JMettwe geiteche GTfluraitl I HALF MAART9000 DIENSTPLICHTIGEN MET GROOT VERLOF Wist U r DONDERDAG 2 MAART 1950 BUREAUX: üogewoërd 103 Dir en redactie: TeL 20408. Abon nementen: y'Tel. 22710. Advertentie* afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTlËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttct» Is qfiebleorn myn bert ia tcqtjcaspocf Dertigste jaargang No 8060 DRIE VOLLE DAGEN AANGEBODEN Uit Suriname en de Antillen repatriëren vijfhonderd man (Van onze parlementaire redacteur a.d.) Zeer binnenkort is een ministeriële beschikking te verwachten, aldus heeft de minister van Oorlog, mr Schokking, gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, waardoor ruim 8900 man van de lichting 1949 (eerste en tweede ploeg) met groot verlof naar huis zullen keren. Uitgezonderd zijn zij, die in opleiding zijn voor reserveofficier of onderofficierskader. Ook de~ luchtstrijdkrachten vallen er buiten. Diegenen, die behoren tot de genoem de ploegen, zich beschikbaar hebben ge steld voor dienst in Suriname en de Antillen, zullen de dienstplichtigen al daar. circa 500 man, vervangen. De af- I lossing zal in groepen geschieden. Met medewerking van de K.N.S.M. zal dit ispoedig gebeuren. Een deel van de tweede groep van de lichting 1949 zal moeten blijven. Er moeten immers troepen blijven voor eventuele militaire bijstand, zowel als i voor het functionneren van de dienst, het demobiliaatiecentrum, de verbindings troepen, terwijl ook oefendetachementen aanwezig dienen te zijn. Bij de herscho ling van het kader heeft men kleine groepen nodig, bij de infanterie, de ge nie en de artillerie. Voor de bewakings diensten dienen reservetroepen aanwe zig te blijven. De minister wil trachten, dat de man nen van de lichting 1949, ploeg 1, zoveel mogelijk gehouden worden aan de wette- lijke termijn van de dienstplicht. Met het oog op hun studie, het openhouden van hun betrekking e.d. is het gewenst, dat de dienstplichtige weet, waar hij aan toe is. Reeds half Maart kunnen de eerste van deze groepen met groot verlof wor den verwacht.' Bij de lichting 1949, 2e groep beslist de functie, dus de eis van dienst en de commandanten, wie ge mist kunnen worden. In de toekomst zou de Minister ook willen geraken tot vervanging van het dienstplichtige kader. Dit is thans on mogelijk. Ook bij de L.S.K. kunnen de maatregelen nog niet getroffen worden. sd Amerikaans-Indonesische geheimzinnigheid Hoge militairen bezochten Djakarta Amerika heeft Indonesië het recht ge vraagd, de in-kaart-brenging van de Strategische Archipel voort te zetten. Ge- neraal-majoor Weikert van het hoofd kwartier van generaal McArthur heeft bij een driedaags bezoek aan Indonesië hierover onderhandelingen gevoerd. Het verzoek wordt thans door Indone sië overwogen. Het bezoek is geheim gehouden en was het laatste van een gehele reeks van ge heime bezoeken, die aanleiding» geven tot de geruchten, dat Amerika bezig is, heimelijk de jonge republiek binnen te I dringen Achtereenvolgens zijn in Indone- sië geweest: Generaal-majoor Charles Willoughby van generaal Mr Arthurs in- lichtingendienst, luitenant-generaal Stra- temeyer, bevelhebber der luchtmacht in het Verre Oosten, generaal-majoor Ho- ward Turner, bevelhebber van de 13de Amerikaanse luchtmacht, en schout-bij- racht John Olds, van de Amerikaanse Westelijke Zuidzeevloot. Organisatie-Woltersom in meu belbedrijf verdwijnt Op de gisteren in Amersfoort gehou- j den jaarvergadering van de Chr. bond van patroons in het meutoileringsbedrijf i werd meegedeeld, dat de Woltersomse organisatie in deze branche vrijwel ter I ziele is, dank zij vooral de actie van de Chr. organisatie. De bedrijfsgroep hout- verweeknde ambachten is in liquidatie en het vakgroepblad Ons Huis zal op 1 Juli in particuliere exploitatie over gaan. Juist verlaten auto op bewaakte overweg gegrepen Op een bewaakte overweg bij Utrecht werd gisteren een driewielige bestelauto door de electrische trein A'damUtrecht I gegrepen en over een korte afstand voort geduwd. De bestuurder had juist de auto verlaten. De wagen werd beschadigd. Het Tweede Kamer-lid G Ritmeester (VVD) heeft tegen 1 April ontslag ge vraagd als burgemeester van Den Hel der. welke functie hij sinds 1935 heeft bekleed ,Bram" kreeg een half jaar voorwaardelijk Tevens moet hü nog dit jaar ƒ26.000 schade vergoeden Tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een half jaar met een proeftijd drie jaar is vanmorgen door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld de 41-j. J. P. S., die onder het pseudoniem „Bram" een der bekendste oud-illegalen in de Maasstad was. Bovendien zal hij voor 1 Januari 1951 ƒ26.000 moeten af dragen aan de stichting L.O.-L.K.P. te Amsterdam. Aan verd. was, zoals men weet, ten laste gelegd, dat hij in totaal ƒ75.000 had verduisterd, welke hem ter beschikking aren gesteld om te voorzien in de no en van ondergedoken verzetslieden. Dc is luidde een jaar gevangenisstraf, waar- an zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank overwoog in zijn vonnis, dat verd. zich in bezettingstijd in hoge mate verdienstelijk heeft gemaakt voor het hele land. Een nieuwe Lente, een nieuw geluid Acheson inviteert „Grote Drie" voor een voorjaarsconferentie Zowel Azië als Duitsland zijn brandende problemen Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, acht het noodzakelijk, dat in het voorjaar de ministers van Buit. Zaken der „Grote Drie" de koppen weer elkaar steken. Niemand zal kunnen ontkennen, dat gezien de internationale impasse een nauw contact tussen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk de kans biedt op nieuwe mogelijkheden. In beginsel zijn de drie genoemde landen het over het houden van een dergelijke conferentie volkomen eens, maar men weet nog niet iker, of de „plaats van vereamelen" Londen of een andere hoofdstad zal worden. op zijn programma Vandaag stellen tcij IJ voor: Sold. P. v. d. OEVER, Rijnmond 54, Katwijk aan Zee. Op 4 Maart a.s. zal soldaat Piet van den Oever uit Katwijk aan Zee z'n 22ste verjaardag vieren. Vader, jpoeder, broer en zusters (en natuurlijk ook wij) feli citeren hem hartelijk. Zij kunnen zich nog heel goed de dag herinneren, v op Piet voor 't eerst z'n soldatenpakje aantrok. Dat hjj het maar spoedig mag verwisselen voor het burgercostuum. Piet ligt in Semarang en beschouwt de periode, die hij in Indonesië heeft door gebracht, toch niet als verloren tijd Goede terugvaart! Had stroper de hond of de agent op 't oog? Hagelkorrels suisden wachtmeester om De vraag, of een Brabantse stroper alleen een hond heeft willen neerschieten of ook een poging tot doodslag van een politieman heeft gedaan, is gisteren voor» het Bossche gerechtshof behandeld. De stroper, M. C. H. uit MUI, dacht in De cember 1948 een konijn te verschalken, maar hij trof slechts een hond in het veld. Een hond, die des stropers broek aan flarden scheurde. De stroper schoot twee maal in de rich ting van het beest. Bij de hond bleek echter een wachtmeester te horen, die de hagelkorrels om zijn oren had horen suizen. De officier van de Bossche rechtbank concludeerde poging tot dood slag en zware mishandeling. Maar de rechtbank sprak de stroper vrij. Voor het Hof achtte de advocaat-generaal de ten laste legging wel wettig bewezen, maar het overtuigend bewijs ontbrak volgens hem. Hij vroeg spraak. Vordering deel van notariswoning ging niet door De vordering van woonruimte in de woning van notaris mr J. G. Midden- dorf aan de Westersingel te Rotterdam is door Ged. Staten van Zuid-Holland nietig verklaard. De notaris wilde zelf wel ..inwoners" zoeken, maar was niet bereid een hem toegewezen gezin op te nemen, omdat z.i. de geheimhouding van zijn ambte lijke stukken en besprekingen in het ge drang zouden komen. De vordering werd echter niet om deze reden afgewezen, maar nietig verklaard wegens een paar formele onjuistheden in de gemeentelijke vorderingsstukken. De New Yorkse beurs herstelde zich gisteren onder leiding van de staal- waarden van een aanvankelijke zwak heid. De omzet was 1.3 millioen aandelen. Wij herinneren eraan, dat ongeveer /er een maand de ministerrs van Buit. Zaken der landen van het Brusselse Pact besprekingen gaan voeren, terwijl even een tête a tête van dezelfde minis ters der staten-leden van het Atlantisch Verdrag voor de deur staat. Het wordt een drukke nering. Laatstgenoemde bijeenkomst zou onder meer worden bij gewoond door Acheson, Bevin en Schu- man, zodat hierdoor vanzelf een gele genheid tot overleg wordt geschapen. Het staat vast, dat het initiatief voor het houden van een bijeenkomst der „Grote Drie" van Amerika is uitgegaan. Wat wil len de heren? Er zijn politieke gerech ten genoeg, die gekeurd moeten worden. noemen in de eerste plaats de West- Europese en speciaal Duitse vraagstuk ken en dan is daar „Zuid-Oost-Azië", welke schotel reeds een onaangenaam luchtje verspreidt. Het wordt zaak, dat de „Grote Drie" gemeenschappelijke politiek voor het Verre Oosten vaststellen, zoals gebeurde Duitsland in November jl. te Parijs. De doorgaans goed geïnformeerde „New York Times" is van mening, dat Bevin Schuman wellicht de mogelijkheid een conferentie zullen bespreken, als Schuman President Auriol, die een officieel bezoek brengt aan Londen, ver- Acheson heeft, vanzelfsprekend, zijn ondubbelzinnige steun gegeven aan het voorstel van de Amerikaanse, Hoge Com- iris McCloy, die hereniging van Oost- en West-Duitsland, op basis van vrije verkiezingen heeft staan. een commentaar op dit voorstel heeft de West-Duitse communistenleider, Reimann, gewaarschuwd, dat het ver trek van alle bezettingstroepen een nood zakelijke voorwaarde is voor eventuele ije verkiezingen. De communisten Oost-Duitsland en Moskou zien in voorstel van McCloy slechts een „propa ganda-manoeuvre". Hoe is dat nou mo» gelijk? Zijn de Sowjets niet meester propagandastunts? Churchill bracht onverwachts bezoek aan de Koning Volgens traditie Speaker van Lagerhuis herkozen Churchill, de leider der Conservatieven, heeft gisteravond een „particulier" bezoek gebracht aan Koning George. Het is in het algemeen ongebruikelijk, dat de leider der oppositie na een verkiezing door de Koning wordt ontvangen, tenzij er sprake ijziging in de regering. Volgens Reuter werd echter verklaard, dat dit bezoek „zuiver privé" was. Attlee heeft in een rede te Londen te kennen gegeven, tijd tot tijdnieuwe verkiezingen komen hij zich terugtrekt of tot hij overleden is bleef in dit geval Kolonel Clifton Brown. Kubieke-meterprijs voor woningen weer verlaagd Niet ln alle delen van het land De door het ministerie van Wederop bouw toegestane kubieke-meterprijs voor woningbouw is met ingang van gisteren opnieuw verlaagd en wel met f 1.50. Voor de volgende gemeenten blijft echter de op 1 Februari vastgestelde prijs gelden: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, de gemeenten in Limburg (ten Zuiden van Born en Limbricht), Gelderland (bene den de Rijn en de Lek, behalve Arnhem), Noord-Holland (boven het Noordzee kanaal, Velzen inbegrepen), West- Zeeuwsch Vlaanderen en de N. O. Pol- Een zesling. Baas boven baas. In dit geval bazin boven bazin! Een inheemse vrouw, wonende in het Belgische mandaat gebied Roeanda Oereondi, dus het Noord-Oostélijk gedeelte van de Bel gische Congo, mocht het leven schen ken aan eenzesling. nameiijk vier jongens en twee meisjes. De lieftal lige babies en de moeder maken het uitstekend- Onze gelukwensen! Boeren zetten ook andermans akkers onder water Dat zou hun wel eens een boete kunnen Vijf boeren uit de Friese gemeenten Wijmbritseradeel en Doniawerstal ten in December j.l. hun landerijen onder water om een eind te maken aai muizenplaag. Daardoor kwamen ook de akkers blank te staan van twee boeren, die zich min of meer tegen inundatie hadden verklaard. Voor de Leeuwarder rechtbank werd tegen de vijf landbou wers f 25 boete of 5 dagen elk geëist. Uitspraak op 15 Maart Uitlevering Westerling nog aan de orde NederlandsEngels overleg te Londen Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat het verzoek Indonesië om Westerlings uitlevering nog steeds door de Britse regering over wogen wordt. In deze aangelegenheid is, daar Westerling in de Nederlandse strijd krachten heeft gediend, contact aange knoopt met de Nederlandse regering. Engeland heeft geen uitleveringsverdrag met Indonesië, maar wel met Nederland. Te Djakarta (Batavia) is mevr. Wes terling met haar tweejarig kind (het aantal kinderen verschilt en wisselt steeds weer) ontdekt. Zjj zijn onder po litiebescherming geplaatst. Dronken man trachtte brand te stichten In slaapzaal van Leger des Heils te Amsterdam Gisteren is voor de A'damse rechtbank 2M jaar geëist tegen de 56-jarige tim merman M. v. d. E., die in December jl heeft getracht, het tethuis voor mannen van het Leger des Heils in Amsterdam in- brand te steken. Hij bekende dit, maar zei dat hij dronken was. Dat bevestigde de directeur van het te huis, P. Meywes. Van der E. was al va ker gewaarschuwd, dat hij zou moeten vertrekken als hij nog eens dronken thuis zou komen. Op de bewuste dag kwam hij toch weer beschonken thuis. De directeur zei hem, dat de maat vol was. Een kwartier later kwam de timmerman zijn bezittingen halen, wilde geen minuut langer in het huis blijven en de directeur zou het lachen wel vergaan, zei hij. Nauwelijks was de man vertrokken, 'of er werd brand in de slaapzaal ontdekt. Men wist die te blus sen voor het vuur zich kon uitbreiden. Uitspraak 15 Maart. De heer Vincent is bevorderd tot Ridder le klasse in de huisorde van Oranje, in verband met zijn gouden jubileum als beiaardier van het Kon. Palels op de Dam. Burgemeester d'Ailly maakt een praatje met de ju bilerende beiaardier. Attlee erkende, dat Labour een moei lijke taak voor de boeg heeft, maar, zeide hij „wij zullen vechten en winnen". als partijleider herkozen. Politieke nemers zijn van mening, dat ILa- bour vastbesloten is, geen partij-prin cipes los te laten en zich zal trachten te handhaven. Hoe dit dan zal gaan met de verdere nationalisaties der indu strieën, is een vraag, die onmiddellijk Tegenover Attlee staat de mening van ieer links georiënteerden, dat niet lang moet worden gewacht, maar onmiddellijk met voorbereidingen voor nieuwe ver kiezingen begonnen. Het ligt voor de hand, dat ondanks de verklaring van Attlee, de strategie van Labour niet eer der kan worden bepaald, vóór de Con servatieven hun „plan de campagne" onthullen en veel zal ook afhangen van de inhoud der troonrede op a.s. Maan- ig- Gistermiddag vond de „kleine ope ningszitting" van het nieuwe parlement het paleis van Westminster plaats met he.t gebruikelijke ceremonieel. Men ging tot de verkiezing van de „Speaker", die de belangrijke debatten in het La gerhuis leidt. De scheidene Speaker, die steeds moet worden herkozen tot Vandaag zullen de leden van het parle ment, met hun Speaker aan het hoofd, beginnen met de eedsaflegging. En tegen Maandag zullen de parlementsleden dan gereed zijn voor de plechtige opening parlement door de Ko ning. Verbreking Amerik.-Bulgaarse betrekkingen Bevolking te Sofia dacht aan oorlog. Na de bekendmaking, dat de V.S. de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije hadden verbroken-, brak er een paniek uit onder de bevolking van Sofia, die geloofde, dat er oorlog was ontstaan, al dus Radio-Ankara- Volgens Turkse zegs lieden was de onrust te wijten aan he gebrek aan voorlichting over de verbre king der betrekkingen. Paasikivi van Finland beëdigd De 79-jarige liberale president vai Finland. Paasikivi. is gisteren in het par lement voor de komende ambtstijd 6 jaar beëdigd. Wederzijdse militaire hulpverlening tussen Nederland en Amerika Communisten menen, dat „de Rotterdamse bouwvakarbeiders tegen zijn" (Van onze perlementsredacteur) Na het tumult in de Tweede Kamer, dat aanleiding werd tot het doen verwijderen uit de vergaderzaal van de communistische afgevaardigde Gerben Wagenaar, kon gisteren het debat over de wederzijdse hulpverlening inzake verdediging tussen Nederland en de Verenigde Staten beginnen. Na twee uur werd het wetsontwerp hoofdelijke stemming met alleen de communisten tegen, aangenomen. Twee uur, die hoofdzakelijk besteed doorzag de bewindsman evenzeer als het aantal handtekeningen door één hand geschreven op een hem toegezonden adres. Minister Sohokking merkte op, dat de wederzijdse hulp en eigen inspanning samen de vrede moeten waarborgen. De kosten van het onderhoud en de opsüag der wapens zullen over de 3 onderdelen verdeeld moeten worden. Economisch zal het budget niet ondergraven mogen wor den, daar dan de communisten de wind i de zeilen zou worden gegeven. Tijdens het debat interumpeerde zo nu i dan een onverwachte stem van de tri bunes. In een oogwenk was zo'n onpar lementaire spreker dan verwijderd. Toen dr Kortenhorst de vergadering tot slot mededeelde: „dus is het wetsontwerp aan genomen met 61 stemmen voor en zes tegen", klonk als een laatste vuurpijl van de communistische relletjescommissie van de gereserveerde tribune: „En de Rotter damse bouwvakarbeiders benne d'r ook tege!" Een lichtelijk dwaas einde van een be wogen vergadering. Men moge deze com munistische ordeverstoring als een waar schuwing zien! werden om de tegenstelling tussen de communisten en al het overige van lement en regerinig soherp te doen komen. De communistische heer Gortzak praatte zijn drie kwartier spreektijd vol. betogende, dat de communisten en Rus land in het bijzonder de enige „vredes duiven" waren. De heer Fens (K.V.P.), die hiermede zijn m-aidenspeeah a-ls Kamerlid hield, had bij dit wetsontwerp voor de regering mogelijkheid gezien om voor Indo- ië als Uniepartner nu eens meer te doen dan we volgens -het Uoiesta-tuut verplicht zijn. De minister-president, d-r Drees, antwoordde hem hier later op, dat Indonesië wel kennis was gegeven dit verdrag, doch dat er geen over- A-as geweest, daar de werkelijke be slissing reeds gevallen is bij het sluiten ïn het Atlantisch Pact. De heer Vorrink (Arb.) gaf het ver drag aanleiding tot tweeërlei beschou wing. Hij zag de noodzaak van waak zaamheid in het' Verre Oosten en hoe de verdediging daar van wellicht primair belang is. Dooh ook West-Europa eist alle aandacht. Een militair vacuum in West-Europa is een gevaar voor de vrede. Rusland moet weten, dat de ove rige landen bereid zijn tot samenspreken, doch ook om zich te verdedigen. De wapens, die Ameriika zendt dienen niet de derde oorlog be winnen^ doch om deze te voorkomen. ~B1 wenste spreker te weten in welke mate de partners bereid zijn hun bijdrage te leveren voor de atlan- tdsche verdediging; verder de omvang en aard van de steun en de invloed van de Nederlandse militaire positie in Europa. Naar het oordeel van de fractie van de Pv.d.A. is wel ongeveer het plafond vooi de militaire uitgaven bereikt. De heer Welter (N.K.N.P.) zag het verdrag als een logische consequentie an het Atlantische Pact. Dr Drees werd tijdens zijn beantwoor ding der sprekers vele malen door de communisten geïnterrumpeerd, maar ging onverstoord verder na de opmerking: „We zijn van deze heren op alles voor bereid". Hij vond de communisten in Rusland „iets te aggrressief voor vredes duiven". Er is een diepgaand menings verschil met de communisten over d vraag, wie de onrust veroorzaakt Spi geloofde niet in enige aggressieve ge dachte van Amerika. Ook dit verdrag louter defensief. De middelen van d< communisten: ontwrichting van de bin nenlandse situaties en burgeroorlog Het middel om goed wakker te worden Om twee uur in de nacht verliet iemand een nachtclub aan de Lijn baansgracht in Amsterdam. Hij stapte in zijn auto, die op de randvan de gracht geparkeerd stond. De man viel in zijn wagen in slaap. Bij het krie ken van de ochtend ontwaakte hij. Toen heeft hij vermoedelijk de hand rem losgezet, in ieder geval, de auto reed pardoes in het water. Nauwe lijks ontwaakt, zat de man dus reeds in het bad. Arbeiders van een zuivel fabriek in de onmiddellijke nabijheid visten de drenkeling op. Corinne Franzen maakt oor logsmonument voor Noordwijk Geruime tijd geleden is aan 3 beeld houwers verzocht een ontwerp te ma ken voor een oorlogsmonument te Noord- wijk. Dezer dagen is naar de N i e Leidsche Crt. verneemt, door de betrokken commissie met algemene stemmen het ontwerp van de Haagse beeldhouwster Corinne FranzenHeslen- feld aangenomen. De andere deelnemers waren: Albert Ter mote uit Voorburg en de Delftse hoogleraar prof. Wenckebach uit Noordwijk. DAT vijf luchtvaartmaatschappijen, w.o. de K.L.M., op de Utrechtse jaarbeurs voor het eerst gezamenlijk zullen expo- DAT de bond van oud-stoottroepers op 9 Maart voor de zesde maal terugkerende stoottroepers in Den Bosch ontvangt, nl. het vierde bataljon. DAT het bureau voor organisatie en efficiency van de gemeente A'dam gis teren zijn 30-j. bestaan heeft gevierd. DAT het hoofd van de Oranjeschool te Paramaribo. M. T. C. Hijlaard, benoemd is tot ridder O. N. DAT de Bossche veemarkt gisteren een recorcl-aanvoer boekte van 6222 stuks, terwijl de grote aanvoer nog moet ko men (hoogste cijfer tot nog toe 6109). DAT in de Krimpenerwaard de moge lijkheid wordt onderzocht van een streek- gasvoorziening. DAT plm. 100 Belgische oorlogsinvali den op 18 en 19 April Eindhoven, A'dam, Hlllegom, Den Haag en Breda zullen bezoeken. DAT morgen op de marinewerf te A'dam een gedenkplaat wordt onthuld voor 56 in de oorlog gevallen monteurs der marine. DAT Maandag de duizendste gedemo biliseerde militair in Amersfoort zijn kosteloze rij-examen zal afleggen voor een burgerbewljs. DAT de uit Den Haag naar Den Helder teruggebrachte secretariaten van de ver eniging beroepspersoneel zeemacht en het marine-sanatoriumfonds zijn her opend. DAT ln Horst op marktdagen geen sterke drank meer mag worden verkocht, wegens de „late thuisvaart van vele marktbezoekers". DAT aan ir J. Keestra te Leeuwarden de persoonlijke titel van rijksveeteelt- consulent is verleend. DAT gisteren afscheid werd genomen in mr dr G. L. van Oosten Slingeland als president van de R'damse rechtbank, mr J. van Vollenhoven als zijn opvol ger werd geïnstalleerd. DAT het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) minister Lieftinck heeft gevraagd maatregelen te nemen, opdat aan land bouwers zo spoedig mogelijk de defini- aanslagen van de heffingen ir kunnen worden opgelegd. DAT Overijssel van de voor 1950 totaal beschikbaar gestelde 6500 goedkope ningen (plan-Bussum) er 400 toegewezen heeft gekregen. DAT gisteren te Deest bij Nijmegen op de werf van Gebrs. Van der Werf het voor Franse rekening gebouwde trans portschip Port de Bouc (2000 ton) te wa ter is gelaten. DAT de 19-j. G. H. uit Tegelen heeft bekend, op 4 Maart 1948 uit wraak brand te hebben gesticht in de dakpannen- fabriek Jos. Kustjens aldaar. Vertrouwen voor Ital. regering De nieuwe Italiaanse regering van de Gasperi heeft het vertrouwen van de Se naat gekregen met 176 tegen 110 stem men, bij 10 onthoudingen. Geref. Synode baant weg voor ds Bos c.s. Voorstellen met algemene stemmen aangenomen De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft gisteren met algemene stem men de voorstellen aangenomen, die haar werden gedaan om te komen tot hernieuwd kerkelijk samenleven met die leden der kerken onderh. art. 31 K.O. die onlangs een samenspreking met de synodale deputaten hebben gehad en voorts met allen, die 'deze personen wil-| len volgen. De Synode zal haar volle medewerking verlenen om de kerkelijke gemeenschap opnieuw te verwezenlijken in alle plaat sen waar zulke personen zich zullen melden. De Synode zal de kerken opwek ken ten spoedigste de kerkelijke gemeen schap met deze leden der vrijgemaakte kerken te hervatten. De kerkeraden classes zullen zelfstandig nagaan of ook erkenning van schuld over het v. leden behoort te geschieden. De Synode zal negen deputaten van advies benoe- De „Karei Doorman", gekiekt in de West, omringd door schepen van het smaldeel Op de handen In de Tweede Kamer is gisteren de communist Gerben Wagenaar op de handen gedragen. De zaal uit tenminste. En in de goede democratische staat, welke Nederland is, werd hem niets in de weg gelegd om in zijn eigen auto huiswaarts te rijden. Daar kon hij toen nog wat na- mopperen. Moeten we voor het overige nog veel zeggen over het kabaal dat deze man en zijn kornuiten in de Kamer hebben ge maakt? Het zou al te veel eer kunnen worden. Ze hebben alleen nog eens laten zien, dat hun optreden on-Nederlands en ondemocratisch is. Soortgelijke taferelen als zich gisteren ontketenden, kenden we reeds uit de Franse en Italiaanse parle menten. Maar zoals heel hun actie tegen Westerse samenwerking van over de grenzen wordt gesouffleerd, zo was het ook te verwachten, dat ze ditmaal ook te onzent heibel zouden maken. In één opzicht achten we het communis tische optreden nuttig. Het laat zien. dat de Westerse samenwerking ter bescher ming tegen de communistische dreiging beginsel goed en effectief is. Van het standpunt dezer heren uit is het alleszins "s moeite waard zich tegen die samen- erking te verzetten. Voor iemand als Paul de Groot is het zelfs de moeite waard om ter verhoging van het rumoex de vergadering der Kamer bij te wonen Hij is daar namelijk een uiterst zeldzame gast. Geen wonder, dat, toen hij gisteren aandeel nam in de herrie, de heer Schou ten ironisch aan zijn omgeving de vraag stelde: „Wie is die man?" Ook in dit op zicht is het Engelse volk verstandig ge weest: Het heeft bij de jongste verkie zingen geen enkele communist gekozen. Het heeft zich daardoor de nodige inci denten bespaard. Van Wijnbergen f Nu de oude Baron Van Wijnbergen is heengegaan, gevoelen wij het als n weemoedige plicht, ook op deze plaats een kort woord aan zijn nagedach te wijden. Daarbij zouden wij op velerlei kunnen wijzen. Wij zouden kun- herinneren aan zijn arbeid in het parlement en aan zijn arbeid voor de middenstand. Wij willen ons echter tot tweeërlei be perken. Wij gedenken Baron Van Wijn bergen eerbiedig als een der grote strij ders voor de vrijheid van onderwijs, voor de vrijheid der ouders om hun kinderen op te voeden in de vreze des Heren, ja als een der grote strijders voor de hand having van de geestelijke vrijheid voor de onderscheidene 'volksgroepen. Een vaandeldrager heeft zijn vriend, dr Colijn, hem eens genoemd. En in de tweede plaats willen wij hem gedenken als een dergenen, die steeds doordrongen waren van de noodzaak dat Christenen op staatkundig gebied zouden samenwerken. Steeds voerde hij het pleit voor een gezamenlijk optrekken op poli tiek terrein van allen, die Christus als hun Koning erkennen. Onze weemoed bij zijn overlijden is te groter, wijl onze indruk is, dat figuren als hij schaarser worden. Zouden we zijn nagedachtenis niet het best eren door het ideaal van deze vaandeldrager vast te houden? Republiek Indonesia werpt het masker af Niet de R.I.S., maar Djnkja moet de eenheidsstaat vormen „De huidige spanning tussen de republiek Indonesia en de Republiek Indonesia Serikat (RJ.S.) vindt haar oorzaak volgens mij in de afwezigheid van begrip bij de R.I.S. van de positie der republiek, die men nog steeds beschouwt op dezelfde wtfze als de andere deelstaten," aldus sprak de president der republiek Assaat ln een onderhoud met Aneta. De regering der R.IS heeft bij geen harer handelingen ruggespraak met de republiek gehouden, doch zij dient te beseffen, dat er geen R.I.S. kan bestaan zonder de republiek, doch dat de repu bliek wel bestaan kan zonder de R.I.S. De R.I.S. berust niet op de ideologie van het federalisme, doch op een fede ralisme, dat door de Nederlanders in het leven geroepen is om de republiek te vernietigen. Nu de Nederlandse souve- reiniteit niet langer aanwezig is, moet dit soort federalisme ook verdwijnen. De snelste weg tot afschaffing van het koloniale stelsel is, de vorming van een eenheidsstaat. Dit kan langs tweeërlei weg worden bereikt: Door middel van de R.I.S. en door middel van de repu bliek. Laatstgenoemde weg is sneller en degelijker, daar dan de republikeinse wetten onmiddellijk van kracht kunnen worden in het gehele gebied en de ko loniale wetten onmiddellijk kunnen worden vernietigd, zeide Assaat. Tenslotte zeide hij. dat hij slechts waar nemend president is. „Wanneer de tijd zal gekomen zijn, zal ir Soekarno niet verhinderd worden, het presidentschap van de republiek wederom op zich te VLIEGVERKEER EVENEENS GESTREMD Het grondpersoneel op vliegvelden ln de gehele V.S- heeft gisteren het werk neergelegd, waardoor het vliegverkeer grotendeels werd lamgelegd. De stakers vragen een loonsverhoging van 20 pel per uur en grotere sociale zekerheid. Toch 8 jaar voor moordenaar van verloofde De 30-j. fabrieksarbeider G. B., die op 2 Juni jj. in het park Sonsbeek te .Arn hem zijn vroegere verloofde heeft dood geschoten, is in hoger beroep door het hof aldaar tot 8 jaar (m.a.) veroordeeld, overeenkomstig het vonnis van de recht bank. De procureur-generaal had 6 jaar geëist. WEERBERICHT Vannacht minder koud w Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Noord- Westelijke helft van het land: Meest zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht temperatuur om het vries punt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor de Zuid-Oostelijke helft van het land: Toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 3 Maart Zon op 7.23, onder 18.22 uur; maan op 17.09, onder 7.23 u«». 4 Maart V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1