Kunst in Klank en Beeld 56 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 1 MAART 1950 „DAAR GAAT MIJN HUISDOKTER": satyr met bokspoten 1 Prins Bernhard bepleit, na het earnaval, weer onze handelsbelangen (Van onze speciale verslaggever) Rio de Janeiro, Februari. Als voor een grote staking die op komst is, zijn de huismoeders van Rio de Janeiro de vorige week aan het hamsteren geslagen. Voor vijf dagen hebben zy eten in huls gehaald en daarna is het jaarlijkse feest begonnen, dat men met nuchtere Neder landse ogen wel de jaarlijkse hysterie van Rio kan noemen: het carnaval. Wy hebben onze oren aan ons hoofd voelen klapperen, toen deze carnaval-orgie bijtrok. Overigens was dit pas de eerste dag, de Zaterdag en zagen wij dit feest in een stemming, die niet de juiste was om er de fijne nuances van t< I Wij i Rio's in d 's gezeten i flagen uiterst schaarse tax deden ons best van het ene eind vanlgaose gulden thans 100 pet hoger ligt deze als een enorme zeester rond een dan de Nederlandse. Het wordt daa: baai gebouwde stad naar het andere te door moeilijk voor Nederland om in de? Deze taxu nu liep, ondanks de I West-Indische landen van het eigen Ver- ge_ jjeniale wendingen van de Brazil) de pauififeur om aan de dansende me cr |e ontkomen, vast in de serpentine ook springende en dansende mensen e laar infernale herrie die ons omgaf. Hoe be_ jhauffeur uit deze draaiende vampyr- lohtige mensenslinger is gekomen, is on en 102 steeds niet duidelijik. het Dezelfde man, die mij in een mengel Wjjl poes van Engels en Portugees zijn plan enis fe-campagne trachtte duidelijk te maken leze mÜ ondanks carnaval van het em ven jinde van de stad naar het andere ti De >rengen, wees mij op een gegeven mo 0lgt nent een satyr-achtig wezen aan. di. p net ontbloot bovenlijf en niet nader le jï >eschrijven kledingstukken die daarom als jer bengelden, eindigend in een paar niet pwerdienstelij'k geïmiteerde bokspoten aale foorthotste en hij riep met een brede een friJns: „Daar gaat mijn huisdokter". Vriend van de Een van de eigenschappen, die Prins Jernhard op zijn reis door Zuid-Amerika luidelijik toont, is zijn. ervarenheid on het de pers om te gaan. Bij het intei 'ond jiew, dat hij Vrijdag te Rio de Janeiro vo1" raf, is dit nog eens duidelijk geblekan e" n het viel zo op, dat menige versla^ tot jever er in Zjjn hiad melding van heeft f'n2 [emaakt. Een van de Engelse vrouwe' Jrde jjiice collega's sprak bijzonder sympa' hiek over de prins en zei. dat hij ir 'ele opzichten aan de „prince charming' van (eed denken, over wie zij als kind in de prookjes van Andersen had gelezen, Men had ook grote waardering vooi ring je openhartige wijze, waarop de Print eta- je vragen, die men hem stelde, beant- be- iroordde en over de problemei he- hnd in dit internationaal gezelschap !en- prak. Hij heeft daarbij o.a. zonder enigi voor estfrvc Dökend gemaakt, dat de inkom' torn- ten, die wij van onze kapitaalbeleggin- jen in Indonesië zullen krijgen, j van bekomst in ieder geval belangrijk sub- er zullen zijn. Met evenveel eerlijkheid het jesprak hij de grote moeilijkheid, Sch voor Nederland in de West toet, waar de gulden niet gedevalueerd 8, terwijl dat in Nederland sinds tAUWE GROENTE, OOK IN DE WINTER! Groenten en fruit zijn twee voedings middelen, die vaak in één adem worden jenoemd. Maar terwijl het als vanzelf- prekend geldt, dat vruchten dikwijls auw worden gegeten, is het nuttigen an ongekookte groente nog niet overal ngeburgerd vooral niet in de winter- iaanden. Toch zijn rauwe groenten uit lekend geschikt om de vruchten te ver- jangen, wanneer die te duur worden bor geregeld gebruik. Groenten immers jevatten over het algemeen dezelfde be- 1 (ngrijke voedingstoffen als fruit. Wij 1 bemen hiervan de vitamines en voe- - ingszouten (waaronder ijzer, koper s alk), die men tot de „beschermende r ioffen" rekent, omdat zij het lichaam leer weerstand geven tegen ziekten, r ijdens de winter en tegen het voorjaar e jbben wij aan deze beschermende stof- s m een grote behoefte: denkt u a fiep en verkoudheden, die immers juist 2 dit seizoen zoveel voorkomen! t |Waarom noemen wij nu speciaal de - (uwe groente? Wel, deze heeft de vol- tnde voordelen boven gekookte groente: dat zij meer beschermende stoffen at: door het koken gaan n.l. vitamines trioren en de voedingszouten kunnen tarbij oplossen in het kookvocht (nog j te veel huisvrouwen gooien dit vocht en koken in grote hoeveelheden Jat van rauwe groente minder dan van gekookte, hetgeen in deze tijd ook een woordje meespreekt. :n behoeft voor rauw gebruikte groen- slechts ongeveer 150 gram per per- n te rekenen, terwijl men van ge- okte bladgroente 300 350 gram, van kookte knollen, bieten en kool tenmin- 250 gram per persoon per dag dient eten. Zijn er in de winter nu wel geschikte oenten om rauw te geven? Zeer zeker; vallen zelfs maar weinig soorten te men, die zich daartoe niet zouden en- Rauwe slaatjes van bijna alle olsoorten, van wortel, koolraap en olselderij, van andijvie en Brussels lof innen heel smakelijk zyn. Wij laten er enige recepten voor dergelijke latjes volgen. Knolselderjjsla grote selderijknol, 1 grote appel, sla- i of olie en azijn, zout en Deper. rijn aakte peterselie. 'De selderijknol schillen, wassen en spen of in zéér dunne reepjes snijden. appel schillen en in kleine blokjes rdelen. Selderijknol en appel •ngen en aanmaken met een slasaus of een mengsel van olie en azijn (of roensap). zout en peper. Fijngehakte terselie over het gerecht strooien. Zuurkoolsla <00 g zuurkool, 1 rauwe wortel, zeer '~ig geraspte of fijngesneden ui, sla- of slaolie en azijn, peper, zout, sui- 3e zuurkool fijnsnyden. De wortel irappen, wassen en raspen. De groen- vermengen met de geraspte of fijn- sneden ui en wat slasaus of slaolie en jn. Peper, zout en suiker naar verkie- ig toevoegen. 51a van witlof en appel 300 g witlof, 1 grote appel, peper, zout, isaus of olie en azijn, suiker. Van het witlof de lelijke bladeren ver- ideren, de struiken wassen en heel nsnijden. De appel raspen of in blok- snijden en vermengen met het wit- Zout en peper toevoegen en de groen- yermengen met de slasaus of slaolie en 'Jn. Een weinig suiker maakt de sla chter van smaak. igd Koninkrijk aankopen te doen, gaf de Prins volmondig toe. Maar de andere kant gaf hij als zijn men te kennen, dat Nederland er goed zal doen toch in de West zijn geld te beleggen, omdat men dan onmiddellijk met de Verenigde Staten kan handelen, daar de West-Indische landen in het dol- arblok opereren. Oost-West Syndicaat. Een van de grote belangen, die tijdens het bezoek van de Prins aan Brazilië eer sprake zijn gekomen, is de aanstaand-* functie van het Oost-West Syndicaat ee- weest. Dit is een handelsorganisatie, die wil trachten om het contact tussen Oost- Europa en andere delen van de wereld, met name Zuid-Amerika,tot stand t3 brengen. Nederland zou daarbij als transitoland belangrijke diensten kunnen verrichten. De leiding ligt in handen van een -broer van minister Götzen. Het is duidelijk geworden, dat de Prins zich wat deze handelsmogelijkhe den betreft, heeft moeten beperken het openen van zeer preliminaire be sprekingen. Een bedrijf, dat eveneens van deze goodwill-tmissie van de Prins hoopt te profiteren, is de K.L.M. Deze heeft in Zuid-Amerika grote zakelijke belangen, die deels een weinig precair zijn, deels zeer goed staan. In het gebied van de Caraïbische Zee exploiteert de K.L M. het zg. West-Indische bedrijf, daarnaast is er nog een apart bedrijf, dat recht streeks op Zuid-Amerika gericht is. Dit laatste, zo vernamen wij in Rio de Ja neiro, is gezond en biedt menige goede kans. Het West-Indische bedrijf ziet zo doende geen kans om dat wat de opzet ïl. een rechtstreekse verbin- Noord- met Zuid-Amerika, waarbij een vliegdienst van bijv. New York tot Buenos Aires zou kunnen wor den onderhouden, erdoor te krijgen. De concurrentie van Amerikaanse en vele Zuid-Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen is zeer groot. Zoon van „professor" Pootjes gearresteerd Maandagnacht werd in de woning an ..professor" Pootjes aan de Lan- gestraat te Hilversum diens bijna 25- '_e zoon J. M. gearresteerd. Hij was als dienstweigeraar tot een gevangenis straf van een half jaar veroordeeld, die hij reeds had uitgezeten. Hierna was hij in een werkkamp te Vledder (Dr.) ge plaatst. Na hiér acht dagen werkzaam te zijn geweest kreeg hij een kort verlof, van hij echter niet naar het kamp wenste terug te keren. Men za-1 hem nu waarschijnlijk op transport stellen naar het werkkamp. Molen „De Stier" zal op korte termijn moeten worden afgebroken Een der twee laatste walmolens van de stad zal daarmee verdwijnen Naar wy vernemen zal de reeds jaren lang gedemonteerde korenmolen Stier", die met zyn ontluisterde m en nuchtere zinken kap in de volksmond „De Peperbus" wordt genoemd, hoogst waarschijnlijk op korte termyn worden afgebroken. De molen wordt de laatste jaren zc bouwvallig, dat het gevaar van instor ting geenszins denkbeeldig mag worden genoemd. Het gemeentebestuur heeft de eigenaar dan ook aangemaand, binnen de kortst mogelijke termijn voorzie gen te treffen. Waar de muren ernstige scheuren vertonen en reeds uitbuigen, terwijl bovenin nog twee zware molen stenen liggen en het houtwerk ook niet overal even .safe meer is. zullen deze voorzieningen wel op afbraak i komen. Behalve de eigenaar, die vanzelfspre kend gedupeerd is, zit ook de „Marnix- groep", een enthousiaste groepering Chr. padvinders, die zich behaaglijk bin- de oude muren had genesteld, met de handen in het haar. Hopelijk kan de molenaarswoning, die bewoond wordt door de familie De Joode, behouden blijven. De korenmolen „De Stier" dateert uit >87 en is een der oudste molens in Leidse Smalfilm Liga gaf les aan beginners „Geen serie min of meer bewegende foto's!" Gisteravond hebben de leden Leidse Smalfilm Liga in de bovenzaal van „In den vergulden Turk" kenni kunnen nemen van een aantal producte van de bekende Haagse amateurs W. A. Goosen en E. Brumsteede. Zij brachten in hoofdzaak films uit eigen beginpe riode. zodat Leidse beginnelingen er combinatie met een korte inleiding hi voordeel mee konden doen. De heer Goosen waarschuwde ervo de opnamen van familieleden, enthousiaste beginners meestal hun rière inzetten, niet tot een serie mi meer bewegende foto's te maken. Met enige zorg en wat inzicht is er meestal goede documentaire van te compo- n, een enkele maal zelfs kleine speelfilm. Hetzelfde geldt voor kinderopnamen. Men lette echter op de sfeer en late deze een hartig woordi- meespreken door de mensen in hun da- gelijikse bezigheden te „betrappen". Ook bijzonder feest „doet" het wel: Kerstmis, een bruiloft, een verjaardag. Men zorge daarbij voor een korte, af gesloten handeling en goede montage, waarbij de slechte stukken onherroepe lijk moeten worden weggegooid. De heer Goosen troostte al diegenen, e in kasten en dozen een menigte frag- enten bezitten, waarmee zij eigenlijk geen raad weten. Voor het maken van ■goed filmpje is het niet altijd nodig, men een voorop gesteld plan heeft gehad. Men kan de beschikbare stukkch eventueel aangevuld met enige opnamen soms heel goed ve ken tot een z.g. mozaïekfilmpje, dat met enige fantasie heel wat meer dan een gelegenheidsrolprentje zonder kop ol staart kan worden. Achtereenvolgens werden vertoond. Binnenvloot vervoerde 2 Vz zoveel als N. S. Maar oorlogsverliezen zyn nog duidelyk merkbaar De binnenvloot vervoerde in 1948 in totaal 48 millioen ton, waarvan 15 mil- lioen over de grenzen. Uit deze cijfers blijkt nog duidelijker het belang van de binnenvaart, als men ze vergelijkt met /an de spoorwegen: resp. 18 en 4 millioen ton. Volgens de thans versohenen statistiek an het C.B.S. over de toestand op 1 Jan 149 waren er 17.085 binnenschepen, met ?n gezamenlijk laadvermogen van 4 millioen ton. De oorlogsverliezen zijn nog duidelijk merkbaar. In 1940 waren er 1030 schepen met een laadvermogen /an minstens 1000 ton, in 1949 slechts 799 Rotterdam is verreweg de belangrijk ste thuishaven. Wat laadvermogen be treft, komt bijna de helft voor rekening /an de Maasstad en 8 procent van Am sterdam. Het aantal zeilschepen daalt gestadig (in 1942 nog 2847, in 1949 nog geen 1500), het aantal sleep- en motorschepen neemt Er zijn nog 370 vaartuigen in onze binnenvloot, die van Vóór 1890 dateren. ..Zomerrhapsodie" van Brumsteede, „Pau la 1 jaar" van Goosen, „Oh, die kinde ren!" van H. J. van Geest, alle drie voor beelden van mozaïekfilms, en „Een week in Mei" van Brumsteede, „Kiespijn" van Goosen en „Circushartstochten" van Brumsteede. welke uitstekende voor beelden bleken van eenvoudige speel films. Beide cineasten beschikken o/cr een grote dosis gezonde humor, zoaat hun werk behalve dat het aangenaam was voor het oog ook menigmaal ware lachsalvo's veroorzaakte. De heer Brumsteede draaide als toe gift een nog niet in het publiek vertoono filmpje, gemaakt naar het bekende ge dicht van C. Buddingh „De blauwbil- gorgel". soort. Als alle Leidse walmolens droeg hy een naam, die hier echter niet, zoals bij de andere molens het geval wi de vorm van een kenteken op romp of baard was aangebracht. Uit architecto nisch oogpunt verliest Leiden aan „De Stier" niet veel meer, maar als merk waardigheid had de molen zijn waarde en zyn vertrouwd silhouet zal, als het eenmaal verdwenen is, in deze oude stadswyk zeker ccn leegte nalaten. Kempin mishandelde grijze Joden en spionneerde „Kempin dwong mijn 70-jarige moe der op de grond te gaan liggen, plaatste zijn laars boven haar gezicht en vroeg, van wie zij haar valse persoons bewijs had". Dit verklaarde een van de 28 getuigen in de zaak tegen de 44-j. voormalige Kriminal-Sekretar van de Amsterdamse Sicherheitzpolizei, Otïo Kempin aus Neuberg, die Maandag voor het „B.G." te Amsterdam terecht stond De 39-j. D. Capelle. die in 1942 lid was van het hoofdstedelijk politiecorps, zei. dat Kempin tegenover gearresteerde Jo den behoorlijk optrad, maar de 56-1. thans gepensionneerde agent J. H. J. Becker heeft eens gezien, dat Kempin een grijze Joodse man door een glazen tochtdeur slingerde, zodat hij bloedend bleef liggen. Ook Lages en Viermann getuigden, o.a. over de executie van 29 personen in de Apollolaan, waaraan Kem pin heeft meegewerkt. Verdachte was niet alleen verbindingsman tussen de Duitse autoriteiten en de Nederlandse leiding van het Bureau Joodse Zaken in de Paulus Potterstraat te A'dam, maar later'ook deel aan de contraspion- nage voor Sohreieder. Op 27 Maart krij- -gen de Officier van Justitie en de ver dediger het woord. Geen prijsstop meer voor schoe-, nen, sigaren en kerftabak Met ingang van heden zijn de prijs- voorschriften, met inbegrip van de prijs stop, ten aanzien van schoenen, pantof fels, sigaren, kerftabak, alsmede ten aanzien van de handelsmarges kunstmeststoffen buiten werking zijn gesteld. Bepaalde esskolen thans ook zonder bon Esskolen in de afmetingen: stukken, 0, 1, 2 en S' zullen met ingang van heden niet meer onder rantsoenering vallen. Anthraciet en eierbriketten zyn dan dus de enige huisbrandsoorten, welke nog zyn gerantsoeneerd. Blijkens de St. Crt van gister zijn met ingang van heden de prijzen voor alle soorten huisbrandturf vrijgelaten. Haagse Politierechter Internationaal conflict. Een Engelse dame zei in een winkel te Katwijk aan Zee woorden die een dame niet passen en de daden waren nog (minder daarmee in overeenstem ming. wamt de echtgenote van de win kelier werd geslagen. Toen de winkelier haar beval zijn zaak te verlaten, wei gerde de Engelse aan dit in duidelijk Hollands gesproken bevel te voldoen. Toch stond zowel de winkelier als de dame terecht, want beiden 'hadden 'n aan klacht ingediend, de winkelier vanwege het feit dat bij de dame in kwestie zou hebben mishandeld en de dame om dat zij huisvredebreuk had gepleegd. Het werden twee ontkentenissen. in elk gevel geen bekentenissen, want de winkelier zei dat hij misschien per geluk de dame een duw had gege terwijl de dame beweerde het Hollandse bevel niet te hebben verstaan. Overi gens was zij er wel het slechitst afgeko men-, want door de klap op het oor. was zij gedeeltelijk doof geworden. Daarmee rèkening houdend, vroeg de Officier tegen de vrouwelijke verdachte f 5 boete, hetgeen zij ook kreeg, terwijl wat de winkelier betreft die na een eis van f 30 boete, er met f20 af kwam. Op het feest De monteur N. van P. te Lèiden had op 3 October een beiaard man een stevige mep op diens hoofd gegeven, hetgeen voor'beiden de feestvreugde zal hebben vergald. Voor van P. had dit een nasleep, want vanwege de mishandeling op die feestdag stond hij terecht. De jongeman had zich geoosteerd op het Levendaal. waar men acht riien dik stond. Daarom wilde het slachtoffer met vrouw en kennissen naar de andere kan! van de straat, waar minder mensen ston den. Doch van P. weigerde het gezel schap te laten passeren en toen dit tóch gebeurde, had hij de man op het hoofd geslagen. Nu beweerde van P. dat het slachtoffer hem met een kist had gesla gen. doch zolwel het slachtoffer als een getuige noemden dit een puur verzinsel. Na de klao had het slachtoffer wel met de kist gedreigd. De Officier merkte op- dat verdachte wel alle reden heeft om zich ..mak" te houden, want als ex-politiek delinquent die bij de vijandelijke Kriegsmarine diende en voorwaardelijk in vrijheid is gesteld, past het zeker niet om Neder landers nu nog te gaan mishandelen. De luidde f 30 boete of 20 dagen hech tenis; het vonnis f25 boete of 10 dagen hechtenis. Het stukje spek. Toen de slager H. te Rijnsburg de .fabriek verliet waar hij werkte, had men zijn „dikheid" niet vertrouwd en na visitatie bleek hij een stukje spek van een pond te hebben meegenomen erborgen. Omdat dergelijke diefstal len streng tegen gegaan moeten worden en in de fabriek geregeld! werd ge stolen, eiste de Officier zes weken ge vangenisstraf. De rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Tegengestelde meningen in Noordwijks raad over de industrialisatie De begroting 1950 werd gisteren behandeld van Noordwijk werd de begroting 1950 behandeld. Als eerste spreker nam de heer Vogelaar (Prot.-Chr) het woord. reide er niet van te houden, over de hoofden van dg raadsleden heen zich tot de kiezers te richten. Dit college kwam tot stand met medewerking de Prot.-Chr. fractie, welke fractit genwoordig is uitgebreid met de verte genwoordiger van Gemeentebelang. Di college heeft nog slechts kort gezeten, te kort om nu reeds een oordeel te vellen over het beleid. Zeer teleurgesteld sprekers fractie over de manier, waarop thans de behandeling der begroting plaats vindt. Het antwoord van B. en IV kwam twee dagen vóór deze vergade ring, dus veel te laat om behoorlijk be studeerd te kunnen worden. Hierdoor wordt het prestige van de raad geschaad. Het antwoord van B. en W. is ook niet bevredigend. Spreker hoopte dat B. en W. zullen uitgaan van de spreuk: dat het een vriend is die de feilen toont. De Prot.-Chr. fractie hoopt, dat God B. en W. kracht zal schenken om hun taak naar behoren te kunnen volvoeren. De voorzitter dankte derende woorden en -merkte vervolgens op. dat door bepaalde urgente bezig heden de toezending van het antwoord van B. en W. wat verlaat is. Dit is geens zins een discriminatie van de raad, noch een schaden van het prestige. De -heer Sedelaar (R.K.) wenste eens geen algemene beschouwingen te houden, doch sloot zich volkomen aan bij wat door de heer Vogelaar gezegd is over het antwoord van B. en W. Spr. kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat B. en W. de houding aannemen van ader die zijn kinderen bepaalde dingen niet vertelt, onder het motief dat nog te jong zijn' De heer Rippen (P.-v.d.A.) betuigde zijn instemming met wat door de heren Vogelaar en Sedelaar is gezegd antwoord van B. en W. In tegenstelling met deze heren zag spr. wel terdege aanleiding om algemene beschouwingen te houden. Uit het feit. dat de Prot.-Chr. en R.K. fracties geen algemene beschouwingen houden, meende spr. te kunnen afleiden, dat deze fracties zich achter het beleid van B. en W- scharen. Sprekers fractie denkt hierover heel anders. Het algemeen beleid van dit college is naar sprekers inzicht niet goed. In een 5-tal punten wilde spr. dit nader pogen aan te tonen. In de le plaats zijn B. en W. in gebreke gebleven, mogelijkheden te scheppen estiging van industrieën. De bevol king van ons land en ook van Noordwijk. zodanig toe, dat ernstig rekening gehouden dient te worden met het schep pen van arbeidsmogelijkheid. Reeds thans is 17% van het weckend deel van Noord wijk elders werkzaam, en in de toe komst wordt dit er niet beter op. Ande gemeenten uit de omtrek, zoals Alphen Katwyk, houden zich intensief met dit probleem bezig. B. en W. van Noordwyk verschuilen zich echter steeds achter het karakter der badplaats, dat zou stryden met in dustrialisatie. Het schrikbeeld der werk- Opvoeringen van Wagners „Die Walküre" De voorstellingen van ^Wagners „Die Walküre", welke, georganiseerd door de Wagnerver.. in het Holland Festival zul len plaats vinden op 16, 19 en 21 Juni, staan o.l.v. Erich Kleiber. De rolverde ling is als volgt: Max Lorenz (Sieg- mund), Sven Nilsson (Hunding), Ferdi nand Frantz (Wotan), Doris Doree (Sieg- linde), Helena Braun (Brünnhilde), Mar- garete Klose (Fricka). De Walküren zjjn: Tara Barry (Gerhilde), Julia Moor (Helmwige), Margarete Klose (Walt- raute). Polly Batic (Schwertleite), Sieg- linde Wagner (Grimerde), Dagmar Her- i (Rossweisse). De zaak Vogeler komt in Den Haa< ter sprake Mevrouw Vogeler verblijft bij Amerikanen (Van i verslaggevers). In het Hotel des I-ndes in Den Haag verblijft thans mr Goodwin Cook, advo° caat van de International Telephone and Telegraph Company. De employees van deze maatschappij, de technicus Vogeler en de financiële expert Sander zijn, zo als men weet. door een rechtbank in Boe dapest veroordeeld tot resp. 15 en 13 jaar gevangenisstraf, wegens spionnage. De maatschappij van-de heer Cook is an mening, dat, door dit vonnis vooi dit, zoals de heer Cook zeide „zoge naamde hof" de rechten van de mem ernstig geweld zijn aangedaan. Aange- op dit moment het Internationale in Den Haag juist de processen ach ter het ijzeren gordijn behandelt ir opdracht van de Verenigde Naties, is de heer Cook naar Den Haag gezonden orr te trachten ook de zaken Vogeler er Sanders aan de lijst van grieven tegen de. achter het ijzeren gord-ijn gelegen communistische staten, toe te voegen. Er zijn enkele technische moeilijkhe den, omdat de heren Vogeler en Sanders géén Hongaren zijn en het proces het Internationale Hof uitgelokt is door cie zaak Mindszenty, de kardinaal, die eveneens veroordeeld werd in Boedapest. Daartegenover staat, dat een andere employé van de International Telegraph en Telephone Company, Geiger, wél een Hongaar, ter dood veroordeeld werd. De maatsahappij heeft dus alle reden, aan dacht voor haar mensen te vragen. De heer Cook vertelde, dat hij de heren Vogeler en Sanders persoonlijk kent. Hij kon zich niet voorstellen, dat zij be trokken zijn bij de dingen, die zij z.g. bekend hebben. Hij beschouwt de hele zaak als een element in de koude oor log, bestemd om de Westerse aanwezig heid in Hongarije geheel onmogelijk te maken. Het bedrijf van de maatschappij is ge nationaliseerd. Dat geschiedde onder beschuldiging van „sabotage." De Hon gaarse regering was n.l. van mening, dat er te weinig was geproduceerd en legde daarom de International Tel. en Tel Company een zó zware boete op, dat beta ling vrijwel uitgesloten moest worden ge acht. Daarop werd het bedrijf genatio naliseerd door een communistische die hard in het Hongaarse kabinet. De meer gematigde minister Rakoczi was op dat ogenblik juist naar Moskou vertrokken Ti Sta-lins verjaardag -te vieren. De heer Cook deelde nog mee, dat «vrouw Vogeler in Wenen verblijft, aar zij zich, met haar kinderen, onder bescherming van de Amerikaanse auto riteiten heeft gesteld. t is noodzakelijk, omdat er tot nu toe reeds 500 gevallen van kid-napping voorkwamen, wel voornamelijk Oosten rijkers en Duitsers. Maar men neemt geen Geref. Synode Correspondentie met Belg. Chr. Zendingskerk Doch slechts „in ruimere zin" In het rapport over de Belgische Chr. Zendingskerk werd er aan herinnerd, dat de correspondentie met deze kerk des tijds is verbroken (wegens het optreden van vrijzinnige predikanten). Nu de leiding tot het verbreken van het contact is vervallen, is deze zaak weer opgevat. In de conclusies werd de Synode voor gesteld te besluiten: 1. In de correspondentie met buiten landse kerken te onderscheiden in cor respondentie in engere en ir ruimere zin. De eerste zal insluiten de wederkerige afgifte van attestates e wederkerige toelating tot de bediening van het Woord en de Sacramenten, er zal uitsluitend kunnen worden aange gaan en onderhouden met die kerken var Geref. belijdenis en kerkregeling, welke deze ook beslist handhaven. De tweede zal alleen bestaan in het over en zenden van afgevaardigden naar de ker kelijke vergaderingen en zal kunnen worden aangegaan en onderhouden met kerken, die aan de voor de eerste van correspondentie gestelde eis niet ten volle voldoen. 2. De correspondentie met de fielgische Chr. Zendingskerk te hervatten, met dien verstande, dat deze correspondentie wordt opgevat in ruimere zin. In dit ver band werd de Synode voorgesteld depu- taten voor de correspondentie met bui tenlandse kerken op te dragen naar de Synode van de Belgische Chr. Zen dingskerk twee afgevaardigden te zen- uit de Geref. kerken in Neder land en een uit de Geref. kerken van België. Deze conclusies werden door de Synode na enige discussie aanvaard. Nadat ver volgens nog een aantal kleinere agenda punten was afgedaan, is de zitting ge schorst tot gisteravond kwart over zeven. Niet zoveel doosjes, maar zoveel stuks Om vertraging te voorkomen, verdient het aanbeveling om op de douaneverkla ringen voor postpakketten met tabaks- artikelen, die naar Indonesië word.-n verzonden, vooral het aantal sigaren of sigaretten en het gewicht van de Ushag)- tabak te vermelden. Alleen het aantal doosjes of pakjes opgeven is onvoldoen de, omdat de inhoud kan variëren, zo 'schrijft de P.T.T. „Spel in de Ochtend- schemer Voordracht Max Croiset Ongetwijfeld is Max Croiset een groot kunstenaar en Arthur Schuitzier. d auteur van „Spiel im Morgengrauen' een knap schrijver, maar de geweldige bewondering, die Croiset heeft werk, kunnen we niet delen. We vinden Schuitzier geen groot schrijver en „Spel in de Ochtendschemering" geen boekje zoals er maar enkele geschreven zijn. Inderdaad, we leren er het milieu vac de officierskaste ten tijde van Franz- Jozeph uit kennen, maar eerlijk: het in teresseert ons niet meer. Er een tijdmaar we geloven, dat die tijd voorbij is, dat er belangstelling voor de problemen van officieren met speelschulden, die ze niet konden beta len. Het pakt hoogstens ons hoofd, maai meer ons hart. Een Croiset heeft zijn uitstekende voordracht toch alleen dit kunnen bereiken, dat we met ons verstand aan de mensen geloofden. Nu is misschien „mensen" al weer te veel gezegd, want het was alleen Willi Kasda, die goed reliëf kreeg. Door niet altijd gemotiveerde modulatie tempo veranderingen, maar vooral door zyn veelvuldig doorhalen van zonder zich om punten te bekommeren, ontstond er een grijs vlak, waartegen de figuur van Willi gestalte werd gegeven. De meeste personen verdwenen de grauwe achtergrond en daarmee werd hun onrecht aangedaan. Een de beste gedeelten vonden we het haal van oom Robert, dat heel simpel verteld werd. Ook deze avond leverde het bewijs dat Max Croiset technisch geen moeilijk heden kent. maar we hadden liever ge had. dat hij zyn kunstenaarsschap in dienst gesteld had van een ander stuk. Deze avond werd gegeven voor het L.A.K. Bn. Juana Voor het L.A.K. werd door Juana gis teravond in de Schouwburg een avond gegeven. Ze begon met stijl-dansen, Japan en Java, en verder vóór de pauze volksdansen van de Philippijnen, de Inahaw gedanst werd zonder muzikale begeleiding. De avond werd besloten met Spaanse dansen, waarin Juana op haar best was. Aan het slot n ovatie en bloemen. Huldiging van Cornelis Veth Op Vrijdag 3 Maart a.s. hoopt Cor nelis Veth, de tekenaar, schilder, letter kundige, kunsthistoricus, criticus en i-conformist, zyn 70ste verjaardag te vieren. Er heeft zich een comité ge vormd, dat zich voorstelt deze dag voor de jubilaris een feestelijk karakter te geven. In Kunsthandel Liernur, Zee straat 63, zal zyn werk worden ten toon gesteld en de opening geschiedt op 4 Maart a.s. om 3 uur door de heer H. P. Bremmer. Tevens zal aan Veth een geschenk worden aangeboden. Secreta ris van het comité is Henri Mayer, Riouwstraat 150, Den Haag. KUNSTHISTORISCH WERELD CONGRES IN 1952 IN ADAM Het Intern. Kunsthistorisch Congres, dat vorig jaar in Lissabon plaats vond- in de maanden Juli en Augustus 1952 A'dam worden gehouden. Vertegen woordigers uit alle landen, ook uit Amerika, zullen aan dit congres deel- deze luxe plaats is geen plaati voor de kleine man. Wij hebben tot taak een behoorlijk deel van het Ned. volk een behoorlijke recreatiemogelijkheid verschaffen. Over de kleine man wordt in enigszins geringschattende termen ge sproken, daartegen protesteerde spr. Tenslotte ging de heer Rippen nog in op de volkshuisvesting, de bedrijven en de kwestie van de commissies van bijstand. De voorzitter ging uitvoerig in op de critiek van de heer Rippen. De terug houdende houding van B. en W. t.o v- industrialisatie betekent niet een afwij zing zonder meer Het is niet zo dat met een handomdraai complete industrieën uit de grond gestampt kunnen worden- Er zijn grote moeilijkheden, bijv. toe voerswegen. Het is hier geen kwestie van mindere waardering van arbeiders of in dustrieën. Spr. ontkende ten stelligste, dat hier van enige geringschatting sprake geweest is. Noordwijk is nu éénmaal geen massabadplaats, en mag dit nooit wor den ook. De voorzitter merkte vervolgens op, dat in het uitbreidingsplan een terrein geprojecteerd is als kampeergelegen heid. Het is dus niet juist dat B- en W. niets doen in dit opzicht. De wethouders De Witt en Van Leeuwen gingen ook nog in op hetgeen door de heer Rippen is gesproken. De heer Van Leeuwen voelde zich gegriefd door de bewering van de heer Rippen. als zou den B. en W. een zekere minachting aan 'de dag leggen voor de kleine man. De heer Vogelaar wenste ook nog iets recht te zetten. Reeds in 1937 is in het uitbreidingsplan een industrieterrein ge projecteerd- Er is echter nooit een se rieuze aanvrage geweest en het zou toch zeer onzakelijk zyn tonnen te besteden, zonder rendabiliteit. Verder wenste spr. krachtig te protesteren tegen de voor stelling van zaken alsof de leden van de P.v.d.A. in deze raad het enige pro gressieve element zouden vertegenwoor digen- In het verleden is wel bewezen, dat zowel de raad als de colleges van B. en W. hun uiterste best gedaan hebben in het belang der gemeente. De heer Wenckebach zeide dat de bad plaats is gebouwd en grootgemaakt door de kleine man. Spr. noemde enkele cij fers, In het afgelopen jaar is door 10 hotelbedrijven met 1400 bedden een be drag van f 800-000 gespendeerd in Noord wijk. buiten hetgeen de gasten zelf heb ben verteerd. Spr. vond dit een prach tige vorm van industrialisatie. Het is ver der niet zo eenvoudig om de kleine man met de smalle beurs in Noordwyk onder dak te verschaffen. De outillage is hier heel anders. De heer Rippen repliceerde. Hij was van mening dat hier de meningen op ver schillende punten lijnrecht tegenover el kaar staan, en dat het weinig zin heeft hierover door te gaan- Wat de winsten der bedrijven betreft, stond spr. op het standpunt, dat als er winsten gemaakt worden, deze aan het bedrijf ten goede moeten komen. De heer Vogelaar merkte op, dat het zonder die winsten niet moge lijk geweest was. zoveel sociale voorzie ingen le treffen. De voorzitter sloot hierna de algemene beschouwingen en schorste de vergadering tot acht uur. Venten op Zondag Om acht uur werd de vergadering her opend. Allereerst was aan de orde de be groting der bedrijven. Deze werd zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer Jon- gelie informeerde naar de mogelijkheid dat de Leidse Duinwater Maatschappij tijdens de zomermaanden zal bijspringen met waterlevering. In een volgende ver gadering zal dit nader worden besproken. Uitvoeriger werd gesproken over de kwestie van het instellen van het ere burgerschap of een legpenning. Alge meen was men van mening dat dit voor al in een kleine gemeente op bepaalde moeilijkheden zou stuiten. Bij het bespreken van het hoofdstak openbare veiligheid kwam ter sprake het venten in het dorp tijdens het seizoen. Namens de Prot. Chr. fractie en de heer Wenckebach diende de heer Vogelaar een het venten van waren op 'oorstcl in Zondag geheel te verbieden. De voorzitter vond dit ccn tamelijk vérstrekkend voorstel, waarover naar zyn mening niet zo cén-twee-drie beslist kon worden. HU stelde daarom voor dit in handen te geven van B. en W. voor het uitbrengen van prae-advies. Weth. Van Leeuwen meende dat dit voorstel een voudiger lijkt dan het is. Wat zyn hier van de consequenties? Waarom denken de voorstellers alleen aan het venten? Is dit niet meten met twee maten? De heer Vogelaar zei. dat juist dit onder de com petentie van de raad en B. en W. valt, zodat men hieraan iets kan doen. Het voorstel zal in een volgende vergadering worden besproken. Ook werden nog de storingen van de kerkdiensten der Ned. Herv. Gem. te Noordwijk aan Zee tijdens het seizoen naar voren gebracht. De voorzitter zegde to» al het mogelijke te zullen doen om dit tot een minimum te beperken. By de behandeling van hoofdstuk VI, Openbare Werken, diende de heer Voge laar een initiatief-voorstel in. om aan de directeur van Gem.-werken een auto toelage te verstrekken van f600. Dit voorstel werd gesteund door de heren Passchier en Warmerdam. Hierover ontstond een langdurige be spreking. De stemming had tot resultaat dat het voorstel werd verworpen met 106 stemmen. Vóór stemden de heren Vogelaar, Passchier, De Monye, War merdam. Wenckebach en Rippen. By de post crediet ten behoeve van de tulpen- rallye, betreurde de heer Vogelaar dat bij dit evenement ook de Zondag betrok- Bij herhaling hiervan zal zijn fractie tegen dit crediet stemmen. Na nog enkele opmerkingen werd de begroting, die voor de gewone dienst een totaal vermeldt van f 1 664.826 38 en voor de kapitaalsdienst van f 2.204.225.39. goed gekeurd. Het bedrag per leerling voor de scho len voor L. O. en U. L. O. werd vastge steld op f27.30. Een commissie werd be noemd voor het nazien van de gemeen terekeningen en de rekeningen der be drijven over 1947. Gekozen werden de heren G. B. van Rhijn. Jac. Passchier en F. Rippen. Bij de rondvraag informeerde de heer Jongelie naar de 5 loontoeslag voor het personeel der gemeente, en naar de melkverstrekking op de scholen. De heer Vogelaar bracht onder de aandacht van W. dat. nu er een opleving in de bouwbedrijven valt te constateren, het aanbeveling verdient de z.g. risicobouw laten van gemeentelyke inmen ging. De heer Wenckebach verzocht nog de datum van de raadsvergaderingen zo vroeg mogelyk bekend te maken. Als antwoord hierop deelde de voorzitter dat de eerstvolgende raadsvergade ring wordt gehouden op Vrijdag 10 Mrt

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3