Jlkuuie ^riltsrljc CfTotiraitl INDONESISCHE REGERING ZWICHT VOOR Wist U WOENSDAG 1 MAART 1950 BUREAUX: llogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. A bon nementen: Tel 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8059 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StoatTOsllclj is Qhebfeoeis mga bert ia tcgfceaspocf „DE STIER" GAAT VERDWIJNEN Zie pad- 3 DE RF.PHRI.TEK Deelstaten worden zonder volkstemming geliquideerd Blijkens een A.P.-telegram uit Djakarta (Batavia) heeft de Indonesische centrale regering een noodwet uitgevaardigd om de samensmelting mogelijk te maken van de verschillende deelstaten tot enkele grote eenheden. Hiermede wordt het ideaal der republiek verwezenlijkt en de centrale regering heeft dit besluit klaarblijkelijk onder pressie van Djokja genomen. In een officieel communiqué maakt de mogelijk is op Indonesiës uitleverings- Centrale regering bekend, dat zij het bij de volksvertegenwoordiging ingediende wetsontwerp op de hervorming der deel- j staten heeft ingetrokken omdat de zaak te langzaam ging en dat zij nu maar zelf zonder parlement een noodwet heeft uitgevaardigd in de overtuiging, dat volksvertegenwoordiging en senaat deze wel bekrachtigen zullen Krachtens deze wet kan men nu deelstaten liquideren zonder dat er volksstemming is gehouden als de i trale overtuiging bepaalde vertegenw digende lichamen bevoegd acht om volkswil tot uitdrukking te brengen. Revolutie gaat voort Gelijk men weet, is er reeds geruime j ti.id een conflict gaande tussen de uil republikeinen bestaande centrale rege- ring te Djakarta en de uit veel fellere en radicale groepen samengestelde rege ring der oude republiek Indonesia te Beide partijen streven de liquidatie na van de verschillende deelstaten niet alleen van de deelstaten en afzonderlijke gebiedsdelen op Java. Madoera en Su- matra, maar ook op Borneo en ook van Oost-Indonesië. Maar het grote geschil punt tussen beide partijen is de vraag, wie het heft in handen neemt in deze te liquideren gewesten. Djakarta of Djokja. Bij de geleidelijke liquidatie der ver schillende gebiedsdelen, werd de weg gevolgd, dat het staatshoofd- zijn man daat ter beschikking stelde en een com missaris van de centrale regering de macht van hem overnam De commissaris zorgde voor de afwikkeling van de boe del. Hij liquideerde in West-Java het parlement door oordeelkundige werk. j Maar toch ging dit werk de republiek te langzaam. Deze ziet zichzelf als pre ferent schuldeiser in het faillissement der deelstaten en wil meteen maar alle ectiva inpalmen zonder, dat de curator Uit Djakarta het nog langer voor het zeg gen heeft. Zij heeft de macht daartoe, zij beschikt over de TNI (die weliswaar is herdoopt in TRI-S maar de oude TNI is gebleven). Zij beschikt over de agitato- j rische organisatie om op de juiste plaats I en het juiste ogenblik oproer en staats- grepen te veroorzaken Zij beschikt over de middelen om de deelstaten feitelijk i bij zich zelf in te lijven, j Nadat het conflict zeer hoog gelopen was, is thans blijkbaar Djakarta ge zwicht. Alles zal gaan zoals de republiek het wil, zonder volksstemming, zonder parlement, alleen de revolutionnaire or ganisaties representatief, volgens volks- democratisch recept. Dit is de eerste stap. de tweede zal spoedig volgen- j Reuter meldt nog. dat er vele vragen j rijzen alvorens een positief antwoord verzoek Uitlevering zou uitgesloten zijn als Westerling een politiek vluchteling is en deportatie kan aanleiding zijn tot allerlei netelige vrageti b.v. welk land hem zou willen toelaten. Prof. Romme stelt vragen aan minister Schokking In de aanvang der Vergadering van gistermiddag heeft prof. Romme in de Tweede Kamer aan minister Schokking vragen gesteld, inhoudende of het Aneta- bericht. dat dr Hirschfeld Hatta zijn spyt heeft betuigd over de hulp door Neder landse militairen aan Westerling gebo den, juist is. Voorts welke maatregelen de regering thans denkt te nemen. Mi nister Schokking bevestigde het Aneta- bericht. Hij is bereid, wanneer voldoende gegevens beschikbaar zijn, de Kamer mededelingen te doen, mede over de te nemen maatregelen. Prins Bernhard heden naar Californië Na een onofficiële tocht van twee aagen door de Mexicaanse staat Mi- cboacan is Prins Bernhard vanmorgen niet zijn eigen Dakota uit Guadelajara vertrokken met bestemming Californië Officieel is thans medegedeeld, dat Prins Bernhard op 8 Maart de gast zal ryn ran president en mevrouw Truman op Blair House, het tijdelijk verblijf de president. Geen lagere prijzen voor roomboter Minister Mansholt ziet voorshands geen mogelijkheden om het binnenlands bruik van boter aan te moedigen door een verlaging van de prijs. Dan zo dit product weer een overheidssubsidie moeten worden verleend en dat past niet in de regeringspolitiek om tot gehele afschaffing van deze subsidie te komen. Dit deelt de minister mede in zijn M v. A. aan de Eerste Kamer BEJAARDE ZWAKZINNIGE ONDER DOKTERSAUTO GEDOOD Een 72-j. zwakzinnige uit Tilburg, die al 24 uur was vermist, is bij Berkel- Enschot doodgereden, toen hij plotseling de weg overstak bij het naderen van een auto, bestuurd door dokter E. Mou wen uit Breda. Het twintigjarig bestaan van de Wie- ringermeelpolder zal op 7, 8 en 9 Sep tember te Slootdorp worden gevierd. Kapt. Westerling in de leeuwenkooi Hij wordt thans beschuldigd van geweldpleging in gevangenis Tegen Westerling, die, zoals wy reeds meldden, binnenkort uit Singapore verwy- derd zal worden, is een aanklacht wegens geweldpleging ingediend, waarvoor hy daar ter stede zal terecht staan. Westerling is in afwachting van zyn berechting en van zyn uitwyzing overgebracht naar de gevangenis Chang I (aan tienduizen den Nederlanders welbekend uit de tijd hunner krijgsgevangenschap) Reuter meldt, dat dr Hirschfeld een communiqué heeft uitgevaardigd, waar in hij verklaart, dat Nederland geen in vloed zal uitoefenen op het verzoek der Indonesische regering om Westerlings uitlevering. De beslissing berust bij de autoriteiten en Nederland zal zich De autoriteiten willen niet zeggen, waarin die geweldpleging heeft bestaan, maar Reuter verneemt, dat hij een mede gevangene geslagen heeft en de corres pondent van het „Algemeen Dagblad" weet hiervan het een en ander te vertel len. Hij zou namelijk een Indonesisch student, die de politiecel met hem deel de, een gebroken kaak hebben bezorgd. De cel, waarin Westerling nu zit, be staat uit twee afdelingen achter vier deuren. Het is een soort leeuwenkooi. De slaapkamer met een stenen bed is van de badkamer afgescheiden door een ijzeren deur met stangen, die van bui ten wordt bediend. De bewakers behoe ven zijn cel niet te betreden. De knop jes voor het licht en waterkranen zitten aan de buitenkant. Als Westerling in de ene afdeling zit, wordt zijn eten in de andere afdeling neergezet. Hij mag boe ken lezen, doch geen bezoek ontvangen. Hij kan rondlopen achter kippengaas. Een Europees officier moet iedere keer, dat een bewaker naar zijn cel gaat, aan wezig zijn. Volgens AFP verklaarde een officiële woordvoerder dat men proberen zal, Westerlings werkelijke nationaliteit uit te zoeken. Minimum uitkering van de 5 procent aan ouden van dagen f 2 per maand..... Noodwet Drees dient met een jaar te worden verlengd (Van onze parlementaire redacteur Precies drie uur is de Tweede Kamer gistermiddag bijeen geweest, waarbij de drie amendementen op het Wetsontwerp Tijdelijke Verhoging van de Uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoor ziening de hoofdschotel vormden. Er waren waren twee communistische amendementen, die de minister niet kon appreciëren. Hij noemde de eerste, di van de heer Gortzak, om de minimurr voor ongehuwden f 1.50 te doen zijn. zelfs i een paradepaardje. Het amendement- verhoging voor gehuwden f 2 en I Hoogcarspel wilde de minimumuitkering van de 5 procent f 2-50 resp. f 1.70 per maand doen zijn Het derde amendement, dat van de heer van Lienden (Arb.) hield I dit minimum op twee resp. een gulden per maand. Tenslotte werd dit laatste amendement door de regering overgeno- I men. Minister Joekes gebruikte als voor naamste argument, dat er op de kleintjes gepast moest worden. Het amendement- Van Liendea komt op een half millioen Vandaag stellen tvij U voor PIET HORSTMAN. extra en verder kan men niet gaan. An derhalf uur praatte en praatte de afge vaardigde Gortzak, hiermede zorgende, dat er geen kans meer zou komen, om het volgend agendapunt, de goedkeuring van het Verdrag tot Wederzijdse Hulp verlening. te beginnen. Zijn partijgenoot Paul de Groot vertoefde n.l. op het par tijcongres te Rotterdam en moet bij dit agendapunt spreken. De heer Stapelkamp <A.R.) zag in de amendementen een twee ledige bedoeling, n l- het stellen van een limiet naar beneden en een plafond, tot waar men het recht heeft de Noodwet Drees te verhogen. Het stelsel van deze wet geeft tot grote moeilijkheden aan leiding. zoals spr. reeds vroeger heeft betoogd. Zy. die zelf voor hun oude dag hebben gezorgd, komen hierbij in het gedrang. We zuHen moeten terugkeren tot de verzekeringsgedachte, waarbij de uitkeringen onafhankelijk van de inkomsten der betrokkenen worden vastgesteld. Spr. hoopte, dat vóór October, wanneer de noodwet afloopt, dit gedaan wordt. Minister Joekes deelde op deze laatste op merking mede. dat er aan de Wet voor de Ouderdomsvoorziening wordt gewerkt, doch de materie is zeer ingewikkeld. Binnenkort kan de Kamer echter eën voorstel verwachten, om de wet met een jaar-te verlengen. Een verhoging van het plafond kon de minister niet aanvaarden. Er waren niet genoeg leden, om de amendementen in stemming te brengen, zodat dit heden aan het begin der vergadering zal ge schieden. Britse tanker bij IJsland aan de grond 32 Opvarenden verdronken? Bij Reykjavik, aan de Westkust van IJsland, is het Britse tankschip ,,Clam" de grond gelopen- Door het omslaan twee reddingsboten, die waren uit gezet. zijn 27 leden van de. meest uit Chinezen bestaande, bemanning verdron ken. Vijftien man. die aan boord bleven, werden gered. Vandaag is het de verjaardag van Piet Horstman. Voor de tweede maal viert Piet deze dag in de tropen. De „Kota Baroe" bracht hem naar Indonesië. Hij heeft het uitstekend naar zijn zin, maar tiet toch de dag van inscheping, die waarschijnlijk in April valt, met groot verlastgen tegemoet niet tegen uitlevering verzetten. Een onderzoek wijst er op. dat Neder landse militairen Westerling hebben helpen ontsnappen. Na verder onderzoek zullen maatregelen genomen worden te gen degenen, die Westerling bij zijn vlucht behulpzaam zijn geweest, aldus het communiqué. Te Londen ontkende de Nederlandse woordvoerder, dat een door de Neder landse ambassadeur San Bevin gebracht bezoek betrekking zou hebben gehad op Westerling. Gelijk men weet, hebben de Britse autoriteiten besloten, Westerling niet uit te leveren. Klachten over invoerrecht op pakketten voor goldaten Zwarte handel profiteert van Niwin- zendingen. Dr Hirschfeld, de H.V-K. Ln Indonesië, heeft er op aangedrongen, dat pakketten, bestemd voor militairen overzee, bij de douane een speciale snelle behandeling zullen ontvangen, wanneer ze vrij van invoerrecht zyn. Hij adht het niet ge wenst, dat het invoerrecht op grotere zendingen vervalt. In de zwarte handel zijn ook tabaksartikelen aangetroffen, die uit Niwin-pakketten afkomstig ren. Dit deelt hij mede in antwoord op een brief van het Limburgs Thuisfront, waarin over de invoerrechten werd ge klaagd. Buitenlandse communisten over de grens gezet Toespraken van een „internationale vredesdelegatie" tot de (communisti sche) Ned. Vredesraad konden gisteren in Amsterdam niet doorgaan, omdat de bui tenlandse leden uit het land zijn gezet De voorzitter van de raad, M. Bakker, deelde mede, dat de delegatie gister middag op, het Binnenhof werd uitge nodigd, mee te gaan naar het politie bureau. De delegatie was van plan, een petitie aan de Staten-Generaal te over handigen. waarin Nederland werd ge vraagd te bevorderen, dat atoomwa pens zouden worden verboden en dat de volkeren de ontwapening ter hand zou den nemen. De delegatie bestond uit een Italiaan, een Luxemburger, een Frans man en een Deense. Onder gejoel van de aanwezigen ver telde een bestuurslid, dat de delegatie leden niet eens mochten eten en dat zij gisteren over de grens zijn gezet. Mevr. Olson, de Deense, moest op het politie bureau blijven; zij zou vandaag vertrek ken. C.P.N. doet geheimzinnig Op het C.P.N.-congres in Rotterdam gisteren in besloten zitting de verkie zing van het partijbestuur aan de orde geweest. Men deelde aan het A.N.P. mede, dat over de samenstelling van dit bestuur geen mededelingen zouden wor den verstrekt Tumult in de Tweede Kamer Gerben Wagenaar door de Rijksveldwacht tweemaal verwijderd Een groot tumult heeft zich heden middag in de Tweede Kamer afgespeeld. Gerben Wagenaar is door Rijksveldwach ters aan handen en voeten de wandel gang doorgesleept, daar hy zich hevig verzette toen hjj uit de Kamer verwy derd werd. Op blote voeten door sneeuw Gevangenen in Den Hoorn als beesten behandeld Tegen adjunct-directeur f100 boete geëist In de Hoornse Strafgevangenis werden vorig jaar gevangenen aan handen en voeten gebonden in onverwarmde cel len opgesloten, geranseld en op blote voeten door de sneeuw gejaagd. De di recteur woonde in Veenhuizen en was veel afwezig Toen de adjunct-directeur S., die de leiding waarnam, werd giste- en voor de Alkmaarse Rechtbank een jeldboete van f100 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand Er was in de gevangenis onvoldoende werkgelegenheid, het eten was „matig jes" en de verhouding tussen het ge schoolde personeel en de hulpbewaar ders slecht. In het gebouw, dat de helft klein was, waren honderd „zware" gevangenen ondergebracht. Geen won der, dat ontsnappingen aan de orde van de dag waren Toen er geen glas voor handen was stelde het de^rtement van Justitie voor. negatieven van Röntgen- opnamen te gebruikenDe directeur vertelde, dat het departement sinds de tdekking van het gebeurde verbete ringen heeft voorgesteld, maar die zijn nog niet uitgevoerd. ie weken gevangenisstraf werd ge- tegen de hoofdbewaarder P. en de hulpbewaarder P. en f 50 boete tegen de bewaarder B. en de hoofdbewaarder M Aartsoplichter bedroog goed gelovige lieden Opnieuw 2 jaar en 3 maanden geëist Handhaving van de straf van 2 jaar n 3 maanden eiste de P.-G. bij het Amsterdamse Hof gisteren in hoger be roep tegen de 38-jarige D. N. uit Soest, wegens drievoudige oplichting. Hij had onder valse naam van een relatie uit Soest f 500 ontvangen, zoge naamd omdat hij zou zorgen, dat de man :en vergunning zou krijgen voor het erkopen van patates frites. Iemand an ders gaf hem f 1100, omdat N. had ge zegd, een huis te kunnen kopen. Ten slotte verhuurde hij de bakkerij van S. M. in Weert, met wie hij samen woonde, aan eep andere bakker N. gaf daarbij een winst van f 12 i 14 000 per jaar voor. hetgeen veel te hoog bleek te zijn. De Proc.-Generaal noemde N. een aartsoplichter. Uitspraak 14 Maart. DAT binnenkort opnieuw een aantal ;oederen in het handelsverkeer tussen Nederland en Frankrijk zal worden vrij gegeven. DAT in Venlo de 18-jarige kantoorbe diende G. is aangehouden, die uit de brandkast van de Caltex aldaar, welke oiet op slot was, f 3400 heeft gestolen, Amerikaanse wapens in Maart waarvan nu nog f 2100 over is. naar West-Fiirnna DAT burg Michiels van Kessenidh van naar w esi-rmropa Maastricht in de Franse Alpen by het Het komende weekeinde zullen de V S. skiën het rechter kuitbeen heeft ge- een aanvang maken met de wapenleve- broken. ranties aan West-Europese landen, w.o. DAT J. van Egteren en Zn te Enschede Nederland. Het Franse vliegdeksghip laagste inschrijvers waren voor de bouw JJiscmude" komt dan te Norfolk in van een tehuis voor ouden van dagen in Virginia pan om ongeveer 56 vliegtuigen Doetinchem (f 303 800) en de gebr voor FrarArijk in te laden. Trebbe te Enschede hoogste met 1379.470. McGloy in betere stemming Amerika en Rusland leuren met de politieke eenheid van Duitsland Hoe zullen de Sowjets op het voorstel van vrije verkiezingen reageren Inzake Duitslands politieke eenheid bieden de Amerikanen tegen de Russen op. Men make zich daarover overigens geen illusie. Kort geleden heeft McCloy de fiolen van zyn toorn over de regeerders van Bonn uitgestort. Gisteren was de politieke barometer weer gestegen en op een persconferentie te Frankfort heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris voorgesteld, het ideaal van Duitslands „poli tieke eenheid" te bereiken door het doen houden van vrjje verkiezingen in de vier waarin het land thans „gevierendeeld" is. Op het eerste gezicht lykt dit voor stel heel mooi, maar er is een voorwaarde aan verbonden, n.l. dat de Russen toe stemming geven voor de vrije verkiezingen. De Sowjets laten echter op 15 October zelf verkiezingen in Oost-Duitsland houden, en aldus schuilt er een addertje onder het gras. Vandaar, dat Amerika niet in deze materie het initiatief zal nemen, - dient zulks uit te gaan van West-Duitsland. Het is duidelijk, dat dit plotselinge en uitermate verrassende voorstel bedoeld is als een tegenpropaganda. Amerikaj al dus McCloy, wenst Duitsland eenheid en gezonde democratische beginselen te ver schaffen. Indien zulks niet lukt, ligt de schuld daarvan bij de communisten uit Attlee brengt wat „jong bloed" in het nieuwe Labourkabinet De voornaamste functies behouden dezelfde bezetting Thans is door minister-president Clement Attlee de lijst van ministers der nieuwe Labourregering bekend gemaakt. De reorganisatie laat het kernkabinet bijna on- eranderd, doch op „lager niveau" heeft zij voor vele verrassingen gezorgd. Zo wordt Shinwell, de krachtige en invloedrijke leider van Labours linkervleugel, minister van Defensie en volgt dus Lord Alexander op. Ook de handhaving van Aneurin Bevan als minister van Gezondheid valt op, omdat voorspeld was, dat deze :en belangrijker post zou krijgen in de nieuwe regering. Ook heeft Attlee twee .jongeren" in het kernkabinet gebracht, nanielyk de journalist Hector McNeil en Gordon Walker, in de oorlog verbonden aan de staf van de BBC-uitzendingen voor Europa. In het kernkabinet, dat van 17 op 181 Maurice Webb, de leider van de Labour- ministers is gebracht, door daarin ook I <ract" he' Lagerhuis, treedt O*, het aan Hugh Dalton als minister van Uit- kernkabinet toe door de portefeuille breidingsplannen zitting te verlenen, treffen wij de volgende namen aan: Aan het hoofd staat Attlee; Bevin blijft mi nister van Buit. Zaken; Cripps van Fi- iën; Morrison zal aanblijven als Att- lee's plaatsvervanger en voorzitter van de Privy Council. De reeds genoemde in heeft Gezondheid. Jo'hn Strachey gaat van Voedselvoorziening naar Oor log. De portefeuille van Koloniën, welks houder Creech Jones in de verkiezingen werd verslagen, gaat naar Griffiths. Griffiths zelf wordt opgevolgd door dr Edith Summerskill (Nat. Verzekering) Koning Gustaaf naar de Riviera De 91-jarige koning Gustaaf van Zwe- ïn is gisteren per trein uit Stockholm jar Nice vertrokken om voor de maal zijn wintervacantie aan de Franse Riviera door te brengen. Kroonprins Gustaaf Adolf zal gedurende zijn afwe zigheid als prins-regent optreden. Staking der Franse mijnwerkers? De stakingsgolf m Frankrijk houdt an. De Franse mijnwerkers en het Pa- ijse personeel van vervoers- en andere openbare instellingen hebben voorberei dingen getroffen voor een staking in komende 72 uur Te Marseille hielden beiders in de gas- en electriciteitsfabrie- een „waarschuwingsstaking" va DAT er een uitwisseling wordt voor bereid tussen padvinders uit Folkestone (Eng.) en Walcheren. DAT een wetsontwerp is ingediend om de bijzondere rijksuitkering aan Zeeland, •enals over de jaren 1948 en 1949. ook >g over 1950 te verlenen ten behoeve in de calamiteuze polders. DAT de Christelijke Emigratie Cen trale op 4 Maart in Esplanade te Utrecht haar jaarvergadering houdt, waarin mr ~1. Biesheuvel over de emigratie mogelijkheden naar Brazilië zal spreken. DAT de Tweede Kamer gisteren aan- am het wetsontwerp inzake cultu re en intellectuele betrekkingen met Luxemburg. DAT de 28-j. koopman J. L. H. B. uit R'dam wegens diefstal van 45 gouden ringen uit een juweliersetalage te Briel- le overeenkomstig de eis werd veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf. VoedseLvoorz van Strahey men McNeil, als reeds vermeld, krijgt een eigen ministerie voor Schotse aan- gelegenheden. Hugh Gaitskell gaat Sir Stafford Cripps helpen met zijn gigan tische taak. Hugh Dalton wordt minister van Stads en Landaanleg Vermelden wij nog, dal Burggraaf Addison Lord Grootzegelbe waarder en leider van het Hogerhuis blyft en Lord Alexander kanselier van het Hertogdom Lancaster wordt. Minis ter voor betrekkingen met het Gemene best wordt Gordon Walker, in plaats van Noel Baker, welke laatste Brand stoffen en Energie krijgt. Wij zullen het hierbij laten. Zoals men ziet, geen al te ingrijpende wijzigingen. Inmiddels kwam ook Churchills „schaduwkabinet" bijeen. Waarnemers zijn van mening, dat men het er nog niet over eens is. het nieuwe parlement spoedig ten val te brengen ol de doodstrijd te verlengen tot het begin van de herfst! Burgemeester mr Labooy bij „export-bevordering" De (thans vroegere) burgemeester van Lisse mr W. H J. M. Lambooy zal een functie krijgen bij de Regeringsinstantie, die onder leiding staat van de heer Smit en meestal wordt aangeduid als „de ex port-bevordering." Deze instantie richt zich vooral op Amerika. Mr Lambooy zal vermoedelijk dan ook naar Amerika vertrekken om daar voorlopig te blijven. Door mr Lambooy was ons verzocht geen bericht te plaatsen over de functie waarin hij is benoemd Nu een dagblad te Haarlem hiervan wel melding heeft gemaakt achten wij ons van deze toe zegging ontheven. Mr Lambooy werd op 16 Oct. 1909 te Breda geboren. Zijn vader is de vroegere mnisiter en ex-burgemeester van Hilver sum. Hy bezocht de HBS. in zijn ge boorteplaats en na Staatsexamen te heb ben gedaan, studeerde hij aan de Uni versiteit te R'dam in de rechtsweten schappen. M.i.v. 1 Juli 1937 werd mr Lambooy benoemd tot burgemeester van Eysden (Limburg). In de bezettingsjaren werd hij ontslagen, maar na de bevrij ding volgde zijn eerherstel. Op 16 Jan. 1947 aanvaardde hij het burgemeester schap vaa Lisse. de Sowjetzone, die valse voorspiegelingen doen met hun z.g. „Nationale Front". In Rusland en Oost-Duitsland kan nu een maal geen vrijheid bloeien en de Duit sers krijgen van de Sowjets slechts de offerte op één lijst van candidaten te stemmen. McCloy was in de stemming van „Seid umschlungen Millionen mit dem Kusz der ganzen Welt", want hij stelde vast, tussen de Amerikaanse en West- Duitse regeringen geen verwijdering bestond. Hy vertrekt tegen het einde van de week naar Washington, om aldaar gehoord te worden door de Con gres-commissie van de toewijzingen. Te vens zal dan het vraagstuk van een Ame rikaanse waarborg voor de veiligheid der West-Duitse republiek ter sprake worden gebracht. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buit. Zaken, zullen Amerika en Engeland confereren over de militaire veiligheid van West-Duitsland, waarover Adenauer zich zo bezorgd had gemaakt. De ex-generaal Von Manteuffel heeft Adenauer een schriftelijk plan voorgelegd over het op de been brengen van licht bewapende, Duitse strijdkrach ten. De Bondskanselier heeft hierop in direct, via zyn secretaris, geantwoord. In Britse kringen, aldus Reuter, kwam it nieuws over Von Manteuffels brief s een verrassing. Het is het standpunt in de Hoge Commissie, zo werd ver klaard, dat alle gewapende Duitse forma ties op grond van veiligheidsoverwegin gen verboden zyn. Het spreekt vanzelf, dat Adenauer zeer in zyn sas is met dat plannetje voor vrije verkiezingen, maar... als de Sowjets dan maar geen wraak toe passen op degene, die niet stemt naar het recept van Moskou. Gisteren heeft Bonn nog besloten regeringskantoren te Berlijn te openen, teneinde de positie der vroegere hoofd stad te versterken. Er komt dan te Ber lijn een gevolmachtigde der West-Duitse regering. Vermelden wij nog, dat door Bonn nog geen stappen zijn genomen tot opheffing van het embargo op de export van staal naar de Sowjet-zone. Stoffelijke overschotten op de Grebbeberg bijgezet Vai De stoffelijke overschotten van 29 in Frankrijk gesneuvelde militairen van de Marine, de Landmacht en de Luchtstrijd krachten zijn gistermiddag op de Grebbe berg met grote militaire eer bijgezet. De meesten van deze mannen hebben gestreden in het 322ste Squadron, het beroemde legeronderdeel, dat sedert 1943 geheel zelfstandig is opgetreden. In de stoet werden gisteren drie kis ten meegevoerd. Na twee salvo's speelde de Marine kapel het Wilhelmus. Daarna werden de kisten neergelaten. De vlootpredikant ds Sepmeyer. aal moezenier Laurent, vice-admiraal Van Holhhe, generaal-majoor Jager, luit.-ge neraal Giebel, kapt.-luit. t.z. vlieger Burgerhout en een familielid spraken Onder de aanwezigen waren nog vice- admiraal Pinke en kol. b.d. F. G. Dürst Britt. Na de toespraken volgde een kransleg- «ing. KOMT ER WEER VITAMINE IN MARGARINE? Minister Mansholt heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid Schalker ge antwoord. dat de regering overweegt, op welke wijze zij de vitaminisering van margarine kan bevorderen. In tegenstel ling tot de verklaring van het Kamerlid deelt de regering mede. dat het melk- verbruik in 1949 aanmerkelyk hoger was dan in 1947. Op de militaire begraafplaats „Grebbeberg" werden gisteren de Stoffelijke resten bijgezet van 29 in de afgelopen oorlog in Frank rijk gesneuvelde militairen. Geen rechtsstaat Het is duidelijk, dat het in Indonesië verkeerd gaat. Daar wordt aan het bestaan van de ene deelstaat na de andere een einde gemaakt. Nu moeten de volken van Indonesië zelf weten, of zy deelstaten willen behouden en zo ja, welke. Daarom kan tegen opheffing van deelstaten op zichzelf geen bezwaar be staan. net zo min als bezwaar zotj kun- bestaan tegen schepping van nieuw» deelstaten. Dat alles is een zaak van de Indonesische volken. Waartegen echter wel bezwaar, zelfs zeer ernstig bezwaar moet worden ge maakt, is de wijze waarop thans aan het bestaan van deelstaten een einde wordt gemaakt. De wijze waarop dat gebeurt, heeft met een rechtsstaat niets maar dan ook bepaald niets gemeen. De wijze waarop het gebeurt, is alleen maar volutionnair. Het gebeurt zb, dat een opgewonden volksmenigte de regering van de deel staat, waarvan men de opheffing beoogt, cmder druk zet en die regering dan tot aftreden of althans tot machteloosheid doemt. Officieel staat Djokja buiten dit alles. Maar het is niet te ontkennen, dat het achter dit alles staat. Het ligt geheel in de lijn van Djokja. Militairen doen aan deze acties mee en Djokja heeft er nog op generlei manier afstand van genomen. Bange verwachtingen worden zodoend» vel op bange wijze vervuld. Juist besluit Zelfs communisten kunnen een juist besluit nemen. En wanneer dat het geval is, waarom zouden we er dan niet met waardering melding van maken? Helaas wordt ons die mogelijkheid te zelden geboden. Maar nu is dat verstandige besluit er dan. Het houdt in. dat achter de naam de Communistischs Partij Nederland woord „De Waarheid" wordt ge schrapt. Dat lijkt ons goed gezien. De communisten hebben begrepen, dat het niet langer ging. En ze zullen begre pen hebben, dat ze alleen overeenkom stig de waarheid kunnen handelen door.„ de waarheid" achter hun partijnaam t» schrappen. Nu hebben we nog twee wensen. De eerste is. dat ook het woord ..Nederland" achter de partijnaam zal worden ge schrapt. Nu de communisten zich op het overdenken van de waarheid zyn gaan toeleggen, zullen ze begrijpen, dat ook en billijke wens is. En de tweede is, ie ook de naam van hun krant, di» nog altijd „De Waarheid" heet, verande- i. Dat vloeit zogezegd uit de waar heid voort Het kan niet anders, of na het jongst» besluit van de communisten zyn we ten aanzien van dit alles vol verwachting en vol goede moed.„__ Stikker had onderhoud met Truman Na afloop van een onderhoud met pre sident Truman verklaarde minister Stik ker nogmaals, optimistisch te zijn over de vooruitzichten der economische eei»> wording van West-Europa. Hij hoopte, dat er binnenkort resultaten geboekl zouden worden. Getroffen was hij door de wijze, waar op president Truman op de hoogte wa» van de West-Europese vraagstukken en diens inzicht in de plannen om dat deel der wereld tot een economische eenheid te smeden. Hoffman, Harriman en de onderminis ter van Buitenlandse Zaken. Webb, wa ren bij het onderhoud tegenwoordig. Hoffman zeide nog. dat alle West- Europese landen met inbegrip van Enge land werkelijk van plan zijn een gezon de betalingsunie in te richten. Rustig neer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met in het algemeen weinig bewol king en plaatselijk ochtend mist. Zwakke wind. In d» nacht en vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorsfc Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Donderdag 2 Maart Zon op 7.25, onder 18.21; Maan op 15 39. onder 7.0S uui. 4 Maart VX

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1