Leidse universitaire wereld gaat grootse lustrum feesten tegemoet In Juni wordt het 375-jarig bestaan der academie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 MAART 1950 gevierd Uit erkentelijkheid de burgerij drie volle dagen aangeboden De tijden veranderenook hier moet soberheid betracht SINDS 1935 HEEFT LEIDEN NIET MEER ©en groots© „lustrumviering" ge kend. In 1940 immers verhinderden de oorlogsomstandigheden de herdenking Van de stichting van Leidens Universiteit. En in 1945 liet de situatie vlak na de oorlog slechts festiviteiten op kleine schaal toe. Het jaar 1950 zal een Ander beeld geven: de traditie zal in glorie worden hersteld. Niet in de „volle glorie" van Vóór de oorlog. Er is sprake van een „ombuiging". Maar juist daardoor zal de viering winnen aan sympathie en belangstelling by de burgery. Leidens bevolking zal bij de feesten zelfs voor een groot deel worden ingeschakeld. De feesten ver schillen nog in een ander opzicht van de vóór-oorlogse. Dat vindt zyn oorzaak ln het feit, dat de studenten van thans over het algemeen over een smallere beurs beschikken. Zijn er ook en zelfs in Leiden niet tal van werkstudenten? Dan zal ook bjj de lustrumviering de „zelfwerkzaamheid" groter moeten zyn dan voorheen! Het spreekt vanzelf, dat wij deze „ombuiging", waar het de deelneming door de burgerij betreft, van harte toe juichen. Er is ook alle reden om ver heugd te zijn over het programma, dat door de lustrumcommissie 1950 van het Leidsche Studentencorps is opgesteld. Dat neemt niet weg. dat wij het invoe gen van bepaalde onderdelen betreuren. In een prettige persconferentie (pret tiger dan de Leidse pers vroeger wel eens heeft meegemaakt, waar het stu denten betrof) is het programma in zijn aanvankelijke opzet ontvouwd. Het lijdt geen twijfel, of dit 75ste lustrum (voor 375 jaar werd immers Leidens Universiteit gesticht) zal onvoor ziene omstandigheden voorbehouden Indruk maken op de universitaire en stedelijke gemeenschap. De burgerij feesten Met het organiseren van de burgery- feesten wenst de lustrumcommissie de gebondenheid aan en de dankbaarheid tegenover de burgery uit te drukken. WOENSDAG 7 JUNI worden de fees ten ingezet. In de ochtenduren vindt de opening plaats van een tentoonstelling ln „De Lakenhal", die in het kader van de feesten zal passen. Bij „Den Burcht" wordit aan officiële personen een lunch aangeboden. Dan reikt men tevens de officiële oorkonde uit aan enkele he rauten, die deze proclamatie op diverse punten van de stad zullen voorlezen. En daarmede is Leidens bevolking dan officieel van de gebeurtenissen op de hoogte gesteld en er bij ingeschakeld. Op de middag van de zevende Juni worden zeshonderd kinderen van de openbare en bijzondere lagere scholen op de sociëteit Minerva" ontvangen. In optocht gaan zij naar de sportter reinen, waar wedstrijden plaats vin den. De kinderen van het B.L.O. wor den inmiddels getracteerd, er zijn sport wedstrijden georganiseerd tussen brand weer, P.T.T., politie, gemeente en tram en een water-ski-demonstratie. Ten slotte worden de deelnemers op nerya" verwacht, waar zij vermoedelijk een kleine herdenkingspenning in ont vangst zullen kunnen nemen. In de avonduren staat Minerva" open voor de burgers, die op een of an dere wyze met het studentenleven in contact staan. De etalagewedstrijd be gint en zorgt voor aantrekkeiyke stra ten en rond de Pieterskerk wordt het een leven van belang. Maar daarover Straks. De Woensdag vermeldt nog scherm-, zwem-, schaak- en damwedstrijden. Donderdag vrij Op DONDERDAG 8 JUNI wordt er gehengeld in de Nieuwe Vaart. Kellners snellen over de Breestraat met een drankje op het tableau, bakfietsen een, wielrenners spurten. Daarnaast nog wedstryden voor de bedrijfsverenigingen, biljarten, singelloop, en naar men hoopt een parade door het garnizoen. Die Donderdag hoopt men het hoogte punt van de feesten voor de burgery te doen zijn en verwacht wordt, dat len die dag vryaf zullen krijgen. Daar toe wordt de medewerking van de werk gevers Ingeroepen. De scholen zullen die dag wellicht gesloten zyn. In het programma is ingeschakeld de Intocht van de dieren van het circus Strassburger, dat juist in die dagen naar Leiden zal komen. De deelnemers aan de diverse wedstrijden worden weer op Minerva" ontvangen. Des avonds: één-acter-wedstrijd voor amateur-verenigingen, schermen, acro batiek, spuitwedstrijd brandweer L. S.C., demonstratie brandweer en politie, veel muziek en een hosfeest rond de Pieterskerk. Dit alles onder voorbe houd, want het is nog lang geen Juni In hoerendracht naar de veemarkt De VRIJDAG. Leidens marktdag, be looft Iets aantrekkeiyks te bieden, de bewoners der omgeving ln het bij zonder. Studenten, afkomstig uit de provincies buiten de waterlinie, zullen met de boeren uit Leidens omstreken ter markte gaan. Allen in hoerendrach ten en zo mogeiyk met versierde wa gens. Mogen wij daartoe reeds nu een be roep doen op de kaasboeren? Zonder hun medewerking kan het geheel niet slagen en mèt hun steun kan hierdoor goede propaganda voor onze zuivel worden gemaakt. De studenten zullen op hun ei een wijze de kaas helpen be oordelen. Er zullen ook prijzen beschik baar worden gesteld. 's Middags gaan ongeveer 600 leer lingen van het M. O. elkaar bekampen op alle mogeiyke manier en 's avonds worden de één-acter-wedstrijden voort gezet. Een deskundige jury zal ze be oordelen. Reünistendag Drie dagen zijn dus voor de burgerij. ZATERDAG 10 JUNI begint het of ficiële lustrum met de reönistendag. De gegadigden komen per trein aan en gaan met muziek naar de Pieterskerk, waar de plechtige opening plaats vindt. o.m. met een rede van de rector-magnificus en een toespraak van de praeses der reünisten. Hoe groot reeds nu de belangstelling Is, moge blijken uit het feit, dat een oude rechter, ergens ln ons land wo nende. het vorig jaar reeds on drie ka mers beslag legde om het lustrum toch vooral te kunnen bijwonen. Tal van grote nationale figuren worden dan ook verwacht. Het verdere deel van de Zaterdag, ook de avond, wordt doorgebracht op „Mi nerva". Helaas is de Zondag op het program- a niet vry gehouden. Wel worden des morgens kerkdiensten gehouden, ge leid door de studentenpredikanten en •pastoor, maar daarna is de dag een hoogtepunt ln de rij. Voornamelijk vraagt de hippische sport dan de aan dacht. Ballonrallye en paper-chase Lukt het, dan komt Boesman met in van zyn ballonnen op Maandag 12 Juni naar Leiden. Als de wind gunstig is, wordt een achtervogings-rallye ge houden voor auto's, motoren en zelfs solex-fietsen. Voor hen, die in de stad biyven, wordt een paper-chase georga niseerd. De verslering ln sommige stra ten wordt in een bepaalde kleur gehou den en zo moet men dan zyn weg ken. Daarover volgen t.z.t. nog wel nadere berichten. De dag is verder gevuld met de recepties van de senaten der erkende corpora. Het concert te geven door het stu- denten-muziek-gezelschap „Sempre Cres cendo", is geprojecteerd op DINSDAG MIDDAG en wordt uitgevoerd op het Pieterskerkhof. Men is bezig met speciaal voor dit doel gecomponeerd stuk. 's Avonds wordt het lustrumstuk op gevoerd (het is nog niet bekend wélk, maar in elk geval geen historisch. Hier na volgen een souper in de open lucht, waarschijniyk by de Korenbeurs, en het slotbal. 's WOENSDAGS wordt elke feest ganger verwacht op en om de Brasemer waar inter-academiale zell-wedstrijden worden georganiseerd. Daarmede wor den de feesten beëindigd. Bouilla-baisse bij de Pieterskerk Ook voor de burgers, en wel op de drie voor hen bestemde dagen, maar vooral voor de studenten zullen de café's, die rond de Pieterskerk worden ingericht, een grote aantrekkingskracht hebben. Een Parys café (a la Mont- martre) zal zoveel mogeiyk de sfeer der lichtstad bieden. Op het Gerecht komt een Moors-Spaans café met rum ba en tango. Voorts zal men in deze buurt een Hongaars en een Weens eta blissement aantreffen alsmede een oud- Hollands wijnhuis. Ook in het Graven steen hoopt men gelegenheden tot een gezellig verbiyf te scheppen. Leden van het L.S.C. zullen op origi nele wyze in de café's bedienen. Ook de opbouw is in handen van een aantal technisch en kunstzinnig ingestelde le den. Weer anderen houden zich bezig met de versiering. De muziek en de gerechten zullen geheel in styi worden gehouden. Men zal zich werkelyk byna echt ln Wenen voelen. Of ln Parys. En dan maar smul len van de bouilla-baisse uit Marseille, waartoe men de benodigde visjes per vliegtuig hoopt te doen arriveren. Bon appétit! Als daar rond de Pieterskerk dan maar niet wordt verbrast, wat men wegens het chronisch tekort aan financiën bij tal van studenten gaat bezuinigen op de grote objecten. Dan immers zou die be zuiniging een averechtse uitwerking heb- Paar den tram!? Om het contact met de bevolking bij de burgerijfeesten op de juiste wijze te onderhouden, is een burgerij-commissie geïnstalleerd, bestaande uit vijf leden van het L-S.C. Met behulp van haar ere voorzitter, de heer W. van der Laan, heeft deze commissie op haar beurt een advies-college gecreëerd, waarin ver schillende vooraanstaande Leidse bur gers zitting hebben. Vooral de huisvesting der reünisten en de versiering der stad baren zor gen. De gehele burgery moet daar aan een handje helpen en met name de buurtverenigingen zullen moeten medewerken. De steun van de gemeentelijke in stanties is tot nu toe uitstekend. Vooral burgemeester jhr Van Kinschot staat de lustrumcommissie met raad en daad De commissie tracht in de feestweek een paardentram door Leidens straten te doen rijden. Vanzelfsprekend zal deze een halte vinden bij de Vrouwensteeg. Hisschien wordt dan tevens de N Z.H. tot andere gedachten gebracht. Name ly k, om de halte Vrouwensteeg (Minerva) ook bij de electrische tram in ere te herstellen! Overwogen wordt ook, op verschillende punten van de stad wagenspelen op te voeren: korte sketches, door studenten of reünisten geschreven. Het Leidsch Studentencorps heeft dus inderdaad grote plannen. Sinds 1839 zorgt het corps mede voor de lustra. Moge dat van 1950 een hoogtepunt zijn vooral wat de wijze van viering be treft, een wijze, de grondslagen en de stichter van de Universiteit in de volle zin des woords waardig! DE E CHR. KLEUTERSCHOOL aan de Middelstegracht bestond gisteren een kwart eeuw. En zolang deze school bestaat, stond mej. E. G. Bos aan het hoofd daarvan. Vandaar ook, dat de Vereniging voor Chr. Onderwijs te Leiden gisteren in een versierd lokaal van de school een dubbel feest vierde. derd was, las de heer J. H. Sira diens speech voor. Me«vr. Boot overhandigde het bestuur de opbrengst van de bazar, 1000, die zal worden besteed aan w meubilair voor de school. Grootse jubileumviering van de Gevers Deutz-kleuterschool te Oegstgeest RECEPTIE ETS FEESTAVOND In het schoolgebouw aan de Deutz- straat te Oegstgeest hielden gistermid dag regenten en bestuur der Gevers Deutz-Meuterschool ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der school een re ceptie. die druk bezocht was. Onder degenen, die hun gelukwensen 'kwamen aanbieden, merkten wij op dr P. C. van Arkel namens de kerkvoogdij der N. H. Gemeente, de heren A. Veen- stra en A. van Zuilen namens de Geref. kinderkerk, wefl'ke 'haar diensten in deze school houdt, de gemeentesecretaris, de heer Jac. de Visser, namens het meentebestuur, de heren N. van Weizen en J. den Ouden naimens de Oranje vereniging en de heren N. Heertjes J. F. van Veen, resp. bestuurslid hoofd der Ned. Herv. Koningin Juiiana- school. Voorts gaven van hun belang stelling blijk ds J .C. Brussaard, ds Jac. Eringa, ds T. J. Jansen Schoonhoven, ds B. C. Visser, mej. B. Plaizier, hoofd van de Chr. kleuterschool te Rijnsburg, de commandant der rijkspolitie te Oegst geest, adj. A. Koerten, de heer J. Kals- beek. hoofd ener Chr. school te Leiden, de heer D. L. Landman, architect van de verbouwing van de school, terwijl het voltallige ouder-comité o.Ijv. zyn voor zitter, de heer W. Versteeg, uiteraard ook niet ontbrak. Voorts 'kwamen velé ouders hun gelukwensen aanbieden. Namens de Oranjevereniging sprak de voorzitter, de heer Van Welzen. Spreker bracht naast de felicitaties de dank dezer vereniging over voor de deel neming der kleuters aan de onderschei dene optochten. We hébben het diepste respect, aldus de heer Van Welzen, de zorg en de toewijding, waarmede het hoofd, mej. Kenbeek, in samenwerking met het oudercomité steeds een succes nummer in de optochten bracht. Namens de O.V. bood spr. een vlag met stok met de wens dat de vlag vele jaren deze school mag wapperen en de sar werking steeds .het prettige karakter moge behouden. De voorzitter der school, de heer J. van den Berg, dankte met een kort; woord en vond het een treffende ■gedachte dat juist de O.V. een vlag aan bood. De heer N. Heertjes, sprekende na- icns het 'bestuur der Hervormde school, ;i dat deze school ais het ware met koorden verbonden is aan de kleuter school, zodat ook niet kon worden na gelaten een feesttoijdrage te schenken. De daad bij het woord voegende bood spr. ;n verplaatsbare zandbak aan. Een alleraardigst moment was de aan bieding van bloemen door twee kleuters. Beiden reden een met bloemen gevulde kruiwagen binnen namens het ouder- Dat het medeleven met de kleuter school niet gering is bleek weer uit de enorme belangstelling voor de grote feestelijke samenkomst die 's avonds „Irene" werd gehouden. Met deze avond kon niet worden volstaan; heden avond vindt dan ook een h exhaling Stampvol was de zaal toen de heer J. v. d. Berg, voorzitter van het dagelijks bestuur, de aanwezigen verwelkomde. Ds G. F. Callenbach opende het feeste lijk samenzijn n.a.v. enkele verzen uit 1 Sam. Een van de moeilijkste dingen voor de ouders, aldus spr., is het loslaten van de kinderen als ze de levensreis aanvaarden. Het doel van deze reis is niet alleen het slagen in maatschappelijk opzicht, maar de kinderen ook innerlijk gaaf te houden. Gelukkig daarom als we kunnen brengen by mensen die ge loven in gerechtigheid, liefde en waar achtigheid. Dan worden ze geleid in het geloof der ouderen, die hun vertellen dat één ding stand houdt en de bood schap van Jezus Christus voortgaat. De Chr. Gemengde zangvereniging „Bel Canto" o.l.v. Chr. Hanegraaf zong ver volgens enige liederen, waarna de wnd burgemeester, weth. L. de Neef. de ge lukwensen overbracht van het gemeente bestuur. Spr. gewaagde van de liefde der ouders en maakte met blijdschap gewag van het feit dat liefde ook gevonden wordt bij regenten, bestuur en leer krachten. Hierna deelde de heer De Neef mee, dat het gemeentebestuur als blijk van grote erkentelijkheid voor de verdiensten van de kleuterschool de eremedaille der gemeente in brons wilde uitreiken met de daaraan ver bonden oorkonde. Jhr J. H. Gevers van Kethel en Spa- land sprak namens de regenten. De goede reputatie van de school is iet in het minst te danken aan de on vermoeide arbeid van mej. Kenbeek. Jhr Gevers bracht dank aan het gemeente bestuur voor de onderscheiding. Een bijzonder woord van dank ontvingen ook de heren J. van den Berg en B. van Don kelaar. Het ouden-comité werd even- in de bloemen gezet, een bijdrage van de heer J. Kals- Mej. E. G. Bos (derde van links), die gisteren een kwart eeuw hoofd was van de Chr. kleuterschool aan de Middelstegracht, ziet met welgevallen twee van haar kleuters een grote mand met fruit aandragen. Links van hen Joke Bousé, die zo mooi een wens opzei. Chr. kleuterschool aan de Middelstegracht en mej. E. G. Bos jubileerden „Christelijk opvoeden is Christelijk vóór-leven" Ds D. J. Vossers, voorzitter van de vereniging, sprak een welkomstwoord, 't bijzonder de beer H. A. Vriend, vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, personeel en oud-perso neel der scholen verwelkomde. Spr. memoreerde voorts, dat het de school aan de Middelstegracht nooit aan leerlingen had ontbroken. Momenteel is nog zó'n toeloop, dat er een wachtlijst moet worden aangelegd. Deze school is duizenden kinderen ten zegen geweest. Het kleuteronderwijs, aldus sprkrijgt' steeds meer betékenis. Dankbaar mogen we zijn, zo ver volgde ds Vossers, dat dit onderwijs in Christelijke geest wordt gegeven. Velen vinden dit voor zulke jonge kinderen overdreven. Christelijk op voeden betekent Christelyk vóór- Er is geen belangrüker periode in de Christelijke opvoeding dan de kleuter-periode. In de leeftijd van 3 tot 7 jaar wordt de ziel gevormd. Daarom zyn we dankbaar voor de enkele Chr. kleuterscholen, die wfc hebben. Dankbaar zijn we ook mej. Bos, die zoveel voor het Chr. onderwijs deed. Door uw resoluutheid' en doortastend heid, aldus ds Vossers, hebt U personeel kinderen aan U gebonden. Oud-leer lingen zijn van U blijven houden. Het bestuur heeft Uw werkzaamheden in de afgelopen 25 jaar op hoge prijs gesteld. Spr. bood tenslotte de j-ubilaresse een enveloppe met inhoud aan. Uitkomst? De heer H. A. Vriend zei, dat er by het gemeentebestuur grote liefde voor deze tak van onderwijs bestaat. Helaas kan het gemeentebestuur niet alle verzoeken inwilligen, doch spr. hoopte, dat de nieuwe wet, die in voorbereiding is, uitkomst zal bren gen. Temeer, daar de behoefte aan kleuteronderwijs zo heel erg groot is, gezien de paedagogische en sociale strekking ervan. Gaar na 'bracht spr. de dank Een heel leuk moment was het overhandigen van een cadeau van de kinderen. Gerrie van der Wilk en Richard van den Berg zegden daar bij een mooi vers op. En even later, toen de kinderen mej. Bos een prach tige fruitmand overhandigden, liet ook Joke Bousc een felicitatie horen. Dat was keurig gedaan. Verder spraken nog de heren T. L. Groenendijk als voorzitter van de com- 'e van toezicht op het kleuteronder wijs, de heer J. Kalsbeek namens de hoofden van scholen en de heer P. J. Bl'kerbout. Mej. Bos bracht allen hartelijk dank, vooral de ouders, die alle mogelijke medewerking hadden verleend. Na deze plechtigheid kregen de ouders gelegenheid tot feliciteren, waarvai dankbaar gebruik maakten. Namens hen bood de heer Sira een bedrag enveloppe aan. Hieriy kwam volgens hem niet de verering, doch de v dering van de ouders tot uiting. u; nuttige werk van de vereniging over. In zijn woord tot mej. Bos herinnerde spr. vooral aan haar werk als secretaresse van de commissie van toezicht op het kleuteronderwijs. Daar de heer Bosboom, voorzitter van het bazar- en jubileumcomité, verhin- beek brachten oud-leerlingen de „Parade der tinnen soldaatjes" op de planken. De oudere groep oud-leerlingen gaf een sluierdans ten beste. Toen kwam Sint Nicolaas. Wat een ogenblik! Het hoofd der school kreeg een schrijfbureau en 'n handtas. Mej. Nel ontving eveneens een geschenk. Ten slotte viel het optreden van „Bel Canto" zeer in de smaak. Warm applaus ook voor „The Samoa Islanders" het orkestje van de heer N. Verhoe- Leidse handeldrijvende en industriële middenstand in jaarvergadering bijeen Meer belangstelling van de middenstander voor de middenstander jaarvergadering van de afdeling Leiden en" omstreken van de vereniging handeldrijvende en industriële mid denstand, die gisteravond in een van de bovenzalen van „De Harmonie" werd gehouden, droeg uitsluitend een zakelijk karakter, maar had toch een zeer ge animeerd verloop. Een belangrijke be stuursmededeling was wel, dat uit ge- noeglükheidsoverwegingen in de komen de zomer verschillende tochten zullen worden georganiseerd. Deze mededeling dan ook geheel in overeenstemming met het openingswoord van de voorzit ter. de heer W. Zwart, die er bang voor dat de belangstelling van de mid denstander voor de middenstander aan 't afnemen is. De heer Zwart sprak de wens uit, dat de middenstand zich meer om de mid denstand zal gaan bekommeren. De middenstander dient zich er rekenschap te geven, dat organisatie nodig is. Elke middenstander heeft de plicht de organisatie, waarvan hij lid is, te steu- De heer Zwart hoopte, dat 1950 ook vergrote belangstelling voor de mid- denstapdsorganisatie zal opleveren. Ver volgens wees hij dan op de persoonlijke belangstelling voor elkaar. Spr. was van mening, dat de tochten, die in ieder ge val doorgaan, ook by geringe belang stelling, een en ander zullen vermeer- Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. J. van der Zanden, herinnerde de opheffing van de beperkingen in het zakenleven door de wegneming van distributie en prysbeheersing, aan de devaluatie van de gulden, de expositie „De Mens en zijn Arbeid", die de mid denstand ongetwijfeld ten goede is ge komen, de Ralmi en de wederoprichting van de Midza. De verbeteringen aan het Leidse station zullen de middenstand ook voordeel opleveren. Het ledental bleef constant en de propaganda zal actief ter hand worden genomen. De voorzitter bracht de beide secretarissen dank voor hun vele werk. De penningmeester, de heer A. J. F. Eichhorn, deelde mee, dat er een flink voordelig saldo was. Er was ook voor hem een woord van hulde. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende leden, t.w. de heren Eichhorn, Kips en Susan, herkozen. De voorzitter sprak hen nog hartelijk toe. De kleiaardappel mag 15—17 ct kosten De heer Nederhorst (Arb.) heeft gister middag aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gevraagd welke de oorzaken zijn der prijsstijging der aardappelen en welke maatregelen de Minister hiertegen dacht te nemen. Minister Mansholt antwoordde, dat enige prijsstijging onvermijdelijk is in het voorjaar. Bij de kleiaardappelen spreekt het tekort van deze soort een woordje mee, doch er zijn zandaardappelen ge noeg. De prijsstijging bij de zandaard appelen is ongeoorloofd. De prijs in de kleiaardappelen moet thans zyn van 1517 cent. voor de zand aardappelen is een redelijke prijs van 11—13 cent. Er is geen reden om een tekort aan aardappelen te vrezen. Voor een distri butie is geen reden. Bloemenfeesten te Noordwijk van 19-22 Api Burgemeester roept aller medewerking in Tl IV Gisteravond kwam het bloemencomité bijeen met een aantal afgevaardigden van verschillenden corporaties, teneinde de plannen voor de bloemenfeesten 1950 te bespreken. De voorzitter van het comité, de heer H. W. v. d. Wilk, opende met een wel komstwoord. Spr. herinnerde er aan, dat in 1936 de bloemenfeesten zyn georga niseerd. Na de oorlog zijn de feesten weer gehouden en ze zijn goed geslaagd. Wil de opzet echter steeds meer aan het doel beantwoorden, dan dient elke Noord- wyker mee te werken. Er zijn in het verleden fouten gemaakt, maar als we allen ons best doen, kunnen deze ver meden worden in de toekomst. Om alles goed te doen slagen, heeft het bloemen comité een aantal sub-commissies inge steld. Verleden jaar werd het bloemenfeest gelijktijdig met de Tulpenrally gehou den. Ook dit jaar is dit weer de bedoe ling. In verband met het feit, dat de tulpenrijders 19 April binnenkomen, heeft het comité de bloemenfeesten vast gesteld van 19 tot 22 April. Van de zijde van de RAC-West. die de tulpenrally organiseert, is aangedron gen op het organiseren van verscheidene attracties. Daarom heeft het comité be sloten ook dit jaar weer een bloemen corso te houden. Een andere moeilijk-; heid was, dat er nooit versieringen aan gebracht werden in „de Zuid", wat toch wel één der mooiste gedeelten van Noordwyk is. Spr deed een beroep op de verenigingen om dit jaar hun mo zaïeken in „de Zuid" aan te brengen. Er wordt ook nu weer gerekend op de medewerking der schooljeugd. Het verloop van de festiviteiten Jieeft het comité zich als volgt voorgesteld: Woensdag 19 April: Ontvangst van de deelnemers aan de tulpenrally, 's avonds taptoe met medewerking van de plaat selijke muziekcorpsen. Er wordt op deel name van de plaatselijke verenigingen gerekend, zodat een mooie fakkelop tocht gehouden kan worden. Donderdag 20 April: Aubade van de schoolkinderen aan het gemeentebestuur en het erecomité. Verder keuring van de mozaïeken en de verdere versierin gen. Aan de schoolkinderen wordt een filmvoorstelling aangeboden en 's avonds wordt voor de volwassenen een open lucht-filmvoorstelling gegeven op het terrein van de Noordwijkse Sportver eniging. Vrijdag 21 April: O.m. festiviteiten, welke opgeluisterd zullen worden door Zaterdag 22 April: Sluiting van de feesten, terwijl "s middags een groot bloemencorso wordt gehouden. In het verleden is nogal eens gesukkeld met de versieringen, te laat klaar enz. We hopen dit te kunnen vermijden dit jaar. Aan elke vorm van versiering, zo als straat gevel- of andere versiering, is een wedstrijd verbonden. Verschillende aanwezigen stelden hierna vragen over de organisatie van de feesten. O.m. kwam ter sprake de één of andere vorm van feestverlich ting en de schade, die loslopende hon- Herstel van de achtjarige leerplicht een „burgerschool?" De heer Evers voor de ouderraad Leiden in Op de jaarvergadering van de ouder raad Leiden sprak gisteravond de heer F- Evers, voorzitter van het paedagogisoh centrum te Amsterdam, over: „Herstel van de achtjarige leerplicht". De heer Evers noemde het a.s. jaar be palend voor het Nederlandse onderwys, niet zozeer omdat er misschien een jaar wordt toegevoegd, maar omdat princi pieel beslist zal moeten worden over de opbouw en de richting van het onder wijsstelsel. r. wees op de vele mislukkingen, die op H.B.S., U-L.O. en by het nijverheids onderwijs voorkomen. De oorzaak zocht spr. bij de ongeïnteresseerdheid van het voor de beste kansen van de leer lingen. Wanneer het ideaal van zes jaar L.O. en twee jaar V.G-L.O. wordt bereikt, mag deze combinatie niet gezien worden als voldoend eind-onderwijs, aldus de heer Evers. Maar dit onderwijs moet wèl worden opgevat als algemeen vormend voor de gehele jeugd; het moet een ware „burgerschool" worden, gericht op de ontplooiing van de totale persoonlyk- heid: van hart, hand en hoofd. Zodat alle kinderen gelijke kansen krijgen en men het systeem: de intellectueel-sterken worden ambtenaar, de dommen worden arbeider, kan verlaten. In de voorberei dende klassen van het nijverheidsonder wijs bijv. wordt de alg. vormende waar de van de school wel eens uit het oog Spr. riep de ouders toe, dat zijzelf het ontstaan van „burgerscholen" goeddeels in handen hebben. In Leiden staat de wethouder van onderwys, de heer J. C. van Schaik. geheel achter deze opvatting. De heer Evers had goede hoop, dat het eenmaal tot het stichten van zulke scho len zou komen, en achtte daarmee een groot deel van het probleem der „asfalt- jeugd" opgelost. Het jaarverslag over 1949 vermeldde een zekere matheid, die werd toegeschre ven aan de tijdsomstandigheden. De samenwerking is echter goed te noemen. Van het gemeentebestuur werd alle me dewerking ontvangen. Het saldo op 31 December 1949 bedroeg f 88.42. Daar de voorzitter, de heer F- W. Kor ten, alsmede de secretaris, de heer Th. W. van den Burgh en de 2de voorzitter, de heer W. van der Steen, aftraden, moest er een bestuursverkiezing plaats vinden. Bij acclamatie werden de door het be- bestuur gestelde candidaten gekozen: voorzitter de heer A. J. Hiestand en de heren H. H. Blöte en J. Selier. De wethouder van onderwijs, de heer Van Schaik, woonde een gedeelte van de vergadering bij. de mozaïeken konden toely gen. Aangedrongen werd om vooral het bloemencorso op tijd te beginnen De burgemeester mr Van BerckelJ inmiddels ter vergadering kwam, vC? door de voorzitter hartelijk begroetM' burgemeester draagt het bloemencoi en warm hart toe, aldus de voorzi* r en we kunnen steeds op zijn medeiy king rekenen. We hopen ook in de komst op de steun van het gemee bestuur. Wat het bloemencorso betreft, ligtl in de bedoeling dit in te delen in 1 groepen, n.l. luxe wagens, reclame gens, verenigingen en corporaties jy0o kleinere voertuigen. De burgemeester wees er op, dat, rep wel het nog vroeg in het seizoexfcerl toch waarschijniyk verscheidene 'gel« tenlanders aanwezig zullen zijn. daarom de versieringen en het cl fraai en beschaafd, dat is de beste *Pe clame. Laten we pogen, zo dicht m< H, lijk het ideaal te benaderen, want dLor door zal Noordwyk slechts gebaat ^ee| De voorzitter dankte de burgeme^es voor zyn hartelijke woorden en \fc,n er tenslotte op, dat de opgave tot dian neming vanaf heden is opengesteld^esl secretaris, de heer v. d. Staak, zal gagchi de opgaven in ontvangst nemen. am Tenslotte wekte de heer Merkelba Afd. Leiden van de Ned.'o Reis-Vereniging kan tevreden zijn p Jaarvergadering met uitzi(f op 50-jarig bestaan De afd. Leiden van de Ned. Reisvim eniging kwam gisteravond in „In (al: vergulden Turk" byeen voor de vergadering. De secretaris der afdeling, de heer en Blitz, kon melden, dat het bestuur ui%n mate tevreden is over de in het afg%fc pen jaar door de leden getoonde belaj stelling. Al moest daaraan worden %n gevoegd, dat Leiden slecht verteg^ woordigd was bij de seriewandelin^m Het aantal leden bedraagt thans 983.U De penningmeester, de heer P. C. fer san, kon een batig saldo melden in 1938. ;ls De heer L. A. Mennes, die aan k beurt van aftreden was. werd bij ac<^ matie als bestuurslid van de afdel^ herkozen. Tot afgevaardigde van de uj deling naar de raad van afgevaardigd werd de voorzitter, de heer J. J. A. der Horst, gekozen. q Bij de rondvraag werden enige gesties aan de hand gedaan voor sies, terwyl een der leden graag 2 mogelijk een j ubileum-commissii ingesteld i.v.m. de viering van h jarig bestaan op 11 Januari 1951. Na de pauze vertoonde de heer 1 brink zyn film „Strijd", een docui taire van vijf jaren oorlogservaring, wij reeds eerder bespraken. 45 Jachtvliegers naar Amerika voor opleiding Onderdeel van Nederlands aandeef^ Naar de Nieuwe Leidsche C verneemt is het thans vrijwel zeker, L binnen zeer korte tijd vijf en veeita vrijwilligers voor vliegeropleiding nf; Amerika zullen gaan om daar op derne legervliegtuigen geoefend te wL den. De oproepingen zullen dezer daft], geschieden. ja Ter gelegenheid van zijn 50-jarig to bileum als beiaardier is de 82-j. Jac.jei Vincent, de vader vam de zangeres pi Vincent, gistermorgen bevorderd tot rj der le klasse in de Huisorde van Oraijei De burgemeester van A'dam bood de |t bïlaris een album met fraaie foto's j Om 't persoonlijk kampioenschap L. S. B.' J. Koet aan de leiding in de le klasse De derde ronde van de stryd om het persoonlyk kampioenschap van de L.S.B. leverde gisteravond de verrassing op, dat J. Koet zyn clubgenoot Jerry Bcy vrywel uitschakelde. Dit is nu wel zeker, dat óf J. Koet, óf A. Barkema titelhouder zal worden. J. Zwaan gaat in de 2e klas met een halve punt voorsprong op A. Smit aan de kop. De partij tussen de beide Philidor- mensen Koet en Bey had een sensatio neel verloop. Het was een Siciliaan met omwisseling van zetten, waarin Jerry Bey op de 12e zet een paardoffer bracht op f2. Koet aanvaardde het offer en trok daarna met zoveel materiaal ten aanval, dat er op een gegeven moment drie van zijn stukken instonden. Bey won zijn stuk terug en toen Koet zich vergiste, kostte hem dit nog een stuk. Niettemin sloeg de aanval van Koet door; Bey moest op de 32ste zet opgeven. Een analyse wees uit, dat Bey minstens remise had kunnen houden. A. Barkema, die eveneens een club genoot, n.l. P. J. Preenen te bekampen Tydens de receptie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Gevers Deutz- kleuterschool te Oegstgeest. Op de le ry v.l.n.r. de heren B. van Donkelaar, die nu reeds 23 jaar admin. der school is, J. v. d. Berg, gedelegeerde van de N.H. Kerkeraad, mej. A. Kenbeek, hoofd der school, jhr J. H. Gevers van Kethel en Spaland, een der regenten, ds G. F. Callenbach, N.H. predikant, en de heer N. Heertjes, ouderling der NJI. gemeente. Daarachter het volijverige ouder-comité. Op de voorgrond de door dit comité aangeboden bloemen- kruiwagens. Foto N. van der Horst had, ondervond, dat Preenen, met spelend, een zeer lastig tegenstander Het werd een aangenomen Slavist partij, waarin de stellingen lange t, tegen elkaar opwogen. De klok gi toen een woordje meespreken en Barlc ma wist een pion te winnen, die hem winst moet brengen. Dit is echter r lang niet eenvoudig. De party werd gebroken. Daar F. v. d. Bosch en P. Vlugt vc Caïssa moesten uitkomen tegen L.S 1 werd de partij tussen deze clubgeno 1 uitgesteld. J. Zwaan had het in de tweede kla op te nemen tegen A. Blonk die niet f-it voelde, maar toch wilde spel Zwaan kreeg al spoedig de betere si ling, maar Blonk verdedigde zich ha nekkig. In tijdnood gaf hij Zwaan toren cadeau en toen was het aifgelop A. Smit en A. van Eek speelden kortste partij van deze ronde. Van I het ail vry spoedig een stuk intsa tegenstander kreeg daarna een stuiten aanval en op de 18e zet gaf V Eek dan ook op. C. Varkevisser stelt wat teleur. Hoei hij tegen H. van Welzen een prima st ling kreeg, gaf hij zijn tegenstander toren en de partij cadeau. Smit won zijin afgebroken partij te« Varkevisser en Blonk en Van Web deelden het punt. De stand is nu als volgt: le klasse: 1. J. Koet, 3 pt; 2. A. B kema, 2 pt plus 1 afgebr. partij; 3. P Preenen. 1 pt plus 1 afgebr. partij; Jerry Bey, 1 pt; 5 en 6 F. v. d. Bosch P. Vlugt, ieder 0 pt (uit 2). 2e klasse: 1. J. Zwaan, 2% pt; 2. Smit, 2 pt; 3, 4 en 5. A. Blonk en A. 1 Eek en H. van Welzen, elk 1% pt; 6. Varkevisser 0 pt. De vierde ronde vindt op Woensó 15 Maart plaats. Geen vergunning meer nodi| voor aanstelling bouwvak- arbeiders Er is sinds 27 Februari geen vergü ning meer van het gewestelijk arbeid bureau nodig om arbeidskrachten in I bouwnijverheid aan te stellen. Het 1 schaffen van deze z.g. aanstellingsve gunning is geschied, omdat de trek 1 andere bedrijfstakken naar die d bouwnijverheid belangrijk is afgenomf waardoor de vrees voor „ontvolkinl van diverse bedrijfstakken tot een mil mum is teruggebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4