Voortdurende zorg en gedegen kennis" om 16.000 orchideeènsoorten Op kraamvisite bij tienduizend forellenbabies NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 28 FEBRUARI 1950 KWEKER G. Th. OPIJK TE VOORSCHOTEN: Opvallende aanpassing der tropische aan ons klimaat planten (Van r verslaggevers) IN DE LICHTE, WARME, VOCHTIGE KASSEN van de bekende orchi deeën-kweker G. Th. Odijk te Voorschoten heerst een opvallende stilte, die gemeenlijk slechts gestoord kan worden door de heer Odijk zelf, wan neer hij zich langs zijn nauwkeurig gerangschikte planten beweegt om ze naar de eis te verzorgen. De heer Odijk houdt er geen uitgebreide staf van personeel op na en de rustige sfeer in zijn bedrijf is geheel in over eenstemming met het wezen van de planten, die hij kweekt. Ons werd een plantje getoond; het was vol van pracht en een koper zou niet minder dan f 30 hebben moeten neerleggen. Niet alleen de prijs noopt de bezoeker, als hij voor een weelderig-bloeiende orchidee-plant staat, tot een zekere afstand. En niet alleen de prijs doet de kweker met een stille lach op zijn producten neerzien. Er is meer. En omdat de heer Odijk dat „meer" ook ziet, kan hij zeggen,.dat een vergeten bloempje in de groene wei misschien wel even mooi is als een orchidee. Toch neemt de orchidee een bijzondere plaats in. in haar vaderland, Noord-Australië, in te winter (daar April). By ons echter 'schuiven de planten hun rusttyd naar de winter en bloeien in October. De heer Odijk heeft enige kassen tot zijn beschikking om de planten te kwe ken. In totaal zijn er tien orchideeën- kwekers in ons land. Zijn er nog moge lijkheden voor kweken in huis? On getwijfeld. De serre, het vensterkasje, het kamerkasje en ten slotte de kamer zelf zijn eveneens plaatsen, waar de orchidee zich wil ontwikkelen en van haar luister wil doen genieten. Vooropgesteld dient natuurlijk, dat men een goed plantenver- zorger moet zijn om met orchideeën re sultaat te hebben. En dat men allereerst kennis moet Hoewel de plant de laatste jaren i populair is geworden, blijft de cultuur van de orchidee toch tot de lastigste be horen. Inderdaad zijn voortdurende zorg en gedegen kennis nodig om een uit gebreide collectie steeds op peil en in goede staat te houden. Bij het samenstel len van kleinere collecties kan er echter naar gestreefd worden soorten te kiezen, wier behandeling in hoofdzaak overeen stemming vertoont of die althans in een en dezelfde omgeving kunnen groeien. Er bestaat dan nog in het geheel geen gevaar voor eenzijdigheid. Het aantal soorten is legio; de heer Gdyk vertelt, dat er nu ongeveer 16.000 bekend zyn. En men kan er op rekenen, dat dit aantal zich nog wel zal uitbrei den. Steeds worden nieuwe soorten ont dekt. Het wordt de kweker dus niet ge makkelijk gemaakt. Voordat men begint zich te verdiepen in de kweekwijze van de orchidee, is het van belang eens na te gaan met welke soort men te maken heeft. De kweker komt voor een zeer omvangrijk stuk materiaal te staan en hij zal er voor moeten zorgen, dat hij een niet onbelangrijk brokje kennis onder de knie krijgt. In de kassen van de heer Odijk zijn vijf hoofdsoorten te onderscheiden: Cy- pripedium of Venus-schoentje (in een collectie die uitsluitend aan deze planten is gewijd treft men opvallende kleur verschillen aan), Phalaenopsis (twee soorten: de groenbladerige met witte bloemen en de gevlekt-bladerige met rose-violette bloemen), Cattleya (munt uit in zeer grote en opvallend getinte bloemen), Odentoglossum (hieronder treft men juweeltjes aan, maar helaas zijn de mooiste soorten moeilijk in de cultuur), Oncidium (excelleert in gele en bruine tinten), terwijl de zesde soort de Dendrobium is. Niet alleen de kleur der planten loopt sterk uiteen, maar ook hun afkomst. Twee groepen De orchideeën zijn naar hun uiterlijk in twee grote groepen te verdelen. Ten eerste heeft men planten, die aan hun top steeds verder groeien, dus verticaal, en bij de tweede groep doet zich een wortelstok voor, waaruit eveneens ver ticaal groeiende scheuten ontstaan, maar de groei van deze staat echter op een bepaald ogenblik stil; aan het jongste gedeelte van de wortelstok vormt zich dan namelijk een nieuwe scheut. Ook op een andere manier kan men de orchi deeën in twee grote groepen verdelen, en wel naar de bodem, waarin ze hun voed sel moeten vinden. Men heeft eerst een groep echte aard-bewoners, die vaak in bossen tussen vergane bladeren en de daaruit ontstane humus groeien, terwijl de andere zich op de takken van bomen, meestal op lichte plaatsen ontwikkelt. De meeste bladeren zijn egaal groen, maar enkele planten hebben gevlekte of rood- getinte. Als de heer Odijk het over de bloemen heeft, kan hij niet nalaten even te glim lachen. Het is te begrijpen. Geen planten- familie vertoont een zo rijke verschei denheid van bloemvormen en bloemkleu- ren. Odijk is er steeds op uit de moeilijk heden, die zich bij het kweken voordoen, op te lossen om een resultaat te verkrij gen, dat aan de eisen voldoet. Bij alle orchideeën vindt men drietal- lige bloemen en altijd drie buitenste en drie binnenste bloembladeren. Twee kransen dus. Sommige bladeren kunnen wel eens met elkaar vergroeid zijn. Mid den in de bloem zien we de stempelzuil. De meeldraden zijn meestal slechts als helmknoppen ontwikkeld. De bloemen worden op allerlei manieren voort gebracht: in kleine en grote trossen, rechtopstaand, sierlijk buigend of neer hangend, nu zijn ze bijzonder klein, maar talrijk, dan weer zien we slechts één grote bloem. In de kleuren treffen we een bewonderenswaardige variatie aan: wit, geel, rood, blauw, rose-violet, bruin, enz. De houdbaarheid van de bloemen is verschillend. Aan de plant blijven ech ter de meeste soorten lange tijd in goede conditie. In afgesneden toestand varieert de houdbaarheid zeer sterk, waarbij o.a. de tijd van snijden en de ouderdom der bloemen van belang zijn. Ook de geur heeft verschillen. De meeste orchideeën geuren in 't geheel niet. Overal Waar worden orchideeën gevonden? Over de gehele aardbol. Ze komen vrij wel in alle klimaatzones voor. Alleen de tropische soorten worden algemeen ge kweekt. De wisselingen in de vochtigheid van de atmosfeer hebben een belangrijke invloed op de groei van de orchideeën. Gedurende het begin van de regentijd beginnen de planten opnieuw te groeien, gedurende de regentijd groeien de scheu ten en bij de overganstijd worden de scheuten gerijpt, terwijl de planten in rust gaan als er een uitgesproken droge tijd is. Door zich goed rekenschap te geven van de natuurlijke omstandigheden, waaronder de planten groeien, zal het gemakkelijker zyn hun lcvenseisen te begrijpen en ze dienovereenkomstig te behandelen. De heer Odjjk wijst er dar op, dat wij in ons klimaat langs kunst matige weg deze natuurlijke omstandig heden niet kunnen verkrijgen. Maar de planten helpen *elf mee; ze weten zich gode aan te passen. Eén voorbeeld w de hij: de groeitjjd van Dendrobium valt A'DAMMER DEED IN ONBETAALDE FIETSEN. In Amsterdam is een man gearresteerd, die tientallen fietsen op afbetaling heeft gekocht, om ze onmiddellijk door te ver kopen. Bij niet minder dan acht politie- bureaux waren klachten tegen hem inge- de verschillende inrichtingen moeten worden gesteld. Over de orchidee als kamerplant moet men niet te licht denken. Er zijn in enkele gevallen wel r goede resultaten bereikt, maar toch verkeerd zijn een reeks soorten op te noemen. Men moet alleen soorten nemen, die een drogere atmosfeer kunnen verdragen. Eén is daarvoor bij uitstek geschikt: Odontoglossum, die in de kamer dikwijls beter groeit dan in de Veertien jaar geleden is de heer Odijk met zijn bedrijf in Voorschoten begon- n. Over de resultaten van zijn kwekerij hij niet ontevreden Langzamerhand heeft het bedrijf zich uitgebreid en ook veredeld. Zijn kennis omtrent de orchidee omvangrijk, dat verschillende vak boekjes van zijn hand het licht hebben' gezien. Dat deze zich mogen verheugen grote belangstelling, blijkt wel uit het feit, dat het in 1936 verschenen boekje „Hoe kweek ik orchideeën voor huis en kas?" in 1944 in tweede druk werd uit gegeven en reeds vier jaar later in derde druk. In de laatste jaren is er heel veel veranderd, zegt de heer Odijk nog. Over ons land raasde een oorlog daardoor raakte de orchideeëncul- tuur in grote moeilijkheden, vooral wat betreft de brandstoffenvoorziening. Toch hebben de meeste kwekerijen en ook en kele amateurs hun tropische planten- materiaal in betrekkelijk goede conditie weten te houden. De regels voor de zorging van de planten zijn niet anderd. Na de oorlog is dé belangstelling voor het zaaien van orchideeën weer toegenomen. Bij deze toenemende belang stelling is het niet overbodig, dat er aanzien van de orchidee een voorlichting is, die de toets van de critiek kan door- staan. Niet alleen ten behoeve var leek of de amateur-kweker, maar voor de plant zelf. Want alles moet het werk worden gesteld om het kweken van deze edele plantenfamilie op peil te houden, de orchidee waardig. „Sonneheerdt"-avond" in „Ben Burcht"' De jonge vissen brengen hun eerste lev ze met een mengsel van lev< Viskwekerijen van Heide Mij leggen grondslag voor binnenvisserij Sen vyver in een rand van olmen. Flitsend leven in het water, dat in beroering komt of er een stoombootschroef in slaat, zodra er een schep vissenvoer ingeworpen ivordt. Dat is het centrum van een viskwekerij der Nederlandse Heidemaatschappij. Een vissersparadijs- Maar de hengel ls hier een verboden wapen. Alleen het net is luegestaan en, als dat er in slaat of er wordt doorgetrokken, dan dreigt het te scheu- ■en van de massa forellen en karpers, die het bevat. In deze omgeving van stromend ivater hét element voor de regenboogforel worden, in deze winterse dagen, de grondslagen gelegd voor een nieuwe generatie regenboogforellen. eitje en daaruit put de jeugdige forel, zes weken lang, zijn voedsel. Dan verwisselt het de broedzeef voor de houten bakken, waarin het gevoed wordt met het mengsel van lever en milt, <3at, gedurende heel de tijd van z'n verblijf in de viskwekerij, het hoofd bestanddeel van z'n dagelijkse maaltijd zal zijn. Die maaltijd wordt, elke keer als de kweker een schep in de bakken werpt, met groot geweld verslonden. Na twee en een halve drie maanden verhuist de vis uit de bakken naar de vijvers. Er zijn er voor de kleinere, voor de middelgrote en voor de volwassen exemplaren. Van twee tot vier duizend leven er, met elkaar, in elke Het zijn echte roofvissen- Hun reactie op het voedsel bewijst het- Heel andere beesten zijn het dan de karpers, die in nevenvijvers vertoeven, er schijnen te zweven als uitkijkende onderzeeërs, maar de vetweiders van het water zijn. Ze leven van de planten, die op de bodem groeien, zij zuigen het voedsel en worden, 1 zuigende, vet als modder! De attractie van de viskwekerij is de slag met het schepnet in het water en de zekerheid van de vier, vijf kilo prachtige ;s, die er, zeker, in zit. De karper, bedachtzamer dan de uit bundige levensgenieter, die de forel is, laat zich wat moeilijker vangen, maar ook zijn vette rug glimt na twee of drie slagen, in het gras langs de oever. Moeten de vijvers schoongemaakt wor den, of de vis verhuizen, dan gaan de grote netten in de vijvers en de vangst is wonderbaar. Regenboogforellen, goudvoorns, steen baarzen, goudkarpers, koningskarpers en goudwinde groeien en bloeien hier. De forellen zijn in twee jaar volwassen. Of ze dan allemaal worden opgegeten? Neen, de Nederlandse Heide Maat schappij heeft heel andere oogmerken met haar visvijvers in Ernst, Arnhem, Valkenswaard en Gulpen. Karper en zeelt worden uitgezet ten behoeve van de beroepsvissers en de hengelaarsverenigingen in de Neder- Hun wieg is de broedzeef, die, in het altijd door tjoepend, fonkelend en glin sterend stromend water ligt in een houten bak in het broedhuis. u van mening bent. dat het visje geboren wordt op het ogenblik, dat het moederdier het eitje legt en niet als het als larf uit dat eitje kruipt, dan is de eizeef de wieg. Want dat eitje leeft. Het nadat de kweker het uit het lijf van de vrouwelijke forel streek, vermengd met het homsap van het mannelijke dier, daarmee zijn de levensgrondslagen de baby gelegd. Die gaat langzaam groeien in dat kleine ei, niet groter dan jrwt en geel-wit van kleur- vier weken komt er een verande ring in die kleur- Er ontstaan zwarte stipjes op- En die zwarte stippen zijn de ogen van de jonge forel. Achter die kleine zwarte vensters groeit een zó klein diertje, dat het door de gaatjes van de eizeef zou zakken. Gelukkig heeft de broedzeef een grondplaat met nóg kleinere gaatjes en zo gaat het in die broedzeef, na een maand, krioelen van larfjes. Aan de onderkant van hun kleine lijven bungelt, langzaam verschrompe lend, het eivlies, waaruit ze gekomen zijn. Maar wat daar hangt is uiterst ge wichtig. Het is nl. de dooier van het De Odontoglossum crispum met sneeuw-witte bloemen, zoais zy pronkt in een der kassen van de heer G. Th. Odyk te Voorschoten. Ook deze soort ziet men tegenwoordig niet veel meer, ofschoon het importeren toch zeker de moeite waard geacht moet worden. Foto N. van der Horst. Toenemende aandacht voor de bessenteelt Enige inlichtingen over de teelt (Van onze medewerker de heer G. Docter te Rynsburg). H OEWEL DE BESSENTEELT zich vooral in het Zuiden ontwikkeld, ziet i land heeft toch ook zeer veel struiken aangeplant in particuliere tuinen, overal -in ons land. Voor oud en jong is het bezit van een enkele bessen- struik van grote waarde. De jeugd heeft wel eens de verkeerde neiging om de struiken al te plunderen, voordat de bessen goed ryp zyn. Bessen zyn gezonde •ruchten; vooral de zwarte bes is zeer ryk aan Vitamine C, waardoor de vraag laar deze bes de laatste jaren sterk ls toegenomen. We onderscheiden rode en witte aalbessen, zwarte bessen en kruisbessen. De teelt is heel eenvoudig. Wil men zelf enkele struiken vormen, dan kan men in het najaar een aantal scheuten Van aalbes varte bes afsnijden en van de scheu ken behoorlijke stek maken door de middelste gedeelten met de krachtigste ogen op te kuilen gedurende de winter. In het voorjaar zet men ze tamelijk vroeg 3n vochtige plaats uit. Hetzelfde jaar hebt u al het begin van de struiken. Door de scheuten in de volgende winter flink terug te snoeien vormt' men in het tweede jaar de struik. In het derde jaar zet men op de plaats, waar men ze hebben wil met de gesteltakken even in de gTond, om het uitlopen van nieuwe grondscheuten te bevorderen. De afstand neme men onge ler op 1 m. De jaarlijks terugkerende snoei moet in verjongingssnoei zijn Men begint hier is mee in het 4de of 5de jaar. De oudste tak/ken en de takken die geen voldoende scheut meer vormen neemt men geheel weg. Zwarte bessen verjongt men zo, dat om de vijf jaar weer een geheel ive struik heeft. Rode bessen verjongt in ongeveer 8 10 jaar. Men past daar ook wel eens snoei toe, door de scheuten in te konten tot op 5 ogen. Dit dpet men vooral op lichte zandgronden. Op zavel, klei en veen is dat niet nodig. Kruisbessen zijn heel gemakkelijk te vermeerderen, door ze aan te aarden. Elke scheut vormt dan wortels, waardoor evenzoveel nieuwe planten ontstaan als scheuten zijn De snoei bij kruisbessen alleen een uitdunmingssnoei. Bij aalbessen kamt 't vaak voor, dat de bladeren eerst lichte randen krijgen; later sterven deze randen af en nog later vallen veel bladeren vroegtijdig af De bladeren hebben tot taak nieuw voedsel te vormen, in de scheuten opgeslagen wordt en dat natuurlijk een krachtige scheutvor ming bevordert Komt deze „randjesziek- oor, dan ka-n men dus geen krachtige groei verwachten. Daarom moet de ziekte worden voorkomen. De ziekte is eer volg van kaligebrek of van de verhinde ring in het opnemen van de aaniwezij_ kali in de grond. Een flinke stalmest- bemesting zal de opneming van kali mogelijk maken en is dus het gei middel. Alle bessensoorten zijn zeer dank baar voor een stalmestbemest De „randjesziekte" kan ook een gevolg zijn ran chloorbeschadigin-g Die chloor kunnen we in de grond brengen me' gebruik van ruwe kalizouten, zoals Kali 40, en met het gebruik van beer. Deze bemesting moet dus vermeden worden. Zwarte bessen hebben soms erg tt lijden van een virusziekte, z.g. brand netelblad. De bladeren zijn vervormd, doordat de bladeren kleiner worden. Be draagt het aanbal zij nerven vier of min der, dan hebben we met deze ziekte te maken. Kort na de bloei laat de struik dan ook veel onrijpe bessen vallen. Het enige middel om aantasting van gezonde struiken te voorkomen, is het opruimen van de zieke. Teelt men zwarte bessen op zijn bedrijf, dan is het aan te bevelen bij aankoop van ndeuwe struiken te ei: dat ze goedgekeurd zijn door de Neder landse Algemene Keuringsdienst. Deze goedgekeurde struiken zijn vrij „brandnetelblad". Haringexport stagneerde, maar komt nu weer op gang De onlangs met West-Duitsland weder opgenomen onderhandelingen over de levering van 40.000 vaatjes haring, heb ben tot resultaat gehad, dat men thans met de levering van deze party een be gin kan maken. Men heeft de laatste tijd met de afwikkeling van enkele met het buitenland afgesloten contracten voor levering van een kwantum haring, wat gesukkeld. De betalingsmoeiykheden, in het bijzonder met West-Duitsland, heb ben het exportprogram enige t'yd opge houden. Thans is deze stagnatie opge heven, zodat de flinke voorraad vis, die er in de vissersplaatsen nog ligt opge slagen, aan de man gebracht kan worden. Het Tweede Kamerlid Wolter (K.N.P.) heeft minister Wijers gevraagd of de regering reeds in overweging ge nomen heeft, overeenkomstig de gedach te van de Paus bij de' opening van het heilig jaar een grootmoedig gebruik te maken van het recht van gratie ten be hoeve van politieke delinquenten. manden door in broedbakken, i milt worden gevoederd. A Het Evangelie leert ons. dat Christus de wereld kwam om ons allen te red- >n en dan staan wij op dezelfde lijn als de blinden, aldus ös P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant, die gisteravond in „Den Burcht" het openingswoord sprak op de „Son neheerdt"-a vond, ui-tgaande van he' Chr. Blindentehuis „Sonneheerdt" te Er- melo. Het is een dankbare taak om een avond als deze te openen, zo merkte spr op. 'omdat dit werk een positief werk is Vervolgens nam het vocale en instru mentale deel van deze propaganda-avond een aanvang. Mej. Jo StaJlinga (sopraan) zong. het A Capellakoor oJ.v. Iskar Ari- bo voerde enkele mooie liederen uit en ,Fred de Nie speelde de piano-sonatine j Op. 31 no. 2 van Van Beethoven, j De heer J. H. de Gans, propagandist van „Sonneheerdt", zette het doel va avond uiteen. Blind te zijn, dus noo kunnsn zien. denkt U zich dit eens ogenblik in. Gelukkig, aldus spr. zijn de blinden in ons tehuis opgeruimde mensen. Dat komt, omdat God hun overige .zintui gen meer ontwikkelde, zodat zij geenszins hulpbehoevend voelen. Ja, een blinde kan veel bereiken, Hèt vissersparadijs. In deze vijver is elke slag met het schepnet raak. Er Ievei duizenden regenboogforellen in. landse wateren. En niet zo, dat de sport- hengelaars die wateren <als een spaarpot kunnen beschouwen, waarin vandaag de vis gegooid en morgen weer weggevan gen kan worden, maar als een grondslag voor die bedrijfstak, die de binnen visserij in ons land is. Groot zijn, in het recente verleden, de tegenslagen geweest, waaronder zij ge bukt ging. Maar ook, prachtig het élan, armee zij zich herstelde. En de vis- ekerijen zijn een onderdeel van dat herstel en elk visje dat er geboren wordt betekent een levenskans méér voor de binnenvissers en hun gezinnen- De beroepsvissers, die vroeger niet veel op hadden met deze kunstmatige teelt, doch de natuur wilden laten werken, vragen nu om kunstmatige teelt, omdat 'an een goede vissoort komt in onze binnenwateren. t zijn eenvoudige mensen, die vis- kwekers- Maar ze kennen het vak. De flanken der forellen en de ruggen van de karpers zijn hun beste getuigschrift. .RijkseenheicT' opgeheven t nationaal comité Handhaving Rijkseenheid heeft besloten tot liquida tie over te gaan, nu door de souvereini- teitsoverdracht zijn doel niet meer ver wezenlijkt kan worden. neer wij maar de helpende hand bieden. Tal van blinden zijn in het arbeidsproces ingeschakeld. Onder degenen, die vorig jaar een middenstandsdiploma haalden, waren twee blinden en hun puntenlijsten rangschikten deze twee onder de besten. Hierna vertelde de heer De Gans iets over het huis zelf, over de inrichting en 'het leven en werken van de bewoners. „Sonneheerdt" is overvol en dertig blin den staan nog op de wachtlijst. Daarom is deze actie door heel het land op haar plaats. Vervolgens werden films gedraaid over dit zegenrijke werk Na het tweede muzi kale deel van de avond volgde sluiting door ds J. Maaskant, Geref.-predikant Haarlem krijgt weer een dames-voorjaarsbeurs Attractie ook voor de bollenstreek Voor het eerst na de bevrijding krijgt Haarlem weer zijn dames-voorjaarsbeurs: de achtste, georganiseerd door de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Haarlem- De commissie, die van plan is er een ge beurtenis van te maken, niet alleen voor de naaste omgeving van Haarlem, maar voor heel Kennemerland en de bollen streek tot Leiden toe, heeft van 10 t/m 17 Maart de beschikking gekregen over het Krelagehuis aan de Leidse Vaart. Dat .jBloembollencultuur", de stichting „Haarlems bloei" (V-V.V.) en de Haar lemse middenstand medewerken, dat ook het gemeentebestuur zich in elk opzicht bereid toonde het mogelijke te doen, waarborgt een belangrijk geheel- De plannen zijn in ieder geval aantrekkelijk genoeg. Een van de grootste attracties voor de dames zal ongetwijfeld de mo deshow zijn. die vier maal per dag zal worden gehouden. „De tvaarheid over het Oosten* He! derde na-oorlogse congres van de CP.N. is Zaterdag in de Rivièrahal te Rotterdam begonnen. Er werd een mo- e aangenomen, waarin geprotesteerd ordt tegen het spreekverbod van Dui- tenlandse- afgevaardigden. Dit verbod heeft volgens de motie de bedoeling te verhinderen, dat het Nederlandse volk kennis neemt van de waarheid over de „volksdemocratisohe" landen. De wekelijkse keuring, in Haarlem Tal van goede tulpen aangevoerd De keuring was weer enorm. Men zag er vooral tulpen. Zo een grote collectie Murillo-sports van de specialist op dat gebied: P. van Reissen en Zn, Voorhout: Corn. Kuypers, wijnrood, Jan Steen, geel lichtrood waas, de lichtgele Louis Agnol, de zacht-oranje Aga Khan, Schoonoord max, een witte sport met lange benen onder het lijf, Paul Rubens max, donkerrood met gele rand en de zeer mooie donkergele Rheingold. En dan de zaailingen van Konijnenburg en Mark, Noordwijk, die naar men beweert, liters Korneforus-bloed in hun aderen moeten hebben. Behalve spitsgevormde Dante, geleken Oriënt Express, Gertrud Pfitzer, Paladin en Erica Morini zeer sterk op Korneforus. In stand zijn deze aanwin sten werkelijk best, maar ja, het is rood daar is niet bepaald een tekort aan. Jac. Tol. een kweker uit St Pancras, die al heel wat beste aanwinsten op de markt heeft geslingerd, toonde nu een zaailing onder nummer 6. Een kleur, zó intens goudgeel, dat het door geen enkele tulp benaderd, laat staan overtroffen wordt! H. Nieuwenhuis, Hillegom, was er met twee dubbele tulpen: Comtesse. best van vorm. maar jammer genoeg een beetje blauwig-rose en de zeer mooie Orange Triumph: rood met oranje-gele rand. In het gerande genre was er dit keer nog al wat, maar hoofdzakelijk nog zaailingen onder nummer. Die komen dan wel aan de beurt, als ze ten doop gehouden zijn. Frans Roozen, Vogelen zang, bracht een collectie nieuwelingen Gemeenteraad van Ter Aar Ontzouting van Bloklandse en Korteraarse polder in zicht De gemeenteraad kwam bijeen. Van het „Groene Kruis" was er een schrij ven, waarin gewezen werd op de nood zaak van verdere taken van de kruis verenigingen met het-verzoek hiervoor t.z.t. ook verhoging van subsidie te mo gen ontvangen. De met de N.V. Gekro gesloten overeenkomst betreffende des tructie van vee en vlees werd met een jaar verlengd. Het voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling van de keuringsdienst voor vee en vlees kon de meerderheid van de raad niet beko ren. De wijziging bedoelde een commissie te vormen van uit iedere kringgemeente één lid. Hierdoor zou worden voorkomen, dat wijzigingsvoorstellen een half jaar moeten lopen vóór van alle aangesloten kringgemeenten het besluit daarover binnen is. Reeds eerder besloot de raad met een meerderheid de bevoegdheid tot beslissing niet uit handen en in han den van B. en W. te geven. Met 6 tegen 5 stemmen werd het voorstel verworpen. Met algemene stemmen werd beslo ten de voor de financiering van de wo ningbouw met de rijkspostspaarbank te Amsterdam aangegane tijdelijke geldle ning om te zetten in 'n vaste lening m.i.v. 1 Jan. 1950 tot een bedrag van f 307.165 tegen een rente van 3y* procent. Aflos sing in 50 jaar. Het voorstel tot verkoop van grond te Aai'dam t.b.v. particuliere woningbouw door de heer Cats van de Aardamseweg werd aangenomen. Als voorwaarde werd gesteld dat de bouw doorgaat. De verkoopprijs van de grond werd bepaald op f 8.25 per m2. Het voor stel inzake aanbesteding van een ambts woning voor de burgemeester werd z.h.s. aangenomen. Geen gebruik wordt ge maakt van het bouwvolume. De voorlo pige rijksbijdrage bedraagt f 681. De aan besteding is openbaar. De heer Hogervorst informeerde by de rondvraag naar de stand van zaken ten aanzien van de bestrijding van de ver- eouting door de zuivelfabriek van het water in de Bloklandse en Korteraarse polder. De voorzitter deelde mee, dat Rijnland reeds toestemming heeft gege ven tot lozing in het Aarkanaal. Naast de fabriek zal een sloot worden afge damd, terwijl een pomp het fabriekswa ter uit deze sloot in de Aar werkt. De pomp is reeds besteld. De oplossing van dit vraagstuk is dus in zicht. Voor snelle ontzouting van de polder zal het echter nodig zyn, dat dit jaar het polderwater nogal eens wordt ververst. Het vertrou wen bestaat, dat het polderbestuur zal medewerken. voor het voetlicht, die bij kunstlicht in bloei waren getrokken. Wonderlijk-mooi was de goudgele mdt 22, die er tevens een vorm op na houdt, waarvan niets dan goeds gezegd kan worden. Bést was ook de lichtpurperen zaailing (darwin) nr 500. Een kleur, die U niet om de an dere deur vindt. Nóg mooier was breeder Beecher Stowe van Gebrs. Eggink, Voor schoten. Donker paars-purper! Nog niet zo „zwart" als Queen of the night, maar o.i. wel mooier en vooral fijner! N. Zand bergen. Rijnsburg, stelde de dubbele witte Snow Prince ten toon. Een goede tulp, die echter geen bloemen produceert naar de maat van de bollen, die er onder zit ten. Eigenaardig oranje van kleur is Betsy Rose. Narcissen en andere. Van het narcissen-front valt dit keer weinig nieuws te melden. Men zag op merkelijk veel bicolor-zaailingen. Blijk baar is men full speed bezig om er een tweede editie van wijlen ons aller „Fik" zoals Victoire destijds heel sierlijk werd genoemd!) uit te draaien. Maar zo met het blote oog te zien, is men In die rich ting nog niet helemaal geslaagd: wat bloeirijkheid betreft liet het zo hier en daar nog wel wat te wensen over in vergelijking met Victdire wel te ver staan! Zeer mooi was het Triandus-nar- cisje Liberty Bells van Rynveld. Hille gom. die tevens de zo eigenaardige Rosy Sunrise, die'eerst een gele culp heeft, dan een rose en bij het geheel rijp worden een champagne-kleur aanneemt! G. H. Hageman en Sons, Heemstede, brachten de fraaie crocus chrysantha in drie soorten: Cream Beauty, crème, de hemelsblauwe Blue Pearl en Advance, geel aan de binnen- en blauw aan de buitenkant. De hyacinten, die dit seizoen toch steeds spaarzaam ter keuring akwamen, bleken dit keer zacht en geruisloos over- De nieuwste truc van taxi-rovers Een „heer" verzocht Zaterdagmiddag een taxichauffeur in Arnhem, even te stoppen en aan te bellen aan een huls in de Heemstralaan. De chauffeur was nog bij de deur van het huis. of hij Gemeenteraad van Valkenburg Hoge bedragen toegestaan voor woningbouw Gisteravond kwam de gemeenteraad Valkenburg in voltallige vergadering bij een onder voorzitterschap van burg. A. C. de Wilde. Allereerst wilde de voorz. de leden er op attend maken, dat men meer aandacht moet schenken aan de artt. 13 en 16 van het reglement van orde, waarbij wordt bepaald, dat men in de volgorde, door de voorz. aangegeven, het woord kan krijgen en dat men daarbij niet meer dan twee keer over eenzelfde zaak iets kan zeggen, tenzij met toestem ming van de gehele raad. Het voorstel van B. en W., om op de salarissen va-n^iet gemeente-personeel een verhoging van 5 toe te passen, werd met algemene stemmen aangenomen. De beschikbaarstelling van f 90.600 en f 15.750 voor de bouw van woningen en de aanleg van een straat werd zon der stemming aanvaard. Met de Coöp. Boerenleenbank zal daarom een reke ning-courant-overeenkomst worden aangegaan tot een bedrag van f 100.000. Voorlezing werd gedaan van een schrij- sn van de heer Van Stegeren. ambte aar ter secretarie, waarin hij dank zeg de voor het geschenk, dat hij Van de raadsleden mocht ontvangen ter gelegen heid van zijn huwelijk. Tracta-tie van kof fie met gebak volgde. De gemeenteverordening werd aange vuld met een artikel, waarbij de agen ten van politie worden gemachtigd, leerplichtige kinderen, die zich onder schooltijd op de openbare weg be vinden. naar de school te brengen, waar het kind behoort Deze bepaling werd gemaakt n.a.v. een schryven van de inspecteur van het l.o. B. en W. kwamen met .een voorste* om de vergoeding van de Chr. school volgens art. 101 der Lo.-wet 1920 voor 1950 vast te 5tellen op f21 per leerling. Dit t aangenomen, alsook een voorstel om aan het bestuur van dezelfde school een voor schot op genoemde vergoeding toe te ken- Jonge mensen, die teruggekeerd zijn uit Indonesië, zullen binnenkort b(j elkaar geroepen worden om hen na mens het gemeentebestuur een kleine herinnering aan te bieden Dit voor stel had vanzelfsprekend de instem ming van alle leden. Tenslotte deed de voorz. voorlezing van een schryven van Nat. Grondbe zit, waarbij men de herbouwplicht van enige afgebroken woningen over geeft aan het gemeentebestuur. De heer Van Eede liet hierop een woord ran hulde horen aan B. en W. voor alle arbeid, die het college heeft ver richt voor de totstandkoming van de ze vergunning. Alle raadsleden sloten zich hierbij aan. Bij de rondvraag vroeg de heer Th. v. d. Meij of er meer aandacht geschonken kon worden aan de maximumsnelheid, die voor de kom van de gemeente geldt. Op gevaarlijke pun.en wordt vaak met een onverantwoordelijke snelheid gereden T~1" jjfiorz. had zich hieraan ook geërgerd, hij wist hoe moeilijk het is, een dergelijke overtreding vast te leggen. Toch zal er op gelet worden. De heer v. d. Meij vroeg ook naar een .-er beter mg van de Kerkweg. De voorz. antwoordde, dat de aanleg ran electrisch licht daar veel te kostbaar is. Ook dit heeft echter de aandacht van B. en W. De heer Van Leeuwen klaagde er over, dat de tuinders aan de Achterweg de' openbare weg te veel als vuilnisbelt ge bruiken. De voorz. beloofde, dat ook daar- lar zal worden gekeken. Na nog enkele kleinere punten sloot d« voort, deze korte vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3