Jlicuwe geihzctfe (Courant RUIM 57 PROCENT DER BELGEN VOOR TERUGKEER VAN LEOPOLD Wfst U V olksraadpleging bracht geen oplossing VLIEGRAMP IN WALES EIST 81 DODEN; TWEE OVERLEVENDEN Prins Bernhard had weinig kans om op adem te komen 'Be$*n de M MAANDAG 13 MAART 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; t 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter. (Bij. contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8069 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staalvastlcfe Is gfjettms «nyn bert In tcyfjeaspoct" Veelkleurige paradijs vogels in Fak-Fak Zie pag. 4 ZAL HET VERSCHIL VOLDOENDE ZIJN? Dinsdag zal de Koning zijn standpunt bepalen (Telefonisch van een onzer ven DE EINDUITSLAG Brussel, Maandagmorgen. DE VRAAG, of de Belgische Koning naar zijn land zal terugkeren, is onbeslist gebleven. Weliswaar wil 57.683 pet. van het Belgische volk Leopold terug, maar daartegenover staat het percentage van 42,316 pet., dat de vraag „ja" of „neen" met een positief „neen" heeft beantwoord. Op de rond 5,6 millioen stemgerechtigden verkreeg de Koning een meer derheid van 781.501 stemme§. Van de 30 arrondissementen zijn er 21 in meerderheid voor de terugkeer van Leopold III. Van de negen provincies zijn er slechts twee, n.l. Henegouwen en Luik met haar communistische centra tegen. te roepen, ondanks zijn meerderheid. In de naaste omgeving van de Katholieke premier Eyskens is men van mening, dat de door de Koning behaalde meerderheid niet voldoende doorslaggevend is. Van morgen om elf uur zou het kabinet be raadslagen over het advies, dat bij het parlement zal worden ingediend ov€ Koningskwestie. Want in laatste instan tie ligt de beslissing bij het parlement. „Ja" in de lucht. Voorzover men in het land van Brabant van Zondagsrust kan spreken, was er rustig. Van acht tot één uur liepen de kiezers naar de stemlokalen, regelrecht uit de kerk of op weg erheen. Van enkele sportn van opwinding, die de voorbije week te zien heeft gegeven, niets meer over. Natuurlijk stond aai ingang van elk stemlokaal een bord de één of andere partij met „ja" „neen". Maar dat was dan de laatste uiting van deze strijd. En boven Brussel 2.151.881 de Volksraadpleging over Koning Leopolds terugkeer bekend: Totaal aantal uitgebrachte stemmen 5.236.740 Blanco en ongeldig 151.477 Totaal geldige stemmen5.085.263 Ja-stemmen Neen-stemmen In Vlaanderen en de provincie Ant werpen, die het Vlaems sprekend deel van de bevolking vertegenwoordigen, werd gemiddeld voor 70 pet „ja" ge stemd. In Wallonië daarentegen was 30 pet voor de Koning. Het district Brussel, dat door beide partijen als twijfelachtig werd beschouwd, was 48 pet voor de terugkeer van de vorst. Luik en Henegouwen, de communis tische centra, waren de enige provin cies, die zich als geheel tegen de Koning uitspraken. „Het volk heeft zich uitgesproken. Een ieder neme zijn verantwoordelijkheden". Met deze pathetische woorden besloot de Belgische minister van Binnenlandse Za ken, de heer De Vleeschauwer, in de af gelopen nacht om half drie het qué over de Volksraadpleging. Zijn den klonken allerminst als een ov< nïng. Hij voegde er nog veelbetekenend aan toe: „Tot spoedig weerziens". Snelle waarnemers hebben daaruit op gemaakt, dat de Belgen binnenkort weer ter stembus zullen moeten trekken om een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen, die een Christelqk-Nationaal-Li- berale regering mogelijk zal moeten ma ken. De leider der Socialisten, Paul Hen ri Spaak, die ik in een bijeenkomst van zijn partij in het Huis van het Volk hoor de, was al evenmin enthousiast over de uitslag. „Mijn algemene indruk is, dat de Socialisten, Communisten en Liberalen achteruit zijn gegaan", zo zei hij. Zijn ver wachting was ongeveer 54 tot 56 pet. vóór de Koning geweest. „Het slechte re sultaat van deze volksstemming is, dat de scheiding in het volk er sterker door naar voren is gekomen^', aldus de Belgische ex-premier. Koning Leopold, die naar men zich zal herinneren, heeft verklaard, zich zijn beslissing te willen voorbehou den indien meer dan 55 pet. bij de volksraadpleging zich vóór zijn te rugkeer zou uitspreken, zal Dinsdag na een onderhoud met premier Gas ton Eyskens op zijn villa te Pregny bij Genève, een besluit nemen. Directe terugkeer onwaarschijnlijk Reuter meldt, dat het onwaarschijnlijk Is, dat het Belgische kabinet zal voor stellen om de Koning onmiddellijk terug Belgische Kabinet in moeilijkheden? De Belgische ministers hebben in hun vergadering van hedenochtend, die an derhalf uur duurde geen beslissing ge nomen, zo verklaarde één der ministers. Naar in politieke kringen verluidt, hébben de Katholieke ministers aange drongen op de terugkeer van Koning Leopold, op grond van de uitslag der Volksraadpleging. De Liberale ministers zouden gewei gerd hebben zich bij dit standpunt aan te sluiten. Als men niet tot een compro mis kan komen, zou dit betekenen, dat de regering zou moeten worden ontbon den. Er zouden dan nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Alle ministers waren het erover eens, dat premier Eyskens zo spoedig moge lijk naar de koning moet gaan om de periode van spanning en onzekerheid zo kort mogelijk te houden. Onmiddellijk na afloop van ,de kabinets- zi'tting kwamen de liberale ministers apart bijeen. In politieke kringen te Brussel vraagt men zich af, of de libe rale ministers na het resultaat der volks raadpleging nog langer deel zullen wil len uitmaken van de regering. Over de bijeenkomst van het kabinet werd geen communiqué verstrekt. Ook in de katholieke partij houdt men rekening met de mogelijkheden van een regeringscrisis. In de omgeving van koning Leopold werd vanoohtend verklaard, dat de ko ning geen verklaring over de uitslag zal afleggen. DE STAAT PASOENDAN IS AFGESCHAFT. President Soekarno heeft het besluit getekend, waarbij de staat Pasoendan (West-Java) wordt ontbonden, en het grondgebied bij de republiek Indonesia gevoegd Djokja heeft nu geheel Java en Madoera in handen, behalve Djakarta (Batavia). kruiste de hele morgen een eskader sportvliegtuigen, dat steeds het woord „ja" tegen de blauwe lucht schreef. Tussen de eerzame gildebroeders, ge schilderd op de gobelins in de prachtige Gothische zaal van het stadhuis op de Grote Markt, stonden de kiezers in queue. Wat de rust aanging, was er tussen hen en de conterfeitsels geen ver schil. Het aantal stemhokjes was in de meeste lokalen tot twee beperkt. Doch de afvoer van de kiezers verliep vlot. Gejuich rond Josephine Charlotte Het punt van de dag was het lokaal aan de Van Rollebeekstraat, waar prinses Josephine Charlotte haar stem uitbracht in de Frans Anneesseschool, een gebouw met een Middeleeuwse gevel, met boven de ingang een Michaelsfiguur, die juist de draak op doeltreffende wijze buiten vecht stelt en daaroonder de Belgische vlag. In deze school stemde Oud-Brussel, het centrum van de oude stad. Gebrek kige ouden lieten er zich heenbrengen, ondersteund door trouwe helpers, welke beide partijen op deze Zondag r schoots konden mobiliseren. Chique gens lieten hun inhoud voor de ingang Het woord „neen" aan de ingang, derstreepte het feit, dat dit deel Brussel een socialistische burgemeester heeft. Op de straat er voor, was het één en al gemoedelijkheid Agenten, die ieder een hielpen, tot de journalisten en foto grafen uit alle landen toe en h^n een gunstige plaats gaven. Om 11 uur precies, oonder het gesnerp van politiefluiten en geroep van „Leopold, Leopold", arriveer de de prinses, zeer charmant, een geel hoedje, grijs mantelpakje en blauwe jum- was het voorbij. Was het koningsge zinde België onder de bekoring van deze zeer jonge vrouw door de her innering aan haar zo vroeg gestorven moeder, koningin Astrid, die deze dochter zo sterk oproept? Ik weet het Tevoren was Leopolds moeder, de 72- jarige koningin Elisabeth, vrijwel onop gemerkt het stemlokaal binnengekomen. Prins-regent Karei nam geen deel aan de stemming. Des avonds was er in het Huis van het Volk, op 100 meter afstand van de school de Rollebeekstraat, een bijeenkomst de Socialistische partij, om de ver kiezingsuitslag te horen en het was voor Nederlander een bepaald stuitende gewaarwording, toen Spaak naar de mi crofoon schreed, om de uitslag van een district bekend te maken, waarin de i-stemmers" de overhand hadden. Een wild gejuich brak onder deze schare En dit typeert de gehele situatie. In België is in deze dagen met Koning Leo pold de vloer gedweild. De Koning is de tong gegaan op een wijze, die zijn persoon en zijn dynastie en het koningschap één der verschrikkelijkste beledigingen heeft meegebracht. Vanmorgen veegden de vuilnismannen de overbodig geworden propaganda-pam- fletten op een hoop Maar de indruk van een zeer onbevre digende volksstefnming blijft. bewondering Rond haar een storm van vele schreeuwende draaf van tientallen, die met haar mee naar binnen glipten naar de grote zaal, waar zij haar stem zou uitbrengen. Het stemhoekje was in een fotografi sche studio veranderd met rondom lam pen. Ten aanschouwe van iedereen bracht de prinses haar stem uit. De wandeling terug naar de auto gaf eveneens een opgewontfen beeld van wilde vreugde en in vijf minuten DE VOLKSRAADPLEGING IN BELG IE Grootste catastrofe treft burgerluchtvaart Supporters keerden als overwinnaars van rugby-match terug Bi) het grootste vliegongeluk in de geschiedenis der burgerluchtvaart zün giste ren in Wales 81 personen om het leven gekomen. Een Engels „Tudor V-vlieg tuig verongelukte om omstreeks vier uur bü Sigginston, by Cardiff, juist voordat het poogde te landen op het vliegveld Llandow in Wales. Er waren 78 passagiers en een bemanning van 5 koppen aan boord. In geestdriftige stemming keerde men terug uit Belfast In Ulster, waar de internationale rugby-wedstrijd WalesIerland door het gezelschap was bijgewoond. De passagiers hadden reden om enthousiast te zün, omdat hun rugby-club internationaal kampioen was geworden. Het vlieg tuig, dat speciaal was gecharterd om de supporters naar Ierland en weer naar huis te brengen, is echter jammerlijk verongelukt. Commentaren der Belgische bladen In de commentaren van de Belgische bladen komt natuurlijk in de eerste plaats de eigen zienswijze naar voren. Het ka tholieke blad „La Libre Belgique" sprak van een „onbetwistbare meerderheid voor de Koning". Verder zegt dit blad, dat de tegenstanders van Koning Leopold niet meer kunnen beweren, dat Leopold slechts de Koning van de Katholieke Volkspartij is, omdat de C.V.P. bij de laatste verkiezingen 2.190.000 stemmen behaalde en thans bijna 3 millioen Belgen voor de Koning hebben gestemd. De socialistische „Le Peuple" vraagt zich af of 57.68 pet. voldoende is om Koning der Belgen te zijn en zij acht „een slag toegebracht aan de Nationale een- Het partijloze blad „Le Soir" verwacht, dat een compromis gevonden zal worden en noemt de uitslag „een morele voldoe- nnng" voor de Koning. Het liberale „Laatste Nieuws" meeiit, dat de huidige regering aan het bewind moet blijven. Koning Leopold zat bij de telefoon Koning Leopold III heeft de Zon dagmorgen doorgebracht in zijn rus tige villa te Pregny aan het Meer van Genève, terwijl hij door radio en telefoon voortdurend op de hoogte gehouden werd van het nieuws uit Brussel. Slechts drie kwartier heeft de koning de villa verlaten. Dat was om de mis bij te wonen in een kerk in de buurt. Zo nu en dan zag men hem alleen of met leden van zijn gezin in de tuin wandelen, maar de meeste tijd bracht hij door 'bij de radio en de telefoon. Bezoek Koningin aan Engeland? Het eerstvolgende staatshoofd, dat zal worden uitgenodigd eon officieel bezoek aan Engeland te brengen, zal volgens het Londense blad Daily Graphic, Koningin Juliana zijn. (Naar het A.N.P. echter verneemt, staat omtrent een bezoek van de Koningin aan een buitenlandse mogendheid, nadat H.M. een bezoek aan Frankrijk zal heb ben gebracht, nog niets vast). Sibajak Woensdagavond thuis De Sibajak wordt Woensdagavond 7 uur met 1200 burgers en enkele hon derden militairen in Hoek van Holland verwacht. BOUWEN IN 1952 VRIJ? Evenveel uitgegeven aan tabak als aan woningbouw „In 1949 werd aan alcohol voor 600 mil lioen gulden besteed, aan tabaksartikelen 500 millioen en aan woningbouw eens 500 millioen," zo zeide minister In 't Veld tijdens een receptie in Doetin- chem t.g.v. het 40-jarig bestaan van de Gelderse propaganda-commissie van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhou dende dranken. „Als wij deze cijfers be- dan voelen wij, dat er iets mis is. Wanneer er geen verandering in komt, zullen er in 1952, als we het zonder Marshallhulp moeten doen, ingrijpende maatregelen moeten worden genomen", zo voegde hij er aan toe. De minister hoopt in 1952 het bouwen vrij te kunnen laten. Hij is van plan bij het toewijzen van bouwvolume industrie plaatsen te bevoordelen. Nekkramp in woonwagenkamp te Apeldoorn In het woonwagenkamp te Apeldoorn zijn twee niet-ernstige gevallen van nek kramp geconstateerd. De lijders zijn overgebracht naar het Juliana-zieken- huis en de nodige maatregelen zijn ge- ;n om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Temidden der wrakstukken vond men op de plaats des onheils kleine geschen ken, zoals een halssnoer in een doosje en blikken fruit. Onder de verongelukten bevonden zich ook vijf vrouwen, name lijk vier passagiers en de stewardess. Ge heel Engeland is in diepe rouw. Volgens Reuter zou het vliegtuig op het vliegveld Llandow bq Cardiff lan- het miste de landingsbaan, trachtte weer op te stijgen, doch sloeg toen, volgens ooggetuigen, in de lucht de kop en stortte neer. Het vloog echter niet in brand. Twee overlevenden slaagden er in naar ■n nabij gelegen boerderij te strompe len. Ogenblikkelijk kwamen van overal uit de omgeving ambulances naar de plaats van de ramp, een zestigtal in totaal. Zes ernstig gewonden wist men nog levend uit het wrak te halen, doch hunner overleden later. De lijken der omgekomenen werden in een nabij gelegen post van de R.A.F. en in de plaats Cowbridge opgebaard. Volgens een ooggetuige stopten de motoren, voordat het toestel met de neus naar beneden omlaag stortte. Een ooggetuige vertelt Gisteravond zou het in Cardiff feeste lijk zijn toegegaan, als deze verschrik kelijke ramp zich niet had voltrokken. Helaas was het anders beschikt. De 28-j. John Newman, die met zijn broer aan de rand van het vliegveld Llandow aan het voetballen was, vertelde, dat het vliegtuig op ongeveer zes meter hoogte kwam aanvliegen. Ik riep naar mijn broer: „Kqk uit, er gaat iets gebeuren." Een of meer van de vier motoren viel uit. Toen dook de machine scherp naar voren en de neus raakte met een ver schrikkelijke klap de grond. De rechter vleugel werd er af gerukt en de romp volledig in tweeëy gebroken. Toen wq zat bloed op zijn voorhoofd en hij zei: „Vlug, ga hulp halen". Die kwam ook spoedig. Met anderen trokken wij zoveel mensen als wij maar konden uit het vliegtuig, bang dat het wrak in brand zou "vliegen. Wij legden hen op het veld neer, zonder te weten of zij dood of le vend waren. Tot onze verbazing volgde echter geen ontploffing en ook geen Het gehucht Sigginston telt ongeveer 150 inwoners. De neus van het vliegtuig raakte de grond circa veertien meter van het meest nabij gelegen huis. De echt genoten van twee zusters zijn door een speling van het lot gespaard gebleven bij deze ontzettende luchtramp. De twee zwagers, die met slechts lichte verwon dingen uit het toestel wisten te kruipen, zijn Gwyn Anthony, een 27-jarige onder wijzer, en Hardel Rogers, een 35-jarlge kruidenier. De omgekomen piloot, de 25-jarige kapitein D. J. Parsonswn, was voor zqn prestaties bij de luchtbrug op Berlijn onderscheiden met de medaille van het Britse Imperium. Cardiff rouwt De stad Cardiff met haar 230.000 zie len, aldus Ass. Press, was gisteravond terneergeslagen door het verpletterende nieuws» over de luchtramp. Op tal van hoeken van straten stonden de mensen in groepjes bij elkaar om het ongeluk te bespreken, waardoor talrijke families getroffen zqn. De meeste slachtoffers zijn sport-enthousiasten, die een vrq grote bekendheid genoten. Men kan zich de verbijstering voorstellen: Immers heel Wales sprak over de rugby-match tegen Ierland en iedereen wachtte op inlich tingen uit de eerste hand, welke de 78 supporters zouden meebrengen, want iedereen kende wel min of meer een der inzittenden. De wegen naar de dorpen, waarKeen de stoffelijke resten later zijn overgebracht, waren gisteravond overbelast, daar hon derden ter plaatse wilden proberen om nog inlichtingen te verkrijgen. De minister voor de Burgerluchtvaart. Lord Pakenham, is onmiddellijk uit Reading naar Cardiff vertrokken om een persoonlijk onderzoek naar de vliegramp in te stellen. Als een tragische bijzonder heid wordt nog gemeld, dat oorspronke lijk 72 passagiers een plaats in het toe stel hadden besproken, maar juist vóór de start werden nog zes zetels aange bracht voor supporters, die er op ston den met het vliegtuig mee te gaan. Bij het vertrek om 15.10 uit Dublin had de „Tudor" voor ongeveer vier uren vliegen benzine aan boord. De piloot had bere- Hij werd de tweede drager van de Canadese „gouden vleugels" HET WEEKEINDE verschafte Prins Bernhard weinig gelegenheid om even op adem te komen, na de zeer druk bezette agenda van de vorige dagen. Ook in Canada was het receptie voor, receptie na, „officiële" noenmalen, diners en soupers en daar tussendoor nog vele andere bezoeken. De grootste vliegramp, die ooit de mensheid trof, had gistermiddag plaats bij Cardiff in Nieuw Zuid Wales. Een toestel met supporters verongelukte en 81 doden werden de wrakstukken te voorschijn gehaald. (Telefoto A.NP.). kend, dat hij om 16 03 zou landen, d.L twee minuten voordat de vlucht in een ramp eindigde. „Tudor", een „ongeluksvliegtuig" De „Tudor"-toestellen schijnen al jaren lang aan discussies te zijn onder worpen geweest in de Britse luchtvaart wereld. De „Tudor" is een luxe. vier motorig vliegtuig voor het-lange afstands ier van ongeveer veertig passagiers. De Britse regering plaatste een belang rijke order van deze machines ten be hoeve van de British Overseas Airways. Het schijnt, dat deze machine niet altijd de gestelde eisen heeft voldaan. Een proces hierover was hangende en „Tu dor "-vliegtuigen werden verkocht aan de British South American Airways, opge richt door vice-admiraal der Lucht macht, Bennett Reuter zegt hierover, dat hij een der directeuren is der maatschappij, die de verongelukte „Tudor" ter beschikking heeft gesteld. Hij was de krachtigste pleitbezorger van de ..Tudormachine" tegènover haar critici. Begin 1948 kreeg Bennett ontslag bij de B.S.A.A. in ver band met meningsverschillen. Zijn ver- .trouwen niet verliezende, richtte hij de charter-maatschappij „Fairflight Ltd" op maakte meer dan 300 vluchten in het kader van de luchtbrug naar Berlijn. De controverse over de „Tudor" ont stond, na het ongeluk met de „Star Dust" in Aug. 1947 op een vlucht van Londen laar Santiago, waarbij 11 mensen om het leven kwamen. Daarna verongelukte de „Star Tiger" met 31 mensen aan boord op een vlucht naar Zuid-Amerika begin 1948. Een jaar daarna verdween een derde „Tudor", namelijk de „Star Ariel", met 20 personen op mysterieuze wijze. De „Tudor IV", aldus Reuter, het type van de verongelukte machines, mocht echter meer voor passagiersvervoer ge bruikt worden. Zaterdagochtend werd aan de Prins de nieuwste Canadese straaljager gede monstreerd. Het was voor het eerst dat deze CF 100, de trots van de Canadese luchtmacht, in openbare vlucht getoond wer. Na afloop ontving de Prins aan een lunch de „gouden vleugels" van de (Adv e DAT C. G. de Jong (A.-R.) te Alm- kerk is benoemd tot Statenlid van Noord-Brabant, in de vac-wijlen A. D. d. Schans. DAT het m.s. Alcyone uit R'dam (7273 ton) vannacht ruim vier uur heeft vast gezeten op de „Rassen" bij Westkapelle, doch qp eigen kracht weer vlot kwam. DAT op 17 Maart de eerste groep land verhuizers voor Australië van Schiphol vertrekt en de eerstvolgende emigran- tenvlucht naar Canada niet op 15 Maart, aar op 22 Maart zal worden uitgevoerd. DAT men in de kring Heer, elf ge meenten in Z.W.-Limburg, een plan heeft ontworpen voor de bouw van 102 goed kope woningen met een gemiddelde huur prijs van f 5 per week. DAT de Commissaris der Koningin in Zeeland, de loco-burgemeester van Mid delburg en de burgemeester van Vlis- singen op 17 Maart te Edinburgh (Schot land) deelnemen aan een samenkomst van officieren, die meehielpen bevrijding van Walcheren. DAT A. F. W. Spanbroek uit Den Haag ïs gekozen als voorzitter van de Nederl. Vakcentrale, in de vac.-H. B. Berghuis. DAT de model-oversteekplaats voor wandelaars op het Rembrandtplein te A'dam Woensdag in gebruik wordt ge- DAT Dongen tussen 12 en 20 Augustus het 600-j. bestaan viert. DAT de PH-TPJ „Koningin Juliana" een van de zes vliegtuigen zal zijn, die het Vliegende Fort zullen vergezellen, de Sjah van Perzië deze week Pakistan bezoekt. *DAT de bond vaii Friese gezelschappen buiten Friesland 13 en 14 Mei in Doorn weekeinde houdt, waarop vooral het toneel wordt besproken. DAT Zaterdagnacht 20.000 Rooms-kath. annen uit vele delen van ons land heb ben deelgenomen aan de jaarlijkse stille omgang in Amsterdam. DAT de werkman J. A. L. en de schil der C. C. B. uit Vlissingen wegens in braak in de Luxor-bioscoop aldaar ir Middelburg tot 2 jaar werden veroor deeld. DAT in Middelburg op 70-j. leeftijd i: overledn jhr H. J. van Adrichem Boo- gaert uit Oostkapelle, van 1925 tot 1945 ontvanger van de polder Walcheren. DAT deze week in Limburg een actie wordt gevoerd voor constante betaling. DAT de K.V.K., kantoor Waalwijk, en kele gemeentebesturen e.a. hebben ge protesteerd tegen de voorgenomen op heffing van het personenvervoer op de spoorlijn Den BoschLage Zwaluwe en en zelfs uitbreiding verzoekt. DAT de kunstvaarder Egbert Wagen borg in Terneuzen voor de fa E. Wagen borg te Delfzijl te water is gelaten. DAT CL Hunter, hoofd van de E.C.A.- issie in ons land, morgen aanwezig zal zijn bij de installatie van een ni< zeepmachine bij Dobbelman in Nijmegen. DAT de fa Stolk en Geurtsen te Vlaar- dingen met f 80.200 de laagste inschrijf- voor de bouw van twee in dustriehallen in Oudenbosch. DAT uit de burgerij van Roosendaal ;n comité is gevormd ter aanschaffing an een carillon voor de stadstoren. DAT de Ned. delegatie naar het Inter nationaal groenten- en fruitcongres te Parijs (16-18 Maart) geleid wordt door mi-. J. Linthorst Homan. DAT de kapt.-luit. ter zee C. J. Win- gender, tot dusver commandant van hei wachtschip Willemsoord, is overge plaatst naar de marinestaf en wordt op gevolgd door kapt. t z. D. J. Kommer, die tijdelijk hét bevel voerde ove Ms Vulkaan. luchtmacht, een onderscheiding, slechts eenmaal eerder is verleend. Des middags bezocht de Prins de ezen premier Mackenzie King, die gesteld is. Mackenzie King ontving de tekenen van het grootkruis van de Ned. Leeuw. Gistermorgen woonde de Prins de kerkdienst bij in de St. Andrewskerk, - prinses Margriet in 1943 gedoopt werd. Na de dienst zong de gemeente ir het Engels het „Wilt heden nu treden" alsmede de zesde strophe van het Wil helmus. De Prins maakte later filmopnamen n de omgeving waar de koninklijke familie in de oorlog woonde. Voor het noenmaal bij ambassadeur Van Roijen vond Z- K. H. nog tijd dertig Nederland kinderen uit Ottawa één voor éen te begroeten. Verder bezocht hij gisteren nog de generaals Foulkes en Crerar. Des avonds besloot een diner met verschillende nister en diplomaten de laatste dag het bezoek aan Ottawa. Vandaag vloog de Prins naar Quebec. Vrijdag ontving hij op een tentoonstelling van handen arbeid een handgeweven linnen tafel kleed voor de Koningin. Nederlandse gezant terug naar Praag Reis met Prins Bernhard onderbroken De Nederlandse gezant te Praag, jhr van Tets, die Prins Bernhard op zijn Amerikaanse reis vergezelde, is gisteren per vliegtuig naar ons land vertrokken om binnen enkele dagen op zijn stand plaats terug te keren. Een tweejarig jongetje, H. S., speel de onder de kar van een groenten-boer in Bussum. Toen de koopman wegreed, kreeg het kind een wiel over zich heen- Het is enige uren later overleden. We behoeven er niet naar te raden, wit er gestaan heeft op het stem briefje van de 22-jarige dochter van Koning Leopold, prinses Joséphine Charlotte WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de Noord westelijke helft van het land. Langs de Waddenkust af en toe nog krachtige, overigens meest matige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Vannacht op ver schillende plaatsen zware en bijna overal lichte nachtvorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Dinsdag 14 Maart: Zon op 6.58, onder 18.42 uur; maan op 5.59, onder 13.38 uur. 18 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1