Overspringend op de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, waarschuwde spr. tegen de tendenz van ongeïnteres seerdheid, die momenteel in midden- mocht over haar woning beschikken. Door de oorlog kon echter van verbou wing niets komen. Het huis werd distri butiekantoor en men moest geduld oefe nen. In 1921 vond een bazar plaats, de opbrengst was 1.253,23 en het ver enigingsgebouw kwam klaar. Op 21 Febr. 1922 werd het officieel in gehruik ge nomen, waarby de toenmalige Ned. Herv. predikant, ds B. Bollee, de leiding had. In De jubilerende C.J.V. Jeremia IS: 16a: „Geeft ere den Heere uwen God" te Katwijk aan den Rijn, die gisteravond de feestelijkheden ter gelegenheid van haar 70-jarig be staan opende. Foto: D. Kruyt. fonds te versterken. In 1948 werd de opbrengst gebruikt om verbouwings werkzaamheden te financieren. Weer heeft het bestuur plannen tot uitbreiding. Het ligt in de bedoeling het gebouw met 200 m' te vergroten. Wan neer deze plannen worden gerealiseerd, is nog niet te zeggen. Aan het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Wassenaar, ontleenden we, dat de vereniging nu 30 leden telt. Het is de bedoeling een eigen clublad te gaan uitgeven. De penningmeester, de heer W. van Beelen, had een batig saldo van 336,38 in ikas. Er werd nog gesproken door de heer E. M. F. Faber, secretaris van het C.J.V., en de heer M. Timmer van de prov. commissie. Het karakterstuk „Om de wilgenhof" werd op uitstekende wijze door leden opgevoerd. Ds Goverts ein digde met gebed. Er zullen nog twee avonden worden gegeven. De rechter strafte de kleine misdaad HAAGSE POLITIERECHTER De ontdekking. Er was een heel proces-verbaal opge maakt van het feit, dat de kantoorbe diende C. J. B. te Hillegom een hondje bezat, waarvoor hij geen belasting be taalde, omdat er geen aangifte was ge- De Officier en rechter bekeken het geval omdat verdachte verstek liet gaan en toen ontdekte de rechter, dat het hondje nog geen drie maanden oud was toen het proces-vehbaal wérd opgemaakt, zodat het diertje niet door de fiscus ge grepen mocht worden. En daarom werd de verdachte ontslagen van rechtsver volging. Er met het gereedschap vandoor. De arbeider P. van D. die in HLlleigom op een werk bezigheden had verricht, ram gereedschap van anderen mee Officier vond dat een glad verkeerde handeling en eiste er twee weken gevan genisstraf voor. Omdat verdachte nog een blanco strafblad bezit, werd het v nis f20 boete of 20 dagen hechtenis voorwaardelijk een maand gevangenis straf met drie jaar proeftijd. Opgelicht. De granietwerker J. van M. te Leiden had zich bezig gehouden met oplichten en omdat hij reeds eerder met de rech ter in aanraking was geweest, vond de Officier het gewenst thans zes weken' gevangenisstraf op te leggen. De rechter veroordeelde tot een maand gevangenis straf. Verzet tegen de politie. De Politierechter was van mening dat de monteur J. G. de R. te Leiden alle reden heeft wat behoorlijker tegen politie op te treden, gezien diens min der fraaie reputatie die hij reeds vanaf zijn jeugd bezit standskringen heerst. De P.B.O. is een realiteit, waarmee ook de middenstand terdege rekening heeft te houden. Als straks het P.B.O.-mechaniek gaat draaien, zal het ook zijn krachten uit de middenstand moeten kunnen betrek- Op deze bespreking volgde een leven dig debat. A. Barkema maakte met J. Koet korte metten Om liet persoonlijk kampioenschap L. S. B. ALS ZWAAN EN VAN WELZEN gisteravond wat eerder klaar waren geweest, dan was de vierde ronde van de finale om het persoonlijk kampioenschap van de L.S.B. In recordtijd verlopen. Even half elf waren de meeste partijen reeds be ëindigd. A. Barkema en Jerry Bey maakten resp. met J. Koet en F. v. d. Bosch korte metten. Barkema won in 18 zetten, terwijl Bey er 21 nodig had. Koet. die de leiding in de eerste klasse had. moest het opnemen tegen zijn ernstigste rivaal, A. Barkema. Het werd een Dame-Inddsche partij, waarin Koet zijn lust naar avontuur weer eens niet kon bedwingen. Te vroeg speelde hij d5, waardoor Barkema tempowinst kreeg. HoeWel dit zeer bemoeilijkt werd, ging Koet toch tot de korte rochade om er uit te komen. Prompt daarop Barkema een stuk. Na een mooi offer, dat Koet moest aannemen, zette Barkema zijn tegenstander op de 21ste st mat. In de Spaanse partij tussen Jerry Bey i F. van den Bosoh ging het er van de zijde van Bey inderdaad Spaans toe. Van den Bosch wist met de aanvalswoede in zijn tegenstander maar slecht raad kon na 18 zetten opgeven. P. Vlugt had er alles op gezet om althans nog één partij te winnen. Hij kwam tegen P. J. Preenen, die zich Frans verdedigde, beter uit de opening, maar was daarna wat te voorbarig. In het eindspel had Preenen, door herha ng van zetten, remise kunnen houden, aar hij overzag dit en kon capituleren. In de tweede klasse bood H. van Wel- •n J. Zwaan taaie tegenstand. De Vriendenschaar-man kwam zelfs twee pionnen voor te staan, maar hij behan delde het eindspel niet sterk en werd nog mat gezet, Smit bouwde tegea A. Blonk zo'n aanvalsstelling op, dat Blonk in grote moeilijkheden kwam. Ook hier werd mat het einde. C. Varkevisser, die nog geen enkel winstpunt had gescoord, beroofde A. van Ek in een korte, maar krachtige partij van zyn laatste kans, door hem tot op geven te dwingen. De stand van zaken is thans zó. dat èn In de eerste èn in de tweede klasse de beslissing eerst volgende week Woens dag zal vallen. A. Barkema in dc eerste en J. Zwaan In de tweede klasse zyy favoriet, maar J. Koet en A. Smit zitten hen dicht op de hielen. Ze moeten in de laatste ronde winnen en dat zal nog eens zo gemakkelijk zyn. De stand is thans: le klasse: 1. A. Barkema 3 pnt -f- 1 afgebr. partij; 2. J. Koet, 3 pt; 3. Jerry Bey. 2 pt; 4. P. Vlugt. 1% pt; 5. P. J. Preenen, 1 pt 1 afgebr. partij; 6. F. van den Bosch, Vt pt. 2e klasse: 1. J. Zwaan. 3V4 pt; 2. A. Smit, 3 pt; 3. 4 en 5. A. Blonk. A. v. Ek en H. van Weizen, 1*4 pt; 6. C. Varke visser. 1 pt. De paring voor de laatste ronde, die Woensdag a.s. word" gespeeld is: le klasse: A. Barkema—P. Vlugt; Jerrv Bey—P. J. Preenen en F. v. d. Bosch— J. Koet; 2e klasse: J. Zwaan—C. Varke visser; A, Smit—H. van Weizen en A. van EkA. Blonk. Toen verdachte op de Stationsweg in een raamkozijn zat, maande een politie man tot doorlopen. Dit had blijkbaar niet het gewenste gevolg, in elk geval, er ontstonden moeilijkheden en toen de agent de jongeman naar het bureau wil de overbrengen, had hij zich verzet, voor welk feit hij thans terecht stond. De Officier eiste twee weken gevangenis straf. waartoe de rechter vonniste. Gemene streek De Officier vond het een gemene streek die de tuinder P. H. Z. uit Lei den had uitgehaald. Op een tuin te Rijp Wetering waar hij werkte bevond zich ook de jeugdige W. P. M. S., die stevig werd geplaagd. Op zekere dag had Z. de knaep beet gepakt, nadat hij eerst aan het schelden was geweest en by een soort vechtpar tij, was de linkerarm van S. gebroken- Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld had Z. zich thans voor de rechter te verantwoorden. Het slachtoffer vertelde dat hij vaker werd geplaagd door verdachte hetgeen de Officier laf vond, omdat het slacht offer jonger is dan verdachte. De eis luidde dan ook een week ge vangenisstraf, benevens toewijzen der civiele vordering tot eeo bedrag van f 29. De rechter veroordeelde tot f 25 of 15 dagen hechtenis en toewijzing der vordering. Gevaarlijk dreigement De chauffeur D L. uit Koudekerk aan de Rijn was door een wachtmeester der politie aangehouden omdat de verlich ting van het voertuig niet deugde. Na dat proces-verbaal was opgemaakt en de politieman nog voor de auto stond had L. hem toegeroepen „Maak dat je weg komt, anders ry ik over je heen." Wegens bedreiging had de chauffeur zich thans te verantwoorden en al was het dan ook na enig aarzelen gaf hij glad toe verkeerd te hebben gehandeld- De Officier vond het een ernstig feit, omdat wanneer politiemensen door lie den uit de onderwereld worden belaagd, het reeds erg genoeg Is, zodat daarbij niet chauffeurs behoeven te komen. Da eis luidde dan ook een week gevange nisstraf, zulks ook uit preventief oog punt. De politierechter veroordeelde tot fS9 boete of twea weken hechtenis. Een hondenkwestlo De veehouder P. A. H. te Nieuwkoop had een hond waarvan geen aangifta was gedaan voor de aanslag in de Hon denbelasting. Nu was hieraan een puzzle verbon den. want de hond was wat men noemt „komen aanlopen" en de vraag was dus hoeverre verdachte in bezit was van de hond. De Officier eiste f 5 boete of twee dagen hechtenis, doch de rechter vond in dit geval f 2.50 boete of 1 dag hechtenis voldoende. „Coal" had weinig moeite met „Alphen" (5-1) In de lichtwedstrljd om de zilveren molen. ..Alphen" heeft gisteravond tegen „Coal" hard geploeterd om een draaglijk resultaat te behalen. Maar de Rotterdam- tweede klasser was zoveel sterker dan de derdeklasser, dat het geploeter hoofd zakelijk gericht was op het zo laag mo gelijk houden van de score. Niettemin ging „Coal" met een 51 zege Maasstad- waarts en over naar de finale van de door L.F.C. georganiseerde lichtwedstry- den om de zilveren molen. Reeds direct na het begin van de strijd toonde „Coal" zich verre de meerdere. Rechtsbuiten Batenburg en rechtsbinnen Godvliet zorgden al dra voor een 2—0 stand. „Alphen" liet zich echter niet onder de voet lopen en wist nog vóór rust door linkshalf van Greuningcn tegen te scoren (21). „Coal" maakte er in de tweede helft meer een demonstratie van. En hoewel ..Alphen" zich hardnekking bleef verzet ten. voerden de Rotterdammers hun voorsprong tot 5—1 op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3