Jlicuwr griforfji (Courant e Truman sceptisch gestemd tegenover een conferentie met Stalin Kon. Familie ging „jausen" in schilderachtige boerderij Wist U VRIJDAG 3 MAART 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 806Ï HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F DTEMER CHRIS T ELIJ K-NA TI ON AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staaivasttcft Is gfie&fwen myn bert in tcyfjcnspoct" 90.000ste Leidenaar vanmorgen geboren Zie pagina 2 Het bellenblazender Pacifisten Hij wil gaarne een kijkje nemen in Moskou, maar dan als toerist! In antwoord op het voorstel van de Amerikaanse senator McMahon betreffende een conferentie in Moskou, waar dan de leden der Ver. Naties hun beste beentje zouden kunnen voorzetten om tot een oplossing te komen over het benauwende atoom-probleem, heeft Truman zeer nuchter geantwoord. „Zolang Ik president de Ver. Staten ben, ga ik niet naar Moskou. Wil Stalin naar Washington komen, !mU is het goed. Natuurlijk wil ik wel eens een kijkje gaan nemen in Moskou, i eerst dan als ik niet langer President der Ver. Staten ben. Ik voel er iets voo: itoerist." Overigens verklaarde Truman net zo hard bereid te zijn, aan de vrede mede te werken als ieder ander. Natuurlijk heeft Truman er niets geen waar tegen, dat Senator McMahon zijn plan van 'n rechtstreeks contact Stalin blijft doorwerken. Baat het et, dan schaadt het niet. Ook vindt de President het best, de Ver. Naties in te (schakelen bij een .vredesoffensief' en en weet. loopt Trygve Lie. de jverige Secretaris-Generaal, er bepaald Natuurlijk zijn lang niet alle senatoren (het met Trumans nuchtere zienswijze De atoombom-vrees bevordert dolle (diplomatieke sprongen. Zo wil senator Kenneth Wherry, leider van de Republi- dat Truman een serie ..liefdes- i" begint aan Stalin, welke cor respondentie een einde zou moeten ma- de koude oorlog. Inmiddels hebben ambtenaren van het State Department ronduit te kennen ge keven. dat zij niet verwachten, dat de (Amerikaanse regering het plan van sen: Sor McMahon voor een vredesprograi met de Sowjet-Unie zullen uitvoeren, pen dergelijk program zou de Noord Atlantische Raad in kwesties betrekken, die de draagwijdte van het Pact verre te jbuiten gaan. i Ook heeft de voornaamste woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buit Zaken zioh zeer scpetisch over het voorstel van senator McMahon uitgelaten. Maar nu iets anders: De Amerikaanse senatoren vernamen gisteren in een peime zitting van de ..commissie de strijdkrachten" dat er intens plannen zijn uitgewerkt, om in geval nood het gehele leven in de Ver. Staten pp voet van oorlog te stellen. Tot deze plannen behoren ook voorzieningen pe burgerbevolking tegen aanvallen met atoombommen. Op de vraag of de vrij plotselinge ver- radering der commisie wees op een mo gelijke dreiging in de naaste toekomst, antwoordde senator Tydïngs, die voorzit ter is van de ..Senaats-commissie voor de strijdkrachten" als volgt: „Neen het I Schacht naar Indonesië? j De „Frankfurter Abendpost" maakte i melding van de mogelijkheid, i dr Hjalmar Schacht, die onder betrekking in Indonesië zal ontvangen. Volgens het blad heeft „Oswald sultan fangeran". zwager van Hatta. die in Hamburg verbleef, van Hatta instructies pntvangen om Schacht een invloedrijke positie in Indonesië aan te bieden, pchacht zal echter spoedig voor een de- lazificatiehof moeten verschijnen. Elf- Iwerver beschuldigde zijn maat in oude moordzaak S. A., afkomstig uit Ame- and. die heeft bekend in December 1947 e 60-j. rentenier De Boer te Beekber- i een inbraak te hebben vermoord Zutphen tot 20 jaar werd veroor- eeld, ging in hoger beroep. Hij trok zijn lekentenis in en beschuldigde zijn mede- nbreker, de Amsterdammer H., die tot jaar is veroordeeld, van de moord. Voor •t Arnhemse hof werd opnieuw 20 jaar jëist en ook na een psychiatrisch onder- Dek hield de procureur-generaal het gisteren op. Twee psychiaters kon- het niet met elkaar eens worden )e raadsman zei. dat H. de leiding moet ebben gehad. Uitspraak over 14 dagen. E TWEEDE GOEDKOPE WONING- BOUWPLAN GOEDGEKEURD Tweehonderd woningen voor Leeuwarden Leeuwarden is de tweede gemeente, elke goedkeuring heeft gekregen voor e bouw van woningen met een vermin- ad. erde rijksbijdrage. Lisse had de primeur Dals bekend. De goedkeuring betreft een plan van 10 wonigen. De jaarlijkse bijdrage zal 130 per woning bedragen, de huur van woningen is vastgesteld op ƒ6,55 )ngerustlieid en ontstem- ■I ming in (le kringen van aardappelhandelaren In de kringen van de groothandelaren i enige ongerustheid en ontstemming ntstaan naar aanleiding van het ant woord van de minister van Landbouw. Jansholt. op vragen, die het Tweede (amerlid Nederhorst had gestéld. De ister heeft daarin verklaard, dat de rys van zandaardappelen 6 tot 8 cent •u bedragen. De groothandelaren verklaren echter at zij reeds drie weken niet in staat zijn andaardappelen voor minder dan 8 a 10 te kopen, omdat de goedkopere Dorten ongeschikt zijn voor de con- umptie- -norme export, zo verklaren de roothandelaren heeft deze prijsverhoging de hand gewerkt en wanneer niet >oedig wordt ingegrepen, zullen de rijzen van alle aardappelen nog meer ijgen. Volgens hen is de export niet ge- eel stopgezet. De export van zandaara- gaat normaal door. Er zouden og ongeveer 2000 wagons aan Frankrijk eleverd moeten worden. DE SFEER DER UNIE. j In Malang zijn alle Nederlandse straat- lam en verdwenen. Wat erger is ook de |amen Wilhelminastraat en Julianastraat afgeschaft. betreft hier slechts den maatregel ge lijkstaande met het sluiten van eer brandverzekering door de gewone bur ger". Overigens voelt Truman zich ïr Washington nog volkomen veilig en za] in het atoom-tijdperk" de regerings zetel niet verplaatst worden. De verhouding AmerikaRusland wordt er intussen niet beter op. Gromyko heeft afwijzend beschikt in een nota op het verzoek van Amerika om uitreis--1 te verstrekken aan een aantal staatsbur gers van de Ver. Staten. De beschuldi ging wordt uitgesproken, dat Amerika op onwettige wijze tienduizenden burgers der Sowjet-Unie in de bezettingszones van Duitsland en Oostenrijk vasthouden De invasie der 500.000 Duitse communisten De Pinkstermars in Berlijn formeel verboden. Door de communistische „Vrije Duitse Jeugdbeweging" werden gisteravond in alle Oost-Berlijnse districten fakkelop tochten gehouden ter demonstrering. dat zij met Pinksteren toch naar West-Ber- lijn zullen gaan. Het gemeentebestuur van West-Berlijn en de drie Westelijke commandanten hebben echter alle com munistische demonstraties met Pinkste ren verboden .en elke inbreuk, op het ver bod zal krachtig worden onderdrukt. Zoals men weet, heeft de regering van Oost-Duitsland onlangs aangekondigd, dat 500.000 jeugdige communisten in de laatste week van Mei in West-Berlijn „tegen de oorlog" zullen komen pro testeren. Verdachte sloeg getuige in het gezicht VechtpartU in de Haarlemse rechtszaal De 29-jarige A. A., die gisteren met nog twee jongelieden voor de Haarlemse rechtbank terecht stond wegens diefstal, heeft een getuige zo geslagen, dat nij een bloedende wond aan het gezicht kreeg. A. meende, dat de getuige stond te liegen. Toen hij was gekalmeerd, werd de behandeling voortgezet. Tegen de drie werd vijf jaar geëist. Kleine groep emigranten naar Zuid-Brazilië Op 17 Maart vertrekken 24 Neder landse emigranten per boot uit Antwer pen naar Zuid-Brazilië, waar sinds 1948 al 70 Ned. gezinnen wonen. Bij de groen een gezin van 13 personen. De kolonie Brazilië staat onder leiding van ir J. Heymeijer uit Wassenaar. Nog een stap verder dan Bussum Duizend gelijke woningen zonder rijksbijdrage Een Gronings architectenbureau werk aan een plan voor het bouwen va eerste permanente woningen in ons land zonder rijksbijdrage, door het in n opdragen aan één aannemer van bouw van 1000 precies gelijke woningen, verdeeld over verschillende gemeenten. Met enkele gemeenten zijn al bespre kingen gevoerd en de eerste opdrachten kwamen reeds binnen. De ontworpen woning is een een dige burgerwoning: gelijkvloers een grote woonkamer, eetkeuken. kelderkast en schuur, en boven drie slaapkamers, douche en balcon. Men hoopt de totale bouwkosten van deze volwaardige ningen door bouwmethode en massale aanbesteding zodanig te kunnen bepalen, dat bij een normale huur van- 5 a 5% gul den zonder rijksbijdrage een rendabele •exploitatie mogelijk zal zijn. Een half millioen sigaretten onder de vloer Drie inbrekers gearresteerd Onder de vloer van een werkplaats in de Nozemanstraat te Rotterdam werden ongeveer 450.000 sigaretten gevonden, die afkomstig zijn van de inbraak, die een maand geleden in een entrepot aan de Westzeedijk werd gepleegd- Er werden toen een half millioen Chesterfield- en 10.000 Philipp Morris-sigaretten buit ge maakt. Er zijn drie arrestaties verricht. Straks elke vier dagen een tank schip in Pernis In Pernis is men met man en macht bezig de nieuwe raffinaderij van de Caltex zo spoedig mogelijk op volle toe- te laten draaien. Het ligt in de be doeling. dat er elke vier dagen een tank schip zal binnenlopen. De capaciteit van de raffinaderij zal 20.000 vaten per dag bedragen. Er werken ongeveer 500 man. „Toen een troep schurken, nu niet veel anders" Beledigde Statenlid by begrafenis de regering? „In de tijd van de bezetting werden wy geregeerd door een troep schurken, maar nu is 't nog niet veel anders". Deze krasse uitspraak zou het communistische hd van de Drentse Staten. O. Kaspers uit Gasselternyeveenschemond, hebben ge daan in een toespraak, die hij namens de familie hield bij de herbegrafenis van een in Duitsland omgekomen Nederlan der, op het kerkhof te Gieten. De Asser politierechter veroordeelde hem wegens belediging van de regering tot 14 dagen gevangenisstraf en gisteren werd voor het Leeuwarder- hof bevestiging van dit vonnis geëist. De raadsman zei, dat Kaspers de rege ring niet had willen beledigen en dat K. slechts verband -heeft gelegd tussen fei telijke toestanden van toen en nu. Uit spraak over 14 dagen. Grote sneeuwval in St Anton speelbreker bij het skiën Twee arresleden met rinkelende bellen baanden zich gisteren een weg door de smetteloze sneeuw over de heuvel, waarop de boerderij van de landbouwer en ski leraar Albert Pfunder, een paar kilonieter van St. Anton, is gelegen. In de arre sleden zaten, goed ingepakt, de leden van de Nederlandse Koninklijke Familie, die bij de Plunders gingen „jausen" (koffiedrinken). De Koningin had het diner voor die rond in hotel Post laten afzeggen, want na het „jausen" bij de Pfunders, dat sinds jaar en dag bekend, is er in „v maag geen plaatsje meer voor een diner. Hur *an® duurde het verblijf bij Prinses Irene was met van de partij. d= P'"«ders en toen gm8 het in snel tempo met ae arresleden bergafwaarts, door het smalle tunneltje en voorbij het Moorse kerkje, hotelwaarts. Mogen wij de Tyroolse boeren geloven, dan is de „grote sneeuwval" thans be gonnen. Wanneer die werkelijk inzet, zal die het skiën op de Galzig wel voor drie dagen onmogelijk maken en zullen de prinsesjes zich ergens anders mee moe ten vermaken. Voor de Koningin zal dit wellicht aanleiding zijn dagelijks nog meer te rusten dan zij dit tot op heden placht te doen. Het is. zoals iemand de omgeving van de Koningin het zei: De Koningin heeft zich voorgeno men deze vacantie te besteden rusten en nog eens te rusten.. Regentschap en voogdij Het politieke kluchtspel te Praag Volgens bekend recept pleegt Louwers zijn „bekentenis" Critiek van de vrije, democratische pers angstvallig geweerd In een rechtszaal, waarin ongeveer 50 plaatsen onbezet bleven is gisteren te Praag het proces tegen de 35-jarige Ne derlandse zakenman Johannes Louwers beschuldigd van spionnage, verraad, sa botage. hulpverlening en de verdere ge bruikelijke „wandaden tegen de staat" be gonnen. Zoals wij gisteren reeds in een deel ïzer edities meldden, zou Louwers de zelfde dag al „bekend", maar aan de waarheid van dergelijke berichten moet ten sterkste worden getwijfeld. Deze worden namelijk aan het officiële Tsjechische persbureau Ceteka ontleend en zijn volkomen oncontroleerbaar. De Thans vrijstelling van dienstplicht als twee broers al in wapenrok zijn Meer buitengewoon dienstplichtigen van lichting 1950 Van de lichting 1950 zullen meer per- men tot buitengewoon dienstplichtige kunnen worden bestemd dan vroeger, zo blijkt uit een KB. in het Staatsblad K 53. In aanmerking zullen komen zij. van wie twee broers dienen of gediend hebben. (Voordien was dit pas bij drie broers mogelijk). normen, die tot nu toe golden om b.g. dienstplichtige te worden op grond Gisteren een millioen eieren in Barneveld Voor 't eerst na de oorlog. Voor het eerst sinds de oorlog werden gisteren ongeveer een millioen eieren in paar uur tijds in Barneveld aange voerd. Vóór de oorlog waren dagen van of twee millioen en zelfs meer, heel gewoon, maar de laatste jaren durfde men meer te spreken van „Barnevelds glorie kraait victorie." De prijzen lie pen gisteren terug van van 14 tot 13 gul den per 100. Er is op 't ogenblik weinig uitvoer naar Duitsland. Onbewaakte verbandpost leeg geplunderd Vertrouwt In 1947 plaatste de afdeling Apeldoorn an de Ned. ver. E.HJ3.0. op negen km afstand van deze plaats, aan de Amers- foortse weg. een onbewaakte verband post. Ter plaatse gebeuren nogal veel ongelukken. Vorige zomer werd al eens complete verbandkist gestolen en deze week is de nieuwe verbandkist weer spoorloos verdwenen. Zo'n kist kost 125 gulden. De E.H.B.O. i Apeldoorn zal de post voorlopig leeg oeten laten staan, tenzij de dieven het onsociale van hun daad inzien en de kist terugbrengen. In totaal bijna 3800 duplex- woningen aanbesteed Tot 1 December zyn in totaal 3796 duplex-woningwet-woningen goedge keurd en aanbesteed. Dit kostte ruim f3.179 000 extra, ofwel f837.65 per wo ning. In 1948 en de eerste tien maanden 1949 kwamen 1323 duplexwoningen gereed. dat een broer is gesneuveld of met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld, hebben enige verruiming ondergaan. Thans zul len o.a. zij daaronder vallen, die een broer hebben gehad, die in oorlogstijd als zeeman verplicht heeft gevaren en ten gevolge van oorlogshandelingen is over leden of wordt vermist. Bovendien is de voorwaarde vervallen, dat overlijden een broer, die als verzetsman in ge vangenschap is geraakt, 6 maanden na zijn terugkeer uit gevangenschap moet hebben plaats gehad. Zij die op bovenvermelde gronden niet tot bg. dienstplichtige kunnen worden bestemd, kunnen in aanmerking komen voor beperkte militaire verplichtingen in vredestijd. Deze groep wordt gevormd uit jongelieden, die komen uit gezinnen welke al grote offers aan het vaderland hebben gebracht. De belanghebbenden zullen door d burgemeesters nader worden ingelicht. Zoals men weet zullen van de voor jaarslichting 1950 slechts enkele duizen- Westelijke journalisten kregen geen toe gang tot het proces. Toen aan het hof gevraagd werd, of er kaarten voor -de Westelijke verslagge vers beschikbaar waren, kreeg me horen, dat dit „onmogelijk" was en slechts kaarten werden verstrekt familieleden der 9 Tsjechische medebe- klaagden en aan fabrieksarbeiders. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken klaarde dan ook, dat de te Praag tegen de Nederlandse diplomatieke vertegen woordigers geuite beschuldigingen, tot „het gewone recept behoren in dit genre communistische processen en categorisch kunnen worden tegengesproken". Volgens een verslag van Ceteka Louwers o.m. vriendendiensten hebben bewezen aan een Tsjechische politieke vluchteling door 2 koffers met juwelen voor deze persoon naar Wenen te bren gen. Hij zou toegegeven heben, dat zijn handelwijze onverenigbaar en tegen het .belang van de Staat gericht was" Sn zo zou Louwers die er volgens de Nederlandse zaakgelastigde, de heer J. d. Gaag, na urenlange ondervraging bleek en vermoeid uitzag, alle aan klachten heben bekend. Op illegale wijze Tsjechische burgers an de kapitalistische klasse het land hebben uitgeholpen, deviezensmokkel, vervalsing van documenten, economische spionnage etc., dit alles behoorde tot de bekentenismanie.volgens de acte van beschuldiging. Op economisch gebied hebben de 10 beklaagden „ten gunste de kapitalistisch oligarchie van de samenzweringen gesmeed, samen met buitenlandse spionnen en Tsjecho- slowaakse verraders!" Dit zijn totnutoe de ergste beschul digingen. die tegen een buitenlander in Praag zijn uitgebracht. Geduld tot het jaar 2000! De directeur van de E.C.A. Paul Hoff man, schat: Engeland en andere Euro pese landen zullen hun Amerikaanse dol- lerleningen. ondanks de zich herstellen- niet vóór.... het jaar 2000 i deze maand worden opgeroepen, kunnen terugbetalen! DAT een jubileumcomité tijdens de viering van het 60-j. bestaan van het diaconessenhuis te Breda f41 000 aan bood voor een nieuw ziekenhuis. DAT een R'damse transportondernemer is gearresteerd, daar hij met een uit Duitsland gesmokkelde 10 tons vracht auto motoren en benzine clandestien naar onze Oosterburen vervoerde. DAT twee A'damse jongens (13 en 15 jaar), die Zondag uit een voetbalkeet aan de Haarlemmerweg snoepgoed had den gestolen, zijn gearresteerd. DAT op 11 Maart in 'het vroegere veer huis aan de Lek in Beusichem een jeugd herberg wordt geopend met plaats voor 78 trekkers. DAT A. F. E. Mahler als consul in Bordeaux is opgevolgd door de vice-con sul, J. P. H. Mahler- DAT het rapport in zake Schieveen Ypenburg binnenkort gereed is. DAT verschillende verenigingen in Sneek, die dit jaar jubileren, van 10 tot 15 Juli een feestweek zullen houden. DAT het congres van de ver. van Ned gemeenten dit jaar op 11 en 12 Juli in Arnhem wordt gehouden. DAT het thuisfront voor buitenker- lijke militairen Humanitas op 1 April ir A'dam een vergadering belegt over de demobilisatie en op 11 en 12 Maart ir Vierhouten een weekend voor gerepa- trieerden. DAT in hoger beroep voor het Arn hemse hof 6 jaar werd geëist tegen de 35-j. schilder Ch. P. H. uit Almelo, die tot 5 j. was veroordeeld wegens roof overvallen in Overijssel. DAT de spoorbootverbinding Stave renEnkhuizen met de a.s. winterdienst- regeling wordt ingekrompen en zij inet één veerboot zal worden uitgevoerd. DAT het motorbeurtschip Zeeland (103 ton) uit Haamstede op het Zijpe is aan gevaren en aan de grond gezet, waarbij de schippersknecht B. Capelle werd ge- DAT de prijzen voor smidswerkzaam heden blijkens de St.crt van gisteren vrij zyn. DAT de woning van W. L. Snijders aan de Verschoorstraat te R'dam van nacht door onbekende oorzaak groten- dels uitbrandde. DAT een centraal beambtenfonds voor het mijnbedrijf in de plaats zal komen van de vijf pensioenfondsen, die het be drijf thans telt. Trein ramde ontsporende kolenwagens Dubbel ongeluk by Culemborg Vanmorgen om kwart voor vijf is een kolentrein bij Culemborg door het warm lopen van een as ontspoord. Tien wa gens liepen uit de rails. Een trein, be staande uit lege kolenwagens, die de andere trein op het ogenblik van het ongeluk passeerde, kwam met de ont sporende wagens in aanrijding. Het treinverkeer werd in beide rich tingen gestremd. De D-trein Amsterdam- Basel werd over Rotterdam geleid. An dere treinen reden slechts tot Culem borg. De exprestrein Amsterdam Maastricht kon alleen tussen Eindhoven en Maastricht rijden. Het lokaal verkeer werd onderhouden met bussen. Opnieuw boete geëist voor onbevoegd balsemen Wat bedoelde de wetgever met „lijkopening"? Tegen mevrouw J. C. van V.H. uit Hilversum is gisteren in hoger beroep de Amsterdamse rechtbank op nieuw zes gulden boete geëist wegens hei balsemen van een lijk, zij het op andere gronden dan waarop de Hilversumse kantonrechter haar had veroordeeld. De Officier van Justitie zei. dat hie, I Jakarta, heeft We.terlmg Blijkens het voorlopig verslag der beide Kamers over de wetsontwerpen op het regentschap en de voogdij over de 'nderjarige Koning stemde men alge- :en met de strekking in en sloot zich gaarne aan bij de grote waardering voor Z-K.H. de Prins der Nederlanden. Vele leden hadden bezwaar tegen de formu lering van art. 1. der wet op het regent schap: „gedurende de tijd. datde op volgerminderjarig is." daar iedere assimilatie met het presidentschap ener republiek moet worden vermeden. Zeer ernstig bezwaar hadden zij tegen de aan het regentschap verbonden voorwaarde weduwnaarschap. Andere leden meenden, dat deze laatste bepaling eer- in de grondwet thuishoort. Enige leden achtten het logisch, dat ook het regentschap zou verloren gaan bij ver van Nederlanderschap, aanvaarding de regering als souverein en regent ?n vreemde staat, en bij vestiging bui- het rijk in Europa. Eerstbedoelde leden kwamen hiertegen op. daar de grondwet dit behoort te regelen. Vele leden meenden, dat het zeer moeilijk zou zijn, op dit ogenblik een opvolger in het regentschap aan te wij- en ook andere leden konden geen bevredigend antwoord géven op de vraag, welke regeling men daarvoor zou moe ten vinden. Vele leden achtten het wenselijk, dat iemand uit Suriname en iemand uit de Antillen zou benoemd worden in de voogdijraad. Andere leden voerden aan. dat het hier familie en vermogensrecht betreft, zodat dit niet voor de hand ligt. Van verschillende zijden miste men in memorie van toelichting een verkla ring, dat een vrouw zou worden benoemd In de voogdijraad. Andere wereld In de lugubere schouwspelen welk# achter het ijzeren gordijn worden opgevoerd, heeft nu ook een Nederlan der een ..bekentenis" afgelegd. Moeten wy nog verzekeren, dat een bekentent», onder zulke omstandigheden afgelegd, reeds daarom voor ons niet de minste waarde heeft? En dan kunnen we de in houd van de bekentenis zelf nog onbe sproken laten. Wat duidelijk is, is dat al deze verto ningen een onderdeel vormen van een allesomvattende politiek. Deze politiek heeft tot strekking het gordijn tot een dichte muur te maken en de onderdrukte volken achter die muur onder de volsla gen ban van het communisme te brengen. Daartoe moest eerst de kerk zoveel mo gelijk van haar luister worden beroofd. Daartoe moet thans de Westelijke wereld worden afgeschilderd a!s een samenraap sel van kapitalisme, winzucht en spion nage. Wat op deze wijze inderdaad bereikt wordt, is dat het contact tussen Oost en West steeds geringer wordt, ook wan neer dat contact van uitsluitend zake lijke aard is. Wie dat contact wensen te onderhouden. stellen zich almeer aan grote risico's bloot de risico's van de communistische ontrechting. Het jongste proces laat opnieuw zien dat ook in dit opzicht het communisme geen grenzen kent- Toekomstbeeld Enkele dagen geleden heeft de oud- minister Bolkestein in de „NRC" een vraag gesteld. Hij wenste namelijk wel eens te vernemen, of de financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, zoals deze in Ne derland bestaat, en de toekenning van rijkssubsidies aan de bijzondere scho len zonder dat gevraagd wordt naar de godsdienstige richting der school, ook te verwachten is, wanneer straks even tueel de R.K. de meerderheid van onze bevolking uitmaken. De vraag is belangrijk. Zij was voor prof. Romme belangrijk genoeg om haar n ,.De Volkskrant" te beantwoorden. En ook dat antwoord lijkt ons belangrijk. Naar onze mening, aldus prof. Romme. behoort ook bij een R K. meerderheid in een gemengde bevolking een R-K. be wind bij voortduring rijkssubsidies aan de bijzondere scholen toe te kennen zonder naar de godsdienstige richting der scholen te vragen. De enige beperking welke prof. Romme maakt, is dat anti godsdienstige richtingen niet voor rijks subsidies in aanmerking mogen komen. i wel wegens strijd met de goede zeden- Prof. Romme voegt hieraan toe. dat zijn standpunt volgt uit het R.K begin sel der verdraagzaamheid- Die verdraag zaamheid eist. dat men iemand laat leven volgens zijn. eigen beginselen, ook al zijn ze onwaar, mits de vrijheid niet kennelijk in strijd is met het algemeen weLzijn. En hij beroept zich daarbij op een pauselijke encycliek. Ook al zou zich die situatie van een R.K. meerderheid nimmer voordoen, dan nog is deze ditmaal wel duidelijke uit spraak van de heer Romme van beteke* En mocht zich die situatie wel voor doen. welnu, wij wensen de heer Romme heel lang leven. En wanneer wij dat doen. is er ook wel een klein beetje eigenbelang bij De Prins in Los Angeles Prins Bernhard is gisteravond met de door hemzelf bestuurde Dakota uit Mexico in Los Angeles aangekomen. Hij Izal er drie dagen blijven. sprake is van het openen door een leek, hetgeen bij de wet ver boden is. Hij achtte de gronden van het is (het verstoren van de rust der doden) niet juist. De raadsvrouwe, me vrouw mr A. GroenKorthof, betoogde dat bij het balsemen geen sprake is van ;n lijk in de zin van de wet. Uitspraak 15 Maart. Nieuwe sensatie in het geval-Westerling De opzienbarende berichten in verband met het geval-Westerling gaan voort. Thans brengt een telegram uit Darwin (Australië) een nieuwe onthulling. Volgens een geschreven verklaring van Charles Stuart, een journalist en radiocommentator t« ral op Bandoeng een aanbod van financlëls steun ontvangen van een vooraanstaand waarnemer der Verenigde Naties. Kapitein Westerling weigerde dit echter. Dit bericht werd overgebracht door Alex Growder, voormalig lid van het personeel van de Straits Settlement Times". Volgens Stuart heeft mevr. Westerling hem het volgende verteld: „Mijn echtge- Uitvinder van snuiverapparaat eindelijk na 16 jaar geëerd Luit. ter zee le klasse J. J. Wickers te Wassenaar bevorderd tot kapitein-luitenant DE UITVINDER van het snuiver- of Schnorkelapparaat voor duikboten, dat in ons land niet werd gewaardeerd, maar tijdens de oorlog de Duitsers grote successen bezorgde, heeft thans, na 16 jaar, eindelyk een officieel blyk van erken telijkheid gekregen voor zyn vinding, welke een omwenteling bracht in de duik- botcnoorlog. Deze lang miskende luitenant-ter-zee le klasse b.d, J. J. Wichers te Wassenaar heeft n.l. thans de titulaire rang van kapitein-luitenant-tcr-zee ont vangen. Ook krygt hy een gratificatie van vermoedelijk 2 a 3.000 gulden. Terwijl onderzeeboten vóór 1940 ten •hoogste 60 uur onder water konden blij ven en gemiddeld 4 mijl per uur afleg den. heeft de heer Wichers bewerkt, dat zij weken lang onder zee kunnen blijven en onder de oppervlakte met volle kracht kunnen varen op Dieselmotoren. Hij heeft •een luchtpijp ontworpen, die boven de zeespiegel uitsteekt, verse lucht aan voert en verbrandingsgasen naar buiten De chef der afdeling mate rieel van het departement v. Marine vond in 1933 de kosten van proefne mingen niet meer dau f 1000 te hoog. Toen de uit vinder octrooi aanvroeg bleek echter, dat in de bouwtekenin gen de i met het snui ver-apparaat Kapt. t-z. Wichers. rekening werd gehouden. Enkele van deze laatste boten kwamen in 1940 in Enge land terecht, doch. daar wilde men wisten het apparaat te vervolmaken met groot succes toe te pasen. Toen de Schnorkel in Duitse duikboten werd dekt schreef men hem toe aan een Duitse vinding. Zodra de heer Wichers uit Japans krijgsgevangenenkamp werd ont slagen, begon hij de moeilijke strijd als uitvinder erkend te worden. Na 16 jaar is hij nu geslaagd- De uitvinding van de heer Wichers wordt wel even belangrijk genoemd als die van de straalmotor voor vliegtuigen. De ontwerper daarvan, de Engelsman Frank Whittle, werd in de adelstand heven en bevorderd tot air-commodore. Deze kreeg bovendien een beloning van 100.000 pond, waarbij de gratificatie aan kapt. t.z. Wichers wel wat schriel afsteekt. „Honderd-gulden-club", nieuwe manier van sparen Het vakblad voor Ned. spaarbanken maakt onder de naam „Honderd-Gulden- Club" melding van een nieuwe vorm sparen. De leden van de club storten weken lang twee gulden per week. te gen ontvangst van een zegel, waarna de vijftigste week de volgeplakte kaart kan worden ingeleverd en honderd gul den wordt terugbetaald. Een rente van twee gulden dus. In Amerika bestaan deze cluba al lang. noot oefende voldoende invloed uit In officiële leger- en vlootkringen om er voor te zorgen, dat dagbladen en pers- bureaux ten onrechte zijn vlucht zouden melden. In werkelijkheid hield hij zich daarna nog acht dagen in Djakarta schuil. Zij vergezelde haar echtgenoot naar Priok, waar hij zich aan boord van vliegtuig begaf. Toen Stuart bemerk* te, dat hy te doen had met mevr. Wes terling, heeft hij haar onmiddellijk aan gegeven bij de Indonesische autoriteiten. All India Radio heeft gisteren be weerd, dat kapitein Westerling naar Ne derland zal worden overgebracht en dat de Britse autoriteiten het uitlevering*- verzoek zouden hebben geweigerd. Officiële kringen te Singapore vertel len, dat kapitein Westerling binnen drie dagen voor het gerecht 2al verschijnen onder beschuldiging \*an onwettige bin nenkomst in Malakka en geweldpleging tegen een Indonesische medegevangene. De Indonesische regering heeft geen nauwkeurig omschreven beschuldiging ingediend tot ondersteuning van haar verzoek om uitlevering en de Britse politie heeft slechts te maken met de door kapitein Westerling op Malakka gepleegde overtredingen. Volgens be trouwbare berichten was de aanleiding tot kapitein Westerlings geweldpleging het feit, dat een uit Rangoon afkomstig# Indonesiër naar hem gespuwd had. Reuter meldt voorts, dat kapitein Westerling comfortabel behuisd is en de toekomst met vertrouwen tegemoet ziet. Zjjn gevangenbewaarders verklaarden nog, dat zyn enige zorg de veiligheid van zijn echtgenote betreft. WEERBERICHT Geen vorst meer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enkele buien en matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. later draaiend naar Weste lijke richtingen en brekend# bewolking. Vannacht overal temperaturen boven he» vriespunt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Opge maakt t« 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 4 MaartZon op 7.21, ondtf 18 24 uur; Maan op 18.3L onder 7.37 wil VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1