Meutue £eiitsrl)(? (tTtmraiil Prinses Joséphine Charlotte begroet door juichende menigte JA De .Jolian van Oldenbarnevelt' brandde in Amsterdamse haven Wist U ZATERDAG 11 MAART 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaatoosilcJ; Is gfjAftteti tnyn bert la tegljensDOct" Dertigste jaargang No 8068 Utrecht tien dagen de populairste stad Zie pag. 3 Koning Leopold nioet terug De gespannen sfeer aan de vooravond der „Volksraadpleging" in Belgenland TIE VANDAAG, een dag i ran een onzer verslaggevers) Brussel, Zaterdagmorgen, r de volksraadpleging, over de vraag of Leopold W III wel of niet terug moet keren i zal ervaren, dat het uiterlijk der steden heeft geen raambiljetten op de ruiten e De Belgen doen het anders. êm fiet JOand elü Avontuur te sparen KOMNKKI.Hi BEIXJ1E -volksrsadprkgino omtrent de koningskwestie Zijt U de mening toegedaan dat Koning Leopold III de uitoefening van zijn grondwetfeliike machten zou hernemen 1) Maak het witte bolletje zwart, links onder het woord JA. 2) Maak slechts KEN wit bollêtje zwart 3) Vermijd elk geschreven woord, elk teken, elke vlek. 4) Vouw de stembrief op dezelfde wijze als wanneer U hem ontvangt Morgen moet het Belgische volk kleur bekennen. Uit het Belgische „Handels blad" knipten w|j dit model-stembiljet en het handje links onderaan het stem- papiertje laat duidelijk zien, welk vakje dit Belgische blad z'n lezers aanbeveelt. a zyn land, per trein door België rijdt, ?n dorpen niets van de verkiezingssfeer l geen spandoeken dwars over de straten. Men kan een uur in Brussel zijn zonder ;n reclamebiljet van een of andere partij te hebben gezien. Op de tram en op de straat zullen de mensen, wanneer u hen iets vraagt, een onverschillig ant woord geven. Het is moeilijk hoogte van vrij gesloten mensen te krijgen. Totdat er, zoals gistermiddag, iets ge beurt, dat u 'n idee geeft van de krach ten, die er in dit volk schuilen. Dat was gistermiddag de aankomst van Prinses Josephine Charlotte, de dochter des Konings, op het vliegveld Meisbroek. Daar werd zij opgewacht door naar schat ting 2000 mensen, die met autobussen uit alle delen van België, maar vooral uit de Vlaamse steden, waren gekomen. Er was natuurlijk een afzetting op het vliegveld, maar deze bleek niet bestand tegen de mensenmassa. In een oogwenk was het vliegveld omsingeld en werd de uit gang door niet anders dan „Leo pold, Leopold" roepende mensen ge barricadeerd. Eerst na drie kwartier, na een bedreiging door de brandweer, kon de Prinses het vliegtuig verlaten. Een herhaling van dit gebeuren volgde op het Paleis Laeken. Ik stond daar de aankomst af te wachten. Er waren een kleine 1000 mensen van alle leeftijden, babies, die op de arm getorst werden, mummelende oude lieden en vlaggentorsende studen ten. Vrouwen bedolven onder de prach tigste bloemenmanden en de fraaiste bou- quetten, die zij afgaven aan het Paleis hek, en die daar, heel verstandig naar later bleek, alle terzijde werden gelegd. Voor deze schare waren bijna precies zoveel rijkswachters om ze in bedwang te houden. Keurig uitgerust, van top tot teen glimmende soldaten, die een levende haag vormden. Als ik u vertel, dat deze mensen zeer gedisciplineerd zijn en het gezin van de rijkswacht-generaal even gedisciplineerd is als zijn manschappen, dan is het duidelijk, dat men de wind onder deze mensen heeft. Toch werden zij, hoewel aangevuld met luchtvaarttroepen, die op alles voorbe reid waren, volkomen onder de voet ge lopen, toen de auto om half zeven arri veerde. Zij waren in een ommezien vol komen overstroomd door een kluwen krijsende mannen, vrouwen en kinderen. De rijkswachters, die vlak bij het hek stonden, werden over de Paleiswacht heen de tuin ingeschoven en stonden dus achter de gesloten hekken. De Prinses er voor. Iedere keer, als het hek openging gulpten een honderdtal Leopoldisten mee naar binnen totdat, met de auto mee, het grootste gedeelte in de Paleistuin stond. Zo kwam de Prinses in Brussel. Hierdoor krijgt men een idee van wat Maandag gebeuren kan. Op een grote meeting, die in de Magdalenazaal in Brussel in de Duquesnoystraat gehouden werd, riep de spreker Scheyven: „Het se cretariaat van de Koning vergist zich, als het zegt, dat de Prinses Maandag weg gaat. Zij blijft hier Op deze meeting ging het eveneens hartstochtelijk toe. Toen de eerste spre ker, de heer Mantiers, de Koning schetste als de enige tegenstander van formaat de Duitsers, barste een rookbom. Een verschrikkelijk tumult volgde. De tegen standers schreeuwden: „Moffenknech- de Leopoldisten: „Naar Moskou!" De partijen raakten slaags. Toch ging de spreker door, al was in de verstikkende rook alleen zijn. stem maar te horen. Toen de mist wat optrok werd met de zuive ring van de zaal aangevangen onder oor verdovende herrie, gekraak van stoelen en gekerm van geslagenen. Het waren pijnlijke vergissingen als beide in het heetst van de strijd elkaar niet herken- onderling slaags raakten. Na de meeting kwam het op de Kaasmarkt en de Grote Markt nog tot eert gevecht. Brussel aan de vooravond. Uiter lijk ziet men niets. Het verkeer druist De stratenmakers bekloppen de keien en de melkslijters rinkden in de morgen door de straten. Maar Leopoldis ten worden voor fascist en de tegenstan ders voor communisten uitgescholden en de wijsheid zoekt men tevergeefs. Mor- 81 uur gaat men stemmen. Men moet toch nog iets aan zijn Zondag hebben! De Prinses zal in de Rollebeek- straat haar stem uitbrengen en tegen Maandag, als de uitslag bekend is, ver wacht men de grote slag. God zy onze buren genadig. Conferentie N.-Atlantisch Pact te Den Haag Thans wordt officieel bevestigd (het geen we reeds Donderdag schreven) dat de derde vergadering van het Noord- Atlantische Defensie-Comité op 1 April 1950 zal plaats vinden in Den Haag, al waar op uitnodinging van de Nederland se regering de ondertekenaars van het Pact bijeenkomen. De vergadering der twaalf ministers van Defensie, onder voorzitterschap van de Amerikaanse Min. van Defensie, Louis Johnson, zal worden gehouden, opdat het defensie comité zich op de hoogte kan stellen van hetgeen tot dusverre, sinds Parijs, werd tot stand gebracht. Deze maand zullen bovendien in Den Haag twee andere belangrijke bijeen komsten worden gehouden over Pact aangelegenheden. Generaal Omar Brad ley, voorzitter van de Amerikaanse ver enigde „chefs van staven", heeft het Noord-Atlantische militaire comité bij eengeroepen voor een vergadering op 28 Maart 1950. Dit comité, waarin elk land door een stafchef is vertegenwoor digd, zal de resultaten van de arbeid der regionale groepen in beschouwing nemen Tenslotte, op 24 Maart zal ook de Noord-Atlantische militaire ttingsraad in Den Haag vergad» der leiding Hubert E. Howard, Koningin Dinsdag terug H.M. de Koningin zal met de prin sesjes in de loop van a.s. Dinsdag in ons land terugkeren, na een drie weekse vacantie in St Anton. Honderd Ned. echtparen bij de Prins Prins Bernhard heeft gisteren, kort lijn aankomst in Ottawa, meer dan hon derd Nederlandse echtparen ontvangen, die de laatste jaren naar Canada zijn geëmigreerd. Vele vrouwen hadden hun baby's meegebracht. Borden met Nederlands opschrift zen de bezoekers, die per auto, trein of vliegtuig uit alle delen van Oost-Canada gekomen waren, de weg naar de ont vangkamer. De Prins werd op het vliegveld met kanonschoten verwelkomd. Vanmidda; zou hij de vroegere premier Mackenzie King onderscheiden met de versierselen van het grootkruis in de orde va: Ned. Leeuw. De Brabantse schilder Peter van Braken, die thans in Ottawa woont, heeft de Prins tijdens een receptie bij de Ned. ambassadeur, dr J. H. van Roijen, een schilderij aangeboden. Het is een wintergezicht van een plek bij de villa waar het Prinselijk gezin gedurende de oorlog woonde. „Dat zul len ze thuis leuk vinden", zei de Prins. Gisteravond zaten ruim 100 gasten aan een diner bij gouverneur-generaal Alexander; o.a. enkele ministers e~ generaals Foulkes en Crerar. Een wachtsman en drie brandweerlieden door rook bedwelmd VA Wat zal het zwaarste wegen? NAAR DE IJSBERGEN Mannen van de Dolfijn maken zich gereed voor koude tocht Kousen tot over de knieën, gevoerde jassen en dik ondergoed ANNACHT OM EVEN VOOR DRIE Is in de Amsterdamse haven aan boord het bijna 20.000 ton metende mailschip Johan van Oldenbarneveldt van de Stoomvaart Maatschappij Nederland een brand uitgebroken, welke zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien zodat al het hoofdstedelijk brandmateriaal zich om de ligplaats van het zeekasteel samentrok maar welke om kwart voor zes reeds bedwongen was. De schade wordt op enkele tienduizenden guldens geraamd. Door spoedreparaties hoopt men het thans als troepenschip dienende vaartuig binnen enkele dagen weer gereed te hebben, zodat het Dinsdag, overeenkomstig het oor spronkelijk plan, toch naar Indonesië kan vertrekken. Een wadh-tsman. die dienst deed aan boord van ihet schip, bemerkte het vuur spoedig en waarschuwde de brandweer. Uit voorzichtigheid werd het alarm „grote brand" gegeven. Deze voorzorgsmaatre gel bleek echter overbodig, al kostte het grote moeite de brandhaard te ontdek ken. Een geweldige rookontwikkeling bemoeilijkte het werk in alle opzichten- Deze rookontwikkeling was zo sterk, it een wachtsman van de maatschappij 1 drie brandweermannen in de loop van de blussing bedwelmd raakten. Zij wer den door 'de verplegers van de genees kundige dienst verzorgd. Hun toestand is niet ernstig. Eerst tegen vijf uur bleek dat de brandhaard zich bevond in een van de hutten van het civiele personeel, even boven de waterlijn van het schip gele gen. Er waren daar kapokmatrassen op- i, die door tot nu toe onbekende oorzaak vlaim hadden gevat en de ver stikkende rook veroorzaakten. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand is in handen van de rijkspolitie te water. Op de onderzeeboot Dolfijn, die in de Rotterdamse Waalhaven ligt gemeerd. het de laatste dagen bijzonder druk Er wordt gepoetst en geboend en voor raden worden ingeladen. als voorspel tot de zesweekse oefenreis naar de Noordpoolcirkel, welke Maandag begint, zoals wij al meldden. Op deze reis zal men het materieel en de bemanning op de proef stellen, ver telde ons de jeugdige commandant, lui tenant t. z- le kl. H. M. van der Veen. De route staat nog niet vast. Het hangt er van af. waar de ijsgrens zal liggen- De 63 man, onder wie een dokter, krij gen zes ton voedsel mee. De oude rotten op de Dolfijn verheugen zich nu al op het beroemde marine^maal „de zeven ge rechten", dat de kok zeker enige malen zal opdienen: stokvis, rijst, aardappelen, rauwe uien. gebakken uien, mosterd en een rauw ei. Hoe men van dit alles een smakelijk imaal moet maken, blijft het geheim van de kok. Deze en andere vette hapjes „verzoe ten" wel het ongerief van de betrekke lijke schaarste aan zoet water. De men- /an de onderzeebootdienst zijn daar overigens wel aan gewend. Voor het e deel van de reis, dat vier weken in beslag neemt, kan hoogstens 25 water worden meegenomen, zodat per man per dag tien liter beschikbaar Dik ondergoed, gebreide kousen dia tot ver over de knieën reiken en voerde jassen zullen de Poolreizigers legen de kou (20 25 graden) besoher- Ook voor ontspanning is gezorgd- Er gaat een filmapparaat met zeven films terwijl boeken en tijdschriften der 4© weinige vrije \iren kunnen De Paasdagen zullen de mannen door brengen in het Noorse stadje Tromsö. Daar zullen stapels brieven liggen te wachten. Op 28 April verwacht men thuis te zijn. met veel ervaring en sterke verhalen. Toestemming voor vrije middag op 5 Mei Op 5 Mei mag aan de werknemers na 1 uur 's middags vrijaf worden gegeven, met behoud van loon. De Stichting van de Arbeid heeft het college van rijks- bemiddelaars geadviseerd, dit toe te staan en deelt mede, dat het college deze vergunning inderdaad zal verle nen. De Stichting vertrouwt, dat deze vergunning algemeen gebruik zal worden gemaakt, voorzover het werk zulks toelaat. Moeten onze soldaten op blote voeten lopen Opgepropt in vuile ruimten en overgeleverd aan demoralisatie Het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) heeft minister Schokking ge vraagd om een overzicht -van de huis vesting en verzorging onzer troepen in Indonesië. Hij wil weten of het juist is, dat onze mannen aan verveling en demoralisatie worden prijsgegeven in onbewoonbare bivakken, soms opeen- gepropt in vuile ruimten, terwijl soms het voedsel niet aan de alerlaagste eisen voldoet. Is het juist vraagt hij, dat vele Neder landse militairen op blote voeten moe ten lopen, doordat de intendance in ge breke is, zodat de Koninklijke Vereni ging van Grenadiers en Jagers „De Gar de" een actie onder de burgerijk is be gonnen voor wollen sokken? Is het waar, dat de belofte om ser geants tot sergeant-majoor te bevorde ren, als zij na Januari wilden blijven, niet is nagekomen? Als het juist is, vraagt hij de minister om maatregelen. President Auriol naar Amerika Uitnodiging van Truman De President van de Franse republiek en Mevr. Auriol zijn van hun driedaags bezoek aan Londen te Parijs terugge keerd. Auriol heeft een uitnodiging van President Truman ontvangen voor een bezoek aan de Ver. Staten, en volgens de Franse min. van Buit. Zaken, Schu- man, zal de President de uitnodiging aannemen. Ook ligt in de bedoeling, dat het Britse vorstenpaar Parijs met een bezoek zal vereren. Vermelden wij nog. dat volgens Ass- Press, President en Ma dame Auriol als gift van het Engelse Koningspaar een Wedgwood eetservies van 161 stukken mee maar huis hebben genomen. Kolonel Hasselman mocht Tsjechoslowakije niet binnen Slechts voor afwikkeling zaken toegelaten. Kolonel Hasselman, die door de Tsji choslowaakse regering is uitgewezen e acht dagen tijd kreeg om te vertrekken, is gisteren voor de afwikkeling van zijr zaken per vliegtuig naar Praag terugge keerd. Toen hij uit het vliegtuig stapte, kreeg hij te horen, dat zijn visum ongel dig was geworden wegens de gewijzigde bepalingen. Kolonel Hasselman protes teerde hiertegen en na veel woordenstrijd en getelefoneer, kreeg hij toestemming het vliegveld te verlaten. Dinsdagmorgen a.s. zullen de uitgewezenen, de Ned. zaakgelastigde van der Gaag, de legatie kanselier Lochman en het echtpaar Has selman uit Tsjechoslowakije naar ons land terugkeren. eist terugroeping Amerik. legatie Hongarije heeft de terugroeping van drie militaire ambtenaren van de Ame rikaanse legatie te Boedapest verzocht. Het zijn kolonel John T. Hoyne, kolonel James P Kraft, resp. assistent- en mili tair attaché en majoor E. Griffin, assi stent luchtvaart-attaché. Van alle drie werd op het proces tegen de onlangs oordeelde Vogeler gezegd, dat zij leden van de Amerikaanse Geheime Dienst wa ren. Tevens heeft de Hongaarse regering aan Engeland nogmaals verzocht de per soneelssterkte op de Britse legatie te ver minderen. Wisselend stakingsverloop in Frankrijk Communistische Hetze zónder succes. Hoewel in Frankrijk in de metaalin dustrie. bij de verzekeringsmaatschap pijen, bouwvakken, chemische industrie, textielindustrie, op vliegvelden en ook in sommige mijnen wordt gestaakt, ge looft men in niet-communistische krin gen. dat de neiging om het werk hervatten, toeneemt Ongeveer 20.000 arbeiders van de Renaultfabrieken zijn weer aan het werk gegaan, terwijl het Métropersoneel is aangespoord vandaag de staking te beeindigen. De Parijse gas- en electriciteitsfabrieken kunnen aan de vraag voldoen. Volgens een later Reuterbericht is de staking bij de Parijse bus- en Metro- dienst hedenmorgen beëindigd. Na het dreigement van Adenauer Washington steunt Parijs met het onverkwikkelijke Saarprobleem De ex-nazi Hedler belandde na schoppen op de democratische straat van Bonn FRANKRIJK zal, volgens een woordvoerder van het Franse ministerie Buitenlandse Zaken, niet antwoorden op het Westduitse witboek over Saarkwestie, waarvan wy gisteren melding hebben gemaakt. Noch voelt het be hoefte met de regering van Adenauer over deze kwestie in discussie te treden. Tegelijkertijd geeft Washington te kennen, dat het op het ogenblik gekant is tegen het Duitse verzoek, om een plebisciet te houden over de toekomst Saar. Terecht wordt opgemerkt, dat de proefballon van Adenauer hoofdzakelijk beschouwd moet worden als een politieke zet, met het doel, zijn aanzien in Duits land te verbeteren. Zoals bekend heeft de Amerikaanse min. van Buit. Zaken, Dean Acheson, on geveer een maand geleden reeds ver klaard, dat een plebisciet niet zou stroken •met de politiek ten aanzien van de Saar. Deze politiek is gebaseerd op volledige steun aan Frankrijks eis, dat het gebied van Duitsland zal worden gescheiden en economisch met Frankrijk verbonden, al- hoewel met behoud van een zekere mate DAT de 20-j. 'J. van Sch. in Maastricht aangehouden wegens verduistering van f 500 en een fiets van zijn patroon in Amsterdam. DAT dit. najaar opnieuw een mode- en huishoudbeurs Fermina in Roterdam zal worden gehouden. DAT een comiité is opgericht om de ^gedachtenis van gevallen stoottroepers erem en de kapel in Leeuwen-beneden i stand te "houden (secr. mevr. W. Krijntjes-Fleury, Bloemveldlaan 42, Overveen). DAT generaal Kruis gisteren in Schalk haar afscheid heeft genomen van de laat ste Eng. instructietroepen, die er het ge bruik van luchtafweergeschut hebben onderricht. DAT een mélkaufo van de fa. Van der Kooy uit Makku/m tussen E>en Oever en Wieringerwerf in de berm is gereden en 12.000 liter melk verloren ging. DAT het nieuwe pompstation in Venray, in tegenwoordigheid van staats secretaris Muntendam, gisteren ki ge bruik is genomen. DAT G. A. H. Hornix heengaat als di recteur van openbare werken te Breda. DAT in Hoorn een jeugdbibliotheek is geopend als voorloper van een openbare leeszaal. DAT majoor A. A. Paessens en kapt. F. J. van Neer, beiden van het 8e R.I., zijn geplaatst bij het garderegiment Prinses Irene. DAT in A'dam een tentoonstelling van Franse zijden stoffen is geopend t.b.v. de verzorging van verlamde kinderen. DAT B. en W. van Nijmegen voorstel len 2 millioen gulden beschikbaar 4e stel len voor de bouw van 200 Aireywonin- gen. DAT de 44-j. hoofdinsp. der directe be lastingen te A'dam, W. J. I. M. vam B. uit Heemstede, degens ernstige malver saties Donderdag in Haarlem zal terecht staan. DAT voor minister Spitzen bij de N S.F. in Hilversum een nieuwe draalkiezer voor automatische telefooncentrales werd ge demonstreerd. DAT kapt. A. H. S. Tieleman, van de mil. administratie, eervol is ontslagen. DAT in Nijmegen wordt overwogen een verzorgingscentrum voor ouden van dagen op te richten. DAT de Ned. ver. voor sociale tand heelkunde op 18 Maart in Utrecht ver gadert. DAT buitenlandse auto's in Frankrijk niet, zoals eerder werd bericht, met gele koplampen behoeven te rijden. DAT personen die naar Israël emigre ren, daar te lande onmiddellijk voor mi litaire dienst kunnen worden opgeroepen, al hebben zij reeds in Nederland gediend. DAT im Haarlem een verkeersweg is geopend, waardoor het verkeer uit Noor delijk Noord-Holland naar Den Haag de binnenstad vrijwel geheel kan vermijden. DAT minister In 't Veld op 18 Maart in Utrecht een drijvende houtbereidings- inrichting van de N.V. Van §waay uit Nijmegen in bedrijf zal stellen. DAT van Mei tot September A'dam uit zevendaagse tochten IJselmeer en Waddenzee kunnen worden gemaakt met de luxe kruiser Prinses politieke Washington ziging gekomen. Het besluit van Adenauer, protest Duitsland nu ook maar buiten de Raad van Europa te houden, wordt door de Amerikaanse regering als dig" gequalificeerd. Na dr Adenauei namens de Christep-Democraten, heeft ook de socialistische afgevaardigde Schumacher te Bonn als leider der op positie een lange verklaring afgelegd. Hij zeide o.a., dat de politiek der Westelijke mogendheden de nationalistische propa ganda van de Russische zone in de kaart De Saarkwestie was er niet een tussen Frankrijk en Duitsland, maar van geheel Europa. „Wij zijn op weg naar Europa, maar deze weg moet recht z jn; bochten zijn uiterst gevaarlijke dingen in de po litiek Merkwaardig: de socialistische leider oogstte met deze opmerking een lang durig applaus van alle partijen, op uiterst rechts en links na. Het debat te Bonn werd besloten, zonder dat nog een beslis sing genomen werd. Vermelden wij nog, dat de voormalige nazi. Wolfgang Hedler, wiens parlemen taire onschendbaarheid was opgeheven in verband met een, tegen hem ingestelde strafvervolging, gisteren door socialisti sche afgevaardigden uit het Bondsdag gebouw werd gesmeten. Zijn verschijning werd velen tot een obsessie en onder de kreet „er uit, er uit, Hedler is hier", stormde men op hem af. Na enige schop pen belandde hij op de.... vrije, demo cratische straat! Waarom lid? i een interessant artikel in het week blad In de Waagschaal van deze week prof. dr G. C. van Niftrik in op een vraag van ds J. J. Buskes. hoe hij (prof. Van Niftrik), hoewel „Barthiaan", lid is de Chr.-Hist. Unie. Waar het ons bekend is, dat niet alleen ds Buskes tot zulk een vraag gekomen is, lijkt het /an belang ontbloot van het antwoord van prof Van Niftrik melding maken en daarbij wellicht een enkele kanttekening te schrijven. Eigenlijk heeft prof. Van Niftrik tegen- /er ds Buskes tamelijk vrij spel. Want we hebben er al eens eerder op gewezen, dat ds Buskes het niet onder stoelen of banken steekt, socialist te zijn, omdat de Bijbel dit van hem zou eisen. Bij het be palen van het standpunt met betrekking tot Indonesië is dat nog eens duidelijk uitgekomen. Ds Buskes en anderen met hem waren van oordeel, dat de Indone sische politiek, zoals ze door zijn partij, de Partij van de Arbeid, werd voorge staan, gedekt werd met de eis en de opdracht van Gods Woord. Hiertegenover stelt nu prof. Van Niftrik, dat ds Buskes en die anderen zich hadden mogen afvragen, of het niet ook Gods Wil zou kunnen zijn. dat het jonge Christendom van Indonesië zich verder zou kunnen ontwikkelen tot groter kracht en rijpheid onder de hoede van Nederland. Dat de jonge kerken van Indonesië dit zelf niet begeerden, acht prof. Van Niftrik nog geen voldoende bewijs, dat dit Gods Wil niet zou zijn. Achter de Indonesische politiek, zoals door ds Buskes voorgestaan, schuilt naar de overtuiging van prof. Van Niftrik minstens evenveel cultuurphilosophie en romantiek als achter de „beginselen" van de Christelijke partijen. Er is in dit stand punt van ds Buskes niets meer van de betrekkelijkheid van elke menselijke be- Nu begrijpt prof. Van Niftrik wel, dat het voornaamste bezwaar van ds Buskes zal zijn, dat de C.H.U. zich met nadruk .Christelijk" noemt. Immers, hoe kan :en Barthiaan lid zijn van de „Christe lijke" C.H.U., terwijl men volgens Barth het recht heeft, van Christelijke par tijen te spreken? Prof. Van Niftrik onderschrijft van zijn standpunt deze critiek, maar werpt dan zelf de vraag op, of men dan ook niet moet ophouden met het spreken over „Christenen". Want die zijn er dan ook niet. Intussen is prof. Van Niftrik ervan overtuigd, dat niet één lid van de C.H.U. de volstrekte Christelijkheid van onze politieke daden en houdingen zou willen verzekeren. Wel weet men er van „het kleine beginsel onzer gehoorzaamheid". - :er ds Buskes met Barth zegt, dat wij het Evangelie door de vermeende Christelijkheid der politieke organisaties compromitteren, dan zegt prof. Van Niftrik daarop: „Dat doet de Christelijke Kerk ook". De hoogleraar vervolgt dan, dat hij het niet anders kan zien dan dat wij de Christelijke organisaties hebben te aan vaarden, willen de Christenen zich niet terugtrekken van de verschillende levens terreinen. Hij kent de bezwaren, maar acht ze minder groot dan wanneer hij als Christen een neutrale organisatie zou binnenstappen. In die Christelijke organi- kan hij tenminste zijn partijgenoten aanspreken met het Woord van God in de hand als een door allen erkende norm. Zo wil prof. Van Niftrik in alle nuchter heid lid zijn van de C.H.U. Hier ziet hij een kans om met mensen, die met hem zich willen buigen voor het Woord Gods, te denken over de eisen van het Evangelie inzake de politieke werkelijk heid. En hij acht het een voordeel dat hij zegt, in de C.H.U. practisch altijd meer dan één kant uit kan. In het bovenstaande hebben wij het standpunt prof. Van Niftrik behoorlijk uitvoe rig weergegeven. Zelf verwacht hij nog antwoord van ds Buskes en wij ver wachten dat met hem. Maar wel rees bij reeds een vraag, welke wij ook als vraag willen stellen. Prof. Van Niftrik wijst erop, dat volgens de „Barthiaan" elke menselijke beslissing, hoe-belangrijk ook, een betrekkelijke is. Maar maakt nu prof. Van Niftrik op zijn beurt die be trekkelijkheid weer niet betrekkelijk? En laat hij op dat moment juist de betrekke lijkheid van zijn beslissing niet in wezen schieten? Hij verwijt en terecht aan ds Buskes, dat deze dit allang heeft ge daan. Deze legt een zekerheid aan de dag, waaruit alle betrekkelijkheid gevloden schijnt, zelfs zozeer dat ze wel iets van zelfverzekerdheid weg heeft. Maar is ook bij prof. Van Niftrik de betrekkelijkheid niet betrekkelijk? En is het niet toch juist daaruit te verklaren, dat hij lid is van de C.H.U. en dit ook gaarne wil zijn? Zelf zijn wij altijd geneigd geweest de ver heugende belangstelling van prof. Van Niftrik voor Christelijke politiek te be schouwen als een alleszins gelukkige inconsequentie, zoals wij in een ondeu gend ogenblik de keuze door ds Buskes van de socialistische partij wel eens be schouwd hebben als eenongelukkige consequentie. En voor wat prof. Van Niftrik betreft, heeft dit deel van het ge sprek. dat beiden aan het voeren zijn. ons nog niet helemaal van de onjuistheid onzer mening kunnen overtuigen. Indonesische devaluatie Belangrijk nieuws op komst Het Indonesische ministerie van Voor lichting heeft bekend gemaakt, dat hedenavond 8 uur Ind, tijd een belang rijke mededeling zal worden gedaan (d. w. z. hedenmiddag 1 uur Ned. tijd), ter wijl Zondagmiddag 5 uur de ministers Economische Zaken en Financiën persconferentie zullen houden. Ook al hoenderpest in Zeeland By de landbouwer H. Pikavet te Clinge (Z.-Vl.) is thans ook een geval van hoenderpest geconstateerd. WEERBERICHT Maartse buien Tot morgenavond ver wacht De Bilt, Krach tige tot harde, tijdelijk stormachtige wind tussen West en Noord. Wisselende bewolking met regen en hagelbuien. Guur weer. (Opgem. 10 u.) ZON EN MAAN Zondag 12 Maart zon op 7.03, on der 18 38 uur; maan op 4.42, onder 11.02 Maandag 13 Maart zon op 7-00. on der 18.40 uur; maan op 5 29, onder 12.16 uur. 18 Maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1