Jlietiroe jTeiftsdjc (Dmrnnl Obstructie, sabotage en gevechten in de Franse Nat. Vergadering Wfst U Tweede brochure van v. d. Starp tijdelijk opgehouden Frankrijk en Saargebied sloten overeenkomst ATERDAG 4 MAART 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: TeL 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste Jaargang No 8062 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: a W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatuastiefc Is gftebltoen oign facrt la tcgfjenspocf Kosak vertelt over kapitein Westerling Zie pag. 5 MARIANNE SCHAAMT ZICH Oppercommunist weigert spreekgestoelte te verlaten en bestelt broodje-ham met wijn EENS STOND FRANKRIJK AAN DE SPITS van de cultuur. Dichters hebben het bezongen „La France, la douce France", maar welk een tonelen spelen tich thans af in de Nationale Vergadering! Communisten leveren daar een veld slag met de andere parlementsleden en de „Republikeinse Garde". Afgevaardigden klemmen zich vast aan de banken, zodat hun colberts van het lichaam worden gescheurd. Vrouwelijke communisten werpen zich hysterisch op de grond en gillen „Gestapo, Chupo". En de Generaal, die de orde moet bewaren, veegt zich na afloop het voorhoofd af en zegt „Sjonge, sjonge, wat een kloppartij". En dit was de eerste ronde, waarbij velen na dit nachtelijk avontuur in een Parijs zieken huis zijn ontwaakt. Bij deze gevechten werd de vergade ring natuurlijk tijdelijk onderbroken er tie wanordelijkheden vingen aan, toen communistische afgevaardigden de handeling van het wetsvoorstel poogden te vertragen, hetwelk voorziet in maat regelen, die in verband staan met ae daden van sabotage door de extremisten gepleegd- De communistische afgevaar digden hadden' in verband met dit stel, een tegenvoorstel ingediend en traohtten zich een weg te banen naar het spreekgestoelte om een en ander te lichten. Zo ontstonden de gevechten en al spoedig regende het builen en schrammen. Na de schorsing der vergadering, maakt Herriot bekend, dat de ..commissie van orde" het volgende had besloten: 1 De communistische afgevaardigden en speciaal monsieur Duprat het recht tot spreken te ontzeggen en uit te sluiten van de zittingen. 2 De Officier van Ju stitie in de arm te nemen inzake de be gane wetsovertreding. Deze beslissing Werd door het communistische consor- - tium met gejoel begroet. Volgens het pro gram van de „commissie van orde' had men het recht de communist Duprat. die wederrechtelijk op het spreekgestoelte plaats nam, met de sterke arm uit de vergaderzaal te verwij deren. Toen dit besluit bekend werd gemaakt, had men de poppen helemaal aan het dansen. En zietDuprat, de oper-com- munist, liet brood met ham en een fles rode Bordeaux aanrukken, terwijl hij eer stoel onder zijn bereik liet plaatsen- Ver moedelijk was hij voornemens de nacht In het spreekgestoelte door te brengen Inmiddels ging de Nationale Vergadering tot stemming over, en keurde het schor- 6ingsvoorstel goed. Voorzitter Herriot hief de zitting op. waarna alle afgevaar digden, behalve de communisten de zaai verlieten. Tenslotte moest Duprat er aan gelove». Generaal Marquand en twee ongewa pende Gardeleden sommeerden drie maaL terwijl Duprat. die de Franse vlag lijn lichaam had gewikkeld, weigerde aan het dwangbevel te voldoen. De Geen torpedobootjagers. maar fregatten uit Amerika De Nederlandse Marineleiding deelt thans mede, dat inderdaad een aantal schepen door Nederlands Marinepersoneel Uit Amerika naar Nederland zal worden overgevaren. Het zijn echter geen torpe dobootjagers, maar zij behoren tot een scheepstype, dat in de Kon. Marine fregat wordt genoemd. Deze schepen zijn ge schikt om aan convooien bescherming te verlenen. Over het aantal over te dragen fregatten konden nog geen mededelingen worden gedaan. Kanton gebombardeerd Bij' luchtaanvallen op Kanton door Chinese nationalisten werden meer dan 700 personen gedood of gewond- De electrische centrale van de stad werd 'zwaar beschadigd. Britse staalindustrieën toch genationaliseerd Labour houdt koppig vol. De Britse regering laat haar plan, de staalindu strieën te nationaliseren, niet varen. De wet op deze nationalisatie wordt 1 Oc tober van dit jaar van kracht. De feite lijke overname van de staalindustrie zou 1 Januari 1951 plaats vinden. Er bestaat echter grote kans, dat spoedig nieuwe algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Devaluatie in Indonesië Naar de „Volkskrant" meldt, verkeren zakenkringen te Djakarta (Batavia) in onzekerheid over onbevestigde berichten, dat Zondag de koers van de Indonesische gulden tegenover het buitenland wordt gewijzigd. De officiële koers zou dan wel iswaar gehandhaafd blijven, doch voor het grootste deel der geldtransacties krijgt de Indonesische regering een aan zienlijk lagere notering. Ten aanzien van verschillende transfers ingevolge de R.T.C.-overeenkomsten zou de koers echter gehandhaafd blijven. Franse veldwachter past op de atoombom! Toekomstige „aitoom-werpers" die nen indachtig te zijn, dat zij in het Franse dorpje Vauchise-1 a-Fon'taine bij Avignon, eerst op de deur van het ge meentehuis dienen te kloppen. De ge- meentera-ad van dit naïeve dorpje, dat 826 inwoners telt, heeft het gebruik en het vervoer van waterstof- en atoom bommen verboden. De plaatselijke veldwachter is verantwoordelijk voor de stipte ten uitvoerlegging van dit verbod. De brave 'burgemeester stelde zulks voor, nadat de communistische •raadsleden een resolutie hadden inge diend, om atoom- en waterstofbom men 'buiten de wet te stellen. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben Truman en Sta-lin via de Ver. Naties tegen dit verbod in het liefelijke Franse plaatsje geprotesteerd. Een of ficiële bevestiging dient eohter te worden afgewacht! zei: „Ik ben door -het volk gekozen en ik weiger." Toen ging de grote Generaal Marquand versterkingen halen. Met hon derd man van de Republikeinse Garde keerde hij terug en buiten hoorde men het rumoer van deze allesbehalve „koude oorlog". Met Duprat aan het -hoofd wer den een honderdtal communisten uit de zaal „weggebezemd". De sabotage zal worden voortgezet en de communisten hebben reeds aangekon digd, dat er steeds vijftig afgevaardigden in de Kamer zullen zijn. om obstructie te voeren -Inmiddels breidt zich in geheel Frankrijk het aantal stakingen uit. zulks ter verkrijging van hoger lonen en een maandelijkse uitkering van 3000 francs extra. Men schat het aantal stakers reeds op 350.000 400.000, waarvan het over grote deel gevormd wordt door de me taalarbeiders. Ook het grondpersoneel van de vlieghaven van Orly -is in staking gegaan. Welk een droevig beeld! JONGE KRACHTEN NAAR NIEUW-GUINEA. Eind Februari zijn 210 jeugdige Neder landers uit Djakarta (Batavia) naar Hol- landia vertrokken om woningen te bou- wegen aan te leggen en schepen te lossen. Achter het masker van de laster tegen Louwers Felle strijd tegen de Westelijke legaties In het proces te Praag tegen de Ne derlander Louwers wordt zo langzamer hand al wat Nederland is over de hekel gehaald. Na aantijgingen o.m. tegen de KLM. en de A.T.O., (de Nederlandse vrachtwagendienst), welke instellingen van hulpverlening aan Tsjechoslowaakse vluchtelingen worden beschuldigd, wordt nu de gehele Nederlandse ambas sade te Praag in de aanklacht betrokken. Volgens het communistische pers bureau Ceteka heeft Louwers gisteren tijden-s zijn verhoor de namen genoemd van leden der Nederlandse legatie, die Tsjechische burgers geholpen zouden hebben op illegale wijze het land te ver laten en aan economische spionnage te hebben meegewerkt. Hierbij zouden be trokken zijn de Nederlandse militaire attaché, kol. B. R. P. F. Hasselman, de kanselier le klasse T. Lochmann, de Nederlandse handelsattaché Kruseman de legatieleden Van der Gaag Rosenberg. In Westelijke kringen is r van mening, dat de Tsjechische regering binnenkort een actie zal ondernemen tegen, de Nederlandse legatie te Praag In- verband hiermee wordt er op ge wezen, dat de Hongaarse regering na het proces tegen de Amerikaan Vogeler en de Engelsman Sanders, de V.S. en Engeland heeft verzocht hun legatie- personeel te Boedapest in te krimpen. De Nederlandse zaakgelastigde a.i. Praag, de heer Van der Gaag, die ook gisteren de zitting bijwoonde, verklaar de, dat hij het gehele proces beschouw de als „een demonstratie tegen he Westerse corps diplomatique in het al gemeen en de Nederlandse legatie het bijzonder-" De ondernemi-ngswacht van Goenoeng Anaga bij Poerwakcrta (West-Java) is door een bende ontwapend en ontvoerd- HIER IS WILLEM FERDINAND, eerste kind van de heer Pieter Maas en mevrouw Gonda MaasDoeve, 90.000ste inwoner van Leiden en gistermorgen met vreugde door de ouders èn door de stad verwelkomd. De kleine Willem Ferdinand weegt maar vijf pond en een half ons. Maar dat neemt niet weg dat hü reeds op de eerste dag van zün leven een intense belangstelling toonde voor zyn omgeving en niet verwikte of verwoog, toen de fotograaf met zün blitzlamp kwam en het knusse hoekje, waar zyn moeder met haar eerste „troonde", in de lens nam. De taart van het gemeentebestuur en de attentie van de NX.C. moesten natuurlek ook op de foto. Foto N. van der Horst. Washington contra Moskou Johnson, min. van Defensie, over de paraatheid van Amerika Geen absolute immuniteit tegen aanvallen van atoombommen NA DE VERKLARING van de Amerikaanse minister van Luchtvaart, heeft nu ook diens collega van Defensie, Louis Johnson, de actie onderstreept van de buitenlandse politiek van Washington, waaraan zekere risico's verbonden zyn. Volgens hem kunnen de Ver. Staten geen absolute immuniteit tegen aanvallen :an atoombommen beloven. Zelfs als meer dan 50 milliard dollar )or de beveiliging van het land wordt uitgegeven, zouden fanatieke piloten door een „zelfmoord-vlucht" er nog in kunnen slagen, een atoombom op Ame rika te werpen. Het Atlantisch Pact moet de aggres- eve bedoelingen van de Sowjet-Unie af schrikken en verijdelen. In zoverre is de toestand gunstig, dat ook de luchtmacht paraat is en leger en vloot hun man netje zullen staan. De Min. van Defensie meende in zijn rapport de positie van Amerika als volgt te kunnen samenvat ten: De Ver. Staten maken- aanzienlijke vorderingen in hun politiek van ..vrede door macht". 2 In Europa verbetert de situatie, maar Azië verdient meer aan dacht. 3 Amerika's conditie wordt krach tiger. Linkse delegatie geweerd Inmiddels treft het Amerik. departe ment van Buit Zaken steeds strenger maatregelen tegenover de communisten. Zo heeft het ook geweigerd visa te ver lenen aan twaalf pro-communistische West-Europese figuren, die een bezoek Amerika wilden brengen, om Tru- en het Congres te verzoeken de be wapeningswedloop te beëindigen. Tot deze prominente persoonlijkheden beho- de schilder Picasso, die in 194- de communistische partij toetrad. Voorts dr Hewlett Johnson, de deken in Canterbury, lid van de redactieraad in het Engelse communistische blad „Daily Worker", de Britse filmproducent Ivor Montagu, dr Max Cosyns. een vooraanstaande atoomgeleerden België. I van Amerikaanse senatoren heb ben op deze beslissing, de visa te weige- invloed gehad- Zo heeft senator Con- nally er op gewezen, dat de bovenge noemde delegatie ij-vert voor goedkeu ring van de Russische buitenlandse poli tiek en van de Kominform. Het State Department verklaarde dan ook, dat alle 12 gedelegeerden bekend staan als com munisten of „meelopers" en daarom krachtens de immigratiewetten niet in Ver. Staten kunnen worden toege laten. DAT de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, P. S. van 't Haaff, benoemd tot commandeur tweede klasse in de Danebrogorde van Denemarken. DAT de Deventer politieagent D., die het vorige jaar een beschonken arres- zo'n kaakslag toediende, dat deze overleed, door de Zwolse rechtbank tot 2 maanden voorwaardelijk is veroor deeld. DAT de 19-j. J. A. S. en de 23-j. J. B. uit Druten werden gearresteerd i.v.m. drie inbraken in Tiel en Druten. DAT er thans overeenstemming is over de pensioenregeling der mijnbeambten de pensioenpremie, behoudens goed keuring van de minister op 10 pet van het loon zal worden gesteld. DAT de gemeente f 500.000 zal ver strekken voor de bouw van een tunnel onder het station, welk plan in totaal f 1 millioen zal kosten en in 1951 gereed DAT aan de Amerikaanse Philips- maatschappyen in 1949 225 patenten zijn verleend. DAT wegens het uitgeven van porno grafische lectuur iemand uit Geldermal- sen is gearresteerd, die al eerder wegens een dergelijke overtreding werd ge grepen. DAT burgemeester C. W. van Omme ren van Nederhemert, na een 39-jarige diensttijd, met pensioen is gegaan. De Prins dineerde met filmsterren Maar gaat niet naar Hollywood Prins Bernhard heeft gisteren in Lu: Angeles de Lockheed- en de Douglas- vliegtuigfabrieken bezocht. Hij bezich tigde nieuwe typen, zag Constellations die voor de K.L.M. bestemd zijn, klom in de stuurhut van een nieuw jachtvlieg tuig en reikte de versierselen van mandeur in de orde van Oranje-Nassau uit aan Robert Gross, de directeur Lockheed. De Prins dineerde gisteren met groot aantal filmsterren, o.m. Joan Craw ford, Rosalind Russell, Ethel Barrymore, de Nederlander Philip Dorn (Frits van Dongen uit Scheveningen), Joan Fon- Irene Dunne, Clark Gable, Danny Kaye, Gene Kelly, Loretta Young, Dinah Shore, Tyrone Power. Linda Christian, Barbara Stanwyck en Robert Taylor. Wegens tijdsgebrek heeft -hij alle uitno digingen voor een bezoek aan Hollywood afgeslagen. De terugreis naar Nederland begint de Prins op 14 Maart. BRUINKOOLBRIKETTEN GOED KOPER Bruinkoolbriketten zyn m.i.v. 1 Maart goedkoper geworden. De groothandel mag per ton 36,25 rekenen in plaats van 37,50 en de kleinhandel moet de prijzen verlagen met 1 per toon, resp. een dubbeltje per eenheid. Oostenrijk vraagt verlichting bezettingslast. Oostenrijk -heeft de Westelijke mogend heden verzocht op alle mogelijke manie ren de last der bezetting te verlichten. O.m wordt voorgesteld alle bezettings functionarissen naar huis terug te zen den, waardoor woonruimte zou vrij komen. Na lezing van het werk door de justitie weer vrijgegeven AANVANKELIJK WERD GEMELD, dat gistermiddag in de Scheffer-drukkerij te Dordrecht beslag gelegd werd op een gedeelte van de oplaag van een ve brochure, welke mr J. E. v. d. Starp heeft geschreven als een voort zetting van zyn eerste brochure over het Englandspiel. De laatste brochure is getiteld „Een dolkstoot in de rug van het Nederlandse volk". De procureur-generaal bij het gerechts- >f te Den Haag deelde eenter mede, dat an een inbeslagneming der brochure geen sprake is. De verspreiding van de uitgave is alleen enige tijd opgehouden, doch na lezing van het werk door de justitie weer vrij gegeven. Bij de drukkerij in Dordrecht was hiervan echter,nog geen bericht binnen gekomen. Mr J. E. van der Starp was, zoals men eet, aanvankelijk verdediger van de -man Anton van der Waals, doch werd later als zodanig geschorst. In Januari j.l. heeft Van der Starp jor de Rotterdamse rechtbank terecht gestaan onder verdenking twee personen brochure te hebben bele digd." De zaak werd- echter aangehouden onderzoek naar de geestvermo gens van verd. in te stellen. In de nieuwe brochure geeft mr Van der Starp zijn persoonlijke visie op het Englandspiel. Voorts spreekt hij zyn mening uit over het beleid der Londense regeringen, over militair gezag, de rege ring Schermerhorn en over het „spel", dat volgens hem ook met Indonesië is gespeeld. Wat het Englandspiel betreft houdt zijn betoog in, dat dit door de Intelligence Service bewust en opzettelijk moet zijn gespeeld. De schrijver acht de Londense regeringen hieraan mede-schuldig. Zonder Engeland hiervan een direct verwijt te maken, meent mr Van der Starp hiervoor de verklaring te vinden het feit, dat Engeland er ondanks alles steeds op bedacht zou zijn geweest, de eigen belangen voor na de oorlog veilig te stellen. Krachtige verzetsorganisaties op het continent, geleid door bekwame politici, zouden Engelands machtsinvloed op het vasteland in de weg staan. Daar om zou Engeland zulke organisaties tijdig hebben lamgelegd. Hij besluit zijn brochure aldus: „Laat ons voorlopig be seffen, dat het lot, dat ons nu wacht, een rechtvaardig lot is en een rechtvaardig oordeel van de geschiedenis over een volk, dat zo weinig zelfrespect, zo weinig moed en zo weinig vaderlandsliefde bezit, dat het zich liever door dwazen en defaitisten laat regeren tot de onder gang, dan bereid te zijn in een moedige strijd om het bestaan zyn idealen te ver werkelijken." In Herofabrieken werkte men vaak 's nachts door Directie wegens ongeoorloofd overwerk De directie van de Hero-conservenfa- briek' te Breda is gisteren door de kan tonrechter aldaar veroordeeld: tot 4000 gulden boete of vier maanden hechtenis, wegens zeshonderd gevallen van- over werk zonder vergunning. Van- die ge vallen waren er vier ten laste gelegd, was een vergunning voor overwerk s avonds elf uur, maar men werkte dikwijls door tot de morgenuren Door de arbeidsinspectie hiervan niet in ken- te stellen, was de deur opengezet volkomen willekeur, meende de rechter. Het vonnis was conform de eis. Ministers V. d. Brink en Götzen naar Indonesië Het vertrek van de ministers Van den Brink en Götzen naar Indonesië is thans beptald op 11 dezer. Spanje heeft de nieuwe onafhankelijke I staten Vietnam. Laos en Cambodja er kend. LOUWERS STAAT IN PRA TERECHT en „bekende" schuld DAT de onderzeeboot Dolfijn van mid den Maart tot eind April een oefenreis maakt naar de Noordelijke wateren. DAT de 57 gevallen monteurs van de Kon. Marine gisteren in A'dam zijn her dacht met het onthullen van een gedenk plaat op de marinewerf. DAT het radioprogramma voor de strijdkrachten van vandaag af om half sven een serie Zaterdagse uitzendingen /er de Westeuropese Unie verzorgt. DAT de nieuwe veilinggebouwen In Nijmegen in September officieel worden geopend, doch gedeeltelijk reeds in ge bruik zyn. DAT in het I.C.C. te A'dam een show georganiseerd van Israëlische pull- zers en jumper?. DAT het door 't spoorwegongeluk bij Culemborg gestagneerde verkeer op het traject Utrecht-Den Bosch vanmorgen gedeeltelijk kon worden hervat. DAT het motortankschip Esso Holland 58 (laadcapaciteit 350 kub. meter) giste- n in Vlaardingen te water is gelaten. DAT de 38-j. B. H. uit Hilversum is aangehouden wegens het stelen* van ze- DAT het nieuwste Fokker-product, de S 13, een tweemotorig vliegtuig voor de opleiding van bemanningen, dezer da gen zyn eerste vlucht zal maken. DAT de viering van het 25-jarig ju bileum van de V.A.R.A. van de Tweede Pinksterdag naar 11 Juni is verschoven het feest niet in Soest, maar in Hil- sum wordt gehouden. DAT by de toepassing van de nieuwe wegenverkeersregeling auto's voorrang zullen moeten verlenen dan trams. DAT gisteren in Nijmegen de tweede moderne goederenloods van de Spoor wegen in ons land in gebruik is geno- en in Zwolle de derde in aan bouw is. DAT in A'dam de 31-J. bankwerker H. F. F., die vorige maand uit een psy- chopathen-inrichting is ontslagen, werd gearresteerd onder verdenking van een aantal inbraken te hebben gepleegd. DAT aanvragen van relsdeviezen voor de jaarbeurzen te Keulen en Hannover niet rechtstreeks bij de Ned. Bank. maar by.de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsland moeten worden aangevraagd. DAT vier van de vijf verenigingen voor kunstmatige inseminatie in de kop van Noord-Holland (Wieringermeer, Wie- ringerwaard. 't Zand en St Maartens brug) een fusie hebben aangegaan. DAT de in A'dam tot 14 j. veroordeel de beheerder van de Arbeiderspers in de bezettingstijd. H. J. Kerkmeester uit Bussum, Woensdag voor de R.v.C. komt. DAT de wegen, toiletten en riolering van het kampeerterrein in Hoek van Holland nog voor het zomerseizoen ver beterd zullen worden. DAT de vloot van de Holland-Ame- rika Lijn binnenkort wordt uitgebreid door aankoop van een Victoryschip, het welk de naam Aagtedijk krijgt en in de eerste helft van Mei in Rotterdam aan komt. Motor vloog op vrachtauto: twee doden De 42-jarige chauffeur R. Rezelman uit Westerland en de 22-jarige conduc trice D. M. J. Maassar uit Hippolytus- hoef zyn gisteren gedood ten gevolge van een motorongeluk in Den Oever. Rezelman vloog op zijn motor tegen een vrachtauto aan, die achterwaarts de hoofdweg op reed. Hij werd onmiddel lijk gedood en mej. Maassar. die op de duo zat, overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. In Januari een enorme brand schade Vier maal zo hoog als vorig jaar De directe brandschade over Januari wordt geraamd op ƒ2.490.240 (in Decem ber ƒ920.040, in Januari 1949 ƒ648.000). Dit enorme bedrag is vooral veroorzaakt door het grtfte aantal ernstige industrie- branden (in Januari ƒ1.704.000, in De- Weer margarine met vitamine Tegen de oude pry's Een margarinefabriek in Amersfoort heeft besloten, met ingang van Maandag. vitamine A te verwerken, terwijl de prijs 34 cent per pakje blijft. De extra-kosten neemt de fabriek dus zelf voor haar rekening. Zoals men weet, werd de toevoeging vorig jaar Mei stop gezet, omdat de regering geen gratis vitamine meer verstrekte. Rita Trubel van de K.L.M. was bij de Koningin Koningin Juliana toonde zich zeer ge ïnteresseerd irn de mogelijkheden, die voor de KLM in Oostenrijk bestaan, toen zij een vertegenwoordigster van de maatschappij ontving. Een kwartier lang sprak H-M. met mej. Rita Trubel, die uit Wenen naar St Anton was gekomen. Zij bood namens de KLM witte anjers SCHACHT ONTKENT DE GERUCHTEN Schacht heeft ontkend, dat hem een positië in Indonesië aangeboden is. Niets geleerd Sommige mensen schijnen toch wel uiterst hardleers te zijn. De wereld moge dan slechts na de grootste offers zich hebben ontworsteld aan de fascis tische aggressie en zij moge dan alle inspanning nodig hebben om zich tegen de dreiging van nieuwe aggressie te ver weren. dit alles blijkt nog altijd niet tot iedereen te zijn doorgedrongen. Het enige, maar dan ook zeer bedenkelijke, resultaat is, dat de verblinden zich laten spannen voor het communistische karre tje. Zulk een idealiserend warhoofd is ook de predikant K. Strijd. Hij heeft in Rot terdam een rede gehouden, waarvan de communistische pers met alle waardering melding maakt. Geen wonder, want deze predikant voer metterdaad helemaal in het communistische schuitje. Hij achtte het lossen van wapens voor een Christen ontoelaatbaar. En nu zal ds Stryd stellig llen beweren, dat hij zich, zo spre kende, niet heeft vereenzelvigd met de nunisten, maar wij zullen toch zo vrij zijn, dat anders te zien. En in Neder land bestaat gelukkig nog de vryheid om deze zienswijze uiting te geven. Het ds Strijd kennelijk nog altijd niet duidelijk geworden, dat hij langs deze weg wel het communisme, maar net niet de vrede dient. „De Waarheid", die juichend van dit •erwarde betoog melding maakt, deelt mede. dat de samenkomst waarop ds Strijd zyn verward betoog hield, georga niseerd was door „Kerk en Vrede" en communistische) Algemene Neder landse Vredesacties. We moeten haast hopen, dat „De Waar. heid" ook ditmaal niet de waarheid spreekt. Maar we vrezen, dat ze het nu toch doet. De handreiking In zijn partijblad komt nu ook de fractieleider der PvdA in de Tweede Kamer, mr Van der Goes van Naters, te spreken over de rede. welke prof Anema in de Eeerste Kamer heeft gehouden. Zonder commentaar geven wij ditmaal enkele punten uit het artikel van de heer Van der Goes van Naters weer. Hij zegt dan, dat de hand, welke prof. Anema in zyn „breed en sympathiek" betoog had uitgestoken, in het bijzonder tot de PvdA gericht was en de motivering deze samenwerking had hem ge troffen. Terecht, meent hy, ziet prof. Anema een mogelijkheid van samenwer king, positief voor wat betreft de buiten landse politiek en de verdediging van de democratie, en negatief voor wat betreft het afwijzen van het totalitarisme. Maar, vraagt hy, biedt dit wel een voldoende grondslag voor 'n gezamenlijke regerings- politiek? Hij blijkt dat te betwijfelen. Inzake Indonesië en Nieuw Guinea kun- zich, meent hij, alsnog moeilijkheden voordoen, en ook op sociaal-economisch gebied kunnen de opvattingen uiteenlo- Het denkbeeld van een kabinet, dat alle bona fide-partijen omvat, acht de heer Van der Goes van Naters wel aanlokke- naar bestaande tegenstellingen wor- :o toch niet opgeheven, zij kunnen integendeel verzwakkend werken. Hier tegenover valt, meent hij, de hoogst nut tige invloed en functie van de oppositie jaar tot jaar aan te tonen. Intussen betekent dit volgens hem niet, dat elk kabinet op de KVP of op de PvdA zou moeten steunen. Er zijn wel degelijk democratische meerderheidsgroeperingen denkbaar ponder één van deze beide. Ook al gaat men echter, aldus nog altyd r Van der Goes van Naters. zoals hij zelf doet, uit van de noodzakelijkheid van homogene kabinetten, dan sluit dit naar zijn overtuiging een veel nauwere samen werking van „rechts" en „links" niet uit In de politiek wordt, erkent hij, soms teveel nadruk gelegd op wat scheidt en daaraan acht hij ook de PvdA schuldig. Daarom, zo besluit hy, drukken wij nu als goede democraten gaarne en hartelijk de hand van de goede democraat Anema. „Bij de verdediging van de waarden, die hem bovenal dierbaar zyn, kan hy op 't zover de socialistische fractieleider. Nogmaals: wij geven dit thans zonder eigen commentaar door. Het leek onj echter gewenst, in ons blad ook van deze melding te maken. OPSCHUDDING IN DUITSLAND: Kolenmijnen voor 50 jaar in Franse exploitatie rpüSSEN FRANKRIJK en het omstreden Saargebied is een overeenkomst tot stand gebracht, die in de Westduitse federale hoofdstad Bonn en andere Duitse politieke centra grote opwinding en verontwaardiging heeft teweegge bracht. Frankryk ziet, volgens dit accoord, af van zijn aanspraken op het eigen dom van de kolenmijnen in het Saargebied. In ruil daarvoor krijgen de Fransen el het recht om gedurende 50 jaar de mijnen ln exploitatie te brengen. de Duitse staten te regelen, maar om tot een accoord te komen, moet men met zijn tweeën zyn. Wij hebben geduld en zullen wachten". In Londen acht men de nieuwe over- Duitslands „Saar-kehrt-Heim"-dromen vervliegen dus volkomen in rook. De economische banden tussen Frankrijk en het thans onafhankelijk geregeerde Saar gebied worden door de nieuwe over eenkomst zeer strak aangehaald. De Franse regering en de regering van Johannes Hoffman zullen diplomatieke vertegenwoordigers uitwisselen en de Franse Hoge Commissaris in het Saar gebied krijgt de rang van ambassadeur. De spoorwegen zullen worden geëxploi teerd door een gemengde commissie van zes Fransen en zes Saarlanders. De Duitsers komen ook daarin niet aan bod. De handelsbetrekkingen tussen de beide landen zullen aanmerkelijk worden uit gebreid en vergemakkelijkt- Toen dit nieuws in Duitsland bekend werd. hield Kanselier Adenauer ter stond een spoedvergadering met zijn ministers en daarna met alle leiders van de West-Duitse partijen. Volgende week komt de West-Duitse Bondsdag in spe ciale zitting bijeen. West-Duitse politici spraken open-lijk van trouwbreuk jegens Duitsland van het Saargebied. omdat de mijnen vol gens de grondwet federaal bezit zijn. Al leen Duitsland heeft, volgens hen. het recht om overeenkomsten met buiten landse mogendheden aan te gaan. Premier Johannes Hoffman van de Saar denkt daar anders over. Hij zei: „Wy zyn bereid onze betrekkingen met eenkomst niet nadelig voor het te slui ten vredesverdrag met Duitsland, dat misschien nog een wijziging in het ac coord tussen Frankrijk en de Saar zou kunnen brengen. WEERBERICHT Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- )f wolk: met vannacht of mor genochtend plaatselijk lichte regen of motregen. Zwakke 1^ tot matige en in het Noorden van het land later krachtige wind, overwegend uit Weste lijke richtingen. Vrij zacht. Opgemaakt te 10 uur. ZON EN MAAN Zondag 5 Maart: Zon op 7.18, onder 18.26; maan op 20.07, onder 7.40 uur. Maandag 6 Maart: Zon op 7.16. onder 18.28 uur, maan op 21.37, onder 8.01 uur. 11 Maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1