Jlieuwe ei ltsrije(fouranl )e Ned. zakenman Louwers tot 15 jaar Iwangarbeid veroordeeld Wist U JAANDAG 6 MAABT 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. p ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Dertigste jaargang No 8063 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staaloosttcl; Is qfj ebtnn tnga bert in tegenspeel" QUICK BOYS opnieuw kampioen Zie pag. 3 Totalitairverpolitiekt vonnis it Praagse monsterproces veroorzaakt neerslag van 9 verontwaardiging en zware protesten TSJECHOSLOWAAKSE filiaalhouders van Moskou laten zich van een trieste kant kennen. Het zyn duistere praktijken, die in hun politieke affaire worden Cjireven. Men heeft de Nederlandse zakenman J. A. Louwers, van de A.K.U., door Si staatsgerechtshof te Praag laten veroordelen tot 15 jaar dwangarbeid. De Men achter het „IJzeren Gordijn", zelf meester in het bedrijven van wandaden, Hike erop gericht zijn de internationale verhoudingen te vertroebelen, beschui ten maar raak: spionnage, verraad en economische sabotage! Vanzelfsprekend |eft de Nederlandse Regering na het bekend worden van het vonnis tegen de er Louwers wederom een scherp protest bij de Tsjechische regering aangetekend, •^ertoe werd de Tsjechische gezant gisteren ten departemente van Buitenlandse •Iren ontboden. Pijnlijke verbazing en verontwaardiging is de psychische neerslag M dit ongemotiveerde, totaal „verpolitiekte" vonnis in Nederland. fl)e zaakgelastigde van het Nederlandse Jjantschap te Praag, de heer A. v. d. Tag. die het proces heeft bijgewoond, tilde aan Reuter mede. dat de advocaat (l> Louwers hem zal aanraden in hoger Creep te gaan Na het uitzitten van zijn taf zal Louwers uit het land worden zet en al zijn bezittingen worden ver- urd verklaard. Wen neemt aan, dat de. door de aan- (ger tegen Louwers geëiste, doodstraf j15 jaar dwangarbeid werd veranderd |dat hij bekend heeft, (wat men „be nnen" noemt) en geen Tsjechoslo- ^aks burger is. De heer v. d. Gaag zal h protest -indienen tegen het feit, dat fuwers elf weken vóór het proces in hzame opsluiting werd gehouden. Te- ns zal onze zaakgelastigde vandaag bij t ministerie protesteren tegen de. tij- hs het proces tegen de Nederlandse zatie te Praag geuite, beschuldigingen Wij herhalen nog eens slechts te kun- n afgaan op hetgeen de Tsjechische fs heeft onthuld. Op de achtergrond h dit proces leeft een (hört, hort... ken Tsjechoslowaküe gerichte activiteit h de Nederlandse legatie en Louwers hebben toegegeven, dat niet hy jeen, maar bijna alle leden van de Zatie zich hebben schuldig gemaakt ji ..grof misbruik van hun extraierri- riale rechten", hulpverlening bij ont- lichting op valse paspoorten en deel- tning aan economische sabotage. De aanklager, dr Josef Urvalek, noem- I bij name kanselier Th. Lochman. de lormalige Nederlandse gezant A- Ma- hs. de voormalige handelssecretaris. D tuseman. alsmede de tweede gezant- na-pssecrelaris M. J. Rosenberg-Polak l verdediger legde er de nadruk op. r Louwers als West-Europeaan niet lel meer deed dan het „verzamelen van «nomische inlichtingen" hetgeen in jjechoslowakije als spionnage werd be bouwd. maar in het Westen als het ge- bon verzamelen van gegevens gold. Eén Vacature in de ivoestijn De opvoedkundige, wetenschappe lijke en culturele organisatie der Ver- Naties. de Unesco, is op zoek naar een .hoofdopziener". Plaats van handeling is het Midden-Oosten, waar de hoofd opziener het toezicht zal krijgen over veertig scholen, in tenten en oude le- gerbarakken. Er gaan daar 21 000 Ara bische vluchtelingen „aap-noot-mies" leren. Hij zal per jeep, vliegtuig en ka- imeel van Aleppo tot Gaza door woestijnen en valleien zijn inspectie- Zeizen moeten maken. Behalve Engels en Frans dient hij goed op de hoogte te zijn van Arabisch en dat leert men Imaar niet een, twee. drie. is ons weer duidelijk geworden: was weer sprake van een politiek es- Het ging, aldus de Tsjechoslo- waakse rechtsverkrachters. tegen het At- lantisoh Pact en de imperialistische vijan- van de Sowjet-Unie. dat zijn dus de West-Europese mogendheden, inclusief Nederland. Terecht wordt er in het protest der Nederlandse regering op gewezen, dat deze gang van zaken niet anders dan een schadelijke invloed kan hebben op de verhouding tussen de beide landen. Deze rechtsonzekerheid gaat alle („IJzeren Gordijn)-grenzen te buiten. Het was on- ilij-k voor de Nederlandse autoritei- >m vóór het proces met de heer Louwers in contact te treden en hem in rechtskundige bijstand te verzeke- :n, terwijl een tolk niet was toegestaan. Slechts „aarzelend en zachtjes" ant woordde Louwers met ..neen", toen -hem gevraagd werd door de President van het Hof, of hij tijdens zijn voorarrest mishan deld was. Negen andere aangeklaagden. Tsjechoslowaakse origine, kregen straffen, variërende van 3 tot 25 jaar dwangarbeid. EEN RARE AMERIKAANSE NOOT Volgens de .New York Times" zou Louwers in Nederland bekend hebben ge- als „felle communist". Voorts zegt het blad, dat hij tot 1944 optrad als in koper van het Nederlandse betaal-con- cern, maar n» 1945 kreeg hij een leidende post bij de Nederlandse veiligheidsdienst Het A.N.P dat te bevoegder plaatse geïn formeerd heeft naar de bewering van de „New York Times", legt er de nadruk op, dat Louwers nimmer bij de Nederland se veiligheidsdienst werkzaam is geweest De bewering, dat hij communist was, werd belachelijk genoemd. Tsjechische gezant heden naar Praag Naar wij vernemen zal de Tsjechische gezant in Nederland nog vanavond naar Praag vertrekken. Deze reis, welke reeds enige tijd geleden was uitgestippeld, is thans extra belangrijk in verband met het Nederlandse protest bij de Tsjechi sche regering. Amerikaanse mijnwerkers weer aan het werk Loonsverhoging is toegestaan Het geschil tussen de Amerikaanse mijnwerkers en de mijneigenaren is op gelost. Gisteren heeft John Lewis voor de „Mine Workers Union" het nieuwe contract ondertekend, dat voor de ge hele vetkoolindustrie geldt en wa een loonsverhoging van 70 dollar cents per dag is bedongen. Hiermede is de staking van 372.000 mijnwerkers beëin digd Vandaag is het werk hervat. Nu een proces tegen Beran? In Praag wordt algemeen verwacht, dat een proces wordt voorbereid tegen aars bisschop Joseph Beran. Deze wordt er in een open brief van de communistische minister van justitie, Cepicka, van be schuldigd, dat hij de priesters en de R.K. gelovigen aanzet tot handelingen tegen de staat. Indien Beran zich niet zou ma tigen, zou de staat maatregelen tegen hem moeten nemen. Alle Amerikaanse geestelijken moeten Tsjechosloivakije verlaten Binnenkort zu'len alle Amerikaanse geestelijken Tsjechoslowakije moeten verlaten, aldus werd de Amerikaanse ambassade te Praag meegedeeld. De Tsjechoslowaakse regering heeft als grond voor deze nieuwe maatregel de nieuwe kerkwet aangevord, volgens gens welke alle geestelijken in het land Tsjechoslowaaksche burgers moeten zyn. Parachutisten uit Indonesië naar huis Bestemd voor instructie Naar de Nieuwe Leidsche Crt emeemt zullen deze maand 400 para chutisten uit Indonesië repatriëren. Zij van het commando van majoor Den Ouden uit Tjimahi. Onder hen bevindt ich een aantal Ambonnezen, dat zich net vrouw en kinderen in Nederland zal estigen. Hetis de bedoeling deze spe- iale troepen te belasten met de instruc- ie van Nederlandse eenheden, waarbij nen in het bijzonder denkt aan de vor ming van een afdeling parachutisten. Zoals men weet heeft België reeds der gelijke troepen. Verkiezingen bij slecht weer in Griekenland In Griekenland zijn gisteren voor het eerst sinds-1946 algemene verkiezingen gehouden, waaraan 26 partijen en coali ties deelnemen. De communisten, wier partij verboden is, namen niet deel. De einduitslag zal niet vóór 12 Maart be kend zyn. Ondanks het slechte weer. was de opkomst groot. Merkwaardig is, dat de dagbladen geheel buiten de verkie zingscampagne gebleven zyn, aangezien journalisten en typografen in staking Joegoslavisch vluchteling springt uit vliegtuig Liever de dood dan in handen der communisten. Joegoslavisch vluchteling, wien op Et vliegveld van Northolt in Engeland e toegang was ontzegg. heeft zich boven Nbord-Frankrijk op 2000 meter hoogte O" het vliegtuig gestort, waarmede hij 2 kar Zürich werd teruggebracht. Dt 0!uchteling, de 40-jarige Nicolaas Marti- •wpzick. had tevoren verklaard, dat hij Otlfmoord zou plegen indien hem de toe sng tot Engeland z«u worden ontzegd ►Sben de stewardess hem tijdens de lunch bedienen, gaf hij haar het presen- ïi terblad terug, opende de deur van he1 M liegtuig en sprong naar buiten D« transe politie heeft het moerassige er Jboste gebied ten Noord Oosten van S lentin afgezocht. Indien de Joegoslaaf der vele moerassen terecht is ge- zal er geringe kans zijh. dat hij •onden wordt Volgens Engelse bladen kas Martinozick een advocaat uit Bel li pado, die verklaard had, dat hij door n communisten gedood- zou worden, ineer hij naar zijn land terugkeerde Een gasolie-oorlog in Rotterdam Er heerst op het ogenblik een gasolie- irlog in Rotterdam en omgeving, welke oorzaak vindt in het feit. dat de leraffinaderij van de Caltex dezer da- in in gebruik is genomen. De Caltex :gt thans een grote activiteit aan de dag a voor haar gasolie een afzetgebied te roveren. terwijl le andere grote maat- rhappijen, zoals de Shell en de Standard il verwoede pogingen doen om haar leveringen te handhaven. Diverse maat- tiappijen leveren reeds belangrijk be leden de vastgestelde prijzen. |(IEUW PAND VOOR MASSA-JEUGD WERK IN ROTTERDAM Aan de Mathenesserlaan in Rotterdam een groot pand aangekocht, dat over nkele maanden geopend zal worden als entrum van de stichting clubhuizen De leugdhaven, waarvan de Geref. evange- isatie onder de buitenkerkelijke jeugd n Rotterdam uitgaat. Men wil hier wens het landelijk Geref. massa-jeugd- verk onderbrengen. Vaii daaruit zal leiding worden gegeven aan het werk Sat in de grote steden ter hand is ge- Weinig Labour-tvol Koning George opende vanmorgen liet Engelse Parlement Grotere voedselproductie in 't binnenland noodzakelijk; zwijgen over verdere nationalisaties KONING GEORGE VI VAN ENGELAND heeft hedenmorgen het Parlement officieel geopend. Uit zijn verklaring blijkt duidelyk, dat het by Labour thans gaat om een „beperkt program van wetgeving". Om met Shakespeare te zeggen: „Much ado about nothing". Maar al heeft het nieuwe program niet veel om het lyi, één ding valt onmiddellijk op: Nergens wordt in de rede de staalindustrie ge noemd, welke in October a.s. voor nationalisatie in aanmerking komt. tere voedselproductie in het binnenland noodzakelijk. Ook zal de Britse regering haar uiterste best doen om de ,Raad v; Europa" te doen slagen. Steun zal wo den gegeven aan de organisatie voi Europese Economische Samenwerking. Zoals men weet. hebben de Conserva tieven en de Liberalen zich voortdurend tegen de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie verzet. De Koning kondigde echter aan, dat, als erandere maat regelen noodzakelijk zijn ter handhaving van het nationale welzijn, deze zullen worden voorgesteld, ook al is de kans groot, dat zij twistpunten zullen vormen. Gematigdheid en angstige voorzichtig heid kenmerkt dit Labour-program. Veel nieuws krijgen wij niet te horen. Men zegt vriendelijk dank aan Amerika en Canada, voor de hulp, waardoor het dollartekort nog wat verminderd is. Een „gemeenplaats", ten aanzien van Azië, waar het Gemenebest zo aangenaam van gedachten wisselde op de conferentie te Colombo. Een beleefd knikje naar de Ver. Na- es en het uitspreken van schone ver wachtingen ten aanzien der contróle op de atoomenergie. Nauwe samenwerking het Antlantisch Pacht en Brussels Verdrag over de strijdkrachten. Zo iets als de „hartelijke groeten" de regering van Adenauer, kan me: ook nog uit concluderen. Veel belangrijker is, wat ten aar van de consumptie der Engelse bevolking zelf wordt gezegd. Let wel: De Britse economische moeilijkheden maken gro- NIEUW-GUINEA EN DE WEST. Met het oog op een deelneming Nieuw-Guinea aan de Ronde Tafel ferentie met de West verneemt uwe Leidsche Crt. uit Nieuw- Guinea, dat de Iriaanse delegatie R.T.C. hetzelfde standpunt als Suriname de Nederlandse Antillen heeft inge- nen ten aanzien van het burgerschap de nationaliteit, te weten instelling i landsburgerschappen, overkoepeld door de Nederlandse nationaliteit. POPULARITEIT VAN GOUVERNEUR VAN WAARDENBURG. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, heeft de nieuwe gouverneui van Nieuw-Guinea, de heer Van Waar denburg zich grote populariteit verwor ven in alle kringen der bevolking dooi zijn grote belangstelling van alle pro blemen van land en volk, zijn innemend optreden en grote werklust. Binnenkort zal hij zich naar Manokwari begeven c zich van de toestanden op de hoogte te stellen. Op verzoek van- het Centraal Bureau voor de Statistiek worden binnenkort aan de grens enkele tellingen van hel gemotoriseerde verkeer gehouden. Mare chaussees zullen vragen naar de woon plaats van de bestuurder, de plaats, waar hij die dag is gestart en het doel van de De Zuid-Hollandse Jachtvereniging organiseerde Zaterdag in de omgemng van de Residentie een jachtrit achter de meute. Een aardige opname van de honden, vóór het vertrek. Vorig jaar emigreerden 15.000 Nederlanders Er staan er nog tweemaal zoveel op de wachtlijst (Van een onzer verslaggevers) In 1949 zün meer dan 15.000 Nederlan ders geëmigreerd. Er staan er nog 30 000 op de wachtlyst voor de Verenigde Sta die Jaarlyks 3153 Nederlanders wil len opnemen. Geen wonder, dat de Chr. Emigratiecentrale een druk en belang rijk jaar achter zich heeft. Op de jaarvergadering van de 'Cen trale, die Zaterdag in Utrecht is gehou den, bleek dat het nog niet erg wil vlot ten met de samenwerking. d?r geweste lijke arbeidsbureaux. De regeling van de emigratie wordt volgens de voorzitter de Centrale, burgemeester A. War- van Waddinxveen. niet door alle di recteuren der arbeidsbureaux loyaal gevoerd. ..Deze mensen hebben soms grote moeite om de vrije organisaties de plaats te gunnen, waarop ze recht heb ben. Het stelt ons diep teleur, dat mer de zaak van de emigratie soms opoffert i de strijd om het eigen prestige De Staatscommissie, die de regering moet voorlichten ovef de errug: heeft haar rapport ingediend. Misschien kunnen langs de richtlijnen, die ir rapport worden aangegeven, betere houdingen worden 'bereikt, aldus de heer Warnaar. Met dankbaarheid gewaagde hij een ontwaken van de belangstelling der kerken voor de emigratie. De Geref. kerken hebben eindelijk deputaten be noemd. De heer Warnaar had veel tiek op de houding die deze kerken tot nog toe t.o.v. de emigratie hebben genomen. De Centrale telt thans ongeveer 2900 leden Na de huishoudelijke vergadering sprak mr J. S. Biesheuvel over emigra tiemogelijkheden in Brazilië. PRESIDENT EECHOUD MET PENSIOEN. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal de voormalige resident /an Nieuw-Guinea. de heer Eechoud. hans belast met de directie van het de partement van binnenlands besiuur en justitie, op 1 April Nieuw-Guinea met pensioen verlaten. BRAND IN SAIGON: 6000 DAKLOZEN. In de Chinese wijk van Saigon viel Za terdagavond een petroleumlamp om. Dui zend stroohutten verbrandden en zesdui zend mensen werden dakloos. Het hoofd van de Chinese „yolksrege- ring", Mao Tse Toeng en zijn ministers Tsjou en Lai zijn Zaterdag uit Moskou te Peking teruggekeerd. Oververmoeide Prins Bernhard gisteren met griep op bed Maar vandaag vloog hij al weer verder Prins Bernhard moest gisteren in Los Angeles wegens oververmoeidheid en griep het bed houden. Hij moest volko men rust houden, doch de ziekte liet zich niet ernstig aanzien. Vanmiddag kon hij zijn reis naar Texas voortzetten. Dokter M. Prinzmetal, die bij de Prins ontboden werd, zou later beslissen wan neer Z.K.H. zijm reis naar Texas en Wash ington zal voortzetten. Iemand uit het gezelschap van de Prins verklaarde gis teravond: „Het is uiterst moeilijk hem in bed te houden. Hij wil er uit en verder gaan en heeft sinds zijn vertrek op 2 Januari nauwelijks rust genoten." Een arts raadde de Prins aan. vandaag niet zelf te vliegen. Ongeveer twee honderd Nederlanders, die gisteren uit Zuid-Californië naar Los Angelos waren gereisd, moesten worden teleurgesteld. Er werd hun een boodschap van de Prins voorgelezen. Een lunch met de president van de Lockheed-maatschappij en een polowed strijd moesten van het programma wor den geschrapt. DAT het Arnhemse B.G. de Oberleut- nant A. Glueck, die in Apeldoorn twaalf illegale werkers liet fusilleren en een Amerikaanse piloot had doodgeschoten, tot 3 jaar veroordeelde (eis 7 jaar). DAT de ex-burg. van Lichtenvoorde en Wisch, T. A. Lamers, wegens verraad in Arnhem tot 5 j. werd veroordeeld (eis DAT aan de sigarenindustrie Smit en Ten Have te Kampen t.g v. het 50-jarig bestaan het praedicaat Koninklijke is ge geven. N DAT Zaterdag i n het gemeentehuis te Vught een door het Rode Kruis ge schonken gedenkraam werd onthuld. DAT R. Walda (PvdA), burgemeester van Ameland, in de Friese staten wordt opgevolgd door K. Kracht uit Sneek. DAT dit jaar in Wanssum wordt be gonnen met de bouw van een nieuw raadhuis. DAT deze week 351 Oostenrijkse kin deren voor drie maanden in Noord-Lim burg zullen aankomen. DAT gedep. staten van Noord-Brabant aan de betreffende gemeenten een voor lopig grenswijzigingsplan van Den Bosch en omgeving hebben aangeboden. DAT mej. J. Bolder uit Didam de sier- klompenindustrie zal vertegenwoordigen op de Ned. tentoonstelling Holland Fair, die in Mei in Philadelphia (V.S.) wordt gehouden. DAT in Eindhoven een internationale tentoonstelling is geopend t.g.v. het eer lustrum van de plaatselyke vereni ging van vakfotografen. DAT uit de stoomijzerplettery Van Rooij te Gemert een kantoorkassa met f 1500 na inbraak werd meegenomen en later leeg werd teruggevonden. DAT 26 Amerikaanse boeren, die een studiereis door Europa maken, Zaterdag in A'dam aankwamen om enkele dagen bij landbouwers in de Haarlemmermeer polder te logeren. DAT het ingenieursbureau voor bouw nijverheid te Oegstgeest begonnen is r de nieuwe De Ruyter-zeevaartschool Vlissingen. Dat het eerste internationale trekkers pad Moerbeke (België), Zuiddorpe (Zeeland), officieel in gebruik DAT de voormalige Willem III-kazerne te Vlissingen voor f 55.000 verbouwd zal worden en een deel als jeugdherberg wordt ingericht. DAT Zaterdag in Krabbendijke raadhuis in gebruik is genomen. jParys overleden. MEVROUW PETERS, MA.4R DE ECHTE? „Mevrouw Westerling?" „Ik was er al bang voor en ik heb gedurende de gehele reis moeilijk heden gevreesd. Maar ik ben het heus niet. Mevrouw Westerling is, denk ik, nog altijd in Djakarta. Ik kan u niets over haar vertellen, want ik ken haar niet. U heeft wel pech en ik kan my wel voorstellen, dat u zich heeft ver gist". Inderdaad, de journalisten hadden pech. Zij hadden vernomen, dat mevr. S. E. PetersDe Goede Zaterdag op Schiphol zou arriveren en spraken haar aan, in de overtuiging, dat de echtgenote van kapitein Westerling, die zich immers mevrouw Peters noemt, in Nederland was aangekomen. Haar baby (l'A jaar) stak de duim in de mond en trok een gezichtje alsof ze zeggen wilde: „Vind je nu heus, dat ik op kapitein Westerling lijk?" „Ik heb op de Te lok Betonweg 7 gewoond", vertelde mevrouw Peters „Westerling is enipe tyd op nummer f ondergedoken geweest. De Indonesi sche militaire politie heeft daar ear inval gedaan en wij zijn er een gehele nacht voor opgebleven. Ik hoop, n ik in Holland ben, niet nog meer la met mijn naam te hebben". Een kanjer van een snoek Zaterdag heeft schipper Wormsberl. it Harderwijk een snoek van 29 pond an de Hoornse afslag gebracht. Deze kanjer van een vis was 'gevangen op het IJsselmeer, waar tot dusver als snoek van 20 pond was uitgehaald. Aankomst troepenschip Atlantis hedennacht Het troepenschip Atlantis wordt heden nacht met repatriërende troepen Indonesië in de haven van Amsterdam erwacht. De ontscheping begint, voorziene omstandigheden voorbehouden, morgenvroeg om 9 00 uur. Boek over lotgevallen der Nederlandse Joden Naar de N ie uwe Leidsche verneemt, heeft het Rijksbureau Oorlogsdocumentatie de Amsterdamse hoogleraar prof. dr J. Presser de dracht verstrekt tot het schrijven werk. handelende over de lotgeval len der Nederlandse Joden in de jaren 1940—1945. Prof. Presser heeft deze officiële op dracht aanvaard. Lebrun overleden De voormalige Franse President Albert heden op 79-jarige leeftijd te De Prins heeft vorige week met goed gevolg een kort examen afgelegd voor bhnóvliegen. Hy bezocht Zaterdag geheime installaties van de Amerikaanse luchtmacht en inrichtingen voor proeven met raketvliegtuigen, in een woestijn op 155 kilometer van Los Angeles. Koningin Juliana officieel begroet Koningin Juliana heeft thans ir Anton bezoek ontvangen van de gouver neur van Tirol, die haar officieel, be groette uit naam van de provinciale r?gering. Brandje in Hervormde kerk van Oostzaan Alleen veel waterschade Een brandje, dat Zaterdagavond in d eenwenoude Hervormde kerk van Oost zaan ontstond, kon spoedig in de kiem worden gesmoord. De kerk, waa nterieur onlangs is gerestaureerd, kreeg veel waterschade. De koster had 's middags een pas ge plaatste kachel aangemaakt. Tegen z hoorde hij houtwerk knetteren. Een de oude muurstijlen bij de schoor- i had vlam gevat. De brand' rukte met al het beschikbare materiaal was het vuur spoedig meester. zaalwachters grijpen tijdig in Verkeerstagnatie te Parijs door staking bij bus en Métro DE WILDE TONELEN in de Franse Nationale Vergadering hebben zich ge durende het weekend herhaald. De obstructie der communistische afgevaar digden uitte zich o.a. in een lawine van amendementen, waarover eindeloos ge debatteerd werd en gemiddeld slechts na een half uur hoofdelijk gestemd kon worden. Toen de „anti-sabotagewet" opnieuw behandeld werd, kwam het wederom ■chorsing der zitting. Een legertje van communisten wilde de afgevaar digden van de M.R.P., dus de party van Bidault, molesteren, maar de zaalwachtera grepen bytjjds in. Zij blokkeerden de toegang tot de regeringsbanken, zodat een handgemeen voorkomen werd. Onbevredigend De kranten hebben dar. nu be richt gebracht, dat de ma: „.-offi- er J. J. Wichers, die reeds ve.;- jaren geleden een heel belangrijke uitvinding op marinegebied deed. de betekenis vaa zijn uitvinding thans ook officieel erkend gezien heeft. Zyn uitvinding maakte het mogelijk, dat duikboten ook onder water op volle kracht konden varen en weken lang onder water konden blijven. Maar Nederland en Engeland wilden er des tijds niet aan. De Duitsers bleken in dit opzicht een fijnere neus te hebben ea toen ze na de invasie in ons land op da papieren van deze uitvinding beslag kon den leggen, hebben ze gedurende een be paalde periode een grote voorsprong gehad. Dit ia blijkbaar nodig geweest om de aandacht op deze uitvinding te vesti gen. Nu is dan die erkenning afgekomen, al maakt ze op onseen wel wat sobera indruk. De uitvinder is bevorderd tot ka pitein-luitenant ter zee titulair en over wogen wordt een gratificatie van twee tot drieduizend gulden. Voor soberheid gevoelen wij alles. Mits over de hele linie. Maar dit geval van deze belangrijke uitvinding kw am voor ons besef toch niet het eerst in aanmer king om gebruikt te worden als een voorbeeld voor een sobere beloning. Men vergete niet dat de veronachtzaming van een belangryke uitvinding gedurende zovele jaren toch al heel weinig stimu lerend op jonge uitvinders vermag te Bedenkelijk Men heeft in ons u.au ..^en, aai ae ousuue de ..0 van een brochure over het ge- duienae enige zij het oon. tyd neett opgenouden. volgens a^cuae justi tie moent niet gesprotten women van in beslag nemen, net was alleen maar een kwestie van ophouden. In het airecte re sultaat kunnen wy weinig verscnil zien. De Justitie heelt de verspreiding opge nouden, omdat ze eerst wel eens wiidt zien, wat er in de brochure stona. Het moet ons van hei hart, aat wij dit een beaenkelyke wijze van doen vinden. Want dat is niet anders dan preventieve censuur. Had de Justitie de orochure in beslag genomen nadat haar gebleken was, dat aaarin dingen stonaen welke niet door ae beugel Jtonaen, aan stonci de zaak anders, ai was er dan ook misschien nog wei iets over te zeggen. Aiaar mans wilde de Justitie eerst van de inhoud kennis nemen, voordat de brochure mocht worden verspreid. En dat achten wy ge heel onjuist. De methode, hier gevolgd, is in lijn rechte strijd met grondwet en wetgeving. Deze kennen slechts repressief ingrijpen, ingrijpen nadat gebleken is. dat net ge drukte product laakbare cfingen bevat. Gaat men de andere weg volgen, dan is zonder meer bij censuur aangeland moet men straks elke brochure, elk boek en elke krant aan de Justitie ter be oordeling voorleggen voordat ze mogen worden gedrukt. Maar met drukpersvrij heid heeft dat weinig meer gemeen. Hardnekkige scheepsbrand in Rotterdam Vier spuitgasten bewusteloos door verstikkende rook Met 37 stralen bestreed de Rotter damse brandweer gistermorgen het vuur m een der ruimen van het Poolse schip General Walter (4742 ton). Men had Za terdagmiddag geprobeerd de brand te erstikken, maar dat was niet gelukt. Tijdens het blussen raakten v:er spuit gasten bewusteloos door de rook. Een van hen is in een ziekenhuis opgenomen. De brand ontstond door broeiing in een lading palmpitten. stukgoed, katoen en olienoten. Het vuur was zeer hardnekkig. Gisteren werd het aantal stralen opge voerd van 16 tot 37. De schade is zeer aanzienlek. De communistische actie in Frankrijk Obstructie wordt voortgezet. naar Volgens het wetsontwerp betreffende sabotage zullen personen, die zich schuldig maken aan het vernielen van oorlogsmateriaal, opzettelijk leveren van slecht werk in wapenopslagplaatsen, het hinderen van het vervoer van oorlogs materiaal of aan pogingen om het leger of de natie te demoraliseren, veroor deeld kunnen worden tot verscheidene jaren eenzame opsluiting. De regering tracht aldus Frans en Amerikaans oor logsmateriaal tegen communistische sa botage te beschermen. Ook voor de communisten in de As semblee geldt: „Ons is niets te dol". Immers zij dienden slechts ..scherts- moties" in. urenlang sprekende over niet terzake doende onderwerpen als. levensgeschiedenissen van verschillende het voorlezen van hele pagi- uit „l'Humanite" en gedichten. Eerst men van dit alles doodmoe werd. werd de sfeer iets gunstiger. De premier Bidault heeft zich per radio tot het Franse volk gewend in een rede. waarin hij een beroep deed op het gezonde verstand der Fransen. Hij legde verband tussen het onderzoek naar de „zaak der Generaals", de anti- sabotagewet en de huidige stakingen. Nadat hij een felle aanval had gedaan op de communistische revolutionnaire tac tiek. stelde hy een loontoeslag in het vooruitzicht, als de begroting voor 1950 zulks althans veroorlooft. Toch worden de stakingen voortgezet. In de Franse havens hebben Zaterdag vele arbeiders het werk neergelegd na een oproep van de C.G.T. Zondagavond besloten de Parijse transportarbeiders, dat op Maandag de Metro- en bussta- k:ng zou beginnen. Ten aanzien van het luchtverkeer heeft men de grootste de voornaamste verbindln- houden- Op het vliegveld Orly kwamen wel Trans-Atlantische toestellen binnen, maar er vertrok er Zo juist komt nog een Reu ter-bericht binnen, waarin melding wordt gemaakt van het feit, dat 70 procent van het per soneel der Parijse apotheken besloten heeft vandaag in staking te gaan. In Oost-Frankrijk breidt de staking der metaalbewerkers zich uit en er bestaat grote kans. dat ook de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven het bijltje zullen neerleggen. De Parijse hoofdstraten waren van morgen vol fietsers en voetgangers, die tengevolge van de staking niet per buj of Metro naar hun werk konden gaan. Er was niet veel te zien van de 3000 speciale vervoermiddelen, welke de re gering voor het vervoer der Parijzenaar* had toegezegd. Slechts de taxichauffeurs deden goede zaken! WEERBERICHT Zacht Tot morgenavond verwacht zDe Bilt: In de ochtend plaatselijk mist. overigen» j droog en overdag op de meeste plaatsen zonnig weer. Meest zwakke wind. over wegend tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Zacht voor de tijd van het jaar. iOpge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN ,«D^nsdag 7 Maart: z°n op 7.14, ondet 18.30; maan op 23.09, onder 8.13 uut 1 1 T V

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1