JMruwc £eiltsrl)e (fmirant Korps speciale troepen keert per Siba jak en Georgic huiswaarts Wist U DONDERDAG 16 MAART 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVEKTENTLËNf 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JStoaitasilcfc h gfirfctma mga hert In tcgbeospoti* Dertigste jaargang No 8072 Is Elisabeth van Breemen wel Elisabeth van Gijn Zie pag. 3 Thuisvaart zonder Wilhelmus Majoor Den Ouden en ds Tiemens zeer tevreden (Van een onzer verslaggevers) De Siba jak van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, die gisteren in de thuishaven meerde, bergt een weinig opgewekt aan tal passagiers. Het is een triest schip. Er varen „Indische Nederlanders" op thuis, zomaar, zonder uitzicht op werk ln Nederland. Alleen, omdat zy bang zijn langer in Indonesië te verblijven. Er zijn weduwen aan boord, wier man nen in dienst van de Koningin of het Nederlandse zakenleven hun leven lieten onder soldaten- en moordenaarshanden. En er is een deel van het corps spe ciale troepen op, ongeveer 200 man, die ln Nederland een, naar zij zelf zeggen, onzekere toekomst tegemoet gaan, al zal het grootste deel van hen wel als in structeurs worden ingeschakeld by de opleiding van Nederlandse speciale (com mando's en parachutisten) troepen. De „do" en de „aal" By het corps speciale troepen, dat gisteren gedeeltelijk per Sibajak naar ons land terugkeerde, bevonden zich een veldprediker (de soldaten zeggen de „do") en een aalmoezenier („aal" zeggen de soldaten). Zij zijn met hun soldaten in nood en dood. Springen met hen uit vliegtuigen, trainen met hen tot het uiterste en zijn ook on derling zeer bevriend. „Aan die twee zou de hele Nederlandse geestelijk heid een voorbeeld kunnen nemen", zei een stevige parachutist. Gisteren moest er een foto gemaakt worden. ,JDan de aal er ook bij" zei ie dominee. Hij bood zelf aan als aal vanger te gaan optreden. Maar het was niet nodig. Daar was de „aal" al. Toen vroeg er één: „Waaraan kun je nu het verschil tussen een dominee en een aalmoezenier zien?" „Aan het schijnheilige gezicht", zei En toen het gelach bedaarde, luidde de vraag: „Wie heeft er dan een ichijnheilig gezicht?" ,J)e aal" zei de do. „De do" zei de aal. „Nou en of en dat preek je er niet t," zei de dominee. Z'n soldaten en hij waren echt jongens onder elkaar. De Zondag, na de actie in Gading, hield hy een korte velddienst met de troep „in een onderbroekje en De bevolking was zeer dankbaar voor de komst van de speciale troepen. De algemene uitroep was destijds: „geluk kig, dat jullie er zijn." Maar na de Ronde Tafel Conferentie wilde de R.I.S., dat de speciale troepen, evenals de Inlichtingendienst, met spoed uit Indonesië verdwijnen zou. Een ge deelte van het Ambonese personeel is rspreid over Oost-Indonesië. De rest, waaronder nog veel Indonesiërs, komt naar Nederland. Het zijn dit detachement op de Sibajak en nog 192 man, 113 vrou wen en honderd kinderen op de Georgic. Ds Tiemens hoopt nog enige tijd bij de troep te kunnen blijven. En de troep blijft het liefst tezamen. Of dat mogelijk is blijft een tweede vraag. Majoor M. T. A. den Ouden, i mandant van het opleidingscentrum spe ciale troepen, die de Sibajak in de haven van Priok hielp afduwen en daarna per vliegtuig vooruit ging om hier kwar tier te maken, weet er ook geen ant woord op. Wie van deze soldaten dienst wil blijven mag dat. Vijftig jongens van het K.N.I.L., die geen familie in Nederland hebben, gaan regelrecht naar het kamp te Chaam bij Breda, dat voor hen ingericht is. De rest gaat eerst naar huis en kan later kiezen. De Indische Nederlanders verlaten het liefst Indonesië, omdat zij het er niet veilig meer vinden. Tot zijn stomme verbazing had de ma joor gehoord, dat de troepen, die met de Sibajak thuis varen, ln Nederland be stempeld werden als „Westerling-troe pen". „Niets is minder waar," zegt hij. .Zij zijn steeds foutloos opgetreden. Aan de actie-Westerling namen zij nimmer deel. Een honderdtwintigtal para's, meest Ambonnezen, dat het wél deed, zit thans Niettemin een gedesillusionneerd ver beten gezelschap. Zij varen thuis, zonder het Wilhelmus. Er waren geen officiële personen, toen zij Priok verlieten. De namen van deze soldaten komen zelfs niet op de passagierslijst van de Sibajak voor. „Ik heb dat met stomme verbazing gezien," aldus een der offi cieren gisteren aan boord van het schip. Zjj zün bij de voorstanders van zgn. „ethische politiek" niet bijzonder in tel, deze soldaten, die overal waar grote moeilijkheden waren, het spit moesten afbijten. Die daar moesten landen, waar dat eigenlijk onmogelijk was; die als eer sten boven Djocja uit de lucht vielen en op vele plaatsen in Indonesië „beslist niet wreed of hardvochtig, maar toch ook niet als jongejuffrouwen," zoals de Veldprediker ds Tiemens het uitdrukte, orde en veiligheid hebben gebracht. Hun commandant is overste Borghols, die zich in de bezettingstijd in ons land zeer onderscheidde in de illegaliteit en toen de naam Peter Zwiers droeg. Er is bij deze troepen, zoals gezegd, een veldprediker, ds H. J. Tiemens. Een lange, magere jongen van 29 jaar, die door de para's op de handen gedragen wordt. „Een jofele knaap," zeggen de para's. Die onderscheiding heeft de do minee zich bij dit nog al cynische sol datenvolk verworven, doordat hij hun hele training heeft meegemaakt, met de para's tien sprongen maakte en de hele actie bij Gading, ten Noorden van Djocja van het opstijgen tot en met het af springen en oprukken bij hen was. „De enige manier om bij deze mannen con tact te krijgen," zei hij gisteravond aan boord van het schip. „Anders sta je er De para's hadden eigenlijk nog nooit een eigen veldprediker gehad. Hij koos hen uit vrije wil. Hö zag de noodzaak de hele training mee te maken en hij dook volkomen in het leven der para chutisten, die hem toen als een der hun nen opnamen. Hij draagt op z'n linker borst de blauwe parachute met de gou den krans, ten teken dat hij bij de langer ln dienst zijnde parachutisten hoort. Of er voor zo'n actie spanning was bij de troep? J. C. Deering voorzitter I.M.O. Als opvolger van prof. R. Casimir, die vorig jaar als zodanig aftrad, is de heer J. C. Deerink te Voorburg benoemd tot voorzitter van het Instituut voor Midden standsontwikkeling I.M.O.) Hoge legerautoriteiten naar Den Haag Tot de hoge legerautoriteiten, die de komende weken in Den Haag zullen ver toeven voor de bijeenkomsten van het Noord-Atlantisch Pact. behoren om. de Amerikaanse generaal Qrwar Bradley luitenant-generaal Willis Crittenberger er. schout bij naoht James Foskett (die 24 Maart arriveren), de chef van de Luxemburgse generale staf, kolonel A Jacoby (tie op 27 Maart komt» en de Canadese minister Brooke Claxton. lt- gen. Foulkes, air vice-marshall Camp bell, commodore Bidwell en brigade generaal Smith. Nieuwe stafchef bij de zeemacht De functie van stafchef bij de com mandant zeemacht Nederland, die werd vervuld door de kapt.-luit. t. z. S. den Boeft, is overgenomen door de kapt.-lt. t. z. Mahieu. Kapt.-luit. t. z. Den Boeft vertrekt binnenkort naar Indonesië. De Haagse advocaat mr W. J. van Es komt 18 dezer in Suriname aan om in het faillissement van notaris J. de Miranda te pleiten. 85 mille schade door brand in lakfabriek Vlammetje bU gasoline gezien en er niet verder aan gedacht- De brand, die zoals gemeld, gisteren de lakfabriek van H Oudgenoeg te Groningen in de as heeft gelegd, is ont staan doordat een vat gasoline vlam heeft gevat. Een jongeman, die in de fabriek olie had' gekocht, had een vlam metje bij het vat gezien, doch er ver der geen aandacht aan geschonken. Langs de met olie besmeurde grond be reikte het vuur de vele vaten met de zo brandbare gasoline. De fabriek brandde totaal uit; van de voorraden kon niets worden gered; de belendende percelen liepen grote schade op. Zo brandde een slaapkamer van een woning in de buurt uit en werd het dak van een rubberopslagplaats aangetast. Vele woon- en fabriekspercelen 'kregen water9ohade. Alls bij elkaar is voor 85 mille verloren gegaan. Over de ontploffing, die gisteren een scheepswerf in Martenshoek trof. wordt nog gemeld, dat een van de arbeiders een vlammetje ontdekte om een van de buizen van een lasapparaat- Hij sloeg alarm en de twintig arbeiders vluchtten naar buiten. De lasser zelf probeerde nog de kraan van de zuurstofcylinder dioht te draaien, maar dat gelukte niet. Nauwelijks was hij weggesneld, of de explosie volgde. De werf zelf bleef na genoeg intact. Djakarta komt bij de republiek President Soekarno heeft het federaal district Djakarta (Batavia) bij de repu bliek Indonesia gevoegd. op Onrust knijp. Die wachten op hun veroordeling door de krijgsraad. En wat Westerling betreft: In Nederland schijnt men niet te beseffen, dat zijn actie de Nederlandse zaak en de Nederlanders in Indonesië onnoemelijk veel kwaad heeft gedaan." Wat de toekomst betreft: „Er zijn aan de speciale troepen toezeggingen gedaan door de Staatssecretaris mr Fockema An- dreae, die hoopvol stemmen." Ook majoor Den Ouden was vol lof 'er de troepen. Zij hebben dikwijls in de strijd gestaan en overal de kastanjes uit het vuur moeten slepen. De Engelse duikboot „Truculent", die enige tijd geleden. In de monding van de Theems door een Zweedse tanker werd geramd en onmiddellijk zonk, is thans gelicht. De „Truculent" zal leeggepompt worden, en het ligt in de be doeling de duikboot daarna in een marine-dok te repareren. Zoals men weet, kwamen bij de ramp met de Truculent 64 Engelse marine-mensen om 't leven. „Volgende reis zal rustiger moeten zijn" Prins Bernhard vliegt Zaterdag terug Het is thans zeker, dat Prins Bernhard Zaterdag met het K L.M.-lüntoestel uit New York naar Nederland terugkeert. In het toestel van Vrijdag was geen een persconferentie vertelde hij. dat het een van de prettigste en belang wekkendste reizen is geweest, die hij heeft gemaakt. Maar het was ook van zijn vermoeiendste ervaringen op reisgebied. Volgend jaar zal hij weer Zuid-Amerika reizen, als de rege ring zulks wenst. Die reis zou echter veel rustiger moeten worden georganiseerd. De Prins weigerde zich uit te laten over de volksraadpleging Ln België. Ame rikaanse verslaggeefsters stelden hem vele vragen over het koninklijk gezin. ,Hoe gevoelt u zich wel, als enige man n uw gezin?" vroeg een van haar De Prins glimlachte en haalde de schouders op. „Het is geen probleem", antwoordde hy. er wel eens verschil van mening n u en u echtgenote over de wijze op uw dochters moeten worden op gevoed?" vroeg dezelfde (wel wat erg nieuwsgierige) verslaggeefster. „O neen", zeide Z.K.H., „wij vormen een heel gelukkig gezin". Prins Bernhard heeft verklaard, dat hij de regering een uitvoerig rapport zal uitbrengen over zijn reis. In dit rapport zullen o.m. zyn gezichtspunten over de mogelijkheden van de Nederlandse han del en de kansen voor de emigratie wor den verwerkt. De Prins zal enkele weken naar de wintersport gaan om van de reis wat uit te rusten. Prins Bernhard zal naar alle waar- schyniykheid Zondagochtend te 8 uur op Schiphol van zyn buitenlandse reis in liet vaderland terugkeren. Het 2%-jarig zoontje van*de fami lie C. V te Beverwijk is by het overste ken van de rijweg door een auto over deden en gedood. De chauffeur die doorreed, verklaarde later tegenover de politie, niets van het gebeurde te heb ben bemerkt. Weer 150 Nederlandse gezinnen kunnen naar Brazilië De Braziliaanse regering zal binnen kort de mogelijkheid openstellen voor de immigratie van 150 Nederlandse gezin nen in de staat Sao Paulo. Bovendien zouden nog vier andere staten bereid zijn Nederlanders toe te laten. Boete voor balsemen gehandhaafd Wegens het balsemen van stoffeiyke overschotten is mevr. J. C. van V.-H., hoofd van de huis- en balsemdienst van een Hilversumse begrafenisonderneming, vanmorgen door de Amsterdamse recht bank overeenkomstig de eis tot ƒ6 boete veroordeeld. De kantonrechter had haar dezelfde straf opgelegd. Een overlevende van de „Tudor" vertelt „Een geluid als een ztvare hagelbui. In simpele bewoordingen hebben twee overlevende passagiers van de „Tudor", die j.I. Zondag in Wales neerstortte, en waarby 80 personen om het leven kwa men, het relaas gedaan van deze enor me vliegramp. Het waren Gwyn Antho ny, een 26-jarige onderwijzer, die samen met zün zwager Handel Rogers, in het ziekenhuis te St. Anthan worden ver- Wij naderden, vertelde hij, het vlieg veld en de stewardess zeide ons, de rie men vast te maken. Wy bevonden ons in de staart van het toestel. Rustig, we zen de passagiers elkaar op plaatsen, die zy, in het onder zich weggglydende landschap herkenden. Alles ging goed, tot het toestel iplotseling met een scher pe bocht omhoog ging. Instinctief wist ik, er iets verkeerd was. Onmiddellijk zag ik kluiten aarde en metaal rond vliegen. Wachtend op een tweede slag, bemerkte ik, dat wij al aan de grond waren. Alles was toen doodstil. Toen hoorde ik mijn zwager, die naar mij toe- kroop en elkaar uit het toestel helpen de, zagen wij de bewoners van het dorp reeds aansnellen. Alle andere passagiers waren in het voorste gedeelte van het vliegtuig geslingerd. Geen hunner heeft geweten, wat er gebeurde. Alles wat ik hoorde was een geluid als een zware hagelbui. Utrechtse binnenstad uren in het donker Doordat een kortsluiting een brandje veroorzaakte in het gebouw van het electriciteitsbedrijf te Utrecht, kwamen de gehele binnenstad en enkele buiten wijken gisteravond uren lang zonder licht. Ook de straatverlichting brandde niet. DORDRECHTS OUDSTE INWOONSTER 101 JAAR Morgen is mevrouw de weduwe W. H. BilderbeekLamaison van Heenvliet, de oudste inwoonster van Dordrecht, 101 Mevrouw Bilderbeek geniet nog steeds een vry goede gezondheid. Bezittingen van 12 zeelieden in Amsterdam verbrand Twaalf Finse zeelieden zyn ernstig ge dupeerd door een brand, die gisteravond hun bezittingen aan boord van hun schip, de Oinas, die in Amsterdam lag, ver woestte. De brand is vermoedelyk ont staan dor een weggeworpen sigaret. De meeste mannen waren gaan passagieren. Toen zy terugkeerden, vonden zy de brandweer bezig de laatste vonken te doven in het geheel uitgebrande man- schappenlogies. De meeste mannen sliepen vannacht" in het zeemanstehuis. Nog een rode lijst in Friesland De heer G. Roorda, die zich vorig jaar 'an de C.P.N. afscheidde en als „onaf hankelijk communist" deelnam aan de raadsverkiezingen, staat nu als nummer 1 op de lyst, die afgescheiden Friese communisten en onafhankelyke socialis ten hebben ingediend voor de Staten verkiezingen. De meeste van de tien candidaten zyn vroegere communistische raads- of Statenleden. De lyst heet „Socialistische Unie". Ontmoeting tussen Oost en West? Dean Acheson legt Stalin bescheiden verlanglijstje voor Anderzijds: Amerika wenst vrede, maar niet tot elke prijs DEZE WEEK houdt Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, in Califomië een aantal redevoeringen, trachtende het publiek in te wUden in de geheimen der Amerikaanse buitenlandse politiek. Het is een feit, dat Dean Acheson de laatste tyd veel aanvallen te verduren heeft gehad en de inhoud van zyn betoog maakt gedeeltelyk de indruk van een verweer. Echter, als hy de leiders van de Sowjct-Unie opwekt „oprecht" met de Ver. Staten samen te werken, ten einde een oplossing te vinden voor de huidige wereldvraagstukken, zal zyn stem wel zyn als die „des roependen in de woestyn." nen gezamenlijk met de Ver. Staten te zoeken naar practisch uitvoerbare rege lingen voor de contróle op de atoom wapens en naar ontwapening. 5. Het Kremlin irioet ophouden het internatio naal communistisch apparaat te gebrui ken voor het omverwerpen van demo cratische regeringen. 6. De Russische lei ders dienert de officiële vertegenwoor digers van alle landen te behandelen op een wyze, die in overeenstemming is met de diplomatieke etiquette, met fat soen en eerbied. 7. Algemeen gesproken ddent Sowjet Rusland zich te onthouden van een voortdurende verdraaiing der feiten en het de buitenwereld een vals beeld voor ogen stellen. Dit alles lijkt veel op een „verlang- lystje", dat Dean Acheson Stalin De Amerikaanse min. van Buit. Za ken heeft nogmaals betoogd, dat Amerika vrede wil en bereid is met Rusland t§_ onderhandelen, maar dat men geen con cessies kan doen tot elke prijs. Hij ze^te de fundamentele verschillen tussen Oost en West uiteen en noemde zeven punten als grondslagen voor een mogelijke „re delijke eri vreedzame ontwikkeling van het Russisohe en het Westeiyke stelsel". l. Het gezamenlijk opstellen van vre desvoorwaarden yoor de overwonnen landen, hetgeen tot nu toe niet gelukt was. 2. Het terugtrekken van de Russi sohe militaire en politiemacht uit de Oost-Europese landen. 3. Het opgeven van de Russische obstructie-politiek in de Ver. Naties. 4. De Sowjetleiders die- Koning Leopold zou besloten hebben, naar België terug te keren Premier Eyskens heeft niet tot troonsafstand geadviseerd ZOALS wy gisteren reeds schreven, zal de beslissing over de terugkeer van Koning Leopold naar België eerst over enige dagen te verwachten zyn. Os-er het resultaat der besprekingen, die de Koning te Genève had met verschillende prominente figuren, is nog niets moedgevends bekend. Wy weten nu, dat Frans v. Cauwelaert, de voorzitter der Belgische Kamer, en Robert Gillon, de voorzitter van de Senaat, een langdurig onderhoud hadden met Koning Leopold en dat zy ruggespraak hielden met de premier Gaston Eyskens. De contacten met liberale en „waarschyniyk" ook socialistische politici, worden voortgezet Volgens Ass. Press, zou de Koning echter hardnekkig besloten hebben, om zyn taak weer op zich te nemen. Ook Reuter meldt, dat in kringen, die in nauw contact staan met het Belgische Kabinet, wordt verklaard, dat Koning Leopold heeft besloten naar België terug te keren. Aan Reuter-berichten ontlenen wy, dat de reis der heren Van Cauwelaert en Robert Gillon te Genève beschouwd wordt als een bewys, dat de besprekin gen tussen de Koning en de premier toch niet zo vlot verlopen zyn, als men had gehoopt. Men beschouwt Gaston Eys kens als spreekbuis van het Belgische kabinet, waarin ook de liberale partij is vertegenwoordigd, en de twee genoem de voorzitters als vertegenwoordigers van het parlement, waarin de socialistische en de Christelyke Volksparty de meer derheid hebben. Zoals reeds gezegd, viel echter van DAT ook in Rotterdam een Rode- Kruis-cenitrum zal worden opgericht voor het overbrengen van hoornvlie zen van pas gestorvenen op ogen van blinden. DAT op 2 September in Dordrecht 'n landdag wordt gehouden van Steun Wettig Gezag in Zuid-Holland, West- Brabant en Zeeland, DAT de overeenkomst, waarbij de belasting vbor Ned. en Oostenrijkse motorrijtuigen wederzyds wordt vry- gelaten, thans in Oostenryk is bekrach tigd. DAT de eerste prys van de Ned. ex- libris-kring dit jaar is toegekend aan mevr. G. M. Pot-Van Regteren Altena voor het exlibris Maria J. Francken. DAT de hengelaars van heden tot 1 Juni de vissen met rust moeten laten. DAT het jubileum van het CNV „Op dat eens d'arbeld bloeien zal in vrij heid overal" van H. L van Bruggen in Alblasserdam en Middelburg de pre mière beleefd. DAT het consulaat-generaal in Leo- poldstad (Belgische Congo) niet meer onder de ambassade te Brussel, doch rechtstreeks onder het ministerie van Buitenl. Zaken ressorteert. DAT het in Hardinxveld gebouwde ms. Ryeka gisteren na een proefvaart aan een Zuidslavische maatschappij werd overgedragen. DAT J. T. Vellenga te Leeuwarden benoemd is tot Statenlid' in Friesland. DAT de oprichting van de rijwiel- padenver. Zuid-Veluwe thans haar be slag heeft gekregen. DAT H. W. te Pas te Enschede voor 318.775 laagste inschrijver was voor de bouw van een bemalingsgebouw in Ter- wolde en W. J. Timmer te Vaassen hoog ste voor 487.500. DAT de kapitein C F H. Seijffardt van het 4e R.I. bevorderd is tot luit.- kolonel. DAT op 1 Mei een Zwitserse fabriek in Rhenen begint massief messing-meu bel beslag te vervaardigen, welk product tot nu toe hoofdzakelijk uit het buiten land kwam. DAT de gemeenteraad van Beverwijk 112.900 voteerde om de bouw van een zuiveringsinstallatie voor rioolwater te doen hervatten. DAT de Ned. directie van de Ameri can Express Cy, die honderd jaar be staat, Zaterdag in Victoria te A'dam en Atlanta te R'dam recipieert. DAT Beverwijk 320.000 uittrok voor de bouw van een installatie voor het bewaren van gas onder hoge druk geen der genoemde autoriteiten te verkrijgen over de voortgang of de kern der onderhandelingen. De toe stand zal wel zo zyn: enerzyds oefent men felle aandrang uit op Koning Leo pold om af te treden, anderzyds tracht hem te overtuigen, dat er voor hem juridische grond aanwezig is om zijn prerogatieven te hervatten. De volgende liberale politici zyn thans naar Genève ontboden, namelijk de he ren Liebaert, minister van Financiën; Rey, minister van Wederopbouw; Motz, voorzitter van de Liberale partij en Hoste, senator. Een flinke deputatie dus. Zondag zal de algemene raad van „Wallonië Libre" te Charleroi byeenko- men om de uitslag van het referendum onder de loupe te nemen en richtlynen vast te stellen, verband houdende met de ontwikkeling van de politieke toestand. Er zyn een groot aantal „neen" stemmen in Wallonië uitgebracht en men neemt nu het standpunt in, dat er onder de persoonlykheden, welke door de Koning zullen worden geraadpleegd, eveneens leiders van Waalse organisaties behoren te zijn. De Belgische premier Eyskens, heeft vla zyn bureau te Brussel de persberich ten tegengesproken, als zou hy de Ko ning geadviseerd hebben af te treden. De voorzitters van Kamer en Senaat heb ben zich by dit dementi aangesloten. Gezien de houding van Liberalen en Socialisten, is het duidelyk, dat de moei lijkheden voor het kabinet Eyskens voor lopig nog niet van de lucht zyn. Tsjechische politie overvalt priesters in kerk Te Praag zijn gisteren twee R K. geestelijken in de oude St. Ignatiuskerk door ongeveer 20 Tsjechische politie mannen gearresteerd. In verband met de Utrechtse Jaarbeurs zyn enkele extra-treinen (o.a. Den Haag- Utrecht v.v.) ingelegd van 2125 en 27—30 Maart tevoren weet dat geen enkel cadeautje van het Krem lin afkomt. De Sowjet-Unie zal slechts buigen voor macht. Trouwens Acheson ziet ook zelf geen symptoom, dat de Rus sische leiders zullen veranderen, voordat de vooruitgang van de vrije wereld hen heeft overtuigd, dat zy geen baat kun nen hebben by het voortduren der span ningen. „Help-uzelf'-buffetten in Carlton te Amsterdam Aantal flatwoningen er boven reeds In e het Carltonhotel te Am sterdam kan men. volgens Amerikaanse methode zichzelf bedienen met behulp van een soort automaat, die op rails loopt In het souterrain komt nog een zalencomplex voor duizend personen. Burgemeester d'Ailly maakte gisteren het eerst gebruik van de snelbuffetten. Zoals men weet werd Carlton in de oor logsjaren voor een groot deel verwoest. De verdiepingen zullen voortaan uit flats bestaan. Een aantal van deze woningen is al betrokken. Seretse Khama mag terug naar zijn stam en zijn vrouw Britse regering verzacht besluit Het opperhoofd van de Bamargwato- stam, Seretse Khama, heeft van de Brit se regering toestemming gekregen i lopig naar Beetsjoenaland terug te ke ren. Hy mag by zyn blanke vrouw bly- ven tot hun kind zal zyn geboren, aldus heeft premier Attlee gisteren bepaald. Deze heeft er echter de nadruk op ge legd, dat Seretse en Ruth na de geboorte van het kind hun land onverbiddelyk zullen moeten verlaten. Of Seretse de Britse voorwaarden zal aanvaarden is nog niet bekend. Sitdown-staking van kolen- delvers Belgen blijven onder de grond Arbeiders van de kolenmyn Cheva Lières te Dour, die in verband met de sanering der Belgische steenko- lenmynen per 15 April hun ontslag hebben gekregen, zyn gisteren een „sit down-staking" begonnen. De onder grondse arbeiders hebben bekend ge maakt. dat zy persé niet naar boven zullen komen, alvorens hen verzekerd is. dat de mijn niet gesloten zal worden Circa 1000 ondergrondse en bovengrond se arbeiders nemen aan de staking deel PARIJSE BAKKERSKNECHTS IN STAKING Te Parijs zUn 5000 bakkersknechts ln staking gegaan. Zy willen 3000 francs toelage per maand. Een spel ran licht en donker in de Rotterdamse haven: de „Siba jak" is binnengekomen met het Korps Speciale troepen— Loze Vissertjes Toen het Russische volle dezer dagen naar de stembus mocht gaan. kreeg het slechts één lijst voorgelegd. Daarop stonden communisten enpartijlozen. Waaruit blijkt, dat zelfs nog in Rusland van die zijde de mensen zand in de ogen moet worden gestrooid. Want die dus genaamde partijlozen zyn natuurlijk nauwelijks minder communistisch dan de echte communisten. Misschien zijn ze het wel een graadje erger. In Rusland wordt de partijloosheid als een minder gunstig verschijnsel beschouwd en ^van- neer iemand als „partijloze" op een com munistische lyst candidaat wordt gesteld, dan behoeft men aan zyn communisme niet te twijfelen. Ook in ons land zulle* stra/ks verkie zingen gehouden moeten worden, en wel voor de Provinciale Staten. De partijen hebben haar oaxvdidatenlysten opgesteld prompt komen nu de communis- met lysten waarop staan vermeld communisten en (de lezer heeft het ai geraden) partijlozen. Na alles wat van die zyde al gedaan is om ons volk voor de mal te houden (z.n. algemene vredes- oomité's en dergelyke), wordt het op da duur wat vervelend. Die partylozen zyn alleen maar de loze vissertjes, die pro beren willen wat onnozele 'kiezertjes in het communistische net te verschalken, tenslotte niet voor niets dat op i deze communistisohe lijsten de eerste plaats wordt ingenomen door iemand, dieSchalker heet. Wie met de oommunisten op een lijst gaat staan, is niet partijloos, want hjj heeft dan allang partij gekozen en onder schrijft uiteraard het communistische program. Alleen heeft hy nog niet de graad van eerlijkheid bereikt, dat hij daarvoor ook wil uitkomen. overigens wel een triest geval. hoe de communisten wanhopig alles op alles zetten om by de komende verkie- onvermijdelijke nederlaag te ontgaan. Weer Duitse protesten tegen ontmanteling Hamborg wil droogdok behouden Na de relltjes te Watenstedt-Salzgitter hebben zich gisteren demonstraties tegen de ontmanteling voorgedaan in Hamburg. Hier belette de Duitse politie 60 com munisten het hoofdkwartier van de Britse commissaris binnen te dringen. De demonstranten, onder wie leden van de „Vrye Duitse jeugdbeweging", wilden protesteren tegen het opblazen van een droogdok te Hamburg en de veroordeling van 2 communistische oproerstokers in Hannover. De burgemeester van Ham burg, Brauer, heeft in een brief aan de Britse autoriteiten en in het -parlement protesten geuit tegen de voor- ontmanteling. McCloy in Duitsland terug: ontmanteling gaat door John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, is gisieren u:t de V.S. op zijn hoofdkwartier te Frank fort teruggekeerd. Hij verklaarde, dat het de vaste politiek der Amerikaanse regering blijft de ontmanteling voort te zetten. LEDEN „VRIJE DUITSE JEUGD BEWEGING" GEARRESTEERD Wegens het houden van politieke ver gaderingen zonder toestemming heeft de politie in de Amerikaanse zone van Ber- lyn 18 leden van de (communistische) „Vrije Duitse Jeugdbeweging" gearres- In Oost-Indonesië heeft ir P. D. Diapari een interparlementair kabinet gevormd. De republikeinse fracties Kesatoean en Indonesia weigerden medewerking. WEERBERICHT Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige lichte regen. Matige tot vrij krachtige en aan de kust tydelyk krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West Vrij zacht (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN. Vry dag 17 Maart. Zon op 6.31. onder 18.47; maan op 6.47, onder 17.34 uur. 18 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1