Jlicumc ^ciiisrljr Gliouranl KgERLJ GROEPING van drie Nederlandse sai diplomaten geëist —^ominform-actie met als inzet rd het proces lowers E N Wist U Vogelpest maakte in Nederland de eerste slachtoffers DENSDAG 8 MAART 1950 fülÏÏiBUREAUX: Hogewoerd 103 Cardi- Dir en redactie: TeL 20408. Abon- ius 0.40 nementen: Tel. 22710. Advertentie- 0.40—; afdeling: Tel. 23375. Early. Postrekening: 58936. Blauwe ABONNEMENTEN; f 415 p kwartaal; f 0.32 per week. m 79—ADVERTENTlËN: t 0.18 per millimeter m f2?»! 'Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8065 -DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluastfcfe Is gficbfeoen myn tcrt In tegfjenspocf QAMES WELKE HOED EEN KLEIN DOPJE? Zie pag. 3 Het spel van Praag >eterselie IE COMMUNISTISCHE REGERING van Tsjechoslowakije heeft per nota de terugroeping geëist van drie diplomaten, behorende tot het Nederlandse ge- ftschap te Praag. In de betreffende nota, die vanwege het Tsjechoslowaakse (isterie van Buitenlandse Zaken op de Nederlandse legatie werd overhandigd, men, dat de zaakgelastigde J. J. van der Gaag, de militaire attaché Kolonel jHasselman en de kanselier Th. Lochman, het land onmiddellijk d.i. „binnen jt dagen" zullen verlaten. Deze Tsjechoslowaakse maatregel is te zien als (erdeel van de rode actie, welke de Kominform-landen thans voeren in iude oorlog", ten einde het aantal diplomatieke vertegenwoordigers der W ie democratische landen drastisch te beperken. Zulks deed Bulgarije ten at Amerika en Hongarije tegenov jolgens het A.N.P. zijn gelijksoortige ktregelen te verwachten tegen het ge- tschap van Tsjechoslowakije door de erlandse regering. Deze kwestie 't thans in Den Haag besproken met intel Hasselman, die per vliegtuig uit ig terugkeerde om van het proces verslag uit te brengen. De Ne- indse zaakgelastigde van der Gaag, regering onmiddellijk telefo- 1 de Tsjechoslowaakse eis op de te gesteld. De nota uit Praag bevat t Amerika en Engeland. schuldigingen tegengesproken. Hij ont kende echter niet, dat hij in Tsjechoslo wakije verbleef om militaire inlichtingen te verzamelen, maar hij had dit steeds op wettige basis gedaan. Hij was van mening, dat dit ook de taak is der Tsje choslowaakse militaire attaché's te Lon den, Parijs en Brussel. Overigens had de Tsjechoslowaakse Generale Staf geen bezwaren geuit, wan- hij met vragen over militaire aan gelegenheden was gekomen. Over de or- achter het IJzeren Gordijn: één met een glimlach en één i strak gezicht: het zjjn (geheel links) de nieuwe Russische anibassa- ons land, de heer Zaitzew en (rechterfoto) kolonel Hasselman, de iederlandse militaire attaché in Praag, die verslag komt uitbrengen over pt proces tegen Louwers. Ze arriveerden met hetzelfde vliegtuig uit Praag p Schiphol. Kolonel Hasselman werd gefotografeerd, juist toen hjj het depar tement van Buitenlandse Zaken in Den Haag wilde binnengaan. IS i kost tig en r niet nlich- herhaling der beschuldigingen, die tns het proces Louwers tegen de leden Nederlandse legatie te berde waren racht. Zij worden beschuldigd van enzwering tegen het volksdemocra- bewind. n de heer van der Gaag wordt ten gelegd, dat hij een auto zwart zou en verkocht en aan Louwers koffers bezittingen van Tsjechoslowaakse :htelingen meegegeven. Kolonel Has- in verwijt men, dat hij in het bezit van een kaart, waarop hij inlichtin- iver vliegvelden, garnizoenen en mu- •opslagplaatsen had geregistreerd, kanselier Lochman zou een Tsje- h werktuigkundige een Nederlands loort hebben gegeven, drie andere chen de grens overgeholpen en even bezittingen van vluchtelingen naar buitenland gebracht, egenover de Westelijke pers heeft onel Hasselman vóór zijn vertrek naar Haag nadrukkelijk de lasterlijke be- 'rins Bernliard twee dagen in Washington Geen begroetingsceremonie ins Bernhard is gistermiddag met Dakota op het vliegveld van hington geland voor een tweedaags ek, Hij kwam drie kwartier vroeger verwacht werd. De chef protocol het Amerikaanse dep. van Buitenl- ;n kwam pas een half uur na de tomst op het vliegveld. Er vond geen oetingsceremonie plaats. De chef en ambassadeur Van Kleffens een kort gesprek met de Prins, men naar de Nederlandse am- ade vertrok. Prins heeft vandaag met Truman ncht. euwe Russische ambassadeur gearriveerd nieuwe ambassadeur van de Sowjet- in ons land, de heer M. G. Th. ew, is gisteravond met het K.L.M.- :1 uit Praag op Schiphol aangeko- Hij werd verwelkomd door jhr H. eira de Mattos van het ministerie Buitenlandse Zaken, alsmede door ezanten van Hongarije, Polen, Tsje- lowakije en Roemenië. Per bus ging Den Haagi ISTER IN 'T VELD ZAL SPREKEN OVER WONINGPROBLEEM ister In 't Veld zal Vrijdagmorgen engelo voor de K.v.K. spreken bouwprogramma 1950 3 ar ei Een kleefbareautolamp ilips zal op de R.A.I.-tentoonstelling 20 tot 30 April de „troublelite" expo- i. Dit hulplampje biedt uitkomst bij in het donker. Het bevat o.m. een ïanente magneet, zodat het lampje :lke willekeurige plaats op de- auto orden vastgekleefd. Deze magneet sterk zijn, dat men het lampje bij achterlicht tijdelijk de plaats van icht kan laten ganisatie der staven had men hem geen inlichtingen verstrekt en het stereotiepe antwoord was steeds, dat de staven „ge reorganiseerd" werden. Toen kolonel Hasselman met het KLM- toestel gistermiddag op Schiphol arri veerde, werd hij onmiddellijk omringd door een legertje van journalisten, die iets ipeer wensten te weten over 'het geval Louwers. Kolonel Hasselman be perkte zich echter tot het antwoord: „Ik ben door de heer van der Gaag hierheen Een zoon van de heer 'F. H. te Ede, die gestuurd om iets te bespreken met niet over zijn volle geestvermogens be- iemand van Buitenlandse Zaken." Hij is schikte, is gisteravond omgekomen bij voornemens vandaag weer naar Praag een brand in een schuurtje, die hij ver terug te keren. |moedelijk zelf had ontstoken. Westerling krijgt een maand Indonesië voerde geen argumenten aan De rechtbankte Singapore heeft kapi tein Westerling heden tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, daar hij Malakka onwettig binnengekomen is. De mishandeling van een medegevan gene wordt later berecht. Daar de Indo nesische regering geen nauwkeurige ge gevens had verstrekt ter staving van haar beschuldigingen, hadden de Britse autoriteiten alleen te maken met de plaatselijke overtredingen van kapitein Westerling. Het bevel tot zijn deporta tie blijft nog steeds van kracht. Wat de mishandeling betreft, verklaar de Westerling nog, dat hij boos geworden was, omdat de medegevangene hem geen hand wilde geven en dat hij toen diens kaak gebroken had. Westerling was goed geschoren en hij weigerde het aan bod van een tolk, daar hij overtuigd was, de Engelse taal goed te beheersen. Hulp aan desertie tijdens R.T.C. niet zo erg? Groningse politierechter deelde lichte straffen uit. Twee personen, die een militair hiel pen onderduiken voordat hij naar Indo- zou gaan, zijn door de Groningse politierechter tot 150 en 50 gld. boete, of respectievelijk 30 en 25 dagen hechtenis veroordeeld. De rechter meende, dat de straffen zo licht kunnen zijrf omdat op het moment van het delict de R.T.C. volle gang was. De Officier was het hier niet mee ee Hij eiste tegen beide verdachten, die deel uitmaakten van de SS en N S.B. esp. 2 maanden en 250 gulden boete. Hij tekende hoger beroep aan. De veroordeelden waren H. E. uit Hol- wierde, wiens broer de militair was, en S. T. de G. uit Zuidwolde. Een derde ver dachte, H. R. A. uit Wedderveer, werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Met lucifers gespeeld Twee kleuters verbrand in schuurtje Twee zoontjes van de familie H. van der Velde te Oudehorne (Fr.), vijf en drie jaar oud, zijn levend verbrand in schuurtje, waar zij met lucifers speelden. De kinderen hadden een vuurtje ge maakt in de schuur achter de ouderlijke woning. Ze hadden de deur achter zich gesloten. Op eens sloegen de vlammen snel om zich heen, dat de kinderen midden in de vuurzee stonden. Ze wisten de deur niet weer open te krijgen. Toen op het hulpgeschrei toeschoot, was het te laat. ATO in Eindhoven beging 1000 overtredingen De directeur en twintig chauffeurs an het semi-overheidsbedrijf Ato te Eindhoven moesten gisteren terecht wegens meer dan duizend over tredingen van het rijtijdenbesluit. Een chauffeur mag gemiddeld 55 uur per week achter het stuur zitten, maar er erden wel weken van 90 uur gemaakt. De leiding van het bedrijf kreeg 21 maal 100 gulden boete, de directeur M. 18 maal honderd gulden of 18 maal 20 da gen, de chauffeurs 40 gulden of 20 da gen, behalve een werkloze, die 10 gul den of 5 dagen kreeg. Jongeman in Ede verbrand Soekarno weer president der republiek Binnenkort resten alleen de republiek en Oost-Indonesië A DE LIQUIDATIE blik Moh. Hatta ei grafenis. Beiden hebben gevoerd, waarbij Hatta Ier Indonesische deelstaten onderhandelen op het ogen de premier der republiek Halim over een eervolle be te Djakarta (Batavia) de laatste dagen besprekingen ;er ver tegemoet gekomen is aan de eisen van Djokja. De centrale regering (Republik Indo nesia Serikat of kortweg R.I.S.) neemt officieel het standpunt in, dat Soekarno haar president is, doch tevens is Soekarno president der republiek, aangezien er geen opvolger kan worden aangewezen zonder algemene verkiezingen en niemand nog aan dergelijke verkiezingen, die trouwens nog nimmer in de republiek gehouden zijn, schijnt te denken. Bovendien rijzen er moeilijkheden over de senaat. Volgens de voorlopige grond de R.I.S. moet er een senaat zijn, i de republiek zo druk bezig is de deelstaten op te slokken, verwacht dat binnenkort alk republiek en Oost-Indonesië zullen over blijven, zodat de senaat maar vier leden zou tellen. Het parlement telt officieel 159 leden (waarvan er intussen nog steeds geen 100 bij elkaar zijn), van welke 50 de republiek vertegenwoordigen moeten. Aangezien echter de deelstaten meeuw voor de zon verdwijnen, zal deze verhouding ook herzien moeten Na de besprekingen tussen Hatta en Halim verwacht men, dat de republiek Oost-Java, Madoera, Padang en Sabang onmiddellijk zal inlijven. Bij Pasoendan zal de .inlijving meer tijd vorderen, aan gezien de moeilijkheden met de Dar oei Islam nog niet zijn opgelost. Als de repu bliek Pasoendan er bij krijgt, dan zal zij de strijd tegen de Dar oei Islam moeten overnemen en men verwacht, dat Djocja dan meteen een deel van de T.N.I., die officieel onder bevel van Djakarta staat, in handen krijgt. In de andere deelstaten en gewesten zullen volksstemmingen worden georga niseerd en als geheel Sumatra bij de republiek gevoegd zal zijn, wordt het verdeeld in vier provincies: Atjeh, Noord-Sumatra (de tegenwoordige negara Oost-Sumatra en Tapanoeli), Midden-Sumatra (met Riouw) en Zuid- Sumatra (met Banka en Billiton). Java wordt verdeeld in drie provincies en Madoera wprdt een afzonderlijke pro vincie. De R.I.S. staat op het standpunt, dat zolang er nog provincies zijn, Djakarta de hoofdstad moet blijven. Een bekend politicus van de republiek zeide tegen A.N.P.: Wij breken de fede ratie Tjap Belanda (de Nederlandse fede ratie of R.I.S.) af en bouwen onze eigen federatie. Intussen is te Bandoeng besloten door wie wordt niet gemeld om voor lopig maar geen parlementsleden voor Pasoendan in te lijven, maar te wachten, tot er over het lot van Pasoendan zal zijn mene stemmen gunstig geadviseerd over de noodwet tot afschaffing der deel staten- Nader wordt gemeld, dat president Soe karno de noodwet getekend heeft. De be sluiten tot toevoeging van Padang, Sa- bang, Midden-Ja va en Madoera aan de republiek zijn reeds bij Soekarno. Mr Stikker op weg naar Europa Met eigen plan voor betalingsunie Minister Stikker is gistermiddag uit tfew York met de KLM naar Amsterdam vertrokken, nadat hij in Amerika een plan heeft opgesteld voor een Europese betalingsunie Hij zal dit echter voor lopig geheim houden; daar hij eerst in verschillende Europese hoofdsteden on derzoeken wiL of men daar reeds tot goede plannen gekomen is.' Alleen in dien West-Europa er niet zelf in slaagt, een plan op te stellen, zal mr Stikker met zijn eigen voorstellen komen. Hij heeft in Amerika kennis genomen van de officiële opinie teneinde 'de uiteen lopende standpunten te verzoenen. Voor dat hij op 25 dezer de vergadering dei- Organisatie voor de Europese Econo mische Samenwerking te Parijs bij woont, zal mr Stikker nog te Londen en Parijs besprekingen voeren. Het moei lijkste probleem is volgens hém, Enge land en West-Duitsland in de Europese betalingsunie te betrekken. Zonder En geland is er naar zijn mening geen unie mogelijk. Voor zijn vertrek verzekerde mr Stikker nog. dat Nederland 200 millioen dollar hulp nodig heeft. Toen men hem vroeg, wat er zou gebeuren indien dit bedrag zoals voorgesteld gehal veerd wordt, zeide hij, hieraan niet te willen denken. Nabij Minneapolis ii ren 15 personen bij het leven gekomen. Op een tentoonstelling te Chicago is een motor-scooter gedemonstreerd, die slechts 22Yj. kg. weegt en opgevouwen kan worden. Men kan de motor zó in de trein meenemen, In normale toestand is de scooter toch nog zó groot, dat hij bij het rijden een aangenaam zitje biedt Glanzend politiek Aureool Londen opgetogen over „blijde inkomste" van president Auriol Versteviging der Entente Cordiale tussen Engeland en Frankrijk DE (E GESCHIEDENIS HERHAALT ZJCH" en dus kan het zijn nut hebben daar diplomatiek stokje voor te steken. In de jaren 19211924 vertroebelden de Frans-Britse betrekkingen door het terugtrekken der bezettingstroepen uit Duitsland. Het is derhalve een Europees belang, dat thans, na de tweede wereld oorlog, de banden tussen Frankrijk en Engeland, beiden partners van het Atlan tisch Pact, zo nauw mogelijk worden aangehaald. Als zodanig heeft het bezoek van President Auriol aan Londen een symbolische betekenis. Het gaat niet on constatering, dat mevrouw Auriol een „elegante Parisienne" is, maar om de steviging ener „Entente cordiale". Duitsland ten aanzien van de Raad Europa, in het licht der overeenkomst over het Saargebied. In deze materie staat Engeland volkomen achter Frank- De intocht van de President der Franse republiek was buitengewoon feestelijk. Vanaf het Victoria station tot het Buck ingham-Palace stonden dikke rijen sen opgesteld, die de landauer, w; Auriol naast de Britse Koning gezeten geestdriftig toejuichten. Met stelijk eerbetoon werd de President Frankrijk ingehaald. Broederlijk 'hing de Franse „Tricolore" naast de „Union Jack". Het betreft hier het eerste statie- bezoek aan Engeland door een buiten lands staatshoofd, sinds het einde var de oorlog. Op de klanken van de Marseillaise, voorafgegaan door een escorte va: „Household Cavalry" begon de optocht en de samengestroomde Londenaars juichten, zo hard zij konden. Des mid dags legde President AurioT een krans op het graf van de Onbekende Soldaat Westminster Abbey. Hijzelf ontving de versierselen van „Knight Grand Cross of the Order of the Bath", de op één oudste orde voor ridderlijkheid Engeland. In Buckingham-Palace werd een feest maaltijd gehouden, waarbij de Britse Koning verklaarde, dat drie jaar geleden bij het verdrag van Duinkerken de ka meraadschap tussen de twee landen be zegeld werd. In zijn antwoord legde Pre sident Auriol er de nadruk op, Frankrijk nimmer het uur vergeten toen Engeland zich in 1940 aan de zijde Frankrijk had geschaard. In de duis- :e uren der Duitse bezetting Frankrijk geluisterd naar de stem Churchill. Met de President is ook diens minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- meegekomen, die een langdurig onderhoud had met zijn Britse collega Bevin. De besprekingen gingen over de bijeenkomst van de „Grote Drie" i lente. Ook zouden Schuman en Bevin geconfereerd hebben over de houding Demonstraties over terugkeer van Koning Leopold Verloven Ingetrokken Naarmate de dag der volksraadpleging ver de terugkeer van Koning Leopold nadert, stijgt de spanning in België en ontspannen de opgewonden gemoederen zich van tijd tot tijd, in vóór- of tegen- demonstraties. Gisteren trokken ongeveer 3.500 socialistische en communistische studenten van de Brusselse universiteit door het centrum van de Belgische hoofd- ad om het aftreden van' de koning te Een contra-demonstratie van pro-Leo- poltische R.K. studenten van de univer siteit van Leuven werd door de burge meester verboden. Tot nader order zijn met het oog op eventuele ongeregeld heden de verloven der Belgische militai- n gerdarmes van a.s. Zaterdag af in getrokken. DAT morgen in Hilversum twaalf ma rine-officieren worden beëdigd. DAT de prijzen voor schoenherstellers- werkzaamheden zijn vrijgelaten. DAT voor het gouden feest van de coöp. stoomzuivelfabriek te Dongen op 10 en 11 Mei 1600 personen worden uit genodigd. DAT in de St. Crt. van gisteren een wijziging van het eerste uitvoeringsbe sluit paramedische bedrijven en een wij ziging van de loonregeling voor rijswer- kers is opgenomen. DAT de Ned.-Belgische ver. van graan- onderzoekers op 17 en 18 Maart in Wa- geningen wetenschappelijke vergaderin gen houdt. DAT Jac. Vellenga te Leeuwarden (PvdA) benoemd is tot statenlid van Friesland in de vac.-R. Walda, daar K. Kracht heeft bedankt. DAT in Januari in ons land 48.794 ton ruwe aardolie werd geproduceerd tegen 52.228 ton in December (maandgemid- delde van 1946 t.m. 1949: 5,217, 17.724, 41.295 en 51.745 ton). DAT de coöp. aankoopver. Akkerbouw te Andijk voor f 225.000 een koelhuis voor >pootaardappelen en bloembollen zal laten bouwen. DAT de kustvaarder Amstelstroom (499 ton) voor de Holl. Stoombootmij te A'dam in Westerbroek te water is gelaten. DAT het Kon. instituut van ingenieurs zijn jaarlijks congres op 11 en 12 Mei in Hengelo (O.) zal houden. DAT tussen Kerstmis en Nieuwjaar in de bioscopen ruim f 137.000 (vorig jaar f 174.000) werd gecollecteerd voor het „Bio-vacantieoord" (verzorging van arme kinderen in „Russenduin" te Ber gen aan Zee). DAT van 12 tot 21 Mei in Geleen een tentoonstelling zal worden gehouden on- der de naam „Geleen, sleutel tot de 'mijnstreek". rijk. Middernachtelijk strijdtoneel in Franse Nationale Vergadering Anti-sabotagewet aangenomen Hoewel de communisten gisteren ter stond na de aanvang der zitting voort gingen met hun obstructie-taktiek, heeft het gisternacht in de Franse Nationale Vergadering lang geduurd, voordat weer ongeregeldheden ontstonden. Maar na vijf uur wachten werd het geduld van het publiek op de overvolle tribunes toch eindelijk beloond. Na een scheld partij tussen de communistische oud minister Billioux en enige rechtse ka merleden, stormden de communisten als vanouds op hun tegenstanders af minder dan geen tijd was de zaal her schapen in een strijdtoneel, drie honderd geachte afgevaardigden deelnamenZij klommen over ban ken en schopten en sloegen naar elkan der. Sommigen deden dit met de zware metalen ambtsketenen van de suppoos tenOp het hoogtepunt van de strijd kwam de politie erbij om de vechtenden te scheiden- Aanleiding tot de oproerige stemming onder de communisten vormde ditmaal het debat over de anti-sabotage-wet, welke wet met 393 tegen 186 stemmen werd aangenomen. Aan de stemming over het ontwerp had de Franse rege ring de vertrouwenskwestie gekoppeld. Het ziet er duister uit voor Marianne Frankrijk morgen zonder gas en licht? Zowel communistische als nlet-com- munistische vakbonden van arbeiders ix de Franse gasfabrieken en electriciteits- bedrijven hebben hun leden opgewekt m.i.v. morgen het werk neer te leggen. TWEE VLIEGTUIGEN IN BOTSING BIJ KOPENHAGEN Twee militaire eenpersoons-vliegtui gen zijn gisteren tegen elkaar opgevlo gen en ongeveer 16 km buiten Kopen- hage, bij Maaloev, neergestort. Drie mensen kwamen om het leven. Electrische Pony voor melkbezorging Op de R.A.I.-tentoonstelling ko-mt ee Haagse autozaak van 23 Maart tot 2 A-pril met een nieuwtje voor Nederland, nJ. de Brush electrische bedrijfswagen, in ver schillende typen. Zo zal er de Pony t< ien zijn, een driewieler met een laad- ermogen van 900 kg, geschikt voor h-uis- an-huis-bezorging van melk, groente e. een kleinere, vierwielige wagen met en laadvermogen van 600 kg, een actie radius van 60 km en een maximum-snel heid van 25 km per uur, alsmede Brush -met 'een laadvennjogen van Deze laatste heeft een actieradius 72 km en een maximum-snelheid 29 km per Lustrumspel in Stadion gaat niet door Door het besluit der autoriteiten op de nationale bevrijdingsdag de ov heidsbedrijven na 1 uur vrijaf te geven c-n zulks tevens te adviseren aan de par ticulieren is het plan om ter gelegenheid iet eerste lustrum der bevrijding een nationale demonstratie onder leiding van Carel Briels in het Olympisch Stadion te Amsterdam te geven, onuitvoerbaar ge bleken, aldus deelt de raad van commis sarissen van de N.V. Het Nederlandsch Sportpark mede- Churchill op het oorlogspad Hij eist opschorting nationalisatie aer staalindustrie Churchill heeft gisteren in het Lager huis een tactische frontaanval gedaan. Hü deed het voorstel, dat een parle mentscommissie eeit „herziening var kiesstelsel" zou bestuderen. Voorts drong hij er bjj Labour op aan, de nationali satie der staalindustrie tot negen n: den na de volgende verkiezingen uit te stellen- Indien de Labourregering op niet zou ingaan, zouden de Conserva tieven stemmen voor het, gisteren inge diende amendement op de troonrede. Churchill wees nog op het gevaar van een verdere devaluatie van het pond. zolang er geen vertrouwen is in de huidige Britse Regering. In antwoord op Churchills rede heeft Morrison nog gezegd, dat' hij diens op merking over „verdere devaluatie" on verantwoordelijk achtte. Ook was het voorstel, dat de ijzer- en staalindustrie met rust moest worden gelaten tot aan de nieuwe verkiezingen, zeer ..zonder ling." De liberale leider Davies, vroeg eveneens, waarom Churchill de kwestie der ijzer-en- staalindustrie thans op het tapijt hafTgëbracht, terwijl er krachtens de nationalisatiewet geen effectieve maatregelen konden worden getroffen vóór 1 Januari 1951. De liberale partij heeft een amende ment op de troonrede ingediend, waar in wordt betreurd, dat daarin niet ge waagd wordt van zelfbestuur aan Schot land en Wales. Verbreken de Het is blijkbaar de w Tsjechoslowaakse regering we maken zeer nadrukkelijk onderscheid tussen regering en volk dat het nu tussen dat land en Nederland hard tegen hard zal gaan. Na het beschamende proces tegen de Nederlander Louwers, een proces dat spotte met alle eisen van rechtszekerheid en na de vernederende wijze waarop onze vertegenwoordiger te Praag werd bejegend, toen hij een protest wilde overhandigen, heeft dan nu de regering van Tsjechoslowakije ge- eist, dat drie leden van het Nederlandse gezantschap te Praag het land zullen ver- Is het wonder, dat bij velen de vraag rijst, of niet langzamerhand het ogenblik aanbreekt, waarop de diplomatieke be trekkingen met die communistische rege ring dienen te worden opgezegd? Van een normaal diplomatiek contact is immers in steeds mindere mate sprake. Bij de overweging van"deze vraag moet velerlei worden bedacht. Bedacht moet onder meer ook dit worden, of zulk een verbreking van de diplomatieke contac ten juist niet in de kraam van het com munisme te pas komt. Rusland dat blijkt uit alles wil de banden tussen de Oost-Europese landen enerzijds en West-Europa anderzijds zoveel mogelijk verbroken zien, opdat het ook langs deze weg die landen van Oost-Europa nog eens extra onder eigen invloedssfeer kan brengen. Zeker is, dat de betrekkingen zolang mogelijk moeten worden gehandhaafd. Maar de moeilijkheid is. om de grens aan te geven tussen mogelijkheid en onmoge lijkheid. Onze indruk is, dat de regering te Praag ons wel uiterst dicht in de buurt van die grens heeft gebracht. Goede bezetting Wat bij de zorgen, waarvoor ons gezantschap te Praag in deze dagen wordt geplaatst, nog eens heel duidelijk geworden, is, dat de bezetting van de diplomatieke posten in heel veel landen deze tijd van zeer grote betekenis is. En tot die landen rekenen wij zegr be paald ook Oost-Europa. Daar doen zich bijzonder snel en in bijzondere mate moeilijkheden voor. Daarom is het van groot belang, dat de diplomatieke posten zo volledig moge lijk bezet blijven en ddt met name de ambassadeurs en gezanten zelf alleen in geval van strikte noodzaak en dan nog kort .mogelijk verstek laten gaan. Cr is enige aanleiding om dat te zeg gen. Het is in deze naoorlogse jaren het geval geweest, dat onze ambassadeur te Moskou van zijn post afwezig was toen die stad tussen vertegenwoordigers der grote mogendheden heel belangrijke besprekingen werden gevoerd. En thans is ook onze gezant te Praag niet aan wezig. Wij weten, dat de reden van zijn af wezigheid volkomen respectabel is. Hij vergezelt de Prins op diens tournee en kwam. daarvoor allegzh - .in aanmerking. Bovendien twijfelen wij geen ogenblik, zowel aan de integriteit, als aan de be kwaamheid van al die anderen op de - Praagse post, stellig ook niet van die drie die thans dat land zullen moeten verlaten. Voorts begrijpen wij uitnemend wel. dat de communistische regering haar spel toch zou hebben gespeeld, ook indien gezant aanwezig was geweest. Niettemin moeten wij van oordeel blijven dat in deze tijd van intens internationaal verkeer alle posten zo goed en zo vol ledig mogelijk bezet zijn. Alarm voor de pluimveehouders Kippen in Eindhoven en Geldrop stierven binnen een paar uur De pseudo-vogelpest heeft ons land be reikt. Gisteren is officieel bekend ge maakt, dat deze gevreesde ziekte op be drijven in Eindhoven en Geldrop is uit gebroken. Ter stond' zijn drastische maat regelen genomen. De pluimveestapel op de aangetaste bedrijven wordt afgemaakt en verbrand. De bedrijven worden geïsoleerd. De bur gemeesters van beide gemeenten hebben een verbod uitgevaardigd om pluimw Prijs van binnenlands vis meel verhoogd Een gunstige maatregel voor de visserij Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt heeft het bedrijfschap voor veevoeder de prijs van het binnenlandse vismeel verhoogd en opgetrokken tot die van het buitenlandse product. De visserij zal als gevolg hiervan ook prij zen kunnen maken vopr de vis, die tot vismeel wordt verwerkt. Behalve haring, die het beste geschikt voor de vismeelfabricage, kan ook andere zeevis hiervoor worden gebruikt. Nu de afzet van vis is teruggelopen, zal genomen maatregel ongetwijfeld gunstig werken op de bevordering van de afzet. De vismeelindustrie kan er op deze wijze toe medewerken, dat er in het algemeen voor de vis een bodem in de markt wordt gelegd. De verkoopprijs van vismeel zal worden berekend op basis van het eiwitgehalte. Voor harinq bedraagt dit 60%, d.w.z. dat op elke 10Ö kg haring 60 kg eiwit wordt gewonnen, "et vismeel wordt hoofdzakelijk be emd voor de mengvoederbedrijven als Bijen belaagden chauffeur van jeep En veroorzaakten een ongeluk, dat goed afliep. In Dubbeldam vervoerde iemand in in jeep een kist met bijen. Het deksel in de kist raakte los en de bijen ver- koze:. de vrijheid. Ze zetten een gecon centreerde aanval in op hun ontvoerder die raakte daardoor zo overstuur, dat hij de controle over het stuur verloor met een paal van het electrisch net conflict kwam. De paal brak af en het volgende obstakel, een boom. redde de jeep van een buitelpartij, die anders in een sloot geëindigd zou zijn. De be stuurder kwam met de schrik vrij. „Nooit van mijn levensdagen, neem ik byen op mijn wagen." en verpakkingsmateriaal te te verhandelen. Zij hebben de ingezete nen aangemaand voorlopig geen vogels van onbekenden of op de markten te kopen. Op deze. manier hoopt men uit breiding te voorkomen. Zoals men weet, heeft de vogelpest in België en Duitsland reeds veel schade veroorzaakt. Mocht de ziekte grote om vang aannemen, dan zal tot inenting worden overgegaan. Hoe snel de bijna altijd dodelijke ziekte zich kan uitbreiden, blijkt uit het vol gende. Een dierenarts uit Noord-Brabant meldde gistermiddag dr Venema, inspec teur van de veeartsenij kundige dienst, dat op zijn dorp drie kippen aan de vogel pest waren gestorven. Toen dr Venema twee uur later ter plaatse arriveerde was de helft van de pluimveestapel al dood. Alle markten gesloten Minister Mansholt heeft bepaald dat alle pluimveemarkten, tentoonstellingen, keuringen en andere gelegenheden, waar concentraties van pluimvee voorkomen in ge he el Nederland tot nader order gesloten moeten zijn. De minister kondigt bovendien een vervoersverbod af voor Noord-Brabant, Limburg en Zeeland voor alle pluimvee- levend en geslacht, gedood en gestorven pluimvee en delen daarvan; het vervoers verbod geldt eveneens voor verpakkings middelen. tenzij de inspecteur van de veeartsenijkundige dienst in het betref fende district ontheffing verleend. Bij optreden van vogelpest en in twij felgevallen waarschuwe men onmiddel lijk de veeartsennijkundige dienst of de burgemeester. WEERBERICHT Overwegend droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met enkele overdrijven- |1 de wolkenvelden en in de nanacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Vannacht iets minder koud met slechts op enkele plaatsen lichte nacht- Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 9 Maart. Zon op 7.09, nder 18.33; Maan op 0.42, onder 8.49 uur»

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1